Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κράμπες χαμηλά στη κοιλιά


Recommended Posts

Κορίτσια, σε αυτή την εγκυμοσύνη μου έχει συμβεί αρκετές φορές το εξής. Εκεί που είμαι ξαπλωμένη, συνήθως μετά από ύπνο και κυρίως ανάσκελα με πιάνει μια κράμπα δεξιά χαμηλά στην κοιλιά που δεν μπορώ να κουνήσω. Πρέπει να περιμένω κάνα 5λεπτο να μου περάσει αλλιώς ούτε να γυρίσω μπορώ ούτε να σηκωθώ.Και το περίεργο είναι ότι το πάθαινα από τη δεξιά μεριά πάντα και από νωρίς στην εγκυμοσύνη μου, από 5 μηνών σίγουρα.Αρχικά νόμιζα ότι είναι κράμπες στους κοιλιακούς μου επειδή ζορίζονται ίσως από τον τρόπο που κοιμάμαι. Χτες κοιμόμουν στον καναπέ και με έπιασε από την αριστερή μεριά. Δεν πρέπει να είναι συσπάσεις γιατί απ'ότι θυμάμαι αυτές πιάνουν όλη την κοιλιά..Αν και δεν έχω και πολύ εμπειρία γιατί γέννησα με καισαρική...Έχει πάθει καμιά σας κάτι τέτοιο? Την άλλη βδομάδα θα πάω στο γιατρό να τον ρωτήσω και αυτόν...

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και εμενα με πιανει κραμπα στην αριστερη πλευρα της κοιλιας μου :?

Περιπου μια καθε 10 μερες.

Πριν κανα μηνα που ειχα ρωτησει την γιατρο μου ,ειχε πει οτι δεν ειναι κατι ανησυχητικο.

Θα ξαναπαω στις 17 που μπαινω και στον μηνα μου και θα την ξαναρωτησω.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, σε αυτή την εγκυμοσύνη μου έχει συμβεί αρκετές φορές το εξής. Εκεί που είμαι ξαπλωμένη, συνήθως μετά από ύπνο και κυρίως ανάσκελα με πιάνει μια κράμπα δεξιά χαμηλά στην κοιλιά που δεν μπορώ να κουνήσω. Πρέπει να περιμένω κάνα 5λεπτο να μου περάσει αλλιώς ούτε να γυρίσω μπορώ ούτε να σηκωθώ.Και το περίεργο είναι ότι το πάθαινα από τη δεξιά μεριά πάντα και από νωρίς στην εγκυμοσύνη μου, από 5 μηνών σίγουρα.Αρχικά νόμιζα ότι είναι κράμπες στους κοιλιακούς μου επειδή ζορίζονται ίσως από τον τρόπο που κοιμάμαι. Χτες κοιμόμουν στον καναπέ και με έπιασε από την αριστερή μεριά. Δεν πρέπει να είναι συσπάσεις γιατί απ'ότι θυμάμαι αυτές πιάνουν όλη την κοιλιά..Αν και δεν έχω και πολύ εμπειρία γιατί γέννησα με καισαρική...Έχει πάθει καμιά σας κάτι τέτοιο? Την άλλη βδομάδα θα πάω στο γιατρό να τον ρωτήσω και αυτόν...

 

Rosalita μου :D

μάλλον άσχετο με τις κράμπες αυτό που θα πω... δεν αποφεύγεις το ανάσκελα καλύτερα; Δεν ενδείκνυται στην εγκυμοσύνη...

:?

Link to comment
Share on other sites

Kατ'αρχάς είναι μάλλον σαν κράμπα,σαν πονάκια μυικά, αλλά τη νιώθω σαν εξωτερική κάπως...Και όσο για το ανάσκελα, υπάρχουν ώρες που μόνο ανάσκελα μπορώ να είμαι γιατί ή πονάει το στομάχι μου, ή η λεκάνη μου ή κάτι άλλο γενικά...Γιατί δεν κάνει το ανασκελα? Δεν το ήξερα αυτό. Τι επηρεάζει?

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

rosalita κι εγώ έχω πάθει κράμπες στην κοιλιά όταν είμαι ξαπλωμένη και επίσης μου έχει τύχει πολλές φορές να παθαίνω όταν είμαι ανάσκελα και αρχίζω να γελάω,όπου εκεί είναι ανυπόφορο.όταν με πιάνει σηκώνομαι κατευθείαν καθιστή ή όρθια για λίγο και μου περνάει αμέσως.τον γιατρό όμως δεν τον έχω ρωτήσει γιατί το ξεχνάω,αλλά αυτή τη φορά θα τον ρωτήσω που θα πάω.πάντως δεν ανησυχώ γιατί νιώθω πως είναι καθαρά μυϊκό οπότε λογικά θα οφείλεται ή σε κακή στάση ή σε κούραση.

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...