Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

οταν η γλώσσα είναι πιο μεγάλη απο το μπόι?


Recommended Posts

[εγινε χαμος και της πηρα το κινητο και θα της το κρατησω για ενα μηνα .......δεν ξερω αν εκανα καλα θα πρεπει να μπουν καποια ορια διοτι εχουμε παρει πολυ αερα ...ενημερωνω( οτι παμε σε δημοσιο σχολειο και μενουμε σε νησι)...γιαυτο και γνωριζη ο ενας τον αλλον αρκετα

 

Εγώ είμαι 100% κατά του κινητού γιατί δημιουργεί σχέσεις, είναι πολύ πιο εύκολο να στα ζητήσει κάποιος γραπτώς παρά κατά πρόσωπο, συντηρεί αυτές τις σχέσεις με άπειρα μηνύματα, δράματα, ξενύχτια, κλπ, διευκολύνει κοπάνες και παραπλάνηση των γονιών. Σε μικρά μέρη τι να το κάνει το κινητό; Μία βόλτα να κάνω 5' με το αυτοκίνητο την εντόπισα που είναι. Αν δεν τη βρω βρίσκω τις φίλες της και ρωτάω και διασταυρώνω τι μου λέει. Ήδη από κρούσματα από φίλες της έχω δικαιωθεί που δεν την αφήνω να έχει κινητό.

 

Όσο για τους βαθμούς, στον έλεγχο μπορεί να διορθωθεί ο βαθμός αλλά στο γραπτό είναι πιο ξεκάθαρο αν έχει διαβάσει και αν έχει κενά οπότε δίνω βάση στα γραπτά και όχι στον έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Νομίζω το θέμα δεν είναι το 17 ή το 19, αλλά για μένα το σημαντικό είναι το "να μην αφήσει τις δυνατότητές της ανεκμετάλλευτες". Ήμουν κι εγώ μια τέτοια περίπτωση, διάβαζα ένα τέταρτο της ώρας με το ρολόι και είχα πολύ καλούς βαθμούς. Αυτά στο γυμνάσιο. Στα μαθηματικά (άρα και φυσική και χημεία) είχα τεράστια κενά, τα οποία μέχρι ένα σημείο τα κουτσοκατάφερνα, μετά απλά τα παράτησα. Το θέμα δεν είναι αν ο βαθμός έπεσε από 19 στο 18, αλλά το ότι έμαθα σε μια νοοτροπία "θα κάνω την ελάχιστη προσπάθεια που χρειάζεται" κι αυτό επηρέασε και τις μετέπειτα επιλογές μου (γιατί λόγω άγνοιας θετικών αυτόματα απέκλεισα κάποιες δέσμες που δεν μπορούσα με την καμία να πάω), και τις σπουδές μου στο πανεπιστήμιο, και γενικότερα τη στάση μου απέναντι σε πολλά πράγματα. Μπορώ να πω ότι αυτό είναι κάτι που μου το άλλαξε κάπως πολύ πρόσφατα ο άντρας μου, που μου έδειξε ότι είναι κρίμα να αφήνουμε τις δυνατότητές μας έτσι, για να μην ζοριστούμε λίγο παραπάνω. Δεν έχω δυστυχώς πρακτικό τρόπο να σου προτείνω να το αντιμετωπίσεις, φαντάζομαι η πίεση δεν βοηθά καθόλου, αλλά μην το αμελήσεις κι εντελώς, με κάποιο τρόπο καλλιέργησέ της τη χαρά του να βάζει υψηλότερους στόχους και να τους πετυχαίνει.

 

 

Κι εγώ είμαι σαν εσένα. Ασχολήθηκα με Τρίτη Δέσμη και τελικά πάτωσα, ενώ αν είχα διαλέξει την Τέταρτη Δέσμη θα είχα πετύχει. Με φόβιζαν τα θετικά μαθήματα και γι'αυτό φοβήθηκα και την Άλγεβρα. ΅Στην Αλγεβρα τελικά θα τα πήγαινα καλύτερα από τα ΛΑτινικά που τα σιχαινόμουν. Αν είχα κι εγώ λιγότερη πίεση από τον μπαμπά μου και μου άφηνε πρωτοβουλίες θα τα είχα καταφέρει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Μενουμε σε νησί αλλα σε μεγάλοοοοο νησί ....το παιδι λείπει αρκετές ώρε ς απο το σπίτι διότι έχει καθημερινη προπόνηση στο μπασκετ και αγγλικα Βέβαια τα δρομολογια γίνονται απο τον μπαμπα διότι δεν μένουμε μέσα στην πόλη.....αλλα προσωπικα το κινητό δεν το χρειάζεται , σπάνειες φορές θα το χρειαστη ,απλα μιλάει με φίλες της και κουτσομπολιο κανουν ... εχουν wats up...όλες

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ρε κορίτσια... κοιτώντας το μέλλον (και κρίνοντας από το δικό σας παρόν) θα ήμουν υπέρμαχος της απαγόρευσης χρήσης κινητών σε ανηλίκους όπως ακριβώς και για το τσιγάρο! Δηλαδή εμείς τι πάθαμε που δεν είχαμε κινητά;

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ρε κορίτσια... κοιτώντας το μέλλον (και κρίνοντας από το δικό σας παρόν) θα ήμουν υπέρμαχος της απαγόρευσης χρήσης κινητών σε ανηλίκους όπως ακριβώς και για το τσιγάρο! Δηλαδή εμείς τι πάθαμε που δεν είχαμε κινητά;

 

 

 

και εγω ετσι ελεγα καποτε

αλλα οταν βγαινει ο γιος μου εξω να παιξει,

θελω να ξερω παντα που βρίσκεται.

στο σχολειο και μεσα στο σπιτι εννοειτε οτι δεν το εχει..

  1. Τέσσερα πράγματα στη ζωή δε γυρίζουν πίσω. Οι στιγμές που έζησες, οι πράξεις που έκανες, τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρούλα (σωστά; ) και οι γονείς μας δεν ήθελαν να ξέρουν που είμαστε; Δεν μπορεί κάποιος τρόπος θα υπάρχει για να μην γίνουν τα παιδιά μας εξαρτώμενα από τα κινητά!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Ρούλα (σωστά; ) και οι γονείς μας δεν ήθελαν να ξέρουν που είμαστε; Δεν μπορεί κάποιος τρόπος θα υπάρχει για να μην γίνουν τα παιδιά μας εξαρτώμενα από τα κινητά!

 

 

αλλες εποχες τοτε Aeriko..

εμενα η μανα μου δεν την ένοιαζε και παρα πολυ..

εγω .τρλένομαι...

  1. Τέσσερα πράγματα στη ζωή δε γυρίζουν πίσω. Οι στιγμές που έζησες, οι πράξεις που έκανες, τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες.

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω τα ιδια περασα με τον μεγαλο μου γιο.Στο γυμνασιο διαβαζε το πολυ 20 λεπτα την ημερα κ εβγαζε περιπου 17,5-18.Στην πρωτη λυκειου επεσε στο 16,5 κ τωρα πρωτο τετραμηνο Β'Λυκειου 13,9.

Οσο για το κινητο εγω στον γιο μου πηρα στα 16.Δεν ξερω αν αργησα αλλα δεν ηθελα να εχει κινητο απο τα 13.Αλλα οταν ο αλλος ειναι 16 χρονων πιστευω οτι το χρειαζεται.Ειδικα τωρα που αρχισαν κ τα ξενυχτια κ τα Σαββατα τον περιμενω μεχρι τις 4:00-4:30.

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν θα ελέγξει στο μέλλον τι βαθμό απολυτηρίου είχες στο σχολείο ή στο πτυχίο. Αυτό που θα δούνε στο βιογραφικο μεθαύριο του νέου είναι πόσα έχει κάνει στη ζωή του. Π.χ. παράλληλα με το σχολείο, έκανε εκείνη και την άλλη δραστηριότητα (πιο σημαντικά σήμερα ακόμα και από τον αθλητισμό!!! κι όμως!), παράλληλα με την φοιτητική του ζωή, ασχολήθηκε με αυτό και με το άλλο, έκανε και ένα μεταπτυχιακό, παράλληλα δούλευε και σε εκείνη την εταιρεία part time, τέλος. Κανείς δεν θα δει τον βαθμό! Ξέρω πάαααρα πολύ κόσμο με απολυτήριο 14 και 15 να έχουν 3 πτυχία σήμερα, γενική παιδεία και καλές δουλειές. Μην ξεχνάτε ότι ένα παιδί 13 χρονών είναι παιδί! Ας έχει έννοιες στην 2α και 3η Λυκείου.

Η Δαναη μου ήρθε 16-2-2008

Αντίο μεμπάκι 28-7-2010

Ο Τάσος μου ήρθε 22-8-2011

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Δεν την παλευω αλλο ......θα την πνιξω την κορη μου

δεν ακουει , αντιμιλαει .........................δεν ξερω πως να το χειριστο το ολο θεμα εφηβεια .....τις λεω ενα πραγμα και λεέι 10

ώρες ,ωρες μιλαει λες και μιλαει στην φιλεναδα της ....ναι δεν λεω να εχουμε την καλη σχεση μανας κορης αλλα πρεπει να υπαρχουν και ορια και νομιζω οτι τα εχουμε υπερβη ..................και μου γυριζη το ματι................και οταν τις λεω πως μιλας ετσι μου απανταει αδιαφορα τι εγινε ? τι ειπα? θα με τρελανει.....................................................ενημερωνω ειναι μονο 13 χρονων τωρα τελειωσε την πρωτη γυμνασιου........

Link to comment
Share on other sites

"τον" και μένα ο μεγάλος μου είναι 9 χρονών και τελειώνει την τρίτη δημοτικού. Το πώς μιλάει είναι απίστευτο, το τι νεύρα έχει δεν μπορώ να το περιγράψω. Χθες ήταν στον υπολογιστή και δεν ερχόταν να διαβάσει τα μαθήματά του, που δεν ήταν πολλα, μόνο γλώσσα και μαθηματικα τους είχε βάλει γιατί τώρα ασχολούνται με την γιορτούλα που θα κάνουνε. Αφού λοιπόν του το είπα χίλιες φορές, του έκλεισα τον υπολογιστή και άρχισε να φωνάζει και να στριγκλίζει. Και αυτό έχει γίνει άπειρες φορές, και είμαστε ακόμα δημοτικό. Δηλ. αργότερα τι θα γίνεται; Και βλέπει και ο μικρός και μιλάει ώρες ώρες και αυτός άσχημα. Τα νεύρα μου και μένα γίνονται τσαντάλια. Καμιά φορά του λέω, έτσι να μιλήσεις στους φίλους σου, εγώ είμαι η μαμά σου και δεν το ανέχομαι. Από το ένα αυτί μπαίνει από το άλλο βγαίνει. Βέβαια δεν είναι μόνο στο διάβασμα αντιδραστικός αλλά και σε όλα τα υπόλοιπα, δε σηκώνει κουβέντα. Για παράδειγμα, του λέω να φορέσει βερμούδα, φοράει παντελόνι.

s-age.pngs-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν την παλευω αλλο ......θα την πνιξω την κορη μου

δεν ακουει , αντιμιλαει .........................δεν ξερω πως να το χειριστο το ολο θεμα εφηβεια .....τις λεω ενα πραγμα και λεέι 10

ώρες ,ωρες μιλαει λες και μιλαει στην φιλεναδα της ....ναι δεν λεω να εχουμε την καλη σχεση μανας κορης αλλα πρεπει να υπαρχουν και ορια και νομιζω οτι τα εχουμε υπερβη ..................και μου γυριζη το ματι................και οταν τις λεω πως μιλας ετσι μου απανταει αδιαφορα τι εγινε ? τι ειπα? θα με τρελανει.....................................................ενημερωνω ειναι μονο 13 χρονων τωρα τελειωσε την πρωτη γυμνασιου........

Eγω πλεον εχω κατεβασει ρολα, φοραω φυσικες ωτασπιδες και την αφηνω να χτυπιεται μονη της (οταν γινεται αυτο). Θα της πω αυτο που εχω να της πως και θα την αφησω να το επεξεργαστει.

Η δικια μου δεν μπορω να πω οτι αντιμιλαει αλλα ουρλιαζει στα καλα καθουμενα!!!! Εφηβεια ειναι, θα περασει!!!!

Κουραγιοοοοοοοοοοοοοοοοοοο!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

που πουλανε την υπομονη διοτι εξαντληται και μπαινει και το καλοκαιρι ........και θα βολοδερνουν ολοι μερα στο σπιτι αααααααααααααααα!!!!

 

ευτυχως θα λοιπο 6 ωρες το πρωι λογο δουλειας ...............λεω να ξεκινησω υπερωριες ...να γυρναω το βραδυ ..εσεις τι λετε ? μηπως ειμαι υπερβολικη? αχαχαχχ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Δεν ειμαι μαμα,ειμαι αδερφη ομως..!!Η αδερφη μου παει πεμπτη δημοτικου και εγω τριτη λυκειου..Τν λατρευω οσο τιποτα αλλο,μπορω να σκοτωσω για αυτη αλλα τωρα λογω προεφηβειας-εφηβειας δεν ξερω τι να κανω..Αντιμιλαει,νευριαζει με το παραμικρο,εχει αποψη για ολα,αυτο που λεει ειναι το σωστο,ειναι απιστευτα ΖΗΛΙΑΡΑ και μονο απαιτει.Φταιμε ολοι στην διαμορφωση του χαρακτηρα της αλλα τι να κανουμε ειναι το μικρο μας..Πως θα πρεπει να τν αντιμετωπιζουμε?Εγω δν μπορω να τν δω σαν μεγαλη,μεχρι προχθες τις αλλαζα πανες..Συγγνωμη για το μεγεθος του κειμενου..Παω να σκασω..

Link to comment
Share on other sites

Να σκέφτεσαι πως εκεί που είναι.... ήσουν ;)

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το θέμα δεν είναι το 17 ή το 19, αλλά για μένα το σημαντικό είναι το "να μην αφήσει τις δυνατότητές της ανεκμετάλλευτες". Ήμουν κι εγώ μια τέτοια περίπτωση, διάβαζα ένα τέταρτο της ώρας με το ρολόι και είχα πολύ καλούς βαθμούς. Αυτά στο γυμνάσιο. Στα μαθηματικά (άρα και φυσική και χημεία) είχα τεράστια κενά, τα οποία μέχρι ένα σημείο τα κουτσοκατάφερνα, μετά απλά τα παράτησα. Το θέμα δεν είναι αν ο βαθμός έπεσε από 19 στο 18, αλλά το ότι έμαθα σε μια νοοτροπία "θα κάνω την ελάχιστη προσπάθεια που χρειάζεται" κι αυτό επηρέασε και τις μετέπειτα επιλογές μου (γιατί λόγω άγνοιας θετικών αυτόματα απέκλεισα κάποιες δέσμες που δεν μπορούσα με την καμία να πάω), και τις σπουδές μου στο πανεπιστήμιο, και γενικότερα τη στάση μου απέναντι σε πολλά πράγματα. Μπορώ να πω ότι αυτό είναι κάτι που μου το άλλαξε κάπως πολύ πρόσφατα ο άντρας μου, που μου έδειξε ότι είναι κρίμα να αφήνουμε τις δυνατότητές μας έτσι, για να μην ζοριστούμε λίγο παραπάνω. Δεν έχω δυστυχώς πρακτικό τρόπο να σου προτείνω να το αντιμετωπίσεις, φαντάζομαι η πίεση δεν βοηθά καθόλου, αλλά μην το αμελήσεις κι εντελώς, με κάποιο τρόπο καλλιέργησέ της τη χαρά του να βάζει υψηλότερους στόχους και να τους πετυχαίνει.

 

συμφωνω μαζι σου και μου αρεσει παντα ο τροπος που τοποθετεισαι γιατι πιανεις την ουσια,,,δεν ειναι το θεμα να παρει 18 η 19 αντι για 17 και τι εγινε δηλαδη? προσωπικα σιγα τα αυγα,,το θεμα ειναι να μπορεσει στους τομεις που την ενδιαφερουν, και που δεν εξαντλουνται στα σχολικα μαθηματα, να δουλευει με παθος, να εμβαθυνει και να μην φοβαται την ταλαιπωρια και την ανηφορα

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι μαμα,ειμαι αδερφη ομως..!!Η αδερφη μου παει πεμπτη δημοτικου και εγω τριτη λυκειου..Τν λατρευω οσο τιποτα αλλο,μπορω να σκοτωσω για αυτη αλλα τωρα λογω προεφηβειας-εφηβειας δεν ξερω τι να κανω..Αντιμιλαει,νευριαζει με το παραμικρο,εχει αποψη για ολα,αυτο που λεει ειναι το σωστο,ειναι απιστευτα ΖΗΛΙΑΡΑ και μονο απαιτει.Φταιμε ολοι στην διαμορφωση του χαρακτηρα της αλλα τι να κανουμε ειναι το μικρο μας..Πως θα πρεπει να τν αντιμετωπιζουμε?Εγω δν μπορω να τν δω σαν μεγαλη,μεχρι προχθες τις αλλαζα πανες..Συγγνωμη για το μεγεθος του κειμενου..Παω να σκασω..

 

δεν ευθυνεσαι εσυ για τη διαμορφωση του χαρακτηρα της αδερφης σου και δεν εινα το μικρο σας,,,ειναι το μικρο τους, το μικρο της μαμας σου και του μπαμπα σου, τελος δεν εισαι υποχρεωμενη να ανεχεσαι τα καπριτσια της,,μην σκας εσυ για τα καμωματα της, εσυ κοιτα τη δικη σου ζωη σπουδες δουλεια φιλο αντρα

η αδερφη σου ειναι υπο την ευθυνη αλλων,,,δεν εισαι μαμα οπως λες αλλα αδερφη,,,

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...