Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μετα τη Μενν θηλασατε?


Recommended Posts

Mια άσχετη παρατήρηση... η "εγώ" γέννησε 32η εβδομάδα κι έμεινε το παιδί ενάμιση μήνα μέσα. Εγώ γέννησα 32+6 και έμεινε 17 μέρες. Απλά σκέφτομαι φωναχτά, πόση διαφορά κάνουν 6 μέρες στην ανάπτυξη του μωρού...

 

--

You came and changed the way I feel, no one could love you more

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


Εγώ είχα την μικρή για 5 μέρες στην ΜΕΝΝ. Είχα ζητήσει αποκλειστικό θηλασμό αλλά φυσικά δεν μπορούσα να την θηλάσω αφού δεν επιτρεπόταν να βγουν τα νεογνά από την μονάδα. Έβγαζα γάλα με το θήλαστρο, τα νοσοκομειακά δεν με είχαν βολέψει καθόλου, ήταν πολύ σκληρά και έτσι αγόρασα το Swing της Medela που μου είχε συστήσει η σύμβουλος θηλασμού και είναι πραγματικά καλό, και το πήγαινα στην μονάδα να την ταΐσουν.

Στην 3η μέρα άρχισαν οι διενέξεις με τους γιατρούς της μονάδας γιατί το μητρικό γάλα ήταν λίγο και καθώς η μικρή είχε ήδη χάσει 300 γρ από το βάρος που γεννήθηκε φοβόταν ότι δεν τρέφεται σωστά. Εγώ ήθελα να συνεχίσω αποκλειστικά με τον θηλασμό και αυτοί σχεδόν με εκβίαζαν ότι αν δεν δώσουμε συμπλήρωμα φόρμουλα στο παιδί δεν θα της δώσουν ποτέ εξιτήριο. Καθώς ήταν πιο σημαντικό να πάρω το παιδί σπίτι από το να τσακώνομαι μαζί τους απρόθυμα συμφώνησα.

Για να μην τα πολυλογώ κάναμε 4 εβδομάδες να σταματήσουμε την φόρμουλα. Θήλαζε απρόθυμα, βαριόταν να προσπαθήσει, και είχαμε όλων των ειδών τα προβλήματα. Τελικά τα καταφέραμε με την βοήθεια και συμβούλου θηλασμού που λειτουργούσε και σαν ψυχολογική υποστήριξη σε εμένα που είχαν σπάσει τα νεύρα μου. Είναι τώρα 1 μήνας που θηλάζει αποκλειστικά, αλλά έχω να πω ότι ήθελε πάρα πολύ υπομονή να το καταφέρουμε.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας!Οταν γεννησα την Σεληνη μου την βαλανε για 10 μερες στην ΜΕΝΝ.Ημουν πολυ αποφασισμενη απο την αρχη της εγκυμοσυνης οτι θα θηλασω κι ετσι με συνεχεις αντλησεις οσο ημουν στην κλινικη,χωρις καθολου βοηθεια απο εκει,και με συνεχεις αντλησεις στο σπιτι μεχρι να παρω το κοριτσι μου στα χερια μου καταφερα να κατεβασω γαλα.Ως δια μαγειας λοιπον οταν την πηρα σπιτι συνεργαστηκε μαζι μου απο την αρχη και συνεχιζουμε ακαθεκτες περιμενωντας και το αδερφακι μας...

Η θεληση κοριτσια ειναι το παν...

3nr2p2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Τα δίδυμά μου έμειναν 28 και 56 ημέρες αντίστοιχα η κόρη μου και ο γιος μου.

Όλη τους την παραμονή στη ΜΕΝΝ την έβγαλαν με δικό μου γάλα - δόξα τω θεω είχα πολύ.

Όταν τα πήρα σπίτι, ήταν τόσο το τρέξιμο για το ταϊσμα 2 μωρών, που είχα λιγάκι βολευτεί με το ήδη στρωμένο από τη ΜΕΝΝ πρόγραμμά τους, και δεν επιχείρησα για κάποιες μέρες να θηλάσω. Τελικά άρχισα σταδιακά να τα βάζω στο στήθος σε κάποια γεύματα, επειδή αυτό ήταν ο σίγουρος τρόπος να διατηρηθεί η παραγωγή μου, καθότι το θήλαστρο αποτελεί μηχανικό ερεθισμα και μόνο. Μετά από 2 μήνες στο σπίτι καταλήξαμε να κάνουμε όλα τα ταϊσματα με μπιμπερό και δικό μου γάλα, εκτός από το γεύμα που ξυπνούσε μέσα στη νύχτα ο γιος μου και τον θήλαζα κανονικά - ούτε σύγχυση των θηλών ούτε τίποτα τέτοιο - αν το παιδάκι πεινάει, θα φάει...

Link to comment
Share on other sites

  • 10 χρόνια μετά...

Καλησπερα σε όλες, είμαι ο μπαμπάς της υπόθεσης αλλά θα ήθελα βοήθεια από της μαμάδες . Είμασταν στην ΜΕΝΝ Αλεξανδρούπολης για 49 μερες !!! Να πω οτι για να πάμε θελαμε 1,5 ώρα λόγω του οτι είμαστε απομακρισμένα αλλα χαλάλι πηγαίναμε κάθε μέρα , αντλούσαμε γάλα και κατα βάση σιτιζόταν με αυτό, στην αρχή με το σωληνάκι και μετα του δοκίμασαν μπιμπερο για να δουν οτι μπορεί να σιτιστεί. Και φτάνουμε στο σήμερα, εχουμε πάρει τον μπέμπη σπίτι γεννήθηκε 1210 αλλα πλεον είναι 2300 η γυναίκα μου  κανει συνεχώς προσπαθειες απο το στηθος αλλα δεν ρουφάει ενω με το μπιμπερό πίνει 40 ml (δινει στήθος, μπιμπερο και μετα κάνει αντληση) σημερα ειναι σαν 35 εβδομάδων (δλδ ακομα δεν θα είχε γεννηθεί). Απογοητεύετε αρκετά οποτε τι θα μου συστηνατε; επίσης τον δοκιμάσαμε μόνο στήθος αλλα σε 2 και σε 3 ωρο και δεν έπινε σταγόνα .. καθε συμβουλή καλοδεχούμενη! Ευχαριστω εκ των προτερων ! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, AluC4rdGr είπε:

Καλησπερα σε όλες, είμαι ο μπαμπάς της υπόθεσης αλλά θα ήθελα βοήθεια από της μαμάδες . Είμασταν στην ΜΕΝΝ Αλεξανδρούπολης για 49 μερες !!! Να πω οτι για να πάμε θελαμε 1,5 ώρα λόγω του οτι είμαστε απομακρισμένα αλλα χαλάλι πηγαίναμε κάθε μέρα , αντλούσαμε γάλα και κατα βάση σιτιζόταν με αυτό, στην αρχή με το σωληνάκι και μετα του δοκίμασαν μπιμπερο για να δουν οτι μπορεί να σιτιστεί. Και φτάνουμε στο σήμερα, εχουμε πάρει τον μπέμπη σπίτι γεννήθηκε 1210 αλλα πλεον είναι 2300 η γυναίκα μου  κανει συνεχώς προσπαθειες απο το στηθος αλλα δεν ρουφάει ενω με το μπιμπερό πίνει 40 ml (δινει στήθος, μπιμπερο και μετα κάνει αντληση) σημερα ειναι σαν 35 εβδομάδων (δλδ ακομα δεν θα είχε γεννηθεί). Απογοητεύετε αρκετά οποτε τι θα μου συστηνατε; επίσης τον δοκιμάσαμε μόνο στήθος αλλα σε 2 και σε 3 ωρο και δεν έπινε σταγόνα .. καθε συμβουλή καλοδεχούμενη! Ευχαριστω εκ των προτερων ! 

 

Θα είμαι απόλυτα ειλικρινής και θα έλεγα για την ηρεμία της γυναίκας σου, να αποδεχτεί ότι καμία φορά η ζωή δεν τα φέρνει όπως θέλουμε και να σταματήσει τις προσπάθειες. Σπάνια θα το πω αυτό, και σχεδόν πάντα πιστεύω ότι ένα μωρό αξίζει να προσπαθήσεις να το θηλάσεις, αλλά επειδή έχω περάσει αυτό που περνάτε, δεν πιστεύω καν ότι γίνεται. 

Ισως με SNS μόνο, αν έχετε κάποιον να σας δείξει.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, AluC4rdGr είπε:

Καλησπερα σε όλες, είμαι ο μπαμπάς της υπόθεσης αλλά θα ήθελα βοήθεια από της μαμάδες . Είμασταν στην ΜΕΝΝ Αλεξανδρούπολης για 49 μερες !!! Να πω οτι για να πάμε θελαμε 1,5 ώρα λόγω του οτι είμαστε απομακρισμένα αλλα χαλάλι πηγαίναμε κάθε μέρα , αντλούσαμε γάλα και κατα βάση σιτιζόταν με αυτό, στην αρχή με το σωληνάκι και μετα του δοκίμασαν μπιμπερο για να δουν οτι μπορεί να σιτιστεί. Και φτάνουμε στο σήμερα, εχουμε πάρει τον μπέμπη σπίτι γεννήθηκε 1210 αλλα πλεον είναι 2300 η γυναίκα μου  κανει συνεχώς προσπαθειες απο το στηθος αλλα δεν ρουφάει ενω με το μπιμπερό πίνει 40 ml (δινει στήθος, μπιμπερο και μετα κάνει αντληση) σημερα ειναι σαν 35 εβδομάδων (δλδ ακομα δεν θα είχε γεννηθεί). Απογοητεύετε αρκετά οποτε τι θα μου συστηνατε; επίσης τον δοκιμάσαμε μόνο στήθος αλλα σε 2 και σε 3 ωρο και δεν έπινε σταγόνα .. καθε συμβουλή καλοδεχούμενη! Ευχαριστω εκ των προτερων ! 

Νομίζω πως η τελευταία λύση λύση που αξίζει να προσπαθήσετε είναι το sns. Θα σας πρότεινα να επικοινωνήσετε οπωσδήποτε με έναν σύμβουλο θηλασμού για να σας καθοδηγήσει. Στην Αλεξανδρούπολη η μοναδική σύμβουλος θηλασμού που βρήκα ειναι η παιδιατρος Παπαδόπουλου Κυριακή, τηλ 2551033008 και 6944634550.

 
Link to comment
Share on other sites

 

@AluC4rdGr Να σας ζήσει το παιδάκι! Περάσατε μια περίοδο δύσκολη και βγήκατε νικητές. Με το πέρας του χρόνου θα καταλάβετε πως η εμπειρία σας αυτή είναι εφόδιο ζωής. Καταρχήν να σας πω πως σταδιακά η καθημερινότητα σας θα επανέλθει σε φυσιολογικούς ρυθμούς και μαζί η χαρά και η αισιοδοξία. Να το δουλεύετε αυτό. Να κάνετε μέσα στην ημέρα, σαν οικογένεια, πράγματα που να σας χαροποιούν. Είναι πολύ σημαντικό αυτό!

Κατά δεύτερον ως προς τον θηλασμό.
Συμφωνώ με @Sentir...natureza να επικοινωνήσετε άμεσα με πιστοποιημένο σύμβουλο θηλασμού. Στο διαδίκτυο θα βρείτε την λίστα. Από τη δική μας εμπειρία με πρόωρο μωρό IUGR (η πρώτη μας κόρη) που θήλασε επιτυχώς έως 13μηνών, θα σας έλεγα: Προτεραιότητα έχει η σίτηση του παιδιού. Να τρέφεται όπως μπορεί. Με μπιμπερό. Ok! Και η μαμά εφόσον επιθυμεί να προσπαθήσει να θηλάσει, να βάζει όσο συχνότερα μπορεί το μωρό στο στήθος. Χωρίς άγχος να τραφεί. Δηλαδή και πριν το μπιμπερό αλλά και μετά ταϊσμένο, να το βάζει στο στήθος (επαφή δέρμα με δέρμα). Πχ να αράζει στον καναπέ, να είναι ήρεμη, να δει μια ταινία αν αυτό την χαλαρώνει και το παιδί αγκαλιά, τα χειλάκια του σε επαφή με το στήθος, να το χαϊδεύει, να του τραγουδά. Να το βάλει στον μάρσιπο και να κάνει μια ελαφριά οικιακή εργασία εάν θέλει ή να πάτε μια βόλτα. Γενικά να έχει το παιδί πρόσβαση στο στήθος μιας μαμάς ήρεμης και χαρούμενης.  Όχι απογοητευμένης όπως γράφετε. Αυτό είναι το τελευταίο που χρειάζεστε. Και εάν είναι να επιτευχθεί θηλασμός (και με την σωστή καθοδήγηση από ειδικό όπως είπαμε), θα βρεί τον τρόπο το ζεύγος μαμά-μωρό και θα επιτευχθεί. Εάν όχι τότε απλώς δεν θα γίνει. Ο θηλασμός δεν είναι αυτοσκοπός! Στόχος είναι η υγεία (σωματική και ψυχολογική) και η ευημερία όλης της οικογένειας. Οπότε εάν επιτευχθεί θηλασμός καλώς! Εάν όχι και πάλι το παιδάκι θα μεγαλώσει και θα σε λίγο θα σας κάνει γελάκια, και πιο μετά τραγουδάκια και πιο μετά χέρι χέρι θα πηγαίνετε βόλτα και και και :)

Link to comment
Share on other sites

On 8/3/2020 at 12:56 ΠΜ, AluC4rdGr είπε:

Καλησπερα σε όλες, είμαι ο μπαμπάς της υπόθεσης αλλά θα ήθελα βοήθεια από της μαμάδες . Είμασταν στην ΜΕΝΝ Αλεξανδρούπολης για 49 μερες !!! Να πω οτι για να πάμε θελαμε 1,5 ώρα λόγω του οτι είμαστε απομακρισμένα αλλα χαλάλι πηγαίναμε κάθε μέρα , αντλούσαμε γάλα και κατα βάση σιτιζόταν με αυτό, στην αρχή με το σωληνάκι και μετα του δοκίμασαν μπιμπερο για να δουν οτι μπορεί να σιτιστεί. Και φτάνουμε στο σήμερα, εχουμε πάρει τον μπέμπη σπίτι γεννήθηκε 1210 αλλα πλεον είναι 2300 η γυναίκα μου  κανει συνεχώς προσπαθειες απο το στηθος αλλα δεν ρουφάει ενω με το μπιμπερό πίνει 40 ml (δινει στήθος, μπιμπερο και μετα κάνει αντληση) σημερα ειναι σαν 35 εβδομάδων (δλδ ακομα δεν θα είχε γεννηθεί). Απογοητεύετε αρκετά οποτε τι θα μου συστηνατε; επίσης τον δοκιμάσαμε μόνο στήθος αλλα σε 2 και σε 3 ωρο και δεν έπινε σταγόνα .. καθε συμβουλή καλοδεχούμενη! Ευχαριστω εκ των προτερων ! 

Πρώτα απ' όλα να σας ζήσει το μωράκι, περάσατε μια δοκιμασία κ μπορώ να καταλάβω κ την ψυχολογία της γυναίκας σας κ την δικιά σας. Εμένα η πρώτη μου κόρη έμεινε 23 μέρες στην ΜΕΝΝ κ ενώ φανταζομουν από πάντα ότι θα θήλαζα δεν τα κατάφερα, παρόλα αυτά έβγαζα 11 μήνες με το θηλαστρο να πίνει έστω το γαλατάκι μου. Ο αποκλειστικος θηλασμός στη φάση που είστε πιστεύω είναι πολύ δύσκολος, αν θέλει να θηλάσει η γυναίκα σας το καλύτερο είναι να επικοινωνήσετε με σύμβουλο θηλασμού όπως ειπώθηκε κ μακάρι να τα καταφέρει. Όμως ακόμα κ να μην γίνει το σημαντικότερο είναι ότι το μωράκι είναι καλά, αν έχει τις αντοχές μπορεί να βγάζει με θηλαστρο για όσο μπορεί... Αν όχι κ το γάλα εμπορίου κάνει μια χαρά την δουλειά του!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...