Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παλλίνδρομη στο πρώτο τρίμηνο


Σας έτυχε ποτέ παλλίνδρομη κύηση στο πρώτο τρίμηνο;  

359

  1. 1. Σας έτυχε ποτέ παλλίνδρομη κύηση στο πρώτο τρίμηνο;

    • όχι
      188
    • ναι μία φορά
      523
    • ναι δύο φορές
      138
    • ναι τρείς φορές
      33
    • ναι τέσσερις φορές
      18


Recommended Posts

AMASOT, καλησπέρα.

Καλά κάνεις και δεν έχεις πει σε κανέναν τίποτα, και να μην πεις μέχρι να περάσει κάποιο διάστημα. Εμένα, από την εμπειρία της αποβολής αυτό που μου στοίχισε περισσότερο δεν ήταν αυτή καθαυτή η αποβολή, καθώς για έναν περίεργο λόγο ήμουν αρκετά ψύχραιμη, αλλά η απογοήτευση, η στενοχώρια και οι αντιδράσεις των δικών μας (γονιών και πεθερικών). Άλλος εξαφανίστηκε, μουγγάθηκε από τη στενοχώρια για μέρες, άλλος πήρε όποιο γιατρό ήξερε και δεν ήξερε να τον ρωτήσει σχετικώς (αν πρέπει να κάνω κάτι, τι να προσέξω, κλπ) χωρίς την έγκρισή μου. Είχα τον πόνο μου, είχα κι αυτούς. Το βίωσα έντονα, μου κακοφάνηκε, και μέσα μου μου έχει μείνει. Είμαι αρκετά μαζεμένη από τότε μαζί τους, κι αν ποτέ ξαναμείνω έγκυος, και προχωρήσει η εγκυμοσύνη, δε θα τους πω τίποτα. Θα αφήσω να φανεί η κοιλιά και να το καταλάβουν μόνοι τους. Τόσο πολύ με πίκραναν, μου πρόσθεσαν επιπλέον ψυχολογική φόρτιση!

Τέλος πάντων! Σου εύχομαι να είσαι έγκυος, λοιπόν!!! Και να έχεις μία τελειόμηνη και ήρεμη εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 133
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κορίτσια,

γράφτηκα, νομίζω ξανά στο φόρουμ γιατί δεν έβρισκα τον κωδικό μου.

Εχω μεγάλη ανάγκη να μοιραστώ μ εσάς κάποια πράγματα. Είναι η τρίτη φορά που μένω έγκυος και δεν θέλω ακόμα ούτε ο άντρας μου να μιλήσουμε στο οικογενειακό μας περιβάλλον γιατί οι ενημερώσεις, όταν είναι αρνητικές είναι και επίπονες.

Είμαι έγκυος, μετά από δύο παλίνδρομες, μένουμε στην επαρχία. Εχω κάνει εξέταση θρομβοφιλίας είναι αρνητική, μετά τη δεύτερη παλίνδρομη, δώσαμε το έμβρυο για καρυότυπο και βρέθηκε ότι υπήρχε χρωμοσωμική ανωμαλία, και για τον λόγο αυτό, που για τον γενετιστή συμβαίνει μία στις 6 φορές και είναι συχνό είχα την παλίνδρομη.

Η απόξεση έγινε τον Φεβρουάριο, η περίοδος μου ήρθε απρίλιο και στη συνέχεια Ιούλιο και Αύγουστο, μετά έμεινα έγκυος, ακόμα δεν ξέρουμε σε ποια εβδομάδα, μάλλον στην 5η είπε η γιατρός που είδε ίχνη εμβρύου- μπορεί να άργησε η σύλληψη.

Οι φόβοι μου είναι τεράστιοι, νιώθω ότι θα ξαναπάθω το ίδιο... Η γυναικολόγος μου πρότεινε να πάρω προγεστερόνη, προληπτικά, και είμαι προβληματισμένη.

Αυτό που δεν αντέχω είναι η αγωνία και ότι από εβδομάδα σε εβδομάδα θα ακούσω κάτι αρνητικό...

Σας ευχαριστώ που με διαβάσετε, θα χαρώ να μου πείτε δυο λόγια, εμπειρίας ή και κατανόησης

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια!σημερα μπηκα στην παρεα σας κ δεν ξερω καλα τα κατατοποια!πριν δεκα μερες εκανα αποξεση...ημουν εννια εβδομαδων αλλα το μωρακι μου δεν μεγαλωνε σωστα κ δεν χτυπησε η καρδουλα του...:-( ο γυναικολογος μου ειπε δεν χρειαζεται να κανω εξετασεις... εσεις κανατε???

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα paparounaki, ο κάθε γιατρός το αντιμετωπίζει διαφορετικά. Είναι πολύ συχνό φαινόμενο οι παλίνδρομες και κάποιες φορές μπορεί να μην βρείς την αιτία. Και εγώ έκαν απόξεση και ήμουν 8 εβδομάδων. Ο δικός μου γιατρός μου είπε να κάνουμε ιστολογική εξέταση στο έμβρυάκι και μετά θα κάνω και εγώ κάποιες εξετάσεις. Καμπύλη ζαχάρου και για θρομβοφιλία. Εμένα μου ταιριάζει αυτη η προσέγγιση. Θέλω να μάθω, αν μπορώ, τί συνέβη και αν είναι κάποιο πρόβλημα να το αντιμετωπίσω πρίν ξαναμείνω έγκυος. Για μένα ήταν πολύ τραυμματικό, όπως σε κάθε κοπέλα νομίζω, και θέλω να μειώσω τις πιθανότητες να μου ξανασυμβεί αν περνά απο το χέρι μου. Να σε ρωτήσω κάτι; Έχεις ακόμα αίμα; Εγώ ναι και έχουν περάσει πάνω απο 15 μέρες έχω και πόνους περιόδου. Προσπαθώ να ηρεμήσω και αυτα δεν με αφήνουν καθόλου!!! Λυπάμαι πολύ για την απώλειά σας κορίτσια.

VH6Dp2.png

ivf7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καίτη 30 σε καταλαβαίνω κορίτσι μου και εγώ αυτο σκέφτομαι ότι όταν θα καταφέρω να ξαναμείνω έγκυος θα φοβάμαι πάρα πολύ και θα ανησυχω πολύ. Σε συγχαίρω για το κουράγιο σου παρά τα όσα έχεις περάσει!!! Κάνε υπομονή και προσπάθησε να μην έχεις άνχος και άσε τον καιρό να κυλήσει μόνος του. Δυστυχώς δεν περνά απο το χέρι μας. Αυτο που μπορείς να κάνεις είναι να ακολουθείς τις συμβουλές του γιατρού σου και να χαίδεύεις την κοιλίτσα σου!!! Εύχομαι μέσα απο την καρδιά μου όλα καλά να σου πάνε και να καταφέρεις να κρατήσεις το μωράκι σου στην αγκαλιά σου!!! Καλά κάνεις και δεν το λές ούτε και εγώ θα το ξαναπώ. Το ξαναζείς πολλές φορές. Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να μπορέσεις να το ανακοινώσεις παντού!!! Προσπάθησε να σκέφτεσαι θετικά και οτι θα τα καταφέρετε!!

VH6Dp2.png

ivf7p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατρός δεν είμαι αλλα αφου η γυναικολόγος σου σου είπε να πάρεις προγεστερόνη να πάρεις. Ορμόνη είναι που την παράγει ο οργανισμός μας όταν είμαστε έγκυες. Άν είναι χαμηλή μπορεί να παλινδρομήσει γιαυτό στο είπε. Και εμένα μου είχε πεί αν νιώσεις πανάκια να πάρεις προγεστερόνη και εγώ σκεφτόμουν ότι γιατί να πάρω τζάμπα.. Άν και δεν έφταιξε αυτό σε επόμενη σκεφτόμουν απο μόνη μου να του ζητήσω να μου δώσει προληπτικα.

VH6Dp2.png

ivf7p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια καλησπερα!Ειμαι καινουρια στην παρέα!Λοιπον ειμαι 6 εβδομάδων εγκυος με βάση την τελευταία περιοδο 5 Οκτώβρη.Εχτες πηγα υπέρηχο στο Αλεξάνδρας και η γιατρός εκει μου ειπε οτι ειμαι 4 εβδομάδων με βάση τη σύλληψη και δεν φαινεται κατι ακομα.Ενα μαυρο που τωρα σχηματιζεται.Η χοριακη μου ηταν 3243,καλή με τα λεγόμενα του γιατρού αλλα οχι και τοσο καλός ο υπέρηχος με βάση την χοριακη.Φοβαμαι πολυ γιατι ειχα άλλες δυο αποβολες και αυτή τη φορα δεν το περίμεναμε για εγκυμοσυνη.Και ρωτώ στην 4 εβδομαδα έπρεπε να δείχνει ο υπέρηχος;Να προσθέσω οτι επειδη εχω μεγαλο κύκλο ο γιατρός μου ειπε οτι θα περιμένουμε να φανεί σε μια βδαδα.

Link to comment
Share on other sites

Διστυχως για μένα ξαναψυφιζω σε αυτο το γκαλοπ. Εχτές εζησα την κακη εμπειρια της αποξεσης. Ημουν απο τις πρωτες κοπελες που ειχαν ψηφισει εδω και ο λογος ήταν γιατι ειχα μια παλινδρομη κυηση τελη του 2009. Συγκεκριμενα ειχα μεινει εγκυος Οκτώβριο του 2009 και 20 Νοεμβριου απεβαλα δεν χρειαστηκε αποξεση τοτε γιατι ηταν το σο μικρο που σχεδον δεν φαινοταν. Το ξεπερασα γρηγορα και ψυχολογικα και σωματικα και Ιανουαριο του 2010 εμεινα εγκυος στο γιο μου. Η τραγικη συμπτωση ειναι οτι αποφασισαμε για παιδακι και τελικα εμεινα παλι εγκυος Οκτωβριο.Πειτε το προαισθημα εγω ήξερα οτι και αυτη τη φορα δεν θα παει καλα αλλα οι χοριακες πηγαιναν τελεια τωρα πηγαμε 5εβδομαδες και 2 μερες και ειδαμε σακο και κουκιδα και ο γιατρος ειπε ολα καλα στις 5 εβδομαδες και 4 μερες μου ηρθε πολυ αιμα αλλα δεν το εχασα ο υπερηχος ομως εδειξε οτι σταματησε να αναπτυσεται και μετα απο ακομα εναν απποφασισαμαι να κανουμε αποξεση μαζι με ιστολογικη και καρυοτυπο. Μακαρι να καταλαβω γιατι εγινε αυτο γιατι αυτη τη φορα (δεν ακουσμε καρδια) μου στοιχησε περισσοτερο αλλα ευτυχως εχω το παιδακι μου. Ξερω ειναι αμαρτια να πω γιατι, ειναι αμαρτια να βλεπω εγκυες στο δρομο και να λεω ποσο θα ηθελα να ειμαι στη θεση τους, ειναι αμαρτια να στεναχωριεμαι αφου εχω ενα παιδακι και προσπαθω να μην τα κανω ολα αυτα. Αλλα μονο στην ιδεα οτι καποια στιγμη θα ξαναπροσπαθησω(γιατι στη ζωη μας πρεπει να παλευουμε και αν πεσουμε να ξανασηκωνομαστε) και στην επομενη εγκυμοσυνη θα τρεμει παλι το φιλοκαρδι μου και παλι δεν θα χαρω εγκυμοσυνη αυτο με τρελλενει.

ΥΓ Δεν με θελει αυτος ο Οκτωβριος ( και η αποξεση εγινε με μια μερα διαφορα απο την προηγουμενη αποβολη)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εγώ έχω 2 παλίνδρομες. Η πρώτη μου εγκυμοσύνη ήρθε χωρίς να το περιμένω. Πήγα για παπ και μου λέει είσαι 6 εβδομάδων. Μετά απο 2 εβδομάδες παλινδρόμησε.

Τώρα είχα δίδυμα και απέβαλα το ένα και το άλλο παλινρόμησε. Και τα δυο στην 6η εβδομάδα.

Μα γιατί έτσι???

Ο γιατρό μου λέει πως έχουμε κάνει τα πάντα απο εξετάσεις. Και δεν έχω θρομβοφιλία. Πολυκυστικές έχω.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ έχω 2 παλίνδρομες. Η πρώτη μου εγκυμοσύνη ήρθε χωρίς να το περιμένω. Πήγα για παπ και μου λέει είσαι 6 εβδομάδων. Μετά απο 2 εβδομάδες παλινδρόμησε.

Τώρα είχα δίδυμα και απέβαλα το ένα και το άλλο παλινρόμησε. Και τα δυο στην 6η εβδομάδα.

Μα γιατί έτσι???

Ο γιατρό μου λέει πως έχουμε κάνει τα πάντα απο εξετάσεις. Και δεν έχω θρομβοφιλία. Πολυκυστικές έχω.

 

 

Kαι τι σου λεει μανουλινα?που μπορει οφείλεται?πηρες και μια δευτερη γνωμη γιατρου?Το καταλαβαινω ποσο δυσκολο ειναι.......

Link to comment
Share on other sites

Kαι τι σου λεει μανουλινα?που μπορει οφείλεται?πηρες και μια δευτερη γνωμη γιατρου?Το καταλαβαινω ποσο δυσκολο ειναι.......

 

Η γιατρός που με παρακολουθούσε στην πρώτη εγκυμοσύνη είχε πει "μικρή είσαι θα κάνεις άλλα". Το κλασσικό. Ούτε μας παρότρυνε να το ψάξουμε ούτε τίποτα. Ήμουν και εγώ 20 χρονών... ανίδεη απο αυτά!

Μετά πήγα σε άλλον και μου είχε πει πως συμβαίνει σε πολλές γυναίκες στην πρώτη εγκυμοσύνη να έχουν παλινδρόμηση. Στη συνέχεια άλλαξα αλλους 4 γιατρούς που όλοι είχαν την ίδια άποψη.

Ο σημερινός μου γιατρός θεωρεί οτι σημαντικό ρόλο παίζει η κακή ποιότητα σπέρματος που έχουμε.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η γιατρός που με παρακολουθούσε στην πρώτη εγκυμοσύνη είχε πει "μικρή είσαι θα κάνεις άλλα". Το κλασσικό. Ούτε μας παρότρυνε να το ψάξουμε ούτε τίποτα. Ήμουν και εγώ 20 χρονών... ανίδεη απο αυτά!

Μετά πήγα σε άλλον και μου είχε πει πως συμβαίνει σε πολλές γυναίκες στην πρώτη εγκυμοσύνη να έχουν παλινδρόμηση. Στη συνέχεια άλλαξα αλλους 4 γιατρούς που όλοι είχαν την ίδια άποψη.

Ο σημερινός μου γιατρός θεωρεί οτι σημαντικό ρόλο παίζει η κακή ποιότητα σπέρματος που έχουμε.

 

Aκου να δεις απαντηση τωρα??ειστε γονιμοι αφου μενεις εγκυος...καποια αγωγη για την ποιοτητα του σπερματος δε σας εχουν δωσει?μηπως υπαρχει κανενα μικροβιο?

Ποσο χρονων εισαι κοπελα μου τωρα αν επιτρεπεται?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια!σημερα μπηκα στην παρεα σας κ δεν ξερω καλα τα κατατοποια!πριν δεκα μερες εκανα αποξεση...ημουν εννια εβδομαδων αλλα το μωρακι μου δεν μεγαλωνε σωστα κ δεν χτυπησε η καρδουλα του...:-( ο γυναικολογος μου ειπε δεν χρειαζεται να κανω εξετασεις... εσεις κανατε???

 

Αν ειναι η πρωτη δωρα που σου ετυχε, λενε πως δεν χρηαζεται. Εγω πριν μια βδομαδα εκανα αποξεση αφου το εμβριο ηταν 8 εβδομαδον,και το κρατησα μεσα μου μια βδομαδα,μιας και δεν ειχα συμπτοματα να καταλαβω κατι. Μου εδωσε και ενα χαπι πριν την επεμβαση για να βγει αιμα,αυτο γυνεται για να με προστατεψει να μην τραυματισω την μητρα.ηταν πολυποθιτη πρωτη εγκυμοσινη μου,κι ολα εδυχναν πως πηγενα καλα, ακουσαμε και την καρδουλα. στον 2ο μηνα συμβενει συχνα να παει κατι στραβα, κι καπως ημουν ενημερη. Εγω ειμαι 34 χρονων, η γιατρος μου ειναι γνωστη πολλα χρονια ως η καλη γυναικολογος μαιευτιρας και την εμπιστεβομαι. Μας ειπε να κανουμε εξεταση των χρομοσωματων μας. Συντομα εχω ραντευου μαζι της και θα τα πουμε αναλιτικα απο κοντα. Αυτω που θελω να μαθω ειναι, τι εξετασεις κανατε μετα απο την παλινδρομη κυηση, και ποσο σας κοστησε,σε χρημα. Θα κανω τα παντα,δεν παρετουμε, μονο συναισθιματικα πρεπει να βρω τροπω να ιρεμισω. Εχω πριξει τον ανδρα μου με τις αποβολες, ακομα και πριν μου σιμβει.αλλα εκει κολλησε το μυαλο μου. Αυτω που θελω ειναι να πιστευουμε οτι ολα θα πανε καλα, να εχουμε καλους γιατρους, και αμα επιμηνουμε θα τα καταφερουμε,ειδικα αναφερομσι σε γυναικες που δεν πετιχενουν ακομα και την εξοσωματικη. Γιατι ξερω μια που εδω στην ελλαδα δεν της βρισκανε τιποτα, η κοπελα δεν καταφερνε να μενει εγκυος και πειγε εξοτερικο και της βρηκανε οτι εχει πολλα ανδρογονα. Εχει τωρα μια πανεμορφη κορη,δεν καταφερνει για δευτερο παιδακι αλλα και με ενα ειναι υπερευτιχισμενη. Πιστη να χουμε και δυναμη ψυχης

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ειχα μια παλλινδρομη κυηση και τον Νοεμβριο εκει που θα καναμε ληψη τροφοβλαστη καναμε αποξηση τελικα :( δεν ακουσαμε καρδουλα και στον υπερηχο ειδαμε μια μαυρη μπαλιτσα να περιφερεται μεσα μου... απο τοτε προσπαθουμε αλλα τιποτα... τωρα ξεκινησα να κανω κατι εξετασεις να δω τον θυροειδη μ και τα ορμονικα μου μηπως και φταιει κατι απο εκει ... μακαρι παναγια μου βαλε το χερακι σου θελω ακομα ενα παιδακι... η μικρη μ Αγγελικουλα περιμενει πως και πως το μωρακι μου να βγει απο την κοιλιτσα μου... με κοματιαζει αυτο μερα με την μερα οταν μου το λεει...

 

Γεια σου, εχω μια απορια.απ οσο ξερω, οταν μενουμε εγκυες, και πριν και μετα,γυνοντε ετσι κι αλλιως καποιες εξετασεις,που μεσα σε συτες προλιπτικα ειναι και του θυροειδη.οπως κι να χει αυτες που πας να κανεις, για να εχεις ψυχολογικα ιρεμισει,να ευχιθω να βρεις κατι απο κει? Αμα απο κει ειναι το προβλημα τοτε θα σου δωσουν χαπια κι ολα καλα. Σου το ευχομαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας κοριτσια!σημερα μπηκα στην παρεα σας κ δεν ξερω καλα τα κατατοποια!πριν δεκα μερες εκανα αποξεση...ημουν εννια εβδομαδων αλλα το μωρακι μου δεν μεγαλωνε σωστα κ δεν χτυπησε η καρδουλα του...:-( ο γυναικολογος μου ειπε δεν χρειαζεται να κανω εξετασεις... εσεις κανατε???

 

Αν ειναι η πρωτη δωρα που σου ετυχε, λενε πως δεν χρηαζεται. Εγω πριν μια βδομαδα εκανα αποξεση αφου το εμβριο ηταν 8 εβδομαδον,και το κρατησα μεσα μου μια βδομαδα,μιας και δεν ειχα συμπτοματα να καταλαβω κατι. Μου εδωσε και ενα χαπι πριν την επεμβαση για να βγει αιμα,αυτο γυνεται για να με προστατεψει να μην τραυματισω την μητρα.ηταν πολυποθιτη πρωτη εγκυμοσινη μου,κι ολα εδυχναν πως πηγενα καλα, ακουσαμε και την καρδουλα. στον 2ο μηνα συμβενει συχνα να παει κατι στραβα, κι καπως ημουν ενημερη. Εγω ειμαι 34 χρονων, η γιατρος μου ειναι γνωστη πολλα χρονια ως η καλη γυναικολογος μαιευτιρας και την εμπιστεβομαι. Μας ειπε να κανουμε εξεταση των χρομοσωματων μας. Συντομα εχω ραντευου μαζι της και θα τα πουμε αναλιτικα απο κοντα. Αυτω που θελω να μαθω ειναι, τι εξετασεις κανατε μετα απο την παλινδρομη κυηση, και ποσο σας κοστησε,σε χρημα. Θα κανω τα παντα,δεν παρετουμε, μονο συναισθιματικα πρεπει να βρω τροπω να ιρεμισω. Εχω πριξει τον ανδρα μου με τις αποβολες, ακομα και πριν μου σιμβει.αλλα εκει κολλησε το μυαλο μου. Αυτω που θελω ειναι να πιστευουμε οτι ολα θα πανε καλα, να εχουμε καλους γιατρους, και αμα επιμηνουμε θα τα καταφερουμε,ειδικα αναφερομσι σε γυναικες που δεν πετιχενουν ακομα και την εξοσωματικη. Γιατι ξερω μια που εδω στην ελλαδα δεν της βρισκανε τιποτα, η κοπελα δεν καταφερνε να μενει εγκυος και πειγε εξοτερικο και της βρηκανε οτι εχει πολλα ανδρογονα. Εχει τωρα μια πανεμορφη κορη,δεν καταφερνει για δευτερο παιδακι αλλα και με ενα ειναι υπερευτιχισμενη. Πιστη να χουμε και δυναμη ψυχης

Link to comment
Share on other sites

Aκου να δεις απαντηση τωρα??ειστε γονιμοι αφου μενεις εγκυος...καποια αγωγη για την ποιοτητα του σπερματος δε σας εχουν δωσει?μηπως υπαρχει κανενα μικροβιο?

Ποσο χρονων εισαι κοπελα μου τωρα αν επιτρεπεται?

 

Το σπέρμα είναι μόνο 200.000 με κινητικότητα 0% πια. Δεν έχει κιρσοκήλη, και δυστυχώς δεν επιδέχεται θεραπεία.

Το πρόβλημα είναι οι μικροί όρχεις. Στην ουσία ο άντρας μου γεννήθηκε με έναν όρχη και η πεθερά μου τον πήγε στο γιατρό όταν ήταν 10 χρονών. Πολύ αργά. Και ο γιατρός τους είπε οτι θα κατέβει απο μόνος του να μην ανησυχούν. Πρόσφατα μου εξομολογήθηκε πως τον πήγε σε αυτόν τον γιατρό γιατί ήταν οικονομικός, ενώ της είχαν συστήσει κάποιο καθηγητή. Καταλαβαίνεις τι τύψεις νιώθει η γυναίκα.

 

Τελικά σήμερα πια μάθαμε οτι κάτι τέτοιο δεν ισχύει, και πως αν ένα αγοράκι γεννηθεί έτσι του κάνουν χειρουργείο όσο είναι μικρό. Κάτω απο 5 χρονών. Το "θα κατέβει" που είπε ο άλλος ήταν απλά η ασχετοσύνη του για να τραβιόμαστε εμείς σήμερα.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το σπέρμα είναι μόνο 200.000 με κινητικότητα 0% πια. Δεν έχει κιρσοκήλη, και δυστυχώς δεν επιδέχεται θεραπεία.

Το πρόβλημα είναι οι μικροί όρχεις. Στην ουσία ο άντρας μου γεννήθηκε με έναν όρχη και η πεθερά μου τον πήγε στο γιατρό όταν ήταν 10 χρονών. Πολύ αργά. Και ο γιατρός τους είπε οτι θα κατέβει απο μόνος του να μην ανησυχούν. Πρόσφατα μου εξομολογήθηκε πως τον πήγε σε αυτόν τον γιατρό γιατί ήταν οικονομικός, ενώ της είχαν συστήσει κάποιο καθηγητή. Καταλαβαίνεις τι τύψεις νιώθει η γυναίκα.

 

Τελικά σήμερα πια μάθαμε οτι κάτι τέτοιο δεν ισχύει, και πως αν ένα αγοράκι γεννηθεί έτσι του κάνουν χειρουργείο όσο είναι μικρό. Κάτω απο 5 χρονών. Το "θα κατέβει" που είπε ο άλλος ήταν απλά η ασχετοσύνη του για να τραβιόμαστε εμείς σήμερα.

 

Σε αυτην την περιπτοση γυνεται εξοσωματικη? Τι μπορει να γυνει?

Link to comment
Share on other sites

AMASOT, καλησπέρα.

Καλά κάνεις και δεν έχεις πει σε κανέναν τίποτα, και να μην πεις μέχρι να περάσει κάποιο διάστημα. Εμένα, από την εμπειρία της αποβολής αυτό που μου στοίχισε περισσότερο δεν ήταν αυτή καθαυτή η αποβολή, καθώς για έναν περίεργο λόγο ήμουν αρκετά ψύχραιμη, αλλά η απογοήτευση, η στενοχώρια και οι αντιδράσεις των δικών μας (γονιών και πεθερικών). Άλλος εξαφανίστηκε, μουγγάθηκε από τη στενοχώρια για μέρες, άλλος πήρε όποιο γιατρό ήξερε και δεν ήξερε να τον ρωτήσει σχετικώς (αν πρέπει να κάνω κάτι, τι να προσέξω, κλπ) χωρίς την έγκρισή μου. Είχα τον πόνο μου, είχα κι αυτούς. Το βίωσα έντονα, μου κακοφάνηκε, και μέσα μου μου έχει μείνει. Είμαι αρκετά μαζεμένη από τότε μαζί τους, κι αν ποτέ ξαναμείνω έγκυος, και προχωρήσει η εγκυμοσύνη, δε θα τους πω τίποτα. Θα αφήσω να φανεί η κοιλιά και να το καταλάβουν μόνοι τους. Τόσο πολύ με πίκραναν, μου πρόσθεσαν επιπλέον ψυχολογική φόρτιση!

Τέλος πάντων! Σου εύχομαι να είσαι έγκυος, λοιπόν!!! Και να έχεις μία τελειόμηνη και ήρεμη εγκυμοσύνη.

Οι μεγαλοι λενε να μην ανακινωνουμε την εγκυμοσινη τουλαχιστον πρωτους 3 μηνες. Ακομα και εμεις απο πολυ μεγαλη χαρα και αγωνια πμορουμε να προκαλεσουμε το κακο , οσο μαλλον ζιλια των αλλον. Μερικες φωρες δεν γυνεται να κριψουμε αλλα δεν χανουμε τοποτα να το κρυβουμε οσο γυνεται. Εξαλλου, ειναι προσωπικες στυγμες.Θελεις να δωσεις χαρα στους γυρο μας κι οχι στεναχωρια. Οποτε αμα πανε ολα καλα στην αρχη, μετα να μαθενουν.Συγουρα θα αρχιζουν να σκεφτοντε οτι η γυναικα ειναι ατεκνη,και καλυτερα να μην δινουμε τετια δικαιοματα, ασε που μας χτυπαει ασχημα στην ψυχολογια. Η ιστορια σου ηταν ακρεα, εννωητε πως ειδικα εσυ δεν θα πεις,ουτε και σε σενα οτι εισαι εγκυος😇, που θα σε, η μηπως ειδη εισαι? τσουυυυυυ, τσυμουδια, Ο αερας και η μυροδια του αγγελουδιου σου θα εμφανιστει,στην αγκαλια σου,και το μωρακι σου θα φωναξει σε ολο το κοσμο,'" η αγαπη μου για την μαμα μου ειναι τοσο δυνατη που τιποτα ουτε τωρα ουτε μετα στη ζωη μου δεν θα με παει τιποτα πισω!"

Link to comment
Share on other sites

Το σπέρμα είναι μόνο 200.000 με κινητικότητα 0% πια. Δεν έχει κιρσοκήλη, και δυστυχώς δεν επιδέχεται θεραπεία.

Το πρόβλημα είναι οι μικροί όρχεις. Στην ουσία ο άντρας μου γεννήθηκε με έναν όρχη και η πεθερά μου τον πήγε στο γιατρό όταν ήταν 10 χρονών. Πολύ αργά. Και ο γιατρός τους είπε οτι θα κατέβει απο μόνος του να μην ανησυχούν. Πρόσφατα μου εξομολογήθηκε πως τον πήγε σε αυτόν τον γιατρό γιατί ήταν οικονομικός, ενώ της είχαν συστήσει κάποιο καθηγητή. Καταλαβαίνεις τι τύψεις νιώθει η γυναίκα.

 

Τελικά σήμερα πια μάθαμε οτι κάτι τέτοιο δεν ισχύει, και πως αν ένα αγοράκι γεννηθεί έτσι του κάνουν χειρουργείο όσο είναι μικρό. Κάτω απο 5 χρονών. Το "θα κατέβει" που είπε ο άλλος ήταν απλά η ασχετοσύνη του για να τραβιόμαστε εμείς σήμερα.

 

Μαλιστα τωρα καταλαβα....αρα η επομενη λυση ποια μπορει να ειναι?

 

Το φανταζομαι οτι θα εχει τυψεις η κακομοιρα.....

Link to comment
Share on other sites

Μόνο εξωσωματική που ήδη έχουμε κάνει με αποτυχία. Δυστυχώς όταν έχεις τέτοιο σπέρμα ακόμη και όταν βρίσκουν και γονιμοποιούνται κάποια ωάρια δεν παύουν να έχουν κακό dna. Που σημαίνει αποτυχία σύλληψης ή εγκυμοσύνης. Μετά πας σε δότη αλλά είναι μεγάλο κεφάλαιο αυτό.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Αχ πουλάκι μου, κι εγώ 2 φορες έμεινα εγκυος μέσα σε 6 μηνες και παλινδρόμησαν και τα δυο τα αγγελούδια μου. Θελω να βρίσκω τη δύναμη μέσα μου να μη σταματώ να ελπίζω γιατι ξέρω ότι κάποιος εκεί επάνω ακούει τις προσευχές μου και θα μου δώσει αυτό που τόσο πολυ επιθυμώ. Ένα μπουκέτο ευχές σου στέλνω εγκάρδια.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Κορίτσια σήμερα έμαθα πως το έμβρυο παλινδρομησε ειμαι 7 εβδομάδων ο γιατρός μου είπε ότι αν δεν φύγει μέχρι την Κυριακή τη Δευτέρα θα μπω για αποξηση

Το καλό είναι ότι έχω ήδη μια κόρη 5.5 χρονων και ότι είμαι μικρή σε ηλικία μου είπε.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια, ειναι η πρώτη φορά που γράφω στο φόρουμ, αλλα παρακολουθώ συζητήσεις εδω κ πολυ καιρό, αναζητώντας απαντησεις σε πολλές ανησυχίες μου.. θέλω να σας πω τη δική μου ιστορία, να με βοηθήσετε με τις δικές σας εμπειρίες κ να πάρω κουράγιο.. ειμαι 33χρονων κ ο άντρας μου 35.προσπαθούμε για μωράκι εδω και περίπου 1,5 χρόνο χωρίς αποτέλεσμα κ ενώ όλες μας οι εξετάσεις ειναι πολυ καλές. Διαπιστώνω την πρώτη μου εγκυμοσύνη στις 5 Ιουλίου η οποία καταλήγει σε αυτόματη αποβολή, πριν προλάβω να το συνειδητοποιήσω καλα καλα. αμέσως στον επόμενο κύκλο ξανα μένω έγκυος αλλα δυστυχώς καταλήγει σε παλινδρόμηση στην 8 περίπου εβδομάδα.. εκανα απόξεση κ η η γιατρός μου μας πρότεινε να ξανα αρχίσουμε προσπάθειες μετα απο 2 κύκλους. Ετσι κ έγινε, χωρίς όμως αποτέλεσμα και πάλι.. σημερα αδιαθέτησα κ απο εκείνη την ώρα ειμαι χάλια, κάνοντας αρνητικές σκέψεις.. αν κ πότε θα ξανα μείνω έγκυος, αν θα πάνε όλα καλα.. ειχατε ποτέ παρόμοια εμπειρία; μετα απο ποσό καιρό προσπαθειών καταφέρατε εγκυμοσύνη; ευχομαι σε όλες μας όλα να πάνε καλα.. κ να κρατήσουμε σύντομα ενα μωράκι στην αγκαλιά μας.....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια, ειναι η πρώτη φορά που γράφω στο φόρουμ, αλλα παρακολουθώ συζητήσεις εδω κ πολυ καιρό, αναζητώντας απαντησεις σε πολλές ανησυχίες μου.. θέλω να σας πω τη δική μου ιστορία, να με βοηθήσετε με τις δικές σας εμπειρίες κ να πάρω κουράγιο.. ειμαι 33χρονων κ ο άντρας μου 35.προσπαθούμε για μωράκι εδω και περίπου 1,5 χρόνο χωρίς αποτέλεσμα κ ενώ όλες μας οι εξετάσεις ειναι πολυ καλές. Διαπιστώνω την πρώτη μου εγκυμοσύνη στις 5 Ιουλίου η οποία καταλήγει σε αυτόματη αποβολή, πριν προλάβω να το συνειδητοποιήσω καλα καλα. αμέσως στον επόμενο κύκλο ξανα μένω έγκυος αλλα δυστυχώς καταλήγει σε παλινδρόμηση στην 8 περίπου εβδομάδα.. εκανα απόξεση κ η η γιατρός μου μας πρότεινε να ξανα αρχίσουμε προσπάθειες μετα απο 2 κύκλους. Ετσι κ έγινε, χωρίς όμως αποτέλεσμα και πάλι.. σημερα αδιαθέτησα κ απο εκείνη την ώρα ειμαι χάλια, κάνοντας αρνητικές σκέψεις.. αν κ πότε θα ξανα μείνω έγκυος, αν θα πάνε όλα καλα.. ειχατε ποτέ παρόμοια εμπειρία; μετα απο ποσό καιρό προσπαθειών καταφέρατε εγκυμοσύνη; ευχομαι σε όλες μας όλα να πάνε καλα.. κ να κρατήσουμε σύντομα ενα μωράκι στην αγκαλιά μας.....

Εγώ στην πρώτη μου εγκυμοσυνη έμεινα εγκυος σε 1 μήνα και πήγε τέλεια έχω την κόρη μου 5.5 χρονων στη δεύτερη έμαθα ότι ήμουν έγκυος μετά από 4 μήνες προσπάθειας αλλά δυστυχώς παλινδρομησε την 7 εβδομαδα σήμερα το έμαθα συγκεκριμένα ο γιατρός μου είπε να περιμένω 3 μέρες Μήπως φύγει μόνο τουαλλιως την Δευτέρα να πάω για αποξεση

Σου εύχομαι καλή επιτυχια

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...