Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πετρωμα κοιλιας και τεντωμα δερματος χωρις πονους ομως...


Recommended Posts

Διαβαζα σε αλλα posts για τις συσπασεις αλλα απο οτι καταλαβα συνοδευονται ολες με καποιο πονακι...εστω και λιγο.

Μερικες φορες νιωθω σαν να τεντωνεται υπερβολικα το δερμα και να ειναι ΠΕΤΡΑ η κοιλια μου(και το στομαχι) αλλα δεν νιωθω τον παραμικρο πονο καπου...σαν περιοδου που περιγραφουν καποιοι.Ειναι συσπασεις η καμια σχεση?

9rQUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το ίδιο νιωθω κι εγω και δεν εχω βγαλει ακρη ακομη...Ευτυχως την Πεμπτη θα παω για

έλεγχο οποτε θα δουμε τι είναι

 

Μου αρέσει να χαμογελώ να να βλέπω τον κόσμο μέσα από ροζ γυαλιά..!Μου φτιάχνει τη διάθεση

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι να το αναφέρεις στο γιατρό σου. Και εγώ είχα συσπάσεις και δεν το είχα πάρει χαμπάρι γιατί δεν είχα πονάκια . Όταν το ανέφερα στο γιατρό το καταλάβαμε (και αποδυχθικε και με το καρδιοτοκογράφο). Στη σύσπαση πάντως γίνετε σκληρό όλο το κομμάτι γύρω από τον αφαλό (αν θυμάμαι καλά… μετά από την γέννα ξεχνάς όλα τα δύσκολα :) ).

 

Τέλος παρατήρησε πόσο συχνά το παθαίνεις αυτό. Αν περνάει με ξεκούραση…..

 

Με το καλό….

Rikiki & Καραμελίτσα

Link to comment
Share on other sites

Eμένα δεν πετρώνει μονο εκει, αλλα γενικά και σε διαφορα σημεία..

Απλά αναρωτιεμαι αν ειναι απλά το μπεμπέ που κινείται και αλλάζει θεσεις, ετσι το νιωθω και μετα ερχεται το πετρωμα

 

Μου αρέσει να χαμογελώ να να βλέπω τον κόσμο μέσα από ροζ γυαλιά..!Μου φτιάχνει τη διάθεση

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα θα το αναφερω .... απλα επειδη ο καθε γιατρος λεει τα δικα του...ειπα να ρωτησω και εσας...

Πιστευω η εξεταση θα μας κατατοπισει ετσι και αλλιως

Μαλλον και απο κουραση ια ειναι γιατι εχω βρει ενα νεογεννητο γατακι και ξυπναω το βραδυ καθε 2 ωρες να το ταισω...Καθε χρονια το κανω απλα τωρα οι αντοχες μου δεν ειναι ιδιες...:wink:

9rQUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kατερίνα κάνεις πρόβες με το γατάκι απ οτι καταλαβαίνω,ε??:lol:

Και εγώ είχα προβληματιστεί με αυτά τα περιβόητα "πετρώματα" της κοιλιάς, και λίγο είχα ανησυχίσει αλλά κατάλαβα κάτι.

Το πέτρωμα που μπορεί να σημαίνει σύσπαση συμβαίνει σε όλη την κοιλία και , φαντάζομαι ,οτι θα πρεπει να συμβαίνει με κάποια συχνότητα.Αυτό που αισθάνομαι εγώ είναι να τσιτώνε πολύ η κοιλιά και να είναι πολύ σκληρή αλλά συνήθως σε κάποιο σημείο ή σε κάποια πλευρά.Νομίζω οτι είναι απλά το μωράκι μας που κουνιέται και μαζεύεται σε ένα σημείο.Συνήθως αν δεις την κοιλιά εκείνη την ώρα αίναι πιο φουσκωμένη στο σημείο εκείνο και πιο "άδεια" στο υπόλοιπο.

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ονως έτσι όπως τα λέει η madrid05 το νιώθω κι εγώ. Πετρώνει σε συγκεκριμένο σημείο και αν κοιτάξω εκεί έχει ένα εξόγκωμα ενώ η υπόλοιπη κοιλιά είναι μαλακή.

Link to comment
Share on other sites

Ονως έτσι όπως τα λέει η madrid05 το νιώθω κι εγώ. Πετρώνει σε συγκεκριμένο σημείο και αν κοιτάξω εκεί έχει ένα εξόγκωμα ενώ η υπόλοιπη κοιλιά είναι μαλακή.

 

Ετσι ακριβώς ήταν και σ΄ εμένα. Πέτρωνε ένα σημείο με εξόγκωμα. Καλύτερα να το αναφέρει στο γιατρό της!

Περιμένουμε τα νέα!

932708c9ku0fnaz0.gif
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είχα ένα περιστατικό πρόσφατα, ο γιατρός μου είπε ότι : Οι συσπάσεις δεν συνοδεύονται πάντα από πονάκια. Και στο πέτρωμα νοιώθεις σαν να διαγράφεται το μωρό στην κοιλιά σου, και συνήθως εκείνη την ώρα δεν κουνιέται. αν αυτά τα πετρώματα επαναλαμβάνονται τότε είναι συσπάσεις. Πάντος καλό είναι να το λες στον γιατρό σου κατευθείαν, για να μην σου μπαίνει και ιδέα χωρίς λόγο...

Link to comment
Share on other sites

Kατερίνα κάνεις πρόβες με το γατάκι απ οτι καταλαβαίνω,ε??:lol:

Και εγώ είχα προβληματιστεί με αυτά τα περιβόητα "πετρώματα" της κοιλιάς, και λίγο είχα ανησυχίσει αλλά κατάλαβα κάτι.

Το πέτρωμα που μπορεί να σημαίνει σύσπαση συμβαίνει σε όλη την κοιλία και , φαντάζομαι ,οτι θα πρεπει να συμβαίνει με κάποια συχνότητα.Αυτό που αισθάνομαι εγώ είναι να τσιτώνε πολύ η κοιλιά και να είναι πολύ σκληρή αλλά συνήθως σε κάποιο σημείο ή σε κάποια πλευρά.Νομίζω οτι είναι απλά το μωράκι μας που κουνιέται και μαζεύεται σε ένα σημείο.Συνήθως αν δεις την κοιλιά εκείνη την ώρα αίναι πιο φουσκωμένη στο σημείο εκείνο και πιο "άδεια" στο υπόλοιπο.

 

 

ειμαι τρελη γατου!τα λατρευω... :D

εφοσον δεν επαναλαμβανονται οπως εγραψε και μια κοπελα τοτε μαλλον θα καθεται με γυρισμενη την πλατη...Να δουμε και τι θα πει ο γιατρος...Να δω και σε ποιον θα παω...Καθε φορα αλλαζω...Ο τελευταιος ειχε πλακα που με ρωτησε που θα γεννησω και οταν του ειπα οτι σκεφτομαι η Αλεξανδρα η Ελενα ...μου πεταει ενα ονομα φιλου του...Οταν του λεω θα δω γιατι δεν θελω καισαρικη αν δεν υπαρχει λογος που κανουν πολλοι...τοτε τι μου απανταει ?? "α,τοτε δεν ξερω..ψαξε καποιον"... :lol: Σαν να μου ελεγε οτι και ο δικος του σε αυτη την κατηγορια ηταν..

Εν τω μεταξυ τις περισσοτερες φορες ετσι και αλλιως τυλιγονται στον ομφαλιο λωρο αλλα μονο αν δεθει πρεπει να γινει καισαρικη....Παρολα αυτα σου λενε τυλιγμενο και σε πετσοκοβουν...Και στην μανα μου ετσι εκαναν καθως και της ειπε οτι αν περασει κατω απο σκαλα(κατι τετοιο αν δεν κανω λαθος)τοτε θα τυλιχτει ο λωρος....Ελεος να τα λενε και οι γιατροι...28 ειμαι... αν αναρωτιεσται ποτε ειπωθηκε..:lol:

9rQUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλαδή αν πετρωνει σε ενα σημειο μονο και η υπολοιπη κοιλιά ειναι μαλακή τοτε ειναι παλι σύσπαση??

 

Μου αρέσει να χαμογελώ να να βλέπω τον κόσμο μέσα από ροζ γυαλιά..!Μου φτιάχνει τη διάθεση

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν πετρωνει σε ενα σημειο μονο και η υπολοιπη κοιλιά ειναι μαλακή τοτε ειναι παλι σύσπαση??

 

ναι σ΄εμένα έτσι ήταν και χωρίς άλλα πονάκια. Το πετύχαμε και στον υπέρηχο μια φορά.

932708c9ku0fnaz0.gif
Link to comment
Share on other sites

Εχω ελεγχο βιοφυσικου προφιλ την Πεμπτη οποτε αναμενω με πολύ αγωνια..

Σε ευχαριστω για τις διευκρινησεις..

Κι εγω δεν ημουν σιγουρη αν ειναι το μωρο που κινειται ή συσπασεις, καταλαβαινω την κινηση του μπεμπέ παρόλα αυτα!

 

Μου αρέσει να χαμογελώ να να βλέπω τον κόσμο μέσα από ροζ γυαλιά..!Μου φτιάχνει τη διάθεση

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αισθανόμουν πέτρωμα σε όλη την κοιλιά απ' τον 7ο περίπου μήνα. Ανώδυνο, χωρίς κανένα άλλο σύμπτωμα και τις περισσότερες φορές, αν δεν έπιανα την κοιλιά δεν θα το είχα καταλάβει ότι "πέτρωσε". Αρχικά αυτό γινόταν αραιά και που (κάποιες μέρες της εβδομάδας). Μετά συχνότερα (κάθε μέρα κάθε δύο μέρες, 1-2 φορές). τώρα (36 εβδομάδα), απ' την περασμένη εβδομάδα είναι αρκετά συχνότερες (αρκετές φορές την ημέρα) και συνοδεύονται από ελαφρύ πόνο χαμηλά, όπως της περιόδου - όταν έχουμε πάρει παυσίπονο και ο πόνος είναι λίγος και "μουντός" (αλλά δεν είναι με πονάκι όλες τις φορές και κάθε μέρα).

 

Βασικά γίνονται μάλλον όλο και πιο "έντονες" και (λαμβάνοντας υπόψη και την εβδομάδα που βρίσκομαι) από "προπαρασκευαστικές" περνούν σιγά σιγά σε άλλη "φάση" δηλαδή στο να γίνουν κάποια στιγμή αργότερα οι κανονικές....

Φαντάζομαι, ότι πιθανόν και η κάθε γυναίκα βιώνει διαφορετικά όλα αυτά. Ακουσα από κάποιες ότι δεν καταλαβαίνουν καθόλου τις συσπασεις! Αλλά πιθανόν να παίζει ρόλο και η εβδομάδα κύησης.

 

Πάντως (το έχω ξαναγράψει και αλλού) οι Braxton Hicks είναι φυσιολογικές, προπαρασκευαστικές και μπορεί να "προκληθούν" από παράγοντες όπως: πολλές κινήσεις παιδιού, γεμάτη ουροδόχος κύστη, κούραση κ.α.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας

το θεμα συσπασεις με ειχε προβληματισει και μενα αρκετα γιατι ενιωθα ακριβως αυτα που περιγραφετε.Νομιζα και εγω οτι ηταν τα μωρα που αλλαζαν θεση

Ομως ειναι συσπάσεις.Ειναι φυσιολογικό να υπάρχουν στην εγκυμοσυνη απο ενα σημειο και μετα ομως αν ειναι παρα πολλες και συνοδευονται και απο πονο ειναι συσπασεις τοκετου

Ο πόνος δεν ειναι πάντως απαραίτητος γιατι οταν γεννησα εγω ειχα πολλες συσπασεις χωρις κανενα πονο

YUfSp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχω ελεγχο βιοφυσικου προφιλ την Πεμπτη οποτε αναμενω με πολύ αγωνια..

Σε ευχαριστω για τις διευκρινησεις..

Κι εγω δεν ημουν σιγουρη αν ειναι το μωρο που κινειται ή συσπασεις, καταλαβαινω την κινηση του μπεμπέ παρόλα αυτα!

 

συσπασεις ειναι δεν ειναι το μωρο.Αλλα μην ανησυχεις.Να προσεχεις ομως καθε ποση ωρα γινονται

YUfSp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πωπω, κι εγώ νόμιζα πως αλλάζει θέση το μπεμπε, γιατι το ενιωθα να κουνιεται και ειναι καποιο μερος του σώματος του...

Παντως καθε μερα εχω τετοιες κινησεις - πετρωματα

 

Μου αρέσει να χαμογελώ να να βλέπω τον κόσμο μέσα από ροζ γυαλιά..!Μου φτιάχνει τη διάθεση

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω συνονοματη!!! Μου εχει πει η μαια και ο γιατρό οτι οι "υποπτες" συσπάσεις είναι έτσι ώστε μπορεις απόλυτα να τις χρονομετρήσεις... και σε χρόνο και σε διαρκεια - οπότε κατι τέτοιο δεν είναι...

Ευτυχως εχω ραντεβου μαζι της αυριο να με καθυσυχασει λιγο και τον ελεγχο της Πέμπτης που πλεον θα δουμε στο μηχανημα τι γινεται...

 

Η αληθεια ειναι οτι είμαι πολύ πολύ ψυχραιμη σε όλη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης - αλλα τωρα εχω κολλησει λίγο γιατι εχω ρωτησει πολλές φορες πως θα καταλαβω τις συσπασεις απο τις κινησεις του μπεμπέ, αλλα δεν εχω καταλαβει τη διαφορά!

 

Μου αρέσει να χαμογελώ να να βλέπω τον κόσμο μέσα από ροζ γυαλιά..!Μου φτιάχνει τη διάθεση

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα ας ρωτήσουμε τον γιατρό μας η κάθε μια απ το να λέμε με σιγουριά οτι είναι ή δεν είναι συσπάσεις.Αλλωστε η κάθε μια νιώθει διαφορετικά πράγματα και είναι και λίγο δύσκολο να τα περιγράψεις σε ένα forum.Πάντως "βουναλάκια" και τεντωματάκια σε ορισμένα σημεία της κοιλιάς μας νομίζω οτι είναι φυσιολογικές κινησούλες του μωρού.Τώρα αν είναι πιο γενικευμένες(σε ολη την κοιλιά) ή πολύ συχνές καλό είναι να ρωτάμε τον γιατρό μας.

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τωρα ανησύχησα και γω...η κοιλιά μου πετρώνει καθημερινά με κάποια συχνότητα σε ένα συγκεκριμένο σημείο. Το νιώθω που τσιτώνει, κρατάει λίγο και περνάει. Και έχω πολλά πονάκια στον τράχηλο σαν σουφλιες και πονάκια περιοδου.

 

Ο γιατρός μου χει πει να αράξω στον καναπέ γιατί ήδη έχω κάποιο πρόβλημα με τον τράχηλο και φοβάται για πρόωρο. Την άλλη βδομάδα εχω το ντόπλερ, θα του το πω και ελπίζω να είναι όντως το μωράκι γιατί κατά τα άλλα δεν τον πολυ νιώθω μέσα στην μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτό που κυρίως με ανησύχησε σε σχέση με τα "πετρώματα" είναι αυτό που είπε η γιατρός μου ότι: αν γίνονται σε σημείο που δεν είναι το σωματάκι του μωρού, αν κρατούν πάνω από 10-20 δευτερόλεπτα και αν είναι πάνω από 5-6 μέσα στην ημέρα μπορεί να υποδηλώνουν δυσφορία του μωρού! Από εκείνη την ώρα προσπαθώ να τα παρακολουθώ, αλλά και αυτό δεν είναι εύκολο, γιατί, εντάξει την ημέρα, αλλά τη νύχτα πώς θα τα ελέγχω;

Link to comment
Share on other sites

αχ τι μου θυμισες τωρα.....κι εμενα γινοταν σκληρη η κοιλια μου ωρες ωρες και αναρωτιομουν αν ηταν συσπασεις ή οχι....πονο δεν ειχα αλλα συνεχως την ζουμπουσα και μια ηταν χαλαρη μια τσιτα....τελικα δεν ηταν συσπασεις....απλα το μωρο μαλλον οπως κουνιοταν τεντωνε το δερμα μου...αναλογα τη θεση του...μην αγχωνεσαι!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Διαβαζα σε αλλα posts για τις συσπασεις αλλα απο οτι καταλαβα συνοδευονται ολες με καποιο πονακι...εστω και λιγο.

Μερικες φορες νιωθω σαν να τεντωνεται υπερβολικα το δερμα και να ειναι ΠΕΤΡΑ η κοιλια μου(και το στομαχι) αλλα δεν νιωθω τον παραμικρο πονο καπου...σαν περιοδου που περιγραφουν καποιοι.Ειναι συσπασεις η καμια σχεση?

 

Γεια και χαρά σε όλους σας,

Μόλις γράφτηκα στο forum και χαίρομαι πολύ γι αυτό!:)

Σχετικά με τα πετρώματα, είμαι στην 29η εβδομάδα και προχθές συζήτησα με το γιατρό για τα πετρώματα που έχω εδω και μία εβδομάδα περίπου.

Όντως τα πετρώματα της μήτρας συμβαίνουν στην επιφάνεια γύρω από τον αφαλό.

Μου είπε καταρχήν να μην κουράζομαι, να σταματήσω ότι παίρνω από σίδηρο, ασβέστιο κλπ και να πάρω μαγνήσιο μέχρι να μειωθούν ή και να εξαλειφθούν. Έπειτα συνεχίζουμε κανονικά τα φάρμακα.

Πάντως τα ίδια είχα και στην πρώτη εγκυμοσύνη, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας εκτός αν τα κάνουμε χειρότερα από μόνοι μας.(κούραση, άγχος, στενοχώρια κλπ). Μην αφήνετε κανένα να σας συγχύζει!;)

Link to comment
Share on other sites

  • 8 χρόνια μετά...

Καλησπέρα!! Ειμαι στον μηνα μου και κάπου κάπου νιωθω πέτρα την κοιλια μου αλλα δεν εχω κάποια ενόχληση πόνου και δεν μπορω να καταλάβω ειναι το μωρο η κανω συσπάσεις?? Στεναχωριέμαι κιολας που δεν μπορω να καταλάβω τι συμβαίνει..ελπίζω να είναι συσπάσεις γιατι μαλλον θα σημαίνει ότι πλησιάζει η μεγάλη μέρα...(Είναι το πρωτο μου παιδι)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...