Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρωτάκια 2012


Recommended Posts

Εμας μας ειπε η δασκάλα οτι ειμαστε πίσω και θα κάνουμε τα μαθήματά δίπλα και να διαβάζουμε στο σπιτι πολυ να καλύψουμε την ύλή τωρα τι εννοεί πολυ δεν ξέρω αχ αχ αχ

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 702
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Maya

    Maya 71 δημοσιεύσεις

  • Λαΐδα

    Λαΐδα 62 δημοσιεύσεις

  • kyra

    kyra 49 δημοσιεύσεις

  • geoste

    geoste 44 δημοσιεύσεις

Εμείς είμαστε στο "Αντίο θάλασσα". Πιο πίσω από τις περισσότερες, από ό,τι καταλαβαίνω, έτσι;

 

Αντιγραφή τους βάζεις συνήθως 1-2 λέξεις, ορθογραφία παραπάνω.

 

Ανάγνωση μερικές σειρές.

 

Αριθμητική προσθαφαιρέσεις μέχρι το 5.

 

Στα διαλείμματα υπάρχει ένας μόνο επόπτης δάσκαλος. Άσε που εγώ, πολλές φορές που περνάω, δεν βλέπω κανέναν - και μιλάμε για 12θέσιο δημοτικό με πολύ μεγάλη αυλή και με τουλάχιστον 25 παιδιά ανά τμήμα. :? Επίσης, όποιος άσχετος θέλει να μπει στο σχολείο και να μιλήσει με το διευθυντή, κλακ, τραβάει το σύρτη και μπαίνει. Δε λέω, επαρχία είμαστε, αλλά και πάλι...στα δικά σας σχολεία τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Αγγελίνα_2 και εγω επαρχια μενω αλλα η πορτα ανοιγει με κομπιουτερ απο τον διευθυντη ή την νηπιαγωγο γιατι συστεγαζονται και στο διαλειμμα εχει 2 δασκαλους στην αυλη.Δυστηχως και παλι λιγοι ειναι γιατι τα παιδια ειναι πολλα και της πρωτης ειναι σαν χαμενα και εχουν χτυπησει τρεχωντας πολλες φορες.Και εμεις μαζι σας παμε,ενα μαθημα πριν στη γλωσσα και μαθηματικα στα ιδια ειμαστε.

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον , με βαλατε στο τριπακι να τσεκαρω βιβλια...η αληθεια ειναι οτι δεν το κανω συχνα, μια που τον τσεκαρω στο ασχετο να μου διαβασει η να μου γραψει κατι.

Γλωσσα εχουν κανει μεχρι το 'Εε Αρη, Ελα

Τετραδιο γλωσσας μεχρι σελ 13, το αναλογο μαθημα

μαθηματικα μεχρι και το μαθημα 11 σελ 35

Στο τετραδιο μαθηματικων, το 11 παλι, σελ 31

Στο τετραδιο πρωτης αριθμησης μεχρι και το νο 10, δηλ σελ 27.

Μελετη μεχρι την Οικογενεια μου, σελ 32και στη σελ 15 στο τετραδιο

 

Κατα τα αλλα , σημερα στο προχειρο ειδα γραμμενα ρηματα...βλεπω, κανω, πινω και αλλα μαζι με αντωνυμια (εγω κανω). Τον ρωτησα με τι ασχοληθηκαν, και μου εξηγησε πως κλεινεται το ρημα (εγω εσυ αυτος κλπ).

 

Αυτα μπορεσα να κατασκοπευσω! χαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τετράδιο 1ης αρίθμησης; τι ειναι αυτο

βρε κορίτσια μας λείπουν βιβλία; παω να ψάξω να δω τι θα έπρεπε να έχουμε

ετσι λεγεται, μας το ειχαν βαλει στη λιστα. Ισως ειναι εκτος υποχρεωτικων :wink:

Link to comment
Share on other sites

 

Κατα τα αλλα , σημερα στο προχειρο ειδα γραμμενα ρηματα...βλεπω, κανω, πινω και αλλα μαζι με αντωνυμια (εγω κανω). Τον ρωτησα με τι ασχοληθηκαν, και μου εξηγησε πως κλεινεται το ρημα (εγω εσυ αυτος κλπ).

 

 

Συγνώμη, ό,τι θέλει κάνει ο καθένας? ΡΗΜΑΤΑ:shock::shock::shock:?

Από αύτά που γράφεις παραπάνω τα παιδιά είναι στη σελ.17 του βιβλίου, πριν αρχίσουν καλά καλά να μαθαίνουν αναλυτικά τα γράμματα. Και τους κάνει ΡΗΜΑΤΑ??????????

Μα κάλα, αυτό το Υπουργείο δεν δίνει καμία γραμμή? Τους πετάει τα βιβλία και τους αφήνει να κάνουν ό,τι θέλουν?

 

Και, αν θυμάμαι καλά, έχετε κάνει και ... αφαίρεση. Και ακόμα δεν είναι ένας μήνας. Θα καλύψει και την ύλη της δευτέρας η δασκάλα μέχρι το τέλος του χρόνου νομίζω:lol::lol::lol::lol:.

 

Εμένα έφερε μόνο τη γλώσσα σήμερα και είναι στο Ρινόκερος και Κόκορας. Τί έχει μάθει θα δούμε την Κυριακή που θα κάνουμε μελέτη;);)

Link to comment
Share on other sites

ναι...ειδα στα τετραδια τους ρηματα και ειχαν συμπληρωσει μπροστα την αντωνυμια...'εγω' δηλαδη.....Οταν τον ρωτησα τι ειναι αυτα μου λεει 'ειναι οταν κανουμε κατι μαμα...και πως το λεμε οταν το κανει ο αλλος '(προφανως με το έσυ' που δεν το ειδα γραμμενο). Θα ηθελε να τους μαθει το εγω , φανταστηκα....

Κανουν και αφαιρεση ναι...προσθαφαιρεσεις μεχρι το 10.

Δεν ξερω ποια ειναι η υλη να σου πω την αληθεια....

Αλλα δεν με πειραζει αν ακολουθει την επισημη γραμμη.... δεν βλεπω να ζοριζεται ο μικρος οποτε ?? Γιατι πιστευεις οτι ειναι προβλημα αυτο??

 

(ειναι 5 εβδομαδες για την ακριβεια:-))

Link to comment
Share on other sites

ναι...ειδα στα τετραδια τους ρηματα και ειχαν συμπληρωσει μπροστα την αντωνυμια...'εγω' δηλαδη.....Οταν τον ρωτησα τι ειναι αυτα μου λεει 'ειναι οταν κανουμε κατι μαμα...και πως το λεμε οταν το κανει ο αλλος '(προφανως με το έσυ' που δεν το ειδα γραμμενο). Θα ηθελε να τους μαθει το εγω , φανταστηκα....

Κανουν και αφαιρεση ναι...προσθαφαιρεσεις μεχρι το 10.

Δεν ξερω ποια ειναι η υλη να σου πω την αληθεια....

Αλλα δεν με πειραζει αν ακολουθει την επισημη γραμμη.... δεν βλεπω να ζοριζεται ο μικρος οποτε ?? Γιατι πιστευεις οτι ειναι προβλημα αυτο??

 

(ειναι 5 εβδομαδες για την ακριβεια:-))

 

Είναι πρόβλημα γιατί κάποια άλλα παιδάκια προφανώς θα ζορίζονται και η τάξη δεν θα καταφέρει να έρθει στο ίδιο επίπεδο, οπότε, όταν θα χρειαστεί να τους τρέξει, μετά τα Χριστούγεννα (όπως λέει το πρόγραμμα), δεν θα έχει μία ομοιογενή τάξη και αυτό δεν θα είναι καλό για κανέναν.

 

Εγώ βέβαια το είπα θεωρητικά, ότι τελικά καλό ή κακό, ο κάθε δάσκαλος κάνει ό,τι θέλει. Δεν αναφέρεται πουθενά. Στο ίδιο σχολείο, το ένα τμήμα τρέχει και δε φτάνει, το άλλο πηγαίνει αργά. Εγώ προσωπικά, αυτά τα θεωρώ ανεπίτρεπτες προχειρότητες ενός συστήματος που δεν διορθώνεται καθόλου. Το τί κάνει ο δάσκαλος στην τάξη πρέπει να εποπτεύεται και τουλάχιστον να συντονίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πρόβλημα γιατί κάποια άλλα παιδάκια προφανώς θα ζορίζονται και η τάξη δεν θα καταφέρει να έρθει στο ίδιο επίπεδο, οπότε, όταν θα χρειαστεί να τους τρέξει, μετά τα Χριστούγεννα (όπως λέει το πρόγραμμα), δεν θα έχει μία ομοιογενή τάξη και αυτό δεν θα είναι καλό για κανέναν.

 

Εγώ βέβαια το είπα θεωρητικά, ότι τελικά καλό ή κακό, ο κάθε δάσκαλος κάνει ό,τι θέλει. Δεν αναφέρεται πουθενά. Στο ίδιο σχολείο, το ένα τμήμα τρέχει και δε φτάνει, το άλλο πηγαίνει αργά. Εγώ προσωπικά, αυτά τα θεωρώ ανεπίτρεπτες προχειρότητες ενός συστήματος που δεν διορθώνεται καθόλου. Το τί κάνει ο δάσκαλος στην τάξη πρέπει να εποπτεύεται και τουλάχιστον να συντονίζεται.

δεν ξερω τι να σου πω...πηγαινουμε σε ενα σχολειο που υπαρχει απο το 1954!!!! Και αποδεδειγμενα κανει καλη δουλεια.....δεν νομιζω να εκαναν κατι που θα εκανε κακο στα παιδια αρα και στη φημη τους ;).

Εν παση περιπτωση δεν ειμαι εκπαιδευτικος, εμπιστοσυνη εχω στο σχολειο και για αυτο τα εστειλα εκει, το παιδι μου παει καλα...δεν αγχωνομαι.:-)

 

( για να ειμαι ειλκρινης χαιρομαι αν ειναι πιο προχωρημενα και τα παει ο μικρος τοσο καλα χωρις να ζοριζεται)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν ξερω τι να σου πω...πηγαινουμε σε ενα σχολειο που υπαρχει απο το 1954!!!! Και αποδεδειγμενα κανει καλη δουλεια.....δεν νομιζω να εκαναν κατι που θα εκανε κακο στα παιδια αρα και στη φημη τους ;).

Ανεξάρτητα από αυτό, το να κάνει ένας δάσκαλος και πράγματα έξω από τα αυστηρά όρια του βιβλίου, σημαίνει, αν μη τι άλλο, ότι έχει διάθεση να ασχοληθεί. Το να παραμένει πιστός στο σχολικό βιβλίο είναι το μόνο εύκολο.

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ετσι νομιζω Palladin....και πιστευω για να αποφασιζει να κανει κατι περαν του βιβλιου, εχει λαβει υποψιν το γενικοτερο επιπεδο της ταξης.

Απο εκει και περα ειλικρινα δεν εχω αποψη :). Ειναι το πρωτο μου πρωτακι αυτο και δεν εχω μετρα συγκρισης. Εμπιστευομαι ομως την δασκαλα του, με εχει 'κερδισει' με τον τροπο που χρησιμοποιει ως τωρα. Και δεν λεω για τα μαθηματα αλλα τη σταση που κραταει με τα παιδια και τους γονεις.

Ο μικρος βεβαια σημερα μου ειπε οτι ειναι λιγο 'φωνακλου' ...Του λεω γιατι σας φωναζει? "ε, καμια φορα σταματαει να ειναι καλη....για διαφορα....ουτε λιγο να χαζεψουμε και να μιλησουμε με την ησυχια μας δεν μας αφηνει":lol:

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ετσι νομιζω Palladin....και πιστευω για να αποφασιζει να κανει κατι περαν του βιβλιου, εχει λαβει υποψιν το γενικοτερο επιπεδο της ταξης.

Απο εκει και περα ειλικρινα δεν εχω αποψη :). Ειναι το πρωτο μου πρωτακι αυτο και δεν εχω μετρα συγκρισης. Εμπιστευομαι ομως την δασκαλα του, με εχει 'κερδισει' με τον τροπο που χρησιμοποιει ως τωρα. Και δεν λεω για τα μαθηματα αλλα τη σταση που κραταει με τα παιδια και τους γονεις.

Ο μικρος βεβαια σημερα μου ειπε οτι ειναι λιγο 'φωνακλου' ...Του λεω γιατι σας φωναζει? "ε, καμια φορα σταματαει να ειναι καλη....για διαφορα....ουτε λιγο να χαζεψουμε και να μιλησουμε με την ησυχια μας δεν μας αφηνει":lol:

 

Κι εγώ νομίζω πως η κάθε δασκάλα οπωσδήποτε λαμβάνει υπόψη της το επίπεδο της τάξης της. Δεν είναι δυνατό να διδάσκει κάτι άλλο πέραν του βιβλίου εάν η τάξη δεν μπορεί να ακολουθήσει. Ειδικά σε σχολεία, στα οποία αποδεδειγμένα γίνεται δουλειά. Και στο δικό μας η δασκάλα προχωρά σε παρακάτω, αλλά γίνεται παράλληλα και επανάληψη όλων των προηγούμενων κάθε φορά για εμπέδωση. Λαιδα, είμαστε στα ίδια στην ύλη κι επίσης είδα τα ρήματα και μπροστά τις αντωνυμίες στο τετράδιο. Εμάς το μάθημα διαρκεί 6 ωρες (8:120-14:15), από τις οποίες καθημερινά η γλώσσα διαρκεί δύο ώρες, τα μαθηματικά μία και τα αγγλικά μία. Οι υπόλοιπες δύο ώρες είναι γυμναστική, μελέτη περιβάλλοντος, καλλιτεχνικά, Η/Υ εναλλάξ. Κι εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένη από το σχολείο και όχι μόνο σε γνωστικό επίπεδο. Επίσης, πολύ σημαντικός είναι ο τρόπος που προσεγγίζουν τα παιδιά, ειδικά τα πολύ ζωηρά (όπως ο δικός μου). Εμάς το σχολείο έχει σχολική ψυχολόγο, η οποία είναι καθημερινά σε 8ωρη βάση στο σχολείο, παρακολουθεί όλα τα παιδιά και μόνα τους, αλλά και στο διάλειμμα μαζί με τα άλλα παιδιά και συνεργάζεται με τις δασκάλες σε περίπτωση που υπάρχουν παιδιά με ΔΑΔ ή με μαθησιακές και λοιπές δυσκολίες και κατευθύνει τους γονείς προς ειδικές εξετάσεις, φορείς κλπ. προκειμένου να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα το συντομότερο δυνατό. Επίσης, έχει μια μεγάλη γκάμα από απογευματινές δραστηριότητες για τα παιδιά για όσους γονείς το επιθυμούν. Βεβαίως, στο τέλος της σχολικής χρονιάς θα είμαι σε θέση να εκφράσω ολοκληρωμένη άποψη. Πάντως, αναφορικά με το μαθησιακό επίπεδο και τη δουλειά που γίνεται μέσα στην τάξη (για να επανέλθω) προς το παρόν μόνο καλά λόγια έχω να πω. Ο μικρός μαθαίνει χωρίς να ζορίζεται και να δυσανασχετεί. Για μένα αυτό είναι επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γλωσσα εχουν κανει μεχρι το 'Εε Αρη, Ελα

Τετραδιο γλωσσας μεχρι σελ 13,

 

Συγνώμη που επανέρχομαι αλλά, επειδή παρακολουθώ τη συζήτηση και νομίζω ότι αυτά που είπα παρεξηγήθηκαν. Κανείς δεν είπε να μην 'υπερβαίνει' ο δάσκαλος την ύλη, ούτε να μην προχωράει την τάξη, αν φυσικά η τάξη 'σηκώνει'. Και φυσικά δεν ήθελα να θίξω κανένα σχολείο (που δεν το ξέρω έτσι κι αλλιώς, αλλα άν είναι αυτό που φαντάζομαι, είναι πολύ καλό σχολείο). Απλά, επειδή διάβασα ότι τα παιδιά είναι στο παραπάνω κεφάλαιο, επομένως δεν είναι προχωρημένα, δεν έχουν μπει καν στα γράμματα (ασχέτως του ότι τα ξέρουν, από το νήπιο), εντπωσιάστηκα που η δασκάλα κάνει το άλμα και τα εμπλέκει με κάτι πολύ πιο προχωρημένο. Εκτός αν κάνω λάθος με το σημείο που είναι τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

οχι Maya εκει ακριβως ειναι στην γλωσσα την οποια ομολογω μου φαινεται οτι αργησαν αν ξεκινησουν. Αλλα δεν βασιζονται στη γλωσσα οπως καλα εντοπισες. Τα γραμματακια τα ξερουν οντως απο το νηπιο και κανουν και ασκησουλες εξω απο το βιβλιο.

Οπως και να εχει δεν εχει ουσια να συνεχισουμε τι κανουν στο δικο μας σχολειο....:rolleyes:Συνηθως δεν καθομαι να δω μεχρι που εχουν φτασει ( με την αυστηρη ενοια) και επειδη οι περισσοτερες εδω ξερατε, εκατσα και εγω να δω τα κεφαλαια.:D

Μου αρκει που διαβαζει καθε μερα και καλυτερα και που ολο μαθαινει την ορθογραφια καινουριων λεξεων.

Ουτε ενιωσα θιγμενη ουτε σε παρεξηγησα...

Link to comment
Share on other sites

Εμεις πηραμε χτες και το ανθολογιο που θα το εχουν και στη δευτερα αλλα το εργασιων της γλωσσας ακομα:!:

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites

Είχα καιρό να μπω... Ορθογραφία από Σεπτέμβρη; Εμείς τίποτα ακόμη. Προσθαφαιρέσεις; Εμείς ακόμη μαθαίνουμε νούμερα μέχρι το 5. Και μόλις βρέθηκε και εκείνος ο Άρης. Μήπως παραείμαι χαλαρή; Η μικρή από την άλλη ζορίζεται πολύ με την ανάγνωση. Δεν διαβάζει, προσπαθεί να μάθει λέξεις απ' έξω. Να αγχωθώ; Να πάρω κανένα βοήθημα ή να την αφήσω με το σχολείο; Έχει καμιά το learn-e-pedia; Υπάρχει περίπτωση να το δει παιχνίδι και να την βοηθήσει;

Link to comment
Share on other sites

Κι εμάς το σχολείο πάει χαλαρά, προχωράνε βέβαια αλλά δεν 'επιμένουν' να τα μάθουν τέλεια τα παιδιά. Μας είπαν ότι θα επανέλθουν. Πχ. χθες είδα ότι βρίσκονται ακριβώς στην 28η Οκτωβρίου (θέλω να πω ότι συντονίζονται με το πρόγραμμα του Υπουργείου), αλλά έχουν αφήσει ασκησούλες και θα τις κάνουν αργότερα. Το παιδί τα πάει γενικά καλά (αφού κάνουν απλά πράγματα), κάνει και κάτι με εμένα -μία δύο λεξούλες ανάγνωση-. Εγώ προσωπικά δίνω χρόνο μέχρι τα Χριστούγεννα. Οι ΄παλιές' μου λένε ότι τότε φαίνεται η δουλειά!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα εμεις ειμαστε στη σελιδα 23 στη γλωσσα , αριθμητικη μεχρι το 6 και κανουν και ανισοτητες. Επισης στη ορθογραφια γραφουν ενα κατεβατο απο ολοκληρες προτασεις, ο δικος μου μονιμως δεν βαζει τόνους!!

vXPNp3.png

QcHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Εμείς ακόμα στα ίδια κυμαινόμαστε. Τώρα στη γλώσσα είμαστε στο πεπόνι και στην αριθμητική στο 9.

 

@ geoste, το τετράδιο εργασιών της γλώσσας άργησε και σε μας, αλλά έχουμε καναδυο βδομάδες που το πήραμε. Το ανθολόγιο το είχαμε πάρει από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εμείς φτάσαμε στον Καραγκιόζη? Τρέχουμε ή μου φαίνεται?

 

Καραγκιόζη;;; Μήπως τα παιδιά στην τάξη σας ήξεραν ήδη να διαβάζουν; Εμείς εχθές κάναμε το πεπόνι. Και η κόρη μου έχει λίγες μέρες που ξεμπέρδεψε στο μυαλό της τα του συλλαβισμού. Τόσο καιρό νόμιζε ότι το π διαβάζετε πα. Οπότε πα και α τι; Κόλλαγε, αλλά μόλις το ξεδιάλυνε πήρε μπρος. Και ακόμη ψιλομπερδεύει το ν με το Λ και καμιά φορά το ε το γράφει 3. Αλλά παλεύω να μην αγχωθώ ακόμη. Ορθογραφία δεν κάνουμε - μετά το Κ μας έχει πει η δασκάλα. Λεξιλόγιο θα δώσει πρώτη φορά σήμερα για το σαββατοκύριακο. Χαλαρά.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...