Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοστος εγκυμοσύνης-τοκετου


ilonka19

Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ

ΕΧΩ ΓΙΑΤΡΟ ΤΟΝ ΛΑΜΠΡΟ ΓΙΑΝΝΙΚΟ (ΛΗΤΩ). ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙ ΑΚΟΜΗ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗς ΑΜΟΙΒΗΣ. ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ?ΕΠΙΣΗΣ ΕΑΝ ΤΟΝ ΕΙΧΕ ΚΑΜΙΑ ΓΙΑΤΡΟ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΕΑΝ ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΝΕ ΣΤΙΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ Η ΕΑΝ ΠΛΗΡΩΘΗΚΕ ΜΟΝΟ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ? ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΕΑΝ ΤΙΣ ΓΕΝΝΕΣ ΤΙΣ ΚΑΝΕΙΟ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΛΗΤΩ Η ΚΑΙ ΣΤΟ ΝΤΙΝΑΝ .ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

 

ΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΛΑΜΠΡΟ ΤΟΝ ΕΧΩ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΕΔΩ ΚΑΙ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ ΤΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ . ΛΟΙΠΟΝ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΓΙΑΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ Η ΑΜΟΙΒΗ ΤΗς ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΚΑΙ ΝΑΙ ΞΕΓΕΝΝΑΕΙ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΑ. Η ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΑΕΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ , ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΥΖΗΤΗΣΙΜΟς ΚΑΙ ΛΟΓΙΚΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟΛΑ ΠΑΡΑΑΑΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟς ΓΙΑΤΡΟΣ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εισαι ευχαριστημένη από την γενική?Το επισκεπτήριο είναι αυστηρό ή μπατε σκύλοι?το ρωταω γιατι ενω γενισαν εκει αρκετες φιλες πριν μερικα χρονια εμαθα προχθες οτι το επισκεπτηριο ειναι ελαστικο και απορησα.....Οταν φερνουν τα μωρακια βγαινουν ολοι έξω?σ ευχαριστω και ευχομαι με το καλο να φερεις στον κοσμο το νεο σου μπεμπακι,,,,,,εγω Ιουλιο..... εχω ακομη

 

Θα ελεγα οτι ηταν αρκετα ελαστικο. Κ εμεις πραγματικα απορησαμε με την ολη κατασταση.

Να φανταστεις την πρωτη φορα που μου εφεραν το μωρο ηταν μεσα η μαμα μου ο μπαμπας μου ο αντρας μου κ η αδελφη του........

Τους επιαναν βεβαια κατι κρισεις κ σε φασεις ερχοταν σεκιουριτι κ εδιωχναν τους επισκεπτες οταν τελειωνε το πρωινο επισκεπτηριο αλλα σε γενικες γραμμες ο,τι ναναι!

Ολα αυτα πριν 2 χρονια

 

για να δουμε φετος

Με το καλο ευχομαι τα νινακια μας!

car150pb___.png

 

catcatabu20080306_-8_My+precious+is.png

Link to comment
Share on other sites

Αττικο και Αρεταιειο ειναι Δημοσια. Αν κανεις καισαρικη δεν θα πληρωσεις τιποτα, αν ειναι φυσιολογικος τοκετος ποσο μπορει να παει? 300? Παρτε ενα τηλ.

κοριτσια γεννησα στο Αρεταιειο 1-3-2007 με φυσιολογικο τοκετο ειχα παρει τετρακλινο στο πρωτο οροφο τοτε στο δωματιο χαμος απο επισκεψεις ειμασταν τεσερις και το μωρο το ειχα στο δευτερο οροφο (οχι μαζι μου)τοτε πληρωσα 300 ευρω και οταν εμεινα εγκυος στο δευτερο ειπα οχι ξανα τετρακλινα μονο μονοκλινο για να εχω την ησυχια μου 15-12-2009 με φυσιολογικο τοκετο ειχα παρει μονοκλινο δωματιο πληρωσα για 5 διανυκτερευσεις 650 ευρω αν θυμαμαι καλα... εκανα και επισκληριδιο και δεν μου την χρεωσαν;) 500 ευρω φακελακι γιατρου...ειχα και το μωρο μαζι μου και καμια σχεση η μεταχηρηση απο τΙς μαιες και το σερβις αλλο εδω βλεπεις ημουν Α κατηγοριας ενω το 2007 Γ...εμεινα πολυ αυχαριστημενει απο το νοσοκομειο διοτι ειναι μικρο και δεν εχει πολλους και διαφορους...και αν παρεις και μονοκλινο εκει να δεις στα πουπουλα θα σε εχουν και εσενα και το μωρακι...:D:D

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα σας!!!!

Θα γεννήσω στο Ελενα με καισσαρική μέσω ταμείου ΟΑΕΕ , μήπως ξέρει καμιά κοπέλα να μου πει αν πληρώνω τα νοσήλεια εγώ και μετά απλά πέρνω το επίδομα απο το ταμείο μου και πόσο περίπου κοστίζει η καισσαρική στο Ελενα?

 

Ksero oti an exeis Ika tote den plironeis tipota gia kaissariki. Sinithos dinoun fakelaki ston giatro pou se parakolouthei kai ksegenaei.

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει καμια για το Μητερα και Ιασω οτι ανακοινωσαν σε πρωινη εκπομπη οτι ο 4ος τοκετος ειναι δωρεαν

Σκεφτομαι να παρω τηλεφωνο αυριο αλλα δεν ειμαι σιγουρη αν θα μου απαντησουν απο το τηλεφωνο

4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γνωριζει καμια για το Μητερα και Ιασω οτι ανακοινωσαν σε πρωινη εκπομπη οτι ο 4ος τοκετος ειναι δωρεαν

Σκεφτομαι να παρω τηλεφωνο αυριο αλλα δεν ειμαι σιγουρη αν θα μου απαντησουν απο το τηλεφωνο

 

 

η Μενεγάκη στην εκπομπή της έβγαλε επίσημη ανακοίνωση ότι το Μητέρα έχει τον 4 τοκετό ΔΩΡΕΑΝ και μάλιστα άσχετα αν οι 3 προηγούμενοι έχουν πραγματοποιηθεί στο Μητέρα ή όχι.

 

και μπράβο τους για την κίνηση αυτή!!!!

Q3V6p3.png

 

Nhh7p3.png

Link to comment
Share on other sites

πηγα και εγω βεροπουλο να βοηθησω στο αδειασμα ραφιων :D:D!πηρα 2 οικονομικες και 2 μικρες συσκευασιες και πληρωσα 13,60 ευρω,ειχα κουπονια για καθε συσκευασια.αλλα ξεχασα να ρωτησω μεχρι ποτε ειναι η προσφορα.ξερει καμια κοπελια????

 

 

sofaki μήπως είσαι off topic???:D:D:D

Q3V6p3.png

 

Nhh7p3.png

Link to comment
Share on other sites

παντως ΜΠΡΑΒΟ!!!! στο ΜΗΤΕΡΑ η αληθεια ειναι οταν γεννας 4φορα τα εξοδα ειναι αρκετα πολλα επειδη εχεις 3 αλλα παιδακια στο σπιτι...οποτε δεν εχεις την οικονομικη ανεση... μακαρι να εκανε και το δημοσιο κατι τετοιο να σου δωσουν ενα κινητρο να κανεις και αλλα οχι μονο ενα η δυο παιδακια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πηρα τηλεφωνο στο Μητερα και μου ειπαν οτι

Σε οικονομικο τρικλινο πληρωνεις οτι παρεις απο το ταμειο σου(εγω εχω ΟΑΕΕ-ΤΕΒΕ και θα πληρωσω 800 ευρω)και ειναι ΟΛΑ πληρωμενα εκτος απο τον γιατρο που παει εξτρα κατοπιν συμφωνιας

Αν επιλεξεις αλλη κατηγορια δωματιου πληρωνεις τη διαφορα απο τα 800 ευρω

Δεν ειναι απαραιτητο να εχεις κανει τους αλλους 3 τοκετους εκει

Πηρα και στο Λητω αλλα μου ειπαν να παρω τη Δευτερα το πρωι γιατι δεν ηξεραν να μου πουν και ειναι κλειστα η εξυπηρατηση πελατων

4

Link to comment
Share on other sites

Πηρα τηλεφωνο στο Μητερα και μου ειπαν οτι

Σε οικονομικο τρικλινο πληρωνεις οτι παρεις απο το ταμειο σου(εγω εχω ΟΑΕΕ-ΤΕΒΕ και θα πληρωσω 800 ευρω)και ειναι ΟΛΑ πληρωμενα εκτος απο τον γιατρο που παει εξτρα κατοπιν συμφωνιας

Αν επιλεξεις αλλη κατηγορια δωματιου πληρωνεις τη διαφορα απο τα 800 ευρω

Δεν ειναι απαραιτητο να εχεις κανει τους αλλους 3 τοκετους εκει

Πηρα και στο Λητω αλλα μου ειπαν να παρω τη Δευτερα το πρωι γιατι δεν ηξεραν να μου πουν και ειναι κλειστα η εξυπηρατηση πελατων

 

Ηλιάννα kalispera, eisai sigouri gia ta 800euro??? emeis gennisame (kai tis dio gennes) sto Mitera tora ton Martio kai to "oikonomiko triklino" kostizei 2000euro, stin timi simperilambanete i episkliridio eite tin kaneis eite oxi kai oi basikes exetaseis tou neognou kai tis miteras. Eno sto "triklino" xekinaei an den kano lathos apo 2.400euro kai den simperilambanontai auta pou prosferontai sto "oikonomiko triklino" apla eisai se allo orofo kai mallon exeis mpalkoni.....Apo to TEBE pirame 800euro. Kalou kakou rota xana

Αγγελουδια μου σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ γιατι καθε μερα μαζι σας ειναι ενα μεγαλο πανεπιστημιο χωρις ημερομηνια αποφοιτησης

Link to comment
Share on other sites

Ηλιάννα kalispera, eisai sigouri gia ta 800euro??? emeis gennisame (kai tis dio gennes) sto Mitera tora ton Martio kai to "oikonomiko triklino" kostizei 2000euro, stin timi simperilambanete i episkliridio eite tin kaneis eite oxi kai oi basikes exetaseis tou neognou kai tis miteras. Eno sto "triklino" xekinaei an den kano lathos apo 2.400euro kai den simperilambanontai auta pou prosferontai sto "oikonomiko triklino" apla eisai se allo orofo kai mallon exeis mpalkoni.....Apo to TEBE pirame 800euro. Kalou kakou rota xana

 

 

η τιμη που λεει πιο πανω η ηλιαννα ειναι αν γεννησεις το 4ο παιδι σου στο μητερα ασχετα με το που εχεις γεννησει τα προηγουμενα.η ηλιαννα παει για το 4ο!:-D:-D:-D:-D

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

aaa ok sorry den to prosexa auto...sorry manoules. Ante me to kalo kai na mas peite pos einai me 4 ????

Αγγελουδια μου σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ γιατι καθε μερα μαζι σας ειναι ενα μεγαλο πανεπιστημιο χωρις ημερομηνια αποφοιτησης

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα ήθελα να συμβουλέψω κάθε μελλοντική μανούλα, όχι μόνο ως εγκυμονούσα, αλλα πάνω απο όλα με την ιδιότητα του οικονομολογου. Οτι το πιο σωστο, θα ήταν για να μην έχει ένα επιπλέον αγχος κατα την εγκυμοσύνη της, να απαντήσει πρώτα σε τρεις ερωτήσεις και μετα να ψάξει ανάλογα τα πιθανα μαιευτηρια - νοσοκομεία που θα ήθελε να γεννήσει.

1. Σε ποιο ταμείο ασφάλισης ανήκω?

Οι περισσότερες εξετάσεις δικαιολογουνται απο τα ταμεία. Ειδικα οι πρώτες αιματολογικές, που είναι και οι πιο ακριβές. Στο ΙΚΑ κλείνεις ραντεβου στο γυναικολόγο σου της γράφει και μετά κλείνεις ραντεβού στο μικροβιολογικό και τις κάνεις, καθυστερουν λίγο παρα πάνω αλλά είναι τσάμπα. Τα πράγματα είναι καλύτερα στο Ο.Α.Ε.Ε.(ΤΕΒΕ) εκεί μπορεί να στις γράψει ο γυναικολόγος σου αν είναι συμβεβλημένος και μετα να πας σε ένα EUROMEDICA και να τις κάνεις με ελάχιστη συμμετοχή. Το ίδιο ισχύει και για όλες τις αιματολογικές και ούρων, κάθε μήνα.

Τα πιο πολλά μαιευτήρια είναι συμβεβλημένα με ταμεία. Αν ανήκεις όμως στο ΙΚΑ δεν χρειάζεται να σε απασχολεί τόσο, καθώς καλύπτει σχεδον όλα τα έξοδα. Σε αντίθεση με τον ΟΑΕΕ. Καλό είναι όμως αν έχεις επιλογές να τηλ σε όλα τα μαιευτήρια, και τις ιδιωτικές κλινικές της περιοχή σου και να ρωτήσεις τις τιμές και τις διευκολύνσεις που δίνουν για το ταμείο σου.

2. Τι ποσό χρημάτων προτείθεσε να διαθέσεις?

Σίγουρα τα λεφτά παίζουν το ρόλο τους, αλλα ας μην ξεχνάμε ότι εδώ θα ήταν καλύτερο να αποταμιεύσετε κάποια χρήματα απο τις προγεννητικές εξετάσεις και τα μωρουδιακά, για να απολαύσετε εσείς και το μωράκι σας το καλύτερο. Σιγουρα οι συνθήκες δεν θα ήταν ιδανικές σε ένα δημόσιο νοσοκομείο, λόγω καθαριότητας, εξειδίκευσης, αλλα πάνω από όλα, γιατί δεν θα έχετε το επισκεπτήριο που επιθυμείτε και την ενημέρωση. Βέβαια έχει το ανταγωνιστικό πλεονέκτημα της δωρεάν περίθαλψης. Σε μια ιδιωτική κλινική θα έχετε την χαρά να αποφασίσετε για το δωμάτιο σας, (μονοκλινο,δικλυνο κλπ., θέα, μαία, παιδιάτρο κ.α.). Το μειονεκτημα εδώ είναιι ότι είναι πολυ πιθανό στο όροφο σας ή ακόμα και στο δωμάτιο σας να μην συναντήσετε άλλες λεχώνες, αλλά γυναικολογικά περιστατικά που πολλές φορές δεν συνάδουν με την ψυχολογία σας, και σας φέρνουν το λιγότερο σε αμηχανία. Βεβαια συνήθως οι ιδιωτικές κλινικές είναι πιο φθηνές από τα μαιευτήρια, στα οποία έχετε επιπλέον ποικιλία, και πάνω από όλα ενημέρωση. Για παραδειγμα στο Γένεσις, εκτός από τις ειδικές συνθήκες που επικρατούν (όχι μικρα παιδια), καταστήματα με βρεφικά είδη (σε περίπτωση που κάτι ξεχάσατε), πάρκιγκ, πολλά είδη δωματίων (4 είδη μονοκλινου), έχετε και κάθε δυο μέρες σεμινάριο από την κλινική για νέους γονείς από ειδικούς. Αυτά είναι πράγματα που λίγο πολυ υπάρχουν σε όλα τα μαιευτήρια. Αρκεί να το ψάξεις.

3.Τι ανέσεις θέλεις να έχεις?

Σε αυτήν την ερώτηση θα απαντήσω πρώτα από προσωπική εμπειρία. Αυτό που επιθυμώ, είναι να γεννησω σε ένα περιβάλλον που μου προκαλεί ασφάλεια, όχι ράτζα στους διαδρόμους, αρρώστους και βρώμικούς επισκέπτες παντού, φωνές και φασαρία, ναι στην καθαριότητα και σωστές προδιαγραφές υγειηνής. Επίσης θα ήθελα ηρεμία και ανεξαρτησία, δεν θα επιθυμούσα ειδικά που τις πρώτες μέρες που το αίμα θα τρέχει αυφθονο να μοιράζομαι την τουαλέτα με κάποια άλλη, ή όταν έρχεται το μωρο μου να βγάζω το στήθος μου και να το ταίζω μπροστά σε μια άγνωστη, δεν θα αναφερθώ καν για το επισκεπτήριο, που θα πρέπει να μιλάω σιγά με τους δικούς μου. Έτσι θα ήθελα σίγουρα μονόκλινο. Βεβαια κατανοώ ότι αυτά που θέλουμε δεν είναι παντα εφικτα. Εδω μιλάω για το ιδανικό και πως θα το προσαρμόσετε στις δικές σας συνθήκες. Ενώ τέλος για όσες έχουν περισσότερο άνεση καλό θα ήταν το δωμάτιο τους να μπορεί να φιλοξενήσει και ένα συνοδό σε καναπε ή κρεβάτι. Όχι μόνο για την υποστήριξη αλλά γιατι το πρώτο ειδικά βράδυ που δεν θα κινήστε από καθόλου εως ελάχιστα, κάποιος θα πρέπει να σας βοηθάει με τα πράγματα γύρω σας και με την βραδινή τουαλέτα, και οι νοσοκόμες του ορόφου δεν είναι ο δικός σας άνθρωπος που του έχετε θάρρος, και αυτός έχει απόλυτη αγάπη και κατανόηση.

 

Τα παραπάνω είναι μόνο η προσωπική επαγγεματική και εμπειρική μου άποψη. Ευχομαι σε όλες καλή λευτερια!!!

Link to comment
Share on other sites

Πριν 3 μηνες γεννησα το τριτο μου παιδακι.Ειμαι εκπαιδευτικος.Το δημοσιο σου δινει 1000 ευρω.Χωρις ιδιαιτερη γραφειοκρατια.Τις αποδειξεις ηθελαν και το εξιτηριο καθως και μια αιτηση, τα καταθεσαμε και σε 6 μηνες περιπου θα μπουν τα λεφτα στην τραπεζα που μπαινει ο μισθος μου

Link to comment
Share on other sites

Πριν 3 μηνες γεννησα το τριτο μου παιδακι.Ειμαι εκπαιδευτικος.Το δημοσιο σου δινει 1000 ευρω.Χωρις ιδιαιτερη γραφειοκρατια.Τις αποδειξεις ηθελαν και το εξιτηριο καθως και μια αιτηση, τα καταθεσαμε και σε 6 μηνες περιπου θα μπουν τα λεφτα στην τραπεζα που μπαινει ο μισθος μου

 

Α, οκ, χωρίς γραφειοκρατία! Πάλι καλά!... Αλλά μετά από 6 μήνες!...

 

mpampi σου στέλνω pm για διευκρινιστική ερώτηση

Link to comment
Share on other sites

Zoniadim ελπιζω να πηρες την απαντηση,επειδη ειμαι καινουργια και δεν εμαθα να το χειριζομαι καλα.για οτι χρειαστεις εδω ειμαι

 

Την πήρα, σ'ευχαριστώ και σου έχω απαντήσει ήδη!

Να σου ζήσουν τα 3 αγγελούδια σου!! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

320 euro στον γιατρο για 9 μηνες,400 euro εξετασεις, 1200 euro ο γιατρος και ο βοηθος για καισαρικη και πλαστικη μαζι,4300 euro κλινικη γενεσις μονοκλινο α' κατηγοριας με καισαρικη,εξετασεις,2 φυαλες αιμα,αναλοσιμα κλπ.,120 αναισθησιολος και 120 παιδιατρος..Συμπληρωματα τζαμπα απο το ικα.Αυτα!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

320 euro στον γιατρο για 9 μηνες,400 euro εξετασεις, 1200 euro ο γιατρος και ο βοηθος για καισαρικη και πλαστικη μαζι,4300 euro κλινικη γενεσις μονοκλινο α' κατηγοριας με καισαρικη,εξετασεις,2 φυαλες αιμα,αναλοσιμα κλπ.,120 αναισθησιολος και 120 παιδιατρος..Συμπληρωματα τζαμπα απο το ικα.Αυτα!!

 

Συγγνώμη για ποτε μιλάς?Οι τιμές αυτες είναι πρόσφατες?Γιατι πηρα τηλ πριν 2 εβδομαδες και ρωτησα για δικλινο και Φ.Τ. και μου εδωσαν τιμες που συμπεριλαμβανουν παιδιαστρο και αναισθησιολόγο......Μηπως αλλαξε κατι απο τοτε ή παιζει ρολο η Καισαρικη????

Link to comment
Share on other sites

Στο πανεπιστημιακο του Ριου,πληρωνεις σιγουρα το δωματιο(εμας για 5 μερες σε 2κλινο με ασφαλεια δημοσιου περιπου 450 ευρω),και τον γιατρο οσα θες,δεν εχουν ταριφα-ιδιως αν εισαι εκτακτο περιστατικο μεχρι και τιποτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...