Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

arvecap για σπερματέγχυση και κύστη. Please Help


Recommended Posts

Γεια σας σε όλους/ες,

 

Είμαι καινούρια στο forum σαν μέλος όμως σας "επισκέπτομαι" συχνά και πολλές φορές συμπάσχω με πολλές από εσάς. Τόσο καιρό δεν έπαιρνα το θάρρος να γράψω τώρα όμως θέλω τη βοήθεια σας κορίτσια.

Μου συμβαίνει το εξής, βασικά να σας πω πως μου έχουν διαγνώσει πολυκυστικές ωοθήκες και έχω κάνει 3 επεμβάσεις μέχρι τώρα.

Ξεκινήσαμε με το σύζυγο προσπάθεια για σπερματέγχυση αφού μετά απο 1,5 χρόνο το πολυπόθητο μπεμπέ δεν ήρθε. Θα ήταν η πρώτη μου προσπάθεια αλλα έληξε άδοξα.

Ο γιατρός μου, μου έδωσε arvecap 0.1 την 23η μέρα του κύκλου (θα συνέχιζα με puregon και μετά pregnyl) μετά απο 9 μέρες είχα πονάκια δεξιά (όπου ήταν πάντα και οι κύστες) πάω για υπέρηχο και νάτη πάλι η κύστη (πριν τις ενέσεις δεν μου είχε κάνει υπέρηχο) και δεν μου είπε και πόσο είναι μόνο να πάρω duphaston για να μου έρθει περίοδος και μετά αντισυλληπτικά (αντε ξανά :()

Πείτε μου κορίτσια αν ξέρετε μήπως φταίγανε οι ενέσεις, μήπως αυτός έπρεπε να μου κάνει υπερήχους κάποιες μέρες?

Δεν ξέρω πια τι να σκεφτώ.

Αν γνωρίζετε κάτι περιμένω τη βοήθεια σας.

 

Ευχαριστώ και συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα μου.

url]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα.

 

Ειχα και εγώ κύστη (αλλά ενδομητρίωσης) και εχω πάρει arvekap για προετοιμασία σπερματέγχυσης. Εμένα βεβαια ο γιατρός μου με βλέπει κάθε φορά με το τέλος της περιοδου για να ειναι σίγουρος οτι δεν υπάρχουν ωοθυλάκια που δεν έχουν φύγει (και δημιουργήσουν κύστη). Απο όσο γνωρίζω οι arvekap δεν δημιουργούν κύστες...αλλά και πάλι ειλικρινά δεν ξέρω...νομίζω οτι έχω ακούσει τον γιατρό μου να λέει το ακριβώς αντίθετο...αλλά πάλι μήπως αναφερόνταν συγκεκριμένα σε κύστες ενδομητρίωσης; Λυπάμαι που δεν μπορώ να βοηθήσω περισσότερο. Ίσως κάποια άλλη κοπέλα.

74kwp3.png
Link to comment
Share on other sites

paloma, σ' ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Να σε ρωτήσω κάτι, ποια μέρα του κύκλου σου είπε να αρχίσεις τις arvecap? ρωτάω γιατί εμένα την 23η που μου τα ξεκίνησε λέω μήπως δεν έπρεπε, μ'ηπως είχα ήδη κύστη κάτι που μάλλον θα έπρεπε να το κοιτάξει με υπέρηχο.

url]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τις arvekap τις ξεκίνησα κάθε φορά την 1η μέρα του κύκλου μέχρι περίπου την 10η-12η...δηλαδή μέχρι που κάνεις την pregnyl. Λογικά θα έπρεπε να σου έχει κάνει υπέρηχο πριν. Να ειναι σίγουρος οτι εισαι "καθαρή" μετά την περίοδο γιατί και με εμένα το ίδιο κάνει. Αν δεν είσαι "καθαρή" δεν έχει νόημα να μπεις στην διαδικασία. Τώρα αν οι arvekap στις δημιούργησαν δεν ξέρω...

74kwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...