Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός on demand


Recommended Posts

Kαλησπερα! Εχω ενα αγορακι 7μιση μηνων το οποιο θηλαζω (αποκλειστικα ως τους 6 μηνες) και μου αρεσει πολυ η σχεση αυτη που εχουμε αναπτυξει με το θηλασμο:) Θηλαζουμε τη μερα και τη νυχτα οποτε θελει το ζουζουνι μου και δεν εχω προβλημα με αυτο.Εχω ενθουσιαστει με το θηλασμο και γενικα ψαχνω ό,τι εχει σχεση με αυτο, θελοντας να τα κανω οσο γινεται πιο σωστα.

 

Ο προβληματισμός μου ειναι ο εξης: μηπως οταν χρονισει που θα παω στη δουλεια, του ερθει αποτομα το οτι δε θα μπορει να θηλασει τις ωρες που λειπω; Να σημειωσω οτι θα δουλευω 8 με 2 το μεσημερι. Καλος ο θηλασμος on demand, αλλα δε θελω σε καμια περιπτωση να γινει οδυνυρη για το μωρο μου η επιστροφη μου στη δουλεια!

 

Πειτε μου εσεις οι πιο εμπειρες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Yπαρχει καμία που εχει αναλογη εμπειρία; Η αληθεια ειναι οτι με φοβισε λιγο μια γνωστή μου η οποια θηλασε τα παιδακια της ως το χρονο.Ειναι σοβαρο ατομο και επιστημων και η γνωμη της μετραει.Θα ηθελα ομως να μου πειτε και καποιες που ξερετε.

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω εμπειρια με τον θηλασμο μετα τον χρονο,αλλα μου φαινεται οτι οι ωρες που θα δουλευεις ειναι μια χαρα...θα θηλαζεις πριν φυγεις,το μωρο ενδιαμεσα θα μπορει να φαει φρουτα και το φαγακι του,και το μεσημερι που θα γυριζεις θα ξαναθηλαζει....μην σε αγχωνει καθολου αυτο,ειναι νωρις ακομα,πιστευω οτι το μωρο θα προσαρμοστει και θα σας υποδειξει απο μονο του ενα διατροφικο προγραμμα....!

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ο αποχωρισμός από τη μαμά είναι πάντα οδυνηρός για τα μικρά και για τη μαμά. Η γνώμη μου είναι ότι προσφέρεις τώρα το καλύτερο που μπορείς και το τότε άσε να το δεις τότε. Λογικά δε θα έχει τις ίδιες ανάγκες από άποψη διατροφής (αλλά και να τις έχει φτιάχνεις μια τράπεζα γάλακτος και το παλεύειες έτσι) και το συναισθηματικό κομμάτι μπορείς να το καλύψεις με τις ώρες που θα βρίσκεσαι στο σπίτι.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ πολυ βρε κοριτσια! Ξερετε, προσπαθουμε ολες για το καλύτερο, αλλα λογω υπερβαλοντα ζηλο δε θελω να στοιχισει πολυ στο μωρο μου. Αναρωτιομουν μηπως ο θηλασμος on demand εχει και τα αρνητικα του...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για να κανω λιγο πιο ξεκαθαρη την ερώτησή μου, πιστευετε οτι ειναι καλο να θηλαζουμε το παιδί μας on demand, aκομα κι αν αυτου του είδους ο θηλασμός εχει ημερομηνία ληξης; Αγλαία, μηπως θα μπορουσες να μου απαντήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Για να κανω λιγο πιο ξεκαθαρη την ερώτησή μου, πιστευετε οτι ειναι καλο να θηλαζουμε το παιδί μας on demand, aκομα κι αν αυτου του είδους ο θηλασμός εχει ημερομηνία ληξης; Αγλαία, μηπως θα μπορουσες να μου απαντήσεις;

ναι, εγώ προσωπικά το πιστεύω. Άλλωστε και η Αμερικανική Παιδιατρική Ακαδημία αυτό προτείνει για το πρώτο έτος.

 

Επίσης είναι πολύ διαφορετικό το μωρό να μην μπορεί να θηλάσει επειδή λείπεις και είσαι στη δουλειά, από το να είσαι μαζί με το μωρό και να του αρνείσαι το στήθος για να συνηθίσει (το μωρό δεν ξέρει ότι το κάνεις για να συνηθίσει - μπερδεύεται γιατί βλέπει απλά ότι του αρνείσαι). Όταν μεγαλώσει λίγο και αρχίσει να καταλαβαίνει μπορείς φυσικά να βάλεις κάποια όρια αν θες (πχ θα θηλάζουμε μόνο στο σπίτι) αλλά για τον πρώτο χρόνο το καλύτερο είναι το on demand.

 

 

Σκέψου να χρειαστεί να πας πολύήμερο ταξίδι κάποια στιγμή που το παιδί σου θα είναι πχ 5 χρονών. Θα του πεις 2 βδομάδες νωρίτερα "αγάπη μου δεν θα σε παίρνω αγκαλίτσα αυτές τις μέρες, για να μην σου λείψει όταν θα πάω ταξίδι"; Προφανώς όχι!

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

αν αποθηλασεις και ταυτοχρονα φειγεις για δουλια στο ιδιο χρονικο διαστημα θα πληγωσεις (μεσα σε εισαγωγικα ) πιο πολυ το μωρακι σου απο οτι αν δουλευεις και το θηλαζεις οταν επιστρεφεις

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας κοριτσια.ειμαι αρκετα νεα στ φορουμ και πρωτη φορα μπαινω στο συγκεκριμενο θεμα.μετα απο πολυ καιρο,αυριο παω πρωτη μερα στη δουλεια.η μπεμπα μου ειναι 9,5 μηνων και τρωει 3 γευματα στερες την ημερα και την υπολοιπη μερα θηλαζει οποτε ζητησει.δυστυχως θα γυρισω στη δουλεια με βαρδειες και δεν ξερω και αν θα μπορω να αντλω στη δουλεια.2ον δεν ξερω αν γενικα θα μπορω να βγαλω οσο γαλα της χρειαζεται για να της δινουν οταν θα λειπω.σημειωτεον οτι κοιμαται με θηλασμο.επεισης εχει αλλεργια στο αγελαδινο και αν δεν αντλησω πρεπει να πιει μια αηδια του εμποριου.οι ερωτησεις μου ειναι.αν καποιες φορες λογω δουλειας δεν μπορεσω να αντλησω,το γαλα μου θα μειωθει?και τι λυση προτεινετε για να αφηνω αρκετο γαλα για τη μπεμπα μου ειδικα για το βραδυνο.οι ωρες που θα λειπω ειναι 2 φορες πρωι και 3 βραδυ,γυρω στις 9 ωρες.ευχαριστω εκ των πρωτερων

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...