Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανιχνεύει το σώμα της...


Recommended Posts

Το συγκεκριμένο θέμα της 10 χρονης κόρης μου το γράφω σ' αυτή την θεματική ενότητα αν και είναι πάνω απο 11 χρονων.

 

Πριν κανένα χρόνο η κόρη μου πήγαινε σε γωνίες επίπλων και τριβόταν φτάνοντας στο σημείο να ιδρώνει και να κοκκινίζει. Το είχε παρατηρήσει η μητέρα μου και ενώ της είχα πει να μην της αναφέρει κάτι και την πονηρέψει, εκείνη της έλεγε πως αυτό το πράγμα που κάνει δεν είναι σωστό. Απο κείνη την στιγμή και ενώ το έκανε αραιά και που, τώρα έχει φτάσει στο σημείο όταν μένει μόνη της στο δωμάτιο της να τρίβεται πολύ πιο συχνά απ' ότι παλιότερα. Πλέον νομίζω πως της έχει γίνει συνήθεια. Τι μπορώ να κάνω μιας και είναι σε μια ηλικία που ανιχνεύει το σώμα της και ανακαλύπτει καινούργιες αισθήσεις... :?:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τιποτα απολυτως να μην κανεις Ντεπυ μου. Ανακαλυπτει τον κοσμο της, το σωμα της, οπως ολα τα παιδια σ' αυτη την ηλικια και το βρισκω φυσιολογικο. Μην κανεις το παιδι να αισθανθει ντροπη για κατι που εκανε ολη η υφηλιος σ' αυτη την ηλικια. Αν ομως μπορεις, ισως θα ηταν χρησιμο να της μιλησεις για το γυναικειο σωμα, την χρησιμοτητα του καθε οργανου και μια εισαγωγη στο σεξ προσαρμοσμενη στην ηλικια του παιδιου δεν θα εβλαπτε.

Link to comment
Share on other sites

Ντεπυ θιγεις ενα θεμα που απασχολει κι εμενα και καλα κανεις που το γραφεις εδω. Η 10χρονη κορη μου εχω την εντυπωση οτι "ανακαλυπτει" το σωμα της κι αυτο με φερνει σε δυσκολη θεση. Οταν λοιπον το καταλαβαινω προσπαθω να τραβηξω την προσοχη της καπου αλλου για να μην της γινει συνηθεια. Επισης της λεω οτι δεν αγγιζουμε ποτε το σωμα μας μπροστα σε αλλους. Δεν την μαλωνω, δεν την φοβιζω. Το ξερω οτι καποια στιγμη πρεπει να της πω περισσοτερα πραγματα, δεν ειναι ομως τοσο ευκολο οσο πιστευα παλαιοτερα. Πιστευω πως η αντιμετωπιση μου ειναι καλη προς το παρον, σιγα-σιγα θα της πω και περισσοτερα.

Link to comment
Share on other sites

όποια συνήθεια τέτοιου είδους και αν έχει απο τη στιγμή που δεν εμπεριέχει άλλους κινδύνους, και της προκαλεί ευεξία, δεν είναι καθόλου κάτι κακό.

 

Οταν λοιπον το καταλαβαινω προσπαθω να τραβηξω την προσοχη της καπου αλλου για να μην της γινει συνηθεια.

 

αυτό που έχει σημασία είναι να δείξεις ότι αυτό είναι κάτι προσωπικό, και κάτι που κάνει κανείς στο δωμάτιο ή στο μπάνιο.

το αν γίνει συνήθεια ή όχι, δεν είναι κατι κακό απο τη στιγμή που δεν θα γίνεται δημόσια μπροστά στα άλλα μέλη της οικογενείας.

 

με τον ίδιο τρόπο που ισχυουν καποιοι κανόνες ιδιωτικότητας και προσωπικών ζωνων και γύμνιας, στο σπίτι και στην κοινωνία έτσι ισχύει και το θέμα της εξερεύνησης και αφής του σώματός της της στις ζώνες αυτές.

 

το ίδιο είναι σημαντικό να πεί κανείς σε ένα αγόρι.

 

δεν είναι καλό να πει κανείς ότι αυτό που κάνει δεν είναι καλό.

 

αυτό οπωσκαιδήποτε πρεπει να σταματήσει να το λέει η γιαγιά.

 

αυτό που κάνει απλώς, πρεπει να συνηθίσει στην ιδέα ότι είναι κάτι προσωπικό και οτι μπορεί να το κάνει στο δωμάτιό της και στο μπάνιο , στα ίδια μέρη όπου είναι οκ να είναι γυμνή.

 

Αλλά απο τη στιγμή που τώρα πλέον δεν το κάνει σε άλλους χώρους αλλά μόνο στο δωμάτιό της δεν χρειάζεται να αναφερθείς σε αυτό συγκεκριμένα.

Απλώς θα είναι απαραίτητο να κάνετε συζητήσεις γύρω απο το σέξ και τις επαφές, έτσι ώστε να είναι ενήμερη.... πιο γενικά δηλαδή.

 

θέλει πολύ προσοχή έτσι ώστε να μην αισθανθεί ότι αυτή η συνήθεια είναι κακή, μιας και δεν είναι κακή συνήθεια στο κάτω κάτω. κακή συνήθεια είναι να το κάνει σε χωρο όπου ειναι αλλα μελη της οικογένειας - περισσότερο είναι θέμα σεβασμού των ορίων που έχει ο καθένας στην οικογένεια, και ετσι θα ήταν καλό να τεθεί,

όχι σαν σεξουαλικό θέμα δηλαδή, αλλά

 

με τον ίδιο τρόπο που συζητάει κανείς για το αν αφήνει καποιος ανοιχτή την πόρτα όταν πάει να κανει πιπί, ή δεν χτυπάει την πόρτα πρίν μπεί στην τουαλέτα και είναι άλλος μέσα, κάτι τέτοιο.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά κορίτσια!!!! Να χαίρεστε τα παιδάκια σας!!! Ελπίζω να περάσατε ωραία και να ξεκουραστήκατε!

 

Ευχαριστώ πολύ που αφιερώσατε κάποια λεπτά απο τον χρόνο σας για να μου στείλετε την απάντησή σας.

 

Στην Αγάπη έχω ήδη μιλήσει και αναλύσει όχι μόνο το γυναικείο αλλά και το ανδρικό σώμα απο την ηλικία των 7 ετών. Απο κείνη την στιγμή και μετά γινόντουσαν τέτοιου είδους συζητήσεις για το πως γίνονται τα παιδιά κτλ (ξέρετε τώρα). Ποτέ δεν ήμουν της άποψης να κρύψω κάτι απο το παιδί μου όπως είχαν κάνει σε μένα οι γονείς μου και κυρίως η μητέρα μου που όφειλε να μ' ενημερώσει γι' αρκετά θέματα. Είχα φτάσει 15 χρονών και δεν ήξερα απο που βγαίνει το παιδί (Ελεος δηλαδή).

Πάντα μίλαγα ανοιχτά στην Αγάπη και μάλιστα μόλις χθες βράδυ μιλάγαμε για το πως γίνεται το ΣΕΞ. Και της τα είπα όλα αναλυτικότατα χωρίς να κρύψω το παραμικρό... 8)

Γενικά όμως είναι κάτι που σε κάνει να νιώθεις κάπως αμήχανα ίσως γιατί δεν βιώσαμε κάτι τέτοιο με τους δικούς μας γονείς. Δεν ενημερωθήκαμε και δεν περάσαμε απο μια τέτοιου είδους συζήτηση. Αλλά είναι κάτι που επιβάλεται να γίνει. Τα παιδιά πρέπει να είναι ενήμερα για να είναι καλυμμένα απ' όλες τις πλευρές :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...

Eμενα που το κανει η κορη μου αυτο τωρα που ειναι 3 χρονων πως να το αντιμετωπισω?Προσπαθω να της αποσπασω την προσοχη με κατι αλλο αλλα αυτη επιμενει!Ειναι φυσιολογικο σε τοσο μικρη ηλικια?Και το κανει και στο σουπερ μαρκετ στο καροτσακι!Επισης αυτο που με ανησυχει ειναι οτι το πιπι της μετα απο τα αλεπαλληλα τριψιματα γινεται κοκκινο και την τσουζει.Γινεται και σε σας αυτο η ειναι ασχετο το ενα με το αλλο?Πραγματικα μ'εχει προβληματισει πολυ αυτο το θεμα και δεν ξερω πως να το χειριστω.

z1QBp3.png UKB8p3.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Eμενα που το κανει η κορη μου αυτο τωρα που ειναι 3 χρονων πως να το αντιμετωπισω?Προσπαθω να της αποσπασω την προσοχη με κατι αλλο αλλα αυτη επιμενει!Ειναι φυσιολογικο σε τοσο μικρη ηλικια?Και το κανει και στο σουπερ μαρκετ στο καροτσακι!Επισης αυτο που με ανησυχει ειναι οτι το πιπι της μετα απο τα αλεπαλληλα τριψιματα γινεται κοκκινο και την τσουζει.Γινεται και σε σας αυτο η ειναι ασχετο το ενα με το αλλο?Πραγματικα μ'εχει προβληματισει πολυ αυτο το θεμα και δεν ξερω πως να το χειριστω.

 

Αγαπητή φίλη δεν ξέρω αν θα σε καθησυχάσει αυτό που θα πω, αλλά η δική μου κόρη το κάνει απο την ηλικία των 2 περιστασιακά, π.χ. όταν είναι γυμνή στο μπάνιο ή αλλάζει πάμπερ. Μάλιστα γελάει και... πονηρά το άτιμο όταν το κάνει!

 

Βεβαίως και είναι φυσιολογικό, και νομίζω πως σε αυτή την ηλικία αλλά και μεγαλύτερη, με το να προσπαθούμε απεγνωσμένα να τους αποσπάσουμε την προσοχή, μάλλον τα εξιτάρουμε να το κάνουν περισσότερο -το ίδιο ισχύει και για τη φίλη με τη 10χρονη κόρη.

 

"Συνήθεια" δεν πρόκειται να γίνει σε καμία περίπτωση, ΕΚΤΟΣ από την περίπτωση που το παιδί το συνδέσει με καταστάσεις οργής, άγχους και εκδίκησης προς τους γονείς. Αυτό μπορούμε εμείς να το προκαλέσουμε με λανθασμένους χειρισμούς τύπου μαλώματος κτλ, και τότε και μόνο τότε παίρνει ο αυνανισμός μια ψυχαναγκαστική διάσταση.

 

Αφήστε λοιπόν τα παιδάκια σας να γνωρίσουν το σώμα τους και μην τρομάζετε, ούτε και να τα τρομάζετε! Όταν μεγαλώσουν λιγάκι και σας καταλαβαίνουν καλά, μπορείτε να τους πείτε πως αυτό δεν πρέπει να γίνεται δημόσια π.χ. από την ηλικία των 3-4 χρονών. Σε μεγαλύτερη ηλικία, περίπου από τα 7-8 μπορείτε να τους πείτε πως αυτό που κάνουν έχει όνομα, είναι μια ιδιωτική υπόθεση και σχετίζεται με τη γενετήσια λειτουργία. Εννοείται πως δεν θα χρησιμοποιήσετε τέτοιες ακατανόητες εκφράσεις για το παιδί, κάθε γονιός ας έχει τη δημιουργικότητα να το εξηγήσει στο παιδί του όπως εκείνο θα το αντιληφθεί καλύτερα.

 

Από την ηλικία των 10 το αργότερο, ήρθε η ώρα για μια πλήρη σεξουαλική ενημέρωση. Δεν χρειάζεται να γίνει σε επίσημο τόνο σε μία και μόνη συζήτηση, μπορείτε να δώσετε στο παιδί σας ένα από τα πολλά βιβλία που κυκλοφορούν για το ανθρώπινο σώμα, το κατάλληλο βιβλίο ανάλογα με την ηλικία, και να τα αφήσετε να εξερευνήσουν τα σχετικά κεφάλαια. Μετά, μπορείτε σταδιακά να συζητάτε τις απορίες τους και να τις λύνετε με ψυχραιμία και φαντασία.

 

Ο έντονος ρυθμός που έχει πάρει η παιδική ζωή αλλά και ο εγκλεισμός των παιδιών σε 4 τοίχους σε σχολείο-σπίτι, έχει κάνει τα παιδιά να συσσωρεύουν μια περίσσια ενέργεια, την οποία θα έπρεπε να διοχετεύουν στο παιχνίδι έξω από το σπίτι. Έτσι, τα παιδιά εκτονώνονται από πολύ μικρά με το σεξ. Στα σχολεία σήμερα από την Β' Γυμνασίου έχουν να μας πουν ιστορίες που θα μας κάνουν να... κοκκινίσουμε!

 

Μιλήστε λοιπόν στα παιδιά σας από νωρίς, για να μάθουν τα πράγματα από εσάς με υπεύθυνο τρόπο και σωστά. Διαφορετικά, θα τα ανακαλύψουν σίγουρα με τους φίλους/φίλες τους, με όλους τους κινδύνους που αυτό ενέχει. Αν είναι να το δοκιμάσουν ας το κάνουν τουλάχιστον γνωρίζοντας τα βασικά και σίγουρα τις προφυλάξεις που πρέπει να παίρνουν!

 

Καλό βράδυ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Να μιλησω κι εγω μιας και ειμαι εκπαιδευτικος. Δεν εχει σημασια η ηλικια. Τα παιδια αρχιζουν και ανακαλυπτουν το σωμα τους απο πολυ μικροτερες ηλικιες. Μερικοι κανονες που πρεπει να θεσεις ομως ειναι

1) παντα και μονο οταν ειναι μονη της

2) με υγιεις τροπους και οχι με τη χρηση αντικειμενων και ταινιων η αλλων βοηθηματων

3) να μην φοβηθει το παιδι γιατι τοτε ολη η ζωη καταστρεφεται

 

ελπιζω να σε βοηθησα

cJzmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...