Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

12 ΕΤΩΝ- ΚΥΚΛΟΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ 21 ΗΜΕΡΕΣ


Recommended Posts

Καλημέρα! Η κόρη μου αδιαθέτησε πρώτη φορά το Δεκέμβη , μόλις εκλεισε τα 12 απο τότε αδιαθετεί κάθε 21-24 ημέρες. Εχω προβληστεί , εγω που είμαι 38 με 4 παιδιά αδιαθετώ κάθε 28-30ημέρες. Εχει συμβεί σε καμία αυτό? Υπάρχει περίπτωση να κρύβεται τίποτα πίσω απο αυτό?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα! Η κόρη μου αδιαθέτησε πρώτη φορά το Δεκέμβη , μόλις εκλεισε τα 12 απο τότε αδιαθετεί κάθε 21-24 ημέρες. Εχω προβληστεί , εγω που είμαι 38 με 4 παιδιά αδιαθετώ κάθε 28-30ημέρες. Εχει συμβεί σε καμία αυτό? Υπάρχει περίπτωση να κρύβεται τίποτα πίσω απο αυτό?

 

 

νομιζω καλυτερα να μιλησεις με το γιατρο σου ευχομαι να μην ειναι τιποτα

  ο μπεμπακος μου γεννηθηκε 17/12/2009

Link to comment
Share on other sites

νομιζω καλυτερα να μιλησεις με το γιατρο σου ευχομαι να μην ειναι τιποτα

 

καλησπερα, μην ανυσηχεις εμενα η κορη μου αδιαθετησε 11 χρονων και ειχε ακριβως περιοδο καθε 20-22 μερες. σταθεροποιηθηκε η περιοδος της μετα απο 1 χρονο οπως ακρβως μας ειχε πει και ο γυναικολογος μου....

Link to comment
Share on other sites

Ο γυναικολόγος μου μου είχε πει μέχρι 21 μέρες κύκλο γενικά δεν ανησυχούμε. Όσο μεγαλύτερος ο κύκλος 30-32 μέρες τόσο πιο πολλά τα οιστρογόνα νομίζω. Μετά σταθεροποιείται στις 28 μέρες περίπου και προ εμμηνόπαυσης πέφτει στις 24-26 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Φυσικά και θα ρωτήσω τον γυναικολόγο μου.Ηθελα να δώ αν έχει συμβεί και σε άλλα κορίτσια. Μου δώσατε θάρρος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαι η κορη μου αδιαθετησε στα 12 της για πρωτη φορα τον Δεκεμβρη. Αδιαθετησε για δευτερη φορα μετα απο 38 μερες περιπου. Εγω πηρα την μαια μου τηλεφωνο και μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο να μην εχουν σταθερη περιοδο τις πρωτες φορες. Να μην ανησυχω καθολου. Επισης μου ειπε οτι μετα απο εναν χρονο καλο θα ηταν να κανουμε καποιες αιματολογικες εξετασεις.

Link to comment
Share on other sites

να μην ανησυχεις, μιλα βεβαια με το γιατρο, αλλα μη σε τρωει μεχρι τοτε. Η κορη μου ειναι μικρη ακομα, αλλα απο τη δικη μου εμπειρια αδιαθετησα μολις εκλεισα τα 10 και ειχα κυκλο απο 22 μεχρι 40 μερες. Μου ειχαν πει τοτε οτι ο κυκλος κανει 1 με 2 χρονια να σταθεροποιηθει. Ακομα περιμενω :mrgreen: αλλα ημουν παντα γυναικολογικα υγιεστατη, ενας αστατος κυκλος δεν εχει απαραιτητα παθολογικα αιτια

Link to comment
Share on other sites

1ον : στον κύριο Χριστόπουλο στείλε πμ, σε απορία μου έτσι με συμβούλεψε γιατί είναι δύσκολο να παρακολουθεί τις υποενότητες

 

2ον, εγώ στα 36 μου έχω κάθε 26-28 μέρες, είχα από την αρχή μικρό κύκλο και είμαι μια χαρά, μπορεί να στεθεροποιηθεί σε σύντομο κύκλο, δεν τρέχει τίποτα...

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκαιο για τον κ. Χριστόπουλο , σε ευχαριστώ , δεν το είχα σκεφτεί!

Πάντως ο ασταθής κύκλος τον έφηβων κοριτσίων είναι θέμα... δεν ξέρεις μέχρι ποιό σημείο είναι φυσιολογικό ή όχι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα προσωπικα μου ηρθε περιοδος...Καλοκαιρι και θα πηγαινα τεταρτη..δημοτικου..:shock::shock:!!!Ακομα πιο μικρη δηλαδη και για κανα 2-3 χρονακια μου ερχοταν καθε 20-23 μερες περιοδος...μετα εστρωσε και εκανα κυκλο 28 ημερων..!!!Θυμαμαι ειχαμε παει σε γιατρο και μας ειχε πει πως ειναι φυσιολογικο στην αρχη να παιζουν λιγο οι μερες μεχρι να σταθεροποιηθει ο κυκλος...;)

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Η κόρη μου αδιαθέτησε πρώτη φορά το Δεκέμβη , μόλις εκλεισε τα 12 απο τότε αδιαθετεί κάθε 21-24 ημέρες. Εχω προβληστεί , εγω που είμαι 38 με 4 παιδιά αδιαθετώ κάθε 28-30ημέρες. Εχει συμβεί σε καμία αυτό? Υπάρχει περίπτωση να κρύβεται τίποτα πίσω απο αυτό?

 

Χωρίς να είμαι γιατρός βέβαια,πιστεύω ότι είναι απόλυτα φυσιολογικό. Εγώ από 12 ετών που μου ήρθε περίοδος πρώτη φορά μέχρι τώρα που είμαι 33ων πάντα είχα κύκλο κατά μέσο όρο 22 με 23ων ημερών και διάρκειας 5 ημερών.

Στις αρχές, τα πρώτα 2-3 χρόνια είχα και κάποιες μεγάλες διαφορές όπως ας πούμε να μου έρχεται περίοδος στις 20 ή 21 ημέρες και να κρατάει 10 μέρες. Αλλά ήταν λογικό μιας και δεν είχε σταθεροποιηθεί ακόμα γιατί ήταν αρχή. Γενικά οι γιατροί λένε ότι εφόσον ο κύκλος σου είναι σταθερός δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Για 2 χρόνια είναι φυσιολογικό να είναι ασταθής ο κύκλος. Άλλωστε δεν υπάρχει ωορρηξία από την 1η περίοδο.

 

Φυσικά και υπάρχει ωορρηξία!Πρίν έρθει η περίοδος.Η ηλικία δεν παίζει κανέναν ρόλο!

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φυσικά και υπάρχει ωορρηξία!Πρίν έρθει η περίοδος.Η ηλικία δεν παίζει κανέναν ρόλο!

 

Έτσι μου είχε πει η γιατρός...για την ακρίβεια δε γίνεται ωρίμανση των ωαρίων αν δεν περάσουν 1-2χρόνια μετά την πρώτη περίοδο.

Link to comment
Share on other sites

στον μικρο κυκλο η ωορρηξία γινεται πιο νωρις την 10 μερα ας πουμε...ο κυκλος ειναι φυσιολογικοτατος οταν πραγματοποιειται μεταξυ 20 και 35 ημερων, δεν υπαρχει λογος ανησυχιας και ψαξιματος

Link to comment
Share on other sites

Και ο δικός μου κύκλος θυμάμαι που αδιάθέτησα 12 χρονών έτσι ήταν για παραπάνω από 1 χρόνο. Φυσιολογικό είναι αλλά καλό θα ήταν να πάρεις και την συμβουλή γιατρού.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...