Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Το μωρό μου έχει πολλές βλέννες


Recommended Posts

Το μωράκι μου είναι 4 μηνών και έχει πολλές βλέννες στη μυτούλα, όχι ομως μυξούλες. Ασπρες βλέννες, διαυγείς, που της κατεβαίνουν στο λαιμό και πολλές φορές βήχει από αυτό το πράγμα σαν να έχει φλέματα και να προσπαθεί να καθαρίσει το λαιμό της. Της βάζω ορό, της τραβάω όσα περισσότερα γίνεται, αλλά τίποτα. Η παιδίατρος μου είπε να της βάζω συνέχεια ορό, η αλήθεια είναι ότι εγώ της έβαζα μόνο 2 με τρεις φορές την ημέρα και αν συνεχίσει, να την πάω να την δει. Κρυωμένη δεν είναι, νομίζω ότι ξεχωρίζει ο βήχας και οι μυξούλες όταν προέρχονται από κρύωμα, τί άλλο μπορεί να είναι? Εχετε καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καταρχήν να σου ζήσει το μωράκι σου και να το δείς όπως επιθυμείς.

Στην ίδια ακριβώς κατάσταση είμαστε και εμείς, ακριβώς όπως τα περιγράφεις μόνο που εμένα ο μικρός καμια φορά κάνει εμετούλη και τα αποβάλει αλλά το μπούκωμα καλά κρατεί. Η παιδίατρος μου είπε να του βάζω 10' πριν απο κάθε γεύμα ορό στην μυτούλα του για να καθαρίσει και να μην ανησυχώ γιατί είναι φυσιολογικό μου είπε.

Link to comment
Share on other sites

Το μωράκι μου είναι 4 μηνών και έχει πολλές βλέννες στη μυτούλα, όχι ομως μυξούλες. Ασπρες βλέννες, διαυγείς, που της κατεβαίνουν στο λαιμό και πολλές φορές βήχει από αυτό το πράγμα σαν να έχει φλέματα και να προσπαθεί να καθαρίσει το λαιμό της. Της βάζω ορό, της τραβάω όσα περισσότερα γίνεται, αλλά τίποτα. Η παιδίατρος μου είπε να της βάζω συνέχεια ορό, η αλήθεια είναι ότι εγώ της έβαζα μόνο 2 με τρεις φορές την ημέρα και αν συνεχίσει, να την πάω να την δει. Κρυωμένη δεν είναι, νομίζω ότι ξεχωρίζει ο βήχας και οι μυξούλες όταν προέρχονται από κρύωμα, τί άλλο μπορεί να είναι? Εχετε καμιά ιδέα?

 

Προσεχε το ορο κοριτσι μου. Συνεχεια ΔΕΝ κανει....ποιος παιδιατρος σου ειπε τετοιο πραγμα ιμαρτων......ενας τροπος ειναι να βρασεις νερο με ευκαλυπτο ή δαφνη και να κατσεις μαζι της σε κλειστο χωρο κοντα στον ατμο για κανα 10λεπτο....κανει θαυματα......ακου ορο συνεχεια. Καταρχας ο ορος ο πολυς δημιουργει διαταραχες κοιλιακες.....παναγια μου......:evil::evil:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Προσεχε το ορο κοριτσι μου. Συνεχεια ΔΕΝ κανει....ποιος παιδιατρος σου ειπε τετοιο πραγμα ιμαρτων......

:shock::shock::shock::shock: γιατι καλε δεν κανει ορος? Οτι πιο φυσικο ειναι.

Και ναι κι εγω αυτο εκανα και μια χαρα ειναι το παιδι.

 

 

ενας τροπος ειναι να βρασεις νερο με ευκαλυπτο ή δαφνη και να κατσεις μαζι της σε κλειστο χωρο κοντα στον ατμο για κανα 10λεπτο....κανει θαυματα......ακου ορο συνεχεια. Καταρχας ο ορος ο πολυς δημιουργει διαταραχες κοιλιακες.....παναγια μου......:evil::evil:

 

οχι αργοτερα θα πω

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν κάνει ο ορός, βέβαια για να πω την αλήθεια όταν της βάζω μετά απο λίγο βγάζει γουλίτσες, όμως χωρίς ορό δεν μπορούν να μαλακώσουν και να βγουν εύκολα οι βλέννες με αυτό το εργαλείο που είναι σαν καλώδιο-πώς το λένε? Δεν μιλάμε πάντως να κάνουμε και κατάχρηση, προς Θεού, η παιδίατρος μου είπε να μην της ρίχνω πάνω από 2 μπουκαλάκια την ημέρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλε τι λεμε τωρα.

Βαλε παιδι μου αφθονο φυσιολογικο ορο στο παιδακι να συνελθει. Αν ειναι δυνατον..... (αν υπαρχει κατι που δεν ξερω παντως στο θεμα θα με ενδιεφερε να το μαθω γιατι σιγουρα δεν το εχω ξανακουσει :roll: η εντολη του παιδιατρου μου ειναι ορο με το κιλο και για αυτο πηρα μπουκαλα και συριγγα)

 

Οσο για το ευκαλιπτελαιο ναι ειμαι φαν και το ξερετε (στον Βασιλη σωθηκα απο αυτο). ΑΛΛΑ απαγορευετε κοντα στο παιδι πριν κλεισει τον χρονο. Λεω ναι στο να μπει μια βρεγμενη πετσετουλα με 2-3 σταγονες στο καλοριφερ αλλα οχι στις εισπνοες του . Εντριβη μετα τον χρονο αν δεν εχει αλλεργεια το παιδι.

 

Στον Βασιλη με ειχε βοηθησει παρα πολυ . Στον Γιαννη ομως ακομα και η πετσετουλα στο καλοριφερ εκανε τον βηχα του να μοιαζει με λαρυγγιτιδας και αυτη ηταν η 1η και τελευταια επαφη του με ευκαληπτο. Εχει κατηγορηθει για αλλεργειες και δεν σημαινει οτι επειδη ενα παιδι δεν το πειραζει συμβαινει σε ολα. Επισης η κοντινη με το προσωπο επαφη του παιδιου κατω του 1 ετους με ευκαληπτο δεν κανει καλο στα εγκεφαλικα του κυταρα (αυτο μου το ειχε πει η φαρμακοποιος και απο εκει αρχισα να ψαχνομαι - μεχρι τοτε τον θεωρουσα πολυ αθωο)

 

Επειδή, όμως, το παιδί είναι ακόμα πολύ μικρό για να γνωρίζετε κάθε αλλεργία που ενδεχομένως θα παρουσιάσει απέναντι στα αιθέρια έλαια, αρχικά πρέπει να βάλετε λίγο λάδι αναμεμειγμένο με αιθέριο έλαιο στον καρπό του, ώστε να διαπιστώσετε μέσα στα επόμενα 3 λεπτά αν το παιδί έχει αλλεργία στο συγκεκριμένο αιθέριο έλαιο και να το αποφύγετε. Η κοκκινίλα, που θα προκληθεί ως αλλεργική αντίδραση από τη μικροποσότητα αιθέριου ελαίου στον καρπού του μωρού, θα εξαφανιστεί σύντομα χωρίς άλλες ενοχλήσεις.

http://www.vita.gr/html/ent/387/ent.2387.asp

 

Για τον ευκαληπτο δες και εδω http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=52761

 

Συζητησε και για κατι τετοιο με τον παιδιατρο σου http://www.e-farmacy.gr/product_info.php?products_id=850 (αυτο με δοσολογιες και αφου συμφωνησει ο παιδιατρος φυσικα)

 

Το winter balm επισης διευκολυνει το αναπνευστικο αλλα δεν θυμαμαι απο ποια ηληκια επιτρεπετε

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν κάνει ο ορός, βέβαια για να πω την αλήθεια όταν της βάζω μετά απο λίγο βγάζει γουλίτσες, όμως χωρίς ορό δεν μπορούν να μαλακώσουν και να βγουν εύκολα οι βλέννες με αυτό το εργαλείο που είναι σαν καλώδιο-πώς το λένε? Δεν μιλάμε πάντως να κάνουμε και κατάχρηση, προς Θεού, η παιδίατρος μου είπε να μην της ρίχνω πάνω από 2 μπουκαλάκια την ημέρα.

 

Εμενα η παιδιατρος μου - σε εντονο μπουκωμα του μπεμπουλη- μου ειχε πει 1-2 σταγονιτσες σε καθε ρουθουνι πριν το γευμα. Μηπως ειναι πολλα 2 μπουκαλακια την ημερα?

Link to comment
Share on other sites

Ο ορός που ειναι απο φυσιολογικό νερο αποσταγμένο κανει χωρις περιορισμο αν θυμάμαι καλά τις οδηγιες στο κουτάκι, υπάρχει ομως στην αγορα και στα σουπερ δεν θυμάμαι μάρκα ορος που ειναι απο θαλασσινο νερο καπως ετσι ελεγε το κουτι πανω, νομιζω νιβεα αλλα δεν ειμαι σιγουρη εχει και στα φαρμακεια, ο τεχνητος τον αποκαλουν δεν κανει συνέχεια γιατι δημιουργει προβλημα στα ρουθουνια και στη μυτουλα!

Ρωτήστε τον φαρμακοποιό σας και τον γιατρος σας και θα σας πει

Ο γιατρος μου δεν μου το επιτρεψε να της βάλω απο τον θαλασσινο, ειναι πολυ δυνατος ειπε για τη μυτη της!

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις, για να πω την αλήθεια η κάθε μία μας ακούει τις συμβουλές του δικού της γιατρού, χωρίς να σημαίνει βέβαια αυτό ότι η κάθε γνώμη δεν είναι καλοδεχούμενη. Εάν δω ότι η κατάσταση δεν καλυτερεύει θα την πάω από βδομάδα στη γιατρό και θα σας ενημερώσω για το τί μπορεί να σημαίνουν τόσες βλέννες χωρίς να είναι κρυωμένη.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...
Καταρχήν να σου ζήσει το μωράκι σου και να το δείς όπως επιθυμείς.

Στην ίδια ακριβώς κατάσταση είμαστε και εμείς, ακριβώς όπως τα περιγράφεις μόνο που εμένα ο μικρός καμια φορά κάνει εμετούλη και τα αποβάλει αλλά το μπούκωμα καλά κρατεί. Η παιδίατρος μου είπε να του βάζω 10' πριν απο κάθε γεύμα ορό στην μυτούλα του για να καθαρίσει και να μην ανησυχώ γιατί είναι φυσιολογικό μου είπε.

 

Καλησπέρα, τέτοιες βλέννες και μπουκωματάκια έχει ο μικρούλης μου από ημερών και ακόμα και τώρα (5.5) καλά κρατούν. Φυσιολογικό ορό και ρούφηγμα με αναρροφητήρα οτριζαλιν μας είπε ο δικός μας παιδίατρος πριν από κάθε γεύμα (πρωί-βράδυ το κάνω εγώ) και τις περισσότερες φορές μόνο βράδυ. Μας είπε και για υγραντήρα, αλλά δεν είδα διαφορά. Είναι μέρες που είναι σούπερ, αλλά και κάποιες (με περισσότερη ξηρασία) όπως χθες βράδυ, που το μωρό με το που τον ξαπλώνω ξυπνάει και κλαίει, με αποτέλεσμα να έχω βγάλει όλο το βράδυ σε καθιστή θέση με τον Νικόλα αγκαλιά να κοιμάται.

 

Φυσιολογική κατάσταση μου το χαρακτήρισε ο γιατρός και πως μεγαλώνοντας θα το ξεπεράσει...πόσο ακόμα βρε κορίτσια θα ταλαιπωρείται και θα κάνει άσχημο ύπνο (ακόμα και κατά τη διάρκεια της ημέρας;).

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν ειναι δυνατον να μην κανει ο φυσιολογικος ορος.απο το να αφησεις το παιδι και απο τις απλες βλεννες να φτασει να κανει ωτιτιδα και να παρει αντιβιωση προτιμω να βαζω στον γιο μου φυσιολογικο ορο.εγω του βαζω και οταν δεν εχει τιποτα ετσι προλιπτικα.αλλα μονο μια αμπουλα σε καθε ρουθουνι.κι ευτυχως μεχρι τωρα 11 μηνων δεν μου εχει αρρωστησει ποτε για να παρει αντιβιωση!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλε τι λεμε τωρα.

Βαλε παιδι μου αφθονο φυσιολογικο ορο στο παιδακι να συνελθει. Αν ειναι δυνατον..... (αν υπαρχει κατι που δεν ξερω παντως στο θεμα θα με ενδιεφερε να το μαθω γιατι σιγουρα δεν το εχω ξανακουσει :roll: η εντολη του παιδιατρου μου ειναι ορο με το κιλο και για αυτο πηρα μπουκαλα και συριγγα)

 

Και εγώ σε συνεργασία με τον παιδιάτρο μου αυτό κάνω ¨δυναμική πλύση¨όπως μου είπε και εκείνος γιατι μόνο αυτό μας σώνει.:-)

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι δυνατον να μην κανει ο φυσιολογικος ορος.απο το να αφησεις το παιδι και απο τις απλες βλεννες να φτασει να κανει ωτιτιδα και να παρει αντιβιωση προτιμω να βαζω στον γιο μου φυσιολογικο ορο.εγω του βαζω και οταν δεν εχει τιποτα ετσι προλιπτικα.αλλα μονο μια αμπουλα σε καθε ρουθουνι.κι ευτυχως μεχρι τωρα 11 μηνων δεν μου εχει αρρωστησει ποτε για να παρει αντιβιωση!!!!

 

Ακρίβώς την πρώτη αντιβίωση την ήπιαμε πριν απο 1μήνα αλλά ειχαν συσσωρευθεί διάφορα απο τον παιδικό μαζί.Αν δείτε το τικεράκι μου έιμαστε ΄ήδη 2χρονών.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εκτός από τη γιατρό μας είδαν το μωρό άλλοι 2 παιδίατροι για το συγκεκριμένο λόγο, κανένας δεν βλέπει κάτι το ανησυχητικό. Ορό συνιστούν όλοι, αλλά κανείς δεν μπορεί να μου πει για ποιό λόγο παράγονται τόσες μυξούλες. Ο υγραντήρας δεν παρατήτηρα να κάνει κάποια διαφορά, το καλό είναι ότι η μικρή μου δεν έχει καθόλου ανησυχία και δεν επηρεάζεται ο ύπνος της. Σε 2 μέρες έχουμε εμβόλιο οπότε θα την ξαναδεί η γιατρός, πάντως μου έχουν πει ότι τα μωρά κάνουν 6 μήνες να καθαρίσουν από τις βλέννες της γέννας.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλάτε για ορό, εμείς χρησιμοποιήσαμε σε μπούκωμα που είχε η μπέμπα δλδ έκτακτα κ όχι σε καθημερινή βάση όπως τα μωράκια σας που έχουν βλένες, και παρόλα αυτά η παιδιατρος μας συνέστησε όχι πάνω από 4 φορές την ημέρα γιατί λέει δημιουργεί ρινίτιδες ή κάτι τέτοιο.

uXGbp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια εκτός από τη γιατρό μας είδαν το μωρό άλλοι 2 παιδίατροι για το συγκεκριμένο λόγο, κανένας δεν βλέπει κάτι το ανησυχητικό. Ορό συνιστούν όλοι, αλλά κανείς δεν μπορεί να μου πει για ποιό λόγο παράγονται τόσες μυξούλες. Ο υγραντήρας δεν παρατήτηρα να κάνει κάποια διαφορά, το καλό είναι ότι η μικρή μου δεν έχει καθόλου ανησυχία και δεν επηρεάζεται ο ύπνος της. Σε 2 μέρες έχουμε εμβόλιο οπότε θα την ξαναδεί η γιατρός, πάντως μου έχουν πει ότι τα μωρά κάνουν 6 μήνες να καθαρίσουν από τις βλέννες της γέννας.

 

όντως ο ανηψιός μου γύρω στους 6 μήνες καθάρισε και μας είχαν πει οτι οφειλοταν στα υγρά που μένουν στους πνεύμονες από την εγκυμοσύνη και φυσικά δεν είναι ανησυχιτικό

uXGbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εχω ακουσει οτι αν ο τοκετος γινει με καισαρικη ειναι απλα λιγο πιο εντονο το προβλημα. Δεν ξερω αν ισχυει.:?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

και τα δυο με καισαρικη η μικρη εχει βλεννα συννεφο η μεγαλη δεν ειχε αλλα εβαζα θυμαμαι στην αρχη για καμποσο διαστημα προληπτικα....αλλο μαιευτηριο και μπορω να πω οτι δε της βαζανε ορο καθολου εμεις στην αρχη το ζητησαμε και μου ελεγε η νοσηλευτρια σιγα δεν εχει κατι (το παιδι ρουθουνιζε ομως) ....σιγα σιγα φευγει ( εκτος απο δυο μερες τωρα που ειναι κρυωμενη απο την αδερφη της)..και εγω ορο βαζω....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγαμε το μωρό στο γιατρό για το εμβόλιο και αφού την εξέτασε μου είπε ότι οι μυξούλες καλά κρατούν, συνεχίζουμε τον ορό και δεν κάνουμε τίποτε άλλο, πολλά μωρά μου είπε ότι παρουσιάζουν ρινίτιδα αλλά σιγά σιγά υποχωρεί από μόνη της χωρίς να χρειαστεί να πάρουν φάρμακα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...