Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φοιτητρια- εγκυος!!!


Recommended Posts

πριν λιγεσ μερεσ ανακαλυψα οτι ειμαι εγκυος!!!!!

η υπνιλια ομως με δυσκολευει πολυ να παρακολουθω λη την ημερα τα μαθηματα μου. ειδικα στα εργαστηρια εχω μεγαλο προβλημα γιατι εχουμε πολυ περιορισμενες απουσιες.

αν γνωριζετε αν υπαρχιυν τυχων προνομια πειτε μου γιατι στο τελος θα πηγαινω να κοιμαμαι στο αμαξι!!!

αααα επισης αν εχετ υπαρξει στην θεση μου... ποια ηταν η αντυμετωπιση απο τους καθηγητες???

aoifp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δυστυχώς δεν υπάρχουν προνόμια. Αν υπήρχαν θα πηγαίναμε όλες κατά τις 10 στη δουλειά τα πρωινά. Τι να σου πω... πιάσε τους καθηγητές σου και δες αν μπορούν να κάνουν λίγο τα στραβά μάτια και να πηγαίνεις αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν υπάρχουν προνόμια. Αν υπήρχαν θα πηγαίναμε όλες κατά τις 10 στη δουλειά τα πρωινά. Τι να σου πω... πιάσε τους καθηγητές σου και δες αν μπορούν να κάνουν λίγο τα στραβά μάτια και να πηγαίνεις αργότερα.

ευχαριστω... αλλα δεν μπορω να το πιστεψω οτι δεν θπαρχει τιποτα.

θα ρωτησω ομως κ στην γραμματεια μου...

aoifp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου...και με το καλό το μωράκι σου...και το πτυχίο σου!Και εγώ πέρασα από τη φάση έγκυος-φοιτήτρια...πέρυσι!Δυστυχώς δεν υπήρχαν κάποια προνόμια συγκεκριμένα...!Απλά εγώ ήρθα σε συνεννόηση με τους καθηγητές των υποχρεωτικών μαθημάτων και της πρακτικής μου. Έδειξαν μεγάλη κατανόηση...με είχανε στα όπα-όπα....μου δικαιολόγησαν κάποιες απουσίες που είχα κάνει και επίσης με έβαλαν να κάνω μικρότερης διάρκειας πρακτικής...(δεδομένου ότι η πρακτική μου ήταν σε σχολεία και φοβόντουσαν μήπως κολλήσω ιώσεις από τα μικρά παιδιά). Πάντως και οι καθηγητές και οι συμφοιτητές μου...με αντιμέτωπιζαν με πολύ ωραίο τρόπο...με χαρά και με σεβασμό...και γενικά ήταν μια περίοδος που θυμάμαι με νοσταλγία!Καλή δύναμη!!!!

 

Ξυπνάς και γίνεται η ζωή απ' την αρχή...ξυπνάς και γίνομαι παιδί...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα! με το καλό ο μωράκι κ τι πτυχίο σου! πέρασα ακριβώς τη ίδια φάση με εσένα πέρισι.. δυστυχώς όμως καμία κατανόηση από τους καθηγητές μου.. αλλά σκασίλα μου τα πάω περίφημα κ νιώθω περισσότερο δυνατή κ υπερήφανη! η υπνηλία φαντάζομαι θα σου φύφει μετά τον τρίτο μηνα οπότε υπομονή και κα΄λη δυναμη!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάτια μου, πέρυσι στο 2ο έτος ήμουν έγκυος κι εγώ! Αντιμετώπιση από συμφοιτητές πολύ φιλική και ενδιαφέρον από τους καθηγητές που το ήξεραν, μόνο που στις εξετάσεις κάποιοι σίγουρα δε βοήθησαν! Κάποιοι ίσως και να βοήθησαν, αλλά δεν το ξέρω αυτό δυστυχώς. Προνόμια δεν υπάρχουν, ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΙ ΚΑΚΙΣΤΑ! Τί μου θύμησες...! Είχα π.η.τ. μέσα στην εξεταστική και δε δέχτηκε κανένας να με εξετάσει νωρίτερα...

I believe in miracles, they happen every day:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη!!! Έχε υπ'όψιν σου ότι η υπνηλία προέρχεται από την κατανάλωση μεγάλης ενέργειας από το μωράκι σου. Να εμπιστεύεσαι αυτά τα σημάδια και να τα σέβεσαι, τουτέστιν μην κουράζεσαι. Και μην αγχώνεσαι για τη σχολή, μιλάμε για κάτι πολύ πιο πάνω από σπουδές!!! Να τη χαρείς την εγκυμοσύνη σου!!!!

gth0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Κάτια μου, πέρυσι στο 2ο έτος ήμουν έγκυος κι εγώ! Αντιμετώπιση από συμφοιτητές πολύ φιλική και ενδιαφέρον από τους καθηγητές που το ήξεραν, μόνο που στις εξετάσεις κάποιοι σίγουρα δε βοήθησαν! Κάποιοι ίσως και να βοήθησαν, αλλά δεν το ξέρω αυτό δυστυχώς. Προνόμια δεν υπάρχουν, ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΙ ΚΑΚΙΣΤΑ! Τί μου θύμησες...! Είχα π.η.τ. μέσα στην εξεταστική και δε δέχτηκε κανένας να με εξετάσει νωρίτερα...

Και δυστυχώς και κάκιστα?? Αλλο προνόμια του στυλ ας της δώσουμε μια πιο άνετη καρέκλα και άλλο να σε βοηθήσουν στις εξετάσεις!

Γιατί να σε βοηθήσουν στις εξετάσεις? Αναλαμβάνεις τις ευθύνες χωρίς να στηρίζεσαι στους άλλους.. Ετσι πάει..

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Όταν είπα ότι δε βοήθησαν, εννοούσα πως ουδεμία σχέση το αν ήμουν έγκυος ή όχι...ότι διατηρήθηκε η αξιοκρατία! Αλλοίμονο αν περνούσαν αβέρτα!;)

I believe in miracles, they happen every day:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Α! Κι όταν λέω προνόμια, δεν αναφέρομαι σε διακρίσεις από τους καθηγητές. Εννοώ τυχών οικονομικά βοηθήματα, φύλαξη παιδιών κ.α. που θα μπορούσε -λέμε τώρα- να προσφέρουν τα ελληνικά πανεπιστήμια.

I believe in miracles, they happen every day:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημερα Αννα κ ,

Χαιρομαι παρα πολυ που βρησκω αλλη μια φοιτητρια εγκυο!!!

Ειμαι κ εγω 20 βδομαδων και στο τεταρτο ετος , αλλα δεν εχω εργαστηρια...

Οποτε δεν εχω ιδεα τι γεινεται με απουσιες και τετεια , το μονο που ξερω ειναι οτι εχουμε καποια προνομια οσων αφωρα την ασφαληση ( αν ενδιαφερεσε)...

Εχω να σου πω οτι, συμφωνα με ερευνες που διαβαζα προσφατα (και ψωνιστηκα ασχημα), ειμαστε απο τις πολυ πολυ τυχερες μανουλες , γιατι αμερικανοι ερευνητες βρηκαν οτι τα βρεφη των οποιων οι μητερες διαβαζαν χαμηλοφωνα κατα την διαρκρια της εγκυμοσυνης , κατα μεσο ορο μια ωρα την ημερα ειχαν υψηλοτερο δεικτη νοημωσυνης , μεγαλητερη εφεση στη μαθηση και αυξημενες επιδωσεις στο σχολειο...

Εμεις ειμαστε αναγκασμενες να διβαζουμε τουλαχιστο 3... Για να μην μηλησω για τις εξεταστικες που δεν κανοθμε τιποτα αλλο και τα βραφη μας θα βιωσουνε τουλαχιστον 2!!!

Δεν ειναι τελειο?

Μηλαμε μετα απο αυτο φερτε μου τομους να διαβασω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πο πο παιδιά τι μου θυμήσατε τώρα!!

Εγώ ήμουν έγκυος στο 2ο όταν δούλευα τη διπλωματική μου στο μεταπτυχιακό. Την παρουσίασα λοιπόν με την κοιλιά στο στόμα (τον 8ο μήνα). Πιστεύω ότι εκείνη ήταν μια από τις δυσκολότερες περιόδους της ζωής μου, γιατί φαντάζομαι γνωρίζεται την δυσκολία και την ψυχολογική πίεση να συγγράψεις διπλωματική εργασία. Πρέπει το μωράκι μου να έφαγε τρελή πίεση. Μέχρι να την ολοκληρώσω ξενυχτούσα μέχρι τις 5 το πρωί, έκλαιγα γιατί δε μου έβγαιναν κάποια συμπεράσματα...αφήστε φρίκη!! Τώρα είμαι έγκυος στο 3ο και γράφω την πρόταση για το διδακτορικό μου...

Πάντως ιδιαίτερη μεταχείρηση δεν μπορώ να πω ότι είχα από τους καθηγητές...αν και με βοήθησαν εξαιρετικά στο να βρω βιβλιογραφία για την εργασία..εκεί μόνο.

Καλή επιτυχία και καλό κουράγιο σε όλες τις εγκυούλες-φοιτητριούλες!!

pj2Bp3.png

 

Στις 4 Μαίου 2011 έρχεται το τρίτο μας παιδάκι!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κι εγω ειμαι εγκυος και φοιτητρια,για την ακριβεια μολις ξεκινησα τις σπουδες μου(για δευτερη φορα).Ξερετε αν υπαρχει περιπτωση μετεγγραφης στην πολη μου?Γιατι ειμαι απο Θεσσαλονικη και σπουδαζω Σερρες,δεν ειναι πολυ μακρια παλι,αλλα θα προτιμουσα να ειμαι πιο κοντα!!Διαβασα οτι υφισταται μετεγγραφη σε μητερες ανηλικων παιδιων με ποσοτικο περιορισμο,αλλα οταν γεννησω θα ειμαι στο γ΄εξαμηνο,οποτε δεν γνωριζω αν τη δικαιουμαι τοτε!!Ευχαριστω πολυ!

tt8ef32.aspx
Link to comment
Share on other sites

και εγω ειμαι εγκυος και φοιτητρια...δυστυχως ομως εχασα λογω προβληματων 2 εξεταστικες ιουνιου- σεπτεμβριου...αλλα απο τον οκτωβρη και μετα παρακολουθω κανονικα την Παρασκευη μπαινω στον 9ο και κλεινουμε και για γιορτες χριστουγεννων ,ελπιζω ο μπεμπης οταν γεννηθει να ειναι ησυχος για να μην χασω την εξεταστικη,βεβαια πρεπει να ξεκινησω διαβασμα που ολο το αμελω...

Απο παροχες δυστυχως τιποτα εκτος απο τισ ασφαλιστικες καλυψεις που δικαιουσαι ως φοιτητρια...εγω εργαζομαι οποτε δεν κανω χρηση...

οι συμφοιτητες-ιες παθαινουν λιγο πλακα ,δεν ειναι σθνηθισμενοι σε τετοιο θεαμα..αλλα εγω ειμαι πολυ περηφανη για την κοιλιτσα μου...

οι καθηγητες μου εχει κανει εντυπωση που δεν δινουν καμια σημασια λες και το βλεπουν καθε μερα το θεαμα :confused::confused::confused:...κανενας εκτος απο εναν δεν με εχει ρωτησει κατι για το θεμα μου ....αλλα γενικα εχει πλακα...σκεφτομαι οτι στην εξεταστικη και μετα στο αλλο εξαμηνο δεν θα εχω κοιλιτσα και δεν μ αρεσει...

παντως πια δυσκολευομαι πολυ στο να καθομαι στα εδρανα...ποναει πολυ ο κ...... μου και παιρνω μαζι μαξιλαρακια....:D:D:D

υπομονη και θα τα καταφερεις ...σου ευχομαι να εχεις καλη εγκυμοσυνη (οχι σαν την δικη μου)και να τα βγαλεις περα χωρις μεγαλες απωλιες μαθηματων!!!φυσικα σημασια εχει το μωρακι σου!!!

ejdn5zdpe3acpa7l.pngejdn5zdpe3acpa7l.png
Link to comment
Share on other sites

Και δυστυχώς και κάκιστα?? Αλλο προνόμια του στυλ ας της δώσουμε μια πιο άνετη καρέκλα και άλλο να σε βοηθήσουν στις εξετάσεις!

Γιατί να σε βοηθήσουν στις εξετάσεις? Αναλαμβάνεις τις ευθύνες χωρίς να στηρίζεσαι στους άλλους.. Ετσι πάει..

 

Γιατι να μην βοηθησουν?!!!!!

Να σου πω κατι σε περνανε αερα οταν εισαι γραμμενη σε κομματικη νεολαια και ψαχνουν ψηφους για να στηριχτουν καθηγητες στις εκλογες....Δινουν τα θεματα!!!!εμας ο Σταϊκουρας της Ν.Δ οταν κατεβαινε υποψηφιος οσοι ηταν απο Λαμια και ψηφιζαν εκει τους περναγε με 8 και 10 παρακαλω και μιλαμε για οικονομικο πανεπιστημιο αθηνων....γιατι λοιπον να μην βοηθησουν μια κοπελα εγκυο?ετσι κι αλλιως τα πτυχια μας τα εχουν καταντησει κ...χαρτα!!!!

 

Εμενα στο 4ο ετος με βοηθησαν καθηγητες μου...αι μετανιωσα που δεν εδωσα ολα τα μαθηματα...ειναι ομως αναλογα στον ανθρωπο!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...