Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ραντεβού... με τη δασκαλα!!!


Recommended Posts

Ρε κοριτσια διαβαζω οτι σε παρα πολλούς παιδικους δεν μπορεις να πας χωρις ραντεβου, πρεπει να κλεισεις ραντεβου για να μιλήσεις με τη δασκαλα..

Θεωρειτε οτι ειναι νορμαλ αυτο το πραγμα? Εγω σαν παιδαγωγος το θεωρω απαραδεκτο να μην μπορεις να εχεις μια καθημερινη επικοινωνία με τη δασκαλα. Ενταξει σιγουρα καποιοι επειδη χρησιμοποιουν το σχολικο είναι δυσκολο να το κανουν αλλα αν ειναι δυνατον να εχεις μια μερα τη δυνατοτητα (πχ σχολας νωριτερα) να πας να παρεις το παιδακι σου νωριτερα και να σου λενε "σορυ αλλα δεν θα μπορεσετε να δειτε τη δασκαλα.. θα σας κλεισουμε ενα ραντεβου για τις 29 του μηνα.." Ελεος δηλαδη.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν μπορείς ας πούμε ούτε τηλέφωνο να πάρεις να μιλήσεις???? Εγώ στο σταθμό παίρνω κάθε μέρα τηλέφωνο και μιλάω με την δασκάλα της μικρής, εντάξει συνήθως παίρνω ώρες που ξέρω ότι δεν θα έχει τάισμα ας πούμε, αλλά και αν δεν πετύχω την δασκάλα μιλάω με την υπεύθυνη, και φυσικά όταν πάω να πάρω την μικρή το μεσημέρι έχω πλήρη αναφορά για το τι έκανε η μικρή όλη την ημέρα!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και γω παιρνω οποτε θελω τηλέφωνο και καθε μεσημερι που παω να τον παρω μιλαμε με τη δασκαλα και μου λεει πως τα πηγανε και τι κανανε.. Αυτο θεωρω λογικο και φυσιολογικο

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ρε κοριτσια διαβαζω οτι σε παρα πολλούς παιδικους δεν μπορεις να πας χωρις ραντεβου, πρεπει να κλεισεις ραντεβου για να μιλήσεις με τη δασκαλα..

Θεωρειτε οτι ειναι νορμαλ αυτο το πραγμα? Εγω σαν παιδαγωγος το θεωρω απαραδεκτο να μην μπορεις να εχεις μια καθημερινη επικοινωνία με τη δασκαλα. Ενταξει σιγουρα καποιοι επειδη χρησιμοποιουν το σχολικο είναι δυσκολο να το κανουν αλλα αν ειναι δυνατον να εχεις μια μερα τη δυνατοτητα (πχ σχολας νωριτερα) να πας να παρεις το παιδακι σου νωριτερα και να σου λενε "σορυ αλλα δεν θα μπορεσετε να δειτε τη δασκαλα.. θα σας κλεισουμε ενα ραντεβου για τις 29 του μηνα.." Ελεος δηλαδη.

 

Nα μην ειμαστε τον ακρων..το να σου μιλησει για το παιδι σου ενα μηνα μετα...το θεωρω απαραδεκτο (στο κατω κατω μπορει εσυ να εχεις εναν προβληματισμο ....) Αλλα και να διακοπτει η δασκαλα την φυλαξη των παιδιων για να μιλησει σε καθε μια μαμα που ερχεται να παρει το παιδακι ..επεισης δνε το θεωρω σωστο

Νομιζω οτι στην φαση που σχολαν ολα(και αφου θα εχουν παραδωθει ολα τα μικρα στους κηδεμωνες τους) θα μπορουσε να καθυστερει 5 -10 λεπτα ωστε να μιλαει με καποιες μαμαδες που θελουν :wink:

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω δουλεψει αρκετα χρονια σε παιδικους, ξερω πολυ καλα τι κανουμε την ωρα που σχολανε τα παιδακια.. Αυτα παιζουν ελευθερα μεσα στην ταξη και εμεις καθομαστε και τα κοιταμε... Οποτε δεν νομιζω οτι ειναι και τοοοοοοοοοοσοοοοοοοο δυσκολο να μιλησεις για 2-3 λεπτα με την καθε μαμα που ερχεται να παρει το παιδακι της.. Εγω προσωπικα σαν παιδαγωγος το θεωρω υποχρεωτικο να υπαρχει εστω αυτη η μικρη επαφη με τους γονεις, την ωρα που φερνουν και παιρνουν το παιδι τους.. Πως αλλιως θα τους γνωρισεις καλύτερα ? Πως θα τους βοηθήσεις στο προβλημα τους? Πως θα καταλάβεις ποιος ειναι ο καλύτερος τροπος να προσεγγίσεις το παιδι τους αν δεν το κανεις αυτο?

 

Αλλα οκ.. το καταλαβαινω.. δεν το εχετε συνηθίσει.. Εγω προσωπικα στην ταξη μου (δουλευα βεβαια σε δημόσιους και δεν ειχα καμια διευθυντρια να μου λεει τι να κανω.. προσκαλουσα τις μητερες να ερχονται μαζι με τα παιδια τους αν καποια μερα δεν δουλευαν ωστε να εχουν την ευκαιρία να δουν τι κανει το παιδι τους μεσα στον παιδικο και να συμμετεχουν και αυτες.. Και αυτες με τη σειρα τους με καλουσαν στα σπιτια τους για καφε.. :D

Ποτε δεν αντιμετωπισα προβλημα με καποια μαμα που ειχα αναπτυξει μαζι της τετοια σχεση.. Αντιθετως θα ελεγα.. Με βοηθησε παρα πολυ γιατι πλέον η μαμαδες με γνωριζαν καλυτερα και ηξεραν οτι μπορουν να με εμπιστευτουν. Επίσης προσπαθουσα παρα πολύ να φερω σε επαφη τις μαμαδες των παιδιων. Παντα φροντιζα να συστηνω την μία στην αλλη πχ" Η κ. ταδε ειναι η μαμα τους Γιαννακη και η κ.ταδε η μαμα της Αννουλας" Επίσης όταν δουλευα σε καποιον σταθμο που γενικα ειχα μεγαλη ελευθερία καθότι ημουν και διευθυντρια 9δεν μου εφταναν ολα ειχα να μετραω και τα ρυζια που εμπαιναν στο σταθμο..) ειχα κανει καποιες απογευματινες συναντησεις για τις μαμαδες που τρωγαμε κουλουρακι και πίναμε καφε και μιλουσαμε για διαφορα.. Και πραγματικα περνουσαμε παρα πολυ καλα..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...