Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παρενθετη μητερα????


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 439
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοίτα εγώ δεν κατακρίνω γενικά τις εκτρώσεις. Υπάρχουν περιπτώσεις που καλύτερα να κανεις έκτρωση παρά ένα δυστυχισμένο παιδί. Δεν μπορώ όμως να το δεχτώ ως μέσο αντισύλληψης! Η έκτρωση δεν είναι αντισύλληψη και όσες το χρησιμοποιούν κατ' αυτό τον τρόπο θα το βρουν μπροστά τους στο μελλον!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα εγώ δεν κατακρίνω γενικά τις εκτρώσεις. Υπάρχουν περιπτώσεις που καλύτερα να κανεις έκτρωση παρά ένα δυστυχισμένο παιδί. Δεν μπορώ όμως να το δεχτώ ως μέσο αντισύλληψης! Η έκτρωση δεν είναι αντισύλληψη και όσες το χρησιμοποιούν κατ' αυτό τον τρόπο θα το βρουν μπροστά τους στο μελλον!

 

Αυτό ακριβώς κατακρίνω..οτι βρίσκουν την εκτρωση ως μέσο αντισύλληψης...σε τετοιες περιπτώσεις είναι έγκλημα...δεν ξέρω ισως ειμαι και πολυ ευαισθητη με το συγκεκριμένο θέμα γιατι εχω διαβάσει και εχω δει πολλα σχετικά με το πως σκοτώνουν αυτά τα αθώα πλασματάκια :-( και ειδικά όταν καθε μέρα ακούμε για περιπτώσεις οπως της marcopolo...η γυναικες που απλα προσπαθουν παρα πολυ καιρό..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα!ειμαι 32 χρονων και ανακαλυψα μετα απο εξετασεις οτι εχω σοβαρο προβλημα με τη μητρα...αυτο σημαινει οτι δεν μπορω δυστυχως να κυοφορησω το εμβρυο,οποτε ο μονος τροπος για να αποκτησω δικο μου παιδι ειναι με παρενθετη μητερα..θα ηθελα αν καποιος γνωριζει να μου πει καποιον γιατρο και δικηγορο που να εχει ασχοληθει με παρομοια περιπτωση καθως επισης και αν υπαρχει κεντρο παρενθετης μητερας στην Ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

εχεις υποψιν σου οτι για να παρεις την δικαστικη αδεια, πρεπει να αποδικνυεται εγγραφως κ με επισημα εγγραφα η μη αναστρεψιμη κατασταση του λογου που δεν μπορεις να κυοφορησεις εσυ?

 

κ επισης οτι ολα μα ολα τα εξοδα για την κυηση κ ολες τις εξετασεις για πυθανα προβληματα υγειας που τυχον να εχει η παρενθετη μητερα, τα επιβαρινεσαι εσυ? απο το πιο απλο, πχ σιναχι, μεχρι κ ιστορικο καρκινου σε συγγενη 1ου βαθμου. πραγματα που σιγουρα δεν μπορεις να αποκλεισεις δηλ.

 

ενας φιλος δικηγορος (τα συζηταγαμε το καλοκαιρι) ηθελε να ασχοληθει κ τα παρατησε, γιατι εχει πολλα επικινδυνα παραθυρακια ο νομος εδω.

δεν σου επιτρεπετε σε καμια περιπτωση ας πουμε να ''παρακολουθησεις''

την παρενθετη μητερα..... κ αν κατι παει στραβα, ειναι ενα μωρο στη μεση. κ ειναι δικο σου μωρο κ του συντροφου σου. δεν ειναι ευκολη υποθεση. πρεπει να δεις πεντακαθαρα ολες τις παραμετρους του θεματος. κ μετα να αποφασισεις.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το γνωριζω οτι πρεπει στο δικαστηριο να αποδειχθει οτι δεν μπορω να κυοφορησω..εχω επισημη γνωματευση γι αυτο..αλλωστε δεν θα ξεκινουσα να μπω σε τετοια διαδικασια αν δεν ημουν σιγουρη! δεν καταλαβα ομως τι εννοουσες με τον καρκινο σε συγγενη 1ου βαθμου?

Link to comment
Share on other sites

το γνωριζω οτι πρεπει στο δικαστηριο να αποδειχθει οτι δεν μπορω να κυοφορησω..εχω επισημη γνωματευση γι αυτο..αλλωστε δεν θα ξεκινουσα να μπω σε τετοια διαδικασια αν δεν ημουν σιγουρη! δεν καταλαβα ομως τι εννοουσες με τον καρκινο σε συγγενη 1ου βαθμου?

 

καλημερα.

 

εννοω πως αν πχ εκδηλωθει κατα την διαρκεια της κυησης, (εχοντας περισσοτερες πιθανοτητες αν εχει οικογενιακο ιστορικο) καποιας μορφης καρκινος στην παρενθετη μητερα κ χρειαστει την οποιαδηποτε φαρμακευτικη αγωγη-χημειοθεραπειες... περναει στο bebe.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

και απο αυτα που ειχα κουβενταισει με το φιλο μου, καταλαβα οτι για την διακοπη της κυησης, δεν εχει μονο τον πρωτο λογο η ενδιαφερομηνη πλευρα. εκτος κ αν υπαρχει επισιμη ιατρικη γνωματευση.

 

αυτα ως προς τα κενα-παραθυρακια με το νομο εδω.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!ειμαι 32 χρονων και ανακαλυψα μετα απο εξετασεις οτι εχω σοβαρο προβλημα με τη μητρα...αυτο σημαινει οτι δεν μπορω δυστυχως να κυοφορησω το εμβρυο,οποτε ο μονος τροπος για να αποκτησω δικο μου παιδι ειναι με παρενθετη μητερα..θα ηθελα αν καποιος γνωριζει να μου πει καποιον γιατρο και δικηγορο που να εχει ασχοληθει με παρομοια περιπτωση καθως επισης και αν υπαρχει κεντρο παρενθετης μητερας στην Ελλαδα.

 

Κοπέλα μου δεν γνωρίζω τίποτα για το θέμα σου ώστε να σε βοηθήσω με κάποιο τρόπο, θέλω απλά να σου ευχηθώ να σου πάνε όλα καλά και να αποκτήσεις το παιδάκι σου με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Να έχεις δύναμη μέσα σου και πίστη και σίγουρα θα ανταμειφθείς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν δε γίνομαι αδιάκριτη, ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα με τη μήτρα σου?

 

οχι αν,... εγινες λιγο αδιακριτη.

 

anti... προχορα, θα τη βρεις τη λυση!

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

καλα βρε παιδια τι ειναι αυτα που λετε στην κοπελα !!!!!

δεν τις φτανουν τα προβληματα της και την βομβαρδιζετε με αμφιβολιες και ασχημες σκεψεις!!!

ati79 μην ανχονεσαι καιγω παθουσα ειμαι και ψαχνω κοπελα για παρενθετη...εννοειται οτι τα πραγματα ειναι πιο απλα και τα εχω ψαξει και εχω και καλο δικηγορο που ασχολειται με τετοιες υποθεσεις..αν θες πληροφοριες στειλε μου το τηλ. σου στο mail μου...οκ?

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω πρvσοπικα να βομβαρδισα την κοπελα με αμφιβολιες κ ασχημες σκεψεις. το αντιθετο κιολας. ειπα πως ο φιλος-δικηγορος τα παρατησε, γιατι ειχε επικινδυνα παραθυρακια ο νομος.

κ απορω πως καταλαβες εσυ κατι τετοιο κ οχι η ιδια η anti.

 

anyway... anyhow...:cry:

 

ελπιζω κ ευχομαι να σας πανε ολα καλα.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

ok σε ευχαριστω πολυ..η αληθεια ειναι οτι προς το παρον δεν εχω απελπιστει γιατι ειμαι ακομα στην αρχη,οποτε αισιοδοξω να πανε ολα καλα..η πορεια θα δειξει...θα σου στειλω το τηλ να μιλησουμε..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν νομιζω πρvσοπικα να βομβαρδισα την κοπελα με αμφιβολιες κ ασχημες σκεψεις. το αντιθετο κιολας. ειπα πως ο φιλος-δικηγορος τα παρατησε, γιατι ειχε επικινδυνα παραθυρακια ο νομος.

κ απορω πως καταλαβες εσυ κατι τετοιο κ οχι η ιδια η anti.

 

anyway... anyhow...:cry:

 

ελπιζω κ ευχομαι να σας πανε ολα καλα.

ευχαριστουμε ....μακαρι!!!:)

Link to comment
Share on other sites

σευχαριστουμε tzini αλλα πιστεψεμε στην κατασταση που βρισκομαστε μονο θετικα θελουμε νακουμε οχι για να ζουμε στο ροζ συννεφακι αλλα γιατι ειναι η μονη μας ελπιδα...και ας μιλησω προσωπικα οταν δεν σου μενει τιποτα αλλο,κανεις τα παντα με το οποιοδηποτε ρισκο,ετσι μονο θα τα καταφερω νακουσω και γω τη μαγικη λεξουλα ΜΑΜΑ

γιαυτο μην παρεξηγησε και προσπαθησε να καταλαβεις λιγο την ψυχολογια ενος ανθρωπου που για να καταφερει να γινει γονιος (κατι δεδομενο για καποιους)θα πρεπει να δανειστει την μητρα μιας κοπελας και δικηγορος παντα βρισκεται κοπελα ειναι δυσκολο να βρεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά δεν μπορούμε να καταλάβουμε και πολλά αν δεν είμαστε μέσα στο ίδιο το πρόβλημα. Λυπάμαι πολύ που είστε σε αυτή τη δύσκολη θέση, αλλά να ξέρετε πως όλα μπορούν να έχουν ένα αίσιο τέλος, αρκεί σε κάθε δυσκολία να βρίσκουμε τη δύναμη να χαμογελάμε, να το πιστεύουμε πως θα πετύχει και αυτό θα μας βοηθά να μην εγκαταλείπουμε. Εγώ, όταν βλέπω ένα πρόβλημα μεγαλύτερο από το δικό μου -που πάντα υπάρχει γύρω μας- ευχαριστώ το θεό που είμαι καλά κια παίρνω δύναμη να συνεχίσω. Κορίτσια μην το βάζετε κάτω. Ολα μπορούν να γίνουν έστω και δύσκολα. Να είστε καλά και να μην χάνετε το χαμόγελό σας.:P:p:p:p:p:p:p:p:p:p

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι και στις δύο σας να τα καταφέρετε.

Μία ερώτηση. Συγγενικό πρόσωπο δεν υπάρχει που θα μπορούσε να αναλάβει αυτόν τον ρόλο? Εχουμε όλοι ακούσει για τέτοιες περιπτώσεις που τον ρόλο της παρένθετης τον έπεξε η γιαγιά ή ή θεία...

Καλή δύναμη΄.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ευχαριστω για τα καλα σας λογια,μακαρι να πανε πραγματικα ολα καλα!!!

Οσο για'μενα δυστηχως δεν εχω καποια απο την οικογενεια ή απο το σοι μου γενικα που θα μπορουσε να με βοηθησει....γιαυτο ψαχνω κοπελα παντου και ρωταω μπας και βρω.

το ξερω ειναι δυσκολο αλλα ελπιζω να βρω και ρωταω τους παντες γιατι ποτε δεν ξερεις που μπορει να τυχει και να βρεις καποια!!

παντως ευχαριστω για τις ευχες σας....φιλια πολλα σε ολες

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Εύχομαι και στις δύο σας να τα καταφέρετε.

Μία ερώτηση. Συγγενικό πρόσωπο δεν υπάρχει που θα μπορούσε να αναλάβει αυτόν τον ρόλο? Εχουμε όλοι ακούσει για τέτοιες περιπτώσεις που τον ρόλο της παρένθετης τον έπεξε η γιαγιά ή ή θεία...

Καλή δύναμη΄.

Ευχαριστουμε πολυ..ελπιζω να πανε ολα καλα...αν υπηρχε συγγενικο προσωπο θα ηταν η πρωτη λυση που θα επελεγα,αλλα δυστυχως δεν υπαρχει..

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια,αν και διαβαζω πολυ καιρο το forum στο Parents,ειναι η πρωτη φορα που στελω μηνυμα,γιατι πραγματικα ειναι ενα θεμα που με αγγιζει ιδιαιτερα.Εχω ηδη ενα παιδακι 10 μηνων,αλλα,δυστυχως,δεν μπορω πλεον να τεκνοποιησω.Θελω παρα πολυ ακομη ενα παιδακι και σκεφτομαι σοβαρα τη λυση της παρενθετης μητερας,μιας και ειναι η μονη μου ελπιδα ν'αποκησω κι αλλο δικο μου παιδι.Δεν το εχω ψαξει ακομη,αλλα πιστευω πως οποιος θελει κατι παρα πολυ,το πιστευει ,το νιωθει,τελικα τα καταφερνει.Σας ευχομαι(και σε μενα φυσικα!) ολοψυχα καλη επιτυχια.Ας εχουμε πιστη για να βρουμε τη δυναμη,αλλα και τον τροπο να πετυχουμε!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ηρθα σε μια πρωτη επαφη με τον κ. Μαντουδη για να δω αν τα ωαρια μου ειναι καλης ποιοτητας,ωστε αν βρεθει η παρενθετη να ξεκινησω σε αυτον την εξωσωματικη...εχω ακουσει καλα λογια για το κεντρο του, με υψηλα ποσοστα επιτυχιας..θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας για τον συγκεκριμενο γιατρο?

Link to comment
Share on other sites

Ηρθα σε μια πρωτη επαφη με τον κ. Μαντουδη για να δω αν τα ωαρια μου ειναι καλης ποιοτητας,ωστε αν βρεθει η παρενθετη να ξεκινησω σε αυτον την εξωσωματικη...εχω ακουσει καλα λογια για το κεντρο του, με υψηλα ποσοστα επιτυχιας..θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας για τον συγκεκριμενο γιατρο?

Δεν το ξέρω το γιατρό αλλά συγγνώμη... πως θα δει αν τα ωάριά σου είναι καλής ποιότητας?

Θα κάνετε ωοληψία? Και τι θα τα κάνετε τα ωάρια αν δεν κάνεις τελικά εξωσ. σε αυτόν? Μπερδεύτηκα τώρα....

'Αλλες ορμονολογικές και αιματολογικές σου είπε να κάνεις? Ποιες?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.

 

εννοω πως αν πχ εκδηλωθει κατα την διαρκεια της κυησης, (εχοντας περισσοτερες πιθανοτητες αν εχει οικογενιακο ιστορικο) καποιας μορφης καρκινος στην παρενθετη μητερα κ χρειαστει την οποιαδηποτε φαρμακευτικη αγωγη-χημειοθεραπειες... περναει στο bebe.

 

ενημερωτικά, μέχρι σήμερα μόνο μία περίπτωση έχει καταγραφεί που καρκίνος πέρασε τον πλακούντα και νόσησε το έμβρυο. Και γενικά, το να ασθενήσει έγκυος από καρκίνο είναι πολύ σπάνιο ενδεχόμενο για να το συζητάμε ως πιθανότητα στην παρένθετη.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...