Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τα πρωτάκια μας!


iro

Recommended Posts

Η Μαριάννα μου θα πάει 1η δημοτικού και μου φαίνεται σαν ψέμματα :)

 

Σαν χθες μου φαίνεται που τη φέραμε από το μαιευτήριο και ακουμπήσαμε την καλαθούνα πάνω στα τραπεζάκι του σαλονιού όπως τα κουτιά με τα σοκολοτάκια - κοιταζόμασταν με τον άνδρα μου και λέγαμε "πώς θα το μεγαλώσουμε τώρα;"

 

Ετοιμάζουμε το δωμάτιο της τώρα, όπως και τότε.. Παραγγείλαμε γραφείο, τροποποιούμε τα έπιπλα για να γίνουν βιβλιοθήκη, ορίσαμε μέρα που θα πάμε να αγοράσουμε τσάντα και δωράκι "για το καλό ξεκίνημα της χρονιάς"..

 

Είμαι τόσο χαρούμενη και συγκινημένη. Νιώθω σαν να ξαναζώ όλη την παιδική μου ηλικία για δεύτερη φορά..

 

Καλό ξεκίνημα στα πρωτάκια μας :) :) :)

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 143
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πρωτάκια!!!! & Πρώτη μέρα στο σχολείο!

 

σε ένα απο τα "αγαπημένα" μου στο η/υ βρήκα αυτά τα άρθα!

 

 

Εύχομαι πολύ πολυ καλή αρχή για όλα τα " Πρωτάκια του parents " , καλή δυναμή στα παιδιά και στους γονείς! :D

εγώ προσωπικά περιμένω με περιέργεια μελάγη να μαθω τις ιστιρίες σας!

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Αχ! και μένα η μεγάλη μου θα πάει φέτος στην πρώτη δημοτικού και έχω λίγο άγχος. Τη σκέφτομαι στο σχολείο με όλα αυτά τα μεγαλύτερα παιδιά και με το πρόγραμμα που πρέπει να συνηθίσουν, τα διαλείμματα, να σκέφτονται να πάρουν τη ζακέτα τους αν κάνει ψύχρα, να μην ξεχνούν τα πράγματά τους, να μάθουν να πηγαίνουν στο κυλικείο, κι όλα αυτά τα μικροπράγματα και μου φαίνονται βουνό. Πιο πολύ μου δημιουργούν άγχος όλα αυτά πάρα τα μαθήματα και το διάβασμα. Απ' την άλλη σκέφτομαι ότι τα καταφέραμε εμείς που είμαστε πολύ λιγότερο προετοιμασμένοι, δε θα τα καταφέρουν αυτά που είναι πιο έξυπνα κι έχουν πάει και δύο χρόνια στο νήπειο! Πάντως ευτυχώς που δουλεύω και θα πάει τις πρώτες μέρες στο σχολείο με τον μπαμπά της και τη γιαγιά της γιατί εγώ κάθε πρωί θα έκλαιγα φεύγοντας,( παρόλο που θεωρούμαι πολύ ψύχραιμος άνθρωπος :? )

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια βαλτε και μενα στην παρεα!!!

Ο Αλεξανδρακος μου θα παει πρωτη!!!

εχω και εγω αγωνια για την νεα σχολικη χρονια!ΜΕΓΑΛΗ θα ελεγα!!!

Καλη αρχη σε ολους μας :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βάλτε και τη κορούλα μου τη μεγάλη στην παρέα

Αχ! τι άγχος που το έχω κυρίως εγώ αγχώνομαι αν θα βρεί φίλους αν θα διαβάζει κτλ να τα λέμε μαμάδες το χειμώνα να δούμε πώς τα πάνε, για τυχών προβλήματα κτλ

Link to comment
Share on other sites

Καλό ξεκίνημα λοιπόν (στις 11 Σεπτεμβρίου από τι έχω μάθει και δεν είμαι ακόμα σίγουρη) για τα πρωτάκια μας αλλά και για τις μανούλες γιατί ένα σοκ θα το πάθουν αφήνοντας τα μόνα τους σε αυτό το μεγάλο προαύλιο με παιδιά πια όχι μονο συνομίληκα τους αλλά μεγαλύτερα κατά 6 χρόνια!

 

Κορίτσια ψυχραιμία.....τα παιδιά μας είναι πιο έτοιμα και πιο ώριμα από τι πιστεύουμε....

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ νομίζω ότι τα παιδιά μας είναι πιο ώριμα από ό,τι νομίζουμε, αλλά ...

Πάντως από ό,τι μου έχουν πει φίλοι δάσκαλοι και μητέρες άλλων παιδιών τις πρώτες μέρες οι δασκάλες κυρίως ασχολούνται με το να βοηθήσουν τα παιδιά να εγκλιματιστούν και να συνηθίσουν το καινούριο περιβάλλον και τους νέους κανόνες. Ελπίζω ότι θα έχουμε μια καλή δασκάλα που θα τα βοηθήσει όσο μπορεί. Πάντως ωραία θα είναι να τα λέμε που και που για να μοιραζόμαστε τις αγωνίες και τα άγχη μας!

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Αφροδιτη μου,μολις διαβασα τα..."αγαπημενα"σου και ειναι πολυ χρησιμα!

Ευχαριστουμε! :D

 

όντως χρησιμα ... αν και στην πράξη θεωρώ οτι θα είναι πολύ δυσκολα ... :? ανάλογα με το παιδάκι βεβαιά κατα πόσο συνεργάσιμο είναι ... :lol:

 

τελικά iro θα έχουν πολύ ενιαφέρον οι ιστιρίες που θα μοιραστίτε μαζί μας!

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλή σχολική χρονιά!!!

 

Κι εμείς ξεκινάμε φέτος :):)

 

Εγώ έχω μεγάλο άγχος για το πως θα οργανώσουμε το χρόνο μας, μιας και το δικό μας σχολείο είναι πρωί-απόγευμα (ναι! ναι! υπάρχουν ακόμα σχολεία με βάρδιες :( ).

Εγώ δουλεύω και γυρνάω στις 4:00, ο μπαμπάς μας δουλεύει ατελείωτες ώρες (έρχεται βράδυ). Το παιδί θα το κρατάει η γιαγιά του τις ώρες που λείπουμε, όμως η γυναίκα δεν μπορεί να το βοηθήσει το παιδί στο διάβασμα (όταν θα είναι απόγευμα) και μάλλον θα πρέπει να το βάζω να διαβάζει όταν γυρίζει το απόγευμα (όσο κουρασμένο κι αν είναι :( ). Επιπροσθέτως, πηγαίνουμε και τρεις φορές την εβδομάδα για λογοθεραπεία και εργοθεραπεία.

Το παιδί είναι ενθουσιασμένο που θα πάει στην πρώτη στο μεγάλο σχολείο (όπως το λέει) και αυτό είναι το θετικό που με ηρεμεί λιγάκι.

Link to comment
Share on other sites

glitterfy060133430D38.gif

 

Καλη σχολικη χρονια σε ολα τα παιδακια ευχομαι.Ο Χρόνης μου θα παει πρώτη δημοτικου ειναι μεσα στην τρελη χαρα γιατι εχθες αγορασαμε τσαντα και κασετινα και ανυπομονει να ανοιξουν τα σχολεια.Ελπιζω να εχουν ολα τα πρωτακια μας ευκολη και γρηγορη προσαρμογη στο καινουργιο τους περιβαλλον.

.png

.png

Link to comment
Share on other sites

Παααααμ!!!ωρα για δουλειααααα!

το δημοτικο ειναι απενατι απο το σπιτι σου!

Βαζω τα κουλουρακια βαζεις τον καφε?Στις 11/9το πρωι εχουμε κατασκοποια :cool::lol:

Πλακα -πλακα εχθες εβλεπα ονειρο οτι ο Αλεξανδρος ως μικροτερος της ταξης, δεν περνουσε καθολου καλα στο σχολειο, δεν μπορουσε να καταφερει τα μαθηματα του και εγω εκλαιγα και ελεγα πως δεν επρεπε να τον στειλω δημοτικο και ας μου ελεγαν οι δασκαλες :cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

Καλό ξεκίνημα λοιπόν (στις 11 Σεπτεμβρίου από τι έχω μάθει και δεν είμαι ακόμα σίγουρη) για τα πρωτάκια μας αλλά και για τις μανούλες γιατί ένα σοκ θα το πάθουν αφήνοντας τα μόνα τους σε αυτό το μεγάλο προαύλιο με παιδιά πια όχι μονο συνομίληκα τους αλλά μεγαλύτερα κατά 6 χρόνια!

 

Κορίτσια ψυχραιμία.....τα παιδιά μας είναι πιο έτοιμα και πιο ώριμα από τι πιστεύουμε....

 

Τωρα αυτό τι μου το θύμισες??? Πού θα πάει το μωρό μου στα λιοντάρια????

 

Αυτό είναι μωρό ακόμα... μόλις χτες μου φαίνεται ότι το φέραμε από το μαιευτήριο στο σπίτι... και τώρα... πρέπει να πάει ΔΗΜΟΤΙΚΟ???????????????///

 

 

(βαλτε με κι εμένα στο κλαμπ των σαλταρισμένων μαμάδων... πρωτάκια κι εμείς...)

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

και γω στο κλαμπ και για ευνοητους λογους στα προθυρα νευρικης κρισης.......

καινουργιο σπιτι,πολη,χωρα,σχολειο,γλωσσα......ολα......αν δεν παθω ελκος ολα θα πανε καλα....

ο θεος να βαλει το χερι του....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και ο Μιχαλης μου πρωτακι φετος...και απο μονοθεσιο νηπιαγωγειο θα βρεθει σε 18αθεσιο δημοτικο!!!!

Αλλ μεχρι τωα παρα τις δικες μου φοβιες ο Μιχαλης απεδειξε οτι ειναι πιο ωριμος στις αλλαγες αποτι νομιζω!!!

Καλη αρχη στα παιδακια μας!

.png.png
Link to comment
Share on other sites

κι ο γιος μου θα παει φετος στην πρωτη,δεν φοβαμαι την προσαρμογη γιατι πηγαινε τρια χρονια παιδικο και δυο χρονια στο νηπιαγωγειο,με ανησυχει λιγο το οτι θα υπαρχουν αρκετα μεγαλυτερα παιδακια.Φοβαμαι μηπως τα μεγαλα πειραζουν τα πρωτακια ή τα τρομαζουν.Ευτυχως οι πιο πολλοι συμμαθητες απο τα νηπια θα ειναι μαζι του,οποτε θα εχει ηδη καποιους φιλους και θα νιωθει,πιστευω,πιο ανετα.Ηδη ξερει να διαβαζει καλα μονος απο περυσι και να κανει προσθεση-αφαιρεση χωρις να μετραει με τα δαχτυλα αλλα αυτο ισως τον κανει να βαριεται στην ταξη και να μιλαει(γενικα ειναι πολυλογας).Ωχ,βλεπω να μας κανει παραπονα η δασκαλα για την παρλα του!!

Link to comment
Share on other sites

:D:D:D Καλή αρχή για τα πρωτάκια και τους γονείς "πρωτάκια".είναι πολύ συγκινητική και μοναδική η πρώτη μέρα και θα σας μείνει αξέχαστη.Πόλλά συναισθήματα και φόβοι αλλά στην πράξη θα το απολάυσετε :D

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Καλό ξεκίνημα σε όλα τα παιδάκια μας!

 

Αχ Μαρία σε καταλαβαίνω..βρήκες σχολείο για τα παιδιά...??

 

μας τοποθετησαν στο σχολειο που ειναι απεναντι απο το σπιτι μας,ευτυχως!!!!

θα σας στελνω νεα οταν αρχισουν τα σχολεια.....εδω τελειωνουν και αργα στις 4 το απογευμα....μανα κουραγιο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα εμένα θα με θεωρήσετε άκαρδη, αν σας πω ότι ανυπομονώ ν' αρχίσει το σχολείο; Σα να ξεκίναγα εγώ... Να γνωρίσουμε τη νέα δασκάλα και τους καινούργιους συμμαθητές, να πάρουμε την τσάντα και τα βιβλία ...

 

Έκανα και εγώ μία ριζική αλλαγή του δωματίου της Αναστασίας. Για να ακριβολογώ η αλλαγή ακόμα έρχεται. Περιμένω μέσα στις επόμενες δέκα μέρες να βαφτεί το δωμάτιο και να έρθουν τα καινούργια έπιπλα.

 

ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ!

.png,.png
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό ότι το σχολείο είναι απεναντι από το σπίτι Μαρία..

 

Είμαι σίγουρη ότι τα κορίτσια θα προσααρμοστούν γρήγορα!

 

Βίκυ καλορίζικο το δωμάτιο της μικρής..καλό ξεκινημα!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...