Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός μετά από κόψιμο χαλινού γλώσσας


Recommended Posts

Η μπέμπα μου (8μηνών) θα χειρουργηθεί στις 4/11 για στενό δακρυϊκό πόρο και με την ευκαιρία θα κόψουνε και τον χαλινό της γλώσσας που είναι κοντός. Έχει κάνει καμιά σας την επέμβαση στο χαλινό; Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι αν θα μπορεί να θηλάσει αμέσως μετά, αφού βγουν οι οροί ή μήπως θα έχει δυσκολία ή θα πονάει. Μήπως χρειαστεί να πάρω το θήλαστρο μαζί και να της δώσω γάλα με το καλαμάκι; Λογικά θα πεινάει, γιατί μου είπανε λόγω νάρκωσης που θα γίνει για την επέμβαση στο μάτι της, πρέπει να είναι νηστική από τις 3πμ. (τώρα πώς θα το καταφέρω αυτό, δεν ξέρω, προβλέπεται πολλή γκρίνια και κλάματα, από τις 5 μέχρι τις 7 θηλάζει λίγο, κοιμάται, ξαναθηλάζει, κ.ο.κ.).

Μ' έχει αγχώσει πιο πολύ το θέμα αυτό, παρά οι επεμβάσεις και η αναισθησία! Όποια ξέρει κάτι, ας μου δώσει τα φώτα της παρακαλώ πολύ!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δε ξέρω να σου απαντήσω, αλλά σου γράφω μόνο για να σου πω ότι θα σου στείλω πολλή θετική ενέργεια εκείνη τη μέρα!! εύχομαι να πάνε όλα καλά!!!

 

πάρε και το θήλαστρο μαζί για να είσαι έτοιμη, ή ακόμα καλύτερα, ήδη αντλημένο γάλα σε παγοκύστες (εξαρτάται βέβαια και από το πόσο θα κάτσετε εκεί).

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ ντουντουουουκα μου!

Δεν θα κάτσουμε πολύ, μου είπαν ότι το μεσημέρι θα φύγουμε, ευτυχώς. Εγώ μόνο έχω άγχος για το πρώτο γεύμα της όταν ξυπνήσει και της βγάλουνε τους ορούς, μήπως πονάει και δεν μπορεί να φάει (κλασσική Ελληνίδα μάνα, "το παιδί πρέπει να φάει πάση θυσία :lol::lol::lol: "

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από όσο θυμάμαι η Πατσούρου στο βιβλιο της λέει ότι φυσικά επιτρέπεται να θηλάσεις αμέσως μετα, και επιβάλεται για λόγους παρηγοριάς...Θα το ξανακοιτάξω όμως να είμαστε σίγουροι...

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Οταν ηταν 11 μηνών έκανα επέμβαση στο ρινοδακρυικό πόρο. Τον θήλασα κατά της 5 το πρωί και η νάρκωση έγινε κατά τις 8.30πμ. Το ειπα στην αναισθησιολόγο οτι έφαγε, αλλά μολις της ειπα οτι τον θήλασα λιγακι για να ηρεμήσει μου είπε οκ και προχωρησε στη νάρκωση. Τον θήλασα περιπου 1,5 ωρα μετά την εγχειρηση γιατί στην αρχη ηταν λίγο ζαλισμένο3ς και δεν ηταν πολύ πρόθυμος.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Sofuka είμαι η Ελένη και θα ήθελα να σου πω να μην βιαστείς να κάνεις εγχείρηση.

Είχαμε και εμείς το ίδιο πρόβλημα μέχρι τεσσάρων μηνών και δύο παιδίατροι που συμβουλευτήκαμε μας είπαν να μην ανησυχούμε μέχρι τους οκτώ μήνες και μετά να επισκευτούμε παιδοφθαλμίατρο και επίσης να μην κάνουμε επέμβαση πριν το χρόνο.Εμεις βέβαια πήγαμε και σε παιδοφθαλμίατρο και μας είπε να την επισκεφτούμε μετά τον όγδοο μήνα εφόσον υπάρχει ακόμα το πρόβλημα (ευτυχώς μας πέρασε).

Επίσης μια γνωστή μου που κατάλαβαν ότι η μικρή τους είχε πρόβλημα αφού είχε κλείσει χρόνο, ο γιατρός τους πάλεψε με φαρμακευτική αγωγή και μασαζ στη μύτη και το ξεπέρασαν και γλίτωσαν την επέμβαση.

Ελπίζω να μην πάρεις στραβά όσα σου είπα και μην τα θεωρήσεις υποδείξεις απλά η γνώμη μου είναι να εξαντλήσεις όλες τις άλλες περιπτώσεις (που μπορεί να έχεις κάνει ήδη) πριν κάνεις επέμβαση.

Σχετικά με το θηλασμό πιστεύω ότι από τη στιγμή που οι γιατροί σου πουν ότι μπορεί να φάει το παιδί θα μπορεί να θηλάσει.

Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά και να το ξεπεράσετε γρήγορα.

Sorry για το μεγάλο κείμενο.

eMzE.jpg.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, απ' ότι φαίνεται, μετά δεν θα έχουμε πρόβλημα θηλασμού :D Το μόνο που μένει τώρα είναι να δω πώς θα καταφέρω να την κρατήσω νηστική τόσες ώρες πριν :(

 

elvi, πολύ καλά κάνεις και μου τα λες, κι εγώ τα έχω σκεφτεί, όμως όλες οι γνώμες που πήρα συνηγορούν στο να γίνει η επέμβαση τώρα. Το πάλαιψα τόσους μήνες με μασάζ και κολλύρια, αλλά δεν υπάρχει βελτίωση, οπότε...

 

Όταν γίνει η επέμβαση, θα επανέλθω να γράψω τις εντυπώσεις μου, να υπάρχουν για άλλες μανούλες που μπορεί να έχουν τις ίδιες απορίες μ' εμένα.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Τελικά η επέμβαση τόσο για ρινοδακρυϊκό πόρο όσο και για χαλινό δεν είναι τίποτα τρομερό! Απ' ότι είδα και από τα άλλα δύο μωράκια που έκαναν ρινοδακρυικό και ήμασταν στο ίδιο δωμάτιο, περίπου μία ώρα μετά το χειρουργείο και αφού έριξαν έναν υπνάκο, ξύπνησαν ευδιάθετα και ήρεμα, ενώ δεν φαινόταν καθόλου στο μάτι πως είχε γίνει επέμβαση. Όσο για το χαλινό που έκανε επιπλέον η δικιά μου, δυσκολεύτηκε μόνο στις πρώτες 2-3 γουλιές στο θηλασμό, αλλά μετά βρήκε την άκρη και θήλαζε κανονικά. Η μιρκή μου βέβαια απ' ότι φαίνεται είχε κολλήσει κάποια ίωση που δεν είχε εκδηλωθεί ακόμα και ξέσπασε αμέσως μετά το χειρουργείο, πράγμα που δυσκόλεψε λίγο την ανάρρωσή της, αλλά αυτό ήταν άσχετο από το χειρουργείο καθεαυτό.

 

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής. Έχω την εντύπωση πως τώρα μετά το κόψιμο του χαλινού θηλάζει καλύτερα από πριν. Ακούω γουλιές που δεν άκουγα πριν και όταν αφήνει τη θηλή το στόμα της είναι γεμάτο γάλα, κάτι που δεν είχα ξαναδεί πριν. Λογικά, μετά τον πρώτο καιρό από τη γέννηση, το μωρό είχε μάθει να θηλάζει ικανοποιητικά. Μπορεί η επέμβαση τώρα να αύξησε τόσο πολύ την αποτελεσματικότητά της στο θηλασμό ή είναι ιδέα μου;

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής. Έχω την εντύπωση πως τώρα μετά το κόψιμο του χαλινού θηλάζει καλύτερα από πριν. Ακούω γουλιές που δεν άκουγα πριν και όταν αφήνει τη θηλή το στόμα της είναι γεμάτο γάλα, κάτι που δεν είχα ξαναδεί πριν. Λογικά, μετά τον πρώτο καιρό από τη γέννηση, το μωρό είχε μάθει να θηλάζει ικανοποιητικά. Μπορεί η επέμβαση τώρα να αύξησε τόσο πολύ την αποτελεσματικότητά της στο θηλασμό ή είναι ιδέα μου;

 

Έχω διαβάσει ότι ο κοντός χαλινός μπορεί να εμποδίζει τα βρεφάκια να θηλάζουν ικανοποιητικά αλλά μερικά μωράκια μπορεί να μην έχουν τόσο μεγάλο πρόβλημα. Αν όμως φύγει εντελώς το πρόβλημα, φαίνεται η διαφορά :wink:

Καλή συνέχεια!

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί η επέμβαση τώρα να αύξησε τόσο πολύ την αποτελεσματικότητά της στο θηλασμό ή είναι ιδέα μου;

 

Δεν είναι η ιδέα σου! Τα μωρά θηλάζουν πολύ καλύτερα και κανονικά η επέμβαση θα έπρεπε να γίνει από την αρχή για να μην παιδεύεται το μωρό.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί η επέμβαση τώρα να αύξησε τόσο πολύ την αποτελεσματικότητά της στο θηλασμό ή είναι ιδέα μου;

 

Δεν είναι η ιδέα σου! Τα μωρά θηλάζουν πολύ καλύτερα και κανονικά η επέμβαση θα έπρεπε να γίνει από την αρχή για να μην παιδεύεται το μωρό.

 

Και να μην ταλαιπωρείται και η μαμά με πληγωμένες θηλές και ολόκληρα 24ωρα αυπνίας με ένα μωρό που συνεχώς κλαίει και αρχίσει να φλερτάρει με την ιδέα να δώσει συμπλήρωμα! :evil:

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κανείς δεν ασχολήθηκε να μου το πει στην αρχή. Όταν την είδε η παιδίατρός μου στις 10 μέρες, μου το είπε ότι έχει κοντό χαλινό, όμως μέχρι τότε θήλαζε πια καλά και είχα αρχίσει δυστυχώς να δίνω και συμπλήρωμα (το οποίο έκοψα χάρη σε όλες εσάς!). Στο μαιευτήριο, τις πρώτες μέρες που με είχε πληγώσει και δεν θήλαζε καλά, έχανε βάρος, της έπεφτε η γλυκόζη και με κυνηγούσαν οι παιδίατροι να δώσω συμπλήρωμα, κανείς δεν κοίταξε (ή δεν ήθελε να κοιτάξει) το χαλινό. Μόνο με ειρωνεύονταν ότι γκρινιάζω και πώς κάνω έτσι με 4 παιδιά, σαν πρωτάρα, όταν ζητούσα βοήθεια για το θηλασμό!

Τώρα που πήγα για το ρινοδακρυϊκό, η οφθαλμίατρος πρότεινε να το κόψουμε, μια και θα γινόταν έτσι κι αλλιώς αναισθησία, την είδε ΩΡΛ και συμφώνησε.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Και μένα έχει κοντό χαλινό η μικρή. Η παιδίατρος μου είπε όταν αρχίσει να μιλάει να το κόψουμε. Είναι 6 μηνών τώρα. Θα'ταν καλύτερα να το κάνουμε τώρα δηλαδή;

 

(Δεν νομίζω ότι έχει ιδιαίτερο πρόβλημα με το θηλασμό. Δεν κάθεται πολύ ώρα στο στήθος και πολλές φορές τελευταία χρειάζεται να είμαι όρθια και να περπατάω ενώ θηλάζει για να ηρεμήσει αλλά απ'οτι έχω καταλάβει αυτά συμβαίνουν συχνά στην ηλικία της.)

Link to comment
Share on other sites

Και μένα έχει κοντό χαλινό η μικρή. Η παιδίατρος μου είπε όταν αρχίσει να μιλάει να το κόψουμε. Είναι 6 μηνών τώρα. Θα'ταν καλύτερα να το κάνουμε τώρα δηλαδή;

 

(Δεν νομίζω ότι έχει ιδιαίτερο πρόβλημα με το θηλασμό. Δεν κάθεται πολύ ώρα στο στήθος και πολλές φορές τελευταία χρειάζεται να είμαι όρθια και να περπατάω ενώ θηλάζει για να ηρεμήσει αλλά απ'οτι έχω καταλάβει αυτά συμβαίνουν συχνά στην ηλικία της.)

 

Δεν ξέρω Εμανουέλα μου, κι εμένα η παιδίατρος μου είχε πει να περιμένουμε και αν βλέπαμε πρόβλημα στην ομιλία θ' αποφασίζαμε τότε, αλλά ο ΩΡΛ που την είδε τώρα είπε να τον κόψουμε και το έκανα γιατί το είχα πολύ άχτι! Κοντό χαλινό είχε και ο 3ος μου γιος, αλλά μάλλον όχι τόσο κοντό όσο της μικρής, γιατί ποτέ δεν είχε πρόβλημα με το θηλασμό. Τώρα είναι 5 ετών και δεν μπορεί να πει καθαρά το ρ και το θ, δεν ξέρω αν σχετίζεται αυτό με το χαλινό, όμως άλλος ΩΡΛ που τον είδε είπε πως ο χαλινός έχει χαλαρώσει και δεν χρειάζεται κόψιμο.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Η μπέμπα μου (8μηνών) θα χειρουργηθεί στις 4/11 για στενό δακρυϊκό πόρο και με την ευκαιρία θα κόψουνε και τον χαλινό της γλώσσας που είναι κοντός. Έχει κάνει καμιά σας την επέμβαση στο χαλινό; Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι αν θα μπορεί να θηλάσει αμέσως μετά, αφού βγουν οι οροί ή μήπως θα έχει δυσκολία ή θα πονάει. Μήπως χρειαστεί να πάρω το θήλαστρο μαζί και να της δώσω γάλα με το καλαμάκι; Λογικά θα πεινάει, γιατί μου είπανε λόγω νάρκωσης που θα γίνει για την επέμβαση στο μάτι της, πρέπει να είναι νηστική από τις 3πμ. (τώρα πώς θα το καταφέρω αυτό, δεν ξέρω, προβλέπεται πολλή γκρίνια και κλάματα, από τις 5 μέχρι τις 7 θηλάζει λίγο, κοιμάται, ξαναθηλάζει, κ.ο.κ.).

Μ' έχει αγχώσει πιο πολύ το θέμα αυτό, παρά οι επεμβάσεις και η αναισθησία! Όποια ξέρει κάτι, ας μου δώσει τα φώτα της παρακαλώ πολύ!

 

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ SOFUKA

 

EXΩ ΚΑΙ ΕΓΩ 2 ΜΩΡΑΚΙΑ ~8ΜΗΝΩΝ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ -ΑΓΟΡΑΚΙ ΚΑΙ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΓΙΑ ΧΑΛΙΝΟ

ΠΗΓΑΜΕ ΣΕ 2 ΓΙΑΤΡΟΥΣ 1ος ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΕ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΙΑΤΡΟΣ -ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟΣ - ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΣ ΣΤΟΜΑΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΓΝΑΘΟΠΡΟΣΘΕΤΙΚΗΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΣΤΟ ΠΑΙΔΩΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΟΤΙ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΜΙΚΡΗ ΝΑΡΚΩΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΗΡΕΜΟ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΙΟ ΣΩΣΤΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ .

 

ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΤΡΕΛΕΝΟΜΑΙ Ο 2ος ΓΙΑΤΡΟΣ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΣ ΩΤΟΡΙΝΟΛΑΡΡΥΓΓΟΛΟΓΟΣ ΣΤΟ ΠΑΙΔΩΝ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΗΝ 1η ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΜΕ ΞΥΛΟΚΑΙΝΗ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ

 

ΜΗΠΩΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΣΕ ΤΙ ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΝΑΤΕ ΕΣΕΙΣ ΤΟ ΧΑΛΙΝΟ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΤΟ ΚΑΝΑΤΕ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΟΛΗ ΦΑΣΗ ΜΕΤΑ . ΜΕ ΕΧΕΙ ΑΝΗΣΥΧΗΣΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΗΣ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΑΣ ΣΕ ΤΟΣΟ ΜΙΚΡΗ ΗΛΙΚΑ

 

 

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν τα μωράκια σου ADEDANTINOS!

Εμένα την επέμβαση την έκανε στο παίδων (Αγλαΐα Κυριακού). Ήταν 8 μηνών και κάτι. Έγινε με ολική νάρκωση γιατί έγινε ταυτόχρονα και επέμβαση για ρινοδακρυϊκό πόρο, αλλιώς δεν νομίζω ότι χρειάζεται, αλλά αφού θα γινόταν έτσι κι αλλιώς στην περίπτωσή μας ολική δεν το ρώτησα!

 

Μετά την επέμβαση είχε δύο ραμματάκια, τα οποία πέσανε σε καμιά εβδομάδα περίπου. Δεν είχε δυσκολία στο θηλασμό αμέσως μετά την επέμβαση και γενικά είδα βελτίωση στον τρόπο που θηλάζει.

 

Το όνομα του γιατρού ΩΡΛ που έκανε τον χαλινό στο στέλνω με πμ, πάντως δεν είναι κάτι επικίνδυνο σαν επέμβαση για να αγχώνεσαι τόσο πολύ, μόνο να δεις τελικά αν χρειάζεται να κάνεις γενική αναισθησία ή όχι

Καλή επιτυχία σου εύχομαι!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν τα μωράκια σου ADEDANTINOS!

Εμένα την επέμβαση την έκανε στο παίδων (Αγλαΐα Κυριακού). Ήταν 8 μηνών και κάτι. Έγινε με ολική νάρκωση γιατί έγινε ταυτόχρονα και επέμβαση για ρινοδακρυϊκό πόρο, αλλιώς δεν νομίζω ότι χρειάζεται, αλλά αφού θα γινόταν έτσι κι αλλιώς στην περίπτωσή μας ολική δεν το ρώτησα!

 

Μετά την επέμβαση είχε δύο ραμματάκια, τα οποία πέσανε σε καμιά εβδομάδα περίπου. Δεν είχε δυσκολία στο θηλασμό αμέσως μετά την επέμβαση και γενικά είδα βελτίωση στον τρόπο που θηλάζει.

 

Το όνομα του γιατρού ΩΡΛ που έκανε τον χαλινό στο στέλνω με πμ, πάντως δεν είναι κάτι επικίνδυνο σαν επέμβαση για να αγχώνεσαι τόσο πολύ, μόνο να δεις τελικά αν χρειάζεται να κάνεις γενική αναισθησία ή όχι

Καλή επιτυχία σου εύχομαι!

 

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ

ΝΑ ΜΑΣ ΖΗΣΟΥΝ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΣ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα. Γνωρίζει κανείς που μπορώ να κάνω την επέμβαση του χαλινού και πόσο καστίζει. Ρώτησα στο Μηρέρα και μου είπαν 1000ε συν το τι θα ζητήσει και ο γιατρός. Για το Αγία Σοφία γνωρίζει κανείς? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Γνωρίζει κανείς που μπορώ να κάνω την επέμβαση του χαλινού και πόσο καστίζει. Ρώτησα στο Μηρέρα και μου είπαν 1000ε συν το τι θα ζητήσει και ο γιατρός. Για το Αγία Σοφία γνωρίζει κανείς? Ευχαριστώ

 

:shock::shock::shock::shock::shock:

 

Να πας στο νοσοκομείο, γίνεται στη στιγμή και δεν κοστίζει τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Γνωρίζει κανείς που μπορώ να κάνω την επέμβαση του χαλινού και πόσο καστίζει. Ρώτησα στο Μηρέρα και μου είπαν 1000ε συν το τι θα ζητήσει και ο γιατρός. Για το Αγία Σοφία γνωρίζει κανείς? Ευχαριστώ

 

 

Δεν θυμάμαι όνομα του χειρούργου που έκοψε τον χαλινό της κόρης μου, όμως είναι απλούστατη επέμβαση! Ανάλογα με το μέγεθος μπορεί να γίνει ακόμα και με τοπική αναισθησία! Μπορεί να μην χρειαστεί καν ράμματα! Πήγαινε σε όποιο από τα δημόσια νοσοκομεία παίδων θέλεις και ζήτα να δει το παιδί ένας χειρούργος να σου πει πώς θα γίνει η επέμβαση!

Ακόμα και για την επέμβαση στον γιο μου το μεγάλο για φίμωση, απλά πήγα στο παίδων και τον είδε ο χειρούργος που εφημέρευε, έκρινε ότι χρειάζεται επέμβαση και κανονίστηκε το χειρουργείο! Δεν έδωσα απολύτως τίποτα!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...