Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μια ιωση μας εχει ισοπεδωσει...


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κι εμας ο πυρετος επεσε στο μικρο για μια μερα και μετα ξαναπηγε 38.Εξω δε θελω για την ωρα να βγω γιατι και ο παγωμενος αερας με ενοχλει.Πιστευω απο σημερα σιγα σιγα να δω καποια βελτιωση.Ασε που δε θελω να κολλησω και κανενας αλλον.Παντως πριν κατι χρονια που ειχε κολλησει και ο αντρας μου πνευμονια θυμαμαι παλι του ειχαν πει γαι μια εβδομαδα να μεινει στο σπιτι να συνελθει.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά και εμένα ο μικρός έχει την γρίπη.. Γρίπη Α μου την είπε η παιδίατρος, θα του δώσω tamiflu για 5 μέρες. Δεν φαινόταν κατά την εξέταση και ούτε αντιβίωση θα του έδινε, ευτυχώς μου πρότεινε να του κάνω εξέταση για την γρίπη και εκεί το είδαμε. Γενικά είναι πολύ ευδιαθετος,το μόνο που έχει είναι βήχας και ξανά πυρετό. Δεν ρώτησα εκείνη την ώρα αλλά η γρίπη α είναι το Η1Ν1 που λένε; Έτσι είδα στο ίντερνετ τώρα..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω,φοβαμαι ομως μηπως χειροτερεψει αν δεν παρει κατι παραπανω απο αντιπυρετικα και εισπνοες αερολιν,ουσιαστικα ειναι αρρωστος απο την Πεμπτη, εδειχνε να περναει αλλα απο χθες ανεβαζει μεχρι 39 παλι. Δεν ρωτησα γιατι πρεπει να το παρει, και μονο που μου ειπε οτι εχει την γριπη το θεωρησα δεδομενο οτι θα παρει κατι ακομα. Αν ας πουμε του γυρισει σε πνευμονια? Δεν τα ξερω και καλα αυτα, δεν τα εχω ψαξει και πολυ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ταμιφλου ειναι για τη γριπη? Νομιζα οτι ειναι μονο για ιωσεις.Παντως εχω φιλη μου στο εξωτερικο αρρωστοι κι αυτοι με τα ιδια ακριβως συμπτωματα.Νομιζω και εξω αυτη η ιωση θεριζει.

 

Καλα εμεις απο αρχες δεκεμβριου και μετα ολο αρρωστοι ειμαστε.Ο μεγαλος μου παει πρωτη φορα φετος προνηπιο και εχουμε τρελλαθει στις ιωσεις...με αποκορυφωμα αυτη.Βαρεθηκα να εχω καποιον με πυρετο.

 

Να πω οτι εγω απο μικρη ειχα αλλεργικη βρογχητιδα...ασθμα...το οποιο ναι μεν εχω ξεπερασει αλλα παντα καπου κρυβονται αυτα.Οι περισσοτερες ιωσεις καταληγουν σε βηχα.Τα πνευμονια ειναι αρκετα επιβαρυμενα ηδη απο μικρη ηλικια.Ισως επαιξε κι αυτο τον ρολο του που η ιωση γυρισε σε πνευμονια.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω Niki οτι διαβασα για τη γριπη αναφερει σαν φαρμακο το ταμιφλου και ενα αλλο. Και οτι μπορει να εξελχθει σε πνευμονια, ωτιτιδα, βροχιτιδα και σε βαριες περιπτωσεις μηνιγγιτιδα κλπ. Οποτε προσωπικα προτιμω να καλυφθει το παιδι παρα να μεινει με αντιπυρετικα. Εσενα ο μεγαλος σου ειναι ενταξει τωρα? Μονο βηχας του εχει μεινει?

Link to comment
Share on other sites

Τωρα να σου πω την αληθεια οπως την πατησα κι εγω...στη θεση σου κι εγω το ιδιο θα εκανα.Ο μεγαλος μου ειναι μια χαρα αυτυχως εδω και μερες.Εχει περασει και ο βηχας.Και ο μικρος ευτυχως σημερα τον ακουω καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μας απολογισμός είναι... Εμένα μου πήρε συνολικά 3 εβδομάδες να επανέλθω. Είχα πυρετό μέχρι 39 και ρίγη για 3 ημέρες, πόνους στα κόκκαλα ήπιους τις πρώτες 2-3 μέρες, κούραση έντονη για την πρώτη εβδομάδα, έλλειψη όρεξης για φαγητό 10 μέρες, ζαλάδες για 4-5 μέρες αφού πρώτα έπεσε ο πυρετός, αλλά αυτό μπορεί να ήταν και παρενέργεια από το αντιβηχικό σιρόπι, βήχα μέχρι τώρα, που υποχωρεί με πολύ αργό ρυθμό, κούραση ήπια μέχρι τώρα και ευτυχώς δεν έκανα επιπλοκές. Ο άντρας μου 3 μέρες ήταν τέζα με υψηλό πυρετό, δεν βγήκε από το υπνοδωμάτιο, στην εβδομάδα ήταν καλούτσικα αλλά έβηχε, πήγε τον εξετάσαν και τελικά πήρε αντιβίωση για βρογχίτιδα. Τα παιδιά το πέρασαν πιο ήπια, 2-3 μέρες πυρετό μέχρι 39,5, ενώ για συνάχια έχουν χρόνια να κάνουν πυρετό, μια γκρινίτσα, κούραση για καμιά εβδομάδα και στην εβδομάδα πάνω ήταν πάλι κατσίκια να χοροπηδάνε γύρω γύρω και να μας τη σπάνε εμάς που δεν είχαμε συνέλθει....

 

Μια ομορφιά ήμασταν. Πάντως ειχα να αρρωστήσω έτσι καμιά εικοσαριά χρόνια, οπότε πάλι καλά. Είχαμε κλειστεί όλοι σπίτι και ευτυχώς δεν αρρωστήσαμε ταυτόχρονα, γιατί ένας μεγάλος έπρεπε να κάνει χρέη νοσοκόμου, ήμασταν χάλια μιλάμε...

 

Τέλος πάντων, ήθελα να πω ότι είναι επίφοβο αυτό για επιπλοκές τύπου βρογχίτιδες, πνευμονίες και αν βλέπεις ότι δεν καλυτερεύεις, εννοείται το ελέγχεις. Εμείς καλυτερεύσαμε οι 3 από τους 4...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το φυσιολογικό είναι σχετικό.. Εγώ από 38 και πάνω δίνω αντιπυρετικο και το θεωρώ πυρετό. Αν είναι η έβδομη μέρα όπως είπες πιο πάνω τότε εγώ θεωρώ ότι είναι πολλές οι μέρες,μια ίωση δεν κρατάει τόσο, αλλά δεν είμαι γιατρός,μια ταλαιπωρη μαμά είμαι! Ουφ τι πάθαμε βρε παιδιά! περαστικά σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μας απολογισμός είναι... Εμένα μου πήρε συνολικά 3 εβδομάδες να επανέλθω. Είχα πυρετό μέχρι 39 και ρίγη για 3 ημέρες, πόνους στα κόκκαλα ήπιους τις πρώτες 2-3 μέρες, κούραση έντονη για την πρώτη εβδομάδα, έλλειψη όρεξης για φαγητό 10 μέρες, ζαλάδες για 4-5 μέρες αφού πρώτα έπεσε ο πυρετός, αλλά αυτό μπορεί να ήταν και παρενέργεια από το αντιβηχικό σιρόπι, βήχα μέχρι τώρα, που υποχωρεί με πολύ αργό ρυθμό, κούραση ήπια μέχρι τώρα και ευτυχώς δεν έκανα επιπλοκές. Ο άντρας μου 3 μέρες ήταν τέζα με υψηλό πυρετό, δεν βγήκε από το υπνοδωμάτιο, στην εβδομάδα ήταν καλούτσικα αλλά έβηχε, πήγε τον εξετάσαν και τελικά πήρε αντιβίωση για βρογχίτιδα. Τα παιδιά το πέρασαν πιο ήπια, 2-3 μέρες πυρετό μέχρι 39,5, ενώ για συνάχια έχουν χρόνια να κάνουν πυρετό, μια γκρινίτσα, κούραση για καμιά εβδομάδα και στην εβδομάδα πάνω ήταν πάλι κατσίκια να χοροπηδάνε γύρω γύρω και να μας τη σπάνε εμάς που δεν είχαμε συνέλθει....

 

Μια ομορφιά ήμασταν. Πάντως ειχα να αρρωστήσω έτσι καμιά εικοσαριά χρόνια, οπότε πάλι καλά. Είχαμε κλειστεί όλοι σπίτι και ευτυχώς δεν αρρωστήσαμε ταυτόχρονα, γιατί ένας μεγάλος έπρεπε να κάνει χρέη νοσοκόμου, ήμασταν χάλια μιλάμε...

 

Τέλος πάντων, ήθελα να πω ότι είναι επίφοβο αυτό για επιπλοκές τύπου βρογχίτιδες, πνευμονίες και αν βλέπεις ότι δεν καλυτερεύεις, εννοείται το ελέγχεις. Εμείς καλυτερεύσαμε οι 3 από τους 4...

 

Α ωραια περασατε κι εσεις...

Link to comment
Share on other sites

Το φυσιολογικό είναι σχετικό.. Εγώ από 38 και πάνω δίνω αντιπυρετικο και το θεωρώ πυρετό. Αν είναι η έβδομη μέρα όπως είπες πιο πάνω τότε εγώ θεωρώ ότι είναι πολλές οι μέρες,μια ίωση δεν κρατάει τόσο, αλλά δεν είμαι γιατρός,μια ταλαιπωρη μαμά είμαι! Ουφ τι πάθαμε βρε παιδιά! περαστικά σε όλους!

 

Ο παιδιατρος μας είπε γρίπη κ κρατάει μέχρι 10 μέρες κ εγώ αγχωνομαι εννοείτε .

b1xOp2.png

 

QBskp2.png

Link to comment
Share on other sites

Το ταμιφλου ειναι για τη γριπη? Νομιζα οτι ειναι μονο για ιωσεις.Παντως εχω φιλη μου στο εξωτερικο αρρωστοι κι αυτοι με τα ιδια ακριβως συμπτωματα.Νομιζω και εξω αυτη η ιωση θεριζει.

 

Καλα εμεις απο αρχες δεκεμβριου και μετα ολο αρρωστοι ειμαστε.Ο μεγαλος μου παει πρωτη φορα φετος προνηπιο και εχουμε τρελλαθει στις ιωσεις...με αποκορυφωμα αυτη.Βαρεθηκα να εχω καποιον με πυρετο.

 

Να πω οτι εγω απο μικρη ειχα αλλεργικη βρογχητιδα...ασθμα...το οποιο ναι μεν εχω ξεπερασει αλλα παντα καπου κρυβονται αυτα.Οι περισσοτερες ιωσεις καταληγουν σε βηχα.Τα πνευμονια ειναι αρκετα επιβαρυμενα ηδη απο μικρη ηλικια.Ισως επαιξε κι αυτο τον ρολο του που η ιωση γυρισε σε πνευμονια.

 

Νιki η γριπη ειναι ιος...αρα ιωση! Απλα ειναι σοβαρος ιος...πως λεμε πχ το εμβολιο ειναι κατα του ιου "ταδε" ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι... δεν είχε κάνει κανείς σας το εμβόλιο της γρίπης?

 

Εγω το εχω κανει σε ολα τα παιδια....βεβαια ειπαν πως κυκλοφορει και μεταλλαγμενος ιος, οποτε ισως το εμβολιο να μην καλυπτει 100%...παντως σιγουρα θα κανει τα συμπτωματα ηπιοτερα

Link to comment
Share on other sites

βεβαια ειπαν πως κυκλοφορει και μεταλλαγμενος ιος, οποτε ισως το εμβολιο να μην καλυπτει 100%...παντως σιγουρα θα κανει τα συμπτωματα ηπιοτερα

Ναι, αυτό άκουσα κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός όχι, δεν το έχει κάνει, γιατί δεν πάει παιδικό σταθμό. Τα άλλα παιδάκια με τα οποία έχουμε επαφές το έχουν κάνει όμως. Γενικά στην Αγγλία το προωθούν πολύ. Και οι γονείς μου επίσης το έχουν κάνει και το κάνουν κάθε χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω το εκανα σε ολα τα παιδια γιατι ολα πανε σχολειο/παιδικο...α, βεβαια εσυ εισαι εκτος ελλαδας...αλλη νοοτροπια εκει?...

αντε...σιγα σιγα να αρχισουμε να ξαναδιαφωνουμε για τα εμβολια ...καιρο εχουμε να σχολιασουμε το θεμα...:mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ειπα φέτος να μην του το κάνω τρομάρα μου ...πέρσι και πρόπερσι του το έκανα.

Παιδιά μας έχουν χτυπήσει όλες οι ιώσεις, ξύπνησα στις 5 με εμετό και διάρροια.. Το χειρότερο μου! Δεν θα το αντέξω,ο μικρός με γρίπη και εγώ γαστρεντεριτιδα;;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ειπα φέτος να μην του το κάνω τρομάρα μου ...πέρσι και πρόπερσι του το έκανα.

Παιδιά μας έχουν χτυπήσει όλες οι ιώσεις, ξύπνησα στις 5 με εμετό και διάρροια.. Το χειρότερο μου! Δεν θα το αντέξω,ο μικρός με γρίπη και εγώ γαστρεντεριτιδα;;

 

Άμα είναι αυτή που πέρασα εγώ την προηγούμενη βδομάδα είναι "εύκολη" γαστρεντερίτιδα: Από τις 3:00 το πρωί μέχρι τις 8:00 πήγαινα τουαλέτα μέχρι και 2 φορές την ώρα, μετά αραίωσε και το απόγευμα ήμουν καλύτερα. Και λίγο εμετό, αλλά όχι κάτι αξιομνημόνευτο. Βέβαια το στομάχι μου είναι ακόμα "κάπως", αλλά η ουσία είναι ότι η γαστρεντερίτιδα δεν με ταλαιπώρησε για τριήμερο που συνήθως κρατάει.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έκανα εμβόλιο στα παιδιά, δεν το πρότεινε και ο γιατρός μας. Και με αυτό εννοώ ότι δεν έκανε ούτε αναφορά σε αυτό. Και τώρα μόλις φτερνίζεται η κόρη μου (πρώτη χρονιά παιδικό σταθμό) τρέμει η ψυχή μου.

Τέλος πάντων, ότι είναι να πάθουμε θα το πάθουμε, σε τέτοιου είδους αρρώστιες ας αναλωθεί η κακοτυχία μας.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ειπα φέτος να μην του το κάνω τρομάρα μου ...πέρσι και πρόπερσι του το έκανα.

Παιδιά μας έχουν χτυπήσει όλες οι ιώσεις, ξύπνησα στις 5 με εμετό και διάρροια.. Το χειρότερο μου! Δεν θα το αντέξω,ο μικρός με γρίπη και εγώ γαστρεντεριτιδα;;

 

Χάλια!!!!!

Η γαστρεντερίτιδα είναι μάλλον 24ωρη. Την πέρασε η μικρή από προχτές το βράδυ. Από χτες το βράδυ είναι περδίκι. Εγώ την πέρασα από χτες το πρωί αλλά πήρα ιμόντιουμ και συνήλθα. Περαστικά :)

csdRp2.png

SpIfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...