Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πρωτάκια 2010


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους,

Θελετε να μαζευομαστε και εμεις σιγα σιγα, να ανταλλασουμε αποψεις και προβληματισμους? Nα δουμε και ποσοι ειμαστε?

Εχετε αληθεια κατασταλαξει που θα πανε τα παιδακια σας δημοτικο? Εχω διαβασει τοσα πολα και συναμα διαφωτιστικα στο forum, αλλα ακομα δεν εχω αποφασισει. Απο τη μια οι επερχομενες απεργιες (και οχι μονο) του δημοσιου, απο την αλλη το δυσβασταχτο οικονομικο κομματι των ιδιωτικων, πειτε μου εσεις πια ειναι τελικα η πιο σωστη αποφαση για τα παιδια μας ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 222
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Για το θεμα του Ιδιωτικου ή Δημοσιου μπορειτε να δειτε και να ανταλαξετε αποψεις :

Δημόσιο Σχολείο ή Ιδιωτικό και γιατί

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την κατανόηση

απο την ομάδα moderators

 

Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου θα πάει κι εμένα φέτος πρώτη δημοτικού και πιστευω οτι....θα έχει πλάκα!!

Δεν έχω σκοπό να αλλάξω κάτι απο την διακόσμηση στο σπίτι προκειμένου να της πάρω γραφείο κτλ για να μην την επηρεάσω και θεωρήσει οτι το σχολείο είναι μια νέα σοβαρή ευθύνη που καλείται να αναλάβει. Πιστευω οτι θα κάνει τα μαθήματά της με το ίδιο ενδιαφέρον που ασχολείται και τώρα με τις τεχνικές δραστηριότητες στο τραπεζάκι της που και τώρα είναι καθημερινές και έχει μάθει να διαθέτει αρκετό χρόνο. Για να δούμε...

Θα τη γράψω στο δημοτικό της γειτωνιάς μας για να μπορεί κάποια στιγμή μεγαλώνοντας να έχει κλειδιά και να επιστρέφει μόνη της και να φέρνει και τον αδερφό της που θα την ακολουθήσει σε 2 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευεις δηλ οτι ειναι καλυτερα να μη μεταδωσουμε στο παιδι οτι μεγαλωνει, οτι θα φυγει απο το νηπιο, θα παει πιο μεγαλη ταξη και σαφως θα εχει και ευθυνες?

Οσον αφορα τα κλειδια που ανεφερες ( τελεια εικονα αγγελικα πλασμενη ) αχ ποτε θα περασει ο καιρος για να μπορουμε να εμπιστευτουμε τα παιδακια μας ως αυτο το σημειο?????

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Πιστευεις δηλ οτι ειναι καλυτερα να μη μεταδωσουμε στο παιδι οτι μεγαλωνει, οτι θα φυγει απο το νηπιο, θα παει πιο μεγαλη ταξη και σαφως θα εχει και ευθυνες?

Οσον αφορα τα κλειδια που ανεφερες ( τελεια εικονα αγγελικα πλασμενη ) αχ ποτε θα περασει ο καιρος για να μπορουμε να εμπιστευτουμε τα παιδακια μας ως αυτο το σημειο?????

 

Πιστευω οτι είναι νωρίς για να σοβαρευυτεί. Ελπίζω ν' αναλάβει τις ευθύνες της χωρίς να χρειάζεται να το διατυμπανίζουμε. Δεν το εχω ξανακάνει...θα δείξει!!

Ευχομαι καλή δύναμη σε όλες μας και καλή αρχή στα μανάρια μας!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΑΚΙ ΘΑ ΠΑΕΙ 1Η ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΤΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ!!! ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ ΓΙ ΑΥΤΟ. ΕΓΩ ΤΗ ΣΤΕΛΝΩ ΗΔΗ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΤΗΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ ΜΑΣ, ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΚΙΑ ΕΤΣΙ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ. ΤΩΡΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗ ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ ΤΟΥ ΔΩΜΑΤΙΟΥ ΤΗΣ....ΛΕΜΕ ΜΕ ΤΟ ΣΥΖΥΓΟ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΓΕΝΙΚΩΣ ΑΠΟ ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΣΤΟΥΣ ΤΟΙΧΟΥΣ ΜΕΧΡΙ ΓΡΑΦΕΙΑ ΚΡΕΒΒΑΤΙ Κ.ΛΠ.

ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΝΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΜΕ ΓΡΑΦΕΙΟ ΠΡΟΫΠΟΘΕΤΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΕΥΘΥΝΕΣ. ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ! ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΓΡΑΦΕΙΟ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ...Ή ΓΙΑΤΙ ΜΕΓΑΛΩΣΕΣ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΑΠΕΖΑΚΙ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ ΔΕΝ ΣΕ ΧΩΡΑΕΙ ΠΙΑ?? ΓΙΑ ΜΑΣ ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ΤΗΣ ΚΟΥΖΙΝΑΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕΙΣ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΠΙΑΤΟ ΦΑΙ ΝΑ ΦΑΣ!! ΦΟΒΕΡΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

kmeBp3.png

bMTLp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα η κορη μου η μεγαλη θα παει φετο πρωτη δημοτικου.Τα Χριστουγεννα της πηραμε καινουριο δωματιο με μεγαλο γραφειο,της εκανε ο μπαμπας της εναν ολοκληρο τοιχο ζωγραφια με την Τινκερμπελ.Δεν μπορω να πω οτι την αγχωσε το γραφειο,χαρηκε που ειναι τοσο μεγαλο και ξερει οτι του χρονου θα διαβαζει εκει.Ασχετα βεβαια αν επειδη απο τα προνηπια εμαθε να γραφει και να διαβαζει,λεει καποιες φορες οτι του χρονου δεν χρειαζεται να παει δημοτικο γιατι τα ξερει.Παντως θα την παω κι εγω στο σχολειο της γειτονιας.Γιατι στα ιδιωτικα καλυτερα ειναι?Δεν εχεις επαφη με κανεναν γονεα γιατι μενουν σε διαφορες περιοχες της πολης σου και δεν μπορεις ναελεγχεις και τις παρεες και πολλα αλλα.Ενω στο δημοσιο,ολοι οι συμμαθητες ειναι της γειτονιας.Τωρα τι μαθαινουν?Ειναι καθαρα θεμα σε τι δασκαλο θα πεσουμε.θελει παντως πολυ προσπαθεια και διβασμα κι απο εμας στο σπιτι,γιατι εχουν δυσκολεψει πολυ τα πραγματα.Δεν ειναι οπως οταν πηγαιναμε εμεις σχολειο που καναμε στην αρχη κυκλακια,μπαστουνακια και γραμμουλες.Τωρα απο την 1η εβδομαδα μαθαινουν συλλαβες και στον 1ο μηνα εχουν μαθει πληρη γραφη και αναγνωση. ΚΑΛΟ ΜΑΣ ΚΟΥΡΑΓΙΟ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κ ο γιοσ μου θα παει πρωτη...σημερα τελειωνουμε τα τησ εγγραφησ θα συνεχισει σε ιδιωτικο γιατι κ λογω τησ δουλειασ μου το ωραριο ειναι προβλημα κ θα μενει κ για μελετη κ για τα εξωσχολικα το δωματιο λεμε να το ετοιμασουμε λιγο αργοτερα δειχνει να το περιμενει το ...μεγαλο σχολειο;)ολα καλα θα πανε

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!! Και εμένα η κόρη μου θα πάει 1η δημοτικού το Σεπτέμβρη! Έχω αγχωθεί λίγο γιατί θα είναι απο τα μικρότερα παιδιά στην τάξη της μιας και γεννήθηκε Δεκέμβριο του ΄04 και φοβάμαι μήπως έχει πρόβλημα να ακολουθήσει τους υπόλοιπους συμμαθητές της. Όντως τα μαθήματα έχουν γίνει πιο περίπλοκα όπως μου λένε φίλες μου με πρωτάκια.Θέλει μεγάαααλη υπομονή την πρώτη χρονια!!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!!! Και εμένα η κόρη μου θα πάει 1η δημοτικού το Σεπτέμβρη! Έχω αγχωθεί λίγο γιατί θα είναι απο τα μικρότερα παιδιά στην τάξη της μιας και γεννήθηκε Δεκέμβριο του ΄04 και φοβάμαι μήπως έχει πρόβλημα να ακολουθήσει τους υπόλοιπους συμμαθητές της. Όντως τα μαθήματα έχουν γίνει πιο περίπλοκα όπως μου λένε φίλες μου με πρωτάκια.Θέλει μεγάαααλη υπομονή την πρώτη χρονια!!!

Ο μεγαλος μου ειναι 27/12 και ηταν ο μικροτερος στην ταξη αλλα και ο καλυτερος και εξυπνοτερος(κουκουβαααα-κουκουβαααα)

Στο μονο που ειχε προβλημα ηταν στην ταξη μεσα η προσαρμογη του,δεν μπορουσε να κατσει ησυχος να τελειωσουν και οι υπολοιποι τις εργασιες τους

 

Τον Σεπτεμβριο θα εχω κι εγω πρωτακι.....και 2χρονο και 2μηνο:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

4

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις και εμεις ΠΡΩΤΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ.......... αντε να μαζευομαστε .......

 

Προς το παρον δεν το πολυσκεφτομαι και ουτε αγχωνω την μικρη με τον να μαθει να διαβαζει και να γραφει αν και βαθια μεσα μου σκεφτομαι το καλοκαιρι να παρω ενα βοηθημα για μιση ωρα διαβασμα την ημερα. (αλλα δεν ξερω αν θα το εφαρμοσω γιατι το μισουσα οταν μου το εκαναν αυτο οι γονεις μου, το καλοκαιρι ειναι για να παιζουν τα παιδια και οχι να διαβαζουν). Αλλα απο την αλλη πως θα στειλω το παιδι μου ετσι οταν στο νηπιαγωγειο δεν εμαθαν σχεδον τιποτα? το ονομα της μονο γραφει και της εμαθα να γραφει και μαμα (χαχα). Ξεχωριζει και καποια γραμματα αλλα οχι ολα.

 

Αχ ας μην αγχωνομαι γιατι αυτο θα περασει και στο παιδι και μπορει να μισησει το διαβασμα.

Link to comment
Share on other sites

:)mην εχετε ανησυχια κοριτσια σασ μιλω σαν εκπαιδευτικοσ 21 χρονια τωρα ολοι θα βρουν το δρομο τουσ κ εμενα μου λεγαν διαφορα επειδη ο γιοσ μου ειναι πολυ προωροσ αλλα αντιθετα ειναι ενα χαρισματικο παιδι που ηδη γραφει συλλαβιζει κ κανει απλεσ πραξεισ δεν ασχολουμαι σχεδον καθολου ολοι εχουμε τον ρυθμο μασ κ πρεπει ναναι σεβαστοσ θεωρω πωσ ολα ειναι οπωσ τα εχουμε στο μυαλο ...αν τα δουμε με φοβο τα παιδια το νιωθουν κ αντιδρουν γιαυτο ενθαρρυνση στηριξη κ ανευ ορων αγαπη ειτε ειναι αριστοι ειτε οχι:-P

Link to comment
Share on other sites

Όταν η κόρη μου πήγε προνήπιο, δεν είχε κλεισει ακόμα τα τέσσερα και είχε προβλήματα με τον λόγο τα οποία αντιμετωπίστηκαν με λογοθεραπείες. Τότε η δασκάλα της μας είχε προτείνει να μην πάει κανονικά δημοτικό αλλά να καθήσει αλλη μια χρονια στο νήπιο. Απο τότε έχει προοδεύσει πολύ και στην ομιλία και στη συμπεριφορά αλλά φοβάμαι ότι είναι ακόμα ανώριμη. Ξέρει κανείς αν υπάρχει τρόπος να διαπιστώσουμε αν είναι έτοιμη; Έχω ακούσει για κάποιο τεστ.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ηλιάννα καλό κουράγιο!!! Εμένα τον Σεπτέμβρη ο μπέμπης θα είναι 9 μηνών, σχεδιάζουμε και μετακόμιση στο δικό μας σπίτι, όλα μαζεμένα θα πέσουν αλλά ευτυχώς υπάρχει βοήθεια.

 

Link to comment
Share on other sites

;)

Ηλιάννα καλό κουράγιο!!! Εμένα τον Σεπτέμβρη ο μπέμπης θα είναι 9 μηνών, σχεδιάζουμε και μετακόμιση στο δικό μας σπίτι, όλα μαζεμένα θα πέσουν αλλά ευτυχώς υπάρχει βοήθεια.

κοριτσακι καταρχην μην αγχωνεσαι υπαρχει το α τεστ το οποιο δεν ειναι κ απολυτα εγκυρο το καλυτερο που σου προτεινω ειναι να δουνε το παιδακι στο παιδων αγ σοφια η κα θωμαιδου κ η ομαδα τησ οπου κ θα σε κατευθυνουν ειναι πολυ συχνο αυτο που αναφερεισ στισ μερεσ μασ κ με σωστη βοηθεια ξεπερνιεται:lol:

Link to comment
Share on other sites

leol αγχώνομαι γιατι δεν θέλω να υστερεί σε σχέση με τα αλλα παιδάκια.Αν λάβεις υπ΄όψην σου ότι είχε προβλήματα στο λόγο που δεν έχουν ξεπεραστεί 100% , ότι είναι αριστερόχειρας και ο μπαμπάς της είχε αρκετές μαθησιακές δυσκολίες , καταλαβαίνεις ότι όλα αυτά λίγο με ανησυχούν. Στο Παίδων λίγο δύσκολο να έρθουμε μιας και μένουμε Χανιά. Τι ειδικότητα έχει η κα Θωμαϊδου μήπως υπάρχει κάτι αντίστοιχο και εδώ;

 

Link to comment
Share on other sites

leol αγχώνομαι γιατι δεν θέλω να υστερεί σε σχέση με τα αλλα παιδάκια.Αν λάβεις υπ΄όψην σου ότι είχε προβλήματα στο λόγο που δεν έχουν ξεπεραστεί 100% , ότι είναι αριστερόχειρας και ο μπαμπάς της είχε αρκετές μαθησιακές δυσκολίες , καταλαβαίνεις ότι όλα αυτά λίγο με ανησυχούν. Στο Παίδων λίγο δύσκολο να έρθουμε μιας και μένουμε Χανιά. Τι ειδικότητα έχει η κα Θωμαϊδου μήπως υπάρχει κάτι αντίστοιχο και εδώ;

η θωμαιδου ειναι αναπτυξιολογοσ ειναι κορυφαια στην ελλαδα κ εχει μια ομαδα απο ολεσ τισ ειδικοτητεσ κ μπορουν να σε εξετασουν απο ολεσ τισ πλευρεσ και να σου δωσουν μια τεκμηριωμενη αποψη καθωσ κ γνωματευση για οτι χρειαστει αν εχεισ ικα μπορεισ να περασεισ επιτροπη απο ειδικουσ κ να σου χορηγησουν θεραπειεσ ωστε να μην πληρωσεισ υπαρχουν κ καποιεσ επιτροπεσ λεγονται κδαυ κ ασχολουνται με παιδια που αντιμετωπιζουν παρομοια θεματα κ επισησ δινουν εγκυρη γνωματευση αν θεσ τηλ πεσ μου η αν χρειαστεισ κατι ευχαριστωσ να σου πω:D:lol:

Link to comment
Share on other sites

Aνεμωνη αν θελεις ενα ανιχνευτικο τεστ για τη σχολικη ετοιμοτητα δοκιμασε το Α ΤΕΣΤ.

αυτο το τεστ ειναι της Θωμαιδου απο το κεντρο αναπτυξιακης ιατρικης του παιδων. Μπες εδω

 

http://www.atest.gr

και βρες εναν ειδικο στην περιοχη σου που να σε εξυπηρετει. το κοστος ειναι περιπου 50 ευρω. Αν εχει το παιδι αρκετους τομεις πεσμενους τοτε το ιδιο το τεστ σε παραπεμπει να το ψαξεις καλυτερα και τοτε η ιδια η Θωμαιδου και οι συνεργατες της απο το Παιδων θα σε παραπεμψουν σε εξειδικευμενο αναπτυξιολογο που να ειναι κοντα σου.

Δες και εδω τη συζητηση

 

 

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=37745

Link to comment
Share on other sites

Και η δική μου κόρη το Σεπτέμβριο θα πάει στην Α'Δημοτικού και δεν σας κρύβω οτι αισθάνομαι λίγο περίεργα. Το ίδιο άγχος και φόβο που ένιωθα όταν θα πήγαινε στα προνήπια με διαφορετικό αριθμητή με τότε αλλά κοινό παρανομαστή..."άραγε θα τα καταφέρει?"

Σήμερα μας έδωσαν το χάρτι με τα δικαιολογητικά που χρειάζονται για την εγγραφή και σκέφτηκα οτι ο καιρός έφτασε...

πόσο γρήγορα περνάει ρε κορίτσια ο καιρός, σαν χθες μου φαίνεται που την είχα βρεφάκι και τώρα να έφτασε ο καιρός που θα πάει στο "μεγάλο" σχολείο.Αχ..

 

 

nantia,

Οι εγγραφές γίνονται από 1-18 Ιουνίου

 

και τα απαιτούμενα για την εγγραφή είναι:

1.Πιστοποιητικό γέννησης.

2.Βεβαίωση φοίτησης σε νηπιαγωγείο.

3.Βιβλιάριο Υγείας.

4.Πιστοποιητικό οδοντολογικής εξέτασης.

5.Πιστοποιητικό οφθαλμολογικής εξέτασης.

6.Πιστοποιητικό καρδιολογικής εξέτασης.

7.Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο να φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή (απόδειξη Δ.Ε.Η., Ο.Τ.Ε. κτλ)

 

Αυτά για εγγραφή σε δημόσιο σχολείο. Για την εγγραφή σε ιδιωτικό σχολείο δεν γνωρίζω.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ kel!!!

ανεμωνη μου στον συγκεκριμενο τομεα θα σου ελεγα να μην εμπιστευεσαι πολυ ευκολα τουσ ιδιωτεσ καλυτερα να παρεισ τη διαγνωση απο τον δημ φορεα τησ περιοχησ σου κ μετα για τισ θεραπειεσ πηγαινεισ σιγουρα κ στην κρητη θα υπαρχει παραρτημα του ασφ σου φορεα:P

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...