Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

συναισθηματα αποθηλασμου


Recommended Posts

euharis

 

σε καταλαβαίνω... εγώ έχω όλες τις κακές συνήθειες που περιγράφεις (οκ ίσως λιγότερο το τσιγάρο... αλλά τα άλλα 2 τα τιμώ δεόντως) και με απασχολούσε πάντα αυτό.. πως θα συνδυάσω λίγο απο αυτο που για μένα ειναι διασκέδαση με τον θηλασμό που εκτός απο μεγάλη δέσμευση μου έδινε και μου δίνει μεγάλη χαρά και με χαλαρώνει μπορώ να πω...αν και ο μικρός μου ειναι δύσκολος στον ύπνο και πολλές φορές ξυπνούσε και ξυπνάει μέσα στη νύχτα, πάντοτε τον θηλάζω

 

Δεν ξέρω αν είμαι εγωίστρια, μάλλον είμαι, δεν αποχωρίστηκα τον καφέ, έναν γαλλικό την ημέρα, τσιγάρο δεν με νοιάζει και αν δεν κάνω για μέρες, όσο για το αλκοόλ...όταν έβγαινα έξω 1 φορά την εβδομάδα σίγουρα, έβγαζα γάλα και του το έδιναν ή αν δεν ειχα προλάβει έπινε ξένο...Ένιωθα τύψεις που του έδινα έστω και αυτο το ξένο για να μπορώ εγώ να βγω, αλλά τώρα που το βλέπω απο απόσταση αν δεν το έκανα θα είχα ψιλοφρικάρει...το είχα ανάγκη να αισθανθώ οτι κρατάω κι ενα κομμάτι απο την ζωή μου πριν το μωρό... Καλώς ή κακώς αυτο το κομμάτι περιελάμβανε και το έξω και το ποτό...

 

Τον θηλάζω ακόμη, τώρα πλεον το έχουμε ελλατώσει, πίνει και φρέσκο, ποτέ δεν μειώθηκε η παραγωγή μου χωρίς εγώ να το επιδιώξω και πίστεψέ με απο εδώ και πέρα που είσαι τα πράγματα θα πάνε καλύτερα...

 

αυτά τα λίγα απο εμένα!!

WDWSp2.png

 

TAlMp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν ξέρω αν είμαι εγωίστρια, μάλλον είμαι, δεν αποχωρίστηκα τον καφέ, έναν γαλλικό την ημέρα, τσιγάρο δεν με νοιάζει και αν δεν κάνω για μέρες, όσο για το αλκοόλ...όταν έβγαινα έξω 1 φορά την εβδομάδα σίγουρα, έβγαζα γάλα και του το έδιναν ή αν δεν ειχα προλάβει έπινε ξένο...Ένιωθα τύψεις που του έδινα έστω και αυτο το ξένο για να μπορώ εγώ να βγω, αλλά τώρα που το βλέπω απο απόσταση αν δεν το έκανα θα είχα ψιλοφρικάρει...το είχα ανάγκη να αισθανθώ οτι κρατάω κι ενα κομμάτι απο την ζωή μου πριν το μωρό... Καλώς ή κακώς αυτο το κομμάτι περιελάμβανε και το έξω και το ποτό...

 

Κι εγώ έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι αν βλέπεις τον εαυτό σου και τους άλλους με λιγότερη αυστηρότητα, έχεις πιο μακροπρόθεσμα αποτελέσματα. Απ΄ό,τι βλέπω στο τικεράκι σου, το αποτέλεσμα δικαίωσε τις "παρασπονδίες" σου ;)

Link to comment
Share on other sites

kanella, συμφωνώ απόλυτα πως πρέπει να κρατάμε ένα κομμάτι της παλιάς μας ζωής ή τέλος πάντων να κάνουμε πράγματα που μας χαλαρώνουν και μας ευχαριστούν. Και δεν είσαι καθόλου εγωίστρια! Κατά τη γνώμη μου μια φυσιολογική γυναίκα πρέπει να φροντίζει και τον εαυτό της, όχι μόνο το μωρό της!! Ο,τι κι αν σημαίνει αυτό. Η καθεμιά έχει διαφορετικές ανάγκες. Είναι πολύ σημαντικό που καταφέρνεις και βγαίνεις μία φορά την εβδομάδα έξω το βράδυ. Γεμίζουν οι μπαταρίες σου!! Εγώ πάντως έτσι θα ένιωθα γιατί όπως θα κατάλαβες δεν είμαι και πολύ σπιτόγατα εκ φύσεως, αλλά αναγκάστηκα να γίνω εδώ και τόσους μήνες (συνυπολογίζω και την εγκυμοσύνη). Η μικρή κοιμάται αργά και είναι απρόβλεπτη στο πότε μπορεί να ξαναξυπνήσει, οπότε πρέπει να είμαι απίκο για να ξαναθηλάσει αν χρειαστεί και να την ξανακοιμίσω. Γάλα από μπουκάλι δεν πίνει με τίποτα ακόμα, ούτε το δικό μου (το λίγο που έχω καταφέρει να βγάλω με θήλαστρο) ούτε ξένο. Οπότε ποιος να την κρατήσει;; Ελπίζω σιγά σιγά να επανέλθει κάπως στα φυσιολογικά η ζωή μου χωρίς να χρειαστεί να κόψω ακόμα το θηλασμό. Ψάχνω και δοκιμάζω όλους τους τρόπους.... Ευχαριστώ για τη συμπαράσταση! Να σου ζήσει το μωράκι σου!:)

q7CL.jpgaDgtp2.png
Link to comment
Share on other sites

euharis, είχα δει το μήνυμά σου, είχα ξεκινήσει να σου γράφω, αλλά...με διέκοψε νυχτιάτικα ο δικός μου και τα έκλεισα όλα άρον άρον :lol:

 

Οι αγαπημένες βλαβερές συνήθειες δεν είναι απαραίτητο να κοπούν τελείως...Ειδικά για το αλκοολ, μπορείς άνετα να το ρίξεις στις μπύρες, μιας και ως γνωστό, η μαγιά της μπύρας ευνοεί την αύξηση της παραγωγής και έχει χαμηλούς βαθμούς αλκοόλ. Για τις νυχτερινές εξόδους σου, φρόντιζε απλώς να επιλέγεις μέρη που βρίσκονται κοντά, βάλε το κινητό σε δόνηση και άμα έρθεις στο τσακίρ κέφι κάπνισε και κανένα τσιγαράκι (έως 4-5 δεν ανιχνέυονται στο γάλα).

 

Δεν βρίσκω καθόλου εγωιστικές τις επιθυμίες σου. Πιστεύω μάλιστα ότι είναι απαραίτητο να καλύπτεις τις ανάγκες σου, ώστε να μπορείς να ανταποκριθείς ακόμη καλύτερα στις ανάγκες του παιδιού σου. Όσο πιο ευτυχισμένη, ικανοποιημένη και γεμάτη είναι μια μητέρα τόσο είναι και το παιδί της. Πρέπει πρώτα να "φας" εσύ, για να μπορέσεις να "ταίσεις" το παιδί σου.

 

Το ζήτημα μπουκάλι και ξένο γάλα...ειλικρινά πες μου, δεν βαριέσαι;;; Και επειδή στο λεξικό, δίπλα στη λέξη τεμπελιά θα βρεις τη φωτογραφία μου, trust me, δεν υπάρχει τίποτα πιο ξεκούραστο από τον θηλασμό. Πάντα έτοιμο, στη σωστή θερμοκρασία, θρεπτικό, απολαυστικό, σου επιτρέπει να έχεις ελεύθερα τα χέρια σου, να συνεχίζεις τον ύπνο σου μαζί με το μωρό σου, χωρίς να σηκώνεσαι στο άγριο χάραμα να φτιάχνεις γάλατα κ.λπ. κ.λπ. Και γενικώς απορώ γιατί επικρατεί η άποψη ότι, όταν το παιδί πίνει ξένο γάλα δεν ξυπνάει...

 

Δεν ξέρω πότε και πώς τελειώνουν όλα αυτά. Πώς το παιδί σταματάει να κοιμάται δίπλα σου, να θηλάζει και γενικώς να σε έχει τόσο πολύ ανάγκη. Καμιά φορά αναρωτιέμαι...καμιά φορά με πιάνει άγχος...καμιά φορά φοβάμαι ότι κάτι κάνω λάθος. Και τότε επικρατεί η λογική του τώρα. Είμαι χαρούμενη, είναι χαρούμενος οπότε τέλος...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι χαρούμενη, είναι χαρούμενος οπότε τέλος...

 

Τί είπες τώρα; Μίλησες στην καρδιά μου...

Εγώ έλεγα να αποθηλάσουμε μετά το χρόνο, αλλά τώρα που πλησιάζει... δε θέλω. Διάβασα και τα όσα περιγράφετε και δεν θέλω καθόλου...

Πώς να σταματήσω κάτι που κι εμένα με γεμίζει κι εκείνον τον κάνει ευτυχισμένο; Τώρα δε που έχει αντιδράσεις, σηκώνει την μπλούζα, γελάει πονηρά, σταματάει το θηλασμό και μου δίνει φιλάκι για να συνεχίσει μετά; Πώς να του αρνηθώ;

Συγχωρήστε μου τις σκόρπιες σκέψεις, αλλά συγκινήθηκα πολύ με όσα περιγράφετε και κατάλαβα ότι δεν είμαι έτοιμη να αποθηλάσω...

Οπότε κι εγώ Είμαι χαρούμενη, είναι χαρούμενος οπότε τέλος... και βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Δεν ξέρω πότε και πώς τελειώνουν όλα αυτά. Πώς το παιδί σταματάει να κοιμάται δίπλα σου, να θηλάζει και γενικώς να σε έχει τόσο πολύ ανάγκη. Καμιά φορά αναρωτιέμαι...καμιά φορά με πιάνει άγχος...καμιά φορά φοβάμαι ότι κάτι κάνω λάθος. Και τότε επικρατεί η λογική του τώρα. Είμαι χαρούμενη, είναι χαρούμενος οπότε τέλος...

 

Τι ωραία που το θέτεις! Έχεις απόλυτο δίκιο. Αυτές οι στιγμές που ζούμε με τα παιδάκια μας όταν είναι μωρά είναι μοναδικές και περνάνε τόσο γρήγορα (ούτε που το κατάλαβα πότε η μεγάλη μου έφτασε 12 χρονών)! Το μόνο που ζητάνε είναι αγκαλίτσα και το γαλατάκι της μαμάς τους...! Αυτό πρέπει να σκέφτομαι πρώτα πρώτα και θα τις βρω τις ισορροπίες μου:-)

q7CL.jpgaDgtp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ,βρε κορίτσια,καλά που διαβάζω το θέμα και με απενοχοποιείτε.Γιατί τις τελευταίες 2 εβδομάδες ήμουν πολύ προβληματισμένη με κάποιες κουβέντες της καλύτερής μου φίλης και μιας αγαπημένης μπορώ να πω συναδέλφου.Οτι και καλά θα πρέπει να σταματήσω τουλάχιστον τους βραδυνούς θηλασμούς(αν όχι και όλους!)γιατί μεγαλώνω λένε κακομαθημένο παιδί στο θέμα του ύπνου...:-(Κοιμάται μαζί σου και πού θα πάει αυτό;Περισσότερο δικές σου ανάγκες καλύπτεις και όχι του μωρού...:shock:Οταν το ανέφερα στον άντρα μου συμφώνησε μαζί τους αλλά όταν του ζήτησα να ξυπνάει τη νύχτα και να ηρεμεί τον μικρό όταν θα κλαίει,άλλαξε αμέσως γνώμη και είπε:θήλασε για όσο θέλει το παιδί μας αγάπη μου!Ναι,σκέφτομαι να αποθηλάσω στα βραδυνά αλλά χωρίς βοήθεια πώς;:?

url]

url]

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω συναδελφο που το μωρο της τρεφεται απο την αρχη σχεδον με ξενο γαλα και μου παραπονιεται για τα βραδυνα ξυπνηματα,ω γιες και τα μωρα που τρεφονται με ξενο γαλα ξυπνανε και απ'οτι μου λεει τα'χουν παιξει με τον αντρα της γιατι ναι μεν ξυπνα μες στη νυχτα αλλα πολλες φορες δεν εχει ορεξη να ξανακοιμηθει.

Τουλαχιστον εμενα ξυπναει(στριφογυρναει στον υπνο της και κλαουριζει,δεν ανοιγει ουτε τα ματια της ουτε και σηκωνεται) της δινω στηθος,θηλαζει και ξανακοιμαται δηλ δεν με ''ταλαιπωρει'' οσο μου λεει η συναδελφος μου για το δικο της μωρο.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι,σκέφτομαι να αποθηλάσω στα βραδυνά αλλά χωρίς βοήθεια πώς;:?

Για ρίξε μια ματιά εδώ

http://www.drjaygordon.com/development/ap/sleep.asp

Πάντως, ο νυχτερινός αποθηλασμός δεν εξασφαλίζει ότι θα σταματήσουν τα ξυπνήματα. Γι' αυτό ο νυχτερινός αποθηλασμός δεν είναι αυτοσκοπός, πρέπει ταυτόχρονα να μάθει το παιδί να κοιμάται καλύτερα και μπορούμε να το βοηθήσουμε σε αυτό.;)

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ,βρε κορίτσια,καλά που διαβάζω το θέμα και με απενοχοποιείτε.Γιατί τις τελευταίες 2 εβδομάδες ήμουν πολύ προβληματισμένη με κάποιες κουβέντες της καλύτερής μου φίλης και μιας αγαπημένης μπορώ να πω συναδέλφου.Οτι και καλά θα πρέπει να σταματήσω τουλάχιστον τους βραδυνούς θηλασμούς(αν όχι και όλους!)γιατί μεγαλώνω λένε κακομαθημένο παιδί στο θέμα του ύπνου...:-(Κοιμάται μαζί σου και πού θα πάει αυτό;Περισσότερο δικές σου ανάγκες καλύπτεις και όχι του μωρού...:shock:Οταν το ανέφερα στον άντρα μου συμφώνησε μαζί τους αλλά όταν του ζήτησα να ξυπνάει τη νύχτα και να ηρεμεί τον μικρό όταν θα κλαίει,άλλαξε αμέσως γνώμη και είπε:θήλασε για όσο θέλει το παιδί μας αγάπη μου!Ναι,σκέφτομαι να αποθηλάσω στα βραδυνά αλλά χωρίς βοήθεια πώς;:?

 

 

και εμενα το βραδυνο ειναι αυτο που με εχει κουρασει πλεον γιατι εχουνα υξηθει και στη δουλεια οι υποχρεωσεις αλλα συμφωνω με τις προλαλησασες..η διακοπη των βραδυνων θηλασμων δεν εξασφαλιζει και ηρεμες νυχτες..

ειναι καλοδεχουμενο το γεγονος η μικρη μου να παψει να ζηταει στηθος η να μουρμουραει στον υπνο της αλλα οταν αυτο θα το κοψει απο μονη της..ισως να συμβαινει τελικα μεχρι τα 2 ετη αλλες φορες νωριτερα και σπανιοτερα αργοτερα..ελπιζω μονο να μην εχω καταρρευσει..

τουλαχιστον και εμενα μουρμουραει στον υπνο της, δεν ανοιγει ματια, πιανει το στηθος και ξανακοιμαται..το μονο κακο ειναι οτι α) δεν κοιμαμαι βολικα β) πρεπει να ειμαι απικο ολη νυχτα..

και να σου πω και κατι..μαλλον ο νυχτερινος θηλασμος θα ειναι και υπο νορμαλ συνθηκες ο τελευταιος που θα κοπει κατα τον αποθηλασμο..εγω θα ξεκινησω απο τα ενδοιαμεσα της ημερας, θα μεινουμε στο πρωι βραδυ και μετα θα κοπουν και αυτα τα δυο με τη σειρα τους (εκτος αν καταληξω να θηλαζω μαζι με το επομενο και το πρωτο μου παιδι...εκεεεειιι να δειτε κραξιμο απο τις αγαπημενες φιλες, συγγενεις κλπ..λες και το κανω στο δικο τους παιδι..)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα ο δικός μου κοιμάται 7 και 8 ώρες συνεχόμενες τον τελευταίο καιρό (φτου-φτου) Το μόνο θέμα που έχω είναι .... ποιές ώρες! Προχτές κοιμήθηκε 9 το βράδυ και ξύπνησε στις 5:15 με χαρούλες, γελάκια και ήθελε παιχνιδάκια...:P Εγώ πιάνω δουλειά την 1η Μαρτίου και αρχικά είχα πει να αποθηλάσω, αλλά μου φαίνεται too much να κόψω το θηλασμό την εποχή που ξαφνικά θα αφήνω το ζουζούνι μου σε άλλα χέρια (της γιαγιάς) για 10 ώρες τη μέρα!

όσο για κράξιμο ... άσε ! οι γυναίκες που έχουν στερηθεί κάτι ανάλογο (είτε γιατί ο Θεός δεν τους έδωσε παιδιά, είτε γιατί αυτά που τους έδωσε δεν μπόρεσαν να τα χαρούν) είναι πολύ επικριτικές!

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο δικός μου κοιμάται 7 και 8 ώρες συνεχόμενες τον τελευταίο καιρό (φτου-φτου) Το μόνο θέμα που έχω είναι .... ποιές ώρες! Προχτές κοιμήθηκε 9 το βράδυ και ξύπνησε στις 5:15 με χαρούλες, γελάκια και ήθελε παιχνιδάκια...:P Εγώ πιάνω δουλειά την 1η Μαρτίου και αρχικά είχα πει να αποθηλάσω, αλλά μου φαίνεται too much να κόψω το θηλασμό την εποχή που ξαφνικά θα αφήνω το ζουζούνι μου σε άλλα χέρια (της γιαγιάς) για 10 ώρες τη μέρα!

όσο για κράξιμο ... άσε ! οι γυναίκες που έχουν στερηθεί κάτι ανάλογο (είτε γιατί ο Θεός δεν τους έδωσε παιδιά, είτε γιατί αυτά που τους έδωσε δεν μπόρεσαν να τα χαρούν) είναι πολύ επικριτικές!

 

 

αχ και εμενα κοιμαται στις 19.30 με 20.00 καθε βραδυ και συνηθως τον βαρυ υπνο τον κανει μεχρι τις 23.00 (αλλες φορες σερι αλλες φορες -πιο συχνα- με μικρες διακοπες για θηλασμο αλλα κοιμαται βαρια..) και μετα ξυπναει ανα 1.30 ωρα η δυο μεχρι τις 6.30 με 7.00 το πρωι για θηλασμο..καμια φορα γυρω στις 4.30-5.00 εχει ορεξη και για παιχνιδακια αλλα κλεινω τα φωτα ολα, την βαζω στο στηθος συνεχως μεχρι να βαρεθει και να κοιμηθει..

ε! με κατι τετοια εχω γινει πτωμα και στη δουλεια κουτουλαω..

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε μάχη κάθε βράδυ.Οταν ξυπνάει και θέλει να θηλάσει μου τραβάει τα μαλλιά,με πιάνει από το μάγουλο και μου γυρνάει το κεφάλι για να γυρίσω προς τη μεριά του και κάνει ένα χαρακτηριστικό ήχο ιιιιιιι με γκρίνια μαζί σα να λέει:έλα ρε μάνα μην καθυστερείς!!!!!Σκορπιός βλέπετε...πολύς εγωισμός και πείσμα!!!!

url]

url]

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε μάχη κάθε βράδυ.Οταν ξυπνάει και θέλει να θηλάσει μου τραβάει τα μαλλιά,με πιάνει από το μάγουλο και μου γυρνάει το κεφάλι για να γυρίσω προς τη μεριά του και κάνει ένα χαρακτηριστικό ήχο ιιιιιιι με γκρίνια μαζί σα να λέει:έλα ρε μάνα μην καθυστερείς!!!!!Σκορπιός βλέπετε...πολύς εγωισμός και πείσμα!!!!

 

μμμμμμ..και το βαφτηστηρι μου τα ιδια...σκορπιος και αυτος και ολη την ωρα κανει αυτο το ιιιιιιιιιιι...αλλα αυτος το κανει ΟΛΗ μερα..ειναι πεισματαρικα οντως..εμενα μουρμουραει απλα και μεσα στα σκοταδια ΠΑΝΤΑ βρισκει το στηθος με κλειστα ματια..μα παντα!!!!! Το μυριζει???!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...