Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

περιπετεια στον παιδοτοπο.......


Recommended Posts

παλι εγω ανοιγω θεμα αλλα ηθελα να μοιραστω την χθεσινη μου περιπετεια.πρωτη φορα πηγα τον γιο μου σε εναν παιδοτοπο και επειδη δεν περπαταει καλα μπηκα και εγω μεσα.ηταν λιγα παιδακια αλλα 3 συγκεκριμενα.παιζαμε με τον μικρο σε εναν παγκο μαραγκου γιατι εχει σφυρακια και διαφορα που κανουν θορυβο και του αρεσει.ειμασταν σε μια γωνιτσα στην κυριολεξια και στο συγκεκριμενο παιχνιδι δεν παιζει κανενας αφου το σκουπισα απο τις σκονες να φανταστείτε.ακουω ενα 13 χρ κοριτσακι να λεει στα αλλα παιδακια "παμε να τον σμπρωξουμε και να παιξουμε εμεις..αρνηθηκαν τα αλλα και συνεχιζει αυτο να επιμεινει.το ακουσα αλλα επειδη ημουν διπλα στον γιο μου δεν περιμενα να πραγματοποιησει την απειλη της.μετα απο λιγη ωρα ηρθε εσμπρωξε μονη της τον 15μηνο γιο μου μπροστα στα ματια μου μεσα απο τα χερια μου..

Θεε μου συγχωρα με αγαπω ολα τα παιδια του κοσμου γιατι προτου τις σπουδες μου δουλευα με 600 παιδια ανα 22 ημερες αλλα το συγκεκριμενο μου ηρθε να το πνιξω.η αντιδραση μου κακη και το μετανιωνω τωρα αλλα θολωσα.μιλησα ασχημα ασε που μου περασε απο το μυαλο να το χαστουκισω.(με ακουτε τι λεω???ξενο παιδι εγω να το ακουμπισω η να μαλωσω?)και ομως.σας εχει τυχει κατι αναλογο?ειμαι ηρεμο ατομο γιατι δεν μπορεσα να το χειριστω σωστα?τι επρεπε να κανω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Kαταρχήν μην αυτομαστιγώνεσαι :D:D !!

Δεν νομίζω να υπάρχει μάνα που να της απειλήσουν το παιδί της και με τέτοιο τρόπο μάλιστα και να μείνει πολιτισμένη και αμμέτοχη. Βέβαια ίσως λόγω επαγγέλματος να έπρεπε να έχεις λίγο περισσότερη εμπειρία στο θέμα χειρισμού αλλά τώρα που το πέρασες αυτό θα είσαι πιο ψύχραιμη την επόμενη φορά! Πάντως χωρίς να είμαι ειδική στο θέμα δεν νομίζω ότι έπρεπε να αφήσεις το γίο σου να τα βγάλει πέρα μόνος του με ενα 13χρονο παιδί, οπότε καλά έκανες και αντέδρασες. Οι γονείς του άλλου παιδιού που ήταν??

Link to comment
Share on other sites

Πω πω απαράδεκτο... Κ μόνο που το διάβασα θύμωσα σκέψου να το κάνανε στο σπλάχνο μου... Νομίζω ότι αντέδρασες αναμενόμενα... :?

 

BIZELI ησυχία εσύ :P:P:P

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Στο πουθενα δεν ηταν οι γονεις του.μονο του ηρθε.Απο εκει να φανταστείς τι γινετε....να δεις ο δικος μου πως με κοιταζε με τα χαντρακια ματακια του....σαν να σου λεει τι γινετε?πρωτη φορα το επαθε αυτο και πρωτη φορα ακουσε αυτον τον τονο της φωνης μου.

Link to comment
Share on other sites

Αχ demi μονο που το φανταζομαι να το καναν στο ζουζουνι μου απορω πώς κρατηθηκες!!!Δεν μπορω να φανταστω ποια πρεπει να ειναι η πολιτισμενη αντιδραση και ειδικα οταν εχεις να κανεις με 13χρονο!Αντε να ειναι 5 χρονων να πεις δεν καταλαβε τι εκανε!

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πως κρατηθηκα????ασε το μονο μου μας εσωσε ηταν η πειθαρχια και ο φοβος που ειχα αποκτησει στα νιατα μου.Ημουν πρωταθλητρια και αργοτερα προπονητρια πολεμικων τεχνων ως τα 25 μου και παντα φοβομουν μην χτυπησω καποιον οχι απο δυναμη αλλα απο τεχνικη.ιδιως τωρα ενα παιδι.παντως αν και ταλαντευτηκα πολυ τον γιο μου θα τον μαθω να αμυνεται και με την ευκαιρια θα αρχισω προπονησεις ξανα και εγω γιατι τα διεκοψα ολα με γαμους εγκυμοσυνες κλπ.σε εναν χρονο ο φουντουκος θα ειναι στο γυμναστηριο με την μανουλα του.ασε ακομα τρελλαμενη ειμαι.

Link to comment
Share on other sites

Πωπωωω...

 

Πρέπει να σε φοβόμαστε εσένα δηλαδή!!! :lol::lol::lol:

 

Πάντως να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω τι θα έκανα στην θέση σου.

 

Προς το παρόν αντιμεωπίζουμε παιδάκια συνομήλικα τα οποία ψιλοχτυπάνε το ένα το άλλο, έτσι και εγώ αλλά και οι άλλοι γονείς είμαστε σε επιφυλακή ώστε να μην πέσει καμοια αδέσποτη

 

Κάποιο μικρό παιδάκι σίγουρα θα του έκανα παρατήρηση με πολύ σοβαρό τρόπο και χωρίς φωνές. Ένα 13χρονο όμως,πλέον πάει γυμνάσιο...Είναι απαράδεκτο να τα βάζει με ένα μωρό...

Ίσως demi μου σε τέτοιες περιπτώσεις να προσπαθούμε να προβλέψουμε και να αποτρέψουμε την κατάσταση. Όταν τα παιδάκια είναι συνομήλικα καλό είναι να μην επεμβαίνουμε (ίσως όταν χοντρύνουν πολύ τα πράγματα) αλλά με τέτοια διαφορά ηλικίας, νομίζω ότι όλες οι μανάδες πάνω κάτω το ίδιο θα κάναν!

Απόρω πως αφήνουν τόσο μεγάλα παιδιά στους παιδότοπους...

[/img]

Link to comment
Share on other sites

Μαρακι χομπι ηταν οσο ημουν παιδι και εξελιχτηκε σε δουλεια τιποτα παραπανω.ειμαι πολυ ηρεμη και ποτε κανενας δεν μπορει να φανταστει οτι εκανα και θα ξανακανω αυτο το χομπι.ξερεις τι ομορφα ειναι να προπονεις παιδια??ενας απο τα δικα μου παιδια πηγε και στην Ολυμπιαδα και ειχε και διακριση.τον ειχα απο μικρο μετα οταν εγινε πανελληνιος πρωταθλητης πηγε με τον πατερα του Αθηνα γιατι ειχε ευκαιριες εκει.ηταν απο μικρος αστερι.ομορφη δουλεια αλλα δεν σου φτανουν τα χρηματα γιαυτο και συνεχισα σε αλλη εργασια.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω, απλά σου κάνω πλάκα

 

Εχω γνωρίσει άτομα που έχουν ασχοληθεί χρόνια με πολεμικές τέχνες και ομολογώ ότι ήταν τα πιο ήσυχα και συγκρατημένα άτομα που έχω γνωρίσει.

 

Αν και εγώ δεν έχω ασχοληθεί ποτέ μου με κάτι τέτοιο, γνωρίζω πολύ καλά ότι πό τα βασικά πράγματα που μαθαίνεις είναι η αυτοσυγκράτιση και φυσικά οι διάφορες τεχνικές

 

Σίγουρα πρέπει να είναι τρομερό το συναίσθημα να καταφέρνει κάποιος μαθητής σου να διακριθεί!!

Link to comment
Share on other sites

Αν ηταν ενα παιδακι συνομίληκο με το δικό μου. αντε 1-2 χρονια μεγαλύτερο θα ημουν πολύ υπομονετική γιατι τα παιδια αυτης της ηλικίας θεωρω οτι δεν το κάνουν από κακία... Το συγκεκριμένο όμως 13χρονο δεν θα είχε προλάβει καν να πλησιάσει κοντα μας... Θα ειχε φυγει εξω από την τζαμαρια.. Και το λέω με όλη την καλοσύνη που με διακρινει :twisted:

Εχω δουλέψει σε καφετέρια που διέθετε και ειδικα διαμορφωμένο χωρο για παιδάκια κάτω των 5 και σε πληροφορώ ότι κατα τις ωρες που ήμουν ήμουν παρούσα δεν τολμόυσαν καν να μπουν μέσα στο συγκεκριμένο χώρο και χωρις φωνες και φασαρίες... Εφτανε ένα βλέμμα.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

13 ετών δεν είναι πλέον παιδί αλλά έφηβη. Αν ζουσε πριν 50 χρονια μπορεί να περίμενε το δικό της παιδι. Κανένα προβληματικό θα ήταν. Εγω θα του κοπανούσα καμια μπάτσα. Καλάστον παιδότοπο βάζουν μέσα τόσο μεγάλα παιδιά. Εγώ θυμάμαι ότι παλιά (οταν πηγαινα και εγω :wink: ) στις παιδικές χαρές είχε πινακίδες που έλεγε ότι απαγορεύεται η είσοδος στις παιδικές χαρές των παιδιών ανω των 12 και στα σκυλια.

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγώ θα θύμωνα :)

σε αυτή την ηλικία όταν λένε κάτι το εννοούν :) το έχω βιώσει και εγώ. στη θεση σου θα έπερνα θέση μάχης - και με το που θα έβλεπα ότι πάει να κάνει κίνηση θα της μιλούσα

"γειά σου, θέλεις και εσύ να παίξεις εδώ?" παίρνοντας τον πρώτο αέρα.

Συνήθως και μόνο που απευθύνεις πρώτος τον λόγο σε παιδιά στην προεφηβεία/ εφηβεία αισθάνονται την ηλικιακή υπεροχή σου σαν ενήλικας.

Εάν περιμένεις, συνήθως το παίρνουν σαν ελευθέρας :)

Εαν πεί "ναι"

τότε θα απαντούσα "ωραία θα εντυπωσιαστεί και ο γιός μου που θα παίξει με ένα τόσο μεγάλο κορίτσι"

έτσι ώστε να γίνει κατανοητό ότι δεν τίθεται θέμα παραμέρισης αλλά παιχνιδιού απο κοινού.

Όσο πιό μεγάλα είναι τα παιδιά τόσο περισσότερη διπλωματία θέλουν για να μπορέσει ο ενήλικας να τα βγάλει πέρα με την φυσική για την ηλικία τους νοοτροπία "το θέλω εδώ και τώρα και κανείς δεν μπορεί να με εμποδίσει".

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Το βασικότερο είναι ότι απαγορεύεται στους παιδοτοπούς παιδιά άνω των 8 κανονικά. Πριν λίγο ήμουν σε έναν και ρώτησα!! Εκεί βέβαια μέχρι και λυκειόπαιδα μπαίνουν καμιά φορά για 5 Χ 5!!!! :!: Τρελά πράγματα!!! Κανένας έλεγχος!! Όσο για το παιδί δε φταίει και αυτό!!! Αυτά βλέπει, αυτά κάνει!!!Είναι θέμα καθαρά ανατροφής!!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

ειλικρινά, θα την έπιανα από το ρούχο και θα την έσερνα στη διεύθυνση του παιδότοπου.

 

θα 'επερνε το μάθημά της ώστε να μην το ξανακάνει σε κανένα άλλο.

 

οφείλει κάθε παιδότοπος να τηρεί τους κανόνες και να έχει και άτομα μέσα στο χώρο του παιχνιδιού ακριβώς για την ασφάλεια των μικρότερων.

μάλιστα, οι χώροι οφείλουν να χωρίζονται ανά ηλικία....

 

διεκδικήστε τα δίκια σας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...