Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πηχτές γουλιές και άλλα


Recommended Posts

Αν μπορείτε να μου πείτε τη γνώμη σας απο την εμπειρία σας πολύ θα το εκτιμούσα!

Θηλάζω αποκλειστικά το μωρό μου και μερικες φορες που δείχνει να πεινάει πολύ τον αφήνω να τρώει όσο θέλει. Αυτές τις φορές όμως μετά το γεύμα του βγάζει κάτι γουλιές που η ποσότητά τους σου θυμίζει εμετό! Μεγάλη ποσότητα!

Αυτό δείχνει οτι παράφαγε σωστα?

Πώς μπορώ να το ελέγχω όμως και να μην του δίνω πολύ τη στιγμή που κυνηγάει με το στόμα του ό,τι βρει δείχνωντας μου οτι θέλει κι άλλο?

 

Στα τελευταία γεύματα προσπαθώ να του δίνω απο 10 λεπτα κάθε στήθος για να δω αν χορταίνει με αυτή την ποσότητα προκειμένου να γλιτώσει το φούσκωμα. Κάνω καλά λέτε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σωτηρία :D

Λέω εγώ τώρα βάσει της λογικής... σε αυτές τις περιπτώσεις φαντάζομαι καλά είναι τα συχνά γεύματα και "από λίγο"... μήπως τώρα τρώει σε πιο αραιά διαστήματα και "πέφτει με τα μούτρα" δλδ τρώει πολύ;

Αν το αφήνεις 10λεπτα και δεν κάνει και συχνά γεύματα το παιδάκι ίσως επηρεαστεί η παραγωγή σου; :?

Αλλά ας πει και κάποιος άλλος, μη λέω και τίποτα λάθος... προσωπική μου άποψη πάντα... :?

Link to comment
Share on other sites

μήπως το κουνάς μετά το φαγητό? του πιέζεις τη κοιλίτσα, κρατώντας το όρθιο στον ώμο σου για να ρευτεί? δοκίμασε να το ρεύεις καθισμένο στα γόνατά σου, κρατώντας με το ένα χέρι τη πλάτη του και με το άλλο το στήθος του.

 

Κι εμένα τα έκανε αυτά, αλλά όταν παραέτρωγε (ήταν και είναι λαίμαργη). Αν πάντως δεν εκτοξεύει ρουκέτα, δεν πρέπει να είναι ανησυχητικό. Δοκίμασε να του δίνεις στήθος λίγο πιο σύντομα, από όταν το "κόβεις" ότι θα πεινάσει. Προς το τέλος, όταν πια δε ρουφάει με μανία, βγάλτο και βάλτο πάλι μετά από 3-4 λεπτά (να πάει το πρώτο γάλα κάτω).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εμεις τα ιδια, ηταν τοση η λαιμαργια του ειδικα αν ειχε περασει λιγο η ωρα, που καταπινε πολυ αερα μαζι με το γαλα, ακουγες κατι γλουπ γλουπ.. :D τον σηκωνα να ρευτει εστω και αν ειχε πιει λιγο και μετα ξανασυνεχιζαμε...πολυ ρεψιμο στην αρχη...

Link to comment
Share on other sites

Το μωρό μου είναι 18 ημερών. Προσπαθώ να το κάνω να ρευτεί αλλά δεν πετυχαίνει πάντα, δε ρεύεται ευκολα.

Σήμερα που του έδωσα μονο 10 και 10 λεπτα είχε ανησυχία μετά και ζήταγε και άλλο γάλα, προφανώς δεν του έφτανε τόσο. Εφαγε και άλλο και ευτυχώς δεν έβγαλε τίποτα- δεν ξέρω όμως ποιά τακτική να ακολουθήσω......να τρώει όσο θέλει ή να τον διακόπτω όταν μου φαίνεται οτι χορτασε?

Link to comment
Share on other sites

Σωτηρία, να τον χαίρεσαι.... :)

 

Να τρώει όσο θέλει από το ένα στήθος και αν φύγει μόνος του από το ένα και δείχνει ότι πεινάει τότε να το βάζεις από το άλλο. Αν κοιμηθεί στο 1ο στήθος να μην επιμένεις με το άλλο.

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Το μωρό μου είναι 18 ημερών. Προσπαθώ να το κάνω να ρευτεί αλλά δεν πετυχαίνει πάντα, δε ρεύεται ευκολα.

Σήμερα που του έδωσα μονο 10 και 10 λεπτα είχε ανησυχία μετά και ζήταγε και άλλο γάλα, προφανώς δεν του έφτανε τόσο. Εφαγε και άλλο και ευτυχώς δεν έβγαλε τίποτα- δεν ξέρω όμως ποιά τακτική να ακολουθήσω......να τρώει όσο θέλει ή να τον διακόπτω όταν μου φαίνεται οτι χορτασε?

 

Αν τον διακόπτεις στα 10 λεπτά κινδυνεύει να υποσιτίζεται γιατί στην αρχή εκκρίνεται γάλα με περισσότερα σάκχαρα και λιγότερα λιπαρά και λιγότερες πρωτεΐνες. Το μωρό πρέπει να μένει τουλάχιστον 20 λεπτά στον ίδιο μαστό για να πάρει το γάλα με τις περισσότερες πρωτεΐνες και τα περισσότερα λιπαρά. Για μερικά μωρά αυτό ο χρόνος είναι ακόμη μεγαλύτερος. Όπως λέει και η felinidoc, να τον αφήνεις όσο θέλει στον έναν μαστό και μόνο αν θέλει να τον βάζεις και στο δεύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλες.

Είπα στον παιδιατρο οτι ο μικρός μου είναι νευρικός μετά απο αρκετά γεύματα και οτι ζητάει πια γάλα καθε 1,5 ώρα και μου είπε τη Δευτέρα θα τον δει και ίσως του δώσουμε συμπλήρωμα. Θα ήθελα να το αποφύγω αν γίνεται!

 

Aglaia,

μήπως ξέρεις κάποια κυρία στην Πάτρα που να έχει σχετικές γνώσεις και να μπορεί να έρθει σπίτι να με βοηθήσει με το θηλασμό? Στείλε μου πμ αν μπορείς να μου συστήσεις κάποια. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σωτηρίαααα!!!!

Από τη νευρικότητα και από τους συχνούς θηλασμούς το έβγαλε αυτό το συμπέρασαμα ο γιατρός σου;;; :evil: Μάλλον δε θα γνωρίζει πως ένα μωρό είναι πολύ φυσιολογικό να είναι και 23 ώρες το 24ωρο στο στήθος της μαμάς του, ε; :? Οτι πολλές φορές το παιδί "ξεχειλίζει" από το πολύ φαγητό του το είπες; Αν το βάρος που παίρνει είναι καλό του το είπες; Πρόσεχέ τον, γιατί βγάζοντας αυθαίρετα κάποια συμπεράσματα ο κύριος από το τηλέφωνο μπορεί αυτό να θέσει σε κίνδυνο τον επιτυχημένο σας θηλασμό!

Θα σου πει και η Αγλαϊα αν πραγματικά χρειάζεσαι βοήθεια και από που μπορείς να την έχεις (νομίζω στην Πάτρα υπάρχει άκρη...)

Link to comment
Share on other sites

Ναι κι εγώ προβληματίστηκα με αυτό που μου είπε..... κρίμα να χαλάσω το θηλασμό γιατι βλεπω οτι έχω πολύ γάλα....θα δω τί θα μου προτείνει και η Αγλαία :shock:

Link to comment
Share on other sites

γεια σου Σωτηρία...λοιπόν πολύ μου θυμίζεις εμένα και τις αγωνίες μου...έχω μια μπέμπα 6 μηνών και 10 ημερών θηλάζουσα αισίως μέχρι και σήμερα...Αυτό που έκανα εγώ ήταν να θηλάζω τη μικρή όσο αυτή μου έδειχνε ότι ήθελε..δεν κοιτούσα ούτε ρολόγια ούτε τίποτε. Έπαιρνε βάρος κανονικά μέχρι τον τρίτο μήνα που πήρε λιγότερο και σήμαναν συναγερμό όλοι οι περιφερειακοί -μαμάδες θειες κουνιάδες κλπ- κι ο απαράδεκτος παιδίατρος μου μου σύστησε τουλάχιστον δυο γεύματα ξένο. Αλλά τον έγραψα-μ'έτρωγε βέβαια η αγωνία τι θα κάνω αν κάνω λάθος και το παιδί δεν αναπτυσσεται σωστά...τελικά όλα πήγαν περίφημα. Πράγματα που μου είπε μια εξαιρετική μαία που είχα την τύχη να γνωρίσω: τα παιδιά που θηλάζουν είναι λεπτεπίλεπτα- να είσαι σίγουρη ότι πράττεις σωστά. Άλλο να επιλέξεις να μη θηλάσεις για χ λόγους κι άλλο να σε εμποδίσουν να το κάνεις...

Link to comment
Share on other sites

Σωτηρία καταρχήν να τον χαίρεσαι.... :D

αν και δεν είμαι ειδήμων επί του θέματος, επιτυχώς θηλάζω αποκλειστικά από τότε που γεννήθηκε η μικρή μου (44 ημέρες) και το συγκεκριμένο forum με έχει βοηθήσει στο να μην φρικάρω :shock::shock: ακούγοντας τον ένα και τον άλλο. Ευτυχώς τονίζω ξανά ότι η παιδίατρος μου είναι υπέρμαχος του θηλασμού (ο Θεός να την έχει καλά) αλλά δεν παύει και εγώ να έχω προβληματιστεί με τις διαφορετικές αλλά καθόλα φυσιολογικές συμπεριφορές του μωρού :shock: .

Με τον γιό μου ήμουν εντελώς ανίδεη, δίχως κανένα στήριγμα και γνώση και φυσικά την έλλειψη αυτής της ιστοσελίδας (πάνε και 10,5 χρόνια :wink: ), παρόλα αυτά το πάλεψα για 3.5 μήνες. Μην ακούς κανένα, συνέχιζε να θηλάζεις και θα καταλάβεις μέρα με την ημέρα πως «δουλεύει» ο θηλασμός… εκτός αν δεν παίρνει βάρος, αλλά και πάλι πριν δώσεις συμπλήρωμα το αυτί σου στην ιστοσελίδα.

Link to comment
Share on other sites

Μαιρούλα κι εγώ μετά τον τρίτο όταν πήρε πολύ λίγο βάρος άρχισα να ανησυχώ,τότε βρήκα και αυτό το φόρουμ,και ευτυχώς που το βρήκα :) σταμάτησε η ανησυχία και συνεχίζεται ο θηλασμός :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είπα στον παιδιατρο οτι ο μικρός μου είναι νευρικός μετά απο αρκετά γεύματα και οτι ζητάει πια γάλα καθε 1,5 ώρα και μου είπε τη Δευτέρα θα τον δει και ίσως του δώσουμε συμπλήρωμα.

 

Δεν θα μπορούσα να τα πω καλύτερα από την Αναστασία....

Μην περιμένεις στήριξη από τον συγκεκριμένο παιδίατρο.

 

Θα ήθελα να το αποφύγω αν γίνεται!

Αν αποφύγεις τον παιδίατρο...

 

Έστειλα πμ... :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

sotiria καλημερα και χρονια πολλα. και ο δικος μου μπεμπης εκανε πολυ εμετο κια κανει μεχρι και σημερα. πιθανως να εχει να κανει με αλλεργια στα γαλακτοκομικα (εγω εχω κοψει το γαλα εδω κια πολυ καιρο και ειδα βελτιωση, αλλα δεν εχω κοψει τα παραγωγα του οπως, σοκολατες, μοσχαρι, κλπ) ισως εναι παιδακια που δεν μπορουν να φανε μεγαλες ποσοτητες (ο δικος μου σιγουρα δεν μπορει να φαει μεγαλη ποσοτητα) ισως να εχει και παλινδρομηση. παντως και συμπληρωμα που του δινω τωρα υποαλλεργικο, παλι το βγαζει. επισης βγαζει και την κρεμα και την φρουτοκρεμα και τα λαχανικα, αν και τρωει ελαχιστα. δεν κανει παντα εμετο τωρα, καποιες φορες. αναπτύσσεται σωστα και δεν ανησυχω. συνεχισε να θηλαζεις καλη μου, ειναι οτι καλυτερο.

3OaPp3.png CNKep3.png
Link to comment
Share on other sites

Nestoroudi ο γιατρός σου τί σου έχει πει για τις αναγωγές από τη στερεά τροφή. Είναι λογικό? Και ο μπέμπης μου βγάζει ρε γμτ ...

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους!

Ευχαριστώ πολύ nestoroudi για την ενθάρρυνση :lol:

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά συνέχισες κανονικά και ας έκανε εμετό το μωρό? Πόσο συχνά σου έκανε όταν τον θήλαζες?

Link to comment
Share on other sites

σε καθε γευμα εκανε-κανει εμετο, αλλοτε ρουκετα, αλλοτε γουλιτσες. ειναι 7,5 μηνων περιπου τωρα και 9 κιλά. αν δεν εκανε εμετο ισως ηταν λιγο πιο γεματος!!

3OaPp3.png CNKep3.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλες.

Είπα στον παιδιατρο οτι ο μικρός μου είναι νευρικός μετά απο αρκετά γεύματα και οτι ζητάει πια γάλα καθε 1,5 ώρα και μου είπε τη Δευτέρα θα τον δει και ίσως του δώσουμε συμπλήρωμα. Θα ήθελα να το αποφύγω αν γίνεται!

 

Aglaia,

μήπως ξέρεις κάποια κυρία στην Πάτρα που να έχει σχετικές γνώσεις και να μπορεί να έρθει σπίτι να με βοηθήσει με το θηλασμό? Στείλε μου πμ αν μπορείς να μου συστήσεις κάποια. Ευχαριστώ.

 

Δυστυχώς στην Πάτρα δεν υπάρχει κάτι αυτή τη στιγμή. Θα σου γράψω περισσότερα όταν γυρίσω Ελλάδα.

 

Ο παιδίατρος είναι άσχετος...

 

Νομίζω ότι τα πάτε καλά και δεν χρειάζεται να ανησυχείς! :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα σε όλες τις μαμάδες

Έχω ένα κοριτσάκι 35 ημερών. Γεννήθηκε 2870γρ έχασε 150 στο νοσοκομείο και τώρα είναι 4κιλά. Θηλάζω αποκλειστικά από την πρώτη μέρα με μεγάλη υποστήριξη από σύζυγο και γονείς και πάμε καλά :D

Γενικά το μωράκι μου είναι ήσυχο. Κλαίει μόνο όταν πεινάει, στις αρχές ήταν ανά μία ώρα και ανά δύο το βράδυ πάνω κάτω και τον τελευταίο καιρό αν 2 - 3 ώρες την ημέρα και περίπου 3 - 3.5 ώρες το βράδυ.

Έχουν υπάρξει όμως μέσα σε αυτές τις 35 μέρες και κάποιες (από την αρχή που ήρθε στον κόσμο) που κλαίει υστερικά, σφίγγεται πάρα πολύ, βγάζει συνέχεια την γλώσσα έξω και πετάει από το στόμα της παχιά κομμάτια από γάλα χωρίς καθόλου υγρό. Δυσκολεύεται τόσο πολύ να τα βγάλει που αναγκάζομαι να βάλω το δάχτυλό μου στο στόμα της να της βγάλω εγώ. Τις μέρες που έχει αυτό το σύμπτωμα έχει πολύ συχνά τα κακάκια της (φυσιολογικά θα έλεγα) και πολλά αέρια (πορδίτσες βρωμερές) δεν μπορεί να κοιμηθεί κλαίει και γενικά είναι ανήσυχη. Επίσης τα πιο πολλά βράδυα (ακομη και τις ημέρες που δεν έχει αυτές τις πηχτές γουλιές) μετά τον βραδινό θηλασμο γύρω στις 03:00 αρχίζει σφίγγεται (χωρίς να κάνει ουτε κακάκια ούτε αέρια) γίνεται κατακόκκινη για πολλή ώρα μετά εκνευρίζεται και ξυπνά και κλαίει πολύ και μόνο στο στήθος την ησυχάζω. Μετά πίνει πολύ γαλά και το βγάζει. Επίσης δεν μπορώ να την κάνω να ρευτεί πάντα.

Είμαι νέα μανούλα (ο γιατρός λέει είναι φυσιολογικά όλα) και ανησυχώ να βλέπω το μωράκι μου να κλαίει και να μην μπορώ να το ηρεμήσω.

Αν σας έχει τύχει τίποτα παρόμοιο γράψτε το σας παρακαλώ :wink:

MG59.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

μου θυμίζει αρκετά κολικούς, αλλά και το γαστροκολικό αντανακλαστικό... για κάνε μια ερευνα...

 

Πηχτές γουλιές εβγαζε κι εμένα, όχι τόσο πολύ ώστε να βάζω δάχτυλο,(παρεπιπτόνως προσοχή με την υγιεινη)

Όταν γίνεται η πέψη το γάλα πήζει...κάτι σαν γιαούρτι γίνεται στο στομάχι! Με τον καιρό υποχώρησαν...ο παιδίατρος τι λεει?

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...