Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τι να κανω;


Μαρια2010

Recommended Posts

Καλησπερα κορισια θα ηθελα τη γνωμη σας στο εξης θεματακι μας....ο μικρος μου ειναι 13 μηνων,οταν ηταν πιο μικρος του εδειξα πως να χαιδευει την μαμα τον μπαμπα και γενικα ξερετε φιλακια και τετοια λοιπον τα κανει ολα αυτα αλλα βρε κοριτσια οταν μας χαιδευει το κανει τοσο αγαρμπα που ειναι σαν να σε χτυπαει αλλα δεν ειναι ετσι θελει να σε χαιδεψει και να σε αγκαλιασει αλλα το κανει πολυ αγαρμπα και δεν μου αρεσει καθολου,του εξηγω οτι δεν κανει με κοιταει μου κουναει το δαχτυλο περα δωθε εννοωντας οχι δεν κανει και μετα απο λιγο παλι ταιδια,το κανει και καμια φορα με τα παιδακια και αυτο ειναι που με στεναχωρει περισσοτερο,πως αλλιως να του εξηγεισω οτι αυτο που κανει δεν ειναι σωστο,παει να κανει καλο το μωρο μου και φενεται σαν να χτυπαει,γενικα ειναι αγκαλιτσας,μοιραζει φιλακια παντου αλλα αυτο μενοχλει πολυ,τι να κανω πως να τον σταματησω:(:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να κάνεις υπομονή και να αδιαφορείς πλήρως όταν το κάνει. Να σηκώνεσαι να φεύγεις χωρίς να πεις τίποτα. Ή να του αποσπάς την προσοχή με κάτι άλλο, χωρίς να σχολιάζεις το γεγονός. Θα το κάνει 1,2,3 ...10 φορές και μετά όταν δεν θα βλέπει πια αντίδραση, θα το σταματήσει.:D

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Να κάνεις υπομονή και να αδιαφορείς πλήρως όταν το κάνει. Να σηκώνεσαι να φεύγεις χωρίς να πεις τίποτα. Ή να του αποσπάς την προσοχή με κάτι άλλο, χωρίς να σχολιάζεις το γεγονός. Θα το κάνει 1,2,3 ...10 φορές και μετά όταν δεν θα βλέπει πια αντίδραση, θα το σταματήσει.:D

καθε φορα που του λεω οτι δεν κανει να το κανει αυτο με κοιταει με αυτο το βλεμα το πονηρο και μετα ξανα,δηλ καθε φορα που αντιδραω τοτε αυτος χειροτερα,το ειδε σαν παιχνιδι;τι να πω;ξες οταν το κανει οι αλλοι νομιζουν οτι μεσα στο σπιτι πλακωνομαστε και γιαυτο τα αντιγραφει ενω δεν ισχυει και με ενοχλουν πολυ αυτες οι σκεψεις..

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω πως νιώθεις. Κι εμένα μου έχει συμβεί να έχει αρπάξει κάποια κακιά συνήθεια και να ντρέπομαι γιατί ο κόσμος θα νομίζει ότι τα έχει μάθει απο εμάς. Σιγά σιγά όμως, αρχίζεις να καταλαβαίνεις ότι η λαϊκή ρήση: "Το παιδί είναι ο καθρέφτης της οικογένειας" δεν ανταποκρίνεται πάντα στην πραγματικότητα. ;)

 

(π.χ. όταν ο μεγάλος μου πήγε παιδικό, άρχισε να σκουπίζει τις μύξες του, στο μανίκι του. Μέχρι εκείνη την στιγμή είχα ένα παιδί με το πακετάκι τα μαντηλάκια του, που σκουπιζόταν σαν μεγάλος άνθρωπος και ξαφνικά ήρθαν όλα "τούμπα" :lol:)

 

Δοκίμασε αυτό που σου έγραψα. Πλήρης αδιαφορία. Όσο βλέπει ότι αντιδράς, τόσο θα το συνεχίζει. Τα παιδιά πολλές φορές, προτιμούν ακόμη και να τα μαλλώσουμε, προκειμένου να τραβήξουν την προσοχή μας. Αν σταματήσεις να τον μαλλώνεις και να δείχνεις ότι πονάς,το πιθανότερο είναι να βαρεθεί και να το σταματήσει. Αλλά να ακολουθήσετε όλοι την ίδια γραμμή, όχι μόνο εσύ. Να πέσει συνεννόηση.;)

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω πως νιώθεις. Κι εμένα μου έχει συμβεί να έχει αρπάξει κάποια κακιά συνήθεια και να ντρέπομαι γιατί ο κόσμος θα νομίζει ότι τα έχει μάθει απο εμάς. Σιγά σιγά όμως, αρχίζεις να καταλαβαίνεις ότι η λαϊκή ρήση: "Το παιδί είναι ο καθρέφτης της οικογένειας" δεν ανταποκρίνεται πάντα στην πραγματικότητα. ;)

 

(π.χ. όταν ο μεγάλος μου πήγε παιδικό, άρχισε να σκουπίζει τις μύξες του, στο μανίκι του. Μέχρι εκείνη την στιγμή είχα ένα παιδί με το πακετάκι τα μαντηλάκια του, που σκουπιζόταν σαν μεγάλος άνθρωπος και ξαφνικά ήρθαν όλα "τούμπα" :lol:)

 

Δοκίμασε αυτό που σου έγραψα. Πλήρης αδιαφορία. Όσο βλέπει ότι αντιδράς, τόσο θα το συνεχίζει. Τα παιδιά πολλές φορές, προτιμούν ακόμη και να τα μαλλώσουμε, προκειμένου να τραβήξουν την προσοχή μας. Αν σταματήσεις να τον μαλλώνεις και να δείχνεις ότι πονάς,το πιθανότερο είναι να βαρεθεί και να το σταματήσει. Αλλά να ακολουθήσετε όλοι την ίδια γραμμή, όχι μόνο εσύ. Να πέσει συνεννόηση.;)

αχ σευχαριστω πολυ ειδη νιωθω καπως καλυτερα,απο αυριο θα πεσει συνενοηση και ελπιζω να σταματησει γιατι πραγματικα ντρεπομαι πολυ οταν το κανει σε παιδακια:(
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...