Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια.

Τελευταία έχει προκύψει ένα πρόβλημα που κοντεύει να με διαλύσει.

Πάντα ζούσα με σκύλους, από μικρή. Ήρθε λοιπον η ώρα που θέλω ξανά ένα σκύλο. Το πρόβλημα είναι ότι μένουμε σε διαμέρισμα και ο άντρας μου δεν θέλει.

Τι να κάνω για να τον μεταπείσω; Αυτός έχει τα δικά του χόμπυ και ποτέ δεν μπήκα εμπόδιο σε αυτά. Γιατί δεν το δέχεται; Είμαι έτοιμη να φτάσω στα άκρα και ας είμαι μάλλον έγκυος στο 2ο παιδί μας. Δε σέβεται την αναγκη μου και αυτό με κάνει να νιώθω πολύ άσχημα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα.

 

Δεν θέλει γιατί σιχαίνεται τις τρίχες στο σπίτι και ακόμη και στο μπαλκόνι να βρίσκεται τις ώρες που είναι στο σπίτι και δε λείπει στη δουλειά λέει πως δε θα μπορεί ούτε έξω να βγει. Ενώ ο ίδιος έχει σκύλο, κυνηγετικό και τον προσέχει πολύ. Απλά ζει στο χωριό ο συγκεκριμένος. Πριν δεν είχαμε όχι, είχα εγώ όταν έμενα στο χωριό μου, αλλά δυστυχώς μου πέθανε. Με λίγα λόγια έτσι με γνώρισε, ήξερε πως κάποια στιγμή θα θελήσω ξανά σκύλο..

Link to comment
Share on other sites

Αν νιώθει οτι δε θα μπορεί να βγει έξω απο τις τρίχες στα ρούχα του λύσεις υπάρχουν.

Φαντάζομαι οτι γνωρίζεις πως υπάρχουν αυτοκόλλητα ρολά για τις τρίχες. Αν και δεν είναι και πολύ ευχάριστο να κάθεσαι να καθαρίζεσαι, και ειδικά αν δεν θέλεις το σκύλο.

 

Εγώ πάντως που έχω σκύλο, και τον έχω μέσα στο σπίτι, φροντίζω να βάζω συχνά ηλεκτρική σκούπα, και έχω πάρει και στεγνωτήριο. Με κάθε στέγνωμα μαζεύει και όλες τις τρίχες που βρίσκονται στα ρούχα μας, κι έτσι δεν έχουμε πρόβλημα! Είναι πολύ καλή λύση απο πολλες απόψεις το στεγνωτήριο.

 

Κι εμένα ο δικός μου δεν ήθελε σκύλο. Αυτός που έχω ήταν σε μια φιλοζωική οργάνωση. Τον πήρα για φιλοξενία για λίγες ημέρες, και τελικά τον κρατήσαμε. 2 χρόνια μετά ούτε ο άντρας μου που στην αρχή μουρμούραγε και γκρίνιαζε, δεν μπορεί χωρίς το σκύλο. Ο σκύλος πλέον είναι μέλος της οικογένειας και για τους δυο μας.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Θα σου πρότεινα να πάρετε μία ράτσα σκύλου που να μην μαδάει, όπως το κανίς. (αυτά όμως χρειάζονται συχνό κούρεμα). Ψάξε το θέμα λίγο σε σκυλοφόρουμ, μπορεί να υπάρχουν και άλλες ράτσες και, εάν το πρόβλημα είναι μόνο η τρίχα, ίσως να μπορείτε να το ξεπεράσετε.

 

Ο δικός μου πάντως, αν και συμφώνησε για τη γάτα, τη μουρμούρα για την τρίχα δεν τη σταματά και είναι πολύ άσχημο να τρωγόμαστε συνέχεια για τρίχες, μεταφορικά και στην κυριολεξία. :(

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καθησε και εξηγησε του την αναγκη σου να παρεις ενα σκυλακι οπως ακριβως το νοιωθεις.

κοιτα και εγω ειμαι αντιθετη με τις τριχες κλπ

αλλα αυτο ειναι δικο σου θεμα,

ο αντρας μου που ειχε για χρονια ενα σκυλι υπεροχο ντοπερμαν το εχω δει σε φωτο στο χωριο του μεχρι που του το θανατωσανε.:-( ξερεις τι μου λεει οτι αν δεν εχει τις καταλληλες συνθηκες το σκυλι το φυλακιζεις στο διαμερισμα.

Link to comment
Share on other sites

Στεγνωτήριο έχουμε και γενικά με την ηλεκτρική ήδη μπαίνει και 2 φορές τη μέρα λόγω παιδιού.. Έχω βρει ένα ημίαιμο πολύ μικρόσωμο σκυλάκι με κοντή τριχούλα (αν και θα προτιμούσα μεγαλόσωμο, μπόξερ συγκεκριμένα που γνωρίζω καλά τη φυλή) που δε νομίζω να μαδάει όσο ένα Γκολντεν ριτριβερ για παράδειγμα..

Ξέρει την ανάγκη μου και πάλι όμως δεν θέλει! Ξέρει ότι θα τα κατάφερνα και με μολοσσό..Το σκυλί θα είναι ευτυχισμένο σε κάθε περίπτωση.

Όσο για τα κανις, γιορκι κ.λ.π ουτε να τα δει!! Γενικά με τα μαλλιαρά δεν τα πάει καθόλου καλά..

Link to comment
Share on other sites

τι ενοείς θα φτάσω μέχρι τα άκρα για να πάρω σκύλο;

κάπως τραγική την κόβω αυτή την φράση....

 

βάζεις την ανάγκη σου για σκύλο πάνω από την οικογενειακή γαλήνη και ηρεμία, για να ικανοποιηθείς; δεν το καταλαβαίνω πραγματικά...

 

συγγνώμη για το άγριο τόνο αλλά νομίζω ότι πρέπει να καταλάβεις ότι εφόσων επέλεξες κοινή πορεία με τον αντρα σου έχει και αυτός δικαίωμα στο ίδιο του το σπίτι και τα μέλη που το κατοικούν....

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως γνωρίζεις πόσες ευθύνες έχει ένα σκυλί. Και σε σκλαβώνει χειρότερα απο το παιδί. Αν ο άντρας σου δεν θέλει με τίποτα σκύλο καλύτερα να μην δημιουργήσεις καυγάδες για ένα πλάσμα που μετά απο λίγο καιρό δεν θα μπορείτε τις εντάσεις και θα καταλήξει στο δρόμο. Αμαρτία απο το Θεό είναι.

 

Συγνώμη που το λέω έτσι αλλά αυτό είναι το σύνηθες...

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

τι ενοείς θα φτάσω μέχρι τα άκρα για να πάρω σκύλο;

κάπως τραγική την κόβω αυτή την φράση....

 

βάζεις την ανάγκη σου για σκύλο πάνω από την οικογενειακή γαλήνη και ηρεμία, για να ικανοποιηθείς; δεν το καταλαβαίνω πραγματικά...

 

συγγνώμη για το άγριο τόνο αλλά νομίζω ότι πρέπει να καταλάβεις ότι εφόσων επέλεξες κοινή πορεία με τον αντρα σου έχει και αυτός δικαίωμα στο ίδιο του το σπίτι και τα μέλη που το κατοικούν....

 

Εγώ πιστεύω ότι το ίδιο δικαίωμα έχουν και οι δύο στο συγκεκριμένο θέμα. Το όχι του συζύγου δεν είναι πιο πάνω από το ναι της κοπέλας.

 

Και αν η ίδια δεν είναι καλά χωρίς σκύλο, για ποια οικογενειακή γαλήνη και ηρεμία μιλάμε? Των καταπιεσμένων αναγκών στο έτσι θέλω εγώ του άλλου?

 

Για το λόγο αυτό είναι πολύ δύσκολο να βρεθεί μια μέση λύση. Το ζώο ή το έχεις ή δεν το έχεις.

 

Μπορείτε να συμφωνήσετε να τον πάρετε αργότερα το σκύλο, αν είσαι και έγκυος θα μπορούσες να περιμένεις μέχρι να ξεπεταχτεί και το δεύτερο παιδί, μήπως και αλλάξουν και οι συνθήκες διαβίωσης ως τότε και δεν είστε ακόμα σε διαμέρισμα.

 

Υ.Γ. Υπάρχει και ο άτριχος σκύλος, όπως και η άτριχη γάτα. :) Για την περίπτωση που μόνο η τρίχα είναι το πρόβλημα...

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το όχι του συζύγου δεν είναι πιο πάνω από το ναι της κοπέλας.

την παντρευτηκε χωρίς σκύλο όχι με....οπότε δικαιούται να διαφιλάξει την κατάσταση που επέλεξε

 

Και αν η ίδια δεν είναι καλά χωρίς σκύλο, για ποια οικογενειακή γαλήνη και ηρεμία μιλάμε? Των καταπιεσμένων αναγκών στο έτσι θέλω εγώ του άλλου?

πραγματικά δεν καταλάβαίνω πως κρατάται γάμους με τέτοιες απόψεις ...

είστε έτοιμες να τα τινάξετε όλα στον αέρα να στερήσετε από τα παιδιά σας την καθημερινή παρουσία του πατέρα τους...

για ένα καπρίτσιο.... για να πάρετε ένα σκύλο.... και αυτό δεν χαραχτηρίζεται ώς εγωιστικότατο;

Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια έτσι με γνώρισε, ήξερε πως κάποια στιγμή θα θελήσω ξανά σκύλο..

 

Η θεματοθέτρια δεν το θέτει έτσι ακριβώς.

 

 

Για κάποιον που αγαπάει τα ζώα, δεν είναι απλώς ένα καπρίτσιο, αλλά μια βαθύτερη ανάγκη. Αλλά αυτό δεν μπορεί να το καταλάβει όποιος δεν έχει ζήσει και δεθεί βαθιά με ένα ζώο και οι χαρακτηρισμοί είναι μάλλον ατυχείς.

 

Εγώ είμαι υπέρ των συμβιβαστικών λύσεων, ούτε θα επέλεγα τη γάτα μου αντί για το σύζυγό μου, αλλά όπως κάνω εγώ υποχωρήσεις στα δικά του θέλω και στις ανάγκες του, έχω την ανάγκη και την απαίτηση να κάνει και ο άλλος κάποιες υποχωρήσεις προκειμένου να είμαστε όλοι ευτυχισμένοι. Νομίζω ότι αυτή είναι μια αρκετά καλή συνταγή για να κρατήσει ένας γάμος, ισορροπημένος, ο οποίος αποτελείται από δύο ισότιμα μέλη.

Και καλό είναι οι εξηγήσεις και οι συμφωνίες να έχουν γίνει εκ των προτέρων, γιατί το κατοικίδιο είναι μεγάλη δέσμευση και ένα ακόμα μέλος της οικογένειας.

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η θεματοθέτρια δεν το θέτει έτσι ακριβώς.

 

 

Για κάποιον που αγαπάει τα ζώα, δεν είναι απλώς ένα καπρίτσιο, αλλά μια βαθύτερη ανάγκη. Αλλά αυτό δεν μπορεί να το καταλάβει όποιος δεν έχει ζήσει και δεθεί βαθιά με ένα ζώο και οι χαρακτηρισμοί είναι μάλλον ατυχείς.

 

Εγώ είμαι υπέρ των συμβιβαστικών λύσεων, ούτε θα επέλεγα τη γάτα μου αντί για το σύζυγό μου, αλλά όπως κάνω εγώ υποχωρήσεις στα δικά του θέλω και στις ανάγκες του, έχω την ανάγκη και την απαίτηση να κάνει και ο άλλος κάποιες υποχωρήσεις προκειμένου να είμαστε όλοι ευτυχισμένοι. Νομίζω ότι αυτή είναι μια αρκετά καλή συνταγή για να κρατήσει ένας γάμος, ισορροπημένος, ο οποίος αποτελείται από δύο ισότιμα μέλη.

Και καλό είναι οι εξηγήσεις και οι συμφωνίες να έχουν γίνει εκ των προτέρων, γιατί το κατοικίδιο είναι μεγάλη δέσμευση και ένα ακόμα μέλος της οικογένειας.

 

Τεράστια δέσμευση. Ο συζυγός μου τα Χριστούγεννα μου έφερε ένα μωρό ροντβάιλερ. Μου το είχε πει αλλά δεν τον πίστευα. Χτυπιόμουν,δεν το ήθελα. Συμβιβάστηκα,το λάτρεψα αλλά τελικά το φροντίζω μόνο εγώ λόγω εργασιάς του συζύγου. Παρόλα αυτά δεν ήθελα να τον κακοκαρδίσω. Υποχώρησα!!Κάθε μέρα είμαι με την ηλεκτρική σκούπα στο χέρι, ξυπνάω νωρίτερα για να τον βγάλω βόλτα και γενικά τραβάω χοντρό λούκι.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ένα κατοικίδιο δεν είναι απλή υπόθεση. Στις διακοπές τι θα το κάνεις? Με δυο παιδιά και σκύλο.... λίγο δύσκολο να βρεις δωμάτιο όχι όμως ακατόρθωτο. Αλλά αφού ο άντρας σου δεν τον θέλει, απο πείσμα και μόνο πιστεύω οτι δεν θα πολυασχολείται μαζί του. Οπότε θα τρέχεις για τα παιδιά ή για το σκύλο?

Νομίζω οτι η καλύτερη λύση θα ήταν να κάνεις την κίνηση που τόσο θές πιο μετά. Οταν τα παιδάκια σου θα είναι 6-8 χρονών ώστε να είναι πιο αυτόνομα και έχεις καιρό μέχρι τότε να του δείξεις έμπρακτα πόσο πολύ το θέλεις.

Ούτε να τσακωθείς, ούτε να χαλάσεις την ηρεμία σας για ένα ζωάκι, που ξαναλέω πάντα με καλή πρόθεση, δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις σαν τη δική σου που το ζώο καταλήγει εγκαταλελημένο στο δρόμο αβοήθητο!

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Είχα ξεχάσει αυτό το θέμα μου!!

 

Τελικά ο σκύλος ήρθε μόνος του στον...άντρα μου και "ω του Θαύματος", δεν ξεκολλάει από πάνω της!! Την λατρέψαμε και βρήκαμε την ηρεμία μας, κάθε μέρα μας κάνει μαθήματα η μικρή... Όποιος δεν έχει νιώσει την σύνδεση ανθρώπου με σκύλο νομίζω πως είναι δύσκολο να δεχτεί την ανάγκη κάποιων για την απόκτησή του... Και πόσο μάλλον για έναν σκύλο ιδιαίτερο, όπως είναι η σκυλίτσα μας.. :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γενικά η συγκατήκηση με σκύλο (η πραγματική όμως συγκατήκηση και οχι το να έχεις το σκύλο μόνιμα δεμένο έξω απο το σπίτι) είναι μάθημα ζωής!

Μαθαίνεις να έχεις υπομονή, να ξέρεις που να κάνεις πίσω, πότε να φερθείς όπως πρέπει να όχι όπως σου 'ρχεται, και μαθαίνεις να είσαι καλύτερος άνθρωπος!

Αυτό το καταλαβαίνει μόνο κάποιος που το έχει ζήσει!

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γενικά η συγκατήκηση με σκύλο (η πραγματική όμως συγκατήκηση και οχι το να έχεις το σκύλο μόνιμα δεμένο έξω απο το σπίτι) είναι μάθημα ζωής!

Μαθαίνεις να έχεις υπομονή, να ξέρεις που να κάνεις πίσω, πότε να φερθείς όπως πρέπει να όχι όπως σου 'ρχεται, και μαθαίνεις να είσαι καλύτερος άνθρωπος!

Αυτό το καταλαβαίνει μόνο κάποιος που το έχει ζήσει!

 

 

Ακριβώς!! Μπαίνεις σε πρόγραμμα και κάνει και τη γυμναστικούλα σου καθημερινά..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Εχω ενα προβλημα με τον γατο μου και θα ηθελα την γνωμη σας.Πριν 2 χρονια ηρθε στην δουλεια μου ενα αδεσποτακι γατακι.Αποφασισα να το παρω σπιτι μου.Το καλοκαιρι ειναι εξω ενω τον χειμωνα λογο κρυου μπαινει και μεσα στο σπιτι.Το προβλημα μου ειναι το εξης:Ενας γειτονας επιασε τον αντρα μου και του ειπε οτι ο γατος μας κοιμαται στο αυτοκινητο του και οτι του το εχει γεμισει γρατζουνιες και να κανει κατι.Του πηραμε σπιτακι για να κοιμαται μεσα αλλα οσο να ΄ναι ειναι γατος.Ηρθε παλι σημερα και μου το ειπε..".Εδωσα 1900 ευρω για να το βαψω κατι πρεπει να κανετε".Εγω του απαντησα οτι εχει δικιο αλλα δεν ειναι σκυλι που μπορεις να το δεσεις ειναι γατος.Του πηραμε σπιτι...τι αλλο μπορουμε να κανουμε?Ηθελα να τον ρωτησω αν ηταν αδεσποτος τι θα εκανες?Θα του εριχνες φολα ή θα τον πηγαινες σε αλλη περιοχη?Επισης δεν μαζεψα ενα αδεσποτακι για να το διωξω μετα απο μερικα χρονια.Και στο τελος μου λεει "Δεν εχω κατι με το ζωντανο" Ναι το ειδαμε.Με ποιον εχει προβλημα?Εγω ειπα στον αντρα μου να δεις που θα ερθει να μας ζητησει λεφτα για το βαψιμο.Εσεις τι λετε?

Oλα γινονται για καποιο λογο... :P

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα προβλημα με τον γατο μου και θα ηθελα την γνωμη σας.Πριν 2 χρονια ηρθε στην δουλεια μου ενα αδεσποτακι γατακι.Αποφασισα να το παρω σπιτι μου.Το καλοκαιρι ειναι εξω ενω τον χειμωνα λογο κρυου μπαινει και μεσα στο σπιτι.Το προβλημα μου ειναι το εξης:Ενας γειτονας επιασε τον αντρα μου και του ειπε οτι ο γατος μας κοιμαται στο αυτοκινητο του και οτι του το εχει γεμισει γρατζουνιες και να κανει κατι.Του πηραμε σπιτακι για να κοιμαται μεσα αλλα οσο να ΄ναι ειναι γατος.Ηρθε παλι σημερα και μου το ειπε..".Εδωσα 1900 ευρω για να το βαψω κατι πρεπει να κανετε".Εγω του απαντησα οτι εχει δικιο αλλα δεν ειναι σκυλι που μπορεις να το δεσεις ειναι γατος.Του πηραμε σπιτι...τι αλλο μπορουμε να κανουμε?Ηθελα να τον ρωτησω αν ηταν αδεσποτος τι θα εκανες?Θα του εριχνες φολα ή θα τον πηγαινες σε αλλη περιοχη?Επισης δεν μαζεψα ενα αδεσποτακι για να το διωξω μετα απο μερικα χρονια.Και στο τελος μου λεει "Δεν εχω κατι με το ζωντανο" Ναι το ειδαμε.Με ποιον εχει προβλημα?Εγω ειπα στον αντρα μου να δεις που θα ερθει να μας ζητησει λεφτα για το βαψιμο.Εσεις τι λετε?

 

Είναι σίγουρο ότι φταίει ο δικός σας γάτος πρώτα απ' όλα; είχαμε γάτα επί 13 χρόνια, έκοβε βόλτες μέχρι και στο γκαράζ και συχνά κοιμόταν πάνω στα αυτοκίνητα. δεν είδαμε ποτέ γρατσουνιές σε κανένα, μόνο χαριτωμένες πατουσιτσες στη σκόνη μας άφηνε.

 

Πάλι καλά να λες που δεν έριξε καμια φόλα αντί να σας μιλήσει...

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Του ειπε ο αντρας μου ειναι σιγουρο οτι ειναι ο δικος μας γατος γιατι υπαρχει αλλος ενας που μοιαζουν και αυτος ειπε ναι.Οπως ακριβως τα λες...και εγω στο πατρικο μου ειχαμε γατες και δεν βλεπαμε γρατζουνιες μονο τις πατουσιτσες.Εχει και bmw ο κυριος...τι να πω...μα για πιο λογο ο γατος να βαλει νυχια στην λαμαρινα?Πω...το σκεφτομαι και ανατριχιαζω.

Oλα γινονται για καποιο λογο... :P

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει προσωπικά δε συμπαθω τις γάτες, αλλά γρατζουνιές σε αμάξι απο γάτα δεν έχω δει ποτέ. Απο βρωμόπαιδα με κλειδιά στο χέρι πολλές φορές.

Όσο και να περπατάει το γατί στο αμάξι του, είναι περίεργο να του το γρατζουνάει κιόλας. Δεν μπορείτε να το τσεκάρετε?

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

manoulina ειμαστε στο ισογειο και εκει που τελειωνει ο κηπος ειχει διπλα το παρκινγκ της πολυκατοικιας μαλλον θα πρεπει να το τσεκαρουμε.Αν και σημερα μου ειπε εχω παρκινγκ και δεν το εβαλα σημερα μεσα το εχω εξω γιατι το πηγα παλι το πρωι που ειδα τον γατο σας πανω στο αμαξι να μου το ξαναφτιαξει και πληρωσα 80 ευρω.Να δεις που καποια στιγμη θα μας ζητησει και χρηματα.

Oλα γινονται για καποιο λογο... :P

Link to comment
Share on other sites

μενω πεντελη και εδω οι γατες οπως φανταζεσε ειναι πολλες.γρατζουνιες σε αμαξια δεν κανουνε....ο κυριος προφανως σας δουλευει...εννοειτε οτι αυτος ειναι ο σκοπος του καποια στιγμη να στα ζητησει τα λεφτα...δεν ξερω πως θα ηθελες να το διαχεριστεις η αν εχεις κατι στο μυαλο σου....φοβαμαι μηπως κανει κακο στο γατακι γιατι ουτε και εγω τις συμπαθω αλλα τρελαινομαι οταν βλεπω ζωα να παθαινουν το παραμικρο

Link to comment
Share on other sites

lelaki1980 λες να θελει να του πληρωσουμε το βαψιμο στην bmw?Και τα ριχνει στον γατουλη?Αλλο οτι κοιμαται ο γατος πανω στο αμαξι και αλλο οτι κανει γρατζουνιες...και αυτο το γατακι πραγματικα ειναι σαν σκυλος.Πιο ευκολα καταλαβαινε το γατακι οταν τον πηραμε παρα το σκυλακι που το εχουμε ενα μηνα.Μαλιστα του εχουμε κανει και στειρωση (ειναι αρσενικος) για να μην φυγει.Λετε να του ριξει καμια φολα του κακομοιρου?Α!Και επισης μου ειπε οτι ενας αλλος γειτονας που παρκαρει απο διπλα του εχει το ιδιο προβλημα.Εχω στεναχωρηθει πολυ.:(

Oλα γινονται για καποιο λογο... :P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...