Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Ο μικρός μου σε 2 μήνες θα είναι 3 ετών και η ανάπτυξή του είναι εξαιρετικά αργή. Εχει ύψος 92εκ. και βάρος 12.800. Μέσα σε ένα χρόνο ζήτημα να έχει πάρει 3 πόντους και 1 κιλό. Νοητικά βέβαια η ανάπτυξή του είναι απόλυτα φυσιολογικη.

Είναι πααααρα πολύ δραστήριος και τρώει σχεδόν όσο ένας ενήλικας (πολύ φαί λέμε!).

Αναρωτιέμαι λοιπόν μήπως πρέπει να τον πάω να τον δεί κάποιος γιατρός ή απλά να πάρω απόφαση πως είναι μικροκαμωμένος; Ο παιδίατρος μου έχει πει πως είναι το σουλούπι του τέτοιο, αλλά εγώ μια μικρή ανησυχία την έχω...

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ακριβώς στα ίδια είναι και η κόρη μου. Θα γίνει 3 χρονών σε 3 μήνες τρώει του σκασμού και δεν παίρνει γραμμάριο. Είναι το σκαρί της, το πήρα απόφαση.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω πως πρέπει να ανησυχείς...αν κοιτάξεις και στο βιβλιάριο υγείας νομίζω ότι είναι στα φυσιολογικά πλαίσια...μια χαρά είναι ο γιοκάκος σου,μην αγχώνεσαι ειδικά αφού στο έχει πει και ο γιατρός!!!

Link to comment
Share on other sites

ο δικος μου ειναι 2,5 χρονων και εχει υψος 97 εκατ. και βαρος 14 κιλα. εχει το ιδιο ακριβως βαρος απο οταν ηταν 19 μηνων!!!!! οταν ρωτησα τον παιδιατρο μου ειπε οτι ειναι τοσκαρι του ετσι και θα ειναι παντα αδυνατουλης ,ασε που δεν σταματαει λεπτο. πως να παρει βαρος???? δεν νομιζω οτι χρειαζεται να ανησυχεις καθε παιδι εχει το δικο του σωματοτυπο αφου ειστε μεσα στις καμπυλες αναπτυξης μην ανησυχεις.

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας. Η καμπύλη του είναι ελάχιστα πάνω από το κατώτατο για την ηλικία του αλλά σαφώς εντώς ορίων. Με καθησηχάσατε πάντως :)

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Μην ανυσηχείς καθόλου καλή μου....εμένα ο δικός μου είναι 3 ετών με ύψος 99εκ και βάρος 14.200kgs

Από μηνών είχα το ίδιο "πρόβλημα"...αρκετα ψηλός για την ηλικία του -η καμπύλη στο 80% και αρκετά αδύνατος -η καμπύλη στο 30-40%

Για να πώ την αλήθεια όμως, τους τελευταίους μήνες παρόλου που τρώει αρκετά -τα απαραίτητα δλδ γιατί παλαιότερα είχαμε ένα θεματάκι με το φαγητό- τον βλεπω στάσιμο στην ανάπτυξη του και σκέφτομαι να του κάνω κάποιες εξετάσεις αιματολογικές.Από την άλλη σκέφτομαι οτι όσο μεγαλώνει ένα παιδάκι η ανάπτυξη του δεν έχει τραγικές διαφορές από μήνα σε μήνα ή και χρόνο,ίσως να κανω και λάθος αλλά έτσι λέω για να παρηγορηθώ με τον αδυνατούλη ΜΟΥ!!!

Πάντως θεωρώ οτι έχει να κάνει με το σκαρί του κάθε παιδιού και δεν τείθεται θέμα ανησυχίας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

χθες ειμασταν στην παιδιατρο και ο γιοκας μου ειναι 98 ποντους και 14,3 Kg.

Μην ανησυχεις απο την στιγμή που ειναι μεσα στις καμπυλες δεν υπαρχει προβλημα

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα! Μην ανησυχείς γιατί μιά χαρούλα μου φαίνεται ο μικρός!

Εγώ τι να πω που είμαστε στο άλλο άκρο? Είναι 23 μηνών, 98εκ, 15κιλά, 26Νο παπούτσι.

Δεν τον προλαβαίνω ρουχάκια και παπούτσια.

7uEBp2.png M3GSp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμας ο μικρος τον Αυγουστο που εγινε 3 ηταν 89 ποντους και 14 κιλα.Τον αλλο μηνα εχουμε ραντεβου με παιδοενδοκρινολογο.Παρολαυτα ξερω οτι το παιδι μου δεν μπορει να γινει 2 μετρα οταν εμεις π.χ ειμαστε 1,50.

Δεν ανηκουμε στην οικογενεια του Φασουλα(δυστυχως)οποτε το παιδι μου που θα μοιαξει.Στο γιατρο θα παμε για να αποκλεισουμε τον παθολογικο παραγοντα να ξερω σιγουρα δηλαδη οτι δεν εχει κατι και οτι σαν γονιος το εψαξα.

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites

Εμείς είμαστε 28 μηνών, 93 εκ. και 13 κιλά. Το θέμα είναι ότι τους τελευταίους 12 μήνες πέρνει 1/2 εκ. το τρίμηνο...και έχουμε να αλλάξουμε νούμερο σε παπούτσι 1 χρόνο. Φορούσε και φοράει 23...

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου είναι 3 χρονών και 4 μηνών περίπου. Έχει ύψος 1,01 και βάρος 16 κιλά. Κι εμένα τρώει πάααααααααααρα πολύ και το βάρος του δεν θεωρώ ότι είναι αντίστοιχο με αυτό που τρώει. Πάντως, ενώ για περίπου ένα χρόνο ήταν στα 15 κιλά, τους 3 τελευταίους μήνες πήρε 1 κιλό. Ίσως, λοιπόν, κάθε παιδάκι να κάνει τα δικά του άλματα ανάπτυξης σε διαφορετική χρονική περίοδο. Νομίζω ότι ανησυχητικό είναι να είναι το παιδί κάτω από την καμπύλη ανάπτυξης και τότε ο παιδίατρος θα μας πει τι εξετάσεις πρέπει να γίνουν

rcTTp2.png?FOa8LWun

eoSGp2.png?NA1YYvQ4

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...