Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λητώ ή Ρέα;


amalthia

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Είμαι 38 εβδομάδων και ακόμα δεν έχω πάρει απόφαση.... Ο γιατρός μου συνεργάζεται και με τα δύο. Νομίζω οτί το Λητώ είναι πιο οικογενειακό και υποστηρίζουν πιο πολύ τον θηλασμό και σε βοηθάνε. Από την άλλη το Ρέα είναι πιο οικονομικό στο δίκλινο (το τρίκλινο θέλω να το αποφύγω για να γλιτώσω την πολλή βαβούρα αλλά δεν έχω και λεφτά για πέταμα..)

 

Τι εμπειρίες και εντυπώσεις έχετε;

SSdUp2.png

 

wviXp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα!

Είμαι 38 εβδομάδων και ακόμα δεν έχω πάρει απόφαση.... Ο γιατρός μου συνεργάζεται και με τα δύο. Νομίζω οτί το Λητώ είναι πιο οικογενειακό και υποστηρίζουν πιο πολύ τον θηλασμό και σε βοηθάνε. Από την άλλη το Ρέα είναι πιο οικονομικό στο δίκλινο (το τρίκλινο θέλω να το αποφύγω για να γλιτώσω την πολλή βαβούρα αλλά δεν έχω και λεφτά για πέταμα..)

 

Τι εμπειρίες και εντυπώσεις έχετε;

 

την πρωτη φορα πηγα στο λητω.πολυ καλη εμπειρια.τωρα ισως ρεα λογω αποστασης .οι τιμες δεν εχουν διαφορα μεγαλη.δηλ γυρω στα 200 ευρω.στο ρεα λενε την τιμη χωρις φπα κ αφου εχουν ηδη αφαιρεσει το ταμειο σου.παρε τηλ κ ρωτα,εγω σημερα ρωτησα!

Link to comment
Share on other sites

Σαν επισκεπτης θα πω τη γνωμη μου για το Λητω διοτι το Ρεα δεν το γνωριζω καθολου.Στο Λητω μπηκα σε τρικλινο,ηταν καθαρο αλλα μικρο,το δε μπανιο πολυ μικρο.Οι μητερες δυσκολευονταν πολυ να εχουν και τα 3 μωρακια με τα πυρεξακια ταυτοχρονα λογω χωρου κι ετσι τα εδιναν στις μαιες.Ομως ολοι οι χωροι ηταν καθαροι και γενικα επικρατουσε ησυχια.Καποια ιδιαιτερη βοηθεια στον θηλασμο δεν διαπιστωσα,μου ειπε η φιλη μου οτι περασε καποια μαια την πρωτη μερα και τους μιλησε σχετικα.Μονο η μια απο τις 3 κοπελες που ειχε δικη της μαια περνουσε καθε μερα για να τη βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

Σαν επισκεπτης θα πω τη γνωμη μου για το Λητω διοτι το Ρεα δεν το γνωριζω καθολου.Στο Λητω μπηκα σε τρικλινο,ηταν καθαρο αλλα μικρο,το δε μπανιο πολυ μικρο.Οι μητερες δυσκολευονταν πολυ να εχουν και τα 3 μωρακια με τα πυρεξακια ταυτοχρονα λογω χωρου κι ετσι τα εδιναν στις μαιες.Ομως ολοι οι χωροι ηταν καθαροι και γενικα επικρατουσε ησυχια.Καποια ιδιαιτερη βοηθεια στον θηλασμο δεν διαπιστωσα,μου ειπε η φιλη μου οτι περασε καποια μαια την πρωτη μερα και τους μιλησε σχετικα.Μονο η μια απο τις 3 κοπελες που ειχε δικη της μαια περνουσε καθε μερα για να τη βοηθησει.

 

πού τα ειδες αυτά σαν επισκέπτης?

εγω δυο φορές γεννησα εκεί σε τρίκλινο, μια χαρα τα ειχαμε τα μωράκια με τα πυρεξάκια (εξάλλου δεν τα ειχαμε στα πυρεξάκια όλη την ώρα, αγκαλια τα είχαμε ή στο κρεββατι μας και τα πυρεξάκια στην άκρη. Αλλά σίγουρα δεν τα διναμε στις μαίες επειδή δε χωραγαμε! λιγο κουφο μου ακουγεται αυτό!). Μαίες περναγαν συνέχεια και όποτε ζητουσες βοήθεια με τον θηλασμό, σε πιεζαν να θηλασεις και γινονταν και σεμινάρια θηλασμού καθημερινά. Επίσης σημαντικό, οι σεκιουριτάδες ήταν αυστηροί με το επισκεπτηριο και είχαμε πραγματικά την ησυχία μας. Καθαριοτητα σε ενοχλητικό σημείο (3 φορές την ημερα περναγε η καθαρίστρια να σφουγγαρισει, πού να ησυχασεις) και οποτε χρειαζομασταν κατι ειχαμε αμεση ανταποκριση στις κλησεις.

Δεν ειναι το τελειο μαιευτήριο, αλλά σίγουρα ειναι πολύ καλό.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ γέννησα στο ΡΕΑ και έμεινα αρκετα ευχαριστημένη! Έμεινα σε τρίκλινο, μας φέρνανε τα μωράκια εφόσον όλοι οι επισκέπτες είχαν φύγει, υποστηρίζανε το θηλασμό και μάλιστα γίνονται και δωρεάν μαθήματα θηλασμού στο μαιευτήριο τις εργάσιμες ημέρες για όσες μανούλες επιθυμούν να ενημερωθούν!

Πολύ καθαρό, το προσωπικό εξυπηρετικότατο και φιλικό και το φαγητό εύγεστο και μπόλικο!

Αυτό που παρατήρησα είναι οτι είχε αρκετό κόσμο απο ασθενείς και συνεπώς επισκέπτες, που σου προκαλεί λίγο δυσφορία!

Ίσως γιατί το επιλέγουν αρκετοί τώρα πιά λόγω και του οικονομικού και της άψογης λειτουργίας του!

 

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με Ζουζουνελ...γεννησα στο Λητω πριν 4 μηνες περιπου κ ηταν απιστευτο...πεντακαθαρο κ οι μαιες σε βοηθουσανε ανα πασα στιγμη..στο θηλασμο με βοηθησαν απιστευτα κ μου εδειχναν ξανα και ξανα...πολυ φιλικες...το φαγητο τελειο.ημουν σε τρικλινο και απο την δευτερη μερα ειχαν φυγει ολες οι υπολοιπες κοπελες κ ημουν μονη μου-τελειως βαρετα μπορω να πω ομως!!σιγουρα αμα ξαναμεινω εγκυος εκει θα παω να γεννησω...το μωρο το εφερναν οταν εφευγαν οι επισκεπτες..

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

πού τα ειδες αυτά σαν επισκέπτης?

εγω δυο φορές γεννησα εκεί σε τρίκλινο, μια χαρα τα ειχαμε τα μωράκια με τα πυρεξάκια (εξάλλου δεν τα ειχαμε στα πυρεξάκια όλη την ώρα, αγκαλια τα είχαμε ή στο κρεββατι μας και τα πυρεξάκια στην άκρη. Αλλά σίγουρα δεν τα διναμε στις μαίες επειδή δε χωραγαμε! λιγο κουφο μου ακουγεται αυτό!). Μαίες περναγαν συνέχεια και όποτε ζητουσες βοήθεια με τον θηλασμό, σε πιεζαν να θηλασεις και γινονταν και σεμινάρια θηλασμού καθημερινά. Επίσης σημαντικό, οι σεκιουριτάδες ήταν αυστηροί με το επισκεπτηριο και είχαμε πραγματικά την ησυχία μας. Καθαριοτητα σε ενοχλητικό σημείο (3 φορές την ημερα περναγε η καθαρίστρια να σφουγγαρισει, πού να ησυχασεις) και οποτε χρειαζομασταν κατι ειχαμε αμεση ανταποκριση στις κλησεις.

Δεν ειναι το τελειο μαιευτήριο, αλλά σίγουρα ειναι πολύ καλό.

 

Συμφωνώ στο κομμάτι του θηλασμού.Γέννησα πριν 2 χρόνια...παρά κάτι μέρες :P στο Λητώ σε τρίκλινο.Τα μωρά τα είχαμε πιο πολύ αγκαλιά παρά στα πυρεξάκια.Ακόμα και τα βράδια που τον είχα στο δωμάτιο μια χαρά ήμασταν από χώρο.Σεμινάρια θηλασμού υπήρχαν και τότε.Οι μαίες σε βοηθάνε και σε προτρέπουν να θηλάσεις...βέβαια ο τρόπος της κάθε μίας διαφορετικός...μέχρι να βρεις εσύ τι σε βολεύει.Είχα ζητήσει και αποκλειστικό μητρικό θηλασμό, κάτι όμως που δεν τηρήθηκε απόλυτα και έκανα θέμα...παρεξήγηση να το πω,η συγκεκριμένη μαία είχε προβλήματα να το πω...

Είχαμε μεγάλο πρόβλημα όμως με τους σεκιουριτάδες.Ναι οκ τα μωρά δεν είναι για δημόσια θέα σε όλους και ταυτόχρονα.Οι επισκέπτες όμως έρχονται για τα μωρά και θα μπορούσαν να μπαίνουν έστω ένας ένας στο δωμάτιο για λίγο ή να τα βλέπουν από το παραθυράκι του θαλάμου...δεν υπήρξε ποτέ ανοικτή κουρτίνα.Μένουμε Κερατσίνι κι ο σύζηγός μου δούλευε τις μέρες που γέννησα για να πάρει άδεια την εβδομάδα που θα επέστρεφα σπίτι.Σχόλαγε στις 5:30 και μέχρι να παει σπιτι να φάει και να κάνει μπάνιο και να φτάσει στο Λητώ δεν προλάβαινε να δει τον γιο του.Και υπήρξε μέρα που οι σεκιουριταδες δεν τον είχαν αφήσει καν να μπει στο διάδρομο με τα δωμάτια.Και το βράδυ ο κανονισμός λέει με τη λεχώνα επιτρέπεται μόνο ο πατέρας του βρέφους, κανένας άλλος συγγενής :!:

[sIGPIC][/sIGPIC]22-11-2010

Link to comment
Share on other sites

πού τα ειδες αυτά σαν επισκέπτης?

εγω δυο φορές γεννησα εκεί σε τρίκλινο, μια χαρα τα ειχαμε τα μωράκια με τα πυρεξάκια (εξάλλου δεν τα ειχαμε στα πυρεξάκια όλη την ώρα, αγκαλια τα είχαμε ή στο κρεββατι μας και τα πυρεξάκια στην άκρη. Αλλά σίγουρα δεν τα διναμε στις μαίες επειδή δε χωραγαμε! λιγο κουφο μου ακουγεται αυτό!). Μαίες περναγαν συνέχεια και όποτε ζητουσες βοήθεια με τον θηλασμό, σε πιεζαν να θηλασεις και γινονταν και σεμινάρια θηλασμού καθημερινά. Επίσης σημαντικό, οι σεκιουριτάδες ήταν αυστηροί με το επισκεπτηριο και είχαμε πραγματικά την ησυχία μας. Καθαριοτητα σε ενοχλητικό σημείο (3 φορές την ημερα περναγε η καθαρίστρια να σφουγγαρισει, πού να ησυχασεις) και οποτε χρειαζομασταν κατι ειχαμε αμεση ανταποκριση στις κλησεις.

Δεν ειναι το τελειο μαιευτήριο, αλλά σίγουρα ειναι πολύ καλό.

Βρεθηκα εκει πριν ενα μηνα και καθημερινα για οσο εμεινε η φιλη μου μεσα,και μαλιστα για αρκετες ωρες.Αυτο με την αυστηροτητα του επισκεπτηριου δεν το ειδα,παντα για το συγκεκριμενο δωματιο μιλαω.Ουτε την αμεσοτητα στις κλησεις γιαυτο κι εμενα τοσες ωρες εκει αφου η φιλη μου με καισαρικη δεν μπορουσε να αυτοεξυπηρετηθει και συγγενεις δεν εχει.Για τον θηλασμο η φιλη μου και η αλλη κοπελα μου ειπαν οτι ηταν ενα σεμιναριο και μετα τους μοιρασαν ενα φυλλαδιο για επι πληρωμη μαθηματα.Και επαναλαμβανω αυτη ειναι η αποψη μου ως επισκεπτρια οχι ως επιτοκος.

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα στο ΡΕΑ πριν μια εβδομάδα και εχω να πω τα καλύτερα! Παρόλο που πήγα αρνητικά προκατελειμένη γενικά με τα ιδιωτικά μαιευτήρια άλλαξα γνώμη 100%. Και ενα μεγάλο μπράβο στις μαίες τους που βοηθούν απίστευτα με τον θηλασμό και ειναι πολύ καλά ενήμερες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλησπερα κοριτσια!ειμαι στην 24 εβδομαδα και ο γιατρος μου ειναι στο ρεα και στο λητω.εχω μπερδευτει και δεν ξερω σε ποιο απο τα δυο να γεννησω.γνωριζεται τις τιμες τρικλινου με εοππυ μαι στ δυο;ποιο ειναι πιο ευρυχωρο στα δωματια;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!ειμαι στην 24 εβδομαδα και ο γιατρος μου ειναι στο ρεα και στο λητω.εχω μπερδευτει και δεν ξερω σε ποιο απο τα δυο να γεννησω.γνωριζεται τις τιμες τρικλινου με εοππυ μαι στ δυο;ποιο ειναι πιο ευρυχωρο στα δωματια;

 

 

 

γεια σου κοπελα μου ! να σου απαντησω εγω, μιας και ημουν στο ρεα να ρωτησω, γιατι γενναω τον αλλο μηνα.

τα 3κλινα ειναι αρκετα στριμωγμενα, η εξυπηρετηση και η καθαριοτητα ομως ειναι φανταστικη.

λοιπον, για φ.τ ειναι γυρω στα 1030 ευρω με το φπα και για καισαρικη στα 1130 ευρω με το φπα.

με το καλο ευχομαι !!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ zoun με το καλό πρώτα απ' όλα!!! Για πες μας, περιλαμβάνονται και τα φάρμακα σε αυτή την τιμή; Κι εμένα στο Ρέα είναι ο γιατρός μου και θα γεννήσω τον Ιούνιο με το καλό με καισαρική προγραμματισμένα.

Πάντως κι εγώ που πήγα πριν λίγες ημέρες με την αποκόλληση, από το λίγο που είδα, ήταν υπερσύγχρονο και πεντακάθαρο.

 

Για το Λητώ ουτε να το δω μετά απ' όσα έπαθα στην 1η μου γέννα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα έχω γράψει πολλές φορές.. πήγα με σπασμένα νερά και το πόδι του μωρού στον κόλπο μου στην εβδ 36+1. Μπήκα για καισαρική. Η επισκληρήδιος δεν έγινε καλά - μου έπιασε μόνο το ένα πόδι και αναγκαστικά μου έκαναν ολική νάρκωση. Το παιδί μου το κράτησαν 7 ημέρες στη ΜΕΝΝ χωρίς λόγο. Μια μου έλεγαν πως έχει υπογλυκαιμίες και μια μου έλεγαν πως ήταν πρόωρο. Ούτε το ένα ίσχυε ούτε το άλλο. Για το οικονομικό το έκαναν. (το έμαθα από νεογνολόγο κουμπάρο συγγενή μου - είναι μικρός ο κόσμος...) Μου απαγόρεψαν να θηλάζω αλλά δεν ενημέρωσαν τι μαίες να μου δώσουν θήλαστρο κι εγώ δεν ήξερα και 2 μέρες καθόμουν να κλαίω πονώντας στα στήθη μη κάνοντας τίποτα. Απ τα κλάμματα μου έδωσαν θήλαστρο ένα βράδι και δείχνοντας μου, μου έσκισαν κατά λάθος τη θηλή, στον λογαριασμό μου έβαλαν το θήλαστρο που χρησιμοποίησα 3 ημέρες (132 ευρώ) και μετά το είδα και μου ζήτησαν συγνώμη, μου χρέωσαν μια εξέταση ισχύων του παιδιού που δεν έκαναν τελικά και πάλι μου ζήτησαν συγνώμη και μου επέστρεψαν τα χρήματα (40ευρώ). Πήγα σπίτι μου έχοντας 40 πυρετό γιατί άρπαξα ενδονοσοκ. λοίμωξη και τέλος έκανα και μια αναφορά για μία μαία που είδα να "κακοποιεί" ένα πρόωρο βρέφος στη ΜΕΝΝ και ακόμη έχω εφιάλτες με αυτήν να ταϊζει το μωρό μου.

Αυτά τα ωραία - αλλά θεωρώ ότι έτυχαν όλα τα στραβά μαζί σε μένα. Επίσης μεγαλοποιούνται όταν είσαι λεχώνα και κυρίως πρωτάρα.

Τελος, ξέρω άλλες 10 φίλες/συγγενείς που είχαν ονειρική εμπειρία. Δεν μπορείς να κρίνεις μόνο από εμένα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια !

στην τιμη του ρεα περιλαμβανονται ολα (και τα φαρμακα) .

δινεις μονο 250 ευρω αν θελεις για εξεταση απο :ωρλ-ορθοπεδικο-οφθαλμιατρο+εξετ αιματος για 45 μεταβολικα νοσηματα.

μου ειπαν ομως οτι ολα αυτα ενδεχεται να αλλαξουν, οποτε πριν οποια αλλη κοντευει, ξαναρωταει.

επειδη πηγα πολυ προσφατα επισκεψη σε λεχωνα, τα εξετασα ολα πολυ προσεκτικα. το φαγητο ηταν πολυ και νοστιμο, οι μαιες προθυμες, το προσωπικο ευγενικο, η καθαριοτητα τελεια. τα μονα αρνητικα που ειδα ηταν οι τιμες του κυλικειου (οποιος θα κερασει, την εκατσε!) και η θερμοκρασια -σαουνα που υπηρχε στα δωματια.

ελπιζω απλα οι επισκεπτες να ειναι με κατανοηση, γιατι τα δωματια ειναι πολυ μικρα και φανταστειτε δυο ατομα σε καθε λεχωνα επισκεψη ,ποσα ατομα μαζευονται !

Link to comment
Share on other sites

Για το κυλικείο μου το είπε ο άντρας μου, πήγε όσο ήμουν εγώ μέσα και πήρε έναν καφέ κ μία τυρόπιτα: 5,20.

Για την θερμοκρασία δεν είναι κακό, το κάνουν για τα μωράκια που δεν μπορούν να ρυθμίσουν την θερμοκρασία τους...

Για τους επισκέπτες ένα έχω να πω: εγώ είδα πως εκτός από γιαγιαδοπαπούδες, οι υπόλοιποι έρχονται για μισή ωρίτσα και φεύγουν. Ολοι καταλαβαίνουν κατά τη γνώμη μου και αν δεν καταλαβαίνουν μπορείς να τους πεις πως μαζευτήκαμε πολλοί και πάμε να κάτσουμε στο σαλονι.

Μην σκάτε, αυτά δεν σας απασχολούν μιας και τα μωρά φεύγουν στο επισκεπτήριο.

Αχ όλες μας με το καλό να κάνουμε γερά μωράκια!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω γεννησα στο λητω αλλα μια φιλη που γεννησε στο ρεα με τον ιδιο γιατρο με μενα ειναι σαφως ανωτερο σε ολα το ρεα.το δευτερο σιγουρα θα παμε εκει δεν συγκρινεται κ εφοσον ο γιατρος μου ειναι κ ατα δυο ,θα παμε ρεα σαφως καλυτερο

Link to comment
Share on other sites

Όποιο και να διαλέξεις, αν θες να θηλάσεις, επικοινώνησε με σύμβουλο θηλασμού. Δεν ξέρεις σε τι μαίες θα πέσεις.

Στο ρεα γέννησα, όλα τέλεια (όπως και η παιδίατρος που μας έτυχε~ δεν πίεζε για σκονόγαλα) αλλά οι μαίες/νοσηλεύτριες του 5ου με απογοήτευσαν με ελάχιστες εξαιρέσεις. Έφυγα από εκεί με πετρωμένο στήθος...

Από την άλλη στο Λητώ γεννησε μια φίλη και η μαία της πρότεινε για το θηλασμό τακτικές που έχουν αποδειχθεί λανθασμένες από συμβούλους γαλουχίας.

Τουλάχιστον στο Ρεα δεν ταϊζαν ξένο το μωρό εκτος αν τους το ελεγες... γίνονται και τετοια αλλου... τα μάτια σου 114 πρεπει να τα έχεις πια!

NE1r.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!ειμαι στην 24 εβδομαδα και ο γιατρος μου ειναι στο ρεα και στο λητω.εχω μπερδευτει και δεν ξερω σε ποιο απο τα δυο να γεννησω.γνωριζεται τις τιμες τρικλινου με εοππυ μαι στ δυο;ποιο ειναι πιο ευρυχωρο στα δωματια;

 

9xx πληρώσαμε με φπα και εοπυυ (δυστυχως καναμε καισαρικη τελικά). Συμπεριλαμβάνονται όλα τα φάρμακα που θα πάρεις στον τοκετό και μετά.

Αν πας στην εξυπηρετηση του ρεα στο 2ο οροφο νομιζω(?) αριστερα απο το υποκαταστημα της πειραιώς στα δίνουν όλα γραπτώς καθώς και τι εγγραφα πρεπει να κουβαλάς μαζί σου!

NE1r.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

ΛΗΤΩ ΑΝΑΜΦΙΒΟΛΑ!!

ΤΟ ΡΕΑ-ΠΕΡΑΝ ΤΟΥ ΟΤΙ ΚΑΤ ΕΜΕ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΟΦΟΒΙΚΟ-ΑΠΛΑ ΜΕΤΑΚΥΛΥΕΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΟΥ ΝΕΟΚΤΙΣΤΟΥ.ΒΟΛΕΥΕΙ ΩΣΤΟΣΟ ΤΑ ΝΟΤΙΑ ΠΡΟΑΣΤΙΑ ΤΟΠΟΘΕΣΙΑΚΑ..Α!Κ ΔΝ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΚΑΡΕΙΣ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα στο Ρέα τον Αύγουστο έχω να πω τα καλύτερα λόγια σε όλα τα επίπεδα..κλειστοφοβικό κατά ποια έννοια..? μαιευτήριο ειναι όχι γήπεδο..:)*και στο Λητώ είναι πολύ καλά πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...