Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τεχνικες χαλαρωσης


Recommended Posts

κοριτσακια ειπα να ανοιξω αυτο το θεμα γιατι ειμαι στη φαση που θελεω να κανω παιδι κ δε μπορω να το παρω χαλαρα...αγχωνομαι..ειδικα οταν μου ερχεται περιοδοσ ειμαι στα "κατω" μου...ολη αυτη η ανυπομωνισια μου για παιδι ομωσ επιρεαζει κ την καθημερηνοτητα μου σε μεγαλο βαθμο...το σκ αδιαθετισα κ δεν ειχα ορεξη ουτε για μια βολτιτσα...καθησα σπιτι κ εκλεγα τη μοιρα μου...εχει καμια κοπελα να μου προτεινει κατι/καποια μεθοδο (ρεφλεξολογια, μαζασ...η κατι αλλο δικο της) που τη βοηθησε να χαλαρωσει κ να ρθει το πολυποθητο μωρακι???:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα,μπορω να καταλαβω απολυτα την φαση στην οποια βρισκεσαι γιατι το περασα για 5 ολοκληρα χρονια,να σου πω πως ολα ειναι μεσα στο μυαλο μας,οτι αλλο και να κανεις αν εσυ η ιδια δεν το βγαλεις απο το μυαλο σου θα εισαι συνεχεια χαλια,πρεπει να χαλαρωσεις,ειναι πολυ δυσκολο το ξερω αλλα θα σου πω πως 1 μηνα δεν το σκεφτηκα καθολου γιατι ειπα αστο οποτε θελει ας ερθει κ εκεινο τον μηνα επιασα την μικρη μου,βεβαια τωρα που προσπαθω 1 χρονο για το δευτερο παλι τα ιδια περναω αλλα θα χαλαρωσω,η ψυχολογια και το μυαλο παιζουν σημαντικο ρολο και στο λεω γιατι για 5 χρονια μου ειχε γινει εμμονη κ κοντεψα να τρελλαθω,ασε τον εαυτο σου ελευθερο και θα ερθει αμεσως!!σου ευχομαι τα καλυτερα!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,μπορω να καταλαβω απολυτα την φαση στην οποια βρισκεσαι γιατι το περασα για 5 ολοκληρα χρονια,να σου πω πως ολα ειναι μεσα στο μυαλο μας,οτι αλλο και να κανεις αν εσυ η ιδια δεν το βγαλεις απο το μυαλο σου θα εισαι συνεχεια χαλια,πρεπει να χαλαρωσεις,ειναι πολυ δυσκολο το ξερω αλλα θα σου πω πως 1 μηνα δεν το σκεφτηκα καθολου γιατι ειπα αστο οποτε θελει ας ερθει κ εκεινο τον μηνα επιασα την μικρη μου,βεβαια τωρα που προσπαθω 1 χρονο για το δευτερο παλι τα ιδια περναω αλλα θα χαλαρωσω,η ψυχολογια και το μυαλο παιζουν σημαντικο ρολο και στο λεω γιατι για 5 χρονια μου ειχε γινει εμμονη κ κοντεψα να τρελλαθω,ασε τον εαυτο σου ελευθερο και θα ερθει αμεσως!!σου ευχομαι τα καλυτερα!!!

panjan μου σ ευχαριστω για την απαντηση κ να χαιρεσαι το παιδακι σου!! θα ηταν πολυ μεγαλη δικαιωση μετα απο 5 χρονια να βλεπεισ αυτο το +++++++!!!!σου ευχομαι συντομα να δεισ κ το δευτερο!!!το ξερω οτι στο μυαλο μου ειναι αλλα εχω κολλησει....εχω αρχισει να νιωθω γρια...οτι ειμαι ανικανη αναπαραγωγικα κ οτι θα καταντησω μια μονοχνωτη γεροντοκορη(γιατι οπωσ παει θα μ αφησει ο αντρασ μου):shock:,,,εγω προσπαθω 1/1/2 χρονο κ κοντευω να τρελαθω...εσυ 5 χρονια πωσ το παλεψεσ αληθεια???πρεπει να χεσ πολυ μεγαλη δυναμη κ πιστη...εγω εχω αρχισει κ τη χανω...

Link to comment
Share on other sites

αχ καπως ετσι ενοιωθα κ γω,εμενα απο θαυμα δεν με χωρισε ο αντρας μου ετσι υστερικη που ειχα γινει,φαντασου οτι οταν ειπα στοπ μεχρι εδω ειναι και επιασα την μικρη ειχα παει 2 μηνων κ δεν ειχα παρει χαμπαρι τιποτα,δεν ειχα δωσει καν σημασια αν μου ειχε ερθει περιοδος η' οχι,πρεπει να πιεσεις πολυ τον εαυτο σου να χαλαρωσει και ειμαι σιγουρη πως οταν κατι το θελουμε πολυ ολο το συμπαν συνομοτει υπερ μας,ηρεμια-χαλαρωση-θετικη σκεψη-πιστη στον εαυτο σου και διασκεδαση με τον αντρα σου,ειναι η καλυτερη συνταγη πιστεψε με!!!!

Link to comment
Share on other sites

αχ καπως ετσι ενοιωθα κ γω,εμενα απο θαυμα δεν με χωρισε ο αντρας μου ετσι υστερικη που ειχα γινει,φαντασου οτι οταν ειπα στοπ μεχρι εδω ειναι και επιασα την μικρη ειχα παει 2 μηνων κ δεν ειχα παρει χαμπαρι τιποτα,δεν ειχα δωσει καν σημασια αν μου ειχε ερθει περιοδος η' οχι,πρεπει να πιεσεις πολυ τον εαυτο σου να χαλαρωσει και ειμαι σιγουρη πως οταν κατι το θελουμε πολυ ολο το συμπαν συνομοτει υπερ μας,ηρεμια-χαλαρωση-θετικη σκεψη-πιστη στον εαυτο σου και διασκεδαση με τον αντρα σου,ειναι η καλυτερη συνταγη πιστεψε με!!!!

αχ δε ξερεισ ποσο το θελω να το δω ετσι....ουσιαστικα υπαρχουν θετικα κ δε τα βλεπω...εχω βαλει παροπιδεσ....το μονο που κανω ειναι να του σπαω τα νευρα εσκεμμενα...δε ξερω γιατι το κανω...ισωσ γιατι κ μενα δε με χωραει ο τοποσ...γι αυτο ελεγα μηπωσ βοηθουσε καμια τεχνικη χαρωσης...αλλα δικιο εχεισ αν δε ετο βγαλω εγω απο το μυαλο μου δε θα μου το βγαλει κανεισ...ο αντρασ μού λεει δε μπορει να χουμε δραματα καθε φορα που ερχεται περιοδοσ κ οτι δεν ξερει τι αλλο να κανει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η γιόγκα πάντως βοηθάει για χαλάρωση γενικά. Εγώ δεν το πιστέυα να σου πω μέχρι που δοκίμασα σε περίοδο έντονου στρες και κάνει θαύματα. Φίλες μου που με κορόιδευαν στην αρχή επίσης πήγαν και τους άρεσε. και κάθε είδους φυσική άσκηση βοηθάει να νιώθουμε καλύτερα με το σώμα μας και τον εαυτό μας...( και στο λέει μια όχι φαν του γυμναστηρίου). Δοκίμασε κολυμβητήριο, γίογκα, ζούμπα, χορό γενικά οτι σου αρέσει και ας μην το έχεις ξανακάνει...

¨οταν θέλεις κάτι παραπολύ δεν υπάρχει νομίζω τρόπος να το βγάλεις απ το μυαλό σου με το ζόρι...Αλλά το να προσπαθείς να έισαι δραστήρια βοηθάει γενικά να βλέπεις τον εαυτό σου με άλλο μάτι και χαλαρώνεις χωρίς να το καταλάβεις και κυρίως χωρίς να 'επιβάλλεις' τη χαλαρωση (που δε γίνεται ουτως η άλλως).

Link to comment
Share on other sites

amarillo, κι εγώ δηλώνω fan της γιόγκα και του πιλάτες.

δεν θες να ξοδεύεις σε γυμαναστήρια, κάνε π.χ. στο σπίτι σου κάποιες ασκήσεις ή δοκίμασε περπάτημα στη φύση ή ποδήλατο.

κάποια άσκηση το σώμα μας τη χρειάζεται!!

Link to comment
Share on other sites

σασ ευχαριστω κοριτσια για τισ απαντησεισ σασ!!γενικα δεν ειμαι ανθρωποσ τησ αθλησησ (τουλαχιστον με την κλασικη εννοια τπυ ορου,δηλ δε μ αρεσεο το γυμναστηριο, τα ομαδικα αθληματα κτλ), παω 2 φορεσ την εβδομαδα χορο κ ειναι κατι που μ αρεσει γενικα...ισωσ να δοκιμασω τη γιογκα....το θεμα ειναι κ τα λεφτα βεβαια.... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

amarillo οτι και να κανεις αμα δεν το βγαλεις εσυ απο το μυαλο σου δεν προκειται να χαλαρωσεις...οση γιογκα, οσους χορους, οσο μασαζ και οσο σπα κι αν κανεις!

στο λεω κι εγω απο πειρα, θα μαθεις να ζεις χωρις να το εχεις συνεχεια στο μυαλο σου..και τι εννοω, θα πεις μεσα σου ειμαι καλα, εχω την υγεια μου, εχω τον αντρουλη μου, πρεπει να ειμαστε αγαπημενοι, να μην τον στεναχωρω, να μη χαλασω το σπιτικο μου και ο θεουλης θα μας φερει και το παιδακι..το παιδι θα ερθει τη σωστη στιγμη, ξερει αυτο!μην πιεζεις καταστασεις και μην πανικοβαλεσαι, ολες εχουμε περασει απο αυτη τη φαση και σου το λεω κι εγω που προσπαθω 3μιση χρονια χωρις επιτυχια!

θα σου γινει εμμονη και δε θελει και πολυ να στριψει το μυαλο του ανθρωπου!

καθε μερα ειναι μια καινουρια ΜΕΡΑ και ειναι κριμα να πηγαινει χαμενη με κλαματα και μοιρολογια!σου ακουγονται δύσκολα, αλλα αμα δε βοηθησεις εσυ τον εαυτο σου δε θα σε βοηθησει κανενας αλλος..

κι εγω ειμαι με τα πανω μου και τα κατω μου, αλλα εχω πίστη και καλη διαθεση και ξερω οτι ολα θα πανε καλα και για σενα και για μενα και για ολα τα κοριτσια που επιθυμουν να γινουν μανουλες!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια, να σας ρωτήσω κάτι καλοπροαίρετα? όταν λέτε ότι προσπαθείτε 1, 1.2, 5 χρόνια, πώς ακριβώς προσπαθείτε? απλά με ελεύθερες σχέσεις? σε γιατρό έχετε πάει για έλεγχο, κι αν ναι, τί σας έχει πει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

sofia εννοειτε..με κανονικα ολες οι εξετασεις εχουν γινει, και απο πλευρας μου και απο του αντρα μου!

δεν ειναι κριμα χωρις προβλημα να πας εξωσωματικη?γιαυτο προσπαθεις με πιο ηπιους τροπους, ελεγχομενη ωορηξια, σπερματεγχυσεις κτλ:)

να χαιρεσαι τα παιδια σου!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια, να σας ρωτήσω κάτι καλοπροαίρετα? όταν λέτε ότι προσπαθείτε 1, 1.2, 5 χρόνια, πώς ακριβώς προσπαθείτε? απλά με ελεύθερες σχέσεις? σε γιατρό έχετε πάει για έλεγχο, κι αν ναι, τί σας έχει πει?

sofi μου εγω 1 1/2 χρονο θελω μωρακι απο τοτε που παλληνδρομισε η προηγουμενη εγκυμοσυνη...απο τοτε δεν εχω ξαναμεινει..βεβαια για διαφοορουσ λογουσ ειχαμε σταματησει την προσπαθεια για καποιουσ μηνεσ (δηλ δεν ειναι καθαροσ 1 1/2 χρονοσ προσπαθειασσ)..προσ το παρον ειχα ελευθερεσ σχεσεισ τισ μερεσ τησ ωορηξιασ που την τσεκαρα με τεστ...εχω κανει εξετασεισ , παιρνω καποια φαρμακα για να ρυθμισω ενα ορμονικο προβληματακι κ ειμαι οκ λεει ο γιατροσ ...αυτο το μηνα θα παω κ για υπερηχο ωορηξιασ...δε ξερω απο δω κ περα πωσ θα συνεχισω...μου χει πει κ ενασ γιατροσ μηπωσ παρω σερπαφαρ για ενισχυση της ωορηξιασ μου(παροτι δεν εχω πολυκυστικεσ κ εχω κανονικα ωορηξια)

Link to comment
Share on other sites

sofia εννοειτε..με κανονικα ολες οι εξετασεις εχουν γινει, και απο πλευρας μου και απο του αντρα μου!

δεν ειναι κριμα χωρις προβλημα να πας εξωσωματικη?γιαυτο προσπαθεις με πιο ηπιους τροπους, ελεγχομενη ωορηξια, σπερματεγχυσεις κτλ:)

να χαιρεσαι τα παιδια σου!

σε ευχαριστώ πολύ. πραγματικά είναι πολύ κρίμα να καταφύγεις σε τέτοιες μεθόδους αν οι εξετάσεις δείχνουν ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα κι αν δεν υπάρχει χρονική πίεση λόγω ηλικίας. ούτε μπορώ να σκεφτώ τρόπους να αποφύγει κανείς το άγχος. για μένα, που είμαι freak με την οργάνωση και τον προγραμματισμό, το μόνο που θα μπορούσε να με ξεαγχώσει κάπως είναι να βάλω πρόγραμμα και να πω: θα προσπαθήσω 1 χρόνο μόνη μου. αν δεν έχω αποτέλεσμα, θα πάω στο γιατρό και θα ακολουθήσω ό,τι μου πει. κι αν είναι γραφτό, θα γίνει. η αδερφή μου που είχε αρχίσει να αγχώνεται, μετά από 1 χρόνο προσπαθειών, πήγε στο γιατρό και της είπε πως ήταν νωρίς ακόμη και να ξαναπάει σε 1 εξάμηνο. αυτό την ξεάγχωσε κάπως και σε 2 μήνες ήταν έγκυος.

πραγματικά σας εύχομαι ό,τι καλύτερο κορίτσια!!!

Link to comment
Share on other sites

sofi μου εγω 1 1/2 χρονο θελω μωρακι απο τοτε που παλληνδρομισε η προηγουμενη εγκυμοσυνη...απο τοτε δεν εχω ξαναμεινει..βεβαια για διαφοορουσ λογουσ ειχαμε σταματησει την προσπαθεια για καποιουσ μηνεσ (δηλ δεν ειναι καθαροσ 1 1/2 χρονοσ προσπαθειασσ)..προσ το παρον ειχα ελευθερεσ σχεσεισ τισ μερεσ τησ ωορηξιασ που την τσεκαρα με τεστ...εχω κανει εξετασεισ , παιρνω καποια φαρμακα για να ρυθμισω ενα ορμονικο προβληματακι κ ειμαι οκ λεει ο γιατροσ ...αυτο το μηνα θα παω κ για υπερηχο ωορηξιασ...δε ξερω απο δω κ περα πωσ θα συνεχισω...μου χει πει κ ενασ γιατροσ μηπωσ παρω σερπαφαρ για ενισχυση της ωορηξιασ μου(παροτι δεν εχω πολυκυστικεσ κ εχω κανονικα ωορηξια)

τουλάχιστον μπορείς να μείνεις έγκυος. μάλλον σε έχει μπλοκάρει το άγχος.... και δεν έχω τρόπο να σε βοηθήσω σε αυτό. μακάρι σε λίγο καιρό να ακούσουμε τα ευχάριστα νέα σου!!

Link to comment
Share on other sites

τουλάχιστον μπορείς να μείνεις έγκυος. μάλλον σε έχει μπλοκάρει το άγχος.... και δεν έχω τρόπο να σε βοηθήσω σε αυτό. μακάρι σε λίγο καιρό να ακούσουμε τα ευχάριστα νέα σου!!

ισωσ να φταιει αυτο κ η ασχημη ψυχολογια...αν ειναι οντωσ αυτο με εχει μπλοκαρει κανονικοτατα παντωσ....στην πρωτη εγκυμοσυνη ειχα μεινει εγκυοσ μεσα σε 5 μηνεσ κ χωρισ να υπολογιζω μερεσ κτλ...πωσ θα ξεμπλοκαρω:confused::confused::confused::confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ισωσ να φταιει αυτο κ η ασχημη ψυχολογια...αν ειναι οντωσ αυτο με εχει μπλοκαρει κανονικοτατα παντωσ....στην πρωτη εγκυμοσυνη ειχα μεινει εγκυοσ μεσα σε 5 μηνεσ κ χωρισ να υπολογιζω μερεσ κτλ...πωσ θα ξεμπλοκαρω:confused::confused::confused::confused::confused::confused:

αχ, κοριτσάκι μου, σκέψου ότι όλες μας κουβαλάμε ένα σταυρό.... άλλες δεν μπορούν να μείνουν έγκυες, άλλες μένουν έγκυες και δεν μπορούν να κρατήσουν την εγκυμοσύνη, άλλες έχουν προβληματική εγκυμοσύνη, είμαστε τόσες πολλές οι γυναίκες με διάφορα προβλήματα. κι αν κάνεις παιδιά, δεν τελειώνουν τα βάσανα, ίσα-ίσα ξεκινάνε μεγαλύτερα. όσον αφορά στην περίπτωσή σου, μετά την παλλίνδρομη έκανες εξετάσεις? μήπως υπάρχει κάτι που εμποδίζει τη σύλληψη?

Link to comment
Share on other sites

αχ, κοριτσάκι μου, σκέψου ότι όλες μας κουβαλάμε ένα σταυρό.... άλλες δεν μπορούν να μείνουν έγκυες, άλλες μένουν έγκυες και δεν μπορούν να κρατήσουν την εγκυμοσύνη, άλλες έχουν προβληματική εγκυμοσύνη, είμαστε τόσες πολλές οι γυναίκες με διάφορα προβλήματα. κι αν κάνεις παιδιά, δεν τελειώνουν τα βάσανα, ίσα-ίσα ξεκινάνε μεγαλύτερα. όσον αφορά στην περίπτωσή σου, μετά την παλλίνδρομη έκανες εξετάσεις? μήπως υπάρχει κάτι που εμποδίζει τη σύλληψη?

sofi μου σιγουρα πολλεσ γυναικεσ κουβαλαν το σταυρο τουσ κ πολλεσ πολυ [πιο βαρυ απο το δικο μου..απλα μετα την παλληνδρομη ενιωσα τοσο αδεια που μονο μια εγκυμοσυνη θα μπορουσε να αναπληρωσει το κενο...γι αυτο κ επαθα μια εμμονη...αλλα το ξερω οτι κανω λαθοσ κ μ αυτη τη σταση δυσκολευω τα πραγματα...οχι μονο στη συλληψη ..αλλα κ γενικοτερα τη ζωη μου..:( εκανα παρα πολλεσ εξετασεισ κ ο αντρασ μου...ο γιατροσ δε βρισκει το λογο που δε μενω...μετα την παλληνδρομη εκανα κ ορμονικεσ εξετασεισ κ ειχα υψηλη προλακτινη αλλα το χω ρυθμισει,ε κανα κ μανγιτικη υποφυσησ κ ειναι οκ..μαλλον απο το στρεσσ μου παν οτι απορρυθμιστικε...γενικα νομιζω οτι απο εξετασεισ ειμαι κομπλέ...τωρα να ναι κατι αλλο που δε το χω ψαξει...τι να πω....εσυ κοπελα μου εχεισ παιδακια???

Link to comment
Share on other sites

sofi μου σιγουρα πολλεσ γυναικεσ κουβαλαν το σταυρο τουσ κ πολλεσ πολυ [πιο βαρυ απο το δικο μου..απλα μετα την παλληνδρομη ενιωσα τοσο αδεια που μονο μια εγκυμοσυνη θα μπορουσε να αναπληρωσει το κενο...γι αυτο κ επαθα μια εμμονη...αλλα το ξερω οτι κανω λαθοσ κ μ αυτη τη σταση δυσκολευω τα πραγματα...οχι μονο στη συλληψη ..αλλα κ γενικοτερα τη ζωη μου..:( εκανα παρα πολλεσ εξετασεισ κ ο αντρασ μου...ο γιατροσ δε βρισκει το λογο που δε μενω...μετα την παλληνδρομη εκανα κ ορμονικεσ εξετασεισ κ ειχα υψηλη προλακτινη αλλα το χω ρυθμισει,ε κανα κ μανγιτικη υποφυσησ κ ειναι οκ..μαλλον απο το στρεσσ μου παν οτι απορρυθμιστικε...γενικα νομιζω οτι απο εξετασεισ ειμαι κομπλέ...τωρα να ναι κατι αλλο που δε το χω ψαξει...τι να πω....εσυ κοπελα μου εχεισ παιδακια???

έχω κι εγώ 2 παιδάκια και 2 παλλίνδρομες στο ενδιάμεσο. άστα...

Link to comment
Share on other sites

έχω κι εγώ 2 παιδάκια και 2 παλλίνδρομες στο ενδιάμεσο. άστα...

να χαιρεσαι τα παιδακια σου!!!προσπαθεισ κ για τριτο???θα ναι πολυ μεγαλη παρηγορια για σενα!!!!εγω οταν εχω τισ μαυρεσ μου φοβαμαι μηπως δε κανω ουτε ενα:(...ειχεσ παλληνδρομη πριν την πρωτη εγκυμοσυνη???παντωσ πιστευω οτι οταν εχεισ ηδη ενα παιδακι ισωσ ξεπερνασ πιο ευκολα μια παλληνδρομη απο την αποψη οχι οτι δε λυπασαι για το μωρακι που εφυγε αλλα επειδη το παιδακι που εχεισ σου δινει δυναμη κ γαληνη...

Link to comment
Share on other sites

να χαιρεσαι τα παιδακια σου!!!προσπαθεισ κ για τριτο???θα ναι πολυ μεγαλη παρηγορια για σενα!!!!εγω οταν εχω τισ μαυρεσ μου φοβαμαι μηπως δε κανω ουτε ενα:(...ειχεσ παλληνδρομη πριν την πρωτη εγκυμοσυνη???παντωσ πιστευω οτι οταν εχεισ ηδη ενα παιδακι ισωσ ξεπερνασ πιο ευκολα μια παλληνδρομη απο την αποψη οχι οτι δε λυπασαι για το μωρακι που εφυγε αλλα επειδη το παιδακι που εχεισ σου δινει δυναμη κ γαληνη...

γέννησα το γιο μου και σε 11 μήνες ξανάμεινα έγκυος. η κύηση παλλινδρόμησε στη 10η εβδομάδα. μετά από πολλές εξετάσεις κι αφού νόμισα πως βρήκα τί έφταιγε, σε 3 μήνες ξαναμένω έγκυος, αλλά παλλινδρόμησε στην 8η εβδομάδα. άλλαξα γιατρό, έκανα κι άλλες εξετάσεις κι είπα πως θα κάνω 1 τελευταία προσπάθεια. είχα ήδη 1 παιδί και δεν ήθελα να ξαναπεράσω το γολγοθά της παλλίνδρομης. ευτυχώς όλα πήγαν καλά. σίγουρα το ότι είχα ήδη 1 παιδί έπαιξε βασικό ρόλο στην ψυχολογία μου. αλλά ο πόνος για τα μωρά που έχασα ήταν μεγάλος. ακόμη και τώρα που τα σκέφτομαι κλαίω. δεν ξεπερνιέται ποτέ, απλά με το χρόνο απαλύνει ο πόνος.

Link to comment
Share on other sites

γέννησα το γιο μου και σε 11 μήνες ξανάμεινα έγκυος. η κύηση παλλινδρόμησε στη 10η εβδομάδα. μετά από πολλές εξετάσεις κι αφού νόμισα πως βρήκα τί έφταιγε, σε 3 μήνες ξαναμένω έγκυος, αλλά παλλινδρόμησε στην 8η εβδομάδα. άλλαξα γιατρό, έκανα κι άλλες εξετάσεις κι είπα πως θα κάνω 1 τελευταία προσπάθεια. είχα ήδη 1 παιδί και δεν ήθελα να ξαναπεράσω το γολγοθά της παλλίνδρομης. ευτυχώς όλα πήγαν καλά. σίγουρα το ότι είχα ήδη 1 παιδί έπαιξε βασικό ρόλο στην ψυχολογία μου. αλλά ο πόνος για τα μωρά που έχασα ήταν μεγάλος. ακόμη και τώρα που τα σκέφτομαι κλαίω. δεν ξεπερνιέται ποτέ, απλά με το χρόνο απαλύνει ο πόνος.

σιγουρα κ γω ετσι πιστευω οτι τα μωρακια που χασαμε θα τα κουβαλαμε μια ζωη μεσα μασ...θελω πολυ να νιωσω παλι αυτο το συναισθημα που εμεινε ανολοκληρωτο :(

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα κ γω ετσι πιστευω οτι τα μωρακια που χασαμε θα τα κουβαλαμε μια ζωη μεσα μασ...θελω πολυ να νιωσω παλι αυτο το συναισθημα που εμεινε ανολοκληρωτο :(

σου το εύχομαι με όλη μου την καρδιά!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχτες η Μενεγάκη είχε μια ψυχολόγο στην εκπομπή της και ΄συζητούσαν για τις γυναίκες που δεν μπορούσαν να κάνουν παιδιά (ενώ δεν εχουν πρόβλημα) και πως να το αντιμετωπίσουν. Καταρχας έλεγε ότι οι γυναίκες αυτές νιώθουν ζήλια για τις άλλες που μένουν ευκολα,κτλ. Για τρόπους χαλαρωσης θα πρέπει να το βγαλουν από το μυαλό τους. Να ασχοληθούν με άλλα πραματα. Αυτός που θα τους βοηθήσει περισσότερο΄είναι ο σύζυγος και μετα οι συγγενείς και οι φίλοι. Ακόμη έλεγε ότι και οι διαφορες τεχνικές που ακολουθούν με βάση τις προγραμματισμένες επαφές που πρπει να έρθουν σε ερωτικά επαφή χαλανε τις στιγμες του ζευγαριού και αυτό εχει σαν συνεπεια το σεξ να γινεται αγγαρεία και βάρος και για τους 2 συζυγους. Θα πρπει να αφεθούν και να μην σκεφτονται καθόλου τις γονιμες μερες αλλά να κανουν ερωτα για την απολαυση και την αγάπη.

Link to comment
Share on other sites

Εχτες η Μενεγάκη είχε μια ψυχολόγο στην εκπομπή της και ΄συζητούσαν για τις γυναίκες που δεν μπορούσαν να κάνουν παιδιά (ενώ δεν εχουν πρόβλημα) και πως να το αντιμετωπίσουν. Καταρχας έλεγε ότι οι γυναίκες αυτές νιώθουν ζήλια για τις άλλες που μένουν ευκολα,κτλ. Για τρόπους χαλαρωσης θα πρέπει να το βγαλουν από το μυαλό τους. Να ασχοληθούν με άλλα πραματα. Αυτός που θα τους βοηθήσει περισσότερο΄είναι ο σύζυγος και μετα οι συγγενείς και οι φίλοι. Ακόμη έλεγε ότι και οι διαφορες τεχνικές που ακολουθούν με βάση τις προγραμματισμένες επαφές που πρπει να έρθουν σε ερωτικά επαφή χαλανε τις στιγμες του ζευγαριού και αυτό εχει σαν συνεπεια το σεξ να γινεται αγγαρεία και βάρος και για τους 2 συζυγους. Θα πρπει να αφεθούν και να μην σκεφτονται καθόλου τις γονιμες μερες αλλά να κανουν ερωτα για την απολαυση και την αγάπη.

σ ευχαριστω pepsi1 μου!το θεμα ειναι οτι ξερω τιπρεπει να κανω...αλλα το θεμα ειναι πωσ!!:confused::confused:το μυαλο παιζει ασχημα παιχνιδια σιγουρα!!!!κ ολα αυτα τα αρνητικα συναισθηματα ξερω οτι δε κανουν καλο ουτε σε μενα ουτε στο περιβαλλον μου αλλα πωσ να τα ελεγξω!!η ζηλια υπαρχει...αληθεια ειναι, ετσι νιωθω...δε το κανω επιτηδεσ απλα με ποναει...προσ θεου ομωσ η ζηλεια που λεω επικεντρωνεται σε μενα!!!ζηλευω γιατι θελω κ γω!!!ευχομαι ολεσ οι κοπελεσ που θελουν ενα παιδακι να το αποκτησουν!!!αλλα οχι μονο οι αλλεσ!!!αλλα κ γω!!!δε ξερω αν μπορεισ να καταλαβεισ την ψυχολογια μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Και γω τα ίδια χάλια είμαι. Εκανα σπερματεγχυση και περιμενω αποτελεσματα. Απλα καθόμασταν εχτες με το συζυγο και συζητούσαμε ότι στις 2 προηγουμενες παλινδρομες κυήσεις που είχαμε μπορεσαμε και πετυχαμε γιατι δεν σκεφτομασταν γονιμες μερες και ερχομασταν σε επαφή καθε σαβκο λόγω χλμ απόστασης μεταξύ μας.Ενώ τώρα που προγραμματίζω τη ζωή μας με βαση ποτε είναι οι γόνιμες μέρες χασαμε το παιχνιδι τα τελευταια 2 χρόνια. οπότε περιμενω τα αποτελεσματα της τελευταίας σπερματεγχυσης και μετά τα παρατάω όλα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...