Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εδιμβούργο! Έχει πάει κανείς;


marcella

Recommended Posts

Γεια σας! Σκεφτόμαστε με τον άντρα μου να πάμε ένα ταξιδάκι στο Εδιμβούργο (Σκωτία) αλλά βρίσκουμε φθηνά εισιτήρια για Νοέμβρη και Δεκέμβρη. Αξίζει να πάμε τέτοια εποχή; Θέλω να πω, αν έχει ομίχλη, ή βρέχει συνέχεια ή ακόμα αν είναι μικρή η μέρα δεν θα μπορούμε να δούμε πολλά.

Εχει πάει κανείς; Πως είναι οι χειμώνες τους; Πότε είναι η καλύτερη στιγμή να πάει κανείς; και οποιαδήποτε άλλη πληροφορία για αυτό το μέρος μας είναι χρήσιμη!

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εκείνη την εποχή κάνει απλά παγωνιά!!!!!

Σκέψου ότι το Εδιμβούργο είναι κοντά στον πολικό κύκλο.... Πολύ κρύο!

Εγώ είχα πάει αρχές Μαΐου και είχε 7 βαθμούς, ενώ στο Νόττινγχαμ, από όπου ξεκίνησα, είχε 18....

 

Επίσης, η διάρκεια της μέρας είναι πολύ μικρή εκέινο τον καιρό.

 

Και για να περάσω στα θετικά, γιατί μάλλον σου έκανα την καρδιά περιβόλι, είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ πόλη! Εγώ την ερωτεύτηκα από την πρωτη στιγμή! Μικρούτσικη. Όλα όσα "πρέπει" να δεις, τα βλέπεις σε 2 μέρες... (εγώ πήγα ένα Σαββατοκύριακο και την γύρισα όλη). Το κάστρο, το Royal Mile, το Whisky Heritage, τις στοές με τα "φαντάσματα"... Δοκίμασα 7 διαφορετικά Whiskies (δεν άντεχα περισσότερα σε ένα βράδυ...), έφαγα το παραδοσιακό Haggis, μπήκα σε ταξί με καρώ ταπετσαρία, ψώνισα...

ΤΕΛΕΙΑ απλά ΤΕΛΕΙΑ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα παει μεσα Ιουλιου .Οι θερμοκρασιες ηταν ευχαριστες αλλα το βραδυ ηθελες ζακετα.Το μετανοιωσα που δεν εκατσα περισσοτερο να προλαβω το ξακουστο festival του Εδιμβουργου.emmaki και γω απο Νοττινγκχαμ ξεκινησα,ακου συμπτωση!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας! Το θέμα της ημέρας με απασχολεί. Αυτά τα άτιμα τα εισιτήρια! Μέσα στο καλοκαίρι στοιχίζουν 150-300 ευρώ πήγαινε-έλα ενώ το Νοέμβριο και Δεκέμβριο μόνο 75 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Θελω κι εγωωωωωω

λατρεμενη πολη. Πηγαινε οποτε μπορεσεις, αρκει να πας!!! :D

 

Εμεις πηγαμε εκτος απο το κεντρο με τα καταστηματα για ψωνια και τα μπαρακια το βραδυ (που ειναι πολυ καλυτερα απο αυτα που βρισκεις στην υπολοιπη Μ Βρετανια), στους λοφους πανω απο την πολη, οπου φαινεται η θεα μεχρι τη θαλασσα και το παλατι, στην παραλια, στην Αnne's str...γενικα καλο ειναι να πας ανοιξη, αλλα γενικα ειναι ατμοσφαιρικη πολη ολο το χρονο-απλα χειμωνα, ΝΤΥΣΟΥ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Μωρέ προκειμένου να ξαναπήγαινα, πήγαινα και Φλεβάρη, οποτεδήποτε.

Θέλεις αδιάβροχο μπουφάν και παπούτσια και ζεστά ρούχα.

Είναι υπέροχη πόλη, δεν την χορταίνεις.

Να πας !!!!!!!!!!!!!!!!!!

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάει και καλοκαίρι Αυγουστο και χειμώνα Δεκέμβριο-Ιανουάριο!

Κάνει πολύ κρύο αλλά με τα κατάλληλα ρούχα θα είσαι μια χαρά. Τον χειμώνα δεν έβρεχε τόσο αλλά όταν είχε αέρα πάγωνα τελείως, ειδικά τα πόδια μου!

Θα ξαναπήγαινα όσο περισσότερες φορές μπορούσα!

Το κέντρο της πόλης είναι απλά φανταστικό! Έχει τους ξακουστούς κήπους στο κέντρο ακριβώς και από πάνω τους αρχίζει η High Street που καταλήγει στο κάστρο.Πρέπει οπωσδήποτε να πάτε στο κάστρο, βλέπεις πανοραμικά όλη την πόλη και είναι ωραίο αξιοθέατο για να δεις.

Όταν είχα πάει καλοκαίρι υπήρχαν μέρες που φόραγα κοντομάνικο αλλά υπήρχαν και 2-3 μέρες που είχα βάλει ό,τι είχα και δεν είχα από στρώσεις ρούχων για να βγω έξω.....

Σκοτεινιάζει νωρίς αλλά αν προγραμματίσεις σωστα την ημέρα σου μπορείς να τα δεις όλα με το φως της ημέρας γιατί είναι μικρή πολή και την γυρίζεις σε λίγες μέρες.

Επίσης είναι φοβερά γραφική πόλη....

Στη High Street υπάρχει και το μπαρ του Frankestein, πολύ γέλιο....

Ωραία μαγαζιά και φτηνά για αγορές cd ή βινύλιων....

Στα καφέ τους φτιάχνουν ωραίο καφέ latte....

Ωραίες pub και club....

Καλά να περάσετε!

Link to comment
Share on other sites

Πήγα τον Φεβρουάριο και ήταν φανταστικά! Δεν είχε πολυ κρύο, είχα πάρει ισοθερμικα μαζι μου και δεν τα φόρεσα καθολου. Στην Πράγα είχα ξυλιάσει πολυ περισσότερο! Είναι και τι καιρο θα πετύχεις, όπου και να πας. Κι εγω με φτηνά της easy jet , κάπου 100 ευρω το άτομο με τον husband !

Καλα να περάσετε !

Link to comment
Share on other sites

να πάτε!!!!!!!!!!!!

έχω ταξιδέψει στη Σκωτία και ειλικρινά ερωτεύτηκα αυτή τη χώρα.

το Εδιμβούργο είναι καταπληκτικό και θεωρώ ότι το κρύο του πάει τόοοσο πολύ γιατί δένει με την ατμόσφαιρα.

έχει πολλά πράγματα να δείτε και να κάνετε.

έχει και πολύ καλό φαγητό (δεν το περιμέναμε αλλά ισχύει)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ! Ελπίζω να καταφέρουμε να πάμε γιατί με την οικονομική κατάσταση όπως έχει φοβόμαστε λίγο να ξανοιχτούμε σε έξοδα. Αλλά αυτό θέλουμε να το κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ πολύ! Ελπίζω να καταφέρουμε να πάμε γιατί με την οικονομική κατάσταση όπως έχει φοβόμαστε λίγο να ξανοιχτούμε σε έξοδα. Αλλά αυτό θέλουμε να το κάνουμε.

Πες ημερομηνίες να ψάξουμε, αεροπορικά, ξενοδοχεία κλπ !!!!!!

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ! Ελπίζω να καταφέρουμε να πάμε γιατί με την οικονομική κατάσταση όπως έχει φοβόμαστε λίγο να ξανοιχτούμε σε έξοδα. Αλλά αυτό θέλουμε να το κάνουμε.

 

Για δες την easyjet για εισιτηρια. Επισης για ξενοδοχεια μπες στο booking.com, trivago, tripadvisor κλπ...

Μην πας σε πρακτορειο, τα παρουσιαζουν για προσφορες αλλα θα σε μαδησουν! Μια φορα εψαχνα για Βερολινο και ειχα παει σε 7-8 πρακτορεια και δεν ειχαν κατω απο 450 ευρω/ατομο, συνολο 900 ευρω ετσι? και το ελεγαν σουπερ προσφορα. Τελικα πηγαμε με easyjet με 50 ευρω το εισιτηριο, συνολο 200, (θελει να δοκιμασεισ ημ/νιες για να βρεις καλη τιμη) και βρηκαμε ενα τελειο ξενοδοχειο 4* διπλα στο μετρο 60 ευρω τη βραδια!! Συνολο 440 και οι δυο μας!!! Δεν ξαναπατησα σε πρακτορειο μετα απο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια, έχει πάει καμιά σας Σεπτέμβριο στη Σκωτία?

τι καιρό έχει? αναρωτιεμαι τι ρουχα θα χρειαστώ μαζί...σίγουρα χειμωνιατικα, αλλα βαρυά χειμωνιατικα?μπουφαν?

από παπουτσια?μπότες?

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπουφάν και μπότες σίγουρα. Ακόμα κι αν έχει ήπιο καιρό τη μέρα, το βράδυ θα χρειαστείς μπουφάν. Και αν έρχεσαι από Αθήνα, θα νιώθεις πιο έντονα το κρύο.

 

Αυτή τη στιγμή η μέγιστη θερμοκρασία στο Εδιμβούργο είναι γύρω στους 12-13 βαθμούς.

Link to comment
Share on other sites

Να δεις απο πριν το καιρό και τις θερμοκρασίες...τελικα λες για σεπτεμβριο η νοεμβριο, για χειμώνα πάντως ένα χοντρό καλτσον και καλτσες και ζεστο παντελονι,κανένα ισοθερμικο φανέλακι κι μπλουζάκι και καλύτερα καμία χοντρή ζάκετα ώστε οταν μπαίνεις σε εσωτερικούς χώρους και θα εχει πολύ ζέστη να μπορείς να βγάλεις εύκολα τα παραπάνω ρούχα....και φυσικα απαραίτητα γάντια αυτά τα αδιαβροχα απο μεσα, κασκόλ σκούφι....και το χοντρό σου μπουφάν με κουκούλα και αδιάβροχο (εγω εχω ένα μονο για τέτοιες περιπτώσεις....βέβαια δεν ειναι να βγάλω φωτο οταν το φοραω)...και φυσικα άνετα παπούτσια οχι αθλητικά γιατι δεν περνάει το κρύο και η βροχή ...η πόλη πάντως ειναι σαν να είσαι σε παραμύθι....και τίποτα να μην δεις απο τα λεγόμενα αξιοθέατα ειναι υπεροχή κια μονο να την περπατάς...με φοβερές ανηφορες κατήφορος μην ξεγελάσει ΄ς απο τον χαρτί

 

Για φαγητο κλασικά fish and chips και fish pie πολύ ωραίο μέρος με πολύ καλο φαγητο......http://www.fishersbistros.co.uk/ αλλιώς για ποιο οικονομικά εχει ωραία σάντουιτς μπισκοτα κτλ το marks and Spenser

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...