Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η δασκάλα τον έβαλε στην άκρη μόνο του


Recommended Posts

Ασε αυτό με τα 100 ευρώ που έσκασα για να μας κρατήσουν θέση...πολύ τα κλαίω αυτά τα λεφτά... και τελικά σκέφτομαι ότι έκανα μεγάλη βλακεία που τα έδωσα...θες κυρά μου να μας δεχτείς και του χρόνου? οκ! Δε θες/δεν έχεις θέση? Θα βρω κι αλλού, ουδείς αναντικατάστατος!

 

Επίσης αυτό με την απόδειξη που δεν δίνουν ούτε για τα 200 ευρώ των υλικών, για να πω την αλήθεια, είναι και βαθύτερος λόγος που δεν πολυαγχώνομαι να πάω να τα σκάσω - χώρια που δεν τα έχουμε να τα δώσουμε όλα μαζί. Αυτό δεν είναι παράνομο βρε κορίτσια? Τα υλικά δεν πρέπει να συμπεριλαμβάνονται στα δίδακτρα και να κόβουν μια συνολική απόδειξη?

 

Δεν ξέρω, κάνω λάθος?

Ολοι οι παιδικοι σταθμοι που ξερω ζητουν εξτρα χρηματα για τη γραφικη υλη στην αρχη της χρονιας, ομως εκτος του οτι τα 200 ευρω ειναι πολλα γι αυτο το σκοπο,εννοειται οτι οφειλουν να κοψουν αποδειξη..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εδω που ειμαστε πιο "προχο" ο διευθυντης εχει απειλησει οτι θα αφησει νηστικα τα παιδια αν δεν πληρωσουν (οι γονεις φυσικα) τον λογαριασμο του προηγουμενου μηνα, Νομιζω οτι στην πραξη δεν ειναι ευκολο να γινει μια και θα πρεπει να ενημερωσει τη δασκαλα (η οποια εχοντας καθημερινη τριβη με το παιδι θα ειναι πιο ευαισθητη) και τις μαγειρισες (οταν ημουν φοιτητρια με 700 μεριδες ταιζαν 1200ατομα). Μας εχει δωσει διαφορες εναλλακτικες και πιστευω οτι περισσοτερο απο τα λεφτα τον απασχολει το γραψιμο απο τους γονεις που δεν εχουν επικοινωνησει μαζι του για την δυσκολια που αντιμετωπιζουν. Για το παιδακι που εχει τα βιβλια του μεσα στην σακουλα γιατι δεν μπορει να αγοραει σακα ειμαι σιγουρη οτι θα βρεθει υλικο. Για τους γονεις ομως που δεν πληρωνουν γιατι το θεωρουν κοροιδια μηπως θα ειναι καλυτερα να πανε αλλου?

Αν το θεμα ειναι η αποδειξη πληρωνεις το ποσο μεσω τραπεζης και εχεις το αποδεικτικο - κανεις και μια καταγγελια στην εφορια και τους τρεχουν... Το παιδι ειναι ηδη στιγματισμενο σαν το παιδια αυτων που δεν πληρωνουν δεν το στιγματιζεις αλλο....

Κανει το παιδι ενα παραπονο για το σχολειο και δεν πας να μαθεις την αλλη μερα τι εγινε? Καποιος το πηγαινει το παιδι στο σχολειο, ρωταει αυτος, υπαρχουν και τηλεφωνα!

Οσο για τις επισκεψεις και τα εξτρα θεαματα ειναι στα πλαισια της επιμορφωσης. Αν το ξερεις πιο νωρις μπορεις να το καρατησεις σπιτι για να γλυτωσεις το 10ευρω? Τοτε γιατι το στελνεις την στιγμη που δεν ειναι στην υποχρεωτικη εκπαιδευση?

Link to comment
Share on other sites

Ολοι οι παιδικοι σταθμοι που ξερω ζητουν εξτρα χρηματα για τη γραφικη υλη στην αρχη της χρονιας, ομως εκτος του οτι τα 200 ευρω ειναι πολλα γι αυτο το σκοπο,εννοειται οτι οφειλουν να κοψουν αποδειξη..

 

Σου λέω ούτε κουβέντα για απόδειξη! Μα ναι το ξέρω ότι όλοι ζητάνε λεφτά για υλικά έξτρα, αλλά δεν ξέρω πως λειτουργούν οι άλλοι σταθμοί, αν κόβουν αποδείξεις γιαυτό. Ούτε φυσικά για τα 100 ευρώ της κράτησης θέσης έκοψαν καμιά απόδειξη.

Link to comment
Share on other sites

Σου λέω ούτε κουβέντα για απόδειξη! Μα ναι το ξέρω ότι όλοι ζητάνε λεφτά για υλικά έξτρα, αλλά δεν ξέρω πως λειτουργούν οι άλλοι σταθμοί, αν κόβουν αποδείξεις γιαυτό. Ούτε φυσικά για τα 100 ευρώ της κράτησης θέσης έκοψαν καμιά απόδειξη.

Aυτοι που γνωριζω εγω κοβουν. Αλλα για κρατηση θεσης για την επομενη χρονια δεν εχω ακουσει να ζητουν χρηματα. Το πολυ πολυ να ζητησουν μια προκαταβολη απο τα διδακτρα του πρωτου μηνα και κρατανε τη θεση. Αληθεια το παιδι τελικα ξανακανε παραπονα;

Link to comment
Share on other sites

Ασε αυτό με τα 100 ευρώ που έσκασα για να μας κρατήσουν θέση...πολύ τα κλαίω αυτά τα λεφτά... και τελικά σκέφτομαι ότι έκανα μεγάλη βλακεία που τα έδωσα...θες κυρά μου να μας δεχτείς και του χρόνου? οκ! Δε θες/δεν έχεις θέση? Θα βρω κι αλλού, ουδείς αναντικατάστατος!

Κάνε λοιπόν τα έργα σου πράξη και βρες αλλού :P

 

Το ότι σου λένε να πας από εκεί, είναι το σωστό. Δεν αγοράζεις κάτι που είναι συγκεκριμένης ποιότητας για να μπορείς να καλυφθείς απλά από μια τιμή που σου είπαν στο τηλέφωνο. Θα πας εκεί, θα δεις, θα πάρεις μια ιδέα για το τι προσφέρει ο παιδικός, θα κάνεις όλες τις ερωτήσεις που σε απασχολούν και μετά θα αποφασίσεις ποιον παιδικό μπορείς να πληρώσεις και ποιον όχι. Γιατί αν κάποιος σου πει από το τηλέφωνο ότι τα δίδακτρα έχουν Χ (όπου Χ μια πολύ καλή τιμή) μπορεί να έχει πολύ μικρές παροχές για τα παιδιά ή να αρχίσει να χρεώνει τα πάντα ως έξτρα. Άρα τι νόημα έχει η τιμή στη φάση αυτή?

 

Όσο για το πότε μπορείς να πας να δεις τον σταθμό, μπορείς να εξηγήσεις ότι εργάζεσαι και δεν μπορείς να φύγεις από τη δουλειά σου τις καθημερινές μεταξύ 9-5 (ή ό,τι ώρες δουλεύεις) και να ζητήσεις να σου κλείσουν ραντεβού εκτός των ωρών αυτών ή Σάββατο. Εναλλακτικά μπορείς να κανονίσεις να πάει ο σύζυγος ή μια φίλη σου που εμπιστεύεσαι.

 

Υποψιάζομαι ότι ο παιδικός σας δεν έχει πολλά παιδάκια και δεν βγαίνει οικονομικά, γι' αυτό οι εκπτώσεις στη σίτιση και η εμμονή στην πληρωμή των υλικών.

 

Το ότι θα χρεωθείς και για τις μέρες που το παιδί δεν μπορεί αν πάει στον παιδικό, είναι αυτονόητο, γιατί τα έξοδα του παιδικού τρέχουν κάθε μέρα και όχι μόνο όταν το δικό σου παιδί είναι εκεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τζουτζούκα, ειλικρινά πιστεύω ότι καμία μα καμία παιδαγωγός που σέβεται στοιχειωδώς τον εαυτό της δε θα έκανε κάτι τέτοιο. Το πιθανότερο είναι ο μικρός να μπήκε τιμωρία επειδή έκανε κάτι μη επιτρεπτό, δηλ. πείραζε κατά τη διάρκεια της δραστηριότητας κάποιο άλλο παιδάκι ή έκανε κάτι επικίνδυνο με το ψαλίδι ή κάτι τέτοιο τέλως πάντων. Γι' αυτό το μεσημέρι που θα τον πάρεις ρώτα του στύλ: ήταν ο γιός μου ανυπάκουος χθες, γιατί που είπε ότι τον είχατε απομονώσει. Θα σου πει η δασκάλα. Αν πάλι σου δώσει την εντύπωση ότι πράγματι το οικονομικό είναι το ζήτημα... τι να πω αυτή δεν είναι παδαγωγός και ο συγκεκριμένος παιδικός χρήζει καταγγελίας.....

 

Πάντως, ακόμη κι αν ήταν δικαιολογημένη η τιμωρία του μικρού (σε όλους τους Παιδικούς μπαίνουν τα μικρά στην καρέκλα της σκέψης - άλλα περισσότερο, άλλα λιγότερο) εγώ προσωπικά από την περιγραφή σου για την παιδικό έχω σχηματίσει τη χείριστη εικόνα....

 

συμφωνω! επισης να προσθεσω οτι θα επρεπε ηδη την επομενη ημερα να ρωτουσες την δασκαλα για ποιο λογο ο μικρος δεν ζωγραφισε με τα αλλα παιδακια...ευγενικα ευγενικα και καθολου καπως δεν θα φαινοσουν...δεν περιμενουμε σε καποια γεγονοτα, ενεργουμε αμεσα κατα την γνωμη μου...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Aυτοι που γνωριζω εγω κοβουν. Αλλα για κρατηση θεσης για την επομενη χρονια δεν εχω ακουσει να ζητουν χρηματα. Το πολυ πολυ να ζητησουν μια προκαταβολη απο τα διδακτρα του πρωτου μηνα και κρατανε τη θεση. Αληθεια το παιδι τελικα ξανακανε παραπονα;

 

Χθες που τον ξαναρώτησα δεν μου είπε κάτι σχετικό. Για να δούμε, μπορεί να ήταν - και ειλιρινά το ελπίζω - κάποια παρεξήγηση. Γιατί οκ, παράπονα μπορεί να έχω γενικότερα αλλά δεν θέλω μπω στη διαδικασία να αλλάξω σταθμό, το παιδί έχει συνηθίσει εκεί και δεν θέλω να έχουμε άλλα απο πλευράς προσαρμογής. Εκτός των άλλων, σε όσα πήρα και ρώτησα μου είπαν ότι είναι πλέον κλεισμένες οι θέσεις. Σε έναν άλλον δε, μου είπαν για το καταπληκτικό ποσό των....750 ευρώ/μήνα χωρίς σχολικό παρακαλώ :shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω! επισης να προσθεσω οτι θα επρεπε ηδη την επομενη ημερα να ρωτουσες την δασκαλα για ποιο λογο ο μικρος δεν ζωγραφισε με τα αλλα παιδακια...ευγενικα ευγενικα και καθολου καπως δεν θα φαινοσουν...δεν περιμενουμε σε καποια γεγονοτα, ενεργουμε αμεσα κατα την γνωμη μου...

 

μπορεί να έχεις και δίκιο, τι να πω, μπορεί εν τέλη να είμαι υπερβολικά ευγενική:roll:

Link to comment
Share on other sites

Τζουτζούκα, συγνώμη που γίνομαι επίμονη, αλλά δεν έχω καταλάβει γιατί ακόμα δεν έχεις ρωτήσει τη δασκάλα του τι συνέβη με το παιδί, αλλά προσπαθείς να εκμαιεύσεις πληροφορίες από ένα παιδάκι που κακά τα ψέματα στην ηλικία που βρίσκονται δεν είναι και τελείως αντικειμενικές οι περιγραφές τους.

Δηλαδή, εγώ προσωπικά σα μαμά αν το παιδί μου είχε απομονωθεί θα με ένοιζε να μάθω τι έγινε, ακόμη και αν ήταν δικαιολογημένη η τιμωρία για να ξέρω πως συμπεριφέρεται το παιδί μου στο σχολείο, κλπ., αν δημιουργεί προβλήματα, αν πρόκειται για μεμονωμένο γεγονός ή επαναλαμβανόμενο, ώστε και εγώ από πλευράς μου να πράξω ανάλογα.

Link to comment
Share on other sites

Τζουτζούκα, συγνώμη που γίνομαι επίμονη, αλλά δεν έχω καταλάβει γιατί ακόμα δεν έχεις ρωτήσει τη δασκάλα του τι συνέβη με το παιδί, αλλά προσπαθείς να εκμαιεύσεις πληροφορίες από ένα παιδάκι που κακά τα ψέματα στην ηλικία που βρίσκονται δεν είναι και τελείως αντικειμενικές οι περιγραφές τους.

Δηλαδή, εγώ προσωπικά σα μαμά αν το παιδί μου είχε απομονωθεί θα με ένοιζε να μάθω τι έγινε, ακόμη και αν ήταν δικαιολογημένη η τιμωρία για να ξέρω πως συμπεριφέρεται το παιδί μου στο σχολείο, κλπ., αν δημιουργεί προβλήματα, αν πρόκειται για μεμονωμένο γεγονός ή επαναλαμβανόμενο, ώστε και εγώ από πλευράς μου να πράξω ανάλογα.

 

Συμφωνώ απόλυτα! Θεωρώ ακραία όλα αυτά για ψάξιμο καινούριου σταθμού πριν μάθουμε τι συμβαίνει πραγματικά. Καμία φορά απλά έχουμε τη μύγα που λέμε και παρεξηγουμε χωρίς λόγο κάτι που γίνεται.

Δεν είναι θέμα ευγενιας να μη ρωτήσουμε τι έγινε τη δασκάλα την επόμενη μέρα...

Τέλος αναρωτιέμαι πως βγαλατε όλα αυτά τα συμπεράσματα από μερικά ποστ ότι ο σταθμός δεν είναι καλός....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε έναν άλλον δε, μου είπαν για το καταπληκτικό ποσό των....750 ευρώ/μήνα χωρίς σχολικό παρακαλώ :shock::shock::shock:

Αυτά τα παιδάκια όμως μπορεί να τρώνε ψάρι αντί για μεσογειακή σαλάτα και αυγοφέτες αντί για δημητριακά. Και να μην χρειάζεται να δώσουν έξτρα χρήματα γα υλικά.

 

Ας αποφασίσουμε τελικά τι θέλουμε. Φτηνά δίδακτρα ή ακριβές παροχές; Γιατί και τα δύο δεν γίνεται.

 

Πέραν αυτών, εννοείται ότι συμφωνώ πως δεν χρειάζεται να μπαίνεις σε διαδικασία αλλαγής σταθμού πριν καν μιλήσεις με τη δασκάλα για το περιστατικό που έγινε (αν έγινε).

Link to comment
Share on other sites

Τζουτζούκα, συγνώμη που γίνομαι επίμονη, αλλά δεν έχω καταλάβει γιατί ακόμα δεν έχεις ρωτήσει τη δασκάλα του τι συνέβη με το παιδί, αλλά προσπαθείς να εκμαιεύσεις πληροφορίες από ένα παιδάκι που κακά τα ψέματα στην ηλικία που βρίσκονται δεν είναι και τελείως αντικειμενικές οι περιγραφές τους.

 

Ακριβώς γιαυτό, γιατί η περιγραφή του μπορεί να μην είναι και αντικειμενική. Θεωρώ ότι εαν συνεχίσει να μου λέει ότι όλα ζωγράφιζαν και αυτός κάθεται στην άκρη, κάτι συμβαίνει πραγματικά και οφείλω να πάω να ζητήσω τον λόγο. Αν τις επόμενες μέρες μου πει ότι κι αυτός συμμετείχε στις δραστηριότητες, δεν βρίσκω λόγο να πάω να δημιουργήσω θέμα. Άλλες μαμάδες μπορεί να το αντιμετώπιζαν διαφορετικά. Εγώ έτσι θεωρώ σωστό να λειτουργήσω. Είναι θέμα χαρακτήρα και δεν κατηγορώ κανέναν αν αποφασίζει να κινηθεί διαφορετικά.

 

Δηλαδή, εγώ προσωπικά σα μαμά αν το παιδί μου είχε απομονωθεί θα με ένοιζε να μάθω τι έγινε, ακόμη και αν ήταν δικαιολογημένη η τιμωρία για να ξέρω πως συμπεριφέρεται το παιδί μου στο σχολείο, κλπ., αν δημιουργεί προβλήματα, αν πρόκειται για μεμονωμένο γεγονός ή επαναλαμβανόμενο, ώστε και εγώ από πλευράς μου να πράξω ανάλογα.

 

απαντώ με μπλε

Link to comment
Share on other sites

Επίσης σε αυτό το σημείο να πω ότι τελικά το θέμα επεκτάθηκε και σε άλλες παραμέτρους, όπως το ύψος των διδάκτρων, τις παροχές του εκάστοτε σταθμού, αν δίνουν απόδειξη για κάποια πράγματα κλπ

 

Τα ανέφερα όμως γιατί, την στιγμή που τα έγραφα, μου βγήκε ένα γενικότερο παράπονο για αυτόν τον σταθμό. Ίσως γιατί μέχρι και πέρυσι είμασταν αρκετά ευχαριστημένοι μαζί τους και προς το τέλος μας τα χάλασαν.

 

Συγνώμη αν μπέρδεψα το θέμα, δεν ήταν η πρόθεσή μου.

 

Εν πάση περιπτώση σας ευχαριστώ όλες σας για τις απόψεις που παραθέσατε.

Με βοηθήσατε αρκετά, το να κουβεντιάζεις για κάποια θέματα μπορεί να σε βοηθήσει να σκεφτείς πράγματα που δεν σου έχουν περάσει καν απο το μυαλό.

Link to comment
Share on other sites

ναι τζουτζουκα αλλα στο αρχικο σου ποστ αναφερεις "οτι τα χεις παρει"...οταν καποιος τα παιρνει στο κρανιο επετρεψε μου να σου πω, οτι ενεργει προκειμενου να τα ξεπαρει...εσυ συμφωνα με τα γραφομενα σου εχεις πλασει στο μυαλο σου σεναρια επι σεναριων για το τι μπορει να συνεβει και το παιδι σου δεν συμμετειχε στην δραστηριοτητα της ζωγραφικης...αν απλα ειχες ρωτησει την δασκαλα, θα σου ειχαν λυθει οι οποιες αποριες και δεν θα ειχες ταλαιπωρηθει να κανεις σεναρια επι σεναριων...ασε που μια ερωτηση προς τον εκπαιδευτικο, δεν δημιουργει θεμα,λυνει τις οποιες αποριες για τις οποιες δεν μπορεις να περιμενεις απο ενα παιδι αυτης της ηλικιας να σου δωσει απαντησεις...συγνωμη, αλλα αυτη ειναι η αποψη μου

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

ναι τζουτζουκα αλλα στο αρχικο σου ποστ αναφερεις "οτι τα χεις παρει"...οταν καποιος τα παιρνει στο κρανιο επετρεψε μου να σου πω, οτι ενεργει προκειμενου να τα ξεπαρει...εσυ συμφωνα με τα γραφομενα σου εχεις πλασει στο μυαλο σου σεναρια επι σεναριων για το τι μπορει να συνεβει και το παιδι σου δεν συμμετειχε στην δραστηριοτητα της ζωγραφικης...αν απλα ειχες ρωτησει την δασκαλα, θα σου ειχαν λυθει οι οποιες αποριες και δεν θα ειχες ταλαιπωρηθει να κανεις σεναρια επι σεναριων...ασε που μια ερωτηση προς τον εκπαιδευτικο, δεν δημιουργει θεμα,λυνει τις οποιες αποριες για τις οποιες δεν μπορεις να περιμενεις απο ενα παιδι αυτης της ηλικιας να σου δωσει απαντησεις...συγνωμη, αλλα αυτη ειναι η αποψη μου

 

Τόσο απλή είναι η λύση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σεβαστές οι απόψεις σας. Εγώ προτίμησα να σιγουρευτώ όμως και ξαναρώτησα το παιδί. Κι επειδή μου είπε και δεύτερη φορά πως όλα τα παιδάκια ζωγραφίζανε και αυτός καθόταν κι έπαιζε μόνος του πήγα και ρώτησα ευθέως την δασκάλα του. Όπου μου τα μάσαγε και μου έλεγε ότι "εεεε δεν ήθελε να ζωγραφίσει εκείνες τις μέρες το παιδί". Της είπα κι εγώ ότι οκ, αλλά δεν πιστεύω να έχουμε κάποιο πρόβλημα με τα λεφτά για τα υλικά. Και μου είπε κατακόκκινη "μα τι λέτε τώρα, όχι, κανένα πρόβλημα".

 

Καταλαβαίνω πως αν αυτή ήταν οδηγία που είχε πάρει απο την διευθύντρια και δεν ήταν δική της επιλογή δεν θα μου το έλεγε κιόλας.

 

Φυσικά θα είμαι σε επιφυλακή για να δω αν όντως αυτό συνέβη. Ελπίζω όντως να έγιναν έτσι τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι έτσι τα πράγματα τζουτζούκα και το όλο θέμα είναι υποκινούμενο από τη διεύθυνση, τι να πω... ντροπή τους!!!! Στην ουσία στενοχωρούν ένα μικρό παιδάκι για τα οικονομικά τους συμφέροντα.

Εσύ προσπάθησε να καταλάβεις αν όντως ήταν επιλογή του παιδιού, ρωτώντας το π.χ.: "γιατί αγάπη μου δεν ήθελες να ζωγραφίσεις με τα άλλα παιδάκια;" Αν όντως ήταν επιλογή του θα σου πει π.χ.: "βαριόμουν" "δε μ' αρέσει να ζωγραφίζω", κλπ. Αν και έχω την αίσθηση, ότι δεν είναι στη διακριτική ευχέρεια των παιδιών να κάνουν ό,τι τους καπνίσει. Έχουν συγκεκριμένες ώρες που τρώνε, που κοιμούνται, που κάνουν κάποια δραστηριότητα ή έχουν ελεύθερη ώρα.

Τέλος πάντων, έχω την αίσθηση ότι τη σύγκρουση με τη διεύθυνση τελικά δε θα την αποφύγετε...

Link to comment
Share on other sites

Έχω νέα σχετικά με το θέμα. Με πήρε τηλέφωνο πριν απο λίγο η διευθύντρια του παιδικού σταθμού. Όπου μου ζήτησε να περάσω σήμερα να της δώσω τα 200 ευρώ για τα υλικά. Ενώ τις προάλλες μου έλεγε "δεν πειράζει όταν έχεις".:shock:

 

Εγώ ήμουνα σε συνάντηση και δεν μπορούσα να μιλήσω άνετα. Το έκλεισα λίγο βιαστικά λέγοντάς της ότι θα περάσω αύριο. Με έπιασε εξ' απίνης και δεν μπόρεσα να της πω ότι άλλα είχαμε πει. Ήταν μπροστά και συνάδελφοι και προιστάμενος και δεν μπόρεσα ούτε να μιλήσω όπως θα ήθελα ούτε και μπορύσα να βγω έξω απο τη συνάντηση.

 

Άρα υπάρχει θέμα με τα λεφτά. Για να παίρνει τηλέφωνο και να τα ζητάει και μάλιστα αυθημερόν, έχει θέμα η κυρία. Έχω νευριάσει πάρα πολύ. Εν τω μεταξύ σήμερα είχαν επίσκεψη απο κάποια εταιρία παρασκευής παιδικών τροφών - δεν θα πω ποιά - όπου τους μοίρασαν παιδικές τροφές(αξίας 1 ευρώ άντε 1,5) και αυτό μας το χρέωσαν εμάς 3 ευρώ (χωρίς απόδειξη πάλι). Δηλαδή για να διαφημιστεί η τάδε εταιρία στον χώρο τους μας χρέωσαν εμάς 3 ευρώ! Που δεν είναι μεγάλο το ποσό αλλά γιατί με κοροιδεύεις κατάμουτρα? Εγώ θα πληρώσω την διαφήμισή τους? Έλεος!

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον ζήτησαν χρήματα, δεν θα έπρεπε να τα δώσετε. Εννοείται ότι η εταιρεία τα έδωσε δωρεάν για να διαφημιστεί.

Στον δικό μας δημοτικό παιδικό σταθμό πέρισυ είχε γίνει αντίστοιχη δράση ιδιωτικής εταιρείας, χωρίς να έχουμε ενημερωθεί, και μοιράστηκαν δωρεάν δείγματα που μας έφεραν σπίτι τα παιδιά. Επειδή σε πολλούς γονείς δεν άρεσε η πρωτοβουλία, ζητήσαμε από τον υπεύθυνο των παιδικών σταθμών να μην επαναληφθεί.

Link to comment
Share on other sites

Έχω νέα σχετικά με το θέμα. Με πήρε τηλέφωνο πριν απο λίγο η διευθύντρια του παιδικού σταθμού. Όπου μου ζήτησε να περάσω σήμερα να της δώσω τα 200 ευρώ για τα υλικά. Ενώ τις προάλλες μου έλεγε "δεν πειράζει όταν έχεις".:shock:

 

 

Ζήτησέ της να σου δώσει γραπτώς το αίτημα για αυτά τα 200? (τι περιλαμβάνει η λίστα κτλ).

 

Αν σε εκβιάσει με οποιοδήποτε τρόπο (πχ δεν θα δεχτούμε το παιδί, δεν θα χρησιμοποιεί υλικά του σχολείου κτλ) πες της ότι θα κινηθείς με κάθε νόμιμο μέσο.

Link to comment
Share on other sites

76maria και ekavi ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

 

Μόλις πήρα τηλέφωνο άλλον παιδικό σταθμό κοντά στο σπίτι μας και έκλεισα ραντεβού αύριο το πρωί. Σε αυτόν τον παιδικό σταθμό πήγαινε πολύ παλιά η κόρη μου. Διακόψαμε γιατί στο μεταξύ είχα μείνει έγκυος στον γιο μου και η κόρη μου έφερνε σπίτι όλες τις ιώσεις που κυκλοφορούσαν και δεν επιτρεπόταν, ούτε για μένα ούτε μετά για το νεογέννητο. Δεν πήγα τον γιο μου σε αυτόν γιατί τότε είχαν περιλάβει και φαγητό στα δίδακτρα και είχαν ανεβάσει τις τιμές(ενώ μέχρι τότε φέρνανε ταπεράκια τα παιδιά)και δεν μας έπαιρνε οικονομικά για δύο παιδιά(και η κόρη μου που ήταν τότε τριών).

 

Έχω την εντύπωση ότι τα δίδακτρα του ήταν λίγο παραπάνω απο αυτόν που πάμε τώρα αλλά κάλυπταν και τα υλικά. Και για αυτά θα παίρνω απόδειξη! Δεν θυμάμαι όμως ακριβώς, λεπτομέρειες θα μάθω αύριο το πρωί. Στο μεταξύ, θα πω στην διευθύντρια ότι δεν τα δίνω τώρα τα υλικά γιατί υπάρχει περίπτωση να διακόψουμε τον παιδικό. Να δω τι θα κάνει και ποιά αντίδραση θα έχει. :evil:

Link to comment
Share on other sites

Έχω νέα σχετικά με το θέμα. Με πήρε τηλέφωνο πριν απο λίγο η διευθύντρια του παιδικού σταθμού. Όπου μου ζήτησε να περάσω σήμερα να της δώσω τα 200 ευρώ για τα υλικά. Ενώ τις προάλλες μου έλεγε "δεν πειράζει όταν έχεις".:shock:

 

Εγώ ήμουνα σε συνάντηση και δεν μπορούσα να μιλήσω άνετα. Το έκλεισα λίγο βιαστικά λέγοντάς της ότι θα περάσω αύριο. Με έπιασε εξ' απίνης και δεν μπόρεσα να της πω ότι άλλα είχαμε πει. Ήταν μπροστά και συνάδελφοι και προιστάμενος και δεν μπόρεσα ούτε να μιλήσω όπως θα ήθελα ούτε και μπορύσα να βγω έξω απο τη συνάντηση.

 

Άρα υπάρχει θέμα με τα λεφτά. Για να παίρνει τηλέφωνο και να τα ζητάει και μάλιστα αυθημερόν, έχει θέμα η κυρία. Έχω νευριάσει πάρα πολύ. Εν τω μεταξύ σήμερα είχαν επίσκεψη απο κάποια εταιρία παρασκευής παιδικών τροφών - δεν θα πω ποιά - όπου τους μοίρασαν παιδικές τροφές(αξίας 1 ευρώ άντε 1,5) και αυτό μας το χρέωσαν εμάς 3 ευρώ (χωρίς απόδειξη πάλι). Δηλαδή για να διαφημιστεί η τάδε εταιρία στον χώρο τους μας χρέωσαν εμάς 3 ευρώ! Που δεν είναι μεγάλο το ποσό αλλά γιατί με κοροιδεύεις κατάμουτρα? Εγώ θα πληρώσω την διαφήμισή τους? Έλεος!

 

Νομίζω ότι πρέπει να κάνεις μία συζήτηση με την κυρία σε πολιτισμένο ύφος :P στο λέω γιατί βλέπω ότι έχεις φουντώσει.... εγώ από την πλευρά μου θα σε συμβούλευα τα εξής και ελπίζω να μην με κράξεις:

α) όταν σε πήρε τηλ και δεν μπορούσες να μιλήσεις (κατανοητότατο γιατί και εγώ δουλεύω και ξέρω τι είναι να είσαι σε συνάντηση) έπρεπε δύο τινά να κάνεις: ή να απαντήσεις και να ρωτήσεις εάν είναι κάτι επείγον για το παιδί γιατί δεν μπορείς να μιλήσεις και θα την πάρεις εσύ μετά ή να μην απαντούσες καθόλου και όταν έβρισκες χρόνο να την πάρεις πίσω να μιλήσεις με την ησυχία σου.. προσωπικά θα επέλεγα το πρώτο..

β) δεν μπορείς να την κατηγορήσεις για το γεγονός ότι θέλεις τα χρήματά της.. εσύ ξέρεις τα οικονομικά σου και άμα έχεις θα δώσει γι' αυτή είσαι απλώς μία πελάτισσα που της χρωστάει λεφτά και που προφανώς μέχρι τώρα δεν έχει κάνει κάποια κίνηση έστω να της δώσει κάτι, άρα αυτό σε κάνει κακή πελάτισσα :-P δεν μπαίνω στην λογική εάν αξίζουν τα 200 ευρώω αυτά στα έχω γράψει παραπάνω

γ) θα πρέπει να της πεις ότι γενικά ότι έξτρα χρεώσεις υπάρξουν θέλεις να τις ξέρεις από πριν... για κάποιους ανθρώπους ναι και τα 3 ευρώ μπορεί να λείψουν από κάπου αλλού.. οπότε μην σε βάζει εκ των υστέρων σε μία λογική πλήρωνε χωρίς να σου πει κάτι πριν... εκεί είναι πολύ φάουλ η συγκεκριμένη...

προσπάθησε να συζητήσεις ήρεμα μαζί της, αλλά προσωπική μου συμβουλή είναι πως εάν και εσύ στο θέμα των χρημάτων δεν δειξεις "καλή διαγωγή" δεν θα σε πάρει και πολύ στα σοβαρά... ειδικά με τα χρήματα θεωρώ ότι πρέπει να κάνετε μία συμφωνία συγκεκριμένη όμως.. δηλ. εγώ κυρία μου μπορώ να σου πληρώσω τα 200 ευρώ σε 4 δόσεις... 50 ευρώ τον μήνα για 4 μήνες... κάπως να συμφωνήσετε βρε παιδί μου.. γιατί πρέπει να δεις και την άλλη πλευρά.. αν κανείς από τους γονείς δεν πληρώνει από την τσέπη της θα τα βάλει αυτή? και για να στο προχωρήσω ακόμη πιο πέρα επειδή μιλάμε για επιχειρήσεις, η οικονομική κατάσταση του καθενός δεν τους ενδιαφέρει... σου προσφέρει μία υπηρεσία και θέλει τα λεφτά της (το εάν η υπηρεσία είναι υπεριμολογημένη είναι άλλο θέμα και κριτήριο για τον συγκεκριμένο σταθμό)... εάν εσύ δεν μπορείς να τα πληρώσεις θα σου πει μην πας το παιδί ιδιωτικό σταθμό... αυτά στα γράφω όχι για να σε φουντώσω αλλά για να δεις πως είναι σφαιρικά το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

'Εχεις δίκιο για το τηλεφώνημα αλλά με έπιασε τελείως απροετοίμαστη και αφηρημένη με κάποια πολύ επείγοντα θέματα που προέκυψαν εδώ στη δουλειά. Οπότε το μυαλό μου εκείνη τη στιγμή δεν λειτουργούσε καθόλου καθαρά. Εν το μεταξύ κι αυτή έκανε σαν να συνέβαινε κάτι με το παιδί, το ύφος της εννοώ, οπότε κόλλησα τελείως, άλλο είμουνα έτοιμη να ακούσω κι άλλο άκουσα. Επίσης και για το δεύτερο θέμα έχεις δίκιο και θα συμφωνούσα απόλυτα και θα την κατανοούσα εαν δεν είχαμε κάνει την αρχική κουβέντα μεταξύ μας. Όπου και της είπα ότι δεν έχουμε να τα δώσουμε όλα μαζί και θα τα δίνω σιγά σιγά, 50 ευρώ τον μήνα ας πούμε. Και μου αναπάντησε ότι δεν έχει πρόβλημα, "όποτε έχετε τζουτζουκα μου" μου είπε.

 

Αν είχε εξαρχής πρόβλημα θα έπρεπε να μου το πει - ένα το κρατούμενο. Δεύτερον όταν πάω να κλείσω μια συμφωνία και ο άλλος κάνει ότι είναι χαλαρός με το θέμα και σε διακόπτει και σου λέει "όποτε έχετε", καταλαβαίνω πως όχι απλά συμφωνεί αλλά και σου δίνει ακόμα μεγαλύτερο περιθώριο.

 

Φυσικά και είμαι πρόθυμη να δω και την δική της πλευρά. Αλλά όταν την μία ακούω πως το παιδί κάθεται στην άκρη και όταν για όσο καιρό είμαστε πελάτες της τα παιδιά μου φέρνουν "εργασίες" που είναι φτιαγμένες με εντελώς ευτελή υλικά και τις πετάω γιατί πραγματικά ούτε για ενθύμια δεν αξίζουν... και κάθε τρεις και λίγο πληρώνω τα 3 ευρώ για την τάδε εταιρία, τα 15 για την φωτό αποτυπωμένη σε κεραμίδι, για την φωτό πάλι μεγενθυμένη σε κάδρο(άλλα 15 ευρώ), για το θέατρο(10 ευρώ) - όλα χωρίς απόδειξη....εεε δεν μπορώ να μην τα πάρω, θεωρώ πως πλέον μας εκμεταλλεύεται η συγκεκριμένη.

Link to comment
Share on other sites

'Εχεις δίκιο για το τηλεφώνημα αλλά με έπιασε τελείως απροετοίμαστη και αφηρημένη με κάποια πολύ επείγοντα θέματα που προέκυψαν εδώ στη δουλειά. Οπότε το μυαλό μου εκείνη τη στιγμή δεν λειτουργούσε καθόλου καθαρά. Εν το μεταξύ κι αυτή έκανε σαν να συνέβαινε κάτι με το παιδί, το ύφος της εννοώ, οπότε κόλλησα τελείως, άλλο είμουνα έτοιμη να ακούσω κι άλλο άκουσα. Επίσης και για το δεύτερο θέμα έχεις δίκιο και θα συμφωνούσα απόλυτα και θα την κατανοούσα εαν δεν είχαμε κάνει την αρχική κουβέντα μεταξύ μας. Όπου και της είπα ότι δεν έχουμε να τα δώσουμε όλα μαζί και θα τα δίνω σιγά σιγά, 50 ευρώ τον μήνα ας πούμε. Και μου αναπάντησε ότι δεν έχει πρόβλημα, "όποτε έχετε τζουτζουκα μου" μου είπε.

 

Αν είχε εξαρχής πρόβλημα θα έπρεπε να μου το πει - ένα το κρατούμενο. Δεύτερον όταν πάω να κλείσω μια συμφωνία και ο άλλος κάνει ότι είναι χαλαρός με το θέμα και σε διακόπτει και σου λέει "όποτε έχετε", καταλαβαίνω πως όχι απλά συμφωνεί αλλά και σου δίνει ακόμα μεγαλύτερο περιθώριο.

 

Φυσικά και είμαι πρόθυμη να δω και την δική της πλευρά. Αλλά όταν την μία ακούω πως το παιδί κάθεται στην άκρη και όταν για όσο καιρό είμαστε πελάτες της τα παιδιά μου φέρνουν "εργασίες" που είναι φτιαγμένες με εντελώς ευτελή υλικά και τις πετάω γιατί πραγματικά ούτε για ενθύμια δεν αξίζουν... και κάθε τρεις και λίγο πληρώνω τα 3 ευρώ για την τάδε εταιρία, τα 15 για την φωτό αποτυπωμένη σε κεραμίδι, για την φωτό πάλι μεγενθυμένη σε κάδρο(άλλα 15 ευρώ), για το θέατρο(10 ευρώ) - όλα χωρίς απόδειξη....εεε δεν μπορώ να μην τα πάρω, θεωρώ πως πλέον μας εκμεταλλεύεται η συγκεκριμένη.

 

Της έχεις δώσει καθόλου χρήματα? εάν όχι μπορεί να θεωρεί ότι έχεις εφησυχαστεί οπότε το "όποτε έχετε" έχει και ένα χρονικό περιθώριο :P από εκει και πέρα το θέμα "εκμετάλλευση" είναι μεγάλο και δεν ισχύει μόνο στο δικό σου σταθμό... απλώς θα πρέπει να διευκρινήσεις εάν είναι υποχρεωτικά... δηλ. και εμείς που πάμε σε δημόσιο παιδικό σταθμό, μας έδωσαν φωτογραφίες κλπ κλπ αλλά ήταν προαιρετικό να το αγοράσεις... όποιος δεν ήθελε δεν τις έπαιρνε...

Link to comment
Share on other sites

Την τελευταία κουβέντα για τα λεφτά των υλικών την κάναμε την περασμένη εβδομάδα, βαριά δεκαήμερο. Και ξέρει ότι την πληρώνουμε κάθε τέλος του μηνός. Οπότε ας έβλεπε πρώτα ότι αύριο που έχει 31 ο μήνας δεν έδωσα τίποτα και μετά ας με έπαιρνε τηλέφωνο να ζητήσει τα λεφτά της.

 

Τις φωτογραφίες δεν τις παίρνω όλες, δεν είναι υποχρεωτικό. Τα θέατρα όμως αν πάει το παιδί σχολείο θα πρέπει να τα πληρώσω. Αν δεν θέλω να τα πληρώσω θα πρέπει να τον κρατήσω σπίτι. Κάτι τέτοια όμως που έγραψα για το κεραμίδι ή την μεγάλη φωτό στο κάδρο, μας τα κότσαραν χωρίς να μας ρωτήσουν. Επίσης μπορεί να μας στείλουν σημείωμα ότι "αύριο θα έχουμε φωτογράφηση και τα παιδάκια να έρθουν με επίσημη ενδυμασία". Σε αυτή την περίπτωση τι θα κάνεις? Θα αφήσεις το παιδί να κάθεται στην άκρη και να κοιτάει τα άλλα παιδάκια να βγάζουν φωτό? Η γυμναστική που μας την χρεώνουν επίσης έξτρα 25 ευρώ, δεν την πληρώνουμε φέτος, δεν έχουμε. Οπότε ήδη το παιδί κάθεται σε μια άκρη. Τι να κάνω να το κόψω κι απο όλα τα άλλα?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...