Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

zirtek με soldesanil τα φωτα σας


Recommended Posts

Χθες ο παιδιατρος μου ειπε

5 σταγονες zirtek - 20 soldesanil και εισπνοη αερολιν

Μιλαω με μια φιλη σημερα και μου λεει "απαγορευονται αυτα τα 2 μαζι :shock::shock::shock:

Οποιον και αν ρωτησεις το ξερει :?:-?"

Ξερει κανεις τιποτα?

Τα εδωσα και χθες το βραδυ και το πρωι.

Δεν μιλαω για το να τα δωσεις παρεα. Μιλαω στο να ειναι στην ιδια θεραπεια.

Πειτε ρε παιδια γιατι .....

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εχω δώσει και από τα δύο απειρες φορές στα παιδιά μου (βλέπεις 4 είναι)αλλά σε συνδιασμό των δύο δεν νομίζω να το έχω κάνει.Οι σταγόνες soldesalin από μόνες τους κάνουν καλή δουλεία..Αλλα για να το είπε ο γιατρός σου μάλλων δεν θα υπάρχει πρόβλημα.Κάνε πάλι εσύ ένα τηλ. και ξαναρώτα τον έτσι για να σου φύγει η ιδέα βρε αδελφέ...

Link to comment
Share on other sites

Αφου σου το είπε ο γιατρος μην ανχώνεσαι....Τον προηγούμενο μήναο γιός μου ο μεγάλος είχε πολύ βήχα και του έδωσα sival με soldesanil(άνοιξα το βιβλιάριό του για να δώ) και το sival ανοικει στην ίδια κατηγορία με το zirtek οπότε μην πολυανχώνεσαι όλα καλά θα πάνε.... Περαστικούλια....

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Διαφημίσεις

Κι εμείς κάποτε συνδυάσαμε Xozal (κι αυτό αντισταμινικό είναι σαν το ζιρτέκ) με το soldesanil, αλλά να σου πώ την αλήθεια μετά κάναμε μόνο τις εισπνοές και δεν χρειάστηκε τίποτα άλλο, τα φάρμακα τα σταμάτησα.

Link to comment
Share on other sites

σε τι δοσολογια δινετε το soldesanil και ποσες φορες τη μερα?

Στην λεει ο γιατρος αναλογα με τα κιλα αν θυμαμαι καλα και το ποσο σοβαρο ειναι. Δλδ σε περιοδους κρισης εδινε μια δυνατη να περασει ο λαρυγγοσπασμος και μετα συντηρηση.

 

Ολα καλα?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σε τι δοσολογια δινετε το soldesanil και ποσες φορες τη μερα?

 

Soldesanil δυο φορές -δυστυχώς- που χρειάστηκε να πιει ο Νικόλας σε οξείες κρίσεις με δύσπνοια του χορηγούσα 33 σταγόνες -άπαξ- και στο καπάκι aerolin + flixotide όταν ήταν 11-13 kg περίπου. Την 1η φορά στάθηκα τυχερή και είδα αμέσως καλυτέρευση... Την 2η δεν τον πρόλαβα και μπήκαμε στο Παίδων.

 

Για την 1η φορά όμως που πήγε καλύτερα θυμάμαι ότι από την 2η μέρα έπινε τις 33 σταγόνες δια του τρία (πρωί-μεσημέρι-βράδυ από 11). Πάει ανάλογα με τα κιλά νομίζω.

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

αναγκαστηκα κι εδωσα και αεριους κατα τις 2, γιατι ειχε και μπουκωμα και μυξες και βηχα... ολα μαζι...

 

ευτυχως, απο κει και μετα ηρεμησε αρκετα....

 

Soldesanil στον μικρο μου δινει μια δοση εφαπαξ σε περιπτωση κρισης λαρυγγιτιδας... Για τα 13 κιλα που ειναι ο μικρος, 50 σταγονες. Σε 5 μλ νερο και μετα με συριγγα να μη χασουμε σταγονα. Επισης του εδωσε και την προηγουμενη εβδομαδα γιατι ροχαλιζε για 5 μερες υπερβολικα (μοναδικη ενδειξη) και αφου τον πηγα πια ειδε οτι οι αμυγδαλες του ειχαν γινει υπερτροφικες, οποτε κι εκει πηραμε soldesanil...

 

Οσο για το aerius, επειδη μετα το ροχαλητο, το γυρισε σε συναχι και βηχα (ειναι το παιδι τωρα δυο εβδομαδες που ταλαιπωρειται με αυτη την ιωση, που τελικα την ειχα υποτιμησει) το δινω δεκα βραδια τωρα για να ηρεμει το δολιο... Και μου ειπε ο παιδιατρος... Δεκα βραδια tops... Να δω πως θα βγαλουμε τη νυχτα σημερα! Και η μυξα συννεφο, never ending...:evil:

 

Περαστικα!

Link to comment
Share on other sites

παιδια, η δικια μου ειναι ετσι, απο τις 6/9 ανημερα των γενεθλιων της!!! μυξα, βηχα.... (βηχα οχι συνεχεια... βδομαδα παρα βδομαδα το παει) αλλα μυξα ασταματητα!!!!

 

ευτυχως, ο θεος μας βοηθησε και δεν κανει καθολου πυρετο..

 

και δεν μπορω να καταλαβω, ειναι συνεχομενη ιωση που μας ταλαιπωρει ενα μηνα τωρα, ή αρπαζει κρυωματα συνεχεια??

 

βεβαια ειναι και σκατοκαιρος, μια ζεστη μια κρυο, και επιπλεον ειμαστε οικογενειακως χαλια, μηπως κολλαει ο ενας τον αλλο

 

παντως, ζορικα μπηκε ο χειμωνας φετος :(

 

οσο αναφορα το σολντασενιλ... και γω αποφευγω να της δωσω αν δεν ειναι πολυ χαλια η κατασταση, ουτως η αλλως με το αεριους βλεπω περισσοτερη βελτιωση..

Link to comment
Share on other sites

Καιμενα ο μικρος μου τοχεο το προβλημα και τα παιρναμε. εχει τυχει να τα δωσω μαζι χωρις προβλημα. το ζιρτεκ κανει αλλη δουλεια απτο σολντεσανιλ. αλλα καιμενα μου κανει πιο καλει δουλεια το αεριους απο το ζιρτεκ.

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Η μεγάλη κάνει πολύ καταρροή και μετά βήχα από φλέμματα που έχουν κολλήσει στον λαιμό της. Η διάγνωση της νεάς μας γιατρού ήταν τραχειοβρογχίτιδα σε αρχικό στάδιο και πήραμε για 3 μέρες soldesanil κάθε βράδυ 30 σταγόνες και μετά για 7 μέρες σιρόπι AERIUS κάθε βράδυ.

Πρώτη φορά της το έδωσα το soldesanil. Για τις μύξες πάντως στην κόρη μου λειτούργησε καλά ως θεραπεία.

Α και φυσικά συστηματικές ρινικές πλύσεις με ορό...Της άλλαξα τα φώτα στον ορό αλλά είναι το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλα, σιγουρα ολα ξεκινανε απο τις μυξες!!!!! και ο βηχας, και ολα....

 

ορους, οντριβιν που και που.... και παλι... επιμενουν ρε παιδι μου!!! μιλαμε για πολλα λιτρα μυξα!!!

 

να ρωτησω κατι αν ξερετε, το αεριους υπαρχει και σε εκδοση ενηλικων??? βλεπω οτι βοηθαει τη μικρη, μηπως πιασει και σε μενα με τον ρημαδοβηχα

Link to comment
Share on other sites

το αεριους και το ζιρτεκ εχουν να κανουν με αλλεργικα συμπτωματα οχι με σκετο βηχα η συναχη! το αντιστοιχο και πιο αποτελεσματικο για ενηλικες ειναι το ζιρτεκ σε χαπια. εχω αλλεργια στο εξοχικο μας (δε ξερω αποτι.. μαλλον απο τα πευκα και γενικα τη γυρη και το παιρνω)

Καιτο σολντεσανιλ ειναι για νοσηματα που εχουν σχεση με βηχα απο βροχιολιτιδες κ.α. τετοια. Δεν ειναι αντιστοιχο απλης αντιβιωσης για βηχα.!

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Η δικια μου εδω και μια βδομαδα μυξουλες και βηχα. Γκρρρ αρχισαμε παλι αχ δεν το αντεχω. Τωρα θα ειναι μπουκωμενη ετσι ολο το χειμωνα. Πολυ νωρις αρχισαμε....

 

Λοιπον μολις πηρα τηλ παιδιατρο και μου ειπε να την αρχισω αεριους 5 μλ το βραδυ (6 χρονων η μικρη τωρα γινεται) και για χοζαλ μου ειπε οχι το αεριους ειναι αρκετο.

Αντε να δουμε πως θα παει....

 

Περαστικα σε ολα τα παιδακια....

Link to comment
Share on other sites

Ναι εννοείται πως μετά τον ορό φυσάει δυνατά. Της βάζω 2 ορούς στο ρουθούνι (με σύριγγα) και μετά φύσημα. Στο άλλο ρουθούνι μετά από 1-2 ώρες και πάει λέγοντας...

Στο μωρό που δεν μπορεί να φυσήξει, μετά τους ορούς ρουφάω την μύξα με OTRISALIN (συσκευή). Ωτίτιδα δεν έχουν πάθει ποτέ γιατί είμαι τρελλή με τους ορούς και δεν τα αφήνω σε ησυχία. Όλοι στην οικογένεια μου με θεωρούν βάρβαρη αλλά δεν στενοχωριέμαι καθόλου, για το καλό τους το κάνω.

Link to comment
Share on other sites

εμεις την προηγουμενη εβδομαδα απαλλαγηκαμε απο την ιωση που κυκλοφορουσε και σημερα παλι μου φτερνιζεται και εχει λιγη μυξα...ελεος πια και δεν την παω πουθενα!μηπως ειναι κρυωμα απο την αλλαγη καιρου;τα νευρα μου

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Eιναι ο παλιοκαιρος. Ντιγκα στην υγρασια. Και ο Γιαννης καταροη εχει ενα μηνα τωρα

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

FIS μετά τους ορούς την βάζεις να φυσήξει δυνατά ?

 

 

φυσαει το δολιο... αλλα και που φυσαει.....

κλεισαμε ενα μηνα, με μπουκωμα και μυξες και μια βδομαδα με πολυ βηχα....

Link to comment
Share on other sites

ngeo23 to zirtek μπορει να βοηθησει στοσυναχι αλλα πιο πολυ αποτελεσμα θα φερει αν το συναχι δε προερχεται απο γριπη αλλα απο αλλεργια..παντως ναι το ζιρτεκ οχι το σολνεσανιλ!

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...