Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρωτάκια 2012


Recommended Posts

Σκέφτηκα ότι δεν είναι πολύ νωρίς να ανοίξω το θέμα αυτό, μιας και ήδη άρχισαν οι συζητήσεις για τα ....γραφεία:lol:. Απλά σκέφτομαι ότι, όταν γενήθηκε, σε μία συζήτηση είπαμε ότι θα πάει σχολείο το 2012 και μας είχε φανεί τόσο μα τόσο μακρυνό. Και να τώρα που αρχίζει ήδη να ανησυχεί για το μεγάλο σχολείο και να με ρωτάει και να του φαίνεται τόσο περίεργο που θα χωριστεί από τα παιδιά που ήταν οι φίλοι του για τρια χρόνια. Το συζητάνε μεταξύ τους, βλέπεις, και έρχεται και μου λέει το τάδε θα πάει στο τάδε σχολείο, εγώ? Εγώ του λέω ότι δεν είναι του παρόντος και ότι έχει πολλά πολλά ακόμα να μάθει στο νήπιο, αλλά ξεκινήσαμε να πηγαίνουμε στους γιατρούς σιγά σιγά, πήραμε και το γραφείο (το περιμένουμε στο σπίτι), οπότε να το που έρχεται.....

Μετά λοιπόν από τη σύντομη εισαγωγή, σας .... παραδίδω το θέμα και καλό ξεκίνημα σε όλους μας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 702
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Maya

    Maya 71 δημοσιεύσεις

  • Λαΐδα

    Λαΐδα 62 δημοσιεύσεις

  • kyra

    kyra 49 δημοσιεύσεις

  • geoste

    geoste 44 δημοσιεύσεις

Ακριβώς αυτά σκεφτόμουν πέρισυ τέτοιο καιρό και όλο το καλοκαίρι για το γιόκα μου που είναι φέτος πρωτάκι.

Θα είναι μια νέα αρχή για το παιδάκι σου, γεμάτη νέες εμπειρίες.

Με το καλό!

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites

Όπως καταλάβατε από το θέμα που άνοιξα για τα βιβλία άρχισα κι εγώ να αγχώνομαι για το τι θα γίνει από Σεπτέμβρη, πως θα πάρει την αλλαγή ο μικρός, πως θα στρωθεί να γράφει και άλλα τέτοια... για τα βιβλία τα έγραψα κι αλλού, κάναμε και την προεγγραφή στο σχολείο οπότε κι εμείς παρόντες στα πρωτάκια του 2012!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα....εμεις ειμαστε λιγο τυχεροι γιατι το δημοτικο που θα παει ειναι κολλητα με το νηπιο, σκεφτειτε στο διαλειμμα χαζευουν τα πιο μεγαλα παιδακια, τον προετοιμαζω και εγω σιγα σιγα και το περιμενει, στο νηπιο εχουν μαθει γραμματακια και αριθμους και τα γραφει με ευχαριστηση οποτε του λεω οτι στο μεγαλο σχολειο θα μαθει και να διαβαζει μονος του τα παραμυθια του, ηθελα να ρωτησω ομως για τις εξετασεις που ζητανε (καρδιολογο,οδοντιατρο,παιδιατρο κ.α.) εγω εκλεισα ραντεβου στο παιδων πεντελης για τον καρδιολογο τον ιουνιο, επισησ και οδοντιατρο αρχιζω σιγα σιγα να τα μαζευω, εχετε ακουσει κατι? καλη σχολικη χρονια για ολα τα μωρακια μας!!!!!!

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

Από το νηπιαγωγείο μας είπαν ότι το περσινό χαρτί με τον οφθαλμίατρο και τον παιδίατρο ισχύει για 2 χρονιές...ξέρετε να ισχύει πράγματι? τον οδοντιατρο και τον καρδιολόγο δεν τον γλιτώνουμε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ ξεκίνησα με οφθαλμίατρο και η αλήθεια είναι είχα μία αγωνία, γιατί έχω βασανιστεί με τα γυαλιά και δεν ήθελα να αρχίσει από τόσο μικρός (αν και το βρίσκω πολύ χαριτωμένο στα άλλα παιδάκια). Ευτυχώς μία χαρά είναι. Έκλεισα και τα άλλα ραντεβού στο Παίδων, στη Συγγρού. Αν δεν βιάζεσαι μία χαρά είναι. Νομίζω μόνο ότι καρδιολόγο δεν έχει αλλά ΟΚ, θα βρούμε έναν του ταμείου.

Εμένα θα κάνει μεγάλη αλλαγή, γιατί είναι τρία χρόνια στο ίδιο σχολείο. Εγώ, ως πρωην φυτό, πρέπει να καταστείλω λίγο τον ενθουσιασμό μου για να μην το 'τρομάξω' το παιδί. Ελπίζω να καταφέρει να με αντιμετωπίσει :lol::lol::lol:. Elinaki, ευχαριστούμε για τις ευχές!

Link to comment
Share on other sites

Από το νηπιαγωγείο μας είπαν ότι το περσινό χαρτί με τον οφθαλμίατρο και τον παιδίατρο ισχύει για 2 χρονιές...ξέρετε να ισχύει πράγματι? τον οδοντιατρο και τον καρδιολόγο δεν τον γλιτώνουμε...

 

:oops::oops:Εγώ δεν τον είχα πάει πέρσυ οφθαλμίατρο. Ακομα το χρωστάω το χαρτί, λέτε να μην μας δώσουν το απολυτήριο του νηπίου??????

Link to comment
Share on other sites

Όπως καταλάβατε από το θέμα που άνοιξα για τα βιβλία άρχισα κι εγώ να αγχώνομαι για το τι θα γίνει από Σεπτέμβρη, πως θα πάρει την αλλαγή ο μικρός, πως θα στρωθεί να γράφει και άλλα τέτοια... για τα βιβλία τα έγραψα κι αλλού, κάναμε και την προεγγραφή στο σχολείο οπότε κι εμείς παρόντες στα πρωτάκια του 2012!!!

 

Προφανώς θα πάει σε ιδιωτικό (βλ. προεγγραφή) οπότε θα τα αγοράσεις που θα τα αγοράσεις.... Κατά τη γνώμη μου, ας μην τα δει. Ας είναι μία έκπληξη για το παιδί, γιατί αν τα 'παίξει' το καλοκαίρι, θα χάσει την μαγεία της έναρξης της χρονιάς!

Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε δεν θα τα δει...τα εχω καταχωνιασει(οσα βρηκα δηλαδη) στην ντουλαπα...μην αγχωνεσαι σιγα μην δε σου δωσουν το απολυτηριο!! Εμεις το καναμε το χαρτι το κρατησα να το βγαλω φωτοτυπια και ακομα στο συρταρι μου ειναι!!!οποτε μας βλεπω τον Ιουνιο να τρεχουμε με τα χαρτια στο χερι!

Link to comment
Share on other sites

Παρούσες και εμείς!!!! Με αγχώσατε....!!!!

Να ρωτήσω....αν πάμε σε ιδιωτικό σχολείο δημοτικό να υποθέσω ότι τα χαρτιά του γιατρού μας τα λένε τον Σεπτέμβριο????

Πότε έφτασε κιόλας ο καιρός....κλάψ μεγάλωσε το κοριτσάκι μου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

evita79, τι εννοεις προεγραφη στο σχολειο?

Επειδη φοιτα ηδη στο νηπιαγωγειο μας εστειλαν οσοι θελουμε να κανουμε αιτηση για του χρονου για να προγραμματιστουν δηθεν τα δρομολογια των σχολικων...τι να σου εμεις θα τον γραφαμε οπως και να χε...α και εγραφε το χαρτι οτι δεν ειναι δεσμευτικη η προεγγραφη...

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα, σημερα ρωτησε μια αλλη μαμα την διευθυντρια του δημοτικου, ποτε ξεκιναν οι εγραφες και της ειπαν μετα το πασχα θα αναρτησουν τι χαρτια χρειαζονται.

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

παρουσα!!!! και εμεις μεγαλωσαμε....και θα παμε 1η δημοτικου!!! απιστευτο μου φαινετα...για πειτε ποια ειναι τα βασικα χαρτια που χρειαζομαστε και ποτε ειναι οι εγγραφες?

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και η κόρη μου φέτος θα πάει δημοτικό μετά από 3 χρόνια που είναι στον ίδιο παιδικό σταθμό... νομίζω ότι είναι το τέλος μιας εποχής και αρχή μιας άλλης με πιο πολλές ευθύνες. Ακόμα δεν έχουμε κάνει την εγγραφή στο σχολείο αλλά τουλάχιστον έχουμε το γραφείο!!!

Link to comment
Share on other sites

Βάλτε με κι εμένα στην παρέα σας. Δηλαδή το γιο μου βάλτε, γιατί εγώ την έκανα την πρώτη δημοτικού πριν από πολλά πολλά χρόνια και με μεγάλη επιτυχία...... Το καμάρι μου θα δούμε. Το σίγουρο είναι ότι επειδή έχει ελαφρώς τον 'ακάθιστο' το μωρό μου, θα χρειαστώ βοήθεια και συμπαράσταση.........

Έχουμε κάνει την εγγραφή στο σχολείο του, αγοράσαμε και το γραφείο (δώρο της γιαγιάς για το καλό ξεκίνημα, η οποία γιαγιά ξέχασε ότι εμείς διαβάζαμε σε μία γωνία στο σαλόνι και νομίζει ότι μας εξασφάλισε το 50% της επτυχίας) και απολαμβάνουμε την ανεμελιά του νηπιαγωγείου, όσο πλησιάζουν οι τελευταίες μηνιαίες πασχαλινές διακοπές για τα επόμενα 12 χρόνια τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

παρουσα!!!! και εμεις μεγαλωσαμε....και θα παμε 1η δημοτικου!!! απιστευτο μου φαινετα...για πειτε ποια ειναι τα βασικα χαρτια που χρειαζομαστε και ποτε ειναι οι εγγραφες?

 

 

Για πείτε βρε κορίτσια μου συνοπτικά τα χαρτιά και τα δικαιολογητικά που χρειάζονται, να προετοιμαστούμε λίγο. Πρώτη δημοτικού το αντράκι μου τη νέα σχολική χρονιά και αρχίζουν τα δύσκολα.:rolleyes:

natassa + tasos = 15 years together

 

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Link to comment
Share on other sites

το σιγουρο ειναι οτι θελουν χαρτια απο γιατρους (καρδιολογο,οδοντιατρο,οφθαλμιατρο,παιδιατρο), αυτα μου τα ειχαν πει οι περσυνες μαμαδες, τωρα δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι και ζητανε και απο κανεναν αλλον. εγω εκλεισα ραντεβου για καρδιολογο στο παιδων πεντελης απο τα χριστουγεννα και μου το εκλεισαν για τον ιουνιο, χθες πηρε τηλεφωνο μια αλλη κοπελα και δεν ειχαν κανενα διαθεσημο, αντε βρες ακρη.

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

λοιπον πηρα και ρωτησα στο δημοτικο που θα παμε και μου ειπαν οτι θελουν

χαρτι απο ωρυλα! καρδιολογο παιδιατρο και οφθαλμιατρο και θελουν και το βιβλιαριο του παιδιου.δεν μου ειπαν για οδοντιατρο χαρτι αλλα για ωρυλα πρωτη φορα το ακουω! anyway το καλο ειναι οτι δεν τους νοιαζει αν ειναι απο ιδιωτη ή απο νοσοκομειο. γενικα ηταν πολυ χαλαροι και οι εγγραφες θα γινουν λεει τελος Μαιου με αρχες ιουνιου.

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

λοιπον πηρα και ρωτησα στο δημοτικο που θα παμε και μου ειπαν οτι θελουν

χαρτι απο ωρυλα! καρδιολογο παιδιατρο και οφθαλμιατρο και θελουν και το βιβλιαριο του παιδιου.δεν μου ειπαν για οδοντιατρο χαρτι αλλα για ωρυλα πρωτη φορα το ακουω! anyway το καλο ειναι οτι δεν τους νοιαζει αν ειναι απο ιδιωτη ή απο νοσοκομειο. γενικα ηταν πολυ χαλαροι και οι εγγραφες θα γινουν λεει τελος Μαιου με αρχες ιουνιου.

 

 

Δεν θέλουν από οδοντίατρο; Σου είπαν τι άλλα χαρτιά χρειάζονται εκτός από έναν λογαριασμό της ΔΕΗ;

natassa + tasos = 15 years together

 

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Κι εμείς πρωτάκια φέτος, ο γιος μου δηλαδή. Μετά από 4,5 χρόνια σε ιδιοτικό δεν ξέρω πως θα πάνε τα πράγματα σε δημόσιο σχολείο. Θα πάθει ένα υπαρξιακό σοκ σίγουρα. Να δούμε κι εμείς πως θα βολέψουμε τα ωράρια δημόσιου σχολείου με τα ωράρια της εργασίας μας.

Καλή μας επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

και εμεις Α δημοτικου. Αντε παλι τρεξιμο για να βρουμε γραφειο. τρεξιμο στους γιατρους , δικαιολογητικα. κουραστηκα απο τωρα.

Μηπως ξερουμε τι ωραριο εχει το κλασσικο δημοτικο;

κοριτσακια μου!

Link to comment
Share on other sites

και εμείς στην παρέα.....

πρέπει να αρχίσουμε να ψάχνουμε για γραφείο..

έχετε καμιά ιδέα..

 

φτιαξαμε ενα πολυ ωραιο παιδικο σε ενα εργοστασιο στην κερατεα, με πολυ ωραια χρωματα και σχεδια, το σχεδιασαμε οπως το θελαμε και μετα ηρθαν και μετρησαν τον χωρο, εχουν μπει ολα κουτι.αν ενδιαφερεται καποια κοπελα τα λεμε σε πμ.

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...