Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πύον & πληγή στην Τομή καισαρικής


Λιζα Ν.

Recommended Posts

Εκανα καισαρικη πριν 3 περιπου εβδομαδες.

Απο την αρχη η τομη μου δεν ηταν ισια αλλα εχει μια...γουβα στην μια πλευρα, που με τραβαει... μαλλον ειχαν ραψει πιο δυνατα την τομη απο εκεινη την πλευρα και εκανε λακουβιτσα. Σημερα παρατηρησα οτι βγαινει πυον και φαινεται να ειναι λιγο ανοιχτη εκει η τομη μου....το εχετε παθει καμμια? Βαζουμε τιποτα επανω γιατι οι μαιες οταν εφευγα απο το μαιευτηριο μου ειπαν να μην βαζω κατι, δεν χρειαζεται....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σου ζήσει το μωράκι σου!Αρχικά πάρε τον γυναικολόγο σου τηλέφωνο να πας να σε δει και να κάνει εκτείμηση,και κάτι ακόμα ο γιατρός σου δεν σου έδωσε αντιβιοση κατα την έξοδό σου από το μαιευτήριο?Περαστικά και να δεις που δεν θα είναι τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Λίζα.

Συνήθως δίνουν την υπόλοιπη αντιβίωση για να τη συνεχίσεις στο σπίτι.

Εγώ γέννησα σε ιδιωτική κλινική και φεύγοντας μου έδωσαν το κουτί με την αντιβίωση.

Την τελευταία αντιπηκτική μου την έκαναν πριν φύγω από το μαιευτήριο.

Επίσης μου είπε να αλλάζω τη γάζα κάθε μέρα και να βάζω betadin.

 

Να μιλήσεις οπωσδήποτε με τον γιατρό σου.

Σίγουρα το ότι βγαίνει πύον δεν είναι φυσιολογικό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα!! εγω εβαζα μια γαζα μεχρι να κοψω τα ραμματα, ειχα παρει αντιβιωση και εκανα και αντιπηκτικες. Εσυ δεν εκανες τπτ?

 

Αντιπηκτικες παιρνω ακομα, εχω και παραγοντες θρομβοφιλιας. Γαζες μου εδωσαν για 5 μερες αφου θα εβγαινα απο το μαιευτηριο, απο τοτε δεν βαζω κατι. Τα ραμματα μου ειπαν θα απορροφηθουν (?).

 

Αντιβιωση ομως, δεν μου εδωσαν.... Εκει ξερω οτι επαιρνα, μου την εβαζαν στον ορο. Ολες παιρνετε και μετα στο σπιτι??? Σε τι χρησιμευε?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν τελειώσεις όλο το κουτί είναι σα να μην την πήρες καθόλου.

Εκτός αν εσένα σου έδωσαν άλλη αντιβίωση. Τι να σου πω.

Καλύτερα να μιλήσεις με τον γιατρό σου.

Link to comment
Share on other sites

Σε οποιοδήποτε χειρουργείο ή ακόμα και μικροεπέμβαση, πόσο μάλλον σε καισαρική, δίνουν πάντα αντιβίωση για να αποτρέψουν οποιαδήποτε μόλυνση.

Τη δίνουν προληπτικά.

Link to comment
Share on other sites

Ορό είχες για 1-2 μέρες. Τις υπόλοιπες 2-3 που έμεινες στην κλινική δεν σου έδιναν αντιβίωση σε χάπι, κάψουλα τέλος πάντων? Εγώ έπαιρνα και αντιβίωση και μιτροτάν και ότι περίσσεψε μου τα έδωσαν και τα συνέχισα σπίτι. Την ημέρα που έφευγα ο γιατρός μου έκανε αλλαγή στην τομή και μου έβαλε μια μεγάλη αυτοκόλλητη γάζα με την οποία μπορούσα να κάνω άφοβα μπάνιο και μου την έβγαλε τελείως 4 ημέρες μετά. Και τα ράμματα απορροφήθηκαν όπως θα γίνει και σε εσένα.

Άποψή μου να πάρεις αμέσως τηλέφωνο τον μαιευτήρα σου

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

ούτε εγώ βγαίνοντας είχα πάρει κάποια αντιβίωση σε καμία από τις καισαρικές που έκανα και όταν βγήκα από το μαιευτήριο δεν είχα ούτε γάζα ούτε τίποτα, έκανα δε μπάνιο από την πρώτη μέρα που γύρισα σπίτι.

Τώρα το γεγονός ότι βγαίνει πύον από την τομή σου σημαίνει ότι με κάποιο τρόπο έχεις πάθει μόλυνση(δεν είναι καθόλου δύσκολο να συμβεί). Επικοινώνησε άμεσα με το γυναικολόγο σου και μην το αφήνεις γιατί μπορεί να τραβήξεις χειρότερα μετά. Μην περιμένεις γιατί η κατάσταση μέρα με την μέρα θα επιδεινώνεται.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όπως και η fraoulopoulitsa ούτε εγώ πήρα άλλη αντιβίωση ή αντιπηκτικές παρά μόνο όσα μου έδωσαν στο μαιευτήριο. Βγαίνοντας τίποτα, μόνο μια γάζα που εγώ από φόβο φορούσα για καμια βδομάδα ακόμα. Μπάνιο έκανα την ημέρα που γύρισα σπίτι και τακτικά άλλαζα και τη γάζα που ο γιατρός μου είπε να μη τη βάζω καθόλου! Η τομή μου κι εμένα δεν είναι ευθεία, από αριστερά είναι σαν "χαμογελάκι" δηλ πάει προς τα πάνω.

Επικοινώνησε άμεσα με το γιατρό σου να σε δει.

[URL="http://ticker.7910.org/eng"][/URL][URL="http://ticker.7910.org/eng"][IMG]http://ticker.7910.org/an1cCDC0g410010MzU4NzIzZGp8NDMyOTdkYXxvdXIgcHJlY2lvdXMgR2VvcmdpYSBpcw.gif[/IMG][/URL]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ,

 

Εγώ θυμάμαι ότι πήρα και αντιβίωση και την συνέχισα στο σπίτι και mitrotan έπινα και ανιθροβωτικές ενέσεις μέχρι και την τελευταία μέρα στο νοσοκομείο.Την τελευταία ημέρα μου άλλαξαν και πάλι τη γάζα στο νοσοκομείο με αυτή την ειδική που μπορείς να κάνεις μπάνιο μου έδωσε και 5-6 ο γιατρός που μου είπε να τις αλλάζω κάθε μέρα μετά το μπάνιο και μου είχε πει να βάζω και sprey Pulvo για 5-6 μέρες και μετά τίποτα.

Τώρα μετά απο 20μήνες δεν φαίνεται τίποτα .Φαντάσου ότι πιο πολύ ξεχωρίζει ο σκωληκοειδήτης που είχα κάνει και ας ήταν και αυτός με πλαστική παρά η καισαρική αλλά να πάρεις οπωσδήποτε το γιατρό σου για να σε δει.:o

Link to comment
Share on other sites

και εμενα εβγαλε λιγο υγρο σε μια μερια δεν ειμα ισιγουρη οτι ηταν πυον..

Ειχα κανει καισαρικη και εκανα μπανιο με αδιαβροχη γαζα απο την ιδια μερα,εβγαλα τη γαζα την επομενη που επεστρεψα σπιτι οπως μου ειπε ο γιατρος και συνεχισα την αντιβιωση που μου ειχαν δωσει στο μαιευτηριο μεχρι να τελειωσει το κουτι..φορουσα ενα κορσεδακι και αυτο ηταν ολο..

Καποια στγμη εβγαλε λιγο υγρο στην αριστερη πλευρα μια βδομαδα πριν σαραντησω και επειδη θα πηγαινα στον γιατρο δεν τον πηρα τηλεφωνο απλα εβαζα μπεταντιν.

Μεχρι να παω να με δει ειχε περασει.Οταν του το ειπα μου ειπε ''και τι εκανες ???''

του ειπα και για το μπεταντν κοιταξε την τομη που δεν ειχε τιποτα και μου λεει ''καλα εκανες αλλα ας με επαιρνες ενα τηλεφωνο''...

η τομη μου εδω και αρκετους μηνες ειναι σχεδον αορατη..

οποτε καλο ειναι να επικοινωνησεις αλλα σου λεω απο την εμπειρια μου να μην ανησυχεις

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λίζα καταρχάς να σου ζήσει το μπεμπάκι σου....εγώ το έζησα αυτό περίπου στις 40 μέρες αφού γέννησα....ο γιατρός μου είπε ότι κάποιο ράμμα ζορίστηκε αλλά όλα καλά πέρασε μόνο του...τώρα αν το υγρό που βγάζεις είναι πολύ(εμένα ήταν σταγονες μικρες) ή είναι κ κάπως πρησμένη η ερεθισμένη η τομή τότε καλό θα ήταν να πας να σε δει ο γιατρός σου!Όσο για την αντιβίωση κ εγώ πήρα για κάμποσες μέρες αφού βγήκα από το μαιευτήριο!

sjCrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας...πηρα τηλ αλλα βρηκα τη βοηθο του.

 

Μου ειπε να βαλω betadine για λιγες μερες, δεν ειναι τιποτα και οτι δεν χρειαζομαι αντιβιωση...με ποναει και λιγο εκει, αλλα θα βαλω για ενα 24ωρο κι αν δεν δω βελτιωση θα παω με το ζορι να με δει, τι να κανω...

 

ειναι της σκληραγωγησης ο γιατρος μου αλλα ολοι τον θεωρουν τον καλυτερο οποτε θα τον εμπιστευτω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απλά πρόσεχε μήπως δεις και τίποτα άλλο ύποπτο π.χ. να ανεβάσεις τίποτα δέκατα γιατί όπως και να το κάνουμε ο οργανισμός ύστερα από μία γέννα είναι εξασθενημένος και δεν θέλει και πολύ να υποτροπιάσει. Περαστικά σου .....:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα τι σχολής είναι ο γιατρός σου... Η διπλανή μου, παιδίατρος στο επάγγελμα, έκανε καισαρική και κοιτάω το απόγευμα της ίδιας μέρας πέταξε ορούς, το πρωι τον καθετήρα και άρχισε τις βόλτες. Από χάπια τίποτα, μόνο μια παυσίπονη νομίζω έκανε το 1ο βράδυ. Το πρωι της 3ης ημέρας έφυγε. ΟΜΩΣ όσο ήταν στο μαιευτήριο είχε συνέχεια δέκατα και πυρετό. Όταν τη ρωτήσαμε γιατί δεν παίρνει αντιβίωση, μας είπε ότι ο γιατρός της έχει σπουδάσει στην Βρετανία και εκεί δεν είναι των αντιβιώσεων...

Τι να πω...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τον Χασιακο εχω και του εχω εμπιστοσυνη...μου εδωσαν αντιβιωση στο μαιευτηριο, και δεν ανεβασα καθολου πυρετο οσο ημουν εκει. Τωρα εχω κατι δεκατα εδω και μερες, αλλα μαλλον ειναι απο το στηθος μου γιατι θηλαζω αποκλειστικα και εχει ψιλοπετρωσει σε ενα σημειο, το παλευω με κομπρεσες κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω γεννησα με καισαρικη. Αυτο που λες το ειχα παθει κι εγω μονο που δεν ειχα ανεβασει δεκατα. Υπηρχε μαλιστα και ενα σημειο (στην αριστερη ακρη της τομης για να ειμαι συγκεκριμενη), που περισευε ενα ραμμα (εννοω προεξειχε προς τα εξω) :o ! Στην αρχη πανικοβληθηκα γιατι μου ειχε εξηγησει ο γιατρος μου πως μαζι με την καισαρικη μου εκανε και μια πλαστικη (προφανως για να μη φαινεται η τομη) και πως δεν χρειαζεται να κανω τιποτα, τα ραμματα θα φυγουν μονα τους. Τον πηρα τηλεφωνο και του το ειπα και μου ειπε να μην ανησυχω και να μην το πειραξω. Κι οντως, μετα απο λιγες μερες εξαφανιστηκε σαν να το ρουφηξε ο οργανισμος μου! Παντως ουτε εγω πηρα αντιβιωση στο σπιτι. Πηρα 3 μερες μετα mitrotan γιατι ειχα μεγαλη αιμορραγια (και παλι ομως κατοπιν συννενοησης με το γιατρο). Αυτο που θελω εγω να σας ρωτησω ειναι αν πονατε ακομα.. Ειναι δυο μερες τωρα που εχει αλλαξει ο καιρος και με εχει τρελλανει στον πονο. Επισης σε ενα συγκεκριμενο σημειο (περιπου στη μεση της τομης) ποναω ανεξαρτητως καιρου, οποτε το πιεζω! Εσας σας εχει συμβει? Με εχει δει ο γιατρος μετα τις σαραντα μερες και ηταν ολα ενταξει, απλα θα ηθελα να ξερω αν το εχει και καποια αλλη εκτος απο εμενα. Ευχομαι σε ολες τις μανουλες να χαιρονται τα παιδακια τους!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια καλημέρα! Εγώ έγινα μανούλα πριν δέκα μήνες, έφερα στον κόσμο ένα πολύ όμορφο αγοράκι με καισαρική τομή:mad:

Το πρόβλημα που έχω εγώ είναι ότι εδώ και δύο εβδομάδες περίπου, στο αριστερό σημείο της τομής μου, εκεί δηλαδή που τεέιώνει, παρατήρησα ένα πρήξιμο και έντονη φαγούρα. Όσο περνούσαν οι μέρες και μόλις κουραζόμουν περισσσότερο, αντιλαμβανόμουν το σημείο περισσσότερο κόκκινο και πιο πρησμένο. Επειτα, ξεπρήστηκε και φάνηκε σαν να είχε κρατησει αίμα μέσα.

Πήρα τηλ τον γυναικολόγο μου και μου είπε ότι δεν είναι τίποτα μετά απο τόσο καιρό, αλλά εγώ συμβουλεύτηκα και ακόμα έναν γυναικολόγο ο οποιος μου είπε ότι είναι ράμματα τα οποια δεν απορροφησε ο οργανισμός και .ερεπε να μου τα βγάλουν με τοπική αναισθησία.

΄Σήμερα έβγαλε το σημείο υγρο αλλα ο γιατρός μου λείπει εξωτερικό.

Ειχε καμια κοπέλα κάτι παρόμοιο;

Κορίτσια απαντηστε μου γιατί πραγματικά θα τρελλαθώ.

Να πάω στον άλλο γυναικολογο και όντως να κάνω την επέμβαση ή να περιμένω τον δικό μου΄

Βάζω μπεντατιν και γαζα

Οποια γνωρίζει ας μου απαντήσει

Link to comment
Share on other sites

μην στεναχωριεσε απλα παρακολουθα το πως θα παει και βαζε επανω βαμα ιωδιου για να το καυτηριασει δεν ποναει εγω εκανα αποστημα στη μια πλευρα της τομης λογο μη αφομιωσης ραμματος οπως εσυ την πρωτη φορα μου πρηστηκε στις 15 μερες περιπου και μετα παλι απο εξι μηνες ,πηγα και τις δυο φορες στο γιατρο μου ο οποιος μου ειπε να βαζω το βαμα και καποια στιγμη να το πατησω οπως και εκανα εχω 2μιση χρονια που την εκανα(κτ) και ευτυχως δεν με ξαναενοχλησε μονο που εχω φαγουρα εντονη οταν αλλαζει ο καιρος τυφλα χουν οι μετεωρολογοι!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως δεν πηρα καθολου αντιβιωση μετα την καισαρικη ουτε μια μερα.. Τον ορο μου τον εβγαλαν μετα απο 5-6 ωρες κ δεν ειχε ερθει κανεις να μου βαλει κατι μεσα, ηταν απλα για ανυδατωση επειδη δεν εκανε να πιω αμεσως πολυ νερο.

Κ δεν μου εδωσαν τιποτα να πιω μετα, ουτε στο σπιτι.

Εχω ομως εμπειρια απο μη καλα επουλωμενη τομη απο την ολικη αφαιρεση που εκανε η μητερα μου που ουσιαστικα η τομη ειναι ακριβως η ιδια. η δικια της τομη δεν επουλωθηκε αμεσως κ την τριτη μερα επιασε πυον στην δεξια πλευρα. Εμεινε γι αυτον τον λογο 20 μερες στο νοσοκομειο ενω θα επρεπε να ειχε βγει στις 3-4 μερες οπως φευγουμε κι εμεις απ΄το μαιευτηριο.

επερνε αντιβιωση κ ερχοταν 2-3 φορες την ημερα ο γιατρος κ αφαιρουσε το πυον.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι και εγώ με την σειρά μου....

Αντιβίώση γιατί δίνουν? Ούτε εγώ πήρα.... μόνο 3 δόσεις επισκληριδίου πήρα μια στο χειρουργίο και δυο στο δωμάτιο την πρώτη μέρα και μετά μόνο παυσίπονα τα οποία τα σταμάτησα την τρίτη μέρα γιατί δεν πονούσα άλλο. Εμένα ακόμα και όταν άνοιξε η τομή μου δεν μου έδωσαν αντιβίωση... Γιατί δίνουν?

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Και η δική μου η τομη εβγαζε υγρο, κατι που εμοιαζε με πυον και αιμα. Πηρα τον γιατρο, μου ειπε μην ανησυχω αλλα εγω πηγα και στο ιατρειο του για να ειμαι σιγουρη. δεν ηταν τιποτα, μου ειπε είναι φυσιολογικο. Εκανα μπανιο καθε μερα και την τομη με betadin σαπουνι στην τομη και εβαζα και betadin, το οποιο πιεζα στο σημειο που εβγαζε. Εβαζα και γαζα μεχρι που φυγαν τα ραμματα. Επίσης εχω ακουσει οτι ολες οι τομες φαγουριζουν. και η δικη μου δεν ηταν εξαιρεση. Ουτε εγω πηρα αντιβιωση μετα το μαιευτηριο.

Link to comment
Share on other sites

Και η δική μου τομή έβγαζε πριν μερικες μέρες κάτι σαν πύον με αιματάκι και με φαγούριζε, πήρα τον γιατρό μου τηλέφωνο και μου είπε οτι είναι φυσιολογικό και να μην ανησυχώ απλά αν θέλω να βάλω μια γαζούλα για να μην λερώνομαι.Εγώ δεν έβαλα τίποτα και τώρα μετά απο 5 μέρες περίπου έχει περάσει, βέβαια το μόνο που έμεινε είναι λίγη φαγούρα που έχω κατα διαστήματα στην τομή αλλά δεν αγχόνομαι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...