Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ενδομήτριο


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Μετά από πολλά έφτασε επιτέλους η στιγμή που κάνουμε ξανά εμβρυομεταφορά. Σήμερα ο γιατρός με ενημέρωσε ότι δυστυχώς το ενδομήτριο δεν είναι όσο παχύ χρειάζεται, λόγω της αποβολής που είχα στο παρελθόν. Είχε καμιά κοπέλα παρόμοια εμπειρία με λεπτό ενδομήτριο; Ο γιατρός μου είπε ότι έχουν πιάσει και παιδί με λεπτότερο….αλλά τι θα μου έλεγε ο γιατρός. Δεν ξέρω αν θα αντέξω άλλη μια αποτυχία. Τι φάρμακα σας έδιναν;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Kαλλιόπη καλημέρα και όλα καλά σου εύχομαι! εμένα ο γιατρός μου ήθελε το ενδομήτριο πάνω από 9 mm για να είναι μία καλή προϋπόθεση για την εμβρυομεταφορά. Η αλήθεια είναι ότι δεν μου ανέβαινε και πολύ εύκολα αλλά το καταφέρναμε. Μετά την εμβρυομεταφορά μου έδιναν utrogestan, cyclacour (τα άσπρα), dufaston, prepar και έκανα και μία ένεση (PROLUTON) στο σπίτι τρεις μέρες μετά την εμβρυομεταφορά.

Link to comment
Share on other sites

πάνω απο 9; πωπω τότε είμαι πολύ χαμηλά με το 6,5....

Εμένα μου είπε οτι θα ήταν καλό πάνω απο 7, αλλά πιθανόν να μου το είπε επειδή είδε οτι ήμουν πολύ χαμηλά :(

Link to comment
Share on other sites

Tι να σου πω Καλλιόπη μου? εμένα χαμηλό μου φαίνεται το 6,5 αλλά και γιατρός δεν είμαι! σου είπα απλά τη δική μου περίπτωση. Πάντως σίγουρα το ενδομήτριο παίζει σπουδαίο ρόλο στην καλή έκβαση μίας εγκυμοσύνης.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ πριν 1 μήνα έκανα την πρώτη μου εξωσωματική και μετα βίας έφτασε το ενδομήτριο το 6. Το αποτέλεσμα ήταν...αποτυχία! Πάντα είχα λεπτό ενδομήτριο...

Το ξέρω ότι υπάρχουν περιπτώσεις γυναικών που έμεινα με λεπτό ενδομήτριο αλλά δε θέλω να περιμένω την στατιτιστική επιτυχία :-) γι αυτο πείτε μου σας παρακαλώ υπάρχει ελπίδα για το λεπτό ενδομήτριο?

Είναι θέμα ορμονων, αλλάζει με θεραπεία ή όπως διάβασα κάπου δυστυχώς είναι κάτι που δεν μπορούν να κάνουν και πολλα οι γιατροί?

Δεν έχω κάνει καμία έκτρωση ούτε επέμβαση...σκέφτομαι πριν τη 2η προσπάθεια εξωσωματικής να κάνω υστεροσκόπηση να δω....αν υπάρχει κάτι...Τι άλλο να ψάξω όσο αφορά το ενδομήτριο???

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...