Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διατροφικές διαταραχές και εφηβεία.


Recommended Posts

  • 4 months later...

Διαφημίσεις


Γεια σας , ειμαι μητερα ενος 4χρονου κοριτσιου το οποιο εχει αρκετα προβληματακια με την υγεια του κυριως με οτι εχει σχεση με τις αλλεργιες.

Τωρα θα αναρωτιεστε τι δουλεια εχω εγω σε ενα θεμα το οποιο εχει σχεση με την διατροφη των εφηβων?

Απλως επειδη η κορη μου ειχε αλλεργια στο γαλα και σε χρωστικες ουσιες καθως και τυποποιημενες τροφες εμαθα το ποσο σημαντικο ειναι ενα παιδι να τρεφεται υγιεινα και το ποσο ρολο παιζει στην ψυχολογια ενος παιδιου που ειναι φορτωμενο απο εργασιες και υποχρεωσεις.

Προσπαθηστε να μαθετε τα παιδια σας να τρωνε υγιεινα(χωρις υπερβολες βεβαια), να τρωνε φρουτα καθως και να υπαρχει παντα μια φρεσκια σαλατα στο τραπεζι. Νομιζω πως ειναι απλα καθημερινα πραγματα γρηγορα ευκολα και υγιεινα!!. Η μεσογειακη διατροφη φερνει παντα ευξια στον οργανισμο και κατι τελευταιο αποφυγετε τα τσιγαριστα( να προσθετε το λαδι παντα 5λεπτα πριν ψηθει το φαγητο.

Ευχομαι να ακολουθητε ηδη αυτο τον τροπο διατροφης :D

Η μεγαλυτερη ευλογια στη ζωη μου ειναι που απεκτησα την κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

........ και κατι τελευταιο αποφυγετε τα τσιγαριστα( να προσθετε το λαδι παντα 5λεπτα πριν ψηθει το φαγητο.

Ευχομαι να ακολουθητε ηδη αυτο τον τροπο διατροφης :D

Εμείς βάζουμε το λάδι στο πιάτο , και τελικά πάλι νόστιμο είναι :roll::roll::roll:
Link to comment
Share on other sites

Να προσεχετε την ποσοτητα λαδιου που βαζετε στο πιατο σας ομως φιλε μου :roll:

Μην προσπαθουμε δηλ να αποφυγουμε τα τσιγαριστα και τρωμε το λαδι με το κιλο :shock:

Η μεγαλυτερη ευλογια στη ζωη μου ειναι που απεκτησα την κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Διατροφικές διαταραχές - δείτε εδώ τί είναι έτσι ώστε να είστε απόλυτα προετοιμασμένοι για αυτή την κατάσταση στην οποία είναι περισσότερο επιρρεπής οι νεαρές έφηβες..

 

http://parents.org.gr/food/?sid=87

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 χρόνια μετά...

Πρόκειται για ψυχογενή κατάσταση, ένα σύνδρομο αυτοεπιβαλλόμενης ασιτίας. O ασθενής εκουσίως περιορίζει την πρόσληψη τροφής φοβούμενος την αύξηση του βάρους. Η νευρική ανορεξία είναι η ασθένεια που συνίσταται στον ΠΑΡΑΛΟΓΟ ΦΟΒΟ του πάχους και εκδηλώνεται με την ψυχαναγκαστική άρνηση να δεχτεί κανείς τροφή. Ας τονιστεί ότι η λέξη «ανορεξία» είναι αποπροσανατολιστική στο μέτρο που το σύνδρομο δεν αφορά διαταραχή της όρεξης του ασθενή (η όρεξη δεν προσβάλλεται παρά μόνο αργά στην πορεία της νόσου).

Υπάρχουν δύο τύποι νευρογενούς ανορεξίας.

  • Περιοριστικού τύπου: το άτομο δεν εμπλέκεται σε περιόδους υπερφαγίας ή κάθαρσης
  • Καθαρτικού τύπου: το άτομο περιοδικά καταναλώνει μεγάλες ποσότητες τροφής που ακολουθούνται από εμέτους και χρήση καθαρτικών – διουρητικών

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Εγώ θα ήθελα να δώσω και μια άλλη παράμετρο. Πρόπερσι (2007) είδα ότι η μεγάλη κόρη μου, που τότε ήταν 16 ετών, άρχισε να έχει καθοδική πορεία στο βάρος της, σχεδόν χωρίς να υπάρχει αιτία. Η μοναδική αφορμή θα μπορούσε να είναι, ότι τα βράδυα πολλές φορές αμελούσε να τρώει και μόνο τσιμπολογούσε. Υποψιάστηκα ότι κάτι δεν πήγαινε καλά με το θυρεοειδή της καθώς έχει η οικογένεια ιστορικό από την πλευρά του άντρα μου. Τα επόμενα δύο χρόνια της έκανα εξετάσεις και φέτος βρέθηκε ότι έχει χαμηλότερη των ορίων την TSH στις εξετάσεις αίματος και 4 όζους σε υπέρηχο.

Αν κι εσείς κάποια στιγμή αντιμετωπίσετε ξαφνική ή ανεξήγητη απώλεια βάρους του παιδιού σας ή ακόμη και ανεξήγητη αύξηση αντίστοιχα, ψάξτε το ορμονικά τουλάχιστον να αποκλείσετε ότι υπάρχει δυσλειτουργία του θυρεοειδούς.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

Θα πω κι εγώ τη γνώμη μου από μια άλλη πλευρά. Είχα πρόβλημα διατροφικής διαταραχής και συγκεκριμένα νευρογενής βουλιμία. Αντιμετώπιζα κρίσεις βουλιμίας με κατανάλωση απίστευτων ποσοτήτων και θερμίδων και κατέληγα (με συγχωρείτε για την περιγραφή) να κάνω ασταμάτητα εμετούς. Σχεδόν δεν θυμάμαι πλέον την πρώτη φορά που συνέβει αυτό, αλλα πρέπει να ήμουνα γύρω στα 15-16. Τράβηξε όλη η ιστορία περίπου στα 11-12 χρόνια με διαλείμματα και στο τέλος αυτό που με έσωσε τελικά ήταν το ίδιο μου το παιδί! Όταν έγκυος θεώρησα οτι οκ να κάνω κακό στον εαυτό μου, αλλά όχι και στο μωράκι μου. Τα σημεία που έζησα και τώρα τα αναγνωρίζω από δέκα μέτρα μακριά και χρήζουν προσοχής:

 

Ανεξήγητη απώλεια βάρους, παρά την μεγάλη κατανάλωση τροφής. (δεν είναι δυνατό να τρως 5-6 σοκολάτες και να χάνεις κιλά. (εκτος εαν έχεις μεταβολισμό τούρμπο.

 

Έτρωγα κρυφα (οκ αυτό εντοπίζεται δύσκολα, αλλά συμβαίνει γιατί νιώθεις και ξέρεις οτι αυτό που κάνεις δεν είναι νορμαλ και ντρέπεσαι γι αυτό οπότε κρύβεσαι)

 

Πολλές ώρες στην τουαλέτα με ανοιχτές βρύσες.

 

Σε περιπτώσεις εξόδου για φαγητό, μετά το τέλος του φαγητού ο βουλιμικός συνήθως πάει κατευθείαν στην τουαλέτα για να ξεφορτωθεί αυτό που έφαγε. (ακόμα και αν ήταν κανονική η ποσότητα)

 

Μεγάλη μανία με τις δίαιτες. (Σε εμένα το μόνο που με προφύλαζε ήταν να βρίσκομαι σε δίαιτα. Όταν έτρωγα σωστά και υγιεινά δεν έκανα ποτέ εμετό)

 

Εαν οι εμετοί είναι πολλοί, πολλές φορές δημιουργείται στο χέρι ένα ελαφρό κοκκίνισμα. (δεν μου έχει συμβεί αλλά η αδερφή μια φίλης το είχε βγάλει)

 

 

Αυτά θυμάμαι τώρα και είπα να τα γράψω, γιατι ίσως φανούν χρήσιμα. Εαν θυμηθώ κάτι άλλο θα το προσθέσω. Να ξέρετε πως εαν ο βουλιμικός δεν θέλει να το μάθει κανένας, δύσκολα θα το μάθει.

 

Ζητώ συγνώμη για το μεγάλο ποστ.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Οταν η Αννα Γούντ είπε στην μητέρα της οτι θα έκανε μαζί της δίαιτα λίγο μετά τις γιορτές των Χριστουγέννων για να χάσει

 

τα περιττά κιλά κανείς δεν φανταζόταν την συνέχεια.

Η άριστη μαθήτρια βρέθηκε ξαφνικά στη δίνη της νευρικής ανορεξίας.

 

Και ακριβώς ένα χρόνο μετά την ημέρα που αποφάσισε να κάνει μια αθώα δίαιτα έφυγε από τη ζωή. 'Ηταν μόνο 16 χρονών.

 

"Εγινε τόσο γρήγορα. Δεν καταλάβαμε πότε έπαθε τη νευρική ανορεξία και πότε την χάσαμε. Ειχαμε πολύ λίγο χρόνο στη διάθεσή μας για να την βοηθήσουμε!", λέει η μητέρα της.

 

Η Αννα δεν ήταν ποτέ υπέρβαρη. Μετά από 6 μήνες δίαιτας όμως παρα το γεγονός οτι είχε δηλώσει οτι είχε σταματήσει, είχε επι της ουσίας σταματήσει να τρώει!

 

'Εκρυβε το φαγητό μέσα στα μανίκια της και όταν κανείς δεν έβλεπε το πετούσε στα σκουπίδια!

 

Επισκέφθηκαν ψυχολόγο αλλά κανείς δεν μπορούσε να την πείσει να συμπεριφέρεται κατ' αυτό τον τρόπο.

 

Το δέρμα της 15χρονης τότε μαθήτριας άρχισε να σκληραίνει και να σκάει. Το τέλος πλησίαζε. Δεν ήταν λίγες οι φορές που κατέρρευσε.

 

Και το τέλος ήρθε. Η 15χρονη Αννα που ήθελε να γίνει αρχιτέκτονας ειχε θάνατο βασανιστικό. Τα όργανά της άρχισαν ένα ένα να κατερρέουν. Μετά από λίγο παρέλυσε και έπαθε εγκεφαλική βλάβη. Λίγο πριν το τέλος δεν μπορούσε να αναπνεύσει χωρίς υποστήριξη....

 

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=44252&catid=7

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημερα σας,θα ηθελα εαν ειναι δυνατον να μου δωσετε ποια μπορει να ειναι η αιτια που ο μικρος μου(9 ετων) ειναι υποτονικος στο αθλημα που ακολουθει εδω και 3,5 χρονια.Ενω ειναι παρα πολυ καλος και εχει παρει και υποτροφια τον βλεπεις να τεμπελιαζει.Εγω λεω με την συζυγο οτι πρεπει λογικα να ειναι η μη σωστη διατροφη του και ενω κανουμε τα παντα.Λογικα δεν πρεπει να ειναι η αφαιρεση αμυγδαλων και κρεατακια που εχει κανει εδω και 4 χρονια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ELLSTAM,εισαι σιγουρη-ος οτι ο λογος που το παιδι ειναι υποτονικο ειναι η διατροφη ή η υγεια του;Μηπως απλα εχει χασει το ενδιαφερον του για το αθλημα ή γενικως νιωθει οτι πραττει κατι ανιαρο;Του εχετε κουβεντιασει;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...