Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεκαέξι μέρες μετά την ωορηξία χωρίς περίοδο μπορεί να σημαίνει εγκυμοσύνη;


Recommended Posts

Γειά σας φίλες και φίλοι, είμαι νέο μέλος στο εκπληκτικό σας forum.

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Όπως όλοι γνωρίζουμε 14-15 μέρες μετά την ωορηξία έρχεται η περίοδος.

Σε περίπτωση που είναι 16 μέρες μετά την ωορηξία χωρίς να έχει έρθει περίοδος,μπορεί να σημαίνει εγκυμοσύνη;

Έχω κάνει 6 σπερματεκχύσεις διότι έχω ασταθή κύκλο και ο άνδρας μου ένα σχετικά χαμηλό αριθμό σπερματοζωαρίων.Δεν έχουμε κάποιο άλλο πρόβλημα,οπότε ξεκινήσαμε χαλαρά με αυτή τη μέθοδο.

Εγώ σύμφωνα με τις προηγούμενες εμπειρίες της διαδικασίας,περίμενα να αδιαθετήσω χτες, εφόσον είχα τσεκάρει με υπέρηχο και τεστ πως είχα ωορηξία στις 17/3.

Σήμερα είναι 1/4.Οπότε είναι 16η μέρα μετά την ωορηξία και δεν έχει εμφανιστεί η περίοδος μου.

Μπορεί να σημαίνει 1η μέρα καθυστέρησης;

Είχα κάνει τεστ πριν 4-5 μέρες,αυτά τα νέας γενιάς που σου δείχνουν πιθανή εγκυμοσύνη από τις πρώτες μέρες της σύλληψης, αλλά είχε βγεί αρνητικό.

Παρ΄όλα αυτά κι ενώ έχω τα σχετικά συμπτώματα(πρήξιμο στήθους,κοιλίας) δεν βλέπω να έρχεται.

Όλες τις προηγούμενες φορές την 15η μέρα ακριβώς μετά τον εντοπισμό της γόνιμης μέρας και την σπερματέκχυση μου ερχόταν περίοδος...

Μακάρι να συμβαίνει το ποθούμενο!!!

Δεν έχω μεγάλο άγχος γενικότερα,πιστέυουμε πως αργά η γρήγορα θα κάνουμε παιδάκια αλλά ξέρετε,όταν αρχίζουν τέτοιες διαδικασίες,αρχίζεις να έχεις μία σχετική αγωνία!

Εύχομαι σε όλους υγεία και κάθε καλό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ στη θέση σου θα περίμενα 1-2 μέρες ακόμα για να επαναλάβω ένα τεστ, ή θα πήγαινα κατευθίαν για χοριακή. Εφόσον είχες ανιχνεύσει την ωορηξία σου και η σπερματέγχυση έγινε τότε, λογικά το τεστ εγκυμοσύνης θα δείξει σίγουρα, γιατί δεν παίζει να έχει γίνει αργά η σύλληψη όπως σε πολλές κοπέλες που έδειξε αρνητικό το τεστ ενώ ήταν εγκυες.

Καλή επιτυχία!

r7Bsp2.png

 

 

 

"Τα πάντα είναι δυνατά σ'αυτόν που πιστεύει".

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στη θέση σου θα περίμενα 1-2 μέρες ακόμα για να επαναλάβω ένα τεστ, ή θα πήγαινα κατευθίαν για χοριακή. Εφόσον είχες ανιχνεύσει την ωορηξία σου και η σπερματέγχυση έγινε τότε, λογικά το τεστ εγκυμοσύνης θα δείξει σίγουρα, γιατί δεν παίζει να έχει γίνει αργά η σύλληψη όπως σε πολλές κοπέλες που έδειξε αρνητικό το τεστ ενώ ήταν εγκυες.

Καλή επιτυχία!

 

Rinoula σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

Τώρα είδα τα καφέ σημάδια...και τα πρώτα πονάκια...προφανώς της περιόδου...δυστυχώς.

Πρώτη φορά μου συμβαίνει να έρχεται αργά το βράδυ της 16ης μέρας...τί να πω, τη επόμενη φορά ίσως!

Άσε που μια φίλη μου λέει πως και τα καφέ υγρά και τα πονάκια αν συνεχιστούν μπορεί πάλι να σημαίνει εγκυμοσύνη.

Θα περιμένω να δώ πως θα εξελιχθεί η μέρα αύριο και αν συνεχίσει έτσι μόνο με καφετούλια και ψιλοπονάκια, θα πάωτη Δευτέρα για μια εξέταση να τελειώνω.

Και πάλι ευχαριστώ και κάθε καλό!

Link to comment
Share on other sites

Καφέ και πονάκια μπορεί και να σημαίνει και εγκυμοσύνη. Περίμενε το σαββ-κυρ και αν δεν έχεις κανονική ροή ως την Δευτέρα το πρωί, τότε πήγαινε κατευθείαν για χωριακή.

foxfoxard20110920_-6_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχει τύχει να ξέρει κάποια κοπέλα το εξής:

μια μεγάλη καθυστέρηση στην περίοδο 9 ημερών έως σήμερα και εξέταση χωριακής (από την 2η μέρα της καθυστέρησης) με αποτέλεσμα 0,1 τι άλλο μπορεί να σημαίνει εκτός από εγκυμοσύνη; Αν ήταν εγκυμοσύνη φυσικά η χωριακή δεν θα ήταν τόση, έτσι δεν είναι ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα, έχει τύχει να ξέρει κάποια κοπέλα το εξής:

μια μεγάλη καθυστέρηση στην περίοδο 9 ημερών έως σήμερα και εξέταση χωριακής (από την 2η μέρα της καθυστέρησης) με αποτέλεσμα 0,1 τι άλλο μπορεί να σημαίνει εκτός από εγκυμοσύνη; Αν ήταν εγκυμοσύνη φυσικά η χωριακή δεν θα ήταν τόση, έτσι δεν είναι ;

 

 

 

εγω ειχα 7 μερες καθυστερηση,την 2η μερα της καθυστερησης εκανα χοριακη που βγηκε 0 και τελικα εκανα εξεταση προλακτινης και ηταν ανεβασμενη (η προλακτινη ανεβαινει απο το αγχος). επικοινωνησε με την γιατρο σου μπορει να μην ειναι και τιποτα. μου εχει ξανασυμβει αλλη μια φορα οπου εκει ειχα καθυστερηση 15 μερες -18 μερες και τελικα πηρα χαπια για να ερθει και ολα αυτα φυσικα απο το αγχος. ελπιζω να μην εισαι σαν και εμενα και ολα να πανε καλα !!!

Link to comment
Share on other sites

Vivonio και εγώ ειμαι της άποψης αν μέχρι τώρα δεν έχεις ροή κανονικά και αίμα...αύριο βουρ για χοριακή :P. Όντως τα καφέ υγρα μπορεί να σημαίνουν ΚΑΙ εγκυμοσύνη.

74kwp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΔΙΑΦΩΤΗΣΕΤΕ ΣΕ ΕΝΑ ΠΡΑΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΕΧΩ.ΕΙΜAI 30 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΤΑΘΕΡΟ ΚΥΚΛΟ.30-33 ΜΕΡΕΣ.ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΑ ΗΤΑΝ ΣΤΙΣ 20-2-2012.ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΝΑ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΩ 22-3-12.ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΕΙΧΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΛΙΓΟ ΑΙΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΦΕ ΥΓΡΑ, ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΕΜΟΜΕΝΟ ΠΡΩΙΝΟ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΕΞΑΦΑΝΗΣΤΙΚΑΝ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΥΤΑ.ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ?ΣΗΜΕΡΑ ΣΑΒΒΑΤΟ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΤΙΠΟΤΑ.ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ.ΑΜΑ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΙ ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ.ΛΕΤΕ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΓΓΥΟΣ?ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΔΙΑΦΩΤΗΣΕΤΕ ΣΕ ΕΝΑ ΠΡΑΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΕΧΩ.ΕΙΜAI 30 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΤΑΘΕΡΟ ΚΥΚΛΟ.30-33 ΜΕΡΕΣ.ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΑ ΗΤΑΝ ΣΤΙΣ 20-2-2012.ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΝΑ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΩ 22-3-12.ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΕΙΧΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΛΙΓΟ ΑΙΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΦΕ ΥΓΡΑ, ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΕΜΟΜΕΝΟ ΠΡΩΙΝΟ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΕΞΑΦΑΝΗΣΤΙΚΑΝ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΥΤΑ.ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ?ΣΗΜΕΡΑ ΣΑΒΒΑΤΟ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΤΙΠΟΤΑ.ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ.ΑΜΑ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΙ ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ.ΛΕΤΕ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΓΓΥΟΣ?ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

υπαρχει πιθανοτητα εγκυμοσυνης.μια φιλη μου ειχε για 3 μερες καφε υγρα κ ηταν εγκυος.πηγαινε για χοριακη την δευτερα κατευθειαν.σου ευχομαι τα καλυτερα:D:D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...