Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκυμοσύνη και χάπι της επόμενης μέρας


Recommended Posts

Κορίτσια, έχω πάρει στη ζωή μου 1-2 φορές το λεγόμενο "χάπι της επόμενης μέρας". Η τελευταία πρέπει να ήταν πριν 2-3 χρόνια όταν ακόμα δε θέλαμε παιδί με τον άντρα μου (δεν ήμασταν και παντρεμένοι τότε) και είχαμε πανικοβληθεί μετά από ένα "ατύχημα" (έσπασε το προφυλακτικό).

 

Είμαι έγκυος στην 8η εβδομάδα και δε σκέφτηκα καν να το αναφέρω στο γιατρό μου (το είχα ξεχάσει και το θυμήθηκα μόλις χθες). Θεωρείτε πως έπρεπε να του το ειχα πει; Υπάρχει κανένας κίνδυνος για το έμβρυο μετά από τόσα χρόνια;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια, έχω πάρει στη ζωή μου 1-2 φορές το λεγόμενο "χάπι της επόμενης μέρας". Η τελευταία πρέπει να ήταν πριν 2-3 χρόνια όταν ακόμα δε θέλαμε παιδί με τον άντρα μου (δεν ήμασταν και παντρεμένοι τότε) και είχαμε πανικοβληθεί μετά από ένα "ατύχημα" (έσπασε το προφυλακτικό).

 

Είμαι έγκυος στην 8η εβδομάδα και δε σκέφτηκα καν να το αναφέρω στο γιατρό μου (το είχα ξεχάσει και το θυμήθηκα μόλις χθες). Θεωρείτε πως έπρεπε να του το ειχα πει; Υπάρχει κανένας κίνδυνος για το έμβρυο μετά από τόσα χρόνια;

Και εγω εχω παρει 2 3 φορες και μαλιστα λιγο καιρο πριν μεινω εγκυος...αλλα δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα...νομιζω θα επρεπε να ανησυχεις αν πηρες τωρα το χαπι της επομενης μερας και ειχες μεινει εγκυος....;) πεστο στον γιατρο σου αν θες για να ησυχασεις αλλα δν νομιζω ν εχεις προβλημα...με το καλο....:D

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Ο,τι δραστική ουσία και να περιέχει ένα χάπι, μετά από 3 χρόνια έχει φύγει από τον οργανισμό. Εδώ σε περιπτώσεις θεραπείας ακμής με δυνατά φάρμακα και σου λενε ότι μετά από 1 χρόνο μπορείς να μείνεις έγκυος.

Πάντως για να μην αγχώνεσαι, ενήμερωσε το γιατρό σου, για να σε καθησυχασει και αυτός.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα! Θα περάσω κατευθείαν στο θέμα ::cool:

 

Λοιπόν... Η αγαπημένη μου ξαδέλφη, ετών 26, είχε τελευταία περίοδο στις 10 Δεκεμβρίου του 2011 .

Στις 24 Δεκεμβρίου είχε μια "ζωηρή" επαφή με τον σύντροφό της.

Στις 25-26 Δεκεμβρίου πήρε το χάπι της επόμενης μέρας.

Στις 06 Γενάρη 2012 πάει στον γυναικολόγο της για κλασσική εξέταση και κάνει και τεστ παπ. Όλα καλά:?: ως εδώ.

 

Μέχρι και χθες βράδυ, κανένα σημάδι για τίποτα. Μόνο (έντονους) πόνους περιόδου, ανακατωσούρες και μεγάλη ατονία. Αφού το συζητάμε, αποφασίζει να κάνει τεστ.:roll:

Σήμερα το πρωί, το πρεντίκτορ δείχνει θετικό! Ακολουθεί χοριακή... και βγάζει τιμή... 102 χιλιάδες!!!!!:D

 

Ο γυναικολόγος (άλλος γιατρός) θα την δει Δευτέρα. Αλλά ανησυχούμε πολύ. Είναι δυνατόν να επηρέασε αρνητικά το χάπι της επόμενης μέρας την εγκυμοσύνη? Γιατί πλέον μιλάμε για εγκυμοσύνη!!:D Αφήστε που έχουμε μπερδευτεί με τις εβδομάδες...:confused:

Να πω μόνο ότι τα συμπτώματα που σας προανέφερα, εξακολουθούν.

 

Τα φώτα σας φιλενάδες μου, μέχρι την Δευτέρα!:?

 

Ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το χαπι της επόμενη ημέρας καλό ειναι να λαμβάνεται όσο πιο γρήγορα γίνεται μετά την επαφή. Το πρώτο πρεπει να ληφθεί μεσα στο πρώτο 24. Δυστυχώς ακόμη και αυτά τα χάπια έχουν καποια ποσοστά αποτυχίας όπως συμβαίνει με όλα τα πράγματα.

Θυμάμαι ότι το έγραφε στο φύλλο οδηγιών όταν είχα πάρει καποτε, αλλα δυστυχώς πάνε πολλά χρονια από τότε και δεν θυμάμαι.

 

Προφανώς η ξαδέρφη σου ανήκει σε αυτό το ποσοστό, που το χαπι δεν λειτούργησε και έγινε η εμφύτευση. ηταν και στις γόνιμες ακριβώς.

 

Τωρα τι γινεται με το έμβρυο σε αυτή την επρίπτωση, δεν γνωρίζω. Αυτά τα χάπια είναι ορμόνες. Μονο ο γυναικολόγος γνωρζει κατα πόσο το επηρεάζουν.

 

Γιατί έχετε μπερδευτεί με τις εβδομάδες; Λογικά αύριο πρεπει να κλείνει τις 6 εβδομάδες.

 

Ελπίζω όλα να πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θα περάσω κατευθείαν στο θέμα ::cool:

 

Λοιπόν... Η αγαπημένη μου ξαδέλφη, ετών 26, είχε τελευταία περίοδο στις 10 Δεκεμβρίου του 2011 .

Στις 24 Δεκεμβρίου είχε μια "ζωηρή" επαφή με τον σύντροφό της.

Στις 25-26 Δεκεμβρίου πήρε το χάπι της επόμενης μέρας.

Στις 06 Γενάρη 2012 πάει στον γυναικολόγο της για κλασσική εξέταση και κάνει και τεστ παπ. Όλα καλά:?: ως εδώ.

 

Μέχρι και χθες βράδυ, κανένα σημάδι για τίποτα. Μόνο (έντονους) πόνους περιόδου, ανακατωσούρες και μεγάλη ατονία. Αφού το συζητάμε, αποφασίζει να κάνει τεστ.:roll:

Σήμερα το πρωί, το πρεντίκτορ δείχνει θετικό! Ακολουθεί χοριακή... και βγάζει τιμή... 102 χιλιάδες!!!!!:D

 

Ο γυναικολόγος (άλλος γιατρός) θα την δει Δευτέρα. Αλλά ανησυχούμε πολύ. Είναι δυνατόν να επηρέασε αρνητικά το χάπι της επόμενης μέρας την εγκυμοσύνη? Γιατί πλέον μιλάμε για εγκυμοσύνη!!:D Αφήστε που έχουμε μπερδευτεί με τις εβδομάδες...:confused:

Να πω μόνο ότι τα συμπτώματα που σας προανέφερα, εξακολουθούν.

 

Τα φώτα σας φιλενάδες μου, μέχρι την Δευτέρα!:?

 

Ευχαριστώ πολύ!!

 

Κάπου τέτοιες μέρες πριν 2 χρόνια τοπήρα κι εγώ και δεν μ'έπιασε. Υγιέστατο το μωρούλι μου! Η παιδίατρός μας, πας είπε ότι δεν υπάρχει κίνδυνος. ή πιάνουν ή δεν πιάνουν! Κι οι δυο γυναικολόγοι που ειχα πάει τα ίδια. Το norlevo ή το ella one πήρε;

I believe in miracles, they happen every day:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Κάπου τέτοιες μέρες πριν 2 χρόνια τοπήρα κι εγώ και δεν μ'έπιασε. Υγιέστατο το μωρούλι μου! Η παιδίατρός μας, πας είπε ότι δεν υπάρχει κίνδυνος. ή πιάνουν ή δεν πιάνουν! Κι οι δυο γυναικολόγοι που ειχα πάει τα ίδια. Το norlevo ή το ella one πήρε;

Το norlevo, ήταν σε έλλειψη, δεν το βρήκε τότε. Το άλλο όνομα δεν της λέει κάτι. Δεν θυμάται.:confused:

 

Προφανώς η ξαδέρφη σου ανήκει σε αυτό το ποσοστό, που το χαπι δεν λειτούργησε και έγινε η εμφύτευση. ηταν και στις γόνιμες ακριβώς.

 

Γιατί έχετε μπερδευτεί με τις εβδομάδες; Λογικά αύριο πρεπει να κλείνει τις 6 εβδομάδες.

Είτε ανήκει στο ποσοστό που το χάπι δεν λειτούργησε ή η σύλληψη έγινε άλλη μέρα από αυτή που αρχικά υπολόγιζε, μιας κι οι "επικίνδυνες" επαφές τελικά ήταν περισσότερες της μίας.:roll:

Γι' αυτό κι έχουμε μπερδευτεί λίγο με τις εβδομάδες. Αν και δεν είναι οι εβδομάδες το πρόβλημα (όσες είναι, είναι) αλλά ότι μεσολάβησε το χάπι της επόμενης μέρας (ορμόνη) και το τεστ παπ = επιβαρυντικά για το έμβρυο?:?

 

Σε κάθε περίπτωση, η εγκυμοσύνη είναι επιβεβαιωμένη:D από την τιμή της χοριακής. Την Δευτέρα θα την δει κι ο γιατρός.

 

Κι εύχομαι μόνο... να πάνε ΟΛΑ ΚΑΛΑ, χωρίς προβλήματα.

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας κορίτσια!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα σε ολους! Ειμαι λιγακι αγχωμενη και θα ηθελα τη βοηθεια σας!! Στις 27-2-2012 πριν απο ενα μηνα περιου δηαλαδη, ειχαμε ενα ''ατυχηματακι'' με το αγορι μου κι εγω βρισκομουν στην 9 μερα του κυκλου μου. 3 ωρες μετα απο το ''ατυχηματακι'' πηρα το χαπι της επομενης μερας. Εδω και 10 μερες περιπου εχω κατι πονους στην κοιλια,αναακατοσουρες, πονοκεφαλο και πρηξιμο στο στηθος κι ελεγα πως θα αδιαθετησω αλλα τελικα τιποτα! και τωρα ειμαι στις 9 μερες καθυστερησης. Πηγα κι εκανα μια Β-χοριακη οταν ημουν στις 5 μερες καθυστερησης αλλα εδειξε <1 δηλαδη οτι δεν υπαρχει εγκυμοσυνη. Υπαρχει περιπτωση το χαπι της επομενης μερας να μην επιασε και να ειμαι εγκυος και η χοριακη να βγηκε λαθος επειδη ισως να ηταν ακομη νωρις για να δειξει;;; Περιμενω με αγωνια την απαντηση σας!Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπέρα σας.Είμαι καινούρια στο φόρουμ.Είμαι 17,5 χρονών.Σήμερα ήρθα σ ελεύθερη σεξουαλική επαφή με τ αγόρι μου κ έχω υποψίες ότι πρέπει να τέλειωσε λίγο μέσα μου.Μετά από 2 ώρες,παίρνω το χάπι της επόμενης μέρας.Η τελευταία μου περίοδος ήταν στις 25/1.

Λέτε να "έπιασε" το χάπι???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θΕΩΡΗΤΙΚΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝΣΕ ΓΟΝΙΜΕς αλλαποτε δεν ξερεις...καμια φορα αλλαζει ο κυκλος η γινεται διπλη ωορρηξια. το χαπι της επομενης μερας εμποδιζει την εμφυτευση οχι τη γονιμοποιηση. το αν επιασε η οχι με σιγουρια θα το μαθεις σ εκαμια εβδομαδα,τοτε δεν περιμενεις περιοδο?αλλωστε μεχρι τοτε δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με την kisha. Το μονο που θα ηθελα να προσθεσω οτι το χαπι της επομενης ημερας δεν αποτελει αντισυλκηψη κ καλο ειναι να χρησιμοποιειται σε εκτακτες περιπτωσεις. Και επειδη εισαι μικρη ακομα καλο ειναι να το γνωριζεις. Καλυτερα να χρησιμοποιειτε προφυλακτικο κ να εχετε το κεφαλι σας ησυχο η καποιο αλλο μεσο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

το σιγουρο ειναι πως το χαπι της επομενης μερας δεν ειναι κραμελιτσα και γαυτο πρεπει να προσεχεις!! γιατι επηβαρηνεις σε πολυ μεγαλο βαθμο την υγεια σου...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.Η ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΜΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΕ 3 ΜΑΡΤΙΟΥ.ΣΤΙΣ 10,ΤΟ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΚΑΤΑΛΑΘΟΣ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΑΦΟΥ ΕΣΠΑΣΕ ΤΟ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΙΚΟ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΩΡΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΗΡΑ ΤΟ ΧΑΠΙ ΤΗΣ ΕΠΟΜΕΝΗΣ ΜΕΡΑΣ.ΕΝΑ ΟΜΩΣ.ΓΙΑΤΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΠΟΥ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ 2 ΚΑΝΟΝΙΚΑ.ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΩ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΕΙ?ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ?ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΝΑ ΜΕΤΡΑΩ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΜΟΥ...ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ...

Link to comment
Share on other sites

το οτι τελειωσε 3 μαρτιου δ ελεει κατι...ποτε ητανη πρωτη μερα περιοδου σου?γιατι μαλλον ησουν σε γονιμες...αλλα αφου πηρες το χαπι εγακαιρα μαλλον ολα καλα,ποσες μερες κυκλο εχεις ?αν η περιοδος δου κραταει πχ 5 μερες ,μαλλοβ ειχες περιοδο πρωτη μερα 25-26?αρα λογικα σημερα αυριο με 28 μερες κυκλλο θ α σου ερθει...μπορει να εχει ςμια μικρη καθυστερηση λοφω του χαπιου ομως,ισως σου αναστατωσει τον κυκλο

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

γεια σας ! ειμαι 17.5 ετων και πριν 1 εβδομαδα το αγορι μου τελειωσε μεσα μου

πηρα μετα απο 20 λπετα το χαπι της επομενης μερας και δεν ειχα γονιμεσ μερες

ποσο μεγαλη πιθανοτητα υπαρχει να εχω πιασει παιδι?

σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Τα χαπια της επόμενης μερες λειτουργούν λενε!

Ομως εφόσον δεν επιθυμείτε εγκυμοσυνη δεν θα πρεπει να το κανετε αυτο "ολοκληρωμένα".

Τα χαπια αυτα δεν ειναι μέθοδος αντισύλληψης και δεν γνωρίζω κατα ποσο μπορούν να κανουν κακο εάν πάρεις πολλα σε κάποιο διάστημα.

Εάν ομως θέλετε να κανετε ολοκληρωμένα αυτην την πραξη ρωτά εναν γυναικολογο για αντισύλληπτικα χαπια (δεν ξερω αν κανουν για την ηλικια σου)

Επίσης το θεμα τον σεξουαλικών μεταδιδόμενων νοσήματα ελπιζω να τα ξερεις γιατι εάν δεν εισαι σιγουρη πως ο αλλος δεν εχει κατι δεν πρεπει να κανεις κατι χωρις προφυλακτικο.

Στα ειπα ολα αυτα σε περίπτωση που δεν τα ξερεις :-)

Οτι απορία εχεις ρώτησε με....

Πάντως για εγκυμοσυνη δεν πρέπει να φοβαςαι κατα ενα μεγαλο ποσοστό που δίνουν αυτα τα χαπια.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπερα σας... Στις 18 ιουνιου αδιαθετησα τελευταια φορα και ο κυκλος μου γενικα δεν ειναι πολυ σταθερος γιατι εχω αυξημενα ανδρογονα! Το σαββατο εγινε το ατυχημα και εσπασε το προφυλακτικο!! Ειμαι στο εξωτερικο και δεν μπορουσα να βρω φαρμακειο οποτε αναγκαστικα να περιμενω να αγορασω το ella one μεχρι σημερα... Το πηρα δεν ειχα ουτε καποια ταση για εμετο ουτε ουτε ζαλαδες..1) Υπαρχει περιπτωση να μην εδρασε το χαπι( το πηρα αργα) 2) εχω καποιες σαν μικρες κραμπες στην περιοχη, μηπως φταιει το χαπι;;;

Εχω αγχωθει παρα πολυ...

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας... Στις 18 ιουνιου αδιαθετησα τελευταια φορα και ο κυκλος μου γενικα δεν ειναι πολυ σταθερος γιατι εχω αυξημενα ανδρογονα! Το σαββατο εγινε το ατυχημα και εσπασε το προφυλακτικο!! Ειμαι στο εξωτερικο και δεν μπορουσα να βρω φαρμακειο οποτε αναγκαστικα να περιμενω να αγορασω το ella one μεχρι σημερα... Το πηρα δεν ειχα ουτε καποια ταση για εμετο ουτε ουτε ζαλαδες..1) Υπαρχει περιπτωση να μην εδρασε το χαπι( το πηρα αργα) 2) εχω καποιες σαν μικρες κραμπες στην περιοχη, μηπως φταιει το χαπι;;;

Εχω αγχωθει παρα πολυ...

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

Συμφωνα με τις οδηγιες του, το συγκεκριμενο χάπι μπορεί να ληφθεί μεχρι και 5 ημερες μετα την επαφη. Απλα, όπως ισχυει γενικα για τα ΧΕΠ, οσο πιο νωρις το παρεις, τόσο πιο αποτελεσματικο θα ειναι, οπότε στην πρωτη ερωτηση σου η απαντηση ειναι οτι το πηρες εντος του συνιστωμενου χρονικου πλαισιου, αλλα για την αποτελεσματικοτητα δεν μπορει να σου απαντησει κανεις. Στη δευτερη ερωτηση τωρα, οι κραμπες λογικα δεν ειναι απο το χαπι (το χάπι κατα βαση καθυστερει την ωορρηξια σου), αλλα οταν ειμαστε σε τετοιες αγωνιωδεις φασεις απο γυναικολογικη αποψη, παρατηρουμε το καθετι, το μεγαλοποιουμε και μπορει ακομα και να το φανταζομαστε.

Θα πρεπει να περιμενεις αναγκαστικά και να εισαι και προετοιμασμενη οτι μπορει να εχεις και καθυστερηση ακριβως λογω του αγχους σου.

Υπομονη...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με τις οδηγιες του, το συγκεκριμενο χάπι μπορεί να ληφθεί μεχρι και 5 ημερες μετα την επαφη. Απλα, όπως ισχυει γενικα για τα ΧΕΠ, οσο πιο νωρις το παρεις, τόσο πιο αποτελεσματικο θα ειναι, οπότε στην πρωτη ερωτηση σου η απαντηση ειναι οτι το πηρες εντος του συνιστωμενου χρονικου πλαισιου, αλλα για την αποτελεσματικοτητα δεν μπορει να σου απαντησει κανεις. Στη δευτερη ερωτηση τωρα, οι κραμπες λογικα δεν ειναι απο το χαπι (το χάπι κατα βαση καθυστερει την ωορρηξια σου), αλλα οταν ειμαστε σε τετοιες αγωνιωδεις φασεις απο γυναικολογικη αποψη, παρατηρουμε το καθετι, το μεγαλοποιουμε και μπορει ακομα και να το φανταζομαστε.

Θα πρεπει να περιμενεις αναγκαστικά και να εισαι και προετοιμασμενη οτι μπορει να εχεις και καθυστερηση ακριβως λογω του αγχους σου.

Υπομονη...

 

 

 

Να σ αυτο θα συμφωνησω οτι νομιζω οτι εχουμε ολα τα συμπτωματα κτλ!

Υπαρχει ομως η περιπτωση να εχω ηδη συμπτωματα εγκυμοσυνης;;; Δεν ειναι λιγο περιεργο τοσο γρηγορα;;

Link to comment
Share on other sites

Να σ αυτο θα συμφωνησω οτι νομιζω οτι εχουμε ολα τα συμπτωματα κτλ!

Υπαρχει ομως η περιπτωση να εχω ηδη συμπτωματα εγκυμοσυνης;;; Δεν ειναι λιγο περιεργο τοσο γρηγορα;;

 

Απλα επειδη εχω ακουσει (σχεδον) τα παντα, δεν θα τολμησω να σου απαντησω. Καταλαβαινω οτι θες η απαντηση να ειναι οτι ειναι νωρις για συμπτωματα εγκυμοσυνης αρα δεν παιζει περιπτωση εγκυμοσυνης, αλλα μπορει να ειναι και οχι. Ελπιζω ολα να ειναι καλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια καλησπέρα.. Είμαι νέα στο φορουμ.. Είχα ατύχημα μετά απο επαφή σε γόνιμη μέρα.. Πήρα το ΧΕΠ Norlevo εντός 8 ωρών μετά την επαφή..Τονίζω πως το χάπι ήταν 1 και όχι 2.. Δεν είχα καμμία παρενέργεια.. Ούτε όμως αδιαθέτησα..Σήμερα βρίσκομαι στην 7η ημέρα καθυστέρησης χωρίς κάποιο σύμπτωμα πέρα απο κάτι πονάκια χαμηλά στη κοιλιά.. Παρέλειψα να πω πως έκανα ένα τεστ predictor απογευματινή ώρα κ μετά την κατανάλωση υγρών... Έδειξε αρνητικό... Δεν ξέρω σε τι οφείλεται η καθυστέρηση.. Φυσικά εντός των ημερών θα επισκεφθώ τον γυναικολόγο μου..Αν έχει κάποια παρόμοιο περιστατικό θα ήθελα να με βοηθήσει.. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.. :) :)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα.. Είμαι νέα στο φορουμ.. Είχα ατύχημα μετά απο επαφή σε γόνιμη μέρα.. Πήρα το ΧΕΠ Norlevo εντός 8 ωρών μετά την επαφή..Τονίζω πως το χάπι ήταν 1 και όχι 2.. Δεν είχα καμμία παρενέργεια.. Ούτε όμως αδιαθέτησα..Σήμερα βρίσκομαι στην 7η ημέρα καθυστέρησης χωρίς κάποιο σύμπτωμα πέρα απο κάτι πονάκια χαμηλά στη κοιλιά.. Παρέλειψα να πω πως έκανα ένα τεστ predictor απογευματινή ώρα κ μετά την κατανάλωση υγρών... Έδειξε αρνητικό... Δεν ξέρω σε τι οφείλεται η καθυστέρηση.. Φυσικά εντός των ημερών θα επισκεφθώ τον γυναικολόγο μου..Αν έχει κάποια παρόμοιο περιστατικό θα ήθελα να με βοηθήσει.. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.. :) :)

Το πιο πιθανό ειναι να σου άλλαξε τον κυκλο! Συμβαίνει με αυτα τα χαπάκια! Με 7 μερες καθυστέρηση το τεστ θα έδειχνε.

xw9Lp2.png

 

R8erp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Γεια σας κορίτσια λοιπόν εχθες εκανα σεξ με τ αγόρι μου και τελείωσε μέσα μου είμαι στις γόνιμες μέρες βασικά εχθες ηταν η πρώτη γόνιμη μέρα και μετα απο 7 ώρες πήρα το χάπι τς επόμενης μέρας το postinor 1500

Υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους! Ειμαι λιγακι αγχωμενη και θα ηθελα τη βοηθεια σας!! Στις 27-2-2012 πριν απο ενα μηνα περιου δηαλαδη, ειχαμε ενα ''ατυχηματακι'' με το αγορι μου κι εγω βρισκομουν στην 9 μερα του κυκλου μου. 3 ωρες μετα απο το ''ατυχηματακι'' πηρα το χαπι της επομενης μερας. Εδω και 10 μερες περιπου εχω κατι πονους στην κοιλια,αναακατοσουρες, πονοκεφαλο και πρηξιμο στο στηθος κι ελεγα πως θα αδιαθετησω αλλα τελικα τιποτα! και τωρα ειμαι στις 9 μερες καθυστερησης. Πηγα κι εκανα μια Β-χοριακη οταν ημουν στις 5 μερες καθυστερησης αλλα εδειξε <1 δηλαδη οτι δεν υπαρχει εγκυμοσυνη. Υπαρχει περιπτωση το χαπι της επομενης μερας να μην επιασε και να ειμαι εγκυος και η χοριακη να βγηκε λαθος επειδη ισως να ηταν ακομη νωρις για να δειξει;;; Περιμενω με αγωνια την απαντηση σας!Ευχαριστω εκ των προτερων!

 

 

 

Καλησπερα εχω το ίδιο προβλημα , τελικά είχε έρθει η περίοδος;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...