Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

SOS ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΑΒΕΡΝΑ


marye

Recommended Posts

Καλημέρα!

 

Βαφτίζουμε στις 10 Απριλίου και ενώ όλα πήγαιναν όπως τα έχουμε προγραμματίσει, σε μια επίσκεψη "ρουτίνας" στην ταβέρνα για κάτι μικρολεπτομέρειες λέω στον ιδιοκτήτη ότι υπάρχει περίπτωση να έχω μερικούς παραπάνω.

 

"Ωπα", μου λέει "Πόσους παραπάνω?"

Του λέω το πολύ 10 άτομα.

 

Και μου λέει ότι δεν μπορεί να κλείσει όλο το μαγαζί μόνο για μένα, ότι δουλεύει με γνωστό κόσμο (ο οποίος θα κάνει ουρά το συγκεκριμένο Σάββατο για να φάει εκεί... τέλος πάντων) και ότι θα μπορούσα να πάω στο άλλο του μαγαζί λίγο πιο κάτω που είναι πιο ευρύχωρο.

 

Του είπα ότι έχω ήδη μοιράσει τα προσκλητήρια κι ότι αυτό δεν γίνεται. Και του λέω πως και δεν μου το είχατε πει αυτό όταν συμφωνήσαμε? Μου λέει "μου είπατε για 60 άτομα και σκέφτηκα από μέσα μου (!!!!!) ότι ΟΚ, 60 άτομα και τα υπόλοιπα για άλλον κόσμο".

 

Εν τω μεταξύ, όλοι μου έχουν επιβεβαιώσει ότι θα έρθουν και από εκεί που ανησυχούσα μήπως και δεν έχω κόσμο λόγω Πάσχα, τώρα έφτασα να παρακαλώ να μην έρθουν μερικοί μήπως και δεν χωρέσουμε και γίνω ρεζίλι των σκυλιών.

 

Εχω στύψει το μυαλό μου και δεν βρίσκω λύση. Μήπως κάποια ψυχραιμότερη από μένα έχει κάτι να προτείνει???

 

Ευχαριστώ!!!

squsqusbu20090629_-8_George.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα,

 

μπορεις να κανεις μια ανακοινωση (εσύ ή ο παπάς) μετα το τελος της βαφτισης στην εκκλησια και να λες οτι αλλαζετε χωρο. Προβλημα θα εχεις με οσους δεν ερθουν στην εκκλησια και σας ψαχνουν στην ταβερνα που λεει η προσκληση! :?

 

Ειναι πολύ μακρια οι δυο χωροι μεταξύ τους (περπατιεται η αποσταση?)? Αν οχι, ο μαγαζατορας τους ενημερωνει για την αλλαγη ή καποιο δικό σου ατομο.

vHVdp3.png"]vHVdp3.png[/url]
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε σε αυτήν την περίπτωση ή θα του απαιτήσεις να κλείσει το μαγαζί για έσας ή αναγκαστικά θα πρέπει να μεταφερθείτε στο άλλο μαγαζί αφού σας την έκανε. Αν δεν είχες μοιράσει τα προσκλητήρια δεν το συζητάμε θα πήγαινες αλλου.Το θέμα είναι όμως το άλλο μαγαζί σας αρέσει;ανταποκρίνεται στην τιμή που συμφωνήσατε αρχικά;

Πάρε τηλέφωνο όλους του καλεσμένους αν μπορείς και επιβεβαίωσέ την παρουσία τους πρίν μεταφερεθείτε κάπου αλλού.

Να σου πω κάτι; αυτά δεν γίνονται! σε όσα μαγαζιά έχω πάει και για τον γάμο μου και για την βάφτιση του μικρού όλοι μας έδιναν περιθώριο 10 άτομα συν ή 10 άτομα πλυν.Είναι απαράδεκτος!αυτά ξεκαθαρίζονται απο τη αρχή. Ξέρει ότι είναι δύσκολο να πάς αλλού για άυτό δεν τον νοιάζει!:twisted:

Link to comment
Share on other sites

Η απόσταση δεν είναι μακρινή αλλά πρέπει να πάνε με αυτ/τα και βάλε και την ταλαιπωρία και τυχόν αναμπουμπούλα και μπερδέματα και που θα γίνω ρόμπα. Εν τω μεταξύ, εκείνο το μαγαζί δεν μου αρέσει καθόλου κι ας είναι μεγαλύτερο.

 

Αυτό που είπες gstone θα κάνω, θα κάνω ένα follow up στους καλεσμένους δύο μέρες πριν να δω τι παίζει.

 

Αντε να δούμε, να μην κάνουμε ένα event χωρίς άγχος πια!

 

Ευχαριστώ για την βοήθειά σας!!!

squsqusbu20090629_-8_George.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!!!!!!!!!!

Εγω πάλι θα σου έλεγα να μην αγχώνεσαι ιδιαίτερα γιατί τελευταία στιγμή πάντα κάποιοι δεν έρχονται.

Τωρα θα μου πείς οτι δεν μπορείς να το ρισκάρεις και θα χεις και δίκιο οπότε άσε τον ταβερνιάρη να πήξει δεν κατάλαβα του έκλεισες μια βάφτιση και είναι υποχρωμένος να σε καλύψει άστον να κουρεύεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν τελικά δεν βρεις αλλή λύση και αναγκαστείτε να πάτε στο άλλο μαγαζι, μπορείτε να βαλετε ενα ανθρωποδικό σας ή ακόμα και παρκαδορο του μαγαζιου, και όσοι φτάνουν εκεί να τους λεει να πάνε στο άλλο μαγαζί που είναι πιο κάτω.

Μα καλά, για 10 άτομα είναι το πρόβλημα του??

7/3/2009

28/5/2010

weijp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτόν είναι πρόβλημα γιατί όλο το μαγαζί έχει χωρητικότητα περίπου 75 άτομα. Οπότε αυτός είχε υπολογίσει -ερήμην μου- ότι θα του μείνουν μερικά τραπέζια για τον άλλο κόσμο.

 

Ρε παιδιά συγνώμη θα του ακουμπήσουμε 1000 ευρώ και μας κάνει και τσαλίμια? Δεν τον συμφέρουν λέει οι εκδηλώσεις!!! Χατιρικά μας κάνει την εξυπηρέτηση λόγω κοινού γνωστού (σκέψου να μην είχαμε και κοινό γνωστό...).

squsqusbu20090629_-8_George.png
Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς γιατί έστω και την τελευταία στιγμή θα έχεις κάποια απώλεια...

Ολο και κάποιος δεν θα μπορέσει να έρθει...- το αντεύχομαι...-αλλά αυτό θα σου λύσει τα χέρια...

Επεσες σε περιπτωση...

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Mιλας για 60-70 ατομα... αν βαλουμε εσας,τους νονους και τους γονεις σας...ποσοι ακομα ξενοι μενουν (γιατι φανταζομαι οτι σε καθε οικογενεις θα ειναι τουλαχιστον 2-3 ατομα)

Εγω πιστευω οτι ουτε να παρετε ανασα δεν θα μπορειτε...σε τοσο μικρο μαγαζι... χωρια που επρεπε να στο ξεκαθαρισει απ την αρχη...και δεν ξερω κι εγω τι αλλο θα σας βγαλει τελευταια στιγμη.

Λοιπον σαν ατομα δεν ειστε πολλοι αλλα ουτε και ξενοι (απ οσο καταλαβαινω) ..οποτε θα εψαχνα να βρω τωρα αλλο μαγαζι (δεν υπαρχει περιπτωση να μην βρεις ειστε λιγοι) και θα επαιρνα 10-15 τηλ να ενημερωσω οτι το νεο μαγαζι ειναι εκει..

Ε οχι...παντως..εκει δεν θα πηγαινα με τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Εγω να σου πω την άληθεια θα ρίσκαρα και λίγο απειλώντας τον πως θα ακυρώσω το τραπέζι στο μαγαζί του και θα ψάξω να βρω άλλο μαγαζί για να δω και την αντίδρασή του.........το άλλο μαγαζί που σας προτείνει να πάτε έιναι εξήσου καλό όπως αυτό που είδατε ή είναι κατώτερης κατηγορίας....???και για να κάνω λίγο και τον συνήγορο του διαβόλου μήπως ο συγκεκριμένος έχει πάντα αυτή την τακτικη????τι έννοω????'οτι δλδ έχει σαν κράχτη το μαγαζί που έχεις κλείσει και μετά τους..μεταφέρει όλους στο αλλό μαγαζί του ωστε να μην χάσει και τους πελάτες της Κυριακής...λέω εγω τώρα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μίλησα χθες βράδυ με έναν ξάδελφό μου που μένει εκεί κοντά και μου είπε πως το άλλο μαγαζί είναι άθλιο!!!

 

Λέτε να προλαβαίνω να κλείσω αλλού?

squsqusbu20090629_-8_George.png
Link to comment
Share on other sites

Σϊγουρα προλαβαίνεις να κλείσεις αλλού.Πές στον άλλο το βλάκα ότι θα ακυρώσεις την βάφτιση και θα δείς για πότε θα αλλάξει γνώμη.Πάντως ψάξε και για κάτι άλλο και μόλις τελειώσει η βάφτιση ας πεί ο παππάς ή κάποιος δικός σας ότι αλλάξατε μαγαζί.Ενημερώνεις και κάποιους τηλεφωνικά.Πάντως μην αγχώνεσαι.Αυτός θα χάσει και όχι εσυ.

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα χθες βράδυ με έναν ξάδελφό μου που μένει εκεί κοντά και μου είπε πως το άλλο μαγαζί είναι άθλιο!!!

 

Λέτε να προλαβαίνω να κλείσω αλλού?

Αθλιο Ε???????Σκέψου αυτό που σου έγραψα παραπάνω δλδ να τον απειλήσεις οτι έαν δεν μπορέσει να σε εξυπηρετησει στον χωρο που θέλεις απλά ακυρώνεις την κράτηση......και καλού κακού ξεκίνα να ρωτάς και αλλού.......

Εγω πάντως νομίζω πως αν τον απειλησεις δεν θα θέλει να χάσει το ...σίγουρο μεροκάματο......και ρωτα τον ξάδελφό σου αν έχει ακούσει από αλλους εκει γύρω αν εφαρμόζει αυτή την τακτικη και σε αλλους πελάτες ωστε να τους πασαρει στον άθλιο χωρο και να κρατάει την......βιτρίνα του για προσωπική χρήση.....

Link to comment
Share on other sites

Ε, ρε λαμόγια που υπάρχουν...

 

Τελικά, είμαι 37 χρονών, τόσα χρόνια στην δουλειά και στον κόσμο και βλέπω ότι ζω στον κόσμο του θεάματος. Αλλά πως να το ξέρω?

squsqusbu20090629_-8_George.png
Link to comment
Share on other sites

Το καλό σε όλη την ιστορία είναι πως τον ...μυρίστικες σχετικά νωρίς και εχεις λίγο χρόνο να αντιδράσεις......φαντάσου να σου το έλεγε μία η δυο μέρες πριν την βάπτιση και να την...έτρωγες ωραιότητα χωρίς να πάρεις χαμπάρι??????

Και όσο ζεις μαθαίνεις!!!!!!στον βωμό του χρήματος κανενας δεν υπολογίζει τίποτα......αυτό πρέπει πάντα να το θυμόμαστε.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aκριβως αυτο που λενα τα κοριτσια..Πετα του ευθαρσως πως αμα δε σε εξυπηρετησει θα βρεις κάτι αλλο και θα δεις εναν εστιατορα να σε παρακαλά...

Πες του..."Να τους διοξω δεν μπορω...μαλλον σαυτο το θεμα εσεις πρεπει να υποχορησετε γιατι δεν υπάρχει αλλη λύση..."...σιγουρα θα το δεχτει...μπροστά στην ακυρωση...

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Aκριβως αυτο που λενα τα κοριτσια..Πετα του ευθαρσως πως αμα δε σε εξυπηρετησει θα βρεις κάτι αλλο και θα δεις εναν εστιατορα να σε παρακαλά...

Πες του..."Να τους διοξω δεν μπορω...μαλλον σαυτο το θεμα εσεις πρεπει να υποχορησετε γιατι δεν υπάρχει αλλη λύση..."...σιγουρα θα το δεχτει...μπροστά στην ακυρωση...

Συμφωνω,δειξε λιγο τσαμπουκα.....και θα υποχωρησει,εξαλλου τι ειναι 10 ατομα παραπανω!!!

 

 

 

Καλησπερα Αγγελουδια!!Φιλια!

θα σαι παντα μεσα στην καρδια μας...

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτόν είναι πρόβλημα γιατί όλο το μαγαζί έχει χωρητικότητα περίπου 75 άτομα. Οπότε αυτός είχε υπολογίσει -ερήμην μου- ότι θα του μείνουν μερικά τραπέζια για τον άλλο κόσμο.

 

Ρε παιδιά συγνώμη θα του ακουμπήσουμε 1000 ευρώ και μας κάνει και τσαλίμια? Δεν τον συμφέρουν λέει οι εκδηλώσεις!!! Χατιρικά μας κάνει την εξυπηρέτηση λόγω κοινού γνωστού (σκέψου να μην είχαμε και κοινό γνωστό...).

 

Oι καλεσμενοι σου ειναι μελλοντικοι πελατες του.

Δεν θα κανει τιποτα που να τον ξεφτυλισει μην αγχωνεσαι.

Δεν ειναι ηληθιος.

Αν σε ειχε ενημερωσει θα ησουν λαθος αλλα απο την στιγμη που τα σκεφτηκε απο μεσα του εσυ δεν φταις. Που να τρεχεις να βρεις τον Μαντη Καλχα μανα πραγμα .

 

Μιλα και με την προστασια καταναλωτη αφου τον ενημερωσεις οτι θα πρεπει να απευθυνθεις εκει να δεις τι λεει ο νομος :cool:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Θα πάει αύριο το πρωί ο μπαμπάς μου (και χορηγός της βάπτισης!!!) να συνεννοηθεί μαζί του. Του είπα να μην τσακωθεί. Μακάρι να διευθετηθεί γιατί έχω αγχωθεί τρομερά. Ούτε στο γάμο μου τέτοιο άγχος!!!

squsqusbu20090629_-8_George.png
Link to comment
Share on other sites

Θα πάει αύριο το πρωί ο μπαμπάς μου (και χορηγός της βάπτισης!!!) να συνεννοηθεί μαζί του. Του είπα να μην τσακωθεί. Μακάρι να διευθετηθεί γιατί έχω αγχωθεί τρομερά. Ούτε στο γάμο μου τέτοιο άγχος!!!

Αν στην φερει εννοειτε δεν του δινεις ολα τα λεφτα :mrgreen::mrgreen:

Χαλαρωσε. Θα δει οτι δεν τον παιρνει.:cool:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω να σου πω την άληθεια θα ρίσκαρα και λίγο απειλώντας τον πως θα ακυρώσω το τραπέζι στο μαγαζί του και θα ψάξω να βρω άλλο μαγαζί για να δω και την αντίδρασή του.........το άλλο μαγαζί που σας προτείνει να πάτε έιναι εξήσου καλό όπως αυτό που είδατε ή είναι κατώτερης κατηγορίας....???και για να κάνω λίγο και τον συνήγορο του διαβόλου μήπως ο συγκεκριμένος έχει πάντα αυτή την τακτικη????τι έννοω????'οτι δλδ έχει σαν κράχτη το μαγαζί που έχεις κλείσει και μετά τους..μεταφέρει όλους στο αλλό μαγαζί του ωστε να μην χάσει και τους πελάτες της Κυριακής...λέω εγω τώρα....

 

Σωστη.....!

Link to comment
Share on other sites

Θα πάει αύριο το πρωί ο μπαμπάς μου (και χορηγός της βάπτισης!!!) να συνεννοηθεί μαζί του. Του είπα να μην τσακωθεί. Μακάρι να διευθετηθεί γιατί έχω αγχωθεί τρομερά. Ούτε στο γάμο μου τέτοιο άγχος!!!

 

''Καθαρισε'' ο παππους, ειδες;Παντως 10 ατομα πανω 10 κατω δεν θεωρειται μεγαλη διαφορα και ο μαγαζατορας σαν επαγγελματιας που ειναι επρεπε να το γνωριζει(μη σου πω οτι το γνωριζει), αλλα ολοι τετοια κανουν, σου λενε θα σε εξυπηρετησουν μεχρι να σε βαλουν μεσα και μετα αρχιζουν να τα μασανε (κι εγω παθουσα)

Link to comment
Share on other sites

Καθάρισε ο παππούς και μάλιστα όταν ήρθε σπίτι να μου πει τα καθέκαστα με άφησε άφωνη γιατί ξέρετε τι του είπε αυτός? "Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα κύριε Γιώργο, θα σας εξυπηρετήσω!!!!!!!!!"

 

Θα πιστέψω στις διχασμένες προσωπικότητες. Εντάξει του είπε ότι θέλει να έχει και κανα δυο παρέες αλλά μπροστά στον αρνητισμό που βρέθηκα εγώ ήταν χαρά Θεού σήμερα με τον πατέρα μου!

 

Τι να πω? Μάλλον φοβήθηκε μήπως ακυρώσουμε?? Τέλος πάντων ας ελπίσουμε ότι όλα θα πάνε καλά. Γιατί προέκυψε και κάτι άλλο το οποίο το έχω ποστάρει στο forum των γονέων, είναι σχετικό με υγεία...

squsqusbu20090629_-8_George.png
Link to comment
Share on other sites

Ε!!!!!βεβαια φιλενάδα είδε πως σφίγγουν τα πράγματα και οτι δεν τον παίρνει..... και το σπουδεότερο.....δεν είναι καιροι να χάνει κάποιος πελάτη....όποτε με το καλό σου ευχομαι να βαπτίσεις το μωράκι σου......

Και εγώ βαπτίζω τον ζουμερούλι μου την 2η μέρα του Πάσχα.......

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...