Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

υστεροσαλπιγγογραφια τι,πως που?οεο?


Recommended Posts

δεδομενο,του ιστορικου μου(εννοω ,υποθυροειδισμος,σπω,παχυσαρκια,αυξημενα ανδρογονα κ πολλες προσπαθειες αποτυχημενες)πηρα την αποφαση κ πηγα στο αλεξανδρας ,τμημα γονιμοτητας -στειροτητας.κοιταξαν παλιες εξετασεις..θελουν καινουργιες.θυροειδη ,ορμονες και εξετασεις που δεν εχω ξανακανει πχ υστεροσαλπιγγογραφια.εχω 2 προβληματα μου ειπε δεν καλυπτονται αλλα μου ανεφερε κιολας οτι γινονται κ στο αλεξανδρας κ στο ελενας?θα πρεπει να κλεισω ραντεβου ,αλλα πως αφου δεν ξερω ποτε θα αδιαθετησω (μετραμε καθυστερηση μετα τις 35 μερες κυκλου 22).κ δεν εχει σε συντομο χρονικο διαστημα ραντεβου.κ αφου δεν καλυπτονται,εννοει θα πηρωσω οπως στα ιδιωτικα 150 ευρω?εαν εινια παω κατευθειαν εκει.αν μπορειτε να με βοηθησετε με τις αποριες μου θα ημουν ευγνωμων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 120
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Για να κλεισεις ραντεβου για σαλπιγγογραφια, θα τηλεφωνησεις στο ιδιωτικο κεντρο ή στο δημοσιο νοσοκομειο, την 1η μερα περιοδου σου και θα σου κλεισουν μεταξυ 8-10η μερας να κανεις την σαλπιγγογραφια.

 

Ετσι κανουν...εμενα πιο πριν απο 1η μερα περιοδου , δεν δεχονταν να μου κλεισουν ραντεβου σε πανεπιστημιακο νοσοκομειο!

Με παραπεμπτικο γυναικολογου, δεν πληρωσα τιποτα στο νοσοκομειο για την σαλπιγγογραφια και με συνταγη, ειχα προμηθευτει και το σκιαγραφικο υγρο και πληρωσα 5? συμμετοχη στο φαρμακειο και τους το πητα στο νοσοκομειο!

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.σε ποιο νοσοκομειο ,αν μπορεις να μου πεις?γιατι βλεπω βρηκες κατευθειαν ραντεβου,η γιατρος στο αλεξανδρας στην ουσια μου απεκλεισε να βρω ραντεβου οταν το θελω κ μου ειπε να παω εξω.εσυ ποτε την εκανες?εννοω το 2014 η πριν 2-3 χρονια?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα...παρε τηλεφωνα στα νοσοκομεια και κλεισε το συντομοτερο διαθεσιμο ραντεβου!

 

Και προκαλεσε την περιοδο με τα χαπια λογω σπω , ωστε η 8η-9η μερα να ειναι η μερα του ραντεβου!

 

 

 

εγω μενω επαρχια...

Link to comment
Share on other sites

δεδομενο,του ιστορικου μου(εννοω ,υποθυροειδισμος,σπω,παχυσαρκια,αυξημενα ανδρογονα κ πολλες προσπαθειες αποτυχημενες)πηρα την αποφαση κ πηγα στο αλεξανδρας ,τμημα γονιμοτητας -στειροτητας.κοιταξαν παλιες εξετασεις..θελουν καινουργιες.θυροειδη ,ορμονες και εξετασεις που δεν εχω ξανακανει πχ υστεροσαλπιγγογραφια.εχω 2 προβληματα μου ειπε δεν καλυπτονται αλλα μου ανεφερε κιολας οτι γινονται κ στο αλεξανδρας κ στο ελενας?θα πρεπει να κλεισω ραντεβου ,αλλα πως αφου δεν ξερω ποτε θα αδιαθετησω (μετραμε καθυστερηση μετα τις 35 μερες κυκλου 22).κ δεν εχει σε συντομο χρονικο διαστημα ραντεβου.κ αφου δεν καλυπτονται,εννοει θα πηρωσω οπως στα ιδιωτικα 150 ευρω?εαν εινια παω κατευθειαν εκει.αν μπορειτε να με βοηθησετε με τις αποριες μου θα ημουν ευγνωμων

καλησπέρα...κι εγώ τις ίδιες απορίες είχα όταν μου είπε ότι πρέπει να καλέσω την 1η μέρα περιόδου (κάλεσα στο Ελενα σήμερα)της λέω θα έχετε μετά διαθέσιμο ραντεβού που να συμπίπτει με τις μέρες(γιατί πρέπει να είμαι στην 9-11 μέρα περιόδου)και μου λέει τί να σας πώ έτσι όλες οι γυναίκες προσπαθούν 2 κ 3 μήνες μέχρι που να καταφέρουν να κλείσουν ραντεβού γιατί αυτή την εξέταση τη κάνουν πολλές γυναίκες...πάντως μου είπαν και για ένα ιδιωτικό διαγνωστικό που δέχεται με εοπυ κ σου κλείνουν ραντεβού κ απο πρίν τουλάχιστον έτσι μου είπε μια φίλη μου που είχε πάει εκεί... euromedica λέγεται googlaρέτο κ θα δείς που σε βολεύβει...ελπίζω να σε βοήθησα καθόλου...σου εύχομαι καλή επιτυχία...κ μ'ένα μωράκι σύντομα:)Υ.Γ να ρωτήσεις στο διαγνωστικό ή όπου κλείσεις τελικά ποιό σκιαγραφικό θα χρησιμοποιήσουν ακριβώς για να στο γράψει ο γιατρός μαζί με τη σαλπιγγογραφία(τα γράφει ο γυναικολόγος)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στην euromedica οπως και σε βιοιατρικη και τετοιου τυπου διαγνωστικα, δεν θα πηγαινα για σαλπιγγογραφια...αν μπορεις να διαθεσεις τα χρηματα που απαιτουνται, κλεισε ενα ραντεβου σε ενα μαιευτηριο την ημερομηνια που σε βολευει να κανεις την εξεταση...διαφορετικα, προτιμησε τα δημοσια μαιευτηρια και οποτε πετυχεις ραντεβου..

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

στην euromedica οπως και σε βιοιατρικη και τετοιου τυπου διαγνωστικα, δεν θα πηγαινα για σαλπιγγογραφια...αν μπορεις να διαθεσεις τα χρηματα που απαιτουνται, κλεισε ενα ραντεβου σε ενα μαιευτηριο την ημερομηνια που σε βολευει να κανεις την εξεταση...διαφορετικα, προτιμησε τα δημοσια μαιευτηρια και οποτε πετυχεις ραντεβου..

 

Συμφωνώ με την Magdoulini. Πήγαινε να την κάνεις σε κάποιον που έχει εξειδίκευση σε αυτό το αντικείμενο, που "κόβει το μάτι του", όχι όπου νά'ναι. Εγώ την έκανα στο Μητέρα πληρώνοντας 150 ευρώ και, αν και οι σάλπιγγές μου ήταν μια χαρά ανοιχτές, μου βρήκαν κάτι πολύ μικρές σκιάσεις που ενδεχομένως είναι κάποια πολυποδάκια. Δεν γνώριζα ότι υπήρχαν και ήταν τόσο μικρά που φαντάζομαι ότι κάποιος ακτινολόγος που δεν έχει τόσο μεγάλη εμπειρία ίσως να μην τα δει.

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites

στην euromedica οπως και σε βιοιατρικη και τετοιου τυπου διαγνωστικα, δεν θα πηγαινα για σαλπιγγογραφια...αν μπορεις να διαθεσεις τα χρηματα που απαιτουνται, κλεισε ενα ραντεβου σε ενα μαιευτηριο την ημερομηνια που σε βολευει να κανεις την εξεταση...διαφορετικα, προτιμησε τα δημοσια μαιευτηρια και οποτε πετυχεις ραντεβου..

οκ,αλλά γιατί το λές;είχες κάποια εμπειρία ή κάποια φίλη σου;γιατί πολλές φορές κ στα δημόσια γίνεται χαμός κ βρωμιά κ διάφορα επίσης θέλω να τη κάνω τώρα κ όχι σε 4 μήνες κ τα οικονομικά μου δε με βοηθάνε κ τόσο... γι'αυτό...θα ήθελα να μου πείς όμως αν έχεις ακούσει κάτι..

Link to comment
Share on other sites

οκ' date='αλλά γιατί το λές;είχες κάποια εμπειρία ή κάποια φίλη σου;γιατί πολλές φορές κ στα δημόσια γίνεται χαμός κ βρωμιά κ διάφορα επίσης θέλω να τη κάνω τώρα κ όχι σε 4 μήνες κ τα οικονομικά μου δε με βοηθάνε κ τόσο... γι'αυτό...θα ήθελα να μου πείς όμως αν έχεις ακούσει κάτι..[/quote']

 

 

 

η σαλπιγγογραφια μπορει να ειναι σχετικα απλη εξεταση, αλλα απαιτει εμπειρια απο τον γιατρο...δεν νομιζω οτι αυτη την εμπειρια την εχουν σε τετοια διαγνωστικα κεντρα...επισης, αν συμβει κατι, πχ το σκιαγραφικο σου κανει αλλεργια, δεν υπαρχουν τα μεσα για αντιμετωπιση εκει,ενω σε ενα νοσοκομειο υπαρχει αμεση αντιμετωπιση...καλυτερα να περιμενεις να μαζεψεις το απαιτουμενο χρηματικο ποσο και να την κανεις σε ενα μαιευτηριο...γιατι δεν ρωτας, αν τους πας παραπεμπτικο απο γιατρο, αν τους κανει??

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η σαλπιγγογραφια μπορει να ειναι σχετικα απλη εξεταση, αλλα απαιτει εμπειρια απο τον γιατρο...δεν νομιζω οτι αυτη την εμπειρια την εχουν σε τετοια διαγνωστικα κεντρα...επισης, αν συμβει κατι, πχ το σκιαγραφικο σου κανει αλλεργια, δεν υπαρχουν τα μεσα για αντιμετωπιση εκει,ενω σε ενα νοσοκομειο υπαρχει αμεση αντιμετωπιση...καλυτερα να περιμενεις να μαζεψεις το απαιτουμενο χρηματικο ποσο και να την κανεις σε ενα μαιευτηριο...γιατι δεν ρωτας, αν τους πας παραπεμπτικο απο γιατρο, αν τους κανει??

σ'ευχαριστώ μάγδα μου,αν και έχω κλείσει ραντεβού, θα ψαχτώ ωστόσο κ σε δημόσιο νοσοκομείο αν μου κλείσουν εκεί (σε δημόσιο)θα το προτιμήσω...:):)

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας,αλλα περιοδος δεν εχει φανει ακομα κ αυτο με ανησυχει ,γιατι αρχισα να σκεφτομαι ρε μηπως μπαινω σε καμια εμμηνοπαυση κ δεν το ξερω?πριμολουτ μου ειπαν οχι για να μην επηρεασουν τις ορμονικες εξετασεις,βεβαια εθεσαν κ οριο τις 20 του μηνα..ααα κ κατι αλλο τα νευρα μου στο κοκκινο,σαν υστερω κανω.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας,αλλα περιοδος δεν εχει φανει ακομα κ αυτο με ανησυχει ,γιατι αρχισα να σκεφτομαι ρε μηπως μπαινω σε καμια εμμηνοπαυση κ δεν το ξερω?πριμολουτ μου ειπαν οχι για να μην επηρεασουν τις ορμονικες εξετασεις,βεβαια εθεσαν κ οριο τις 20 του μηνα..ααα κ κατι αλλο τα νευρα μου στο κοκκινο,σαν υστερω κανω.

έχεις καθυστέρηση δηλαδή;πόσες μέρες;τί είναι το πριμολούτ|(για πρόκληση ωορρηξίας.

Link to comment
Share on other sites

εχω 30 μερες καθυστερηση ,το πριμολουτ μου το εδιναν λογω πολυκυστικων για να αδιαθετησω ,αλλα τετοια καθυστερηση ειχε χρονια να μου συμβει και μιας και ειμαι 35 στα 36 ,σκεφτηκα κ αυτο ,αραγε εμεις με πολυκυστικες μπαινουμε εμμηνοπαυση νωριτερα ?

Link to comment
Share on other sites

εχω 30 μερες καθυστερηση ,το πριμολουτ μου το εδιναν λογω πολυκυστικων για να αδιαθετησω ,αλλα τετοια καθυστερηση ειχε χρονια να μου συμβει και μιας και ειμαι 35 στα 36 ,σκεφτηκα κ αυτο ,αραγε εμεις με πολυκυστικες μπαινουμε εμμηνοπαυση νωριτερα ?

όχι βρέ τί είναι αυτά που σκέφτεσαι...πιστεύω είναι πολύ σπάνιο να μπείς σε εμμηνόπαυση απ'τα 35...ο γυναικολόγος σου τί σου'χει πεί γενικότερα βρίσκει κάποιο πρόβλημα;πάντως ξέρω πολλές κοπέλες με ΣΠΩ που μια χαρά έμειναν έγκυος...κανένα τεστάκι έκανες;πάντως πρίν πας για σαλπιγγογραφία να σιγουρευτείς οτι δεν είσαι έγκυος...αν κ εύχομαι να είσαι:D:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εκανα 4-5 ιντερνετικα + ενα φαρμακειου.δυστυχως πρεπει να βρω αλλον γυναικολογο ,αυτος που ειχα με χαλασε με την λιγο αδιαφορη σταση του.θα ψαχτω.σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

εκανα 4-5 ιντερνετικα + ενα φαρμακειου.δυστυχως πρεπει να βρω αλλον γυναικολογο ,αυτος που ειχα με χαλασε με την λιγο αδιαφορη σταση του.θα ψαχτω.σε ευχαριστω

και πολύ καλά θα κάνεις...κ μάλιστα καλό θα είναι να πάς πρίν τη σαλπιγγογραφία για να σε κατευθείνει εκείνος...σου εύχομαι να έχεις υγεία κ το '15 να αποκτήσεις το νινάκι σου:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να επισκεφτω στο ιατρειο του ,τον δασκαλακη (αλεξανδρας).ξερετε ποσα παιρνει?επειδη ειμαι πολυ πιεσμενη οικονομικα,σκεφτομαι κ ξανασκεφτομαι αυτα που μου ειπε η ειδικευομενη,ειναι δυνατον να μην γραφονται και να μην γινονται στο αλεξανδρας πχ η κολποσκοπηση?

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να επισκεφτω στο ιατρειο του ,τον δασκαλακη (αλεξανδρας).ξερετε ποσα παιρνει?επειδη ειμαι πολυ πιεσμενη οικονομικα,σκεφτομαι κ ξανασκεφτομαι αυτα που μου ειπε η ειδικευομενη,ειναι δυνατον να μην γραφονται και να μην γινονται στο αλεξανδρας πχ η κολποσκοπηση?

δε τον ξέρω τον συγκεκριμένο αλλά γενικά για το Αλεξάνδρας έχω πολύ άσχημη εντύπωση από προσωπική εμπειρία(όχι για γυναικολογικό θέμα βέβαια) οπότε δεν είμαι η κατάλληλη να σου απαντήσω γιατί είμαι προκατηλημένη... πάντως πχ η σαλπιγγογραφία γράφετε απο γυναικολόγο κ μπορείς να κλείσεις στο Έλενα αυτό το ξέρω σίγουρα...

Link to comment
Share on other sites

δε τον ξέρω τον συγκεκριμένο αλλά γενικά για το Αλεξάνδρας έχω πολύ άσχημη εντύπωση από προσωπική εμπειρία(όχι για γυναικολογικό θέμα βέβαια) οπότε δεν είμαι η κατάλληλη να σου απαντήσω γιατί είμαι προκατηλημένη... πάντως πχ η σαλπιγγογραφία γράφετε απο γυναικολόγο κ μπορείς να κλείσεις στο Έλενα αυτό το ξέρω σίγουρα...

 

Εγώ πάντως ως προς τα γυναικολογικά θέματα, όσες φορές επισκέφθηκα το Αλεξάνδρας έμεινα πολύ ευχαριστημένη. Το Έλενας είναι επίσης ένα εξαιρετικό νοσοκομείο. Κορίτσια, τα καλύτερα νοσοκομεία είναι τα δημόσια, όχι τα ιδιωτικά. Το βασικό τους μειονέκτημα όμως είναι ότι γίνεται χαμός. Αργείς να κλείσεις ραντεβού, πρέπει να πας, να ξαναπάς, ενώ στους ιδιώτες γιατρούς και τις ιδιωτικές κλινικές τελειώνεις μπαμ μπαμ.

 

Εγώ σαλπιγγογραφία έκανα στο Μητέρα, χωρίς παραπεμπτικό, και για να αποφύγω το χάσιμο χρόνου. Το κόστος ήταν αρκετά υψηλό, αλλά όχι εξωπραγματικό, όπως σε άλλες εξετάσεις. Έδωσα 150 ευρώ και έκανα την εξέταση αμέσως.

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ για την απαντηση.οποια αλλη μπορει να μου πει κ για απλες εξετασεις οπως κολποσκοπηση στο αλεξανδρα η ελενα ,ας μου πει ,σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να επισκεφτω στο ιατρειο του ,τον δασκαλακη (αλεξανδρας).ξερετε ποσα παιρνει?επειδη ειμαι πολυ πιεσμενη οικονομικα,σκεφτομαι κ ξανασκεφτομαι αυτα που μου ειπε η ειδικευομενη,ειναι δυνατον να μην γραφονται και να μην γινονται στο αλεξανδρας πχ η κολποσκοπηση?

 

 

εχουν κοπει βασικες εξετασεις, μην σου κανει εντυπωση...παρε τηλεφωνο στο αλεξανδρας και ρωτα αν συνταγογραφουνται μεσω ταμειων οποιες εξετασεις θελεις να δεις σε ποιες θα σου πουν ναι και σε ποιες οχι

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

λοιπον αδιαθετησα ,χθες κ εννοειται δεν ειχαν ραντεβου σε αλεξανδρας αρεταιειο,ελενας.τωρα?αξιζει να περιμενω την επομενη φορα ?ετυχε κ ηταν ολα κλεισμενα ?η οι γιατροι τα κρατανε για τις πελατισσες τους?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον αδιαθετησα ,χθες κ εννοειται δεν ειχαν ραντεβου σε αλεξανδρας αρεταιειο,ελενας.τωρα?αξιζει να περιμενω την επομενη φορα ?ετυχε κ ηταν ολα κλεισμενα ?η οι γιατροι τα κρατανε για τις πελατισσες τους?

 

Γεια σου, Phoinix. Κατά τη γνώμη μου αξίζει να το παλέψεις να κλείσεις ραντεβού για την επόμενη φορά, αν φυσικά δεν μπορείς να διαθέσεις τα 150 ευρώ που ζητούν στις ιδιωτικές κλινικές ώστε να μην περιμένεις. Από προσωπική εμπειρία πάντως, μπορώ να σου πω ότι, όχι, τα ραντεβού δεν τα κρατάνε για συγκεκριμένες πελάτισσες, απλώς συνήθως τέτοιες εξετάσεις γίνονται 1 φορά την εβδομάδα και, όπως καταλαβαίνεις, γίνεται χαμός, γιατί όλες οι γυναίκες περιμένουν να κλείσουν ραντεβού την κατάλληλη μέρα του κύκλου τους σε συνδυασμό με τις ημέρες που κάνει το νοσοκομείο αυτές τις εξετάσεις. Κι εγώ τον ίδιο Γολγοθά πέρασα για να κλείσω για υστεροσκόπηση. Αξίζει όμως.

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites

rosali σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση,τελικα επειδη εχω μεγαλο κυκλο με αφηνουν να την κανω την 12 μερα,οποτε κ βρηκα ευτυχως ραντεβου,ελπιζω να βγει κ σωστη .τωρα θα ηθελα οποια ξερει να με ενηρωσει ποσο κανει η αντιμυλλεριος ορμονη αμη ,που δεν γραφεται αλλα μου την ζητησαν.εψαξα στο φορουμ,αλλα δεν βρηκα κατι για το κοστο της.ευχαριστω για την βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...