Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Κορίτσια μόλις είδα μια διαφήμιση σε ένα περιοδικό για το Αlmiron.Κυκλοφορεί ειδικό για βράδυ(δεύτερης βρεφικής ηλικίας) το οποίο περιέχει ριζάλευρο και άμυλο πατάτας και λέει ότι είναι πιο χορταστικό και έτσι το μωρό κοιμάται περισότερο το βράδυ!Εμείς πείνουμε όυτως ή άλλως Almiron.Είμαι σε δίλημμα...Να το δοκιμάσω :?::?::?:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 112
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αυτό λογικά το έβγαλαν για να είναι πιο βαρύ-χορταστικό και να τα κρατάει περισσότερες ώρες, άρα περισσότερο ύπνο. Αλλά ένα παιδί που πίνει 2ης βρεφικής ηλικίας γάλα (που σημαίνει ότι δεν θηλάζει και είναι πάνω από 6 μηνών) λογικά κοιμάται τουλάχιστον 6-7 συνεχόμενες ώρες και αν ξυπνάει ενδιάμεσα σίγουρα δεν είναι από πείνα αλλά από κάτι άλλο (δόντια, συνήθεια, εκνευρισμός). Δεν μπορώ να πιστέψω ότι ένα παιδί άνω των 6 μηνών που δεν θηλάζει έχει ανάγκη από ενδιάμεσο γάλα. Δηλαδή τί στο 4ωρο? Νεογέννητο είναι?

Παρόμοια είναι η συμβουλή των παιδιάτρων στις θηλάζουσες μητέρες που κουράζονται πολύ από τα ξενύχτια, αν πρόκειται να δώσουν συμπλήρωμα να το κάνουν το βράδυ που και η παραγωγή είναι μειωμένη, αλλά και που είναι πιο βαρύ το έτοιμο οπότε θα κοιμάται καλύτερα και θα ξεκουράζεται και η μητέρα...

Προσωπικά δεν θα το έδινα. Νομίζω άδικα τα φορτώνουμε τα παιδιά με εξτρά γεύματα. Όταν δεν υπάρχει πρόβλημα βάρους γιατί να μη τρέφεται όσο το δυνατόν πιο υγιεινά?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να πιστέψω ότι ένα παιδί άνω των 6 μηνών που δεν θηλάζει έχει ανάγκη από ενδιάμεσο γάλα. Δηλαδή τί στο 4ωρο? Νεογέννητο είναι?

 

Και όμως σύμβαινει .... όσες φορές προσπάθησα να μην την ταίσω και να την παρηγορήσω με αγκαλίτσα ώσπου να ξανακοιμηθεί απλά κατάφερα να την εκνευρίσω περισσότερο. Και το κόλπο με το ζεστό τσαγάκι προσπάθησα αλλά πάλι τίποτα. Ο παιδίατρος πάντως επιμένει πως δεν έχω λόγο να σκαρφίζομαι διάφορα όταν θα είναι έτοιμη θα σταματήσει από μόνη της, από τη στιγμή που το μωρό δεν είναι υπέρβαρο δεν της στερούμε αυτό που θέλει.

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν μπορώ να πιστέψω ότι ένα παιδί άνω των 6 μηνών που δεν θηλάζει έχει ανάγκη από ενδιάμεσο γάλα. Δηλαδή τί στο 4ωρο? Νεογέννητο είναι?

 

Και όμως σύμβαινει .... όσες φορές προσπάθησα να μην την ταίσω και να την παρηγορήσω με αγκαλίτσα ώσπου να ξανακοιμηθεί απλά κατάφερα να την εκνευρίσω περισσότερο. Και το κόλπο με το ζεστό τσαγάκι προσπάθησα αλλά πάλι τίποτα. Ο παιδίατρος πάντως επιμένει πως δεν έχω λόγο να σκαρφίζομαι διάφορα όταν θα είναι έτοιμη θα σταματήσει από μόνη της, από τη στιγμή που το μωρό δεν είναι υπέρβαρο δεν της στερούμε αυτό που θέλει.

 

Σωστα!Και όταν είπα στον παιδίατρο ότι της έδινα τσάι για να την ξεγελάσω,με μάλωσε και μου είπε ότι η Νάσια πρέπει να πάρει θερμίδες και ακόμα και 3 και 4 φορές να μου ζητήσει γάλα να της δίνω.Αν ήταν χοντρούλα θα υπήρχε πρόβλημα!Θέλω να της τσιμπήσω το μπουτάκι καμιά φορά και δεν μπορώ! :P

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λογικά το έβγαλαν για να είναι πιο βαρύ-χορταστικό και να τα κρατάει περισσότερες ώρες, άρα περισσότερο ύπνο. Αλλά ένα παιδί που πίνει 2ης βρεφικής ηλικίας γάλα (που σημαίνει ότι δεν θηλάζει και είναι πάνω από 6 μηνών) λογικά κοιμάται τουλάχιστον 6-7 συνεχόμενες ώρες και αν ξυπνάει ενδιάμεσα σίγουρα δεν είναι από πείνα αλλά από κάτι άλλο (δόντια, συνήθεια, εκνευρισμός).

Δεν μπορώ να πιστέψω ότι ένα παιδί άνω των 6 μηνών που δεν θηλάζει έχει ανάγκη από ενδιάμεσο γάλα. Δηλαδή τί στο 4ωρο? Νεογέννητο είναι?

 

 

Δεν είναι όλα τα παιδιά ίδια! Υπάρχουν παιδιά που χρειάζονται το βραδυνό γεύμα ακόμη και αν δεν θηλάζουν ακόμη και αν δεν είναι νεογέννητα. Τα παιδιά αυτά συνήθως κάνουν μικρά γεύματα και γι αυτό πολλά. Αν αυτά δεν κάνουν τα νυχτερινά γεύματα που χρειάζονται δεν θα αναπτυχθούν σωστά. Είναι λίγο επικίνδυνο να γενικεύουμε. Ακόμη και αν τα περισσότερα παιδιά δεν το συνηθίζουν αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει κανένα παιδί να το κάνει.

 

είναι καλό να ανεχόμαστε και να σεβόμαστε τη διαφορετικότητα και να ανταποκρινόμαστε και στις ανάγκες των παιδιών που συμπεριφέρονται κάπως διαφορετικά από το μέσο όρο.

 

 

 

Παρόμοια είναι η συμβουλή των παιδιάτρων στις θηλάζουσες μητέρες που κουράζονται πολύ από τα ξενύχτια, αν πρόκειται να δώσουν συμπλήρωμα να το κάνουν το βράδυ που και η παραγωγή είναι μειωμένη, αλλά και που είναι πιο βαρύ το έτοιμο οπότε θα κοιμάται καλύτερα και θα ξεκουράζεται και η μητέρα...

 

ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΝΕ ΜΟΝΟ ΟΙ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΚΑΙ ΠΟΥ ΥΠΟΥΛΑ ΟΔΗΓΟΥΝ ΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΣΤΟΝ ΑΠΟΘΗΛΑΣΜΟ.

 

ΑΝ Η ΜΗΤΕΡΑ ΕΧΕΙ ΟΡΙΑΚΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗ, Η ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΗ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΝΟΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΒΡΑΔΥΝΟΥ ΓΕΥΜΑΤΟΣ ΕΧΕΙ ΩΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗ ΔΡΑΣΤΙΚΗ ΜΕΙΩΣΗ ΤΗΣ ΣΥΝΟΛΙΚΗΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΜΟΝΟ 24ΩΡΑ. Ο ΑΠΟΘΗΛΑΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ. Η ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΘΑ ΜΕΙΩΘΕΙ ΚΙ ΑΛΛΟ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ 3 24ΩΡΑ ΚΑΙ ΣΕ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΟ ΜΙΣΟ ΓΑΛΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΞΕΝΟ....

 

ΘΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΘΕΡΜΑ ΝΑ ΜΗ ΔΙΑΔΙΔΕΤΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΙΣ ΕΧΕΤΕ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΕΛΕΓΞΕΙ ΤΗΝ ΕΓΚΥΡΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΠΗΓΩΝ.

 

ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΔΙΑΔΙΔΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΜΗΤΕΡΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΘΗΛΑΣΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥΣ ΠΟΥ ΠΕΡΙΟΡΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΣΤΑ ΦΥΛΛΑΔΙΑ ΤΩΝ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ ΜΕ ΤΑ ΓΑΛΑΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να πιστέψω ότι ένα παιδί άνω των 6 μηνών που δεν θηλάζει έχει ανάγκη από ενδιάμεσο γάλα. Δηλαδή τί στο 4ωρο? Νεογέννητο είναι?

 

Και όμως σύμβαινει .... όσες φορές προσπάθησα να μην την ταίσω και να την παρηγορήσω με αγκαλίτσα ώσπου να ξανακοιμηθεί απλά κατάφερα να την εκνευρίσω περισσότερο. Και το κόλπο με το ζεστό τσαγάκι προσπάθησα αλλά πάλι τίποτα. Ο παιδίατρος πάντως επιμένει πως δεν έχω λόγο να σκαρφίζομαι διάφορα όταν θα είναι έτοιμη θα σταματήσει από μόνη της, από τη στιγμή που το μωρό δεν είναι υπέρβαρο δεν της στερούμε αυτό που θέλει.

 

 

 

συμφωνω απολυτα και εμας τα ιδια 5 μηνων και ξυπναει το βραδυ μια φορα στις 5 εχω δοκιμασει τα παντα και κλαιει για φαγητο η παιδιατρος μας λεει να τον αφησουμε υσηχο και θα βρει μονος του την σειρα του κι αυτο κανω.οσο για το αλμιρον το ειδα κι εγω και θα το δοκιμασω τον επομενο μηνα μπας και..

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

και ξεχασα οσο για τα κιλα ειναι 8 κιλα 5μηνων θεωρειται χοντρος κι ομως η παιδιατρος ειπε να τον ταιζω το βραδυ..σημειωτεον κανει 6 γευματα την μερα με 7 180-210 μλ.

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

Ιοκάστη μου, συμπάσχουσα μανούλα μιας γνωστής μου σταμάτησε στα δύο να τρώει το βράδυ :shock::shock::shock: !!! Έχουμε ακόμα πολύ μέλλον για να κοιμηθούμε από ότι φαίνεται :lol::lol::lol: !!!

Και η δικιά μου πάντως τα 180 ml τα χτυπάει χαλαρά μεταμεσονυχτιώς :lol::lol::lol: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ειδα κι εγω στο σουπερμαρκετ.Εγω παντως αν ειχα προβλημα και μου ξυπνουσε το βραδυ για φαι μαλλον θα το δοκιμαζα... :roll: Το καλυτερο ομως ειναι να ρωτησεις τον παιδιατρο!

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν μου κάθεται καλά αυτό με το γάλα που λέτε .... δεν θα δώσω στο παιδάκι μου αυτή την θερμιδική μπόμπα μόνο και μόνο για να μη με ξυπνήσει .... είμαι μαζόχα τελικά :lol::lol::lol: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω ξαναπεί η μπεμπούλα ξυπνάει ακόμα και τρώει το βράδυ ... οκ με αυτό, το έχουμε πια συνηθίσει και είπαμε θα την αφήσουμε μέχρι η ίδια να αποφασίσει να το κόψει.

Το θέμα είναι ότι την τελευταία βδομάδα όχι απλά ξυπνάει για να φάει αλλά ξυπνάει και ουρλιάζει, χτυπιέται, πλαντάζει στο κλάμμα και δεν σταματάει μέχρι να μπει το μπουκάλι στο στόμα. Είναι δυνατόν να πεινάει τόσο πολύ ;;; Όταν τρώει γύρω στα 150 - 200 μλ στις 10 το βράδυ ειναι δυνατόν στις δύο ( πολλές φορές και νωρίτερα) να πεινάει τόσο;;; Μάλιστα όλες τις μέρες που το κάνει αυτο δεν μπορούμε να πούμε ότι ήταν νηστική και για αυτό της βγήκε η πείνα το βράδυ, ήταν καλοφαγωμένη στη διάρκεια της ημέρας.

Στην αρχή είπαμε να της δώσουμε λίγο χρόνο μήπως είναι φάση, αλλά βλέπουμε με τον άντρα μου ότι συνεχίζεται το ίδιο βιολί κάθε βράδυ .... μέχρι να ετοιμαστεί το γάλα έχει ξυπνήσει όλη η πολυκατοικία :oops: ...

Τι άλλο λέτε ότι μπορεί να φταίει;;;

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και η δικιά μου βγάζει τώρα το πέμπτο δοντάκι,αλλά όταν ξυπνάει το βράδυ,δεν κοιμάται αν δεν πιεί γάλα.Χθες το βράδυ με είχε από τις 4 παρά μέχρι τις 5 ξύπνια και όταν την τάισα κοιμήθηκε αμέσως!Πριν από λίγο επικοινώνησα με τον παιδίατρο και τον ρώτησα για το Almiron 2 που είναι ειδικά για το βράδυ και μου είπε να το δοκιμάσουμε,απλά αν κάποιο παιδί έχει πρόβλημα δυσκοιλιότητας,επειδή περιέχει ρυζάλευρο,να μην΄πίνει το συγκεκριμένο καλύτερα. :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν νομίζω να είναι δοντάκι γιατί κλαίει ( μάλλον καλύτερα ουρλιάζει :lol: ) μέχρι να έρθει το μπιμπερό στο στόμα της .... μετά η απόλυτη ηρεμία, ένα άλλο παιδί ... :roll: ...

Και μην φανταστείτε ότι πίνει καμιά φοβερή ποσότητα ... το πολύ 150 μλ ... παλιότερα έπινε 200 μλ και δεν έκλαιγε μέχρι να την ταίσεις απλά ξυπνούσε και περίμενε υπομονετικά στο κρεβατάκι της ....

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά δεν αντιλέγω ότι υπάρχουν και μωρά που ξυπνάνε για φαί. Αλλά όλες εσείς που λέτε ότι ξυπνούν τα πάνω από 6 μηνών παιδιά (επιμένω στα μη θηλάζοντα) ξυπνούν πάνω από 1 φορά και πότε? Στο 3ωρο-4ωρο ή μήπως στο 6ωρο? Γιατί αν ένα παιδί κοιμάται 6 ώρες συνεχόμενες είναι αρκετές για να μπορέσει να ξεκουραστεί και η μητέρα...

Αγλαΐα δεν είπα ότι αυτή η συμβουλή των παιδιάτρων είναι σωστή. Εξάλλου οποιαδήποτε νύξη για συμπλήρωμα όταν δεν τίθεται κάποιο άλλο πρόβλημα είναι από μόνο του δείγμα άσχετου με το θηλασμό. Το είπα με τη λογική ότι όπως λένε αυτό (επειδή το ξένο γάλα είναι πιο βαρύ και συνήθως τα κρατάει χορτάτα περισσότερη ώρα) έτσι έβγαλαν κι αυτό το γάλα για εξτρά κρατήματα μιας και θα είναι πιο θερμιδοφόρο και βαρύ από το απλό.

Η δικιά μου ξυπνούσε γύρω στις 5 το πρωί για να φάει στην ηλικία των 6-7 μηνών αλλά θεωρούσα ότι κοιμάται όλη τη νύχτα, τη στιγμή που κοιμόταν 6-7 ώρες συνεχόμενες. Δεν μπορούμε να έχουμε απαίτηση να χτυπάνε και 12ωρο τα 6μηνών παιδιά...

Ιοκάστη το δικό σου μωρό είναι ακόμα 5μηνών και δικαιολογείται ακόμα περισσότερο. Εξάλλου λες ότι ξυπνάει στις 5. Από τί ώρα κοιμάται? Και στις 11 να κοιμάται σημαίνει ότι κοιμάται 6 ώρες συνεχόμενες....δε μπορείς να έχεις παράπονο από τώρα....

Δεν ήθελα να γενικεύσω αλλά πραγματικά πόσα είναι τα μωρά άνω των 6 μηνών που έχουν ανάγκη από φαγητό ανά 3/4ωρο τη νύχτα? Όσες είπατε ότι ξυπνάνε τα βλαστάρια σας αυτό εννοείτε?

Link to comment
Share on other sites

to exei kanei sinitheia....

 

eide liges fores poy tin taises kai tora ksipnaei gia ayto....

 

 

prin 3 mines i kori moy itan arrosti,ksipnage loipn to vradi meta apo kana

3oro poy eixe faei kai eklaige klp....e leo tha peinaei to paidi,tis edosa

kana 2 fores kai meta to ekane sinitheia,ksipnage kai mexri na tis valo bibero den koimotan,...

 

molis to pira xampari giati den eprepe na simvainei ayto,efoson etroge stis 10 na itherle fagito stis 01.ekana to eksis tin proti mera ligo tilio 150ml,

tin deyteri apla prospathisa na tin iremiso me perpatima kai iremi foni

 

 

siga siga iremise ksipnage gia mia vdomada,alla tin perpataga

oste na koimate ston omo moy....

 

meta apo 2 vdomades telos....

 

ksipnaei vevaia ta vradia sinexeia akoma kai tora poy einai

14 alla oxi gia na faei..

 

troei stis 2230 kai meta stis 0700,alla ksipnaei ta vradia xoris omos

na thelei mam

..sine qua non..

 

Link to comment
Share on other sites

Ιrenedur η μικρή μας δεν έχει σταματήσει ποτέ να ξυπνάει βράδυ για γαλατάκι από τότε που γεννήθηκε οπότε δεν είναι μια καινούργια συνήθεια ... όσες φορές προσπάθησα να της το σταματήσω με διάφορα κόλπα απλά δεν έπιασε. Το πρόβλημα μου δεν είναι ότι ξυπναει και τρωει ... το πρόβλημά μου είναι γιατί την τελευταία βδομάδα κλαίει και χτυπιέται μέχρι να έρθει το γάλα της ... ...χτες το βράδυ πάλι μια απο τα ίδια .... ατελείωτο φαίνεται το τρίλεπτο που κάνει να ετοιμαστεί το γάλα της ...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ιrenedur η μικρή μας δεν έχει σταματήσει ποτέ να ξυπνάει βράδυ για γαλατάκι από τότε που γεννήθηκε οπότε δεν είναι μια καινούργια συνήθεια ... όσες φορές προσπάθησα να της το σταματήσω με διάφορα κόλπα απλά δεν έπιασε. Το πρόβλημα μου δεν είναι ότι ξυπναει και τρωει ... το πρόβλημά μου είναι γιατί την τελευταία βδομάδα κλαίει και χτυπιέται μέχρι να έρθει το γάλα της ... ...χτες το βράδυ πάλι μια απο τα ίδια .... ατελείωτο φαίνεται το τρίλεπτο που κάνει να ετοιμαστεί το γάλα της ...

 

 

kai emena mia apo ta idia otan itan stn ilikia tis mikris soy,apla

kapoia stigmi eprepe na tis kopso to vradino gala kai etsi lipon peripoy 10minon ekana ayto poy soy eipa.Kai tora ksipna sinexeia apla den troei.

 

Dokimases na tis doseis kati allo ektos apo gala,xamomili?Tilio?Nero?

..sine qua non..

 

Link to comment
Share on other sites

 

 

kai emena mia apo ta idia otan itan stn ilikia tis mikris soy,apla

kapoia stigmi eprepe na tis kopso to vradino gala kai etsi lipon peripoy 10minon ekana ayto poy soy eipa.Kai tora ksipna sinexeia apla den troei.

 

Dokimases na tis doseis kati allo ektos apo gala,xamomili?Tilio?Nero?

 

Δοκίμασα και χαμομήλι και νερό ... κανένα αποτέλεσμα :cry: . Δοκίμασα και αγκαλίτσα και πιπίλα και λίκνισμα και νανουρίσματα :roll: ... οποιαδήποτε προσπάθεια εκτός απο το επιθυμητό (γάλα) την εκνεύριζε ... μη σου πω την εξαγρίωνε κιόλας !!!

Για την ιστορία του πράγματος και χτες το βράδυ ξυπνήσαμε όλοι την πολυκατοικία :oops: .... ευτυχώς που θα φύγουμε ταξιδάκι και θα κοιμηθούν οι άνθρωποι :lol: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά δεν αντιλέγω ότι υπάρχουν και μωρά που ξυπνάνε για φαί. Αλλά όλες εσείς που λέτε ότι ξυπνούν τα πάνω από 6 μηνών παιδιά (επιμένω στα μη θηλάζοντα) ξυπνούν πάνω από 1 φορά και πότε? Στο 3ωρο-4ωρο ή μήπως στο 6ωρο? Γιατί αν ένα παιδί κοιμάται 6 ώρες συνεχόμενες είναι αρκετές για να μπορέσει να ξεκουραστεί και η μητέρα...

Αγλαΐα δεν είπα ότι αυτή η συμβουλή των παιδιάτρων είναι σωστή. Εξάλλου οποιαδήποτε νύξη για συμπλήρωμα όταν δεν τίθεται κάποιο άλλο πρόβλημα είναι από μόνο του δείγμα άσχετου με το θηλασμό. Το είπα με τη λογική ότι όπως λένε αυτό (επειδή το ξένο γάλα είναι πιο βαρύ και συνήθως τα κρατάει χορτάτα περισσότερη ώρα) έτσι έβγαλαν κι αυτό το γάλα για εξτρά κρατήματα μιας και θα είναι πιο θερμιδοφόρο και βαρύ από το απλό.

Η δικιά μου ξυπνούσε γύρω στις 5 το πρωί για να φάει στην ηλικία των 6-7 μηνών αλλά θεωρούσα ότι κοιμάται όλη τη νύχτα, τη στιγμή που κοιμόταν 6-7 ώρες συνεχόμενες. Δεν μπορούμε να έχουμε απαίτηση να χτυπάνε και 12ωρο τα 6μηνών παιδιά...

Ιοκάστη το δικό σου μωρό είναι ακόμα 5μηνών και δικαιολογείται ακόμα περισσότερο. Εξάλλου λες ότι ξυπνάει στις 5. Από τί ώρα κοιμάται? Και στις 11 να κοιμάται σημαίνει ότι κοιμάται 6 ώρες συνεχόμενες....δε μπορείς να έχεις παράπονο από τώρα....

Δεν ήθελα να γενικεύσω αλλά πραγματικά πόσα είναι τα μωρά άνω των 6 μηνών που έχουν ανάγκη από φαγητό ανά 3/4ωρο τη νύχτα? Όσες είπατε ότι ξυπνάνε τα βλαστάρια σας αυτό εννοείτε?

 

 

 

εχεις απολυτο δικιο και δεν εχω κανενα παραπονο ισα ισα που ειμαι ευχαριστημενη.το μωρο μου κοιμαται απτις 8 το απογευμα κι ειναι λογικο ομως προσπαθω να του δημιουργησω ενα ειδος ρουτινας που θα τον βοηθησει μεταγενεστερα χωρις να ξερω αν κανω καλα.

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

Να σου απαντήσω ... η Κατερινούλα τρώει το βραδινό της γάλα στις 10 κοιμάται στις 10:30 περίπου και στις 14:00 με 14:30 ξυπνάει για το γαλατάκι της, το πίνει και ξανακοιμάται μέχρι τις 6:00 - 6:30 και μετά ξυπνάει για πρωί γύρω στις 8 -9.

Υ.Γ: Το ότι το κάνω θέμα δεν είναι γιατί παραπονιέμαι ότι δεν μπορώ να ξεκουραστώ ... απλά εκφράζω κάποιες απορίες μου γιατί όσο ζω μαθαίνω :wink: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να σου απαντήσω ... η Κατερινούλα τρώει το βραδινό της γάλα στις 10 κοιμάται στις 10:30 περίπου και στις 14:00 με 14:30 ξυπνάει για το γαλατάκι της, το πίνει και ξανακοιμάται μέχρι τις 6:00 - 6:30 και μετά ξυπνάει για πρωί γύρω στις 8 -9.

Υ.Γ: Το ότι το κάνω θέμα δεν είναι γιατί παραπονιέμαι ότι δεν μπορώ να ξεκουραστώ ... απλά εκφράζω κάποιες απορίες μου γιατί όσο ζω μαθαίνω :wink: !!!

 

Εσύ όντως έχεις δίκιο και ανήκεις στην κατηγορία που έλεγα. Αλλά πιστεύω ότι λίγα είναι τα παιδιά με τέτοιο πρόγραμμα στους 8μήνες... δεν είπα ότι παραπονιέστε αλίμονο...αλλά σαφώς θα ήταν πιο ξεκούραστο για σας να ξυπνάει μόνο μία φορά. Θέλησα να διαχωρίσω ότι το ένα ξύπνημα με διαφορά 6-7 ωρών δεν δείχνει παιδί που έχει ανάγκη πιο βαρύ βραδυνό γάλα. Μια χαρά είναι για τις ηλικίες αυτές 6-7 ώρες συνεχόμενου ύπνου.

Link to comment
Share on other sites

Η Νάσια πίνει το πρώτο γάλα της γύρω στις 20:30(όχι πάνω από 100-120 γραμμάρια),κοιμάται συνήθως κατά τις 22:00,ξυπνάει πάλι γύρω στις 23:00-00:00 και θέλει πάλι γάλα...Πίνει γύρω στα 140-210γραμμάρια(ανάλογα) και κοιμάται.

Πολλές φορές ξυπνάει πάλι κατά τις 4-5 και θέλει πάλι γάλα(160-230γραμμάρια) και κοιμάται μετά από 1 ώρα και ξυπνάει πάλι 7-8 και θέλει πίνει άλλα 130-200γραμμάρια...

Είναι λογικό για 10 μηνών+ :?:

Θέλω να το πάρω το γάλα,αλλά ο Κώστας είναι αντίθετος... :(

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...