Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοστος εγκυμοσύνης-τοκετου


ilonka19

Recommended Posts

Δηλαδή το ταμείο (οποιοδήποτε και αν είναι αυτό) δεν καλύπτει τα έξοδα της εγκυμοσύνης και του τοκετού?Αν αποφασίσω να γεννήσω σε δημόσιο νοσοκομείο, ο γιατρός και τα νοσήλεια δεν καλύπτονται?Είναι απίστευτα αυτά που διαβάζω.Όταν έμεινα έγγυος στην Αμερική δεν είχα ασφάλεια.Επικοινώνησα με την κοινωνική πρόνοια και με ασφαλίσανε αμέσως.Μου πληρώσανε τα πάντα, ακόμα και τις βιταμίνες μου.Γέννησα με την ίδια φροντίδα που θα είχε ασφαλιζόμενη στην πιο ακριβή ασφαλιστική εταιρία.Τέλος πάντων.Το θέμα είναι ότι σε 1 μήνα επιστρέφω και θέλω να κάνω και δεύτερο παιδί.Είχα την εντύπωση ότι τα δημόσια νοσοκομεία καλύπτονται εξ΄ολοκλήρου από τα ταμεία.Είμαι λάθος?

line_m122_beg_17_time_1131080400_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif

line_feet_beg_40_time_1262494800_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

anima αν γεννήσεις σε δημόσιο νοσοκομείο και έχεις ΙΚΑ ή κάποιο άλλο ταμείο, δεν πληρώνεις τίποτα σε νοσήλεια/γιατρό. Απλά αν κάνεις αλλαγή θέσης (δηλ πάς σε 2κλινο ή μονόκλινο αν υπάρχει) θα πληρώσεις τη διαφορά. Στον γιατρό/μαία κλπ αν θέλεις δίνεις...

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που έκανα καισαρική πήρα γύρω στα 400 ευρώ από το ΙΚΑ (λίγα λιγότερα). Μου είχαν πει ότι μπορούσα να κάνω ένσταση (δεν θυμάμαι αν κάναμε τελικά), αλλά ότι δεν θα κέρδιζα τίποτα παραπάνω

 

Σίγουρα πάντως χρειαζόμαστε υποστίρηξη γιατί τα έξοδα είναι πολλά

 

Εγώ όταν είχα πάει σε γιατρό του ΙΚΑ για να πάρω χαρτι από την δουλειά μου, ετου είχα ζητήσει να μου γράψει κάποια από τα φάρμακα μου, αλλά σίδηρο μου έγραψε ένα δικό του και όχι αυτό που έπαιρνα τελικά.

 

Αυτό βέβαια έγινε μόνο 2-3 φορές γιατί φυσικά φάρμακα έπαιρνα σε όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης, και για να κλείσω ραντεβού μαζί του έπρεπε να φύγω νωρίτερα από την δουλειά, κάτι που δεν μου ήταν εφικτό

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα μερική αποκόλληση πλακούντα και έπρεπε να μείνω ξάπλα, όταν πήγαμε στο ΙΚΑ για να μου γράψει ο γιατρός την άδεια, δεν μου την έγραφε, παρόλο που είχα μαζί μου την γνωμάτευση του γιατρού μου. Μου είπε να κλείσω ραντεβού στο ΙΚΑ για υπέρηχο, το οποίο ήταν μετά από δυο εβδομάδες και αν έβλεπε και ο ίδιος ότι έχω πρόβλημα τότε θα μου έδινε την άδεια. Όταν άρχισε να ωρύετε :twisted::twisted: ο άντρας μου και να του λέει ότι αν πάθω κάτι εγώ ή το μωρό θα του κάνει μήνυση, θα του φέρει τα κανάλια κλπ, κλπ, :x:x τότε μας είπε να πάμε στο ιατρείο του να με δει. Αφού φυσικά πήγαμε στο ιατρείο του και τα στάξαμε μου έδωσε και την άδεια και ήταν με το σεις και με το σας.

Ε! έτσι εκτός από τον γιατρό μου που με παρακολουθούσε τα έσταζα και στο γιατρό του ΙΚΑ ανά 2 μήνες 40 ευρώ, έτσι έπαιρνα και τις άδειες μου και τις εξετάσεις μου έκανα στο ΙΚΑ και όποτε με έβλεπε ήταν με το χαμόγελο στα χείλη.

Δεν βαριέσαι!! Πλήρωσα μερικές επιπλέον επισκέψεις !!!!! εμείς να είμαστε καλά ………και αυτοί να χτίζουν τις βίλες τους.

Link to comment
Share on other sites

Eμένα ο άντρας μου για άδειες και φάρμακα(σίδηρο-ασβέστιο) πήγαινε στου Αγίους Αναργύρους (κοντά μας) που έχει κέντρο Μητέρας και παιδιού. Ο γιατρός ήταν super και έδινε ακόμα και τις άδειες στον Ηλία που πήγαινε χωρίς να χρειάζεται να πάω εγώ. Πέσαμε μάλλον σε περίπτωση... :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Bizeli, στείλε μου με πμ οπωσδήποτε διευθυνση τηλέφωνο. Αφού υπάρχει κάτι καλό, να το συστήσουμε...

 

 

αν είναι δυνατόν... (για αυτά που γράφει η mtheo).....

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Μαρία καλημέρα,

 

είναι στη Λ. Δημοκρατίας στους Αγίους Αναργύρους. Τηλέφωνο,ακριβή διεύθυνση και όνομα γιατρού θα δώσω αύριο, θα δω το βιβλιάριο γιατί δεν θυμάμαι καθώς δεν είχα πάει ποτέ εγώ. Απλά ότι μου έγραφε ο δικός μου ο ιδιωτικός το έγραφε αυτός στον άντρα μου χωρίς "μα μου".Ήταν τελείως ακομπλεξάριστος, γιατί ξέρεις με τους γιατρούς του ΙΚΑ έχεις να αντιμετωπίσεις και το γνωστό..."αν δε σε εξετάσω εγώ...".

Link to comment
Share on other sites

ο ιδιωτικός το έγραφε αυτός στον άντρα μου χωρίς "μα μου".Ήταν τελείως ακομπλεξάριστος, γιατί ξέρεις με τους γιατρούς του ΙΚΑ έχεις να αντιμετωπίσεις και το γνωστό..."αν δε σε εξετάσω εγώ...".

 

Ισως να είναι και ο μοναδικός γιατρός στην Ελλάδα που κάνει αυτό! Εγω αναγκάστηκα να βάλω μεσον για να πάρω της άδεια τοκετου. Όταν χρειάστηκα να πάρω άδεια στην πρώτη εγκυμοσύνη μου μετά απο αμνιοπαρακέντηση πήγε ο άντρας μου στον γυναικολόγο με ΟΛΑ τα δικαιολογητικά και πιστοποιητικά για την άδεια που ΗΤΑΝ υποχρεωμένος να μου δώσει γιατί εγώ έπρεπε να μείνω στο κρεβάτι για τρεις μέρες! Ο γιατρός του πέταξε κυριολεκτικά τα χαρτιά στα ΜΟΥΤΡΑ. Αφού έγινε ένας μικρός καβγάς και ο σύζυγός μου του είπε "Εντάξει εγώ θα σηκώσω την γυναίκα μου και θα την ΄φερω να την δείς αλλά αν πάθει κάτι θα σε τρέχω στα δικαστήρια" του έγραψε τρεις μερες αναρρωτική και του τόνισε ΟΤΙ τον έχουμε ανάγκη για να μας γράφει άδειες και φάρμακα. Φυσικά για βιταμίνες δεν έκανα τον κόπο να πάω τις πλήρωνα κανονικά στο φαρμακείο και όταν πήγα για την άδεια δεν μου την έγραφε γιατί ήθελε να διαπιστώσει ο ΙΔΙΟΣ ότι ήμουν ΕΓΚΥΟΣ (εγώ είχα μια κοιλιά τεράστια ! καθότι 7 1/2 μηνών και βάλε) και αυτό θα γινόταν μόνο με υπέρηχο στο ιατρείο του!!!!!! Και αφού γίναμε μαλλιά κουβάρια πήγα σε αλλο ΙΚΑ και τν έγγραψα! Και να σας πω την αλλήθεια δεν πήγα καθόλου έστειλα τα χαρτιά του ιδιώτη γιατρού με την μητέρα μου που τα πήγε στην φίλη της που ήταν μαία και μου έγραψε την άδεια! Και όχι μόνο την κανονική αλλά και μετά αναρρωτικές και με περασε και απο επιτροπές κτλ. Δεν περιφανεύομαι γι αυτό αλλά ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΟ ΙΚΑ!

Ξέρω περίπτωση κολλητης φίλης που πήρε επαπειλούμενη κύηση απο 2 μήνων δηλ μόλις έκανε το τεστ γιατί ο γυναικολόγος της ήταν και στο ΙΚΑ και καθόταν και πληρωνόταν ΧΩΡΙΣ να έχει ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα!Και ξέρω και περίπτωση που έπεσε πάνω σε στραβό γιατρό (νομίζω πως ήταν ο ιδιος ο δικός μου) και η κοπέλα είχε αποκόλληση πλακούντα έπρεπε να μείνει σπίτι ξάπλα και αναγκαζόταν να πηγαίνει και στο ιατρείο του να του τα σκάει για να της γράφει άδεια που δικαιουταν!

Επίσης για την αμνιοπαρακέντηση που έκανα και στοίχιζε 500€ την πρώτη φορά το ΙΚΑ μου έδωσε 100,00 € και στην δεύτερη εγκυμοσύνη 18,00! Η ένστανσή μου απορρίφθηκε και όλα καλά!

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites

Με ποια δικαιολογία σου την απέρριψαν την ένσταση Λίτσα?

 

Όσο για τον Ευαγγελάτο BIZELI…..και για όλα τα άλλα που έβγαλε στην φόρα έγινε κάτι??

 

Είπε για τα στρώματα ( από τότε νιώθω κάπως… :shock: …όταν πάω να κοιμηθω… :shock: .), είπε για τα τρόφιμα, είδες να γίνεται τίποτα? Κάποιος παραπάνω έλεγχος? να βάζουν λουκέτο σε κάποιο εργοστάσιο ή να ονοματίζουν όλους τους παραβάτες ώστε να μην ψωνίζει ο καταναλωτής????

Ασε γενικός είμαστε ένα μπάχαλο……

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με ποια δικαιολογία σου την απέρριψαν την ένσταση Λίτσα?

 

Επειδή δεν έστειλα το δείγμα στην Ελλάδα και το έστειλα στην Αγγλία! ( αν και την πρώτη φορά το ίδιο έκανα) και δεν δικαιολογούνται εξετάσεις στο εξωτερικό καθώς επίσης και ότι ήταν λιγάκι παρατραβηγμένο λέει να κάνω αμνιοπαρακέντηση στο δεύτερο παιδί μου μιας και το πρώτο δεν είχε κανένα πρόβλημα. Χωρίς βέβαια να διαβάσουν την γνωμάτευση του γιατρού που έλεγε για συγγενεις κτλ.

Το κηνήγησα, δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη. Και μια άλλη φίλη μου την ίδια περίοδο της απέριψαν τα ίδια χαρτιά από άλλο ΙΚΑ της Θεσσαλονικης αν και στο πρώτο ειχε πάρει κάποια λίγα χρήματα.

Εγώ όμως το ευχαριστήθηκα όταν στην δεύτερη εγκυμοσύνη τους τα πήρα χοντρά! Αυτοί έκαναν λάθος στον υπολογισμό του μισθού μου, εγώ δεν μίλησα με αποτέλεσμα να πάρω συνολικά 5.000,00 €!!!!!!!!!

Εβγαλα το απωθημένο μου μετά από τόση ταλαιπωρία που έχω φάει στο ΙΚΑ!

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ όμως το ευχαριστήθηκα όταν στην δεύτερη εγκυμοσύνη τους τα πήρα χοντρά! Αυτοί έκαναν λάθος στον υπολογισμό του μισθού μου, εγώ δεν μίλησα με αποτέλεσμα να πάρω συνολικά 5.000,00 €!!!!!!!!!

Εβγαλα το απωθημένο μου μετά από τόση ταλαιπωρία που έχω φάει στο ΙΚΑ!

 

:P Εδώ πάει το Ο ΘΕΟΣ ΑΓΑΠΑΕΙ ΤΟΝ ΚΛΕΦΤΗ ΑΛΛΑ ΑΓΑΠΑΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΝΟΙΚΟΚΥΡΗ!!!!! :D:D

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Μη το λες Μαρία κάτι γίνεται... ευαισθητοποιούνται κάποιοι φορείς.Έστω και κάτι μικρό να διορθώθεί είναι σημαντικό στο γενικό χαμό που επικρατεί.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όμως το ευχαριστήθηκα όταν στην δεύτερη εγκυμοσύνη τους τα πήρα χοντρά! Αυτοί έκαναν λάθος στον υπολογισμό του μισθού μου, εγώ δεν μίλησα με αποτέλεσμα να πάρω συνολικά 5.000,00 €!!!!!!!!!

Εβγαλα το απωθημένο μου μετά από τόση ταλαιπωρία που έχω φάει στο ΙΚΑ!

 

:P Εδώ πάει το Ο ΘΕΟΣ ΑΓΑΠΑΕΙ ΤΟΝ ΚΛΕΦΤΗ ΑΛΛΑ ΑΓΑΠΑΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΝΟΙΚΟΚΥΡΗ!!!!! :D:D

 

Ναι ναι!!!!

Πάντως αν κάποια ενδιαφέρεται να μάθει πως βγαίνει το ποσό που μας δίνει το ΙΚΑ καθώς και για αλλα θέματα εργατικού τύπου και δικαιωμάτων μπορώ να τις τα πω όλα διεξοδικά γιατί έχω κάνει διατριβή!!!

Επίσης μην ξεχνάτε να πέρνετε το επίδομα που δινει ο ΟΑΕΔ και μην ακούτε οτι ειναι λίγα τα λεφτά! Μυθος!

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν κάποια ενδιαφέρεται να μάθει πως βγαίνει το ποσό που μας δίνει το ΙΚΑ καθώς και για αλλα θέματα εργατικού τύπου και δικαιωμάτων μπορώ να τις τα πω όλα διεξοδικά γιατί έχω κάνει διατριβή!!!

Επίσης μην ξεχνάτε να πέρνετε το επίδομα που δινει ο ΟΑΕΔ και μην ακούτε οτι ειναι λίγα τα λεφτά! Μυθος!

 

Νομιζω οτι μολις βρεις χρονο πρεπει να μας ενημερώσεις!! Υπάρχουν πολλές μέλλουσες μανούλες στην παρέα αλλά και μεις αν με το καλό ξαναμείνουμε ας τα ξαναθυμηθούμε!!

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λίτσα έγραψε:

Πάντως αν κάποια ενδιαφέρεται να μάθει πως βγαίνει το ποσό που μας δίνει το ΙΚΑ καθώς και για αλλα θέματα εργατικού τύπου και δικαιωμάτων μπορώ να τις τα πω όλα διεξοδικά γιατί έχω κάνει διατριβή!!!

Επίσης μην ξεχνάτε να πέρνετε το επίδομα που δινει ο ΟΑΕΔ και μην ακούτε οτι ειναι λίγα τα λεφτά! Μυθος!

 

Μας ενδιαφέρει και μάλιστα πολύ. Ευτυχως που υπάρχεται και εσείς και μαθαίνουμε τα δικαιώματά μας.

Στη Θεσσαλονικη υπάρχει Κεντρο Μητέρας και Παιδιού του ΙΚΑ οπου μου γράφουν τις εξετάσεις αίματος και τα φάρμακα. Οι κυρίες που εργάζονται εκεί μου φάνηκαν πολυ ευγενικές και εξυπηρετικές.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι μολις βρεις χρονο πρεπει να μας ενημερώσεις!! Υπάρχουν πολλές μέλλουσες μανούλες στην παρέα αλλά και μεις αν με το καλό ξαναμείνουμε ας τα ξαναθυμηθούμε!!

 

Λοιπόν τα αναφέρω συνοπτικά:

 

Εχουμε το δικαίωμα για άδεια 119ημέρες (56 μέρες πριν απο την ημερομηνια τοκετού και 63 μετά). Το ποσό της ημερήσια αποζημιωσης βγαίνει σύμφωνα με τον μισθό που είχαμε στις 31/12 του ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥ ΕΤΟΥΣ. δηλ για καποια που θα γεννήσει μεσα στο 2007 τα χρήματα που θα πάρει έχουν να κάνουν με το μισθό που έλαβε τον Δεκέμβριο του 2006. αν πχ στο 2007 πάρει αυξηση δεν θα υπολογιστεί στην αποζημίωσή της. Καθώς επίσης θά πάρουμε και ένα επίδομα τοκετού της τάξεως των 500€ νομίζω. Αφου λήξει η άδεια λοχείας μπορούμε να υποβάλλουμε τα χαρτιά μας στον ΟΑΕΔ και να πάρουμε συμπληρωματικό επίδομα!

Μπακαλίστικα υπολογισμένα είναι ο καθαρός μισθός 4 μηνων + τα 500€ του επιδόματος ( και απο τους δύο φορείς)! Κοντά στα 3.000,00€ για εμάς που έχουμε ένα μισθό της τάξεως των 700 -800€

Τώρα πως κατάφερα εγώ και πήρα τα 5.000? €πειδή το έψαξα και το βρήκα το λάθος τους θα σας το αναφέρω: Στο τέλος της χρονιά η εταιρεία μας έδωσε ένα μεγάλο bonus από μια πώληση που έκανε. Στα ένσημα μέσα όμως ενσωματώθηκαν τα bonus κα φάνηκε ότι έχω ένα μισθό της τάξεως ων 1.200€ και πάνω! :lol:

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites

έχουμε και λέμε λοιπόν

 

  • 1. με 750 ευρώ μισθό (καθαρά ή μεικτά?) το προηγούμενο έτος, επι 4= 3.000
    σύν 500 απο το ΙΚΑ
    σύν 500 απο το ΟΑΕΔ = 4.000
    αυτά τα χρήματα δίνονται στην ουσία για το διάστημα των 119 ημερών.
     
    2. Μπορεί κάποια μητέρα να πάρει την άδειά της μετά τον τοκετό ολόκληρη?
     
    3. Τα χρήματα αυτά τα δίνει το κράτος ή ο εργοδότης?
    4. τι δικαιολογητικά/χαρτιά απαιτούνται για τον ΟΑΕΔ?
     
    5. συμφωνείτε να γίνει λίστα με γιατρούς του ΙΚΑ που δυσκολεύουν μία μέλλουσα μαμά, και γιατρούς του ΙΚΑ που διευκολύνουν με την στάση τους μία μέλλουσα μαμά?
    έτσι ώστε άλλες μέλλουσες μαμάδες να μήν υποστούν την ίδια ταλαιπωρία.
     
    6. το επίδομα τέκνου πώς το παίρνει κανείς? δικαιολογητικά κτλ.
     
    7. υπάρχει κάποιο απο τα χαρτιά που μπορει κάποιος να το βγάλει στο ΚΕΠ ?
     
    8. Αμνιοπαρακέντηση λοιπόν απο κάποιους εγκρίνεται απο κάποιους όχι, και όταν εγκρίνεται το ποσό που παίρνει ο γονέας δεν είναι πάντα ίδιο? με ποιό κριτήριο γίνεται ο υπολογισμος αυτός?
     
    9. Καισαρική ? τι ισχύει?

 

να φτιάξουμε ένα κατάλογο-checklist για μέλλουσες μαμάδες.

συμπληρώστε και εσείς ότι είναι σημαντικό, με γνώμωνα αυτής της λίστας, το οικονομικό/ασφαλιστικό γύρω απο την εγκυμοσύνη και γέννα αλλά και μετέπειτα.

(σας ευχαριστώ όλες-όλους που προσπαθείτε και δίνετε απο το χρόνο σας για να βοηθηθούν άλλοι-ες)

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ

http://health.in.gr/pregn/Article.asp?ArticleId=17739&CurrentTopId=17670&IssueTitle=%C5%E3%EA%F5%EC%EF%F3%FD%ED%E7

 

  • 1. με 750 ευρώ μισθό (καθαρά ή μεικτά?) το προηγούμενο έτος, επι 4= 3.000
    σύν 500 απο το ΙΚΑ
    σύν 500 απο το ΟΑΕΔ = 4.000
    αυτά τα χρήματα δίνονται στην ουσία για το διάστημα των 119 ημερών.
     
    2. Μπορεί κάποια μητέρα να πάρει την άδειά της μετά τον τοκετό ολόκληρη?
    Τυπικά πρέπει να την πάρει σπαστά. Κατόπιν συννενόησης με τον
    εργοδότη όμως μπορεί να την πάρεις μετά όλόκληρη. Ετσι έκανα εγώ.
    Βέβαια στο ΙΚΑ φαίνεται ότι σταματάς δύο μήνες πριν τον τοκετό,
    δηλαδή στο βιβλίο μισθοδοσίας εικονικά βγαινεις σε άδεια (δεν κολλάς
    ένσημα). Και ξαναρχίζουν να σου κολλάνε ένσημα δύο μήνες μετά την
    ημερομηνία τοκετού όπου υποτίθεται ότι γυρνάς στην εργασία.
     
    3. Τα χρήματα αυτά τα δίνει το κράτος ή ο εργοδότης?
    Το κράτος ΙΚΑ ΟΑΕΔ
     
    4. τι δικαιολογητικά/χαρτιά απαιτούνται για τον ΟΑΕΔ?
http://www.oaed.gr/Pages/SN_87.pg
 
5. συμφωνείτε να γίνει λίστα με γιατρούς του ΙΚΑ που δυσκολεύουν μία μέλλουσα μαμά, και γιατρούς του ΙΚΑ που διευκολύνουν με την στάση τους μία μέλλουσα μαμά?
έτσι ώστε άλλες μέλλουσες μαμάδες να μήν υποστούν την ίδια ταλαιπωρία.
 
6. το επίδομα τέκνου πώς το παίρνει κανείς? δικαιολογητικά κτλ.
 
7. υπάρχει κάποιο απο τα χαρτιά που μπορει κάποιος να το βγάλει στο ΚΕΠ ?
 
8. Αμνιοπαρακέντηση λοιπόν απο κάποιους εγκρίνεται απο κάποιους όχι, και όταν εγκρίνεται το ποσό που παίρνει ο γονέας δεν είναι πάντα ίδιο? με ποιό κριτήριο γίνεται ο υπολογισμος αυτός?
 
9. Καισαρική ? τι ισχύει?

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ

http://health.in.gr/pregn/Article.asp?ArticleId=17739&CurrentTopId=17670&IssueTitle=%C5%E3%EA%F5%EC%EF%F3%FD%ED%E7

 

  • 1. με 750 ευρώ μισθό (καθαρά ή μεικτά?) το προηγούμενο έτος, επι 4= 3.000

σύν 500 απο το ΙΚΑ

σύν 500 απο το ΟΑΕΔ = 4.000

αυτά τα χρήματα δίνονται στην ουσία για το διάστημα των 119 ημερών.

 

2. Μπορεί κάποια μητέρα να πάρει την άδειά της μετά τον τοκετό ολόκληρη?

Τυπικά πρέπει να την πάρει σπαστά. Κατόπιν συννενόησης με τον

εργοδότη όμως μπορεί να την πάρεις μετά όλόκληρη. Ετσι έκανα εγώ.

Βέβαια στο ΙΚΑ φαίνεται ότι σταματάς δύο μήνες πριν τον τοκετό,

δηλαδή στο βιβλίο μισθοδοσίας εικονικά βγαινεις σε άδεια (δεν κολλάς

ένσημα). Και ξαναρχίζουν να σου κολλάνε ένσημα δύο μήνες μετά την

ημερομηνία τοκετού όπου υποτίθεται ότι γυρνάς στην εργασία.

 

3. Τα χρήματα αυτά τα δίνει το κράτος ή ο εργοδότης?

Το κράτος ΙΚΑ ΟΑΕΔ

 

4. τι δικαιολογητικά/χαρτιά απαιτούνται για τον ΟΑΕΔ?

http://www.oaed.gr/Pages/SN_87.pg

 

5. συμφωνείτε να γίνει λίστα με γιατρούς του ΙΚΑ που δυσκολεύουν μία μέλλουσα μαμά, και γιατρούς του ΙΚΑ που διευκολύνουν με την στάση τους μία μέλλουσα μαμά?

έτσι ώστε άλλες μέλλουσες μαμάδες να μήν υποστούν την ίδια ταλαιπωρια

Προσωπική μου άποψη είναι να μην ονοματίσουμε γιατρούς για να μην έχουμε οποιοδήποτε πρόβλημα τυχον προκύψει για δυσφήμιση κλπ. Θα ήταν ασφαλέσερο και εξίσου επικοδομητικό να κάνουμε μια λίστα με τα μέλη που έχουν κάτι να πουν θετικό ή αρνητικό και όποιος ενδιαφέρεται για πληροφορίες να μιλάει με προσωπικό mail μαζί τους. Π.Χ. Μέλος ΣΟΦΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΠΕΙΡΑΙΑΣ ΙΚΑ ΠΕΙΡΑΙΑ ΚΑΛΗ η ΚΑΚΗ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ όποιος ενδιαφέρεται έρχεται σε επαφή και μαθαίνει πληροφορίες. Αν όμως εσύ ως δημιουργός του site νομίζεις ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να αναφέρουμε ονόματα κλπ τότε και εγώ μαζί σου.

 

6. το επίδομα τέκνου πώς το παίρνει κανείς? δικαιολογητικά κτλ.

 

7. υπάρχει κάποιο απο τα χαρτιά που μπορει κάποιος να το βγάλει στο ΚΕΠ ?

 

8. Αμνιοπαρακέντηση λοιπόν απο κάποιους εγκρίνεται απο κάποιους όχι, και όταν εγκρίνεται το ποσό που παίρνει ο γονέας δεν είναι πάντα ίδιο? με ποιό κριτήριο γίνεται ο υπολογισμος αυτός?

 

9. Καισαρική ? τι ισχύει?

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ

http://health.in.gr/pregn/Article.asp?ArticleId=17739&CurrentTopId=17670&IssueTitle=%C5%E3%EA%F5%EC%EF%F3%FD%ED%E7

 

  • 1. με 750 ευρώ μισθό (καθαρά ή μεικτά?) το προηγούμενο έτος, επι 4= 3.000

σύν 500 απο το ΙΚΑ

σύν 500 απο το ΟΑΕΔ = 4.000

αυτά τα χρήματα δίνονται στην ουσία για το διάστημα των 119 ημερών.

 

2. Μπορεί κάποια μητέρα να πάρει την άδειά της μετά τον τοκετό ολόκληρη?

Τυπικά πρέπει να την πάρει σπαστά. Κατόπιν συννενόησης με τον

εργοδότη όμως μπορεί να την πάρεις μετά όλόκληρη. Ετσι έκανα εγώ.

Βέβαια στο ΙΚΑ φαίνεται ότι σταματάς δύο μήνες πριν τον τοκετό,

δηλαδή στο βιβλίο μισθοδοσίας εικονικά βγαινεις σε άδεια (δεν κολλάς

ένσημα). Και ξαναρχίζουν να σου κολλάνε ένσημα δύο μήνες μετά την

ημερομηνία τοκετού όπου υποτίθεται ότι γυρνάς στην εργασία.

 

3. Τα χρήματα αυτά τα δίνει το κράτος ή ο εργοδότης?

Το κράτος ΙΚΑ ΟΑΕΔ

 

4. τι δικαιολογητικά/χαρτιά απαιτούνται για τον ΟΑΕΔ?

http://www.oaed.gr/Pages/SN_87.pg

 

5. συμφωνείτε να γίνει λίστα με γιατρούς του ΙΚΑ που δυσκολεύουν μία μέλλουσα μαμά, και γιατρούς του ΙΚΑ που διευκολύνουν με την στάση τους μία μέλλουσα μαμά?

έτσι ώστε άλλες μέλλουσες μαμάδες να μήν υποστούν την ίδια ταλαιπωρια

Προσωπική μου άποψη είναι να μην ονοματίσουμε γιατρούς για να μην έχουμε οποιοδήποτε πρόβλημα τυχον προκύψει για δυσφήμιση κλπ. Θα ήταν ασφαλέσερο και εξίσου επικοδομητικό να κάνουμε μια λίστα με τα μέλη που έχουν κάτι να πουν θετικό ή αρνητικό και όποιος ενδιαφέρεται για πληροφορίες να μιλάει με προσωπικό mail μαζί τους. Π.Χ. Μέλος ΣΟΦΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΠΕΙΡΑΙΑΣ ΙΚΑ ΠΕΙΡΑΙΑ ΚΑΛΗ η ΚΑΚΗ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ όποιος ενδιαφέρεται έρχεται σε επαφή και μαθαίνει πληροφορίες. Αν όμως εσύ ως δημιουργός του site νομίζεις ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να αναφέρουμε ονόματα κλπ τότε και εγώ μαζί σου.

 

Για Έυοσμο Θεσσαλονίκης, ο γιατρός ο οποίος είναι υπεύθυνος για τις εγκύους……είναι για κλάματα.

Όποια βρει κάποια άκρη ώστε να μπορεί να πηγαίνει κάπου αλλού να το κάνει.

 

( Τα άλλα Σοφία τα έκλεψα απο εσένα....... :oops: )

 

6. το επίδομα τέκνου πώς το παίρνει κανείς? δικαιολογητικά κτλ.

 

7. υπάρχει κάποιο απο τα χαρτιά που μπορει κάποιος να το βγάλει στο ΚΕΠ ?

 

8. Αμνιοπαρακέντηση λοιπόν απο κάποιους εγκρίνεται απο κάποιους όχι, και όταν εγκρίνεται το ποσό που παίρνει ο γονέας δεν είναι πάντα ίδιο? με ποιό κριτήριο γίνεται ο υπολογισμος αυτός?

 

9. Καισαρική ? τι ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

( Τα άλλα Σοφία τα έκλεψα απο εσένα....... :oops: )[/b]

 

 

mtheo αστειέυεσαι φυσικά!! Τη λίστα την έκανε η ΜΑΡΙΑ για να βάλουμε όλες και όλοι ότι γνωρίζουμε!! έτσι λοιπόν και γω ''κλέβω'' απο σένα τις καινούργιες πληροφορίες και την αναδημοσιεύω!!!

:lol:

 

ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ

http://health.in.gr/pregn/Article.asp?ArticleId=17739&CurrentTopId=17670&IssueTitle=%C5%E3%EA%F5%EC%EF%F3%FD%ED%E7

 

  • 1. με 750 ευρώ μισθό (καθαρά ή μεικτά?) το προηγούμενο έτος, επι 4= 3.000

σύν 500 απο το ΙΚΑ

σύν 500 απο το ΟΑΕΔ = 4.000

αυτά τα χρήματα δίνονται στην ουσία για το διάστημα των 119 ημερών.

 

2. Μπορεί κάποια μητέρα να πάρει την άδειά της μετά τον τοκετό ολόκληρη?

Τυπικά πρέπει να την πάρει σπαστά. Κατόπιν συννενόησης με τον

εργοδότη όμως μπορεί να την πάρεις μετά όλόκληρη. Ετσι έκανα εγώ.

Βέβαια στο ΙΚΑ φαίνεται ότι σταματάς δύο μήνες πριν τον τοκετό,

δηλαδή στο βιβλίο μισθοδοσίας εικονικά βγαινεις σε άδεια (δεν κολλάς

ένσημα). Και ξαναρχίζουν να σου κολλάνε ένσημα δύο μήνες μετά την

ημερομηνία τοκετού όπου υποτίθεται ότι γυρνάς στην εργασία.

 

3. Τα χρήματα αυτά τα δίνει το κράτος ή ο εργοδότης?

Το κράτος ΙΚΑ ΟΑΕΔ

 

4. τι δικαιολογητικά/χαρτιά απαιτούνται για τον ΟΑΕΔ?

http://www.oaed.gr/Pages/SN_87.pg

 

5. συμφωνείτε να γίνει λίστα με γιατρούς του ΙΚΑ που δυσκολεύουν μία μέλλουσα μαμά, και γιατρούς του ΙΚΑ που διευκολύνουν με την στάση τους μία μέλλουσα μαμά?

έτσι ώστε άλλες μέλλουσες μαμάδες να μήν υποστούν την ίδια ταλαιπωρια

Προσωπική μου άποψη είναι να μην ονοματίσουμε γιατρούς για να μην έχουμε οποιοδήποτε πρόβλημα τυχον προκύψει για δυσφήμιση κλπ. Θα ήταν ασφαλέσερο και εξίσου επικοδομητικό να κάνουμε μια λίστα με τα μέλη που έχουν κάτι να πουν θετικό ή αρνητικό και όποιος ενδιαφέρεται για πληροφορίες να μιλάει με προσωπικό mail μαζί τους. Π.Χ. Μέλος ΣΟΦΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΠΕΙΡΑΙΑΣ ΙΚΑ ΠΕΙΡΑΙΑ ΚΑΛΗ η ΚΑΚΗ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ όποιος ενδιαφέρεται έρχεται σε επαφή και μαθαίνει πληροφορίες. Αν όμως εσύ ως δημιουργός του site νομίζεις ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να αναφέρουμε ονόματα κλπ τότε και εγώ μαζί σου.

 

Για Έυοσμο Θεσσαλονίκης, ο γιατρός ο οποίος είναι υπεύθυνος για τις εγκύους……είναι για κλάματα.

Όποια βρει κάποια άκρη ώστε να μπορεί να πηγαίνει κάπου αλλού να το κάνει.

 

 

6. το επίδομα τέκνου πώς το παίρνει κανείς? δικαιολογητικά κτλ.

 

7. υπάρχει κάποιο απο τα χαρτιά που μπορει κάποιος να το βγάλει στο ΚΕΠ ?

 

8. Αμνιοπαρακέντηση λοιπόν απο κάποιους εγκρίνεται απο κάποιους όχι, και όταν εγκρίνεται το ποσό που παίρνει ο γονέας δεν είναι πάντα ίδιο? με ποιό κριτήριο γίνεται ο υπολογισμος αυτός?

 

9. Καισαρική ? τι ισχύει?

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Για Έυοσμο Θεσσαλονίκης, ο γιατρός ο οποίος είναι υπεύθυνος για τις εγκύους……είναι για κλάματα.

Όποια βρει κάποια άκρη ώστε να μπορεί να πηγαίνει κάπου αλλού να το κάνει.

 

ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΓΙΑΤΡΟ ΕΙΧΑ ΕΓΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ! ΣΤΗΝ ΠΥΛΗ ΑΞΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΕΝΤΡΟ ΜΕΡΙΜΝΑΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΟΥ ΟΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΣΥΝΕΝΝΟΗΘΕΙΣ ( ΕΓΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΙΧΑ ΒΡΕΙ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ) ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΙΚΑ ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ!

ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΥΟΣΜΟ ΜΑΚΡΥΑ ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΥΑ!!!!!

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μαρία καλημέρα,

 

είναι στη Λ. Δημοκρατίας στους Αγίους Αναργύρους. Τηλέφωνο,ακριβή διεύθυνση και όνομα γιατρού θα δώσω αύριο, θα δω το βιβλιάριο γιατί δεν θυμάμαι καθώς δεν είχα πάει ποτέ εγώ. Απλά ότι μου έγραφε ο δικός μου ο ιδιωτικός το έγραφε αυτός στον άντρα μου χωρίς "μα μου".Ήταν τελείως ακομπλεξάριστος, γιατί ξέρεις με τους γιατρούς του ΙΚΑ έχεις να αντιμετωπίσεις και το γνωστό..."αν δε σε εξετάσω εγώ...".

 

Είναι Κέντρο Μητέρας & Παιδιού και είναι στην Ερεχθείων 2-4, Αγιοι Ανάργυροι (όπως ανεβαίνεις προς Χασιά την Ηρώων Πολυτεχνείου είναι στο αριστερό σου χέρι στην κάθετη Ερεχθείων-στο ύψος του αμαξοστασίου του ΟΣΕ).-Τηλ 2102630759-Έχει και γυναικολόγους και παιδιάτρους- Όσον αφορά τον γιατρό που μου έγραφε τα φάρμακα και τις άδειες δεν θυμάται ο άντρας μου πως τον λένε, και από τη σφραγίδα του δεν διαβάζει καλά, αλλά είναι η πρωϊνή βάρδια! :D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...