Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θα το λέγατε οτι κάνατε εξωσωματική?


Recommended Posts

Ανοίγω αυτό το θέμα για ένα και μόνο λόγο,έχω την κουμπάρα μου η οποία είναι παντρεμάνη εδώ και 10 χρόνια και όσο και να έκαναν προσπάθεια με άντρα της δεν έμενε έγκυος,της συνέστησα τον γιατρό μου ο οποίος την καθοδήγησε το τι θα κάνει και έτσι πρίν 5 μήνες έμεινε έγκυος στα δυδημάκια της.Όταν την πήρα να της ευχηθώ με μεγάλη χαρά που επιτέλους έκανε αυτό που προσπαθούσε πολυυυυυυ καιρό μου είπε να μην τολμήσω να πω σε κανέναν οτι τα μωράκια της τα έκανε μετά από εξωσωματική...Σέβομαι τα θέλω της αλλά το θεωρώ και λίγο κάπως να μην θέλεις να μοιραστείς αυτή την χαρά του να φέρεις στον κόσμο παιδάκι με όποιον τρόπο να γήνεται και αυτό.Είναι ποιά τόσο κακό?Δεν το νομίζω...Ούτε πιστεύω να είναι και ταμπού στην εποχή μας...Ποία είναι η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σαφως κ θα το ελεγα κ δεν θα ειχα κανενα απολυτως προβλημα,αυτα ειναι ταμπου της δεκαετιας του 70.Βεβαια υπαρχουν ατομα που θεωρουν οτι εαν το μαθουν καποιοι αλλοι θα τους κατηγορησουν οτι ηταν ανικανοι να κανουν παιδια κ μπουρου μπουρου...........αλλα οποιος σχολιαζε ενα τετοιο γεγονος ετσι θα ηταν απο αγραμματος εως κ πολυ ελεεινος.Το θεμα ειναι να μπορεσεις να νιωσεις την μητροτητα με οποιοδηποτε τροπο ειτε ειναι εξωσωματκη ειτε ειναι υιοθεσια.

Link to comment
Share on other sites

Σαφως κ θα το ελεγα κ δεν θα ειχα κανενα απολυτως προβλημα,αυτα ειναι ταμπου της δεκαετιας του 70.Βεβαια υπαρχουν ατομα που θεωρουν οτι εαν το μαθουν καποιοι αλλοι θα τους κατηγορησουν οτι ηταν ανικανοι να κανουν παιδια κ μπουρου μπουρου...........αλλα οποιος σχολιαζε ενα τετοιο γεγονος ετσι θα ηταν απο αγραμματος εως κ πολυ ελεεινος.Το θεμα ειναι να μπορεσεις να νιωσεις την μητροτητα με οποιοδηποτε τροπο ειτε ειναι εξωσωματκη ειτε ειναι υιοθεσια.

Συμφωνώ απόλυτα.Δεν θα είχα λόγω να το κρύψω....Γι'αυτό άλλωστε υπάρχει η εξωσωματική...Παρολ'αυτά δεν μπορώ να την κατηγορήσω για την απόφασή της να το κρατήσει μυστικό.Σίγουρα θα έχει κάποιο λόγο στο μυαλό της.Ίσως θα ήταν καλό να τη ρωτήσεις και ο λόγος της να είναι απάντηση στον προβληματισμό σου....

as1cxEz0g410010MjkyZHwwNjIwZHxNeSBsaXR0bGUgTmljb2wgaXM.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ούτως ή άλλως τα κακοπροαίρετα σχόλια γίνονται αν καθυστερήσεις να κάνεις παιδί :evil: .Όλοι βγάζουν το συμπέρασμα ότι δεν μπορείς.Αν μάλιστα έρθουν και δίδυμα,τότε είτε το κρύψεις είτε όχι,κάποιοι είναι πεπεισμένοι...:evil:

 

Προσωπικά δεν θα είχα πρόβλημα να το πώ γιατί δεν το θεωρώ κακό,κάτι για το οποίο πρέπει να ντρέπεται κανείς.

 

Αλλά αν κάποιος πάλι δεν θέλει να το αποκαλύψει,είναι απόλυτα σεβαστό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το ελεγα απλα. Θα το διατυμπανιζα, στελνοντας ετσι μηνυμα αισιοδοξίας σε ολες τις γυναικες και φυσικα θα ηθελα να ξερουν τα μωρακια μου ποσο πολυ τα ηθελα (γιατι η εξωσωματικη, μην γελιομαστε, δεν ειναι ακριβως περιπατος στο παρκο...)

Οσο για τα κακεντρεχη σχολια, θα τους ελεγα να καβαλλησουν τη μηχανη του χρονου ρυθμιζοντας την στο 2008... :evil:

Link to comment
Share on other sites

Και πώς δε βγάζει καθόλου μάτι ότι μετά από τόσα χρόνια προσπαθειών έμεινε έγκυος... Παιδιά κακά τα ψέματα... ακόμα και να μην το πει η ίδια να είστε σίγουρες ότι ο κόσμος ψιθυρίζει... (εδώ ψιθυρίζει και για αυτούς που από επιλογή τους καθυστερούν την τεκνοποίηση, πόσο μάλλον τους υπόλοιπους...) αν μάλιστα το ζευγάρι έχει περάσει και προ πολλού την αναμενόμενη ηλικία τεκνοποίησης, εκεί να δεις σχόλια...

Πες το και μαγκιά σου λέω εγώ... δηλαδή για το χ, ψ λόγο που δε γίνεται με το "φυσιολογικό" τρόπο είσαι "καταδικασμένος" να μην νοιώσεις τη μητρότητα/πατρότητα;;; :wink:

Link to comment
Share on other sites

Α! Και οι αντρες ας αποδεσμευσουν επιτελους την ικανοτητα τεκνοποιησης με τις τρομερες επιδοσεις στο κρεβατι γιατι το ενα δεν προϋποθετει το αλλο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ αν σκεφτείτε πως ακομα και την εγκυμοσύνη μου την ανακοίνωσα κατά τον τέταρτο μήνα και όχι σε όλους -οι άλλοι απλά το κατάλαβαν- μάλλον δεν θα το έλεγα. Θα το έλεγα οπωσδήποτε σε αυτούς που θεωρώ εγώ κοντινούς μου αλλά στους πιο έξω όχι.

Το ξέρω πως έτσι κι αλλιώς θα γινόνταν θέμα συζήτησης αλλά δεν θα τους έκανα τη χάρη να πουνε οι κακοί κάνοντας τους καλούς: "α, ε δεν πειράζει.... και έτσι καλά είναι.....!!!"..... Θα τους άφηνα με την απορία.....!!!!

:):):)

 

Όχι πως το θεωρώ ντροπή ή κακό.... Ίσα ίσα.... Απλά δίνεις στους άλλους το έναυσμα για διάφορες συζητήσεις και διάφορες απόψεις που μόνο καλό δεν μπορούν να σου κάνουν.

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το ελεγα απλα. Θα το διατυμπανιζα, στελνοντας ετσι μηνυμα αισιοδοξίας σε ολες τις γυναικες και φυσικα θα ηθελα να ξερουν τα μωρακια μου ποσο πολυ τα ηθελα (γιατι η εξωσωματικη, μην γελιομαστε, δεν ειναι ακριβως περιπατος στο παρκο...)

Οσο για τα κακεντρεχη σχολια, θα τους ελεγα να καβαλλησουν τη μηχανη του χρονου ρυθμιζοντας την στο 2008... :evil:

Αυτό ακριβώς είχα και εγώ στο μυαλό μου το θεώρησα πολυυυυυυυυυυ αναχρωνιστικό να μην θέλει να το πει σε κανέναν,αφήστε που όλοι οι γνωστοί μας που ξέρουν οτι έχουμε τον ίδιο γιατρό με ρωτάνε για τα δύδημακια(που μακάρι να γεννηθούν καλά και με υγεία...)της κουμπάρας μου.Εγώ επικαλούμαι το ιατρικό απόρρητο βέβαια και δεν απαντώ.Εγώ πάντως προσωπικά θα το φώναζα και θα το ξαναφώναζα...

Link to comment
Share on other sites

Noμίζω ότι πλέον η απλή εξωσωματική δεν είναι ταμπου στην κοινωνία μας (εκτος και αν εισαι γνωστή τηλεγυμναστρια :roll: ).

Υπάρχει ομως ταμπου σε εξωσωματικές με δανεικά ωάρια ή σπέρμα δότη, εαν δηλαδή το γεννετικό υλικό δεν είναι των γονιών. Αν έκανα παιδί με ξένο γεννετικό υλικό δεν ξέρω αν θα το έλεγα στο παιδί μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ σίγουρα θα το έλεγα. Δεν βρίσκω κανένα λόγο για να κρύψει κανείς κάτι τέτοιο. Αντίθετα συμφωνώ με τη Jean. Πιστεύω πως λεγοντάς το θα έδινα ελπίδα και σε άλλα ζευγάρια που θέλουν να γίνουν γονείς αλλά δεν τα έχουν καταφέρει με το "φυσικό" τρόπο...

Ελίνα, μαμά του Θάνου-22/8/2003, της Εύας και της Χριστίνας (ομοζυγωτικά δίδυμα)-15/6/2006!

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν καταλαβαινω γιατι να δωσω αναφορα πως εκανα τα παιδια μου?

Δλδ αν τα εκανα φυσιολογικα θα επρεπε να του ςπω..τι καναμε (πανω κατω..ψηλα τα ποδια?)Ή εαν εκανα εξωσωματικη πως την εκανα??

Δεν νομιζω οτι αφορα κανεναν ο τροπος που εγω εκανα παιδια(πλιν εμενα και του αντρα μου)

 

Φιλη παντως που ειχε προβλημα και πριν κανει παιδια ειχε πει οτι εχω το ταδε προβλημα ..θα κανω εξωσ...ακουσε και εγω δεν ξερω τι...που την αποθαρρυναν ....οποτε στην δευτερη δεν ειπε τιποτα(βεβαια το ξεραν..αλλα δεν φταναν τα σχολια στ αυτιας της..κατι που πριν γινοταν με κακια...)

Ας πουμε σχολια που ειχε ακουσει....καμια δεν μενει με την πρωτη..οποτε παρ το αποφαση οτι θα παυδευτεις για να μεινεις :evil: ....εγω μενω πανευκολα....και τα 2 παιδια μου ουτε το καταλαβα :roll: .....για να μην μενεις φυσιολογικα....ισως δεν θα επρεπε :roll::x

Και αλλο χαριτωμενα..οποτε ...γι αποιο λογο να δωσει αναφορα?

Link to comment
Share on other sites

Και βεβαια θα το ελεγα!!!! Που θα ηταν το κακο?????

Η ξαδερφη μου κατεφυγε στην εξωσωματικη και απο την αρχη το βροντοφωναζε γιατι ηταν φυσιολογικοτατο δεν εκλεψε απο κανενα παιδια!!!!! Μια φιλη, δεν τολμαει να το πει...δεν καταλαβαινω γιατι!!! Ειναι ομορφο να αποκτας παιδι ειτε με τον ενα ειτε με τον αλλο τροπο. Τα προβληματα που μπορει να εχει μια γυναικα, ενας αντρας δυστυχως ειναι αναποφεκτα, κανουμε οτι μπορουμε για να τα διορθωσουμε! :) Γι'αυτο υπαρχει η εξωσωματικη! :)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η διαδικασία της εξωσωματικής είναι τόσο ψυχοφθόρα που χρειάζεται να τη μοιραστείς με κάποιους δικούς σου ανθρώπους. Από εκεί και πέρα τα πράγματα μαθαίνονται. Και για να καταλάβω, πώς θα το 'κρύβατε' βρε κορίτσια? κρύβεται αυτό? Δεν θα πάρετε άδεια από τη δουλειά, δεν θα μείνετε στο κρεβάτι, δεν θα πρέπει να πάτε στο Κέντρο? Θα μπαίνετε μέσα κρυφά? Εγώ την εγκυμοσύνη είπα να κρύψω (δηλ. να μη βγάλουμε ντοντούκα) του πρώτους τρεις μήνες, πήγα για υπέρηχο, και έπεσα πάνω σε φιλικό ζευγάρι. Τί να τους πούμε, ψέματα? Και μετά να γελοιοποιηθούμε?Αυτά δεν κρύβονται. Ή τα αποδέχεσαι σαν κάτι φυσιολογικό, ή σε κοροϊδεύουν όλοι πίσω από την πλάτη σου. Οπότε εγώ, όχι ακριβώς θα το έλεγα, αλλά δεν θα το αρνούμουν. Όταν με ρωτούσαν θα το παραδεχόμουνα χωρίς λετομέρειες, αν δεν ήθελα.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια.εχω 2 υγιεστατα αγορια απο εξωσωματικη γονιμοποιηση.ο ενας ειναι 8 χρονων και ο δευτερος 2 μηνων.στην πρωτη εξωσωματικη και εγω ετσι αντιδρουσα δεν ηθελα να το ξερει κανενας.με τα χρονια ομως καταλαβα ποσο λαθος ημουν.γιατι να μην το λεμε¨κακο ειναι που προσπαθουμε να αποκτησουμε παιδια΄,να κανουμε οικογενεια,να ολοκληρωθουμε.κακο ειναι να τα παρατας και να μην προσπαθεις.τωρα το λεω και μαλιστα με υπερηφανεια.οποια εχει κανει εξωσωματικη μπορει να με καταλαβει.

γεια σας μανουλες.λοιπον εγω εχω ενα αγορακι 2 μηνων και 1 εβδομαδας.εχει υψος 63 εκ.και ζυγιζει 7600.ο παιδιατρος μας ειπε πως ειναι στα ανωτατα επιπεδα.εχει καμμια αναλογη περιπτωσ紨

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το ελεγα απλα. Θα το διατυμπανιζα, στελνοντας ετσι μηνυμα αισιοδοξίας σε ολες τις γυναικες και φυσικα θα ηθελα να ξερουν τα μωρακια μου ποσο πολυ τα ηθελα (γιατι η εξωσωματικη, μην γελιομαστε, δεν ειναι ακριβως περιπατος στο παρκο...)

Οσο για τα κακεντρεχη σχολια, θα τους ελεγα να καβαλλησουν τη μηχανη του χρονου ρυθμιζοντας την στο 2008... :evil:

 

Αυτη ειναι ακριβως η απαντηση μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το ελεγα απλα. Θα το διατυμπανιζα, στελνοντας ετσι μηνυμα αισιοδοξίας σε ολες τις γυναικες και φυσικα θα ηθελα να ξερουν τα μωρακια μου ποσο πολυ τα ηθελα (γιατι η εξωσωματικη, μην γελιομαστε, δεν ειναι ακριβως περιπατος στο παρκο...)

Οσο για τα κακεντρεχη σχολια, θα τους ελεγα να καβαλλησουν τη μηχανη του χρονου ρυθμιζοντας την στο 2008... :evil:

 

Αυτη ειναι ακριβως η απαντηση μου.

 

Και η δική μου!!!Για να αισιοδοξούν όλο και περισσότερες γυναίκες!!!!

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το λέω - το έλεγα απο την αρχή, ξέρω όμως και ζευγάρια που το κρατουν κρυφό κυριως γιατι το κοντινό οικογενειακό περιβάλλον δεν θα μπορουσε να το καταλάβει και να το δεχτει (πχ. "παραδοσιακοί" γονεις/πεθερικά απο επαρχία, με συντηρητικές αντιλήψεις, κλπ...)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...