Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

γεια σας κορίτσια ειμαι καινούργια στην παρέα!!!!

Εχω έναν γιο 2 ετών και έναν 5 μηνών και δέκα ημερών.Δυστυχώς δεν ήξερα και δε θήλασα πολύ τον πρώτο μου γιο. Επεσαν πάνω μου μαμάδες και πεθερές και με άγχωσαν πως το παιδί....πεινάει και θέλει ξένο γάλα.!!!!Το ίδιο και οι παιδίατροι που θεωρούν υπερβολικό να θηλάζεις μετά τις 40 μέρες. Ευτυχώς λίγο πριν γεννήσω το δεύτερο παιδί μου ενημερώθηκα ,ενθουσιάστηκα ,διάβασα και ακόμα θηλάζω.

Επειδή επέστρεψα στη δουλειά μου νωρίς ,χρησιμοποιώ αρκετά θήλαστρο και προσπαθώ να έχω το γιο μου κοντά , ώστε να τον θηλάζω κιόλας.Το πρόβλημά μου είναι ότι ο μικρός θηλάζει από την πρώτη μέρα για πολύ λίγη ώρα(3 λεπτά) σταματάει , ρεύεται και δε συνεχίζει. Δείχνει ευχαριστημένος ,μα πολύ σύντομα ξαναθέλει να θηλάσει. Αυτό δημιουργεί απίστευτη κούραση τις νύχτες(κάνει ακόμα πολλά ξυπνήματα),αλλά φαντάζομαι ότι κι αυτός δεν ξεκουράζεται καλά.Επίσης με τα μπουκάλια ελάχιστες φορές τρώει αρκετή ποσότητα. Συνήθως θα φάει περίπου 150ml κάθε δύο ώρες.Θέλω να ξέρω αν μπορώ να τον κάνω να τρώει πιο πολύ ,και τελευταία δείχνει να πεινάει όταν έρχεται στο στήθος, είναι νευρικός,σταματάει συνεχώς και γυρνάει το κεφάλι του,αλλά δεν τρώει για περισσότερο από 3 λεπτά.Εχω ένα άγχος ότι αν δεν τρώει ποσότητα θα ελαττωθεί το γάλα μου.

Να συμπληρώσω πως τον τελευταίο μήνα πήρε κάποια συμπληρώματα (4-5) γιατί δεν προλάβαινα.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Nα σου ζήσουνε!:)

 

Αν θέλεις γράψε περισσότερες λεπτομέρειες:

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=4828

 

Τα 150 ml είναι καλή ποσότητα για γεύμα. Μάλλον το πρώτο σου μωρο έκανε λιγότερα και μεγαλύτερα γεύματα και το τωρινό σου φαίνεται λίγο, όμως είναι φυσιολογικό. Αν το μωρό σου ικανοποιείται με τρίλεπτα είναι εντάξει. :)

Link to comment
Share on other sites

Αγλαια, ο μικρός γεννήθηκε 19/11, με φυσιολογικό τοκετό και επισκληρίδιο αναισθησία στις 37 εβδομάδες. Γεννήθηκε 3 κιλά και τώρα είναι 6.5 κιλά.Τον τελευταίο μήνα είχε πολλές διάρροιες και πήρε μόνο 300γρ.Ο γιατρός είπε πως ήθελε άλλα 200γρ.

Χρησιμοποιώ το ηλεκτρικό θήλαστρο medela(mini electric), δε βρίσκω επάνω του κάποια άλλη ονομασία.

Ο μικρός θηλάζει ΄κάθε δύο περίπου ώρες, ή αν δε μπορώ να τον θηλάσω εκείνη την ώρα τρώει από το μπουκάλι αυτό που έχω αντλήσει(150ml). Το βράδυ εξακολουθεί να κάνει κατά μέσο όρο 3 ξυπνήματα για θηλασμό των 3 λεπτών.Με το θήλαστρο θέλω περίπου 15 λεπτά για να αντλήσω αυτή την ποσότητα. Συνήθως πρωινές ώρες είναι καλύτερα, γιατί μετά δε μαζεύω πάνω από 90 ml σε κάθε άντληση, εκτός κι αν έχουν περάσει πάνω από 3 ώρες από τον προηγούμενο θηλασμό ή άντληση.Τον τελευταίο μήνα έχει πάρει κα΄ποια συμπληρώματα.Το τελευταίο πριν λίγο που δούλευα και δεν πρόλαβα.!!!!180ml..

Αγχώνομαι να τα καταφέρω και στενοχωριέμαι όταν τρώει συμπλήρωμα.

Πως μπορεί κανείς να καταφέρει λιγότερα ξυπνήματα τις νύχτες?

Ο γιατρός μου είπε να ξεκινήσω κρέμες και δεν το έκανα. !Σωστά????

Αγλαια ευχαριστούμε για όλα.Διαβάζω συνέχεια τις οδηγίες σου στις άλλες μανούλες...Ευτυχώς που έχουμε κι εσένα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορεί κανείς να καταφέρει λιγότερα ξυπνήματα τις νύχτες?
για τις ποσότητες καλύτερα θα σου απαντήσει η Αγλαϊα...

 

πάντως κι εμένα ο μπέμπης εξαρχής έκανε πολύ σύντομα γεύματα (3 το πολύ ως 7 λεπτα) κι όμως τον κάλυπταν! μη σου κάνει εντύπωση, μπορεί να είναι λαίμαργος και να καταπίνει μεγάλες ποσότητες σε λίγο χρόνο!! όσο τώρα για τα βραδινά ξυπνήματα... χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω... εμένα ακόμη με ξυπνάει για 2-3 βραδινούς θηλασμούς... και είναι πια 10,5 μηνων...

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και ο δικος μου που ναι θηριο ολοκληρο (9 μηνων και μοιαζει με χρονιαρικο) μια φορα μονο εφαγε γευμα 140 ml........συνηθως ετρωγε 70-90 αντε 110 ml .....ποτε παραπανω.......ουτε στο φαι ειναι φαγανος και παρολο που δεν του δινω κρεμες παιρνει περισσοτερα κιλα απο οσο ειναι να παρει..........

 

 

Επισης ξυπναει 2-3 φορες την νυχτα τις περισσοτερες φορες για να τσιμπησει λιγο γαλατακι και να ξανακοιμηθει........

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

eleni μέχρι τώρα αυτό έκανα.Εβγαζα γάλα με το θήλαστρο και το φύλαγα στο ψυγείο για τις ώρες που θα δούλευα. Το απόθεμα της κατάψυξης έχει τελειώσει και οι ρυθμοί της δουλειάς μου είναι τέτοιοι που δε μπορώ την ώρα που πεινάει να αντλήσω γάλα.Προσπαθεί η μαμά μου να τον καθυστερήσει (κρατάει το μωρό στον επάνω όροφο από τη δουλειά μου), αλλά δεν το πετυχαίνουμε πάντα. Ειμαι σε διαρκή αγώνα δρόμου και όπως όλες ξέρετε δεν είναι και το καλύτερο για το θηλασμό.!!!!!

Το βρωμόπαιδο... άντλησα πριν λίγο 160ml και ήπιε μόνο τα 100ml. Το υπόλοιπο μπορεί να περιμένει για καμμιά ώρα εκτός ψυγείου, ή το πετάμε αφού έχει πάρει το παιδί τη θηλή?

Επίσης τί γίνεται με τις στερρές τροφές? Να ξεκινήσω ή να περιμένω να κλείσουμε και τον έκτο μήνα?

Με τι ξεκινάμε? Σε κάποιο site διάβασα με καρότο και μητρικό γάλα.

Καλό βράδυ.....!!!! με πολλά ξυπνήματα!! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης τί γίνεται με τις στερρές τροφές? Να ξεκινήσω ή να περιμένω να κλείσουμε και τον έκτο μήνα?

Με τι ξεκινάμε? Σε κάποιο site διάβασα με καρότο και μητρικό γάλα.

Καλό βράδυ.....!!!! με πολλά ξυπνήματα!! :lol::lol::lol:

Ευροσύνη, εμένα η παιδίατρος μου είπε να κλείσω και τον έκτο μήνα (αποκλειστικός θηλασμός χωρίς συμπλήρωμα) και μετά ότι ξεκινάμε με λίγο φρούτο.

 

2 κουταλάκια πορτοκάλι + γάλα ------- 1η μέρα

4 κουτ. + γαλα --------2η

6 κουτ. + γάλα --------3η

8 κουτ. + γάλα--------4η

κανονική ποσότητα δεν του δίνεις μετά γάλα

μετά προσθέτουμε και δευτερο φρούτο (μήλο) το δίνουμε για 3-4 μέρες και μετά προσθέτουμε και αχλάδι κλπ.

Προσθέτουμε ένα φρούτο την φορά και το δίνουμε για 3-4 μέρες ώστε αν παρουσιάσει κάποια αλλεργία να ξέρουμε απο ποιό φρούτο προήλθε.

 

Επίσης να σου πω ότι άλλοι ξεκινάνε με ρυζάλευρο κι όχι με φρούτο.

 

Το πιο σωστό είναι να συμβουλευτείς την παιδίατρό σου , που λογικά

(λέω λογικά γιατί έχουμε διαβάσει τα απίστευτα για ορισμένους γιατρούς εδώ μέσα...)

ξέρει τι είναι καλύτερο για το μωρό σου :D

.png.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

άντλησα πριν λίγο 160ml και ήπιε μόνο τα 100ml. Το υπόλοιπο μπορεί να περιμένει για καμμιά ώρα εκτός ψυγείου, ή το πετάμε αφού έχει πάρει το παιδί τη θηλή?

μπορεις να το κρατησεις εκτος ψυγειου καμια ωρα αλλα προσεξε οχι παραπανω γιατι ενδεχεται να ξυνισει..

αν βλεπεις πως δεν το τρωει τελικα το βαζεις ξαν στο ψυγειο και το χρησιμοποιεις για το επομενο γευμα και το ξαναζεσταινεις.

αν σου μεινει και παλι,το πετας.

Επίσης τί γίνεται με τις στερρές τροφές? Να ξεκινήσω ή να περιμένω να κλείσουμε και τον έκτο μήνα?

Με τι ξεκινάμε? Σε κάποιο site διάβασα με καρότο και μητρικό γάλα.

ο καθε παιδιατρος λεει τα δικα του!!!

ουτε κι εμεις εχουμε ξεκινησει ακομη τις στερεες.

υπομονη.

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

όπως επίσης και οι περισσότεροι νομίζω απαγορεύουν το πορτοκάλι

πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο

......όλες οι φίλες μου και οι γνωστές μου, με πορτοκάλι έχουν ξεκινήσει

.png.png
Link to comment
Share on other sites

πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο

......όλες οι φίλες μου και οι γνωστές μου, με πορτοκάλι έχουν ξεκινήσει

 

το πορτοκαλι ειναι επιφοβο για αλλεργια! :roll:

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης τί γίνεται με τις στερρές τροφές? Να ξεκινήσω ή να περιμένω να κλείσουμε και τον έκτο μήνα?

Με τι ξεκινάμε? Σε κάποιο site διάβασα με καρότο και μητρικό γάλα.

Καλώς ή κακώς πρέπει να συμβουλευτείς τον παιδίατρό σας!

 

Γενικά λένε πως μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά, μπορούν να συνεχίσουν έτσι, και πολύ περισσότερο από τους 6 μήνες!

Οι περισσότεροι γιατροί λένε να ξεκινάς με ρυζάλευρο (για ομαλή προσαρμογή του πεπτικού συστήματος...) και αργότερα σταδιακά τα φρούτα!

 

Όπως και να 'χει, ξεκινάς με λίγες κουταλιές στέρεας τροφής και μετά συμπληρώνεις το γεύμα με γάλα, μέχρι η στέρεα τροφή να είναι σε ποσότητα ίση με ολόκληρο γεύμα!!

 

Εμείς πχ όταν φτάσαμε στα φρούτα είχα οδηγίες ως εξείς:

1η-2η-3η μέρα, μήλο + νερό

4η-5η-6η μέρα, μήλο + αχλάδι + νερό

7η-8η-9η μέρα, μήλο + αχλάδι + χυμό πορτοκαλιού

φυσικά ποτέ δεν ακολούθησα πιστά αυτό το σχήμα!!

καθυστερούσα πολύ περισσότερο να εισάγω νέο φρούτο! (μή σου πω και πάνω από εβδομάδα!) όσο για το πορτοκάλι... το αφήσα για αρκετά αργότερα, επειδή το φοβόμουν πολύ για πιθανή αλλεργία!

 

Γενικά πάντως να ξέρεις, πως αφήνουμε τουλάχιστον 3 μέρες απόσταση από οτιδήποτε νέο, για να μπορούμε να παρακολουθούμε τυχόν αλλεργικές αντιδράσεις!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το πορτοκαλι ειναι επιφοβο για αλλεργια! :roll:

 

...γι αυτό σαν αρχή δίνουν δύο κουταλάκια την φορά...και γι αυτό περιμένεις και 3-4 μέρες για να προσθέσεις καινούργιο φρούτο...όλα τα φρούτα είναι επίφοβα...

 

αλλά είναι ανάλογα....η παιδίατρος μου σε αλλα μωρά δίνει πρώτα πορτοκάλι , σε άλλα δίνει πρώτα ρυζάλευρο και σε άλλα πρώτα μήλο... απ'ότι μου έχει πει δεν υπάρχει κανόνας...κάθε μωρό είναι διαφορετικό , λαμβάνει υπόψη της αν έχει θηλάσει και πόσο, αν αρρωσταίνει εύκολα και διάφορα άλλα πράγματα και αναλόγως κρίνει τι είναι καλύτερο για αυτό...

 

γι αυτό άλλωστε είπα και στην Ευφροσύνη ότι το πιο σωστό είναι να συμβουλευτεί την παιδίατρό της

.png.png
Link to comment
Share on other sites

κι εμεις μολις τωρα ηρθαμε απο το γιατρο!!!!

μας ειπε να ξεκινησουμε το δεκατιανο με λιγο πορτοκαλι και το απογευματινο ρυζαλευρο βανιλια.

μαλιστα μου ειπε να παρω βανιλια του εμποριου αλλα εγω ηδη αγορασα το βιολογικο ρυζαλευρο και θα προσθεσ και το γαλακι μου!!!

κανω καλα?

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλα.......

 

Υποτιθεται οτι το ρυζαλευρο θα βοηθησει το παιδι να συνηθισει στις τροφες.......τα φρουτα επειδη ξυνιζουν μπορει να μη τους αρεσουν...ακομα και σημερα (9ος μηνας) με το ζορι τα τρωει......

 

Κι εμεις αργησαμε το πορτοκαλι......ξεκινησαμε με μηλο αχλαδι.......δεν ξεκινησα με κρεμες οπως ειπε η γιατρος......

 

Του φτιαξα κρεμα ρυζαλευρο με μητρικο 3-4 φορες. στην αρχη του αρεσε τωρα δεν την τρωει......τρελλαινεται για σουπες......

 

Ξερεις πως να φτιαξεις κρεμα με μητρικο γαλα? Βαζεις ρυζαλευρο μεσα και ανακατευεις μεχρι να σφιξει η κρεμα.......μετα τον ταιζεις, αλλα χωρις να ανακατευεις την κρεμα γιατι αρχιζει και νερουλιαζει........το κανει αυτο το μητρικο γαλα.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις πως να φτιαξεις κρεμα με μητρικο γαλα? Βαζεις ρυζαλευρο μεσα και ανακατευεις μεχρι να σφιξει η κρεμα.......μετα τον ταιζεις, αλλα χωρις να ανακατευεις την κρεμα γιατι αρχιζει και νερουλιαζει........το κανει αυτο το μητρικο γαλα.....

 

σ'ευχαριστω παρα πολυ!!!!

με εσωσες!!!δεν ηξερα πως γινεται!!!

ποσο περιπου να φτιαξω σαν πρωτη δοση?

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

 

Ξερεις πως να φτιαξεις κρεμα με μητρικο γαλα? Βαζεις ρυζαλευρο μεσα και ανακατευεις μεχρι να σφιξει η κρεμα.......μετα τον ταιζεις, αλλα χωρις να ανακατευεις την κρεμα γιατι αρχιζει και νερουλιαζει........το κανει αυτο το μητρικο γαλα.....

 

λοιπον εκανα την κρεμα χθες με δικο μου γαλα και ενω στην αρχη ηταν σφιχτη οσο παιρναγε η ωρα γινοταν πολυ νερουλη. στο τελος την επινε δεν ετρωγε :roll: παντως εφαγε πιο πολυ εχθες απ'οτι τις αλλες μερες! :D

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

26/11 3190gr

04/01 4780gr

06/02 5620gr

05/03 6075gr

07/04 6415gr

αποκλειστικός θηλασμός μέχρι πριν 15 μέρες κι από τότε λίγα συμπληρώματα σε ανάγκη.

 

το μωρό σου θα μπορούσε να είναι τουλάχιστον μισό κιλό κάτω και να είναι μια χαρά. Τον πρώτο μήνα τα μωρά είναι φυσιολογικό να βάζουν 750-1000 γρ. το μωρό σου έβαζε περισσότερο από αυτό και είναι αναμενόμενο να έχει περισσότερο βάρος τώρα αλλά και να βάζει με πιο αργούς ρυθμούς.

 

Ο γιατρός σου δεν ξέρει απλά μαθηματικά ή προσπαθεί να σε υπονομεύσει...

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός είπε πως ήθελε άλλα 200γρ.

 

Αν ο ίδιος είχε διάρροιες θα έβαζε το ίδιο βάρος;

 

Επίσης όταν το μωρό έβαζε 40 γρ. την ημέρα το πρώτο διάστημα (μεταξύ 26/11 και 4/1) δημιούργησε απόθεμα, αυτό το ξεχνάει ο γιατρός ή δεν γνωρίζει καν την έννοια του μέσου όρου; :twisted:

 

 

Χρησιμοποιώ το ηλεκτρικό θήλαστρο medela(mini electric), δε βρίσκω επάνω του κάποια άλλη ονομασία.

 

Από τα θήλαστρα της medela είναι το ηλεκτρικό με τη μικρότερη αποτελεσματικότητα, το πιο αργό. Αν σε πιέζει ο χρόνος να νοικιάσεις ένα νοσοκομειακό.

 

Όταν με το mini electric αντλούσα σε 12 λεπτά λιγότερα από 50 γρ. με το lactina στον ίδιο χρόνο αντλούσα 175!

 

Πως μπορεί κανείς να καταφέρει λιγότερα ξυπνήματα τις νύχτες?

 

Τα λιγότερα ξυπνήματα, αν καταφέρεις να τα επιβάλεις , θα σημαίνουν μείωση της παραγωγής του 24ωρου σε πολύ λίγες μέρες.

 

Ο γιατρός μου είπε να ξεκινήσω κρέμες και δεν το έκανα. !Σωστά????

 

Αν το μωρό είναι έτοιμο για στερεές τροφές, μπορείς να αντικαταστήσεις ένα γεύμα όταν λείπεις με στερεές τροφές για να μην αγχώνεσαι με τις αντλήσεις. Αυτό είναι καλύτερο από το συμπλήρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Αγλαία ευχαριστώ.Εχθές που τον ξαναζύγισε ήταν 7 κιλά.Μου φώναξε που δεν του έχω ξεκινήσει ακόμα κρέμες.Του εξήγησα πως θέλω να κλείσω και τον έκτο μήνα με θηλασμό και μετά θα ξεκινήσω.Θεωρεί ότι το μωρό χρειάζεται θερμίδες ... και ότι τώρα πια το δικό μου γάλα...τί να το κάνει? Χαλάει μετά τον πέμπτο μήνα. :o Εκεί γέλασα γιατί θυμήθηκα όλα όσα έχω διαβάσει στο forum . :lol: Τί να πεις? ΔΕν ξέρουν οι άνθρωποι τελικά. τέλος πάντων , θα νοικιάσω νοσοκομειακό θήλαστρο, κάνω αντλήσεις κάθε 2 ώρες και σταμάτησα το συμπλήρωμα.Θα περιμένω 15 μέρες και θα ξεκινήσω κρέμες.Βάζω δεκάλεπτα κενά ανάμεσα στα ραντεβού μου και αντλώ.

Ευχαριστώ πάρα πολύ.

Γιατί λένε συνέχεια ότι χαλάει το γάλα μετά από κάποιο μήνα? Πώς ξεκίνησε ο μύθος?

Link to comment
Share on other sites

Αγλαία ευχαριστώ.Εχθές που τον ξαναζύγισε ήταν 7 κιλά.Μου φώναξε που δεν του έχω ξεκινήσει ακόμα κρέμες.Του εξήγησα πως θέλω να κλείσω και τον έκτο μήνα με θηλασμό και μετά θα ξεκινήσω.Θεωρεί ότι το μωρό χρειάζεται θερμίδες ... και ότι τώρα πια το δικό μου γάλα...τί να το κάνει? Χαλάει μετά τον πέμπτο μήνα. :o Εκεί γέλασα γιατί θυμήθηκα όλα όσα έχω διαβάσει στο forum . :lol: Τί να πεις? ΔΕν ξέρουν οι άνθρωποι τελικά. τέλος πάντων , θα νοικιάσω νοσοκομειακό θήλαστρο, κάνω αντλήσεις κάθε 2 ώρες και σταμάτησα το συμπλήρωμα.Θα περιμένω 15 μέρες και θα ξεκινήσω κρέμες.Βάζω δεκάλεπτα κενά ανάμεσα στα ραντεβού μου και αντλώ.

Ευχαριστώ πάρα πολύ.

Γιατί λένε συνέχεια ότι χαλάει το γάλα μετά από κάποιο μήνα? Πώς ξεκίνησε ο μύθος?

Πραγματικά εχω κι εγω αυτην την απορια,πως να ξεκινησε,μηπως απο τους παιδιατρους τους ιδιους?????

Επρεπε να του πεις, ναι τωρα που το λετε,το βλεπω μουχλιασμενο το τελευταιο καιρο!!! :shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί λένε συνέχεια ότι χαλάει το γάλα μετά από κάποιο μήνα? Πώς ξεκίνησε ο μύθος?

 

Oι εταιρείες με τα γάλατα είναι υποχρεωμένες δια νόμου να αναγράφουν στη συσκευασία του γάλακτος πρώτης βρεφικής ηλικίας ότι το μητρικό γάλα είναι αναντικατάστατο. Για το δεύτερο εξάμηνο δεν είναι υποχρεωμένες.

Οι εταιρείες το εκμεταλλεύονται αυτό και ο θηλασμός υπάρχει γι αυτές μόνο για το πρώτο εξάμηνο, μετά εξαφανίζεται.

 

Οι περισσότεροι παιδίατροι περιορίζουν τις γνώσεις τους για το θηλασμό στα φυλλάδια που τους φέρνουν οι εταιρείες. Σε αυτά τα φυλλάδια ο θηλασμός αναφέρεται μόνο στο πρώτο εξάμηνο. Οι γιατροί αναπαράγουν με άνεση την παραπληροφόρηση χωρίς να αναρωτιούνται.... :?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...