Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Περίοδος και μπάνιο στη θάλασσα


Sagapo

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια,κάθε χρονο το ίδιο άγχος...Να μην έχω περίοδο στις διακοπές...επειδή δεν έχω σταθερό κύκλο θα ήθελα οποίες κοπέλες έχετε σχετική εμπειρία να μου πείτε τι κάνατε όταν ενώ ήσασταν διακοπές αδιαθέτησατε.κανατε μπάνιο ή οχι;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συμβουλεψου τον γυναικολογο σου καλυτερα αν εχεις θεματα, εγω παντως στις διακοπες βαζω ταμπον και βουταω, δεν το συζητω! Μια φορα το χρονο το κανω δεν θα παθω και τιποτα πια! Αν η θαλασσα δεν ειναι υπερβολικα κρυα τοτε δεν βλεπω καποιο ιδιαιτερο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι πρακτικό, δηλαδή τι θα κάνεις για να μη λερωθείς. Αλλιώς, δεν απαγορεύεται (εξυπακούεται ότι η θάλασσα είναι καθαρή).

 

Εμένα μια φορά μου έτυχε. Φορούσα σερβιέτα λεπτή, εσώρουχο και από πάνω το μαγιό. Άλλαζα λίγο πριν μπω και με το που έβγαινα. Η θάλασσα ήταν πολύ ζεστή, στο μεταξύ, γιατί υποτίθεται πως το κρύο νερό μπορεί να προκαλέσει ενοχλήσεις.

 

Το ταμπόν είναι μια λύση, βέβαια, αλλά εμένα δε μου "ταιριάζει"!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ρε κοριτσια να με συμπαθατε..γιατι εχετε τετοια γνωμη για το ταμπον.οτι δεν ειναι καλο ν το φοραμε;;συνεχειΑ;;εξωτερικο ζουσα..το πιο φισιολογικο ειναι το ταμπον..εδω γτ εχετε τετοια αντιλιψη;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Κάτι αντίστοιχο θα κάνω και εγω σε περίπτωση που αδιαθέτησω....ταμπον θα χρησιμοποίησω...δεν έχω κάποιο γυναικολογικό πρόβλημα απλά φοβάμαι....thampelina έχεις δίκιο ότι υπάρχει μια λανθασμένη αντίληψη για το ταμπον μάλλον είναι γιατί απο την αρχή παγιώνεται η συνήθεια με τις σερβιέτες και εκεί μενουμε

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω κάνει μπάνιο με περίοδο. Ταμπόν και μόλις έβγαινα απο τη θάλασσα πήγαινα και το άλλαζα.

 

Γενικά πάντως δεν φοράω ταμπόν. Η αντίληψη που λέτε είναι γιατί επικρατεί η άποψη οτι με τη σερβιέτα είσαι πιο καθαρή. Είναι λίγο σίχαμα το ταμπόν εδώ που λέμε. Άσε που αν έχεις πολύ αίμα.... θες και ταμπον και σερβιέτα.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ρωτα το. Γυναικολόγο σου γιατι μπορείς να την καθυστερήσεις και με φαρμακευτική αγωγη, δεν στο προτείνω γιατι δεν ειμαι ειδικός ,και εγω τον γιατρό μου ρώτησα, αλλιως ταμπον...τωρα να μπεις με σερβιέτα μια φορά οκ αλλα καθε μερα μου φαινεται άβολο και βρωμικο και για σένα και για τους αλλους...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια,κάθε χρονο το ίδιο άγχος...Να μην έχω περίοδο στις διακοπές...επειδή δεν έχω σταθερό κύκλο θα ήθελα οποίες κοπέλες έχετε σχετική εμπειρία να μου πείτε τι κάνατε όταν ενώ ήσασταν διακοπές αδιαθέτησατε.κανατε μπάνιο ή οχι;;;;

 

Εγω εχω κανει με ταμπον εννοείται ( δεν φταιεν σε τιποτα οι υπολοιποι λουομενοι!!) σε πεντακαθαρη θαλασσα και φροντιζα να αλλαζω κατευθείαν μολις εβγαινα από τη θάλασσα..δηλ εβγαινα, εβγαζα το ταμπον εβαζα εσωρουχο με σερβιετα και βερμουδα...Θελει προσοχη ΜΕΤΑ το μπανιο και ΠΡΙΝ...να μην κατσεις στον ηλιο και αυξηθεί η αιμορραγικη διαθεση από την ζεστη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατι βρε κοριτσια λετε ολες να μπει με ταμπον?Εγω μπαινω μερικες φορες στη θαλασσα με περιοδο αλλα χωρις ταμπον και χωρις τπτ.Βγαζω τη σερβιετα και μπαινω....Το αιμα σταματαει μολις μπεις και πολλες φορες για αρκετες ωρες μετα!Συνηθως κανει να μου ξαναερθει 5-6 ωρες οποτε δεν υπαρχει θεμα για τους υπολοιπους...Τωρα για φαρμακευτικη αγωγη δε θα το συστηνα καθολου!Δεν αξιζει για ενα μπανιο να καταστρεψεις τον κυκλο σου νομιζω.... :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατι βρε κοριτσια λετε ολες να μπει με ταμπον?Εγω μπαινω μερικες φορες στη θαλασσα με περιοδο αλλα χωρις ταμπον και χωρις τπτ.Βγαζω τη σερβιετα και μπαινω....Το αιμα σταματαει μολις μπεις και πολλες φορες για αρκετες ωρες μετα!Συνηθως κανει να μου ξαναερθει 5-6 ωρες οποτε δεν υπαρχει θεμα για τους υπολοιπους...Τωρα για φαρμακευτικη αγωγη δε θα το συστηνα καθολου!Δεν αξιζει για ενα μπανιο να καταστρεψεις τον κυκλο σου νομιζω.... :)

 

Αγαπητή Άννα,

 

το γεγονός ότι σε εσένα σταματά το αίμα όταν μπαίνεις στη θάλασσα, δε σημαίνει ότι συμβαίνει σε όλες τις γυναίκες (στην οικογένειά μας π.χ. δε συμβαίνει).

Το ταμπόν είναι ο ασφαλέστερος τρόπος να μην εισέλθούν μικρόβια στον κόλπο, να μη μολύνεις το νερό με αίμα και να νιώσεις άνεση στην παραλία.

 

Γενικά η χρήση ταμπόν, ούτε μπλοκάρει το αίμα (όπως λανθασμένα πιστεύουν κάποιες κοπέλες) ούτε δημιουργεί προβλήματα. Επιπλέον, κρατάει χαμηλή την θερμοκρασία της περιοχής (είναι καθαρά φυσικό υλικό) σε αντίθεση με τις σερβιέτες που περιέχουν πλαστικό και αναπτύσσουν μεγαλύτερη θερμοκρασία στην περιοχή (και ότι αυτό συμπαρασύρει). Όπως με όλα, θα πρέπει να ακολουθούμε τις οδηγίες χρήσης. Όσον αφορά το σύνδρομο τοξικού σοκ, πέρα από το ότι είναι εξαιρετικά σπάνιο, ξέρεις αν το παθαίνεις, τη πρώτη φορά που θα χρησιμοποιήσεις ταμπόν.

 

Γενικά στην Ελλάδα η χρήση ταμπόν είναι παρεξηγημένη ενώ στο εξωτερικό (Αμερική και Ευρώπη) είναι ο συνηθέστερος τρόπος.

 

Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι η φαρμακευτική αγωγή είναι ανορθόδοξος τρόπος και μη ασφαλής.

Επεξεργάστηκαν by vtgian
ορθογραφικό λάθος
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τα κορίτσια που είναι υπέρ της χρήσης ταμπον ότι δηλαδή δεν υπάρχει πρόβλημα με την χρήση του....λογικά κάτι αντίστοιχο θα κάνω κ εγω σε περίπτωση που τελικά αδιαθέτησω στις διακοπές..δεν νομίζω να έπαθε ποτέ καμία κοπέλα κάτι κάνοντας μπάνιο με περίοδο.....

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να μην μπαινουμε στην θαλασσα με περιοδο? Οκ αν η θαλασσα ειναι παρα παρα πολυ κρυα τοτε ετσι κι αλλιως καλυτερα να μην μπουμε, αν ομως οχι πιο το προβλημα? Ποια η διαφορα με το μπανιο σε μπανιερα?

Εγω οποτε εχω κανει μπανιο στη θαλασσα με ταμπον παντως οταν το βγαζω ειναι λερωμενο αρα το αιμα δεν μου σταματαει, δεν θα ρισκαρα να μπω χωρις τιποτα!

Οι περισσοτεροι γυναικολογοι (στην Ελλαδα τουλαχιστον) απο οτι ακουω συνιστουν καλυτερα σερβιετα και οχι ταμπον για αποφυγη μολυνσεων. Λογικο μου φαινεται κιολας, αλλιως ειναι να υπαρχει σταθερα μεσα στον κολπο συγκεντρωση βρωμικου αιματος και αλλιως εξω.

Οσο για το πρακτικο, υπαρχει μια μαρκα που πουλαει ταμπον σε μεγαλο κουτι γιατι τα δινει με εμβολο για να μπαινουν ευκολοτερα και σωστα στον κολπο, δεν λεω μαρκα για να μην θεωρηθει διαφημιση!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εμενα παντως δεν μου εχει σταματησει ποτε το αιμα κανοντας μπανιο στη θαλασσα.Δεν θα ρισκαρα με τιποτα να μπω χωρις τιποτα.Το ταμπον ειναι η καλυτερη λυση!Αρκει να ακολουθεις τις οδηγιες.Να το αλλαζεις δηλαδη καθε 2-3 ωρες αναλογα με την ροη σου φυσικα!Μετα πλυσου με ενα φαρμακευτικο σαπουνι εξωτερικα και θα εισαι μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα παντως δεν μου εχει σταματησει ποτε το αιμα κανοντας μπανιο στη θαλασσα.Δεν θα ρισκαρα με τιποτα να μπω χωρις τιποτα.Το ταμπον ειναι η καλυτερη λυση!Αρκει να ακολουθεις τις οδηγιες.Να το αλλαζεις δηλαδη καθε 2-3 ωρες αναλογα με την ροη σου φυσικα!Μετα πλυσου με ενα φαρμακευτικο σαπουνι εξωτερικα και θα εισαι μια χαρα!

 

Μια απ' τα ίδια. ΄Εχει τύχει να μου έχει σταματήσει η περίοδος την προηγούμενη μέρα και λόγω του κρύου νερού να βρω σταγόνες βγαινοντας στο μαγιο.

 

Ταμπόν χρησιμοποιούσα πάντα και δεν είχα ποτέ πρόβλημα, εντός και εκτός θάλασσας, φέτος μόνο λόγω λοχείας λέω να απέχω και από τα ταμπόν και από τη θάλασσα γενικότερα για μερικούς μήνες, καθαρά για προληπτικούς / ψυχολογικούς λόγους.

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γιατι βρε κοριτσια λετε ολες να μπει με ταμπον?Εγω μπαινω μερικες φορες στη θαλασσα με περιοδο αλλα χωρις ταμπον και χωρις τπτ.Βγαζω τη σερβιετα και μπαινω....Το αιμα σταματαει μολις μπεις και πολλες φορες για αρκετες ωρες μετα!Συνηθως κανει να μου ξαναερθει 5-6 ωρες οποτε δεν υπαρχει θεμα για τους υπολοιπους...Τωρα για φαρμακευτικη αγωγη δε θα το συστηνα καθολου!Δεν αξιζει για ενα μπανιο να καταστρεψεις τον κυκλο σου νομιζω.... :)

 

Αυτό που λες μου φαίνεται αδιανόητο! Μπαίνεις στην θάλασσα χωρίς τίποτα και βασίζεσαι στο ότι σου σταματάει? Τους υπόλοιπους τους έχεις σκεφτεί, δεν νομίζω πως είναι σωστό να πάει έστω και μια σταγόνα στο νερό, απο το αίμα σου.....Επίσης δεν σκέφτεσαι ότι μπορεί να μολυνθείς? ......Μόνο αυτό δεν περίμενα να ακούσω..κατά τα άλλα η λύση του ταμπόν, μου φαίνεται μια χαρά! Δεν το έχω κάνει, γιατί αισθάνομαι ανασφάλεια μην και δεν με καλύψει, αλλά αν είναι να πας 5 μέρες διακοπές και να μην μπορείς να κάνεις μπάνιο, νομίζω πως επιβάλλεται!!

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες μου φαίνεται αδιανόητο! Μπαίνεις στην θάλασσα χωρίς τίποτα και βασίζεσαι στο ότι σου σταματάει? Τους υπόλοιπους τους έχεις σκεφτεί, δεν νομίζω πως είναι σωστό να πάει έστω και μια σταγόνα στο νερό, απο το αίμα σου.....Επίσης δεν σκέφτεσαι ότι μπορεί να μολυνθείς? ......Μόνο αυτό δεν περίμενα να ακούσω..κατά τα άλλα η λύση του ταμπόν, μου φαίνεται μια χαρά! Δεν το έχω κάνει, γιατί αισθάνομαι ανασφάλεια μην και δεν με καλύψει, αλλά αν είναι να πας 5 μέρες διακοπές και να μην μπορείς να κάνεις μπάνιο, νομίζω πως επιβάλλεται!!

 

Αυτο ακριβως! Απαπα...

ΜΠΛΙΑΧΧΧΧ

Γιατι το διαβασα αυτοοοοοοοο, σιχαινομαι που σιχαινομαι οταν εχει κοσμο....

Στη δονουσα, στη σχοινουσα και ισως σε βραχονησιδες να παω να κανω μπανιο φετος....

 

ΥΓ για το ταμπον ειναι μαλλον θεμα κοινωνιας, που βρισκεσαι. Πχ στο εξωτερικο ολες ταμπον φορανε. Με μια φορα για 2 ωρες, να το βαλεις, δεν παθαινεις τιποτα. Για να παθεις πρεπει συνηθως ειτε να εχεις ευαισθησια, που φαινεται απο την πρωτη χρηση, ειτε να το αφησεις πολλες ωρες. Πιο πολυ κινδυνευεις για μολυνσεις αν κανεις μπανιο χωρις αυτο. Ιδιως αν κανεις μπανιο σε βρωμικη θαλασσα, πχ Αττικη οπου και να πας βρωμικη ειναι.

Αυτα ακουγα και εχασα 1000 μπανια στη ζωη μου, με το που εκανα τη μεγαλη το ξεκινησα και απο τοτε λεω γιατι τοσα χρονια η χαζη καθομουν στην καφετερια και εχανα τα μισα μπανια του χρονου....

Link to comment
Share on other sites

καλέ μην τρελαίνεστε.. ολοι οι άλλοι που κατουρανε στη θάλασσα δλδ δεν σας πειραξαν; (αστειάκι) :P

 

 

Το θέμα είναι πως το ταμπόν είναι ασφαλές - ο μαιευτήρας μου είπε πως αν πια δεν κρατιέμαι και θέλω να μπω οπωσδήποτε στη θάλασσα πριν σαραντήσω (που δεν..) να το κάνω σε πολύ καθαρή θάλασσα και φορώντας ταμπόν, ώστε να μην φτάσουν μικρόβια στον τράχηλο. Άρα, αν προτείνεται για τόσο ευαίσθητες καταστάσεις, όπως η λοχεία, όπου η μήτρα είναι ακόμα ανοιχτή, οι κίνδυνοι είναι ανύπαρκτοι σε φυσιολογικές συνθήκες όπως η περίοδος.

 

υγ κοινωνικόν σχόλιον: γνωστή μου απ' το παρελθόν είχε κοιμηθεί με τη μισή Αθήνα, αλλά αρνιόταν πεισματικά να φορέσει ταμπόν... τι να πεις. :P

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τους υπόλοιπους τους έχεις σκεφτεί, δεν νομίζω πως είναι σωστό να πάει έστω και μια σταγόνα στο νερό, απο το αίμα σου.....

 

Έχετε σκεφτεί ότι αυτές ο απόψεις είναι απόηχος μισογυνικών δοξασιών, σύμφωνα με τις οποίες η γυναίκα και οι βιολογικές λειτουργίες της είναι ακάθαρτες και το αίμα της περιόδου taboo; Όταν θεωρούμε ότι μια σταγόνα αίμα περιόδου μπορεί να μολύνει ολόκληρη παραλία, τότε μιλάμε αποκλειστικά για ηθική/τελετουργική μόλυνση. Αν ένας άντρας γρατζουνιστεί σε ένα βραχάκι στη θάλασσα, η πρώτη μας σκέψη είναι "μπλιαχ, μολύνει τον κόσμο με το αίμα του;"

 

Δεν το λέω για να επιτεθώ στη συμφορουμίτισσα, που απλώς μεταφέρει τα taboo της κοινωνίας μας. Ούτε ισχυρίζομαι ότι εγώ είμαι απαλλαγμένη από τέτοια taboo. Αλλά καλό είναι να ψάχνουμε λίγο τέτοια θέματα. Αν θέλετε, γκουγκλάρετε τους όρους gender, purity, menstruation, έχει πολύ υλικό στο διαδίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φοράω Ράμπιν και μπαίνω στη θάλασσα. Να πω επίσης ότι με τις σερβιέτες αν δεν μπορέσω να την αλλάξω για κάποιες ώρες που μπορεί να είμαι για ψώνια, ερεθιζεται η περιοχή και μπορεί να παθω και κολπιτιδα. Το έχω παρατηρήσει αυτό σε μένα, ενώ με το Ράμπιν δεν το παθαινω

Link to comment
Share on other sites

Έχετε σκεφτεί ότι αυτές ο απόψεις είναι απόηχος μισογυνικών δοξασιών, σύμφωνα με τις οποίες η γυναίκα και οι βιολογικές λειτουργίες της είναι ακάθαρτες και το αίμα της περιόδου taboo; Όταν θεωρούμε ότι μια σταγόνα αίμα περιόδου μπορεί να μολύνει ολόκληρη παραλία, τότε μιλάμε αποκλειστικά για ηθική/τελετουργική μόλυνση. Αν ένας άντρας γρατζουνιστεί σε ένα βραχάκι στη θάλασσα, η πρώτη μας σκέψη είναι "μπλιαχ, μολύνει τον κόσμο με το αίμα του;"

 

Δεν το λέω για να επιτεθώ στη συμφορουμίτισσα, που απλώς μεταφέρει τα taboo της κοινωνίας μας. Ούτε ισχυρίζομαι ότι εγώ είμαι απαλλαγμένη από τέτοια taboo. Αλλά καλό είναι να ψάχνουμε λίγο τέτοια θέματα. Αν θέλετε, γκουγκλάρετε τους όρους gender, purity, menstruation, έχει πολύ υλικό στο διαδίκτυο.

 

Μας δουλευεις, ετσι; :cool:

 

Και τα σκ.... ειναι βιολογικη λειτουργια, αλλα ναι, τα θεωρω ακαθαρτα. Εσυ;

 

Αν ενας αντρας, γυναικα, γκευ, κοπει και μπει στη θαλασσα, με πειραζει. Ναι, μολυνει τη θαλασσα με αιμα και εγω, δεν θα το εκανα. Οταν κοπω, δεν θα μπω με αιμορραγια στη θαλασσα να μπει μετα ο αλλος, να κανει μακροβουτι.

 

Δεν μιλαμε για taboo. Μιλαμε για ΣΙΧΑΜΑΡΑ να μπει ενας/μια και να κατουραει ή να αιμορραγει εκει που το παιδι μου, θα κανει μπανιο.

 

Για εμενα, ειναι θεμα ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ και ΣΕΒΑΣΜΟΥ στον αλλο, να κρατησω τη θαλασσα καθαρη για να μπει. Οπως και την παραλια αλλα αυτο, ειναι ενα αλλο θεμα....

Link to comment
Share on other sites

Έχετε σκεφτεί ότι αυτές ο απόψεις είναι απόηχος μισογυνικών δοξασιών, σύμφωνα με τις οποίες η γυναίκα και οι βιολογικές λειτουργίες της είναι ακάθαρτες και το αίμα της περιόδου taboo; Όταν θεωρούμε ότι μια σταγόνα αίμα περιόδου μπορεί να μολύνει ολόκληρη παραλία, τότε μιλάμε αποκλειστικά για ηθική/τελετουργική μόλυνση. Αν ένας άντρας γρατζουνιστεί σε ένα βραχάκι στη θάλασσα, η πρώτη μας σκέψη είναι "μπλιαχ, μολύνει τον κόσμο με το αίμα του;"

Εντάξει έχω ταμπου και τα μεταφέρω, γιατί δεν θέλω να μπει η κοπέλα στην θάλασσα έχοντας περίοδο, χωρίς ταμπόν? Να ξέρεις πως επίσης έχω το ταμπού ότι δεν θέλω να μπει κανείς με τραύμα ανοιχτό μέσα σε αυτή ή με κάτι που αιμοραγεί γενικά!!!!!!!!! Εχω δει τύπο που είχε μπει στη θάλασσα με τραύμα, πληγή με πύο μέσα και σιχάθηκα την ζωή μου. Εννοείται πως ευλογούσα τον θεό γιατί δεν είχα μπει μέσα και δεν μπήκα όσο έκατσα στην παραλία. Μην τρελαθούμε κιόλας. Ταμπού είναι να θεωρείς ότι η γυναίκα, δεν μπορεί να φιλήσει την εικόνα στην εκκλησία γιαττί έχει περίοδο, κι αυτό πίστεψε με δεν το ασπάζομαι. Το άλλο, είναι αδιανόητο και κακώς γίνεται.

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...