Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ξέρετε πως μπορώ να καθαρίσω τους αρμούς στο πάτωμα?


bourboulithra

Recommended Posts

Έχει κανένας σας ιδέα πως μπορώ να καθαρίσω τους αρμούς ανάμεσα στα πλακάκια στο πάτωμα χωρίς να τους αλλοιώσω? Ξέρετε στα σημεία που πατάμε οι αρμοί από μπεζ έχουν αρχίσει και μαυρίζουν παρότι σφουγγαρίζω συχνά. Έχει αρχίσει και μου φαίνεται η διαφορά από σημείο σε σημείο.

4ITZp3.png

kRczp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


To ίδιο έπαθα και γώ στα σημεία της κουζίνας που δεν είχα χαλί κλπ.Αν και ξέρω πως κυκλοφορούν διάφορα καθαριστικά για αρμούς,σε καταστήματα με χρώματα ,μπογιές,σιδηρικά, κλπ δεν είχα χρόνο να το ψάξω.Έτσι ένα μεσημέρι που είχε πολύ ήλιο και τσατίστηκα με τη χρωματική διαφορά ,πήρα αυτό το fairy power spray που είναι για σκεύη ,κατσαρόλες κλπ ,ψέκασα στους αρμούς,έτριψα με σφουγγαράκι σκοτσ-μπράιτ που είναι για το μπάνιο, βρεγμένο και επανήλθαν στο ίδιο χρώμα οι αρμοί.Δεν ξέρω αν δεν έκανα σωστά,πάντως το ΄χω κανει 2 φορές και ο αρμός δεν χάλασε ούτε αλλοιώθηκε.Το συγκεκριμένο spray το χρησιμοποιώ πολύ αλλά πάντα με γάντια γιατί νομίζω είναι δυνατό.Μ΄αυτό βγάζω και λεκέδες από τα ρούχα των παιδιών(σοκολάτα,γκαζόν),χρωματιστά κλπ πριν τα βάλω στο πλυντήριο.

Ειδικά το αίμα που ποτέ δεν μπορώ να καθαρίσω(ματώνει συχνά η μύτη του μικρού) πάντα μ' αυτό το ξελεκιάζω .Σωστό-λάθος ,με βόλεψε...μή με μαλώσετε...μή οικολογικό σίγουρα είναι!!

SOFTZ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

To ίδιο έπαθα και γώ στα σημεία της κουζίνας που δεν είχα χαλί κλπ.Αν και ξέρω πως κυκλοφορούν διάφορα καθαριστικά για αρμούς,σε καταστήματα με χρώματα ,μπογιές,σιδηρικά, κλπ δεν είχα χρόνο να το ψάξω.Έτσι ένα μεσημέρι που είχε πολύ ήλιο και τσατίστηκα με τη χρωματική διαφορά ,πήρα αυτό το fairy power spray που είναι για σκεύη ,κατσαρόλες κλπ ,ψέκασα στους αρμούς,έτριψα με σφουγγαράκι σκοτσ-μπράιτ που είναι για το μπάνιο, βρεγμένο και επανήλθαν στο ίδιο χρώμα οι αρμοί.Δεν ξέρω αν δεν έκανα σωστά,πάντως το ΄χω κανει 2 φορές και ο αρμός δεν χάλασε ούτε αλλοιώθηκε.Το συγκεκριμένο spray το χρησιμοποιώ πολύ αλλά πάντα με γάντια γιατί νομίζω είναι δυνατό.Μ΄αυτό βγάζω και λεκέδες από τα ρούχα των παιδιών(σοκολάτα,γκαζόν),χρωματιστά κλπ πριν τα βάλω στο πλυντήριο.

Ειδικά το αίμα που ποτέ δεν μπορώ να καθαρίσω(ματώνει συχνά η μύτη του μικρού) πάντα μ' αυτό το ξελεκιάζω .Σωστό-λάθος ,με βόλεψε...μή με μαλώσετε...μή οικολογικό σίγουρα είναι!!

 

Λες αυτό που είναι για φούρνους? Το άφησες καθόλου να δράσει πριν το τρίψεις?

4ITZp3.png

kRczp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ξύδι.....Η μαμά μου τουλάχιστον έτσι τους καθαρίζει και είναι κομπλέ!

 

Όταν λες ξύδι λευκό εννοείς αυτό στο γυάλινο βαζάκι? Εγώ χρησιμοποιώ πολύ το τελείως απλό στη πλαστική συσκευασία για δουλειές μέσα στο σπίτι.

4ITZp3.png

kRczp3.png

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ μη γελάσετε.... σαπούνι και τρίψιμο με οδοντόβουρτσα (στην αρχή).... Μετά με κορόιδευε ο άντρας μου, κι έτσι πήρα κανονική βούρτσα... :lol:

 

Μια χαρά έγιναν.. :)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες ξύδι λευκό εννοείς αυτό στο γυάλινο βαζάκι? Εγώ χρησιμοποιώ πολύ το τελείως απλό στη πλαστική συσκευασία για δουλειές μέσα στο σπίτι.

Τώρα θα σε γελάσω...δεν ξέρω :confused:

Χμμμ μη γελάσετε.... σαπούνι και τρίψιμο με οδοντόβουρτσα (στην αρχή).... Μετά με κορόιδευε ο άντρας μου, κι έτσι πήρα κανονική βούρτσα... :lol:

 

Μια χαρά έγιναν.. :)

Δηλαδή τί εννοείς σε κορόΐδευε αρχικά με την οδοντόβουρτσα κι έτσι πήρες κανονική οδοντόβουρτσα;;;; Αφού και στις 2 περιπτώσεις οδοντόβουρτσα χρησιμοποιούσες!:rolleyes:

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Όοοοχι...

στην αρχή οδοντόβουρτσα... i4.gif

.. μετά ήταν βούρτσα μεγαλύτερη (όχι δοντιών).

 

Να... μια τέτοια... ίδια! 746.jpg

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χμμμ μη γελάσετε.... σαπούνι και τρίψιμο με οδοντόβουρτσα (στην αρχή).... Μετά με κορόιδευε ο άντρας μου, κι έτσι πήρα κανονική βούρτσα... :lol:

 

Μια χαρά έγιναν.. :)

αυτο το κανω μονο στα μπανια που ειναι μικρο το πατωμα γτ αμα πιασω το σαλονι ουτε μεσες ουτε ποδια θα μεινουν ασε που θα τελιωνα μεθαυριο.γεια σου ρε αλκυονη power!!

μια φορα καλοκαιρι μου την εδωσε και εριξα παχυρευστη χλωρινη με την σκουπα τριψιμο και μετα με την σφουγγαριστρα μαζεμα ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ δεν φευγει η χλωρινη 5 ωρες σφουγγαριζα,ασε που δεν μπορουσαμε να κατσουμε απο την μυρωδια

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτο το κανω μονο στα μπανια που ειναι μικρο το πατωμα γτ αμα πιασω το σαλονι ουτε μεσες ουτε ποδια θα μεινουν ασε που θα τελιωνα μεθαυριο.γεια σου ρε αλκυονη power!!

μια φορα καλοκαιρι μου την εδωσε και εριξα παχυρευστη χλωρινη με την σκουπα τριψιμο και μετα με την σφουγγαριστρα μαζεμα ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ δεν φευγει η χλωρινη 5 ωρες σφουγγαριζα,ασε που δεν μπορουσαμε να κατσουμε απο την μυρωδια

 

Δεν είχα παιδιά τότε ....... :cool::P

Μετά... μετακομίσαμε... :lol:

 

Αααα και δεν το ξανακάνω!! Ψόφισα! :lol:

Τόσες ώρες στα τέσσερα.... α πα πα....:lol:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

τελικα την καλυτερη δουλεια την εκανε η κουμπαρα μου που εβαλε αρμους που δεν λεκιαζουν(τους το ειχε πει ο εργολαβος τους)πληρωσαν την διαφορα.εχει 5 χρονια στο σπιτι ποτε δεν μου ειπε κατι για τους αρμους για την επομενη φορα που θα παω να τους προσεξω!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Θα πας σε ενα μαγαζι με δομικα υλικα (χρωματα κλπ κλπ) και θα πεις θελω ενα υγρο για καθαρισμο πλακιδιων και αρμων. Υπαρχουν απο πολλες εταιρειες ISOMAT, KNAUF και διαφορες αλλες.

 

Αλλα προσοχη!

1. Μη το κανεις συνεχεια γιατι ενδεχεται μακροχρονια να σου ξεβαψουν τα πλακακια.

2. Ειναι τοξικα....προσοχη στις οδηγιες χρησης και κυριως στην δοσολογια αραιωσης με το νερο.

 

Α! Και ποτε μα ποτε μη τα μυρισεις απο το μπουκαλι.... εγω το κανα και λιποθυμησα κατευθειαν απο τα χημικα :s

 

 

Link to comment
Share on other sites

και ένα της Durostic υπάρχει

 

...αλλά εγώ προτιμώ, λευκό ξύδι με σόδα - περιμένω να αφρίσει, ρίχνω λίγο υγρό των πιάτων, και μετά με την οδοντόβουρτσα κι εγώ........!!!!!!!! :lol: :lol: :lol:

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά... το ξύδι και η σόδα.... είναι απλώς αλατόνερο..... Συγνώμη που σας το λέω.... αλλά δεν έχει κάποια καθαριστική αξία μεγαλύτερη ... Ο αφρός είναι διοξείδιο του άνθρακα...... και ελευθερώνεται στον αέρα....

 

Θα πρότεινα αντί για ξύδι+σόδα, να βάλετε ΜΟΝΟ σόδα! Αυτό ναι.... θα βοηθήσει!!

 

Ή απλό σαπουνάκι, αφού δε θα γλυτώσετε το τρίψιμο.... νομίζω πως κάνει κι αυτό μια χαρά.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Τους αρμους τους καθαρισα με το cillit bang (μωβ μπουκαλι,πορτοκαλι αντλια)

ψεκασμα στον αρμο,το αφησα 1 λεπτο

τριψιμο με βουρτσα(ξεκινησα κι εγω με οδοντοβουρτσα αλλα εσπασα 2 και συνεχισα με της κουζινας την βουρτσα,αυτην με την ψηλη λαβη)

και ξεβγαλμα με νερακι και σφουγγαριστρα:)

καθαρισα ολο το σπιτι αλλα 2 μερες ημουν πιασμενη ολοκληρη!λες και ετρεχα 200αρι χωρις ζεσταμα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα παιδιά τότε ....... :cool::P

Μετά... μετακομίσαμε... :lol:

 

Αααα και δεν το ξανακάνω!! Ψόφισα! :lol:

Τόσες ώρες στα τέσσερα.... α πα πα....:lol:

 

Αυτό λέει να το κάνεις μόνο αν είναι ο άντρας σου στο σπίτι κ έχεις άλλο όφελος...

Για να το ρίξουμε και λίγο στην πλάκα!

Κουράστηκα ρε κορίτσια, τόσο τρίψιμο που ρίξατε!

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέει να το κάνεις μόνο αν είναι ο άντρας σου στο σπίτι κ έχεις άλλο όφελος...

Για να το ρίξουμε και λίγο στην πλάκα!

Κουράστηκα ρε κορίτσια, τόσο τρίψιμο που ρίξατε!

:lol::lol::lol::lol::oops::oops::oops::lol::lol::lol: ...............

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέει να το κάνεις μόνο αν είναι ο άντρας σου στο σπίτι κ έχεις άλλο όφελος...

Για να το ρίξουμε και λίγο στην πλάκα!

Κουράστηκα ρε κορίτσια, τόσο τρίψιμο που ρίξατε!

 

:lol: :lol: :lol: :lol:

 

edit: Τώρα που το ξανασκέφτομαι, λες γι' αυτό να γέλαγε ο άντρας μου τότε και με κοίταγε.... κάπως!! :lol: Λες τα δίδυμα να οφείλονται στο πώς-το-τρίβω-το-πλακάκι.... και εγώ νόμιζα πως φταίει η εξωσωματική???? :lol::oops::lol::oops::lol:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...