Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ...


Sophia D

Recommended Posts

kalimera...exo proseksei oti meta thn genna kati exo pathei kai to mualo mou den einai katholou sugkentromeno. Otan kano kouventa ksexnao eno milao ti ithela na po..ksexnao ti me rotane..leo pragmata xoris na ta skefto kai merikes fores den exoun logiki. Genika den eimai katholou sugkentromenh. Oso gia thn douleia mou pou arxizo se liges meres, nomizo oti exo ksexasei ta panta kai den tha mporosw na prosferw pia. To pio parakseno apo olla einai oti o antras mou milaei mono agglika, eimaste mazi 10 xronia kai exo zhsei 6 sthn agglia..parola auta duskoleuomai ksafnika na kano suzitiseis mazi tou..ksexano lekseis..neuriazo kai den milao..eutuxos pou exei fantasia kai katalabainei pano kato ti thelo na po! Sas exei tuxei kati tetoio meta thn genna? isos ftaiei i kourash kai to ksenuxti alla pote tha perasei olo auto? I telika isos na ftaei oti exasa to mualo mou afou mou to peire i mpempa pou thn skeftomai kai einai sto mualo mou sunexeia! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κι εγω ειχα δυσκολια στη συγκεντρωση. Περναει ομως, μην ανησυχεις.

 

Δεν ξερω πως μου ειχε κολλησει οταν η μικρη ηταν νεογεννητο και το μπιμπερο το ελεγα μπρικι!!! Εγω ημουν σιγουρη οτι ελεγα τη λεξη μπιμπερο αλλα οι αλλοι μου ελεγαν οτι λεω τη λεξη μπρικι! Και φυσικα νομιζα οτι το εχασα το μυαλο μου. Ευτυχως ομως μετα απο λιγο καιρο το ξαναβρηκα :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Σοφούλα σου εύχομαι ακόμα μια φορά να χαίρεσαι την μπέμπα σου,είναι ένα πανέμορφο κουκλί!!!!!!!!!!

Βρίσκεσαι σε ένα στάδιο (κούραση-ξενύχτια) που όλα αυτά δικαιολογούνται.

Σε μένα συνέβαινε να είμαι πολύ αφηρημένη από τους τελευταίους μήνες της εγκυμοσύνης.Αισθανόμουν ότι δεν ήμουν ικανη να χειριστώ καλά τον λόγο ούτε να συμετεχω σε μια συζήτηση!!!!!!!!!':oops:'

Ακόμη και σήμερα(που ο Μανώλης είναι 2,5 ετών)είμαι συχνά αφηρημένη, αλλά αυτό έχει να κάνει με το ότι δεν εργάζομαι και όλη μέρα ασχολούμαι αποκλειστικά μαζί του.

Όταν ήμουν έγκυος είχα διαβάσει το βιβλίο "welcome to the club" και εκεί οι συγγραφείς (5 αγγλίδες μητέρες)είχαν αναφέρει αυτό το φαινόμενο της απώλειας της συγκέντρωσης.Το είχαν όλες!!!!!!!!!!!!!!

Αν όμως θεωρείς ότι είναι πιο σοβαρό απο αυτά που αναφέρονται κι από τα άλλα κορίτσια

θα σου έλεγα να μιλήσεις και με ένα γιατρό.Πιο πολύ για να σε καθυσυχάσει.

Ελπίζω να το ξεπεράσεις σύντομα

ΣΤΕΛΛΑ blbnp2.png DF5ip2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πιστεύω ότι είναι από την κούραση και από την ξαφνική αλλαγή στη ζωή σου. Αυτό με τις λέξεις, το πάθαιναν και 2 φίλες μου. Έψαχναν το κλειδί του αυτοκίνήτου και δεν μπορούσαν ούτε τη λέξη να πουν αλλά ούτε και περιφραστικά να το περιγράψουν. Δενόταν η γλώσσα τους πολλές φορές που προσπαθούσαν να πούνε κάτι. Αλλά και ξεχνούσαν διάφορα πράγματα. Η μια το είχε πάθει από άγχος. Η άλλη από τον χωρισμό της αδερφής της που την στενοχώρησε πολύ. Η μια το έλυσε με ομοιοπαθητική η άλλη πήγε στον γιατρό και της έδωσε μια αγωγή. Το δικό σου πιστεύω ότι είναι από τη γέννα και την όλη κούραση αλλά σου έγραψα τις παραπάνω περιπτώσεις για να σου φύγει το άγχος και να ξέρεις ότι ακόμα και αν επιμένει είναι έύκολο να λυθεί και δεν μονιμοποιείται ως κατάσταση. Πάντως αν συνεχίσει για πολλούς μήνες ακόμη (που δεν πιστεύω και δεν το εύχομαι)καλό είναι να πάς σε έναν γιατρό, έτσι για να ηρεμήσεις και να έχεις κάποιες απαντήσεις.

Μάλλον πάντως η μπέμπα είναι μια γλύκα και σου πηρε το μυαλό!!!! :wink:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χθες είμασταν σε έναν παιδότοπο και έτυχε να πέσει στα χέρια μου το τελευταίο τέυχος (Μαρτίου)του περιοδικού''Γονείς εν δράσει".Ανέφερε σε ένα άρθρο ότι αυτό το φαινόμενο μπορεί να διαρκέσει ως και ένα έτος μετά τον τοκετό.

Πάντως θεωρώ (όχι μόνο εγώ αλλά έχει συζητηθεί κι από τα μέλη του Forum) ότι το εν λόγω περιοδικό δεν αποτελεί και την πιο έγκυρη πηγή πληροφοριών.

Ελπίζω να το ξεπεράσεις σύντομα.

ΣΤΕΛΛΑ blbnp2.png DF5ip2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ειχα δυσκολια στη συγκεντρωση. Περναει ομως, μην ανησυχεις.

 

Δεν ξερω πως μου ειχε κολλησει οταν η μικρη ηταν νεογεννητο και το μπιμπερο το ελεγα μπρικι!!! Εγω ημουν σιγουρη οτι ελεγα τη λεξη μπιμπερο αλλα οι αλλοι μου ελεγαν οτι λεω τη λεξη μπρικι! Και φυσικα νομιζα οτι το εχασα το μυαλο μου. Ευτυχως ομως μετα απο λιγο καιρο το ξαναβρηκα :lol::lol::lol:

 

χαχαχαχα :lol: Σοφια μου συγνωμη αλλα μου φανηκε αστειο...

Αλλα ειναι τελειο.

Παντως γενικα μια αδυναμια συγκεντρωσης την εχω κ εγω κ οχι τωρα καπου απο τα μισα της εγκυμοσυνης.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,δυστυχως εγω το ειχα πριν την εγκυμοσυνη κ μετα την γεννα η κατασταση εχει ξεφυγει τελειως π.χ. θελω να παω στα μαγαζια να αλλαξω κατι δωρα της μικρης μπαινω στο αμαξι για να παω κ εκει διαπιστωνω οτι εχω φυγει χωρις τις τσαντες.Η δε μνημη μου εχει εξαφανιστει ειναι σαν να μην υπαρχει ξεχναω τα παντα, εκτος εαν ειναι κατι που αφορα την μικρη,εκει τα θυμαμαι ολα.Το χειροτερο που εχω κανει κ φυσικα εχω ψοφησει στα γελια ειναι το εξης πλενω τα δοντια μου κ εχω αργησει για την δουλεια κ τρεχω πανικοβλητη κ βρισκομαι στο σαλονι να φοραω τα παπουτσια μου κ να πνιγομαι απο το νερο που εχω μεσα στο στομα μου γιαιτι ειχα ξεχασει να το φτυσω.Ειμαι πλεον............κ που να περασουν τα χρονια, αυτα σκεφτομαι κ λεω εαν κανω κ δευτερο παιδι...........αντε γεια θα ειμαι μετα :lol:

Link to comment
Share on other sites

kalimera...exo proseksei oti meta thn genna kati exo pathei kai to mualo mou den einai katholou sugkentromeno. Otan kano kouventa ksexnao eno milao ti ithela na po..ksexnao ti me rotane..leo pragmata xoris na ta skefto kai merikes fores den exoun logiki. Genika den eimai katholou sugkentromenh. Oso gia thn douleia mou pou arxizo se liges meres, nomizo oti exo ksexasei ta panta kai den tha mporosw na prosferw pia. To pio parakseno apo olla einai oti o antras mou milaei mono agglika, eimaste mazi 10 xronia kai exo zhsei 6 sthn agglia..parola auta duskoleuomai ksafnika na kano suzitiseis mazi tou..ksexano lekseis..neuriazo kai den milao..eutuxos pou exei fantasia kai katalabainei pano kato ti thelo na po! Sas exei tuxei kati tetoio meta thn genna? isos ftaiei i kourash kai to ksenuxti alla pote tha perasei olo auto? I telika isos na ftaei oti exasa to mualo mou afou mou to peire i mpempa pou thn skeftomai kai einai sto mualo mou sunexeia! :)

 

Μην ανησυχείς όπως σου έγραψαν και τα υπόλοιπα κορίτσια είναι φυσιολογικό. Με μια φίλη μου το όνομάσαμε αλτσχαϊμερ εγκυμοσύνης, το οποίο όμως διαρκεί και μετά. Εγώ τώρα μετά από 9 μήνες έχω ακόμη πρόβλημα συγκέντρωσης, μπορεί τώρα πια να μην έχω τα βραδινά ξενύχτια (εκτός απροόπτου) αλλά το μυαλό μου δουλεύει στις 1.000 στροφές, γιατί όταν βρίσκομαι σε μια συζητηση εγώ παράλληλα σκέφτομαι άλλα 150 πράγματα σχετικά με το παιδί με αποτέλεσμα να μην μπορώ να παρακολουθήσω πλήρως τη συζήτηση και συνεπώς να ξεχνάω τα μισά. Έχω φτάσει σε σημείο να μην μπορώ να διαβάσω ένα όλοκληρο άρθρό από την εφημερίδα (που στο παρελθόν ξεκοκάλιζα εφημερίδες, περιοδικά και βιβλία) γιατί δεν μπορώ να συγκεντρωθώ....

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα :lol: Σοφια μου συγνωμη αλλα μου φανηκε αστειο...

Αλλα ειναι τελειο.

Παντως γενικα μια αδυναμια συγκεντρωσης την εχω κ εγω κ οχι τωρα καπου απο τα μισα της εγκυμοσυνης.

 

Τι συγνωμη καλε? Γι'αυτο το εγραψα, για να γελασουμε :lol::lol:

 

Η αληθεια ειναι οτι ακομα και τωρα δεν μπορω να πω οτι ειμαι τοσο συγκεντρωμενη οσο πριν γεννησω. Αλλα σιγουρα τα πραγματα ειναι καλυτερα απ'οτι ηταν τους πρωτους μηνες. Ισως επειδη (οπως αναφερθηκε και πιο πανω) επικεντρωνω ολη την προσοχη μου σ'αυτα τα πραγματα που πρεπει να γινουν για το παιδι και ολα τα υπολοιπα ερχονται σε δευτερη μοιρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

σοφια τα ιδια και χειροτερα!!! ημουν ανικανη να κανω το ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ!

ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΣΚΗΝΙΚΑ και το περιεργο???τα εχω ξεχασει!Ττι ωρα ειναι με ρωτουσαν κοκκινο τους ελεγα!

 

:lol::lol::lol::lol: αν θυμηθω κατι θα πρεπει να το γραψω για να γελασετε!!! καλα εγω επαθα μεγαλη πλακα!! ουτε να οδηγησω μπορουσα!!μιλαμε οτι ημουν ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ!

παντως μην ανησυχεις θα περασει...να σαι σιγουρη! και στη δουλεια που πηγα, μπορει την περισσοτερη ωρα να την περναω εδω αλλα νομιζω οτι θυμαμαι καλυτερα.

ειχα ρωτησει το εξης τον παιδιατρο:

συγγνωμη αλλα με τη γεννα παθαινεις οξεια χαζομαριτιδα??

και μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο και να μην ανυσηχω!

αυταααααααα :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

φιλια πολλα χαζομαμαδες!

Link to comment
Share on other sites

Eγώ είμαι η απόδειξη ότι το φαινόμενο αυτό διαρκεί και περισσότερο απο ένα χρόνο!!!!!

 

Προχθές πήγα τον μικρό στην παιδίατρο και αφού τον εξέτασε... του έβαλα τα ρούχα. Το μπουφάν του όμως πήγα να το βάλω εγώ!!!! Και να πεις κανείς ότι μου έκανε :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

Η γιατρός έσκασε στα γέλια όταν με είδε να παίρνω το μπουφάν και να προσπαθώ να το βάλω...

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Eγώ είμαι η απόδειξη ότι το φαινόμενο αυτό διαρκεί και περισσότερο απο ένα χρόνο!!!!!

 

Προχθές πήγα τον μικρό στην παιδίατρο και αφού τον εξέτασε... του έβαλα τα ρούχα. Το μπουφάν του όμως πήγα να το βάλω εγώ!!!! Και να πεις κανείς ότι μου έκανε :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

Η γιατρός έσκασε στα γέλια όταν με είδε να παίρνω το μπουφάν και να προσπαθώ να το βάλω...

 

Απίστευτη είσαι.......

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Eγώ είμαι η απόδειξη ότι το φαινόμενο αυτό διαρκεί και περισσότερο απο ένα χρόνο!!!!!

 

Προχθές πήγα τον μικρό στην παιδίατρο και αφού τον εξέτασε... του έβαλα τα ρούχα. Το μπουφάν του όμως πήγα να το βάλω εγώ!!!! Και να πεις κανείς ότι μου έκανε :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

Η γιατρός έσκασε στα γέλια όταν με είδε να παίρνω το μπουφάν και να προσπαθώ να το βάλω...

ελα ρε!! καλα εχω σκασει στα γελια!!!!!

ε λοιπον θα το παρεις το βραβειο :wink::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που σας έκανα και γελάσατε.......

Αυτή ήταν η πιο πρόσφατη γκαφα που έχω κάνει γι΄ αυτό την είχα πρόχειρη. Αν θυμηθώ τίποτα παλιότερο θα σας το πω....

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα παντως μου μιλαγαν και ενω εδειχνα να ακουω και να καταλαβαινω, δεν καταλαβαινα τιποτα! Μου μιλαγε καποιος και μου ελεγε κατι πολυ απλο και ρωταγε αν το καταλαβα (φανταζομαι εκφραση που θα ειχα εκεινη την στιγμη! :lol: ) και ζηταγα να μου το ξαναπουν. Σε καποια φαση το ειπα στον αντρα μου: δινε μου καμια φαπα και φωναζε μου ,ξεκοοοοολααααααααα :lol::lol::lol:

χαζεμα με οοοοοοοολη την σημασια της λεξης!

:roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

ego prin duo meres peiga thn mpempa bolta me to karotsi kai me pernei mia fili mou kai mou leei pou eisai?? leo..

pao mia mpempa thn bolta! eskase sta gelia kai den mporousa na katalabo giati gelaei...kai mou leei pali...pou eisai? kai ego epemena PAO MIA MPEMPA ME THN BOLTA! tsatistika kiolas giati den katalabaina giati gelouse :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Θυμήθηκα κάτι καλό από τα δικά μου .

Ξεχώρησα τα ρούχα για να τα πάω στο πλυντήριο,έβαλα σκόνη και μαλακτικό ,ξεκίνησα στην πλύση και ...ξέχασα να βάλω τα ρούχα μέσα... :shock::roll:

Ανακάλυψα τί είχα κάνει ένα τέταρτο αργότερα...

ΣΤΕΛΛΑ blbnp2.png DF5ip2.png

Link to comment
Share on other sites

Θυμήθηκα κάτι καλό από τα δικά μου .

Ξεχώρησα τα ρούχα για να τα πάω στο πλυντήριο,έβαλα σκόνη και μαλακτικό ,ξεκίνησα στην πλύση και ...ξέχασα να βάλω τα ρούχα μέσα... :shock::roll:

Ανακάλυψα τί είχα κάνει ένα τέταρτο αργότερα...

 

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Με παίρνει τηλέφωνο στο σπίτι ο άντρας μου αλλα έτσι όπως απάντησα στο τηλέφωνο δεν αναγνωρίζει την φωνή μου. (ήμουν σε μια κατάσταση πανικού γιατί ο μικρός γκρίνιαζε, είχα φαγητο στην φωτιά και το τηλεφώνημα)

Μου λέει λοιπόν

- Δώρα;

Εγώ μέσα στον πανικό μου, αναγνωρίζω την φωνή του Δημήτρη αλλα θέλω να του δώσω μια απάντηση του τύπου "Ναι η Δώρα είμαι" αλλα δυστυχώς τα έκανα σαλάτα και αντί αυτού, του απαντάω:

-ο Δημήτρης είμαι!!!!

 

Φυσικά η επόμενη ερώτηση του ήταν

 

-Τότε εγώ ποιός είμαι;

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites

νεογεννητος ο μπεμπης , αντε να ητανε 20 ημερων , απο την αυπνια και εγω και ο πανος συμπεριφερομαστε σαν ζομπι . Ακουω τον μικρο να κλαιει ανοιγω τα ματια μου χωρις να κοιταξω γυρω μου τι γινεται παω σχεδον υπνοβατοντας στην κουζινα , προσπαθω να ετοιμασω το γαλα του μικρου και βλεπω μπρικια κτλ χρησιμοποιημενα , για να συνιδιτοποιησω οτι ειχε φτια3ει ο πανος το γαλα και ταιζε ηδη τον μικρο διπλα μοθ στο κρεββατι και δεν πηρα χαμπαρι οταν ξυπνησα :)

Link to comment
Share on other sites

Με παίρνει τηλέφωνο στο σπίτι ο άντρας μου αλλα έτσι όπως απάντησα στο τηλέφωνο δεν αναγνωρίζει την φωνή μου. (ήμουν σε μια κατάσταση πανικού γιατί ο μικρός γκρίνιαζε, είχα φαγητο στην φωτιά και το τηλεφώνημα)

Μου λέει λοιπόν

- Δώρα;

Εγώ μέσα στον πανικό μου, αναγνωρίζω την φωνή του Δημήτρη αλλα θέλω να του δώσω μια απάντηση του τύπου "Ναι η Δώρα είμαι" αλλα δυστυχώς τα έκανα σαλάτα και αντί αυτού, του απαντάω:

-ο Δημήτρης είμαι!!!!

 

Φυσικά η επόμενη ερώτηση του ήταν

 

-Τότε εγώ ποιός είμαι;

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

Καταπληκτικό!!!!

 

Κι εγώ φημίζομαι για την αφηρημάδα μου και τη φρικτή μνήμη μου, έχω κάνει ένα σωρό κουφά τα τελευταία χρόνια-όχι μόνο μετά τη γέννα-αλλά δυστυχώς...δε μπορώ να θυμηθώ κανένα καλό να σας πώ! :?:D

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Θυμήθηκα κάτι καλό από τα δικά μου .

Ξεχώρησα τα ρούχα για να τα πάω στο πλυντήριο,έβαλα σκόνη και μαλακτικό ,ξεκίνησα στην πλύση και ...ξέχασα να βάλω τα ρούχα μέσα... :shock::roll:

Ανακάλυψα τί είχα κάνει ένα τέταρτο αργότερα...

 

αααα, ναι, εγώ έκανα το ανάποδο, έβαλα τα ρούχα, δεν έβαλα απορρυπαντικό! Και το κατάλαβα σχεδόν πριν τελειώσει το πλύσιμο! :?

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...