Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πως να κόψω το μπιμπερό;


Recommended Posts

Καλημέρα. Ο γιος μου είναι τεσσάρων και ακόμα πίνει το γάλα με μπιμπερό. Έχω προσπαθήσει να του το κόψω μια δυο φορές. Στην αρχή είναι πρόθυμος να το πιει στο ποτήρι ή με καλαμάκι. Όμως μετά από λίγες μέρες αρνείται να πιει γάλα κινδυνεύοντας να το κόψει και αυτό μαζί με το μπιμπερό. Όταν όμως του το ξανάδωσα με μπιμπερό άρχισε πάλι να το πίνει πολύ πρόθυμα. Επιπλέον με το μπιμπερό το πίνει αμέσως ενώ με το ποτήρι το προσπαθούμε πολύ ώρα γεγονός που μου δημιουργεί πρόβλημα και στην πρωινή προετοιμασία για το σταθμό. Σ'ιγουρα κάπου έχω βολευτεί και εγώ, όμως δεν θέλω να τον πιέσω αν δεν είναι έτοιμος γιατί δεν θέλω να κόψει το γάλα.Ένα επιπλέον θέμα που δυσχεραίνει την κατάσταση είναι οτι η κόρη μου που είναι 20 μηνών πίνει επίσης το γάλα με μπιμπερό και ο μεγάλος την βλέπει. Μήπως ήρθε η ώρα να προσπαθήσω και με τη Βίβιαν να της δίνω το γάλα σε ποτηράκι ώστε μέσα από το παραδείγμά της έχω καλύτερα αποτελέσματα και με τον γιό μου;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


το γαλα δεν ειναι η μονη πηγη ασβεστιου.το γιαουρτι πχ εχει πολυ περισσοτερο ασβεστιο απο το γαλα κ γενικα ειναι πολυ καλυτερο.αν αρνειται το παιδι να πιει απο ποτηρι κ εσυ του δινεις τελικα απο μπιμπερο τοτε ολο αυτο ειναι ενας φαυλος κυκλος.φυσικα κ δε προκειται να γινει ενηλικας που πινει με μπιμπερο!!:rolleyes: αλλα πιστευω οτι τελικα το εχει κανει συστημα κ αρνειται απο ποτηρι ξερωντας οτι θα υποκυψεις στο μπιμπερο κ θα περασει το δικο του(εδω ειναι το νοημα) αν αρνηθει λοιπον απο ποτηρι τοτε πες του οκ.κ μη του δινεις γαλα.150 γρ γιαουρτι ειναι σα να πινει 300 γρ γαλα.

καποτε θα το παρει αποφαση οτι το μπιμπερο μας τελειωσε κ αν θελει γαλα τοτε μονο απο ποτηρι μπορει να το πιει!:P

Link to comment
Share on other sites

κοψτα και απο τα 2 παιδιά και να τελειώνεις. τα δικά μου το έκοψαν απο 8 μηνων:D. Αν δεν υπάρχει μπιμπερο μεσα στο σπιτι θα ξερουν οτι δεν υπαρχει εναλλακτικη λυση και θα προσαρμοστουν, λίγη υπομπνη θελει στην αρχή όπως με καθε νεα συνηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο γιος μου αποφάσισε μόνος του στα 4+ ότι πρέπει επιτέλους να το κόψει γιατί δεν είναι μωρό! Μετά από λίγες μέρες ακολούθησε και η αδελφή του.

Το πινουν με καλαμάκι. Στην αρχή πίναν λιγότερο, το μίσο από πριν περίπου.

Τώρα πέρασαν 2-3 βδομάδες και πίνουν ΣΧΕΔΟΝ όσο πριν. Ούτως ή άλλως η παιδίατρος μου είπε να μην πίνουν πάνω από 500 ml την μέρα (για απορρόφηση σιδήρου).

Link to comment
Share on other sites

κιεγωμετα το θηλασμο, απο πριν χρονισουν τους εβαζα σε εκπαιδευτικα ποτηρακια για να μην εχω ιστοριες με τα μπιμπερο.για κανενα μηνα επιναν το μισο κ το αλλο μισο το εριχναν αλλα μετα εμαθαν.τωρα την μικρη απο 7-8 μηνων θα της το αρχισω ετσι κιαλλιως τη θηλαζω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

νομίζω mytreasure οτι εφόσον και η μικρή είναι σε ηλικία που μπορεί να πιει από το ποτήρι οτι πράγματι η καλύτερη λύση είναι να το προσπαθήσω και στα δύο ταυτόχρονα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...