Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρωτάκια 2011


Recommended Posts

Κορίτσια όσες είναι να γράψετε τον Ιούνιο τα παιδάκια στην πρώτη δημοτικού να σας υπενθυμήσω να κλείσετε ραντεβού από τώρα στο ΙΚΑ ( 184 ) για καρδιολόγο και παιδοδοντίατρο διότι αν το αμελήσετε δεν θα προλάβετε τις προθεσμίες....

Εκτός αν θέλετε να πληρώσετε εξωτερικούς γιατρούς:D

Εγώ τα έκλεισα χθες το μεσημέρι για Μαιο απόγευμα και σε ΙΚΑ που με βολεύει..

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 561
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πολύ εύστοχη η υπενθύμιση,

αυτά πρέπει να τα έχουμε όταν πάμε για την εγγραφή τον Ιούνιο ή μπορούμε να τα πάμε και τον Σεπτέμβριο;

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστουμε πολυ, για την υπενθυμιση. νομιζω οτι χρειαζεται και χαρτι απο οφθαλμιατρο ή κανω λαθος?

 

ουπς είδες, ήθελα να θεσω το ερώτημα και το ξέχασα

 

πολύ εύστοχη η υπενθύμιση,

αυτά πρέπει να τα έχουμε όταν πάμε για την εγγραφή τον Ιούνιο ή μπορούμε να τα πάμε και τον Σεπτέμβριο;

 

τον Ιουνιο πρέπει να τα εχουμε

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται βεβαίωση οδοντιάτρου, οφθαλμιάτρου, καρδιολόγου και παιδιάτρου. Επίσης φωτοτυπία του βιβλιαρίου υγείας του παιδιού, αποδεικτικό κατοικίας (ΔΕΗ ή ΟΤΕ) και νομίζω και ληξιαρχική πράξη γέννησης.

Να ρωτήσω και εγώ κάτι; Αν το πρώτο παιδί ξεκινήσει δημοτικό κανονικά και μετά αλλάξεις κατοικία, το 2ο παιδί μπορεί να γραφεί στο ίδιο σχολείο με το πρώτο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χρειάζεται βεβαίωση οδοντιάτρου, οφθαλμιάτρου, καρδιολόγου και παιδιάτρου. Επίσης φωτοτυπία του βιβλιαρίου υγείας του παιδιού, αποδεικτικό κατοικίας (ΔΕΗ ή ΟΤΕ) και νομίζω και ληξιαρχική πράξη γέννησης.

Να ρωτήσω και εγώ κάτι; Αν το πρώτο παιδί ξεκινήσει δημοτικό κανονικά και μετά αλλάξεις κατοικία, το 2ο παιδί μπορεί να γραφεί στο ίδιο σχολείο με το πρώτο;

 

 

όχι.

Το πιο πιθανό είναι να αλλάξει και το πρώτο παιδί σχολέιο, παρά να γραφεί το δεύτερο σε σχολέιο που δεν ανήκει

Link to comment
Share on other sites

Για το τι χρειάζεται για την εγγραφή στο νηπιαγωεγίο και το δημοτικ΄πο σχολέιο κατεβάστε τα προδρικά διατάγματα 200 και 201, που περιγράφουν τη λειτουργία των νηπαιγωγείων και των δημοτικών!

Είναι πολύ χρήσιμα για όλους τους γονείς!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα ήθελα να αναφέρω ότι στην Πολυκλινική Πειραιά (τηλ: 210-4124707) παίρνετε δωρέαν βεβαίωση για την Α' Δημοτικού από οδοντίατρο και οφθαλμίατρο.

Όσα παιδάκια φοράνε γυαλιά πρέπει να τα έχουν μαζί.

Δεν έχει σημασία τι ταμείο έχετε (ΙΚΑ, ΤΕΒΕ κλπ).

Πάρτε για να κλείσετε ραντεβού όσες ενδιαφέρεστε.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Χρειάζεται βεβαίωση οδοντιάτρου, οφθαλμιάτρου, καρδιολόγου και παιδιάτρου. Επίσης φωτοτυπία του βιβλιαρίου υγείας του παιδιού, αποδεικτικό κατοικίας (ΔΕΗ ή ΟΤΕ) και νομίζω και ληξιαρχική πράξη γέννησης.

Να προσθέσω μόνο ότι πρέπει να προσκομίσουμε και βεβαίωση παρακολούθησης νηπιαγωγείου καθώς κι ότι η παιδίατρος πρέπει να συμπληρώσει το ατομικό δελτίο υγείας Δημοτικού Σχολείου (έντυπο που μας δίνουν από το Νηπιαγωγείο).

 

(Απίστευτο μου φαίνεται ότι φθάσαμε προ των πυλών...)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμεις παλι πηγαμε προχθες οδοντιατρο. στις 10 Ιουνιου εχουμε καρδιολογο (σε κανονικο θα παμε οχι σε καποιον για παιδια..) και μετα τελος Ιουλιου με αρχες Αυγουστου εχουμε οφθαλμιατρο. ενταξει λενε για τωρα αλλα δεν εγινε και τιποτα αν τελικα τα παμε Σεπτεμβρη.

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

εμεις παλι πηγαμε προχθες οδοντιατρο. στις 10 Ιουνιου εχουμε καρδιολογο (σε κανονικο θα παμε οχι σε καποιον για παιδια..) και μετα τελος Ιουλιου με αρχες Αυγουστου εχουμε οφθαλμιατρο. ενταξει λενε για τωρα αλλα δεν εγινε και τιποτα αν τελικα τα παμε Σεπτεμβρη.

Tο μόνο που μπορεί να γίνει (και στις μεγάλες πόλεις έχει πιθανότητες) είναι να "κλείσουν" οι θέσεις και μετά να ψάχνετε για άλλο σχολέιο.

Ακόμα και στο δημοτικό, αν συμπληρωθούν οι θέσεις των παιδιών, δεν μπορούν να πάρουν παραπάνω, γιατί δεν μπορούν να βάλουν προσωρινά περισσότερα παιδιά από το καθορισμένο μέσα σε μια τάξη και να ευελπιστούν στην καλή προαίρεση του υπουργείου για αναπληρωτή ώστε να γίνει και άλλο τμήμα....

Link to comment
Share on other sites

Στο νηπιαγωγείο μας έχει αναρτηθεί το χαρτί για τα δικαιολογητικά για το δημοτικό και ζητούν πιστοποιητικό γέννησης κι όχι ληξιαρχική πράξη- η διαφορά για το πρώτο είναι ότι το βγαίνει επιτόπου και δεν περιμένεις. Επίσης, ψάχνοντας για τον οδοντίατρο βρήκα αυτό http://1dim-dramas.dra.sch.gr/index.php/eggrafh-a.html όπου γράφουν ότι η βεβαίωση του οδοντίατρου δίδεται δωρεάν. Ισχύει άραγε ή θα πληρώσουμε κανονικά την επίσκεψη; :confused:

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

εχω πολύ καιρό να μπω στο forum χαιρομαι που ειστε ολοι εδω και καλα!

Να ρωτήσω κάτι...την Dalia

και μενα ο γιος μου ο μεγαλος ειναι γεννημενος τον Ιανουαριο του 2006..και τον Ιουνιο θα τον γραψω στο νηπιαγωγειο οχι στην Πρωτη δημοτικου...κάνω κάποιο λάθος..?

και έχασε το παιδί χρονιά?

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει... .

 

rmEXp3.png cBvXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα,

εχω πολύ καιρό να μπω στο forum χαιρομαι που ειστε ολοι εδω και καλα!

Να ρωτήσω κάτι...την Dalia

και μενα ο γιος μου ο μεγαλος ειναι γεννημενος τον Ιανουαριο του 2006..και τον Ιουνιο θα τον γραψω στο νηπιαγωγειο οχι στην Πρωτη δημοτικου...κάνω κάποιο λάθος..?

και έχασε το παιδί χρονιά?

 

Nαι νηπιαγωγείο θα τον γράψεις...

Από τη μία καλύτερα, θα είναι ο μεγαλύτερος στην τάξη του.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Έκανα σήμερα την εγγραφή του γιου μου στο Δημοτικό!

(Μεγάλη συγκίνηση και άγχος...)

 

Κατέθεσα όλα τα χαρτιά, πλην της βεβαίωσης φοίτησης από το Νηπιαγωγείο που θα μας δοθεί με την λήξη της σχολικής χρονιάς κι άρα θα την πάω στις 16 του μηνός.

 

Ντάλια, όταν είναι η ώρα... θ' ανοίξεις το σχετικό κανονικό θέμα...

πρωτάκια 2011...?

(δεν το πιστεύω λέμε... ότι μεγάλωσε τόσο...)

Link to comment
Share on other sites

Έκανα σήμερα την εγγραφή του γιου μου στο Δημοτικό!

(Μεγάλη συγκίνηση και άγχος...)

 

Κατέθεσα όλα τα χαρτιά, πλην της βεβαίωσης φοίτησης από το Νηπιαγωγείο που θα μας δοθεί με την λήξη της σχολικής χρονιάς κι άρα θα την πάω στις 16 του μηνός.

 

Ντάλια, όταν είναι η ώρα... θ' ανοίξεις το σχετικό κανονικό θέμα...

πρωτάκια 2011...?

(δεν το πιστεύω λέμε... ότι μεγάλωσε τόσο...)

 

Eγώ θα πάω άυριο.Βεβαίωση έχω.

Σε εμάς ζητάνε ένα εξτρά χαρτί ( αύριο θα το διευκρηνήσω ) διότι στο σχολείο είναι υπεράριθμα τα αγόρια με μεγάλη διαφορά.

Κορίτσια επειδή σήμετα θα πάω να παραλάβω το πιστοποιητικό από τα ΚΕΠ ήθελα να σας ρωτήσω, αναγράφεται επάνω η ημερομηνία ολογράφως ?

Εμείς κάθε απόγευμα πηγαίνουμε στο δημοτικό του για ποδήλατο ως αναγνωριστική βόλτα χα χα, είναι σχεδόν απέναντι από το σπίτι μας.Μένει δίπλα ένας ζευγάρι δασκάλων και ανοίγουν κάθε απόγευμα το σχολείο για να πηγαίνουν τα παιδιά να παίζουν και ξανακλείνουν.

Αυτό που με καθησυχάζει είναι ότι είναι πολύ θετικός και έχει αυτοπεποίηθηση διότι έχει αρκετούς φίλους που πάνε στο δημοτικό και θα είναι ένα χρόνο μεγαλύτεροι του. ( τα αγοράκια από δίπλα, και συναθλητές τους στο ποδόσφαιρο )

Χθες σκεφτόμουν πόσο κοντινό μου είναι ότι πριν 6χρόννια ήμουν έγκυος.

Zopiron και εγώ το σκέφτηκα, αλλά λέω να ζητήσω απλά να μου αλλάξουν τον τίτλο.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έγραψα κι εγώ το πρωτάκι μου για το 2011-12! Τους "χρωστάω" το χαρτί από τον οφθαλμίατρο και το ενδεικτικό του Νηπιαγωγείου, αλλά φοβόμουν μήπως "κλείσει' ο αριθμός των μαθητών και μείνουμε απ'έξω!!!

Αχ κορίτσια, αρχίζουν τα ωραία από Σεπτέμβρη!!!

Link to comment
Share on other sites

Γραφτήκαμε και εμείς σήμερα.Εγώ τα πήγα όλα,το σχολείο και μέσα παρά παρά πολύ περιποιημένο,οι δάσκαλοι από όσο ξέρω από φίλους με μεγαλύτερα παιδιά παρά πολύ καλοί.Αναμένουμε

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Γραφτήκαμε και εμείς, αλλά ρε παιδιά, με έπιασε ένας κόμπος στο στομάχι μου! Από τη μια ένιωσα τη χαρά και τη συγκίνηση ότι το παιδί μου μεγαλώνει, αλλά από την άλλη με επηρρέασε αρνητικά το περιβάλλον του σχολείου μας, που είναι κτιριακά λίγο παλιό! Καμιά σχέση με το περιβάλλον που έχει βιώσει το παιδάκι μου μέχρι τώρα! Τουλάχιστον είναι στο ίδιο σχολείο με τους κολλητούς του από το νηπιαγωγείο και αυτό τον κάνει μάλλον να "ανυπομονεί" να ξεκινήσει τη νέα σχολική χρονιά! Καλό καλοκαίρι σε όλους μας και με το καλό να τα λέμε από Σεπτέμβρη!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα...

Επιστρέψαμε χθες, αφού λείπαμε 16 μέρες...

Το μόνο που κάναμε εν όψη της νέας σχολικής χροννιάς είναι να διαλέξουμε τσάντα:(.

Σκέφτηκα, αντί να πάρω τις κλασσικές κασσετίνες με τα λάστιχα, να του πάρω τα κλασσικά βαρελάκια polo σε διάφορα χρώματα έτσι ώστε να ξέρει πχ η πορτοκαλί έχει τις ξυλομπογιές, η πράσινη μαρκαδόρους, η κόκκινη τα ξυλάκια της αριθμητικής με κόλλες, ψαλιδιά κ.ο.κ...

Για σκεφτείται τίποτα άλλο πρακτικό να τα μαζεύουμε

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

όχι πράγματα δεν πέρνω...

προς το παρόν την οργάνωση σκέφτομαι...και τη διαμόρφωση χώρου στο δωμάτιο...

υ.γ. εν τω μεταξώ ακόμη δεν αξιώθηκα να μαζέψω τις εργασίες των νηπίων που τις κρατάω για ενθύμιο

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...