Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παρενθετη μητερα????


Recommended Posts

ενημερωτικά, μέχρι σήμερα μόνο μία περίπτωση έχει καταγραφεί που καρκίνος πέρασε τον πλακούντα και νόσησε το έμβρυο. Και γενικά, το να ασθενήσει έγκυος από καρκίνο είναι πολύ σπάνιο ενδεχόμενο για να το συζητάμε ως πιθανότητα στην παρένθετη.

 

δεν ξερω αν ισχυει, αλλα γενικα ο φιλος δικηγορος ειναι κουκουρουκου κ ο ψειρας της ψειρας.

εδω για να προχορησει μια υποθεση με τρακαρισμα δικο μου (που με εγκατελειψε η αλλη που με τρακαρε με τη συλια μεσα κ ημουν κ εγκυος στα διδυμα περυσι τον μαϊο, καλεσα τροχαια κ την πηρα στο κατωπι) ηθελε κονε την ειρηνοδικη γειτωνισσα μου!!!

(συγνωμη για το οφ τοπικ)

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 439
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν το ξέρω το γιατρό αλλά συγγνώμη... πως θα δει αν τα ωάριά σου είναι καλής ποιότητας?

Θα κάνετε ωοληψία? Και τι θα τα κάνετε τα ωάρια αν δεν κάνεις τελικά εξωσ. σε αυτόν? Μπερδεύτηκα τώρα....

'Αλλες ορμονολογικές και αιματολογικές σου είπε να κάνεις? Ποιες?

μαλλον το διατυπωσα λαθος..εννοω οτι πηγα για να κανω τις απαραιτητες εξετασεις..ορμονολογικες και κατι αλλες αιματος ..η ποιοτητα των ωαριων φαινεται απο οτι γνωριζω οταν γινει ωοληψια..εχεις δικιο!!με εναν πρωτο υπερηχο που μου εκανε μου ειπε οτι δεν εχω απο τις ωοθηκες που θα δωσουν πολλα ωαρια,αλλα η ηλικια μου βοηθαει παρα πολυ..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

ειχα διαβασει στο νετ οτι λειτουργει στην κρητη ενα τετοιο κεντρο και μαλιστα το επισκεπτονται ζευγαρια απο την ιταλια γιατι εκει απαγορευεται η εν λογω διαδικασια

 

αν βρω το λινκ θα το βαλω

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

Ναι στο Ηράκλειο υπάρχει κέντρο εξωσωματικής. Δεν ξέρω αν σου βρίσκουν παρένθετη αλλά βασικά άμα έχεις κάποια κοπέλα μπορείς να το κάνεις σε όποιο κέντρο θέλεις. Δεν υπάρχει κόλλημα. Για να γίνει όμως όλη η διαδικασία νόμιμα και να φαινεται στα χαρτιά ότι είσαι η βιολογική μητέρα του παιδιού θα πρέπει ο γιατρός σου να βεβαιώσει ότι δεν μπορείς να τεκνοποιήσεις, να το δεχτεί το δικαστήριο, να κάνεις συμφωνητικό με την παρένθετη σε συμβολαιογράφο και μετά να προχωρήσεις στην εμβρυομεταφορά με τα δικά σου ωάρια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειχα διαβασει στο νετ οτι λειτουργει στην κρητη ενα τετοιο κεντρο και μαλιστα το επισκεπτονται ζευγαρια απο την ιταλια γιατι εκει απαγορευεται η εν λογω διαδικασια

 

αν βρω το λινκ θα το βαλω

 

ναι το γνωριζω..ειχα παρει σε αυτο το κεντρο να μου βρουν παρενθετη και να με ενημερωσουν και ακομα με παιρνουν..

Link to comment
Share on other sites

κοριτιστια μου μακαρι να βρεθη παρενθετη μανουλα κ να αποκτισετε το πλασματακι που ονειρευεστε μακαρι να μπορουσα κ εγω να το κανω αυτο για μια μανουλα ..

συγνωμη αν χαλαω το θεμα απλα ηθελα να σασ γραψω κ εγω ταπινα να πω οτι πωσ θα μπορεση μια μανουλα να κυοφορηση να γεννηση κ να δωσει ενα παιδακι μετα στουσ βιολογικουσ του γονεισ δνε θα δεθη μαζι του ?

συγνωμη αν χαλαω το θεμα απλα σαν μανουλα το λεω ... μακαρι να μην ειμουν τοσο σηνεσθιματικη κ να μπορουσα να βοηθησω δηλ μετα δνε θα βλεπει καθολου αυτο το μωρο η παρενθετη ?

.....

Link to comment
Share on other sites

Είσαι πολύ τυχερή που εσύ είσαι μανούλα ενώ εμείς δεν ξέρουμε αν θα γίνουμε ποτέ. Πράγματι δεν αμφισβητώ τις αγνές σου προθέσεις αλλά αν με μαστίγωνες θα πονούσα λιγότερο. Ειλικρινά δεν θέλω να μιλήσω άλλο γιατί ως παθούσα μάλλον είμαι πιο ευαίσθητη στο θέμα. Την ερώτηση αυτή πάντως πρέπει να την κάνεις σε μία εθελόντρια παρένθετη. Εμείς δεν μπορούμε να σου απαντήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

κοριτιστια μου μακαρι να βρεθη παρενθετη μανουλα κ να αποκτισετε το πλασματακι που ονειρευεστε μακαρι να μπορουσα κ εγω να το κανω αυτο για μια μανουλα ..

συγνωμη αν χαλαω το θεμα απλα ηθελα να σασ γραψω κ εγω ταπινα να πω οτι πωσ θα μπορεση μια μανουλα να κυοφορηση να γεννηση κ να δωσει ενα παιδακι μετα στουσ βιολογικουσ του γονεισ δνε θα δεθη μαζι του ?

συγνωμη αν χαλαω το θεμα απλα σαν μανουλα το λεω ... μακαρι να μην ειμουν τοσο σηνεσθιματικη κ να μπορουσα να βοηθησω δηλ μετα δνε θα βλεπει καθολου αυτο το μωρο η παρενθετη ?

 

Και γω είμαι από τις τυχερές που έγινα μαμά δύο υπέροχων παιδιών και επίσης πολύ συναισθηματική. Είμαι όμως από τις γυναίκες που μετά τη γέννα δε δέθηκα αμέσως με τα μωράκια μου. Ειδικά στο δεύτερο, όταν μου το δώσανε αγκαλιά αμέσως μετά τη γέννα, άρχισα να κλαίω και να θέλω το μεγάλο μου παιδί.

 

Αυτό που θέλω να πω είναι πως δεν είναι και τόσο απίθανο μία γυναίκα, που έχει ήδη παιδιά, να γίνει παρένθετη μητέρα χωρίς απαραίτητα να υποφέρει επειδή αναγκάζεται να δώσει το μωρό. Προσωπικά θα μπορούσα να το κάνω για την αδερφή μου, αν χρειαζόταν, ή για την καλλητή μου. Για μία ξένη γυναίκα μάλλον όχι επειδή η εγκυμοσύνη και ο τοκετός δεν είναι και τόσο απλή υπόθεση αλλά και επειδή θα ήθελα να έχω επαφή με το παιδάκι, έστω σαν θεία ή νονά και να το βλέπω να μεγαλώνει.

 

Πιστεύω πως δεν είναι κάτι τόσο ανέλπιστο να βρεθεί κάποια γυναίκα που θα σας βοηθήσει να αποκτήσετε ένα παιδάκι. Νομίζω αν ψάξετε στο στενό οικογενειακό και φιλικό σας κύκλο

ίσως να είναι πιο εύκολο. Και θα υπάρχει και μικρότερο πρόβλημα όσον αφορά στα νομικά θέματα.

 

Τις καλύτερες ευχές μου!

eOSyp3.png BwuCp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Πάντως και γω που ηδη περιμένω το πρώτο μου παιδάκι, θα το έκανα για κάποιον άλλον. Θεωρώ ότι ειναι η ύψιστη πράξη για τον συνανθρωπο μαζί με την υιοθεσία.

 

Καλή τύχη σε όλες σας κορίτσια και μην το βάζετε κάτω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα!

δεν εχω παιδια, αλλα προσπαθω με τον συζυγο εδω και 6 μηνες.θα ηθελα να πω σε ολες εσας που δεν ,μπορειτε και εχετε στο μυαλο σας την παρενθετη μητερα, καλη δυναμη και πιστη.

οσο για αυτο το θεμα...καποιος δικος μου ανθρωπος που αντιμετωπιζει το ιδιο προβλημα βρηκε την λυση...εψαξε απο γνωστους και τετοια μια οικογενεια στην αλβανια με πολυ δυσκολη οικονομικη κατασταση να γινει παρενθετη δινοντας της φυσικα χρηματα και η νομικα καλυψη και ολα καθαρα και εγινε.περιμενει να γεννησει σε 2 μηνες.απλα εψαχνε 3 με 4 χρονια.

οποτε κοριτσια μην στεναχωριεστε!!!!ολα μπορουν να γινουν!!!!!!σας ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να γινετε μαμαδες!!!!!!!!!μεσα απο την καρδια μου!:-P

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα!

Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας. Είμαι μητέρα 2 παιδιών, 5 και 2 ετών, και γνωρίζω ότι το να έχεις παιδιά είναι η ολοκλήρωση του ανθρώπου. Δυστυχώς όμως κάποιο πολύ συγγενικό μου πρόσωπο δεν έχει παιδιά και καταλαβαίνω πόσο δύσκολο είναι αυτό για ένα ζευγάρι, ειδικά όταν έχουν κάνει πολλές εξωσωματικές και έχουν απογοητευτεί πλήρως από την διαδικασία. Τώρα τελευταία σκέφτομαι συνέχεια ότι το μεγαλύτερο δώρο που θα μπορούσα να κάνω είναι να γίνω εγώ παρένθετη μητέρα για αυτούς. όμως δεν το έχω προτείνει ακόμα γιατί ο άντρας μου δεν συμφωνεί. Πιστεύει ότι θα επιβαρρύνω τον εαυτό μου με άλλη μια γέννα, και όλο αυτό δεν ξέρει αν κάνει καλό στα παιδιά τα δικά μου (κατά πόσο θα μπορώ να ανταποκρίνομαι στις ανάγκες τους, πως θα το πάρει ο μεγάλος ψυχολογικά κτλ..). Ποια είναι η γνώμη σας;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας. Είμαι μητέρα 2 παιδιών, 5 και 2 ετών, και γνωρίζω ότι το να έχεις παιδιά είναι η ολοκλήρωση του ανθρώπου. Δυστυχώς όμως κάποιο πολύ συγγενικό μου πρόσωπο δεν έχει παιδιά και καταλαβαίνω πόσο δύσκολο είναι αυτό για ένα ζευγάρι, ειδικά όταν έχουν κάνει πολλές εξωσωματικές και έχουν απογοητευτεί πλήρως από την διαδικασία. Τώρα τελευταία σκέφτομαι συνέχεια ότι το μεγαλύτερο δώρο που θα μπορούσα να κάνω είναι να γίνω εγώ παρένθετη μητέρα για αυτούς. όμως δεν το έχω προτείνει ακόμα γιατί ο άντρας μου δεν συμφωνεί. Πιστεύει ότι θα επιβαρρύνω τον εαυτό μου με άλλη μια γέννα, και όλο αυτό δεν ξέρει αν κάνει καλό στα παιδιά τα δικά μου (κατά πόσο θα μπορώ να ανταποκρίνομαι στις ανάγκες τους, πως θα το πάρει ο μεγάλος ψυχολογικά κτλ..). Ποια είναι η γνώμη σας;

Ευχαριστώ

 

Τωρα αυτο ειναι ενα θεμα εντελως προσωπικο...εγω προσωπικα δε θα το εκανα...με τπτ.Με τι κουραγιο θα κουβαλαω μεσα μου ενα μωρακι 9 μηνες,θα το νιωθω να κλωτσαει,να μεγλωνει και μετα να το δωσω να το μεγαλωσει αλλος.Οχι με τπτ.Δεν ειναι δωρα τα παιδια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας. Είμαι μητέρα 2 παιδιών, 5 και 2 ετών, και γνωρίζω ότι το να έχεις παιδιά είναι η ολοκλήρωση του ανθρώπου. Δυστυχώς όμως κάποιο πολύ συγγενικό μου πρόσωπο δεν έχει παιδιά και καταλαβαίνω πόσο δύσκολο είναι αυτό για ένα ζευγάρι, ειδικά όταν έχουν κάνει πολλές εξωσωματικές και έχουν απογοητευτεί πλήρως από την διαδικασία. Τώρα τελευταία σκέφτομαι συνέχεια ότι το μεγαλύτερο δώρο που θα μπορούσα να κάνω είναι να γίνω εγώ παρένθετη μητέρα για αυτούς. όμως δεν το έχω προτείνει ακόμα γιατί ο άντρας μου δεν συμφωνεί. Πιστεύει ότι θα επιβαρρύνω τον εαυτό μου με άλλη μια γέννα, και όλο αυτό δεν ξέρει αν κάνει καλό στα παιδιά τα δικά μου (κατά πόσο θα μπορώ να ανταποκρίνομαι στις ανάγκες τους, πως θα το πάρει ο μεγάλος ψυχολογικά κτλ..). Ποια είναι η γνώμη σας;

Ευχαριστώ

 

Δεν είναι και τόσο εύκολο ξέρεις. Απ' όσο γνωρίζω θα πρέπει να είναι εξακριβωμένο ιατρικά πως η γυναίκα δεν μπορεί να τεκνοποιήσει, ή ότι είναι επικίνδυνο για την υγεία της. Πρέπει να γίνει και δικαστήριο για να εξασφαλιστεί οτι δεν θα έχετε δικαιώματα πάνω στο παιδί και υπάρχει μεγάλη γραφειοκρατία. Επίσης αν η ίδια η γυναίκα δεν έχει εκφράσει την ανάγκη να βρει παρένθετη μητέρα, είναι λίγο ρίσκο να το προτείνετε εσείς. Εμένα μου το πρότεινε μια φίλη (χωρίς να υπάρχει ουσιαστικό πρόβλημα τεκνοποιήσης από πλευράς μου, απλά ειχα κάνει μια αποτυχημένη εξωσωματική) και παρεξηγήθηκα. Δλδ σκέφτηκα "πώς τόλμησε;" Προσωπικά δεν θα ήθελα ως παρένθετη μητέρα μια γνωστή, που θα έχει επαφές με το παιδί. Θα προτιμούσα να επιλέξω μια άγνωστη, που θα αναγκαστεί να υποβληθεί σε ένα σωρό εξετάσεις. Και μετά να παραμείνει εντελώς άγνωστη και για μένα και για το παιδι μου.

 

Επίσης πιστευω ότι δεν θα κάνει καθολου καλό στα παιδιά σου μια τέτοια κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι και τόσο εύκολο ξέρεις. Απ' όσο γνωρίζω θα πρέπει να είναι εξακριβωμένο ιατρικά πως η γυναίκα δεν μπορεί να τεκνοποιήσει, ή ότι είναι επικίνδυνο για την υγεία της. Πρέπει να γίνει και δικαστήριο για να εξασφαλιστεί οτι δεν θα έχετε δικαιώματα πάνω στο παιδί και υπάρχει μεγάλη γραφειοκρατία. Επίσης αν η ίδια η γυναίκα δεν έχει εκφράσει την ανάγκη να βρει παρένθετη μητέρα, είναι λίγο ρίσκο να το προτείνετε εσείς. Εμένα μου το πρότεινε μια φίλη (χωρίς να υπάρχει ουσιαστικό πρόβλημα τεκνοποιήσης από πλευράς μου, απλά ειχα κάνει μια αποτυχημένη εξωσωματική) και παρεξηγήθηκα. Δλδ σκέφτηκα "πώς τόλμησε;" Προσωπικά δεν θα ήθελα ως παρένθετη μητέρα μια γνωστή, που θα έχει επαφές με το παιδί. Θα προτιμούσα να επιλέξω μια άγνωστη, που θα αναγκαστεί να υποβληθεί σε ένα σωρό εξετάσεις. Και μετά να παραμείνει εντελώς άγνωστη και για μένα και για το παιδι μου.

 

Επίσης πιστευω ότι δεν θα κάνει καθολου καλό στα παιδιά σου μια τέτοια κατάσταση.

 

Συμφωνώ!!!

 

Εσύ πως θα αντέχεις μετά να το βλέπεις το παιδάκι και πως θα αισθάνεσαι???

 

Η' πως θα αισθάνεται αυτό όταν μεγαλώσει και τύχει και το μάθει???

 

Καλύτερα να είναι μια άγνωστη!!

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τωρα αυτο ειναι ενα θεμα εντελως προσωπικο...εγω προσωπικα δε θα το εκανα...με τπτ.Με τι κουραγιο θα κουβαλαω μεσα μου ενα μωρακι 9 μηνες,θα το νιωθω να κλωτσαει,να μεγλωνει και μετα να το δωσω να το μεγαλωσει αλλος.Οχι με τπτ.Δεν ειναι δωρα τα παιδια.

 

συμφωνω μαζι σου δεν είναι δώρα τα παιδιά κ ρε διάβασα ποιο πριν μια κοπέλα που ειπε πωσ γεννησε το δεύτερο κ δεν το αγάπησε σαν το πρωτο :?:?εγω λιωνω για τον δεύτερο ειναι το ζουζουνι κου η ζωη μου ολοκληρη εχω ριξει το κλαμα τουσ μηνεσ που τον περιμενα κ νομιζα πως δεν θα τον αγαπήσω ..

τα συναισθήματα 9 μήνες:D:D:D

αλαζουν οι ορμόνες πως να μην νοιάζεσαι αμα θρεφης εναν ανθρωπο

9 μηνεσ ειναι απο το αιμα σου

τι επειδη θα το βαλουν μεσα σου κ θα ειναι απο αλου γενετικο υλικο ?

δικο σου θα ειναι παλι εσενα θα γνωριζει

την δικια σου καρδια θα ακουει 9 μηνεσ

τισ δικεσ σου γευστικες συνηθιεσ θα εχει

το δικο σου χαδι θα εχει τα βραδυα

την δικη σου φωνη θα ακουει 9 μηνεσ

εγω δεν θα μπορουσα με τιποτα κοριτσια

δεν ξερω μην με παρεξηγησετε ειμαι πολυ συνεσθιματικη με τα παιδια μου .. κ στο θεμα εγκυμοσηνη πολυ τρυφερη πολυ πολυ δνε ξερω ουφφφφφφφ να μονο που το σκεφτομαι θελω να βοηθησω σωματικα μπορω να κυωφωρισω αλαλ συνεσθιματικα με τιποτα θα γυριζα γη κ ουρανό να βρω αυτο το μικρο πλασματακι ποιοι νομοι ποια δικαστήρια δεν θα με κρατουσε τιποτα μακρυα του ...

.....

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω μαζι σου δεν είναι δώρα τα παιδιά κ ρε διάβασα ποιο πριν μια κοπέλα που ειπε πωσ γεννησε το δεύτερο κ δεν το αγάπησε σαν το πρωτο :?:?εγω λιωνω για τον δεύτερο ειναι το ζουζουνι κου η ζωη μου ολοκληρη εχω ριξει το κλαμα τουσ μηνεσ που τον περιμενα κ νομιζα πως δεν θα τον αγαπήσω ..

τα συναισθήματα 9 μήνες:D:D:D

αλαζουν οι ορμόνες πως να μην νοιάζεσαι αμα θρεφης εναν ανθρωπο

9 μηνεσ ειναι απο το αιμα σου

τι επειδη θα το βαλουν μεσα σου κ θα ειναι απο αλου γενετικο υλικο ?

δικο σου θα ειναι παλι εσενα θα γνωριζει

την δικια σου καρδια θα ακουει 9 μηνεσ

τισ δικεσ σου γευστικες συνηθιεσ θα εχει

το δικο σου χαδι θα εχει τα βραδυα

την δικη σου φωνη θα ακουει 9 μηνεσ

εγω δεν θα μπορουσα με τιποτα κοριτσια

δεν ξερω μην με παρεξηγησετε ειμαι πολυ συνεσθιματικη με τα παιδια μου .. κ στο θεμα εγκυμοσηνη πολυ τρυφερη πολυ πολυ δνε ξερω ουφφφφφφφ να μονο που το σκεφτομαι θελω να βοηθησω σωματικα μπορω να κυωφωρισω αλαλ συνεσθιματικα με τιποτα θα γυριζα γη κ ουρανό να βρω αυτο το μικρο πλασματακι ποιοι νομοι ποια δικαστήρια δεν θα με κρατουσε τιποτα μακρυα του ...

 

 

Συγγνωμη για το οφ τοπικ...αλλα κι εχω ειμαι εγκυος αυτη τη στιγμη και εχω αυτη τη φοβια..οτι δε θα το αγαπαω οσο το πρωτο...χαιρομαι που λες οτι ετσι ενιωσες κι εσυ και οτι ηταν απλα στο μυαλο σου.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη για το οφ τοπικ...αλλα κι εχω ειμαι εγκυος αυτη τη στιγμη και εχω αυτη τη φοβια..οτι δε θα το αγαπαω οσο το πρωτο...χαιρομαι που λες οτι ετσι ενιωσες κι εσυ και οτι ηταν απλα στο μυαλο σου.

 

το λάτρεψα το δευτέρο μου κ το λατρεύω κ θα το λατρεύω είναι το μικρο μου ζουζουνι κ νιώθω χαζη που σκεφτικά εστω κ μια φορά οτι δεν θα το αγαπήσω ΤΟ ΛΑΤΡΕΥΩ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΜΑΣ Η ΑΓΑΠΗ ΜΑΣ .. !!!

.....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Εγω κοριτσια δεν θα μπορουσα να γινω με τπτ παρενθετη μητερα!Για ολα τα λεφτα του κοσμου .. δεν θα μπορουσα να το κανω!Να το ζω το μωρο και να το νιωθω καθημερινα μεσα μου.. θα το αισθανομαι σαν δικο μου!Πως να το δωσεις μετα?

Σιγουρα οι κοπελες που το κανουν .. βοηθανε ζευγαρια να αποκτησουν το πιο θειο δωρο της ζωης!Πραγματικα μπραβο τους!

Εγω απλα δεν θα μπορουσα!

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κοριτσάκια!!!

καταρχάς να ευχηθώ στα κοριτσάκια που έχουν την ατυχία να μην μπορούν να κυοφορήσουν το παιδί τους ότι λυπάμαι ειλικρινά αλλά μην το βάζετε κάτω γονιός δεν είναι αυτός που γεννάει αλλά αυτός που μεγαλώνει ένα παιδί!!!

 

έχω την τύχη να είμαι μητέρα δυο υπέροχων πλασμάτων και δεν μπορώ ειλικρινά να σας νιώσω όσο και να θέλω αλλά καταλαβαίνω την ανάγκη σας να γίνετε μανούλες. δεν απορρίπτω με τίποτα την επιλογή της παρένθετης είναι άλλωστε δικαίωμά σας αλλά έχετε σκεφτεί την επιλογή της υιοθεσίας??? υπάρχουν πολλά άτυχα παιδάκια και μωράκια που έχουν την ανάγκη ενός ανθώπου να τον πουν μαμά!!! το έχετε σκεφτεί καθόλου??? ίσως και χωρίς να γνωρίζω η διαδικασία να είναι πιο σύντομη και πιο απλή νομικά. αν κάποιος γνωρίζει ας με διορθώσει δεν γνωρίζω το θέμα απλά οι άνθρωποι που έχουν υιοθετήσει για μένα είναι 2 φορές πιο πολύ γονείς από ότι κάποιοι που έχουν δικά τους παιδιά!!!

omjTp3.png?tH8o0iKJ

 

sYOtp3.png?irNZPRKv

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κοριτσάκια!!!

καταρχάς να ευχηθώ στα κοριτσάκια που έχουν την ατυχία να μην μπορούν να κυοφορήσουν το παιδί τους ότι λυπάμαι ειλικρινά αλλά μην το βάζετε κάτω γονιός δεν είναι αυτός που γεννάει αλλά αυτός που μεγαλώνει ένα παιδί!!!

 

έχω την τύχη να είμαι μητέρα δυο υπέροχων πλασμάτων και δεν μπορώ ειλικρινά να σας νιώσω όσο και να θέλω αλλά καταλαβαίνω την ανάγκη σας να γίνετε μανούλες. δεν απορρίπτω με τίποτα την επιλογή της παρένθετης είναι άλλωστε δικαίωμά σας αλλά έχετε σκεφτεί την επιλογή της υιοθεσίας??? υπάρχουν πολλά άτυχα παιδάκια και μωράκια που έχουν την ανάγκη ενός ανθώπου να τον πουν μαμά!!! το έχετε σκεφτεί καθόλου??? ίσως και χωρίς να γνωρίζω η διαδικασία να είναι πιο σύντομη και πιο απλή νομικά. αν κάποιος γνωρίζει ας με διορθώσει δεν γνωρίζω το θέμα απλά οι άνθρωποι που έχουν υιοθετήσει για μένα είναι 2 φορές πιο πολύ γονείς από ότι κάποιοι που έχουν δικά τους παιδιά!!!

 

Καθόλου σύντομη και καθόλου απλή! Η υιοθεσία είναι μια εξαιρετικά χρονοβόρα διαδικασία και με πολλή γραφειοκρατία. Επειδή έτυχε να ασχοληθώ, σου λέω ότι τα πράγματα στην Ελλάδα είναι πάρα πολύ δύσκολα, αν θέλεις να υιοθετήσεις ένα υγιές και σε σχετικά μικρή ηλικία παιδάκι. Αν θέλεις να πάρεις άνω των 4-5 και με κάποιο πρόβλημα υγείας παίρνεις σχετικά εύκολα και γρήγορα. Αυτά για τις κρατικές υιοθεσίες. Υπάρχουν φυσικά κι οι ιδιωτικές, που στοιχίζουν όσο 5 εξωσωματικές τουλάχιστον. Υπάρχουν 1-2 αντίστοιχα θέματα κάπου στο φόρουμ. Αν πας να διαβάσεις, θα καταλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

july έχεις απόλυτα δίκιο κι εγώ τα ιδια ακριβώς πιστεύω αλλά ο άνδρας μου ούτε να το ακούσει δεν θέλει και όταν βλέπει εκπομπές στην TV που τα παιδιά είναι ευχαριστημένα από τους θετούς τους γονείς αλλά παρ' όλα αυτά ψάχνουν τις ρίζες τους μου λέει ότι εάν ήταν καλυμμένα δεν θα έψαχναν τους βιολογικούς τους γονείς και ότι δεν θέλει να μπει στη θέση του ενός από τους 2 μπαμπάδες αλλά άμα είναι να γίνει πατέρας θέλει να είναι αποκλειστικός ως εκ τούτου η παρένθετη μητρότητα είναι πιο εύκολη λύση. Και η αλήθεια είναι ότι με έχει προβληματίσει. Κι εγώ θέλω να είμαι η μοναδική μητέρα ενός παιδιού. θα ήθελα πολύ να υιοθετήσω ένα παιδάκι, το θεωρώ θεάρεστη πράξη αλλά καλύτερα να μοιραστώ τον άνδρα μου με άλλη γυναίκα (που λέει ο λόγος, χτύπα ξύλο) πάρα το παιδί μου να αποκτήσει μετά και δεύτερη μαμά. Πάντως δεν το αποκλείω, απλά θα προτιμούσα να πάρω ένα παιδάκι που είναι ορφανό. Νομίζω ότι στη θέση των ζευγαριών που ψάχνει λύση για το πως θα γίνουν γονείς δεν μπορεί να μπει κανένας άλλος παρά ένα ίδιο ζευγάρι που επισης επιθυμεί διακαώς ένα παιδί και δεν μπορεί να το αποκτήσει με τις συμβατικές λύσεις. Πραγματικά δεν είναι καθόλου εύκολη υπόθεση. newbie G άμα πράγματι σε ενδιαφέρει η υιοθεσία υπάρχουν και παιδάκια στο εξωτερικό καθώς και γιατροί που μεσολαβούν όταν κάποιες μικρές κοπέλες κάνουν εξώγαμα να τα δώσουν σε ζευγάρια. Δεν ξέρω αν θα ήταν πιο εύκολο να απευθυνθείς στο σύλλογο για την προστασία του αγέννητου παιδιού.

Link to comment
Share on other sites

newbie G άμα πράγματι σε ενδιαφέρει η υιοθεσία υπάρχουν και παιδάκια στο εξωτερικό καθώς και γιατροί που μεσολαβούν όταν κάποιες μικρές κοπέλες κάνουν εξώγαμα να τα δώσουν σε ζευγάρια. Δεν ξέρω αν θα ήταν πιο εύκολο να απευθυνθείς στο σύλλογο για την προστασία του αγέννητου παιδιού.

 

Δεν με ενδιαφέρει πλέον. Είχαμε ήδη έτοιμη την αίτηση υιοθεσίας από το καλοκαίρι μαζί με όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά, αλλά με ενημέρωσαν πως σε περίπτωση που προκύψει εγκυμοσύνη, η αίτηση "παγώνει". Την ξαναφέρνουν στο προσκήνιο, μόνον εφόσον διακοπεί η εγκυμοσύνη. Οποτε δεν μπήκαμε καν στον κόπο να την καταθέσουμε, εφόσον έμεινα έγκυος το Σεπτέμβριο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια γειά σας και απο εμένα..

θα ήθελα να μου στείλετε και εμένα με πμ αν βρήκατε παρένθετη.απο κύπρο είμαι και με ενδιαφέρει πολύ το θέμα..ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...