Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αυτά που βαρεθήκαμε να ακούμε (υπογονιμότητα)


Recommended Posts

Μετά από 2 χρόνια γάμου κι ένα μεγάλο διάστημα άκαρπων προσπαθειών για μωρό, ετοιμάζομαι σιγά-σιγά και όπως δείχνουν τα πράγματα για την πρώτη μου εξωσωματική. Δεν με ενοχλούν όλοι αυτοί που με ρωτάνε συνεχώς πότε θα βάλω μπρος για παιδί ή μου εύχονται διαρκώς "και του χρόνου διπλή". Αυτοί που έχω κουραστεί να ακούω είναι φίλοι και άνθρωποι του περιβάλλοντός μου που ξέρουν τι συμβαίνει και προσπαθούν να δώσουν τις συμβουλές τους. Με χιουμοριστική, το τονίζω, διάθεση μάζεψα όλα αυτά που κατά καιρούς μου έχουν πει και τα παραθέτω, να γελάσουμε λίγο. Καταλαβαίνω ότι είναι καλοπροαίρετοι, όμως δεν είναι πια καιρός να σταματήσουν να μας λένε:

 

1. Φταίει το άγχος σου. Όταν χαλαρώσεις θα έρθει!

 

2. Η αδελφή του θείου του κουμπάρου του μπαντζανάκη μου έχει μια γνωστή η οποία αποφάσισε να κάνει εξωσωματική και λίγο πριν την κάνει έμεινε έγκυος από μόνη της!

 

3. Η θεία της κουμπάρας της αδελφής της γνωστής του περιπτερά μου προσπαθούσε 8 χρόνια να μείνει έγκυος, έκανε 18 εξωσωματικές και τελικά, όταν αποφάσισε να τα παρατήσει, έμεινε έγκυος από μόνη της!

 

4. Θα έρθει όταν το αποφασίσει ο Θεός. Καμιά προσευχή κάνεις;

 

5. Έχεις σκεφτεί να υιοθετήσεις; Τόσα παιδάκια χρειάζονται σπίτι.

 

6. Και, παρεμπιπτόντως, η ξαδέλφη του γείτονα του νονού της μάνας του κουνιάδου μου αποφάσισε με τον άντρα της να υιοθετήσει και μόλις το πήραν απόφαση τσοοοοουυυπ έμεινε έγκυος!

 

7. Αν κάνεις εξωσωματική θα σε γεμίσουν ορμόνες και θα πάθεις καρκίνο!

 

8. Οι εξωσωματικές είναι καθαρό εμπόριο.

 

9. Έχετε σκεφτεί να κάνετε ένα ταξιδάκι μαζί; Θα χαλαρώσετε, θα πιείτε ένα κρασάκι, θα ξεχαστείτε και ταραμταμταμ! Θα γυρίσετε τρεις!

 

10. Όταν είναι να 'ρθει, θα 'ρθει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εχεις δίκιο !!! Γενικώς οι ερωτήσεις δεν σταματάνε ποτέ !!!!! πριν τον γάμο , γιατί δεν παντρεύεστε ? μετά....τώρα να κάνετε ένα παιδάκι και συνεχίζουμε ...είσαι έγκυος

 

-πόσα κιλά πήρες ?

-που θα γεννήσεις ?

-πώς θα γεννήσεις ?

-τι όνομα θα δώσετε στο μωρό ?

-θηλάζεις ?

-περπατάει ? αα.... το δικό μου περπάτησε 8 μηνών !!!!

-μιλάει ? όχι ακόμη ? το δικό μου μιλούσε κανονικά από τα 2 του !!!

-άντε , τώρα και το 2ο....

 

κλπ κλπ κλπ

 

Μην δίνεις σημασία (όσο μπορείς), καλή επιτυχία και σύντομα να έχεις αγκαλιά ένα γερό μωράκι !!!!!!

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

@Serenat μου πραγματικά νομίζω ότι τα έπιασες όλα τα ενδεχόμενα! Προσπαθώ να σκεφτώ κάτι ακόμα να προσθέσω, αλλά δε βρίσκω. :P:p

Μόνο ότι ορισμένες φορές πριν από όλα αυτά ακούγεται και το "εμένα βέβαια δε μου χρειάστηκε ποτέ γιατί έμεινα έγκυος βάζοντας πλυντήριο, αλλά...."

 

Κααι το αμίμητο: "τί κάθεσαι και μετράς τις μέρες; εγώ δεν έμεινα έγκυος σε μέρα ωορρηξίας"... και προσπαθείς μάταια να εξηγήσεις γιατί αυτό δε γίνεται...

 

Α (ένα ένα μου έρχονται)και μην ξεχνάμε και τα διάφορα γιατροσόφια και συμβουλές του στυλ "φάε λάδι κι έλα βράδι","πλύσου με χλωρίνη και στήσου στα 4", "αλείψου με ξύδι, φάε γλυστρίδα και κάνε σεξ κοιτώντας την ανατολή και θα μείνεις έγκυος αμέσως"!!

 

Ουφ! :evil:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αχ κοριτσια και εγω τα ίδια...

 

-Από το άγχος σου δεν μένεις....

-Σταματα να το σκεφτεσαι.

-Αντε ρε παιδια ποτε θα κάνετε μωρακι??

-Και του χρονου διπλή!

-Να σηκωνεις τα πόδια ψηλά.

-Εχουμε κανένα ευχάριστο νέο??

κλπ...κλπ...

 

Εμεις είμαστε στον 1,5 χρονο προσπαθειων με πολυκυστικες εγω και ολα τα σχετικα των πολυκυστικων...

Η αδερφη μου με τιγκα αγχος έμεινε έγκυος στον 1,5 χρονο, με πολυκυστικες και λιγο ζαβο σπερμα, απλα ετυχε...

 

Ελπίζω να έρθει σε όλες μας.

 

Baby dust to all of us!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια και εγω σας ευχομαι ολόψυχα να πανε ολα καλα!! Μην ανησυχείτε και οι ερωτήσεις δε σταματάνε οντως ποτεεεε!! Εγω με το που Πατησω το πόδι μου στη δουλειά, Ακούω: αντε βρε με το καλο το δεύτερο! Ο γιος σου θελει αδελφάκι! Τα αδελφακια πρεπει να ναι κοντα σε ηλικία! Με αποκορύφωμα τη προηγούμενη βδομαδα που κάποια στιγμη ζαλίστηκα απο τη κούραση στη δουλειά και άκουσα: α!! Και ελεγα εχεις παχύνει, αντε επιτέλους το δεύτερο! Και εγω θελω, αλλα οικονομικά δε μπορω! Το ενα μετα το αλλο μας ερχονται στα οικονομικά και ειμαστε χειροτερα απο οταν ημουν στα 20! Πραγματικα και εγω θα το θέλα όμως και με στεναχωρουν οταν το ακούω , γιατι το θελω , αλλα οκ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα και απο μενα ειμαι νεα στο φορουμ αλλα το παρακολουθω καιρο.

Ας απαντησουμε τωρα στο θεμα,εγω πλλεον δεν δινω σημασεια καθως ειμαι και λιγο γλωσσου :P Οταν με ρωταε γιατι δεν κανετε παιδακι τους απαταω αν θελετε παιδακι καντε εμενα τι με θελετε οποτε δεν ξανα μπαινουν στην διαδικασια να με ρωτησουν μιλαμε παντα για τον εξω κυκλο οχι την οικογενεια.....

Το πως περναμε σε ολη αυτη την φαση ομως για να κανουμε αυτο το παιδι δεν μασ νοιαζει απλα θελουμε να μαθουμε αν υπαρχει προβλημα και να γινει θεμα σηζυτησεις στο ''χωριο'',δεν θα τους κανω ομως τι χαρη γιατι εγω και η οικογενεια μου ξερουν τι περναω..

Ολα τα αποδιδουν στο αγχος, μονο εμεις το εχουμε?? ολοι οι αλοι που κανουν φυσιολογικα τι? ειναι στον κοσμο τους?ποτε δεν το καταλαβα..

Δυστηχως μετα απο 3 χρονια προσπαθειων χειρουργια(και οι δυο) μετα απο αποτυχημενες σπερματενχησεις περνουμε το δρομο τις εξωσωματικης..

Δεν με απασχολει κανεισ το τ θα πουνε ουτε καν ασχολουμε ουτε με τις ρωτησεις τους απλα γυρναω το προσωπο πλεον προσπαθω να ειμαι καλα και να μην πεφτω οποτε μην δινετε σημασεια ξερετε πως ειναι ο κοσμος ενα μεεεγααααααλο χωριο που απλα τρεφετε με το κουτσομπολιο :P

Link to comment
Share on other sites

Blueblack στο ευχομαι με το καλό να γινει το θαυμα σου... Δεν πρεπει να ακούμε κανέναν έχεις δίκιο... εγω δυστυχώς ακόμα επηρεάζομαι απο αυτα που ακουω και με ρωτανε αλλα που θα παει θα γινω αναισθητη στο τελος... Οσο για το αγχος νομιζω οτι ειναι μ@λ@κιες... και η αδερφη μου οπως εγραψα παρακατω ειχε φουλ αγχος και εμεινε. Απλα δεν μας τυχαινει για τους διαφορους λόγους!

Εχε πίστη ότι θα σου έρθει και σένα αργα ή γρηγορα και θα ερθει!!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο !!! Γενικώς οι ερωτήσεις δεν σταματάνε ποτέ !!!!! πριν τον γάμο , γιατί δεν παντρεύεστε ? μετά....τώρα να κάνετε ένα παιδάκι και συνεχίζουμε ...είσαι έγκυος

 

-πόσα κιλά πήρες ?

-που θα γεννήσεις ?

-πώς θα γεννήσεις ?

-τι όνομα θα δώσετε στο μωρό ?

-θηλάζεις ?

-περπατάει ? αα.... το δικό μου περπάτησε 8 μηνών !!!!

-μιλάει ? όχι ακόμη ? το δικό μου μιλούσε κανονικά από τα 2 του !!!

-άντε , τώρα και το 2ο....

 

κλπ κλπ κλπ

 

Μην δίνεις σημασία (όσο μπορείς), καλή επιτυχία και σύντομα να έχεις αγκαλιά ένα γερό μωράκι !!!!!!

 

Όταν είχα τον μικρό 2-3 μηνών , είδα μια γνωστή στο σουπερ μαρκετ , με το μωρό στο καρότσι και με ρωτάει ''πας για το 2ο?'' και δεν ήταν θέμα κιλών , γιατί είχα πάρει 8 κιλά και είχα χάσει κι άλλα:shock:

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Το άλλο είναι το καλό, που ΟΛΟΙ έχουν μια γνωστή που δεν μπορούσε να μείνει έγκυος, αλλά που μόλις: πήγε διακοπές με τον άντρα της, ξεκίνησε διαδικασίες εξωσωματικής, άρχισε να ψάχνει για υιοθεσία, ή....το πήρε απόφαση .....ε τότε που λες έμεινε!!!

Eμείς δηλαδη που έχουμε κάνει ΟΛΑ τα παραπάνω και μάλιστα πολλές φορές...γιατί δε μείναμε ακόμα???

 

"Μα γιατί το σκέφτεσαι, πρεπει να το βγάλεις από το μυαλό σου". Μα υπάρχει γυναίκα που να κάνει ελέυθερα έρωτα και να μην σκέφτεται μήπως μείνει έγκυος??? Αν η σκέψη εμπόδιζε την εγκυμοσύνη τότε δεν θα έμενε έγκυος καμία!

 

Μετά πόσες και πόσες κοπέλες μου εχουν πει ότι έμειναν έγκυες όταν είχαν περίοδο. Και μάλιστα είναι και ΣΙΓΟΥΡΕΣ γιατί το έκαναν ΜΟΝΟ μια φορά σε εκείνο τον κύκλο και μετά βρέθηκαν έγκυες. Τόσο συχνό είναι ρε παιδιά αυτό το φαινόμενο? Εντωμεταξύ όταν τις ρωτάω αν είχαν μικρό κύκλο (δηλ κάνουν ωορρηξία νωρίς) μου λένε ααα οχι έχω πολύ μεγάλο κύκλο! Ανεξήγητα πράγματα....

Dw9Ap2.pngUbgpp2.png

Link to comment
Share on other sites

Το άλλο είναι το καλό, που ΟΛΟΙ έχουν μια γνωστή που δεν μπορούσε να μείνει έγκυος, αλλά που μόλις: πήγε διακοπές με τον άντρα της, ξεκίνησε διαδικασίες εξωσωματικής, άρχισε να ψάχνει για υιοθεσία, ή....το πήρε απόφαση .....ε τότε που λες έμεινε!!!

Eμείς δηλαδη που έχουμε κάνει ΟΛΑ τα παραπάνω και μάλιστα πολλές φορές...γιατί δε μείναμε ακόμα???

 

"Μα γιατί το σκέφτεσαι, πρεπει να το βγάλεις από το μυαλό σου". Μα υπάρχει γυναίκα που να κάνει ελέυθερα έρωτα και να μην σκέφτεται μήπως μείνει έγκυος??? Αν η σκέψη εμπόδιζε την εγκυμοσύνη τότε δεν θα έμενε έγκυος καμία!

 

Μετά πόσες και πόσες κοπέλες μου εχουν πει ότι έμειναν έγκυες όταν είχαν περίοδο. Και μάλιστα είναι και ΣΙΓΟΥΡΕΣ γιατί το έκαναν ΜΟΝΟ μια φορά σε εκείνο τον κύκλο και μετά βρέθηκαν έγκυες. Τόσο συχνό είναι ρε παιδιά αυτό το φαινόμενο? Εντωμεταξύ όταν τις ρωτάω αν είχαν μικρό κύκλο (δηλ κάνουν ωορρηξία νωρίς) μου λένε ααα οχι έχω πολύ μεγάλο κύκλο! Ανεξήγητα πράγματα....

Η αλήθεια είναι ότι εμένα κοντινή μου φίλη έμεινε εγκυος 8η μέρα κύκλου είχε τα τελευταια αίματα της περιοδου να καταλάβεις και μέχρι 3 μηνών έγκυος ήθελε να το ρίξει!!

Και το ξέρω αμαρτία παίρνω που το λέω αλλα γιατι να πάει σε γυναικες που δεν τα θέλουν και σε κάτι άχρηστες και δεν έρχεται σε μένα???? ουφ!!! τα είπα και ξαλαφρωσα!!!

 

Και όσο για το όλοι έχουν γνωστες που μόλις ηρέμησαν έμειναν εγκυες πολυ μου τι δίνει!!!!

Και λεω και εγω και ρωταω υπάρχει καμια που να κανει ερωτα ελευθερα και να μην το σκέφτεται??? ελεος δηλαδη!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλά την 8η μέρα άντε πες να το καταλάβω, εγώ πολλές φορές έχω κάνει ωορρηξία τη 10η μέρα. Αλλά συνήθως οι περιπτώσεις που ακούω μιλάνε για 3η με 5η μέρα. Σε ένα κύκλο 28 ημερών αυτό σήμαίνει ότι το ωάριο γονιμοποιήθηκε μετά από 10 μερες?! Ανεξήγητη γονιμότητα το λες αυτό!!

 

Πάντως ένα από τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε όλες εμείς που προσπαθούμε είναι που δεν έχουμε άνθρωπο να μιλήσουμε και να μας καταλάβει....όλες οι φίλες μου εκτός που βαριούνται και νομίζουν ότι μιλάω κινέζικα, θεωρούν κιόλας ότι αγχώνομαι υπερβολικά επειδη πχ κάνω τεστ ωορρηξίας ή μετράω τη θ/σία τις τελευταίες μέρες πριν την περίοδο για να δω αν πέφτει....

 

Ατάκα φίλης μου καλής: "εγώ δεν έχω ξανακούσει καμία να κάνει τεστ και τετοια, μόνο εσύ τα κάνεις αυτά". Άντε τώρα τι να απαντήσεις....

Dw9Ap2.pngUbgpp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλά την 8η μέρα άντε πες να το καταλάβω, εγώ πολλές φορές έχω κάνει ωορρηξία τη 10η μέρα. Αλλά συνήθως οι περιπτώσεις που ακούω μιλάνε για 3η με 5η μέρα. Σε ένα κύκλο 28 ημερών αυτό σήμαίνει ότι το ωάριο γονιμοποιήθηκε μετά από 10 μερες?! Ανεξήγητη γονιμότητα το λες αυτό!!

 

Πάντως ένα από τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε όλες εμείς που προσπαθούμε είναι που δεν έχουμε άνθρωπο να μιλήσουμε και να μας καταλάβει....όλες οι φίλες μου εκτός που βαριούνται και νομίζουν ότι μιλάω κινέζικα, θεωρούν κιόλας ότι αγχώνομαι υπερβολικά επειδη πχ κάνω τεστ ωορρηξίας ή μετράω τη θ/σία τις τελευταίες μέρες πριν την περίοδο για να δω αν πέφτει....

 

Ατάκα φίλης μου καλής: "εγώ δεν έχω ξανακούσει καμία να κάνει τεστ και τετοια, μόνο εσύ τα κάνεις αυτά". Άντε τώρα τι να απαντήσεις....

 

 

Ευτυχώς που υπάρχει και το site και μπορούμε να μιλήσουμε άνετα. Καταρχήν να ευχηθώ καλή επιτυχία στην εξωσωματική γονιμοποίηση που ακολουθεί και να μην ακούς κανέναν άλλο παρά μόνο τον εαυτό σου και έχεις στην αγκαλιά σου ένα μωράκι...

Εμένα τον προηγούμενο μήνα που ξύπνησα και είχα εμετό στα ξαφνικά (αλλά τελικά είχα γαστρεντεριτιδα και όχι εγκυμοσύνη όπως υποψιαζόμασταν) οταν το ανέφερα στην καλή μου φίλη ανύπαντρη μου είπε : "Ο πεινασμένος καρβέλια ονειρεύεται.."

Οπότε μην ακούτε κανέναν..Κανείς δεν ξέρει τι περνάμε...

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια μήπως είστε λίγο υπερβολικές με τις ερωτήσεις;;;Πριν διαβάσω παρόμοια θέματα στο φόρουμ δεν μου είχε καν περάσει από το μυαλό ότι μπορεί να ένιωθε έτσι κάποια από μια απλή ερώτηση εκδήλωσης ενδιαφέροντος. Προσωπικά έχω ρωτήσει πολλές φορές για παιδιά, εγκυμοσύνες και τα τοιαύτα, ακόμα κι όταν δεν με ένοιαζε πραγματικά, μόνο και μόνο για να μην με πουν γαϊδούρα και ότι δεν δείχνω ενδιαφέρον για την προσωπική τους ζωή. Εντάξει κάποιες τα ρωτάνε όλα αυτά με κακεντρέχεια, αλλά η πλειοψηφία πιστεύω πως τα λέει/ρωτάει για να πιάσει συζήτηση ή/και να δείξει ενδιαφέρον. Μήπως έχουμε γίνει πολύ μη μου άπτου και δεν σηκώνουμε μύγα στο σπαθί μας;Κι εγώ θέλω να μείνω έγκυος και δεν τα έχω καταφέρει ακόμα κι ούτε προβλέπεται σύντομα, αλλά δεν με ενοχλεί όταν με ρωτάνε. Απλώς απαντάω αναλόγως, είτε την αλήθεια είτε κάποια δικαιολογία και τελειώνει η υπόθεση.

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια μήπως είστε λίγο υπερβολικές με τις ερωτήσεις;;;Πριν διαβάσω παρόμοια θέματα στο φόρουμ δεν μου είχε καν περάσει από το μυαλό ότι μπορεί να ένιωθε έτσι κάποια από μια απλή ερώτηση εκδήλωσης ενδιαφέροντος. Προσωπικά έχω ρωτήσει πολλές φορές για παιδιά, εγκυμοσύνες και τα τοιαύτα, ακόμα κι όταν δεν με ένοιαζε πραγματικά, μόνο και μόνο για να μην με πουν γαϊδούρα και ότι δεν δείχνω ενδιαφέρον για την προσωπική τους ζωή. Εντάξει κάποιες τα ρωτάνε όλα αυτά με κακεντρέχεια, αλλά η πλειοψηφία πιστεύω πως τα λέει/ρωτάει για να πιάσει συζήτηση ή/και να δείξει ενδιαφέρον. Μήπως έχουμε γίνει πολύ μη μου άπτου και δεν σηκώνουμε μύγα στο σπαθί μας;Κι εγώ θέλω να μείνω έγκυος και δεν τα έχω καταφέρει ακόμα κι ούτε προβλέπεται σύντομα, αλλά δεν με ενοχλεί όταν με ρωτάνε. Απλώς απαντάω αναλόγως, είτε την αλήθεια είτε κάποια δικαιολογία και τελειώνει η υπόθεση.

 

Κι εγώ δεν ενοχλούμε ιδιαίτερα όταν με ρωτάνε και απαντάω συνήθως με ειλικρίνεια για αυτά που έχω περάσει (αυτός είναι και ένας καλός τρόπος να σταματήσει η κουβέντα άλλωστε). Με ενοχλούν όμως απίστευτα τα "μην έχεις άγχος, πηγαίνετε ένα ταξίδι και θα γίνουν όλα (έχουμε γυρίσει όλες τις ευρωπαϊκές πρωτεύουσες και τα ερημονήσια της Ελλάδας), βγαλ'το από το μυαλό σου, μην κάνεις εξετάσεις, μην κάνεις τεστ κ.τ.λ." Αυτά με κάνουν έξαλλη!! Είναι σαν να λες σε έναν σοβαρά άρρωστο να χαλαρώσει και θα του περάσει η ασθένεια γιατί τη δημιούργησε μόνος με το άγχος του. Είναι άκαρδο!

Θα σου πω ένα περιστατικό που συνέβη μόλις χτες και μάλιστα όχι σε εμένα για να καταλάβεις γιατί μερικές φορές είναι καλύτερα να μη μιλάς! Εγώ εργάζομαι σε τμήμα Προσωπικού. Χθες ήρθε έλεγχος από τον ΟΑΕΔ για μία συνάδελφο που έχει πάρει το εξάμηνο μητρότητας (ο ΟΑΕΔ έρχεται ορισμένες φορές να ελέγξει ότι κάποιος δεν έχει δηλώσει ότι έχει πάρει το εξάμηνο, ενώ παράλληλα εργάζεται κανονικά). Πήγε να τους εξυπηρετήσει η υπεύθυνη της μισθοδοσίας και ο κύριος του ΟΑΕΔ θεώρησε καλό να κάνει χιούμορ λέγοντας "Δε νομίζω να είστε εσείς η κα ........ που ψάχνουμε." Η συγκεκριμένη κοπέλα όμως είχε μόλις αποβάλλει μία εβδομάδα πριν στα 42 της ένα μωράκι που για αυτήν ήταν "θαύμα". Κι αυτό ήταν το πιο άκαρδο αστείο που έχω ακούει εδώ και καιρό. Πιστεύω ότι γενικά πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί με σχόλια και ερωτήσεις για παιδιά, εκτός αν πρόκειται για πολύ δικούς μας ανθρώπους που ξέρουμε καλά τί τους συμβαίνει... Αυτή είναι απλά η γνώμη μου...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν ενοχλούμε ιδιαίτερα όταν με ρωτάνε και απαντάω συνήθως με ειλικρίνεια για αυτά που έχω περάσει (αυτός είναι και ένας καλός τρόπος να σταματήσει η κουβέντα άλλωστε). Με ενοχλούν όμως απίστευτα τα "μην έχεις άγχος, πηγαίνετε ένα ταξίδι και θα γίνουν όλα (έχουμε γυρίσει όλες τις ευρωπαϊκές πρωτεύουσες και τα ερημονήσια της Ελλάδας), βγαλ'το από το μυαλό σου, μην κάνεις εξετάσεις, μην κάνεις τεστ κ.τ.λ." Αυτά με κάνουν έξαλλη!! Είναι σαν να λες σε έναν σοβαρά άρρωστο να χαλαρώσει και θα του περάσει η ασθένεια γιατί τη δημιούργησε μόνος με το άγχος του. Είναι άκαρδο!

Θα σου πω ένα περιστατικό που συνέβη μόλις χτες και μάλιστα όχι σε εμένα για να καταλάβεις γιατί μερικές φορές είναι καλύτερα να μη μιλάς! Εγώ εργάζομαι σε τμήμα Προσωπικού. Χθες ήρθε έλεγχος από τον ΟΑΕΔ για μία συνάδελφο που έχει πάρει το εξάμηνο μητρότητας (ο ΟΑΕΔ έρχεται ορισμένες φορές να ελέγξει ότι κάποιος δεν έχει δηλώσει ότι έχει πάρει το εξάμηνο, ενώ παράλληλα εργάζεται κανονικά). Πήγε να τους εξυπηρετήσει η υπεύθυνη της μισθοδοσίας και ο κύριος του ΟΑΕΔ θεώρησε καλό να κάνει χιούμορ λέγοντας "Δε νομίζω να είστε εσείς η κα ........ που ψάχνουμε." Η συγκεκριμένη κοπέλα όμως είχε μόλις αποβάλλει μία εβδομάδα πριν στα 42 της ένα μωράκι που για αυτήν ήταν "θαύμα". Κι αυτό ήταν το πιο άκαρδο αστείο που έχω ακούει εδώ και καιρό. Πιστεύω ότι γενικά πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί με σχόλια και ερωτήσεις για παιδιά, εκτός αν πρόκειται για πολύ δικούς μας ανθρώπους που ξέρουμε καλά τί τους συμβαίνει... Αυτή είναι απλά η γνώμη μου...

 

Ε καλά πού να το ξέρει ο άνθρωπος....Άκαρδο θα ήταν να το ήξερε και να έκανε το εν λόγω σχόλιο....Θα το χαρακτήριζα άτυχη συγκυρία. Γιατί αν δεν ξέρατε εσείς ότι έχει συμβεί αυτό στη συνάδελφο, θα γελούσατε το πιθανότερο με το αστείο του ελεγκτή.

 

Αυτό που εννοώ είναι να μην παίρνουμε προσωπικά και να θιγόμαστε από σχόλια που γίνονται από ανθρώπους που δεν γνωρίζουν τι τραβάμε εμείς. Εξάλλου ποιος δεν έχει κάνει κάποιο άστοχο σχόλιο έστω και μια φορά στη ζωή του, ας μην είμαστε τόσο αυστηροί με τους γύρω μας. Καμιά φορά οι ερωτήσεις τους αγγίζουν μια ευαίσθητη χορδή μας, δεν το κάνουν όμως επίτηδες γιατί μας έχουν βάλει στο μάτι. Εξαιρώ τους κοντινούς μας που χαίρονται με τον πόνο μας καμιά φορά (μανάδες, πεθερές, κακόβουλες κουνιάδες, ''φίλες'').

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χαχαχα να ειστε καλα βρε κοριτσια με κανατε και γελασα!ποσο μεσα πεσατε!υπαρχουν κ χεροτερα ομως ...ξερω κοπελα που σχυριζεται πως εμεινε εγκυος χωρις διεισδυση!ναι κι ομως!απλα εκατσε πανω στο σημειο που ειχε εκσπερματωσει ο συζυγος κ τσουπ να το το μωρο!χαχαχαχα δηλαδη η συγκεκριμενη με την γεννα επαψε να ειναι παρθενα,καλο?

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαααα!!!! Κοριτσια διαβαζω αυτα που γραφετε η καθεμια και το ποσο εκφραζετε τις σκεψεις μου κατα καιρους δεν λεγεται..... Εγω περναω την φαση που κανεις δεν τολμαει να ρωτησει πλεον γιατι ειναι ταμπου.... " Ε τοσο καιρο να μην εκαναν παιδακι πρεπει να εχουν προβλημα.... Οι "καημενοι"......." Εγω παντως μολις με το καλο μεινω θα πω ενα καταπληκτικο " ετυχε... Δεν ξερω πως συνεβει..... Δεν ειχαμε ΚΑΝ επαφη εκεινο τον μηνα....." Χαχαχαχαχαααα!!!!

Ενα ξερω, καθε εγκυμοσυνη κρυβει την δικη της ιστορια απο πισω και καθε περιπτωση ειναι μοναδικη! Σαφως υπαρχουν και αυτοι που χαιρονται με τον καημο σου και αυτοι που απλα απο αγνοια πεταν χαζομαρουλες.....

Ενα χαμογελο θελει και να το αντιμετωπιζουμε με χιουμορ, ολα θα ερθουν οπως ειναι να ερθουν οταν ειναι η καταλληλη στιγμη!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ με τα κορίτσια, συχνά έχουμε τη μύγα και μυγιαζόμαστε κάθε φορά που μας ρωτάει κάποιος για το θέμα. Προσωπικά χαίρομαι να τα συζητάω με φίλους κλπ αλλά είναι αλήθεια ότι νιώθω άβολα όταν πρέπει να εξηγήσω σε πιο μακρινά άτομα με τα οποία δεν έχω οικειότητα. Δεν φταίει όμως και ο καθένας, κάποιες ερωτήσεις είναι κοινωνικά αποδεκτές πχ είσαι παντρεμένη, παιδάκια έχεις? Όχι? Πόσων χρονών είσαι? Κτλ....και μυρμηγκιάζουμε εμείς...

 

Το άλλο που έχουμε βαρεθεί να ακούμε και είναι πολύ δύσκολο να το αποδεχτούμε είναι ότι η μία ή η άλλη φίλη/γνωστή/ξαδέλφη/συγχωριανή είναι έγκυος....με αποκορύφωμα να έρχεται ο πρώην να σου λέει ότι άφησε κάποια άλλη έγκυο κ άρα δεν είχε εκείνος το πρόβλημα αλλά εσύ...

Dw9Ap2.pngUbgpp2.png

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η θεματοθέτρια και λογικά καμιά κοπέλα δεν αναφέρεται στο απλό ενδιαφέρον ,αλλά στην περιέργεια από έναν απλό γνωστό και δυστυχώς ακόμη και από συγγενείς, στην εμμονή , στις ίδιες ερωτήσεις ξανά και ξανά.

 

Ειδικά αυτό το ''άντε , τι περιμένετε ?

 

Πάντως , όσο κι αν ενοχλεί , το ότι ''όταν δεν το σκέφτεσαι ,μένεις έγκυος'' , ισχύει

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ με τα κορίτσια, συχνά έχουμε τη μύγα και μυγιαζόμαστε κάθε φορά που μας ρωτάει κάποιος για το θέμα. Προσωπικά χαίρομαι να τα συζητάω με φίλους κλπ αλλά είναι αλήθεια ότι νιώθω άβολα όταν πρέπει να εξηγήσω σε πιο μακρινά άτομα με τα οποία δεν έχω οικειότητα. Δεν φταίει όμως και ο καθένας, κάποιες ερωτήσεις είναι κοινωνικά αποδεκτές πχ είσαι παντρεμένη, παιδάκια έχεις? Όχι? Πόσων χρονών είσαι? Κτλ....και μυρμηγκιάζουμε εμείς...

 

Το άλλο που έχουμε βαρεθεί να ακούμε και είναι πολύ δύσκολο να το αποδεχτούμε είναι ότι η μία ή η άλλη φίλη/γνωστή/ξαδέλφη/συγχωριανή είναι έγκυος....με αποκορύφωμα να έρχεται ο πρώην να σου λέει ότι άφησε κάποια άλλη έγκυο κ άρα δεν είχε εκείνος το πρόβλημα αλλά εσύ...

 

Και τότε εσύ του απαντάς ''είσαι σίγουρος πως είναι δικό σου;''

Τέτοιοι άνθρωποι θα έπρεπε να εξορίζονται σε κάποιο μακρινό πλανήτη....

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η θεματοθέτρια και λογικά καμιά κοπέλα δεν αναφέρεται στο απλό ενδιαφέρον ,αλλά στην περιέργεια από έναν απλό γνωστό και δυστυχώς ακόμη και από συγγενείς, στην εμμονή , στις ίδιες ερωτήσεις ξανά και ξανά.

 

Ειδικά αυτό το ''άντε , τι περιμένετε ?

 

Πάντως , όσο κι αν ενοχλεί , το ότι ''όταν δεν το σκέφτεσαι ,μένεις έγκυος'' , ισχύει

 

Πιο πολύ πιστεύω όταν πάψεις να έχεις άγχος μένεις έγκυος. Αλλά άγχος γενικά. Κάπου είχα διαβάσει ότι όταν η γυναίκα είναι πολύ αγχωμένη, τότε γίνεται αφιλόξενος ο οργανισμός της για να ξεκινήσει μια κανούργια ζωή και λειτουργεί το άγχος της σαν φυσική αντισύλληψη. Μόλις χαλαρώσει δίνεται το σήμα ότι μπορεί να κυοφορήσει, οπότε ανεβαίνει κατακόρυφα η γονιμότητα της.

 

Ο γιατρός μιας φίλης μου της είχε πει ''ή αγχωμένη θα μείνεις ή έγκυος, διάλεξε'' και όντως μετά χαλάρωσε και πράγματι έμεινε έγκυος.

 

Απάντηση στο ''άντε τι περιμένετε;'' , ''να μας δώσετε το οκ να προχωρήσουμε καλέ θεία, τι χωρίς την έγκριση σας, α πα πα''.

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά θα τα ξεχάσετε εντελώς όταν μείνετε με το καλό έγκυες. Όταν έμεινα εγώ έγκυος είχα κλείσει τα 39 και πολλοι με είχαν "ξεγράψει" λόγω ηλικίας και επειδή γενικά δεν συζητούσα καθόλου για αυτό το θέμα. Όταν έγινε ορατή η εγκυμοσύνη και τι δεν άκουσα... Ως και μια νεότερη κοπέλα που προσπαθούσε να μείνει έγκυος για περίπου ένα χρόνο και δεν τα είχε καταφέρει ακόμη γυρισε και είπε με παράπονο δείχνοντας με " ορίστε ως και οι απέλπιδες έμειναν έγκυες και εγω ακόμη προσπαθώ"!!! Καταλαβαίνω την αγωνία της αλλα φαντάζεστε πόσο άκομψο ήταν και αυτό που είπε για εμένα...γενικά πολλοι άνθρωποι δεν μπαίνουν στον κόπο να "μπουν στα παπούτσια " του άλλου ανθρώπου που βρίσκεται απέναντί τους...

Εμένα με βοήθησε το γεγονός ότι δεν συζητούσα το θέμα και γενικότερα δεν υπήρχε η αναμονή της εγκυμοσύνης από οικογενεια και φίλους οποτε κάθε μήνα δεν είχα να αντιμετωπίσω και τις ερωτησεις και την απογοήτευση των γυρω μου. Όταν ήρθε η εγκυμοσύνη απλώς ξαφνιάστηκαν όλοι ευχάριστα.

Link to comment
Share on other sites

Πιο πολύ πιστεύω όταν πάψεις να έχεις άγχος μένεις έγκυος. Αλλά άγχος γενικά. Κάπου είχα διαβάσει ότι όταν η γυναίκα είναι πολύ αγχωμένη, τότε γίνεται αφιλόξενος ο οργανισμός της για να ξεκινήσει μια κανούργια ζωή και λειτουργεί το άγχος της σαν φυσική αντισύλληψη. Μόλις χαλαρώσει δίνεται το σήμα ότι μπορεί να κυοφορήσει, οπότε ανεβαίνει κατακόρυφα η γονιμότητα της.

 

Ο γιατρός μιας φίλης μου της είχε πει ''ή αγχωμένη θα μείνεις ή έγκυος, διάλεξε'' και όντως μετά χαλάρωσε και πράγματι έμεινε έγκυος.

 

Απάντηση στο ''άντε τι περιμένετε;'' , ''να μας δώσετε το οκ να προχωρήσουμε καλέ θεία, τι χωρίς την έγκριση σας, α πα πα''.

 

Συμφωνώ:P η αλήθεια είναι ότι κι εγώ έμεινα έγκυος μετά από μεγάλο διάστημα ελεύθερων επαφών (3-4 χρόνια , αλλά κάποιες φορές με προφύλαξη), το ίδιο διάστημα διάφορα θέματα επαγγελματικά , οικονομικά με άγχωνανα μόνιμα.Οταν είπα ότι είναι να γίνει θα γίνει και ΟΚ αν δεν μπορώ ας μην κάνω παιδί, ήταν Ιούλιος , Αύγουστο θα πηγαίναμε διακοπές.................τότε έμεινα!!!!

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

 

Συγνώμη που επεμβαίνω , αλλά θέλω να προβάλλω λίγο και την άλλη πλευρά.

 

Έστω οτι η φίλη σας/κουμπάρα/ξαδέλφη/γειτόνισσα/κλπ ,σας εξομολογείται οτι δυσκολεύεται να μείνει έγκυος και οτι έχει απελπιστεί.Τί απαντάτε;

Γιατί η θεμετοθέτρια μιλάει ξεκάθαρα για φίλους που ξέρουν τί συμβαίνει και προσπαθούν να δώσουν τις συμβουλές τους.

 

Λέτε: "ώχου , μη με πρήζεις κι εσύ τώρα με το μωρό σου;άντε , πάρτο απόφαση οτι δε θα κάνεις ποτέ παιδί!";

Έτσι απαντάτε ή.....αυτό θέλετε να ακούτε σαν απάντηση;

Εγώ προσωπικά δε θα ήθελα να το ακούσω αυτό με τίποτα.Θα ήθελα κάποιον να με στηρίξει.Αν δεν ήθελα , θα τους παρακαλούσα να μην μου ξανα-αναφέρουν το συγκεκριμένο ζήτημα.

 

Δε μιλάω για τους κουτσομπόληδες της γειτονιάς.

Καταλαβαίνετε πιστεύω τί εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα κορίτσια και χρόνια πολλά με υγεία! Εύχομαι σε όλες σας να έρθει το πολυπόθητο και να σταματήσετε να ακούτε όλων των ειδών τα σχόλια που περιγράφετε παραπάνω. Εγώ πάλι βρέθηκα να ακούσω δυο λογιών σχόλια... Από τη μία όταν είσαι πολλά χρόνια με τον άντρα σου η προτροπή να κάνεις ένα παιδί αρχίζει από την πρώτη κιόλας νύχτα του γάμου... Έτσι όταν λόγω συγκυριών αποφασίσαμε ενάμιση χρόνο μετά να κάνουμε παιδί, είχα ήδη αγχωθεί από τα δεκάδες για να μην πω εκατοντάδες σχόλια που είχα προλάβει να ακούσω. "Και τι περιμένετε;" "Και του χρόνου διπλή!" "Ακόμα να ¨πιάσει δουλειά¨ ο άντρας σου?" Η εγγονή μου που παντρεύτηκε μετά από εσένα όπου να΄ναι θα ετοιμάσει το δεύτερο!" Ευτυχώς που τυχαία ανακαλύψαμε το θεματάκι που δεν μας άφηνε να πετύχουμε εγκυμοσύνη και το λύσαμε οπότε και γλίτωσα από αυτά τα σχόλια 2 χρόνια μετά το γάμο. Όταν όμως ήρθε με το καλό το 2ο παιδί πολύ σύντομα σε σχέση με το πρώτο άκουσα και τα άλλα σχόλια και μάλιστα από φίλους που είχαν θέμα γονιμότητας οπότε και αισθανόμουν διπλά άσχημα. Ένιωθα λες και έπρεπε να απολογηθώ. "Άλλη δουλειά δεν θα κάνετε?" "Κουνέλα είσαι?" "Τηλεόραση δεν έχετε στο σπίτι σας?" Νομίζω ότι πραγματικά ισχύει αυτό που λένε κάποιες κοπέλες, άμα θέλει ο άλλος να σχολιάσει θα το κάνει σε κάθε περίπτωση. Στα αδιάκριτα σχόλια να κλείνετε τα αυτιά σας και να μη δίνετε σημασία. Εμένα πολλές φορές με βοήθησε και το χιούμορ μου και ο αυτοσαρκασμός μου. Κοιτάτε μπροστά και μη σας νοιάζει τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...