Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανάποδα παιδικά καθίσματα


Recommended Posts

Λογικά τα καθίσματα που δεν γράφουν ότι κάνουν ανάποδα για πάνω από 13 κιλά δεν έχουν ελεγχθεί για τέτοια χρήση, δηλαδή δεν έχουν γίνει τα κατάλληλα τεστ. Μπορεί και να είναι οκ αλλά μπορεί και όχι.

 

Τώρα που αλλάζουν οι κανονισμοί υποθέτω ότι οι εταιρείες θα αρχίσουν να τα ελέγχουν και ανάποδα για μεγάλα παιδάκια, και αν τα βρίσκουν ασφαλή θα αλλάζουν τις οδηγίες χρήσης χωρίς ιδιαίτερη αλλαγή στο κάθισμα.

 

Όσο για φτηνά rear facing, δείτε εδώ:

 

http://erfmission.com/?page_id=662

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 942
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σόνια, γιατί ανάποδα;

Γιατί το Rear facing ειναι 4 φορές πιο ασφαλές από το Forward facing. Για το λόγο αυτό κάθεται στο Britax Two way Elite που ειναι εως 25 κιλά. Αλλα προβληματίζομαι για το επόμενο κάθισμα γιατί δεν έχουμε πολλά κιλά-μόνο 17- αλλά έχουμε ύψος.

xAh6.png h1d6.png
Link to comment
Share on other sites

πραγματικα εχω μεινει αναυδος με οτι διαβασα....αν και βοηθησα με τη παραγγελια της κουνιαδας μου στην παραγγελια 2 καθισματων απο ιντερνετ, ρεκαρο και τα δυο, ομολογω οτι δεν ειχα δει τιποτα περι του θεματος...ισως επειδη ειχε ηδη αποφασισει να παρει το ρεκαρο και απλα μου ζητησε να το βρω φθηνοτερο...στο θεμα μας τωρα...

η μικρη μας ειναι 10 μηνων και ηδη περπαταει αν πιανεται απο καπου...λιγο παραπανω υψος και βαρος, γυρω στους 72 ποντους και δεκα κιλα...προσανατολιζομασταν στο recaro monza is http://www.paulstride.co.uk/recaro-car-seats/recaro-monza-nova-is-seatfix-graphite-2149893-398943-753964.php, αλλα μετα απο αυτα που διαβασα και δεν πιστευα ποσο αδαης ημουν επι του θεματος αλλαξα σχετικα γνωμη...η αληθεια ειναι οτι το εν λογω με το συγκεκριμενο μαξιλαρακι προστατευει απο μετωπικες συγκρουσεις αλλα διαβαζοντας ενα pdf της ρενεσα νωριτερα ειδα οτι σε πολλες περιπτωσεις ειναι ουσιαστικα αχρηστο αυτο το συστημα προστασιας οποτε και το απορριψαμε...

να πω οτι μολις παρεληφθη το νεο αμαξι, σεατ λεον στεισον οποτε απο χωρο ειμαστε ψιλοκομπλε...

εν τελει ειδα αυτο

http://www.justkidsstore.com/prod/britax/advocate-g4-1/broadway

ειδα και αυτο

http://shop.carseat.se/car-seats/britax-max-way.html

και αυτο

http://shop.carseat.se/car-seats/maxi-cosi-mobi.html

κλεινω περισσοτερο στο 2ο...οι απαιτησεις μου ειναι να ειναι rf alla na gınetaı kaı ff ετσι ωστε αν δυσκολευτουμε να το γυρισουμε καποια στιγμη, επισης θα το κρατησουμε μεχρι τα 4-5 οπου μετα θα παρουμε αλλο καθισματακι γιατι σκεφτομαστε για 2ο μωρο οποτε και θα το χρειαστουμε και για το 2ο....επισης με ενδιαφερει να εχει ανακλιση χωρις να χρειαζεται να το ξεκουμπωσω απο τη βαση οπως το τριοφιξ.οσο πιο πολυ ξαπλωνει τοσο καλυτερα...ισοφιξ υπαρχει αλλα δεν ειναι απαιτουμενο απο μενα τουλ...το ισοφιξ βοηθα στο να τοποθετησεις σωστα το καρεκλακι, νομιζω οτι το καταφερνω και χωρις αυτο....οπως ειπα χωρος υπαρχει στο καθισμα, και τελος με ενδιαφερει και η ανεση των ποδιων του μωρου γιατι αν δεν αισθανεται και αυτο ανετα θα παραπονιεται και δε ξερω κατα ποσο κινδυνευουν και τα ποδια η η λεκανη της σε περιπτωση συγκρουσης

παιδια πραγματικα επειδη ζαλιστηκα 2 μερες οποιος εχει ορεξη ας πει καμια ιδεα.....

Link to comment
Share on other sites

madbiker, νομίζω πως από τα τρία καθίσματα που γράφεις μόνο το britax advocate χρησιμοποιείται και προς τα μπρος και ανάποδα.

 

Εμείς έχουμε το Britax Maxway και είμαστε πολύ ευχαριστημένοι. Είναι "μαζεμένο" κάθισμα αλλά έχει αρκετό χώρο για το παιδί. Η κόρη μου, που ήταν 9 κιλά και 73 πόντους στους 10 μήνες, τώρα έχει κλείσει τα τέσσερα χρόνια και κάθεται άνετα. Στο φάρδος έχει αρκετό περιθώριο, αλλά και στο ύψος πιστεύω μας βγάζει κανα-δυο χρόνια ακόμη. Η μικρή έχει καθίσει και προς τα εμπρός (σε άλλα καθίσματα, σε άλλα αυτοκίνητα) αλλά δεν έδειξε να το προτιμάει, ούτε έχει γκρινιάξει μέχρι τώρα για το κάθισμά της. Οπότε το ότι δε γυρίζει προς τα μπρος δεν αποτελεί προς το παρόν πρόβλημα. Όσο για τα πόδια, πότε τα σταυρώνει σαν τον Βούδα, πότε τα απλώνει προς τα πάνω στην πλάτη του καθίσματος, αλλά φαίνεται να βολεύεται. Από ανάκλιση δεν είμαι σίγουρη πόσο καλή είναι στην βρεφική θέση, γιατί όταν αρχίσαμε να χρησιμοποιούμε το maxway το παιδί κόντευε τα δύο. Στην πιο όρθια θέση πάντως κοιμάται άνετα (δεν της πέφτει μπροστά το κεφάλι). Η ρύθμιση της κλίσης δεν γίνεται εν κινήσει. Σύμφωνα με τις οδηγίες χρήσεως, διαλέγεις την κλίση που ταιριάζει στην ηλικία του παιδιού σου και την αφήνεις έτσι ώσπου να μεγαλώσει. (Παρενθετικά θα πω πως αυτό ισχύει θεωρητικά και για το άλλο μας κάθισμα, όπου η ρύθμιση κλίσης γίνεται και με το ένα χέρι: η θέση 1 είναι μέχρι (νομίζω) 9 μηνών, η 2 μέχρι 2 ετών, κλπ., κι όχι ανάλογα αν κοιμάται η όχι το μωρό...)

 

 

Αυτά από εμένα λοιπόν, ελπίζω να απαντήσει τώρα και κάποιος που να ξέρει και για τα άλλα καθίσματα που σας άρεσαν! Η γνώμη μου πάντως είναι, αν δεν χρειάζεστε καινούριο κάθισμα άμεσα (σας έχει μικρύνει πχ το βρεφικό) να μη βιαστείτε να παραγγείλετε. Συνεχώς βγαίνουν νέα μοντέλα, μπορεί κάποια από αυτά να σας αρέσουν ακόμα περισσότερο- αφήστε το ότι βγαίνουν και καινούριες μελέτες κάθε τόσο. Εν τω μεταξύ, ό,τι άλλο θέλετε, εδω είμαστε.

Επεξεργάστηκαν by vimatakia
ορθογραφικά λάθη
Link to comment
Share on other sites

Γιατί το Rear facing ειναι 4 φορές πιο ασφαλές από το Forward facing. Για το λόγο αυτό κάθεται στο Britax Two way Elite που ειναι εως 25 κιλά. Αλλα προβληματίζομαι για το επόμενο κάθισμα γιατί δεν έχουμε πολλά κιλά-μόνο 17- αλλά έχουμε ύψος.

 

Νόμιζα ότι είναι μέχρι μια ορισμένη ηλικία, όχι εσαεί.

Και δικαιολογητικός λόγος είναι η κατανομή βάρους του παιδιού.

Δεν ισχύει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

vimatakia ευχαριστω για την απαντηση...η αληηεια ειναι οτι το ψαχνουμε ακομα αν και τελικα σκεφτομαι να καταληξουμε στο ρεκαρο young sport...θα δουμε ακομα κοιταμε...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους!!!!

Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος απο εδω μέσα να μου λύσει κάποιες απορίες.

Ενδιαφέρομαι για το καθισμα Britax Multi Tech 2,μπήκα και είδα στην carseat αλλα θα ηθελα να μου πει κάποιος που έχει Opel Corca σαν εμας αν χωραει το συγκεκριμενο καθισμα.Και μια ακόμα απορία,πως κανατε την παραγγελία απο την carseat στην σουηδια μεσω τηλεφώνου η στειλατε mail.Θα με βοηθούσε πολυ να με διαφωτησει κάποιος.:P:p:p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!!!!

Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος απο εδω μέσα να μου λύσει κάποιες απορίες.

Ενδιαφέρομαι για το καθισμα Britax Multi Tech 2,μπήκα και είδα στην carseat αλλα θα ηθελα να μου πει κάποιος που έχει Opel Corca σαν εμας αν χωραει το συγκεκριμενο καθισμα.Και μια ακόμα απορία,πως κανατε την παραγγελία απο την carseat στην σουηδια μεσω τηλεφώνου η στειλατε mail.Θα με βοηθούσε πολυ να με διαφωτησει κάποιος.:P:p:p

 

Αν στειλεις email στο carseat με το μοντελο του αυτοκινητου, θα σου πουν αν χωραει. Επισης στο site της britax εχουν αναρτησει τα manual καθε καθισματος, οπου υπαρχει αναλυτικος καταλογος για τα συμβατα αυτοκινητα. Ψαξε και θα τα βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν στειλεις email στο carseat με το μοντελο του αυτοκινητου, θα σου πουν αν χωραει. Επισης στο site της britax εχουν αναρτησει τα manual καθε καθισματος, οπου υπαρχει αναλυτικος καταλογος για τα συμβατα αυτοκινητα. Ψαξε και θα τα βρεις.

 

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Μηπως γνωριζεις και πως γινονται οι παραγγελιες?Στελνεις mail η κανεις κατι αλλο?Ειμαι λιγο ασχετη με το ολο θεμα για αυτο ρωταω.Μπορεις να πληρωσεις και με αντικαταβολη?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Μηπως γνωριζεις και πως γινονται οι παραγγελιες?Στελνεις mail η κανεις κατι αλλο?Ειμαι λιγο ασχετη με το ολο θεμα για αυτο ρωταω.Μπορεις να πληρωσεις και με αντικαταβολη?

 

Moυ απαντησαν

 

We accept Visa/MC, Paypal and bank transfer.

 

Δεν εχω κανει ακομα την παραγγελία αλλα αν στειλεις ενα μαιλ θα σου τα πουν. Ειναι πολυ εξυπηρετικοι.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλημέρα

 

Εχει παρει κανεις καποιο από τα εξης καθισματακια??

 

Britax Max-Fix 2, Kiss 2, Concord Reverso, Britax Dualfix

 

Είναι αναποδα καθισματα, στην κατηγορια 0-18 με συστημα isofix .

 

http://shop.carseat.se/car-seats/britax-maxfix-2.html

http://shop.carseat.se/car-seats/duologic-2.html

http://shop.carseat.se/car-seats/concord-reverso.html

http://shop.carseat.se/car-seats/britax-dualfix.html

 

Μας τα εχουν προτεινει από το carseat για νεογεννητο και θα ηθελα να ξερω αν εχει καποιος προσωπικη γνωμη-εμπειρα.

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Είχα το Kiss 2. το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Δεν το είχα απο νεογέννητο, το πήρα όταν ήταν 9 κιλά και το κράτησα ως τα 16 κιλά και λυπάμαι που δεν το γνώριζα νωρίτερα. Δεν έχω απολύτως τίποτα αρνητικό να πω. μου το χε προτείνει και μενα ο hackan μεταξύ άλλων. ήμουν πολύ επιφυλακτική καθώς δεν το γνώριζα αλλά τελικά κατέληξα σ αυτο και δεν το μετάνιωσα ούτε στιγμή.

L0Zkp3.png
Link to comment
Share on other sites

Είχα το Kiss 2. το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Δεν το είχα απο νεογέννητο, το πήρα όταν ήταν 9 κιλά και το κράτησα ως τα 16 κιλά και λυπάμαι που δεν το γνώριζα νωρίτερα. Δεν έχω απολύτως τίποτα αρνητικό να πω. μου το χε προτείνει και μενα ο hackan μεταξύ άλλων. ήμουν πολύ επιφυλακτική καθώς δεν το γνώριζα αλλά τελικά κατέληξα σ αυτο και δεν το μετάνιωσα ούτε στιγμή.

 

Σε ευχαριστω πολύ για την απαντηση. Είναι αρκετα πιο οικονομικο από τα άλλα αλλα επειδή κι εγω δεν το ξερω δεν ημουν σιγουρη.

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνω στη συζήτηση σας γιατί θα ήθελα να αναφέρω ότι έχω ένα ανάποδο κάθισμα προς πώληση. Όπως κι εσείς πληροφορηθηκα από εδώ για τα ανάποδα καθίσματα και αγορασα από τον γνωστό Χακαν το Britax Hi-Way 2.

Ή συναλλαγή με το κατάστημα ήταν άψογη και το κάθισμα απροβληματιστο, το χρησιμοποιήσαμε αρκετά και είναι σαν καινούργιο. Έτσι για την ιστορία έχουμε mazda2 κι εψαχνα ένα κάθισμα που να χωράει και σε μικρότερα αυτοκίνητα.

Μπορείτε να δείτε πληροφορίες για το κάθισμα στο σάιτ. Εμείς το έχουμε σε μαύρο χρώμα μαζί με όλα τα παρελκόμενα: μαξιλαράκι στήριξης του κεφαλιού, αφρολεξ για καλύτερη τοποθέτηση στο αυτοκίνητο και λουριά, κλιψακι για καλύτερο δέσιμο της ζώνης (που δεν χρησιμοποιήσαμε ποτέ γιατί είχαμε ...καλό κοριτσάκι)

Ή τιμή για όλα αυτά είναι 160?, και το τηλέφωνο μου 6980521863

 

http://shop.carseat.se/car-seats/britax-hi-way-ii.html

 

Ευχαριστώ,

Ιακωβίνα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπαίνω στη συζήτηση σας γιατί θα ήθελα να αναφέρω ότι έχω ένα ανάποδο κάθισμα προς πώληση. Όπως κι εσείς πληροφορηθηκα από εδώ για τα ανάποδα καθίσματα και αγορασα από τον γνωστό Χακαν το Britax Hi-Way 2.

Ή συναλλαγή με το κατάστημα ήταν άψογη και το κάθισμα απροβληματιστο, το χρησιμοποιήσαμε αρκετά και είναι σαν καινούργιο. Έτσι για την ιστορία έχουμε mazda2 κι εψαχνα ένα κάθισμα που να χωράει και σε μικρότερα αυτοκίνητα.

Μπορείτε να δείτε πληροφορίες για το κάθισμα στο σάιτ. Εμείς το έχουμε σε μαύρο χρώμα μαζί με όλα τα παρελκόμενα: μαξιλαράκι στήριξης του κεφαλιού, αφρολεξ για καλύτερη τοποθέτηση στο αυτοκίνητο και λουριά, κλιψακι για καλύτερο δέσιμο της ζώνης (που δεν χρησιμοποιήσαμε ποτέ γιατί είχαμε ...καλό κοριτσάκι)

Ή τιμή για όλα αυτά είναι 160?, και το τηλέφωνο μου 6980521863

 

http://shop.carseat.se/car-seats/britax-hi-way-ii.html

 

Ευχαριστώ,

Ιακωβίνα

 

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΤΗΣ ΑΓΓΕΛΙΑΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλημέρα

 

Εχει παρει κανεις καποιο από τα εξης καθισματακια??

 

Britax Max-Fix 2, Kiss 2, Concord Reverso, Britax Dualfix

 

Είναι αναποδα καθισματα, στην κατηγορια 0-18 με συστημα isofix .

 

http://shop.carseat.se/car-seats/britax-maxfix-2.html

http://shop.carseat.se/car-seats/duologic-2.html

http://shop.carseat.se/car-seats/concord-reverso.html

http://shop.carseat.se/car-seats/britax-dualfix.html

 

Μας τα εχουν προτεινει από το carseat για νεογεννητο και θα ηθελα να ξερω αν εχει καποιος προσωπικη γνωμη-εμπειρα.

 

ευχαριστω

 

Γεια σου, eirinako, να χαίρεσαι το κοριτσάκι σου!

 

Ήθελα να ρωτήσω αν τελικά πήρατε κάποιο από τα παραπάνω καθισματάκια και ποιες είναι οι εντυπώσεις σου. Έμεινες ευχαριστημένη από κάποιο; Η κατηγορία 0-18 περίπου μέχρι ποια ηλικία σε πάει;

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου, eirinako, να χαίρεσαι το κοριτσάκι σου!

 

Ήθελα να ρωτήσω αν τελικά πήρατε κάποιο από τα παραπάνω καθισματάκια και ποιες είναι οι εντυπώσεις σου. Έμεινες ευχαριστημένη από κάποιο; Η κατηγορία 0-18 περίπου μέχρι ποια ηλικία σε πάει;

 

Σε ευχαριστω για τις ευχες, κι εσυ με το καλο!!

 

Δεν εχω αγορασει κατι ακομα, αλλα γενικα δεν ειμαι πολυ γρηγορη στις αποφασεις και τις αγορες μου. :roll:.

 

το 0-18 ειναι περιπου μεχρι 4 ετων

 

Μαλλον κλινω προς το kiss. Θα γραψω οταν το παρω να σου πω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Eχει πάρει κανείς το εξής κάθισμα?

 

 

Concord Reverso

Καλημέρα,

φαίνεται πολύ καλό,εγώ εντυπωσιάστηκα και θα το δοκίμαζα...εμείς ΔΕΝ έχουμε ανάποδο,έχουμε όμως το concord T και είμαστε πολύ ευχαριστημένοι...(αν ξαναγόραζα ίσως προτιμούσα το ΧΤ λόγω της ανάκλισης;))

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σε περίπτωση που κάποιος ενδιαφέρετε για μεταχειρισμένο ανάποδο καθισματάκι αυτοκινήτου, δίνουμε το δικό μας από το οποίο μείναμε σούπερ ικανοποιημένοι και το οποίο το βρήκαμε μέσω αυτού του τόσο εποικοδομητικού και βοηθητικού thread, κάτι δεκάδες σελίδες πιο πρίν:

 

http://www.xe.gr/brefika-paidika/paidika-kathismata-aftokinitou|ad-184659164.html

 

Εννοείται συνοδεύεται με όλα τα αξεσουάρ που έχει στην αγγελία.

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Eχει πάρει κανείς το εξής κάθισμα?

 

 

Concord Reverso

mariosrs δεν ξέρω εάν το πήρες τελικά αυτό το καθισματάκι, αλλά εάν δεν έχεις αποφασίσει ακόμα, θα σε συμβούλευα να πας ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ σε ένα κατάστημα που το πουλάει και να ζητήσεις να τοποθετηθεί στο αμάξι σου. Είχα ψηθεί και εγώ πάρα πολύ να το πάρουμε γιατί είναι i-size και επιπλέον διαφημίζεται για πολύ ελαφρύ (άσε που είναι και πολύ ντιζαϊνάτο :) ) αλλά ευτυχώς μας έκοψε και κάναμε τον κόπο να πάμε στην Αθήνα στο bebejou που το πουλάει και επιμέναμε να μπει στο αμάξι μας (δεν είναι πολύ πρόθυμοι δυστυχώς σε αυτό το μαγαζί). Και εκεί είναι που μας πέσαν τα μαλλιά! ΔΕΝ χωρούσε να μπει σε αμάξι renault captur !!! Δεν μιλάμε για κανά μικρό αμάξι! Και κυριολεκτικά δεν μπορούσε να πάει το μπροστινό κάθισμα πιο μπροστά για να μπει το reverso. Ο λόγος είναι ότι ο σχεδιασμός αυτού του καθίσματος το έχει πολύ κεκλιμένο ακόμα και στην πιο όρθια θέση του, με αποτέλεσμα να θέλει πολύ μήκος για να τοποθετηθεί.

Οπότε μη το πάρεις σε καμία περίπτωση εάν δεν το δεις πρώτα από κοντά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημερα! Επαναφερω το θεμα γιατι ειμαι κ εγω στην αναζητηση καθισματος για την μικρη μας!

Ειναι 82 ποντους 10 κιλα και 13 μηνων!

Φυσικα και ενδιαφερομαι για rear facing καθισμα με την επιλογη να μπορει να γυρισει και μπροστα μετα τα δυο αν δεν της αρεσει !

Εχω δει το joie stages αλλα ειναι μεχρι 13 κιλα αναποδη φορα οποτε δεν με καλυπτει ... Τι μου προτεινετε;

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε το BeSafe iZi Combi X3 ISOfix και είμαστε πάρα πολύ ευχαριστημένοι. Ο μεγάλος μου γιός το χρησιμοποίησε μέχρι τα τέσσερα και παρότι είναι ψηλός καθόταν πολύ άνετα ανάποδα.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...